ie behoren de bodemschatten EEN ONTROEREND DOCUMENT Plaat over Paus Joannes XXIII Olierush in kaart De „geheime "olierush op de Noordzee leidt tot fantastische speculaties! Zou men honderden mil]oenen investeren als er niets in de bodem zou zitten? JOANNES XXI11 Tussen Calais en Stavanger zwoegen tientallen oliemaatschappijen SURVEY AREAS IN THE 'W-JY* I NORTH SEA ■am Six companies showing interest Shell/Esso/B.P Phillips Gulf/Mobil/ AMOSEAS Indiana Standard/ British Gas Council Indiana Standard/ Mobil associates Mobil and associates; Atlantic Refim associates De witte waterpluimen van de seismische onderzoekingen vergezelle n de trillingsstoten, waarmee de diepe aardlagen worden onderzocht. Het booreiland Triton heeft voor de N.A.M. vier boringen verricht op de Noordzee, waarschijnlijk zonder olie te vinden, maar misschien met een aantal hoopvolle aanwijzingen als resultaat. 7jO is de hoes, die bovendien enkele volkomen afdoende vertalingen bevat voor hen, die met Engels en/of Latijn moeilijkheden hebben. DE TIJD-MAASBODE ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1963 PAGINA 1 I 0 Oil and gas producing areas Geen geheimzinniger nieuws dan het gas- en olienleuws van de laatste tijd. Van Calais tot Sta- vanger ploffen er uit de Noord ree witte waterpluimen van seismische onderzoekingen. Grillig opgetuigde schepen en traag cirkelende helikop ters tussen Norfolk en Helgoland rich ten hun elektronische ogen op het on doorgrondelijke. Een deel van deze ac tiviteiten begint zich in de buurt van Nederland te concentreren. Onaanzien lijke Waddeneilandjes, die nooit méér gezien hebben dan nestelende vogel tjes, stille zonnebaders en aangespoeld wrakhout, worden onder de voet gelo pen door voortvarende specialisten uit vaak verre landen. Op Schiermonnik oog, dat altijd taboe is geweest voor auto's, rijden druk Landrovers met vreemde apparaturen af en aan. Zwaar beladen amfibie-voertuigen hebben op Ameland een invasie uitge voerd alsof het oorlog was. Al liggen deze operaties zo ongeveer in de ca tegorie „top secret", dit beetje kan men er wei van vertellen: Shell en Esso, verenigd in de Nederlandse Aard olie Maatschappij, gaan een proefbo ring verrichten op Terschelling, waartoe zij onder andere een boortoren oprich ten; en Caltex zal hetzelfde doen in het wad bij Ameland. Ook is binnenkort een proefboring van de NAM (dus Shell en Esso) te verwachten in het liefelijke plaatsje Wimmenum, tegen de duinen bij Egmond aan de Hoef. En waar bo ren zij naar? Naar koolwaterstoffen, hetgeen een zondagse naam is voor olie en aardgas. Als het nu alleen dit was, zou nie mand op de gedachte komen om t« spreken van een „olie-oorlog", of een „olie-rush" zoals in Europa nooit ofte nimmer is voorgekomen. Neen, het is dit: Ongeveer 25 olie maatschappijen richten op het ogenblik hun kostbare onderzoekingsactiviteiten Op de zand- en steenlagen onder de Noordzee. Hoewel zij zo spraakzaam zijn als sfinxen, mag men concluderen dat er „iets" te vinden is. Niemand kan met enige zekerheid schatten hoeveel geld zij bij elkaar investeren in dit on derzoek. Maar dat er honderden miljoe nen guldens mee gemoeid zijn is zelfs een voorzichtige bewering. Het bericht van de aardgas-ontdek king bij Slochteren is in de machtige internationale oliewereld als een bom ontploft. De omvang van de gasbel, waarvan men spoedig vermoedde dat een schatting van 500 miljard kubieke meter aan de lage kant was, vormde de eigenlijke verrassing. Want dat er in onze streken het een en ander zat, was al direct na de wereldoorlog door de NAM aangetoond. De geologen wisten ook al lang dat Nederland behoorde tot een sedimentair gebied, waarvan het centrum zich in de Noordzee bevindt en de grenzen zich minstens tot Dene marken en Engeland-Schotland uit- strekken Zoals ook de Nederlandse Aardolie Maatschappij al eerder naar waarde volle bodemstoffen boorde, zo gebeurde dat ook al in Engeland. „Slochteren" was dan ook geen toevallige ontdek king, maar de uitkomst van weten schappelijk speurwerk op het allerhoog ste niveau. Na intensieve seismische onderzoekingen over het hele land, ver richtte de NAM 200 exploratieboringen voor men in de buurt van Slochteren was gekomen. Verreweg de meeste le verden niets op. (De kosten van een proefboring kan men op gemiddeld een kleine anderhalf miljoen gulden stellen)Er kwamen er nog drie bi) voordat de beitel doel trof in de zand en steenformatie die bi) de geologen als „onder-Perm" bekend stond. Hier mee zijn overigens nog lang niet alle exploitatie-kosten van de NAM aange geven. De kosten van het intensieve seismische onderzoek over het hele land (bijna 2000 gulden per strekkende kilometer) en van de zeer omvangrij ke laboratorium-research komen er m leder geval nog bij. De vondst van Slochteren werd door de internationale oliewereld onmiddel lijk in de hoogste categorie geplaatst. Misschien was dit schokkende nieuws zonder de mededeling van de Belgische senator Leemans nog enige tijd zonder gevolg gebleven, maar dat had toch nooit lang kunnen duren. Elke ingewij de weet immers dat als een oliemaat schappij zoveel miljoen steekt in on derzoekingen, dan is het zeer waar schijnlijk dat er iets van belang onder de grond zit. Een hoogst belangrijke omstandigheid was de locatie, zo dicht bij het potentiële afzetgebied van West- Europa. Behalve Slochteren heeft nog een an der feit de interesse voor de onder grondse Noordzee-schatten vergroot, namelijk de nieuwste verbeteringen in de exploratie-techniek: nieuwe boor eilanden die geen last hebben van wind en golven en boorapparaturen met af standbediening, die zonodig ruim 200 meter onder de zeespiegel kunnen af dalen. Vooral Shell in Amerika heeft zich daarin onderschelden, maar tegen zeer hoge bedragen heeft zij een deel van haar geheimen aan andere maat schappijen laten weten. Voor zover zij er al niet met schets- Maar wie behoren de bodemschat ten buiten de territoriale wateren op de Noordzee? Dit is overigens een vraag stuk dat niet alleen op koolwaterstof fen betrekking heeft, maar bijvoor beeld ook op begerenswaardige produk- ten als parels, kreeften, sponzen etc. Op de Geneefse Conferentie in 1958 over de Zeewetten is het begrip shelf" ingevoerd, ongeveer te vertalen als de voortzetting van het land onder de zee spiegel, dus het continentale plateau. Kustlanden zouden soevereine rechten kunnen laten gelden over de bodem schatten van hun shelf" tot een diep te van tweehonderd meter onder de zeespiegel. De 20-25 meter diepe Noord zee is dus geheel en al shelf". Maar hier moeten vanwege de nabijheid van zoveel landen grenzen worden getrok ken. Zo moet bijvoorbeeld Nederland een stuk Noordzee delen met het te genoverliggende Engeland. Door zijn lange kustlijn in verscheidene richtin gen zou ons land volgens de voorge stelde „Continental Shelf Convention", over een veel groter gebied soevereine reohten kunnen krijgen dan België en Duitsland. Het Nederlandse continenta le plateau zal ruw geschat een opper vlakte van 75.000 vierkante kilometer bestrijken. Bij de Conventie is bepaald dat zij in werking zou treden als zij door min stens 22 regeringen geratificeerd zou worden. Gek genoeg hebben tot nu toe sl'chts 21 landen dit gedaan, waaron der de V.S., de Sovjet-Unie, benevens vele landen zonder zeekust, dus zonder veel belang bij deze overeenkomst. Als enig land aan de Noordzee heeft laat- stelijk Denemarken het verdrag gera tificeerd, maar nu beginnen ook de an dere Noordzee-landen juist vanwege de olierush de noodzaak tot ratificatie te voelen. Nederland en het Verenigd Ko ninkrijk worden over enige tijd als on dertekenaars verwacht en dan is het magische getal van 22 dus bereikt en matige onderzoekingen waren geweest, kwamen dus dit jaar alle grote Ameri kaanse en Britse oliemaatschappijen met verhevigde onderzoekplannen naar de Noordzee. Ook Duitsland zette op dat gebied zijn beste krachten in. Men vormde groeperingen, deels om de kos ten te drukken, deels om de belangen te spreiden. Zeeboringen zijn in de olie wereld niet ongewoon. In ons land zijn wjj wat perplex van die plotselinge ac tiviteiten, maar in Venezuela, de Per zische Golf en voor Mexico kan men op dit gebied wel groter spektakels zien. Bovendien is het aantal boringen in de Noordzee (ongeveer vier miljoen gul den per keer) uiterst beperkt geweest Tot dusverre is het, op één uitzonde ring na, alleen de NAM geweest die vier zeeboringen heeft verricht. Daar voor is het booreiland „Triton" inge zet. Dit is in september '61 gestart uit de kust bij Kijkduin. De andere drie boiingen waren in '62, buiten de terri toriale wateren, bij Scheveningen, Noordwijk en Zandvoort. Deze week is BP voor de Engelse kust gaan proefbo- ren. Is er wat gevonden? De heren van de NAM zwijgen. Zij hebben eveneens over vele duizenden kilometers seismische on derzoekingen verricht. Is er wat gevon den, waaruit men iets kan afleiden? Voor Kijkduin heeft men boven de oude boorput een platform in zee aohtergelaten, dat men bij goed weer vanaf het strand kan zien liggen; heeft dat iets te betekenen? Wat dit laatste betreft, zegt men bij de Shell dat dit voorlopig is aohtergelaten ten behoeve van Rijkswaterstaat, die golfslagmetin gen wilde verrichten. Men mag voor het overige veronderstellen dat de Tri ton géén olie heeft aangeboord in de Noordzee. Dus voor minstens 16 mil joen gulden weggegooid geld? Men verontschuldigt zich. Men kan er niets over zeggen. Maar natuurlijk, ook een „droge" boring kan belangwekkende gegevens opleveren, oliesporen, de loop van de aardlagen etc. Is de aanstaande boring bij Wimmenum dan het gevolg van die vier „droge" zeeboringen? Men kan het net zo goed niet vragen en de ploegen van de oliemaatschap pijen die hier en daar zo hard bezig zijn, zien de pottektfker liever gaan dan komen. Het grote oliegeheim zal zo lang mogelijk geheim blijven. De con currentie aast op de kleinste aanwijzin gen. En verder kan men zoveel sporen of vermoedens verzamelen als men wil, niets is zeker tot de boorbeitel werkelijk in olie of gas dringt. Trouwens, wat verwacht men te vin den? Olie of gas? Na Slochteren is gas het meest waarschijnlijke, maar olie is niet uitgesloten, daar beide tezamen kunnen voorkomen en er ook ai de no di^ olie in de Nederlandse grond is aangetroffen. Het liefst zou men na tuurlijk op olie stuiten, daar dit veel meer mogelijkheden biedt voor afgelei de produkten en gemakkelijker over de hele wereld vervoerbaar is. Om aard gas over oceanen te transporteren, zou men er (vloeibaar) methaan van moeten maken, hetgeen nogal kostbaar is. En de afzetmogelijkheden in onze nabijheid houden ééns op als men Slochterse gasbellen in veelvoud zou vinden. Onoverzienbare problemen staan er nog te wachten als de Noordzee werke lijk ,o'n grote gas- of olievoorraad be zit als nu te vermoeden wordt gege ven. Op het vasteland liggen de zaken vrij eenvoudig. De nogal bijzondere Ne derlandse Mijnwet staat niemand in de weg. Men heeft slechts toestemming nodig om een bepaald stuk grond te betreden. Pas als er delfstoffen gevon den zijn, moet de gegadigde bij de Ne derlandse regering een concessie vra gen voor exploitatie. Zo heeft de NAM bijvoorbeeld de concessie verkregen voor de provincie Groningen. Het komt erop neer dat hetgeen in Nederlandse bodem zit, eigendom is van Nederland. De speurtochten naar olie en gas op de Noordzee zijn het werk van 's werelds grote oliemaatschappijen. Zij hebben veelal combinaties gevormd en een onderzoeksterritorium gekozen, zoals blijkt uit deze nog niet helemaal bijgewerkte kaart ontleend aan Petroleum Press Service). NEDERLAND: de NAM, gevormd door Shell en Esso, en een groep met Caltex (hier Amoseas genoemd) en andere grote Amerikanen als Gulf en Mobil, en verder begint ook British Petroleum aandacht aan ons land te schenkeit. DUITSLAND: Een groep bestaande uit Mobil-Duitsland, Gelsenberg Ben zin en Deilmann Bergbau, en een andere groep waarin behalve Mobil en Deilmann ook Indiana Standard, Deutsche Erdol, Deutsche Schachtbau und Tiefbohr, Elwerath, Preussag en Wintershall deelnemen. ENGELAND: Een groep met Shell, Esso en British Petroleum, zelfstandig de Britse Phillips Petroleum, voorts een groep met Indiana Standard en British Gas Council, voorts het Franse staatsbedrijf BRP met zijn Britse dochtermaatschappij Coastal Oil, voorts de Amerikaanse groep van Gulf, Mobil en Caltex en tenslotte een groep met Atlantic Refining, Burmah Oil, Continental, Murphy, Sun Oil en Superior (hebben ook voor de Nederlandse kust onderzoekingen verricht). DENEMARKENhet Deense scheepsbouwbedrijf A. P. Mpller samen met Gulf en Shell. NOORWEGEN: (nog heel voorlopig) zes maatschappijen wier namen nog niet bekend gemaakt zijn. kan deze nieuwe zeewet in werking treden. De onzekerheid over de soevereine rechten heeft de onderzoekingen op de Noordzee ook parten gespeeld. Im mers, tot nu toe is het twijfelachtig of een regering van een Noordzee-land bepaalde garanties kan bieden aan de opererende oliemaatschappijen. De Shelf-conventie zal zeker leiden tot veranderingen en aanvullingen in de mijnwetten van ieder land, en is er dan nog plaats voor bepaalde groepen van gegadigden? Zullen sommigen ge weerd worden? Anderen binnenge haald? Een bikkelharde olie-oorlog be hoort niet tot de onmogelijkheden. Van de andere kant kan men zich dat weer moeilijk indenken. Grote olie maatschappijen zijn net zo vertakt als zigeunerfamilies. Wat zouden de grote bazen van de Royal Dutch/Shell zeggen als plotseling Shell-Engeland in plaats van Shell-Nederland de sprookjesach tige olievondst deed? Wat. betekent concurrentie als Esso, Gulf, Mobil, Cal tex elkaar bij het onderzoek en niet verder helpen. Van zoiets ingewik- gelds krijgt de buitenstaander! geen hoogte. In ieder geval heeft wel elk land groot belang bij een goede vondst in zijn „continentaal plateau of binnen zijn landsgrenzen. Naarstig im mers zoekt Duitsland even over de grens van Groningen naar net zo'n gas bel als bij Slochteren. Fantastisch zijn de speculaties die sïnd- de vondst by Slochteren opeane maken. Wat hangt ons atrefimal boven het hoofd? Dit is echter werkelijk niet te overzien, vooral als er nieuwe ont dekkingen van grote omvang bijkomen. Het zou de ondergang van sommige oliemaatschappijen kunnen betekenen. Het zou de internationale politiek in het midden-Oosten kunnen wijzigen. Het zou de economische structuren van Westeuropese landen kunnen verande ren. Het zou Och, bescheidener spe culaties zijn al interessant genoeg. Het is aardig om zich in de toekomst alle nieuwe huizen met centrale gasverwar- ming voor te stellen. En allicht zal de scheepsbouw, om maar iets te noemen, er wel bij varen als de borende olie maatschappijen straks hun koolwater stoffen moeten afvoeren. HENK SUèR Philips heeft dezer dagen een lang speelplaat (111 307 DDL) op de markt gebracht, waarvan ik moet toegeven, dat zij mjj bij het afluisteren heeft ontroerd. Het is een plaat, geheel ge wijd aan Joannes XXni. Men hoort hem spreken, bidden en zingen en ik geloof, dat ledereen getroffen zal wor den als hij plotseling in zijn huiskamer, aan de vooravond van de hervatting van het Concilie, paus Joannes' toe spraak hoort bij de sluiting van het eerste deel: „...Verlicht door deze bo vennatuurlijke gloed en in de verwach ting van uw terugkomst, groeten wij u eerbiedwaardige broeders, met een hei lige kus." Het heeft niet zo mogen zijn Toch is dit maar één aspect. Het gevoelsmatige en ik geloof, dat de eigenlijke betekenis van deze plaat daaraan bijna tegengesteld is. Wat is het geval? De „vox populi" heeft Joannes XXIII heilig verklaard. Zijn smartelijke dood, zijn eenvoud en zijn ongecompliceerde liefde hebben zo'n wereldwijde indruk gemaakt, dat de legende de waarheid dreigt te verstik ken. Paus Joannes wordt een mythe Zijn eigen boeiende persoonlijkheid ver dwijnt en door de tranen van een te goedkope religieuze ontroering ont aardt zijn christelijk realisme in fon dant en stralenkrans. Aan die verteke ning geeft deze plaat geen voedsel Het geluid is authentiek. Het gaat ge paard met het geroezemoes, dat de St.-Pieter altijd kenmerkt, ook op de pleohtigste ogenblikken. Tegen de ach tergrond hoort men een stem, die geen enkele zweverigheid verdraagt Ze is hard en tamelijk onwelluidend. Als ze bidt, is er nooit één extatische uithaal en zelfs op de dag van Zijn kroning als men Hem tegen een achtergrond van orgelmuziek, heel zwakjes gebeden hoort zeggen, is er geei woord, dat zoet, zacht of verhe ven is. En dat is, geloof ik, de werke lijke betekenis van dit geluidsdocu ment, dat father O'Donnell van Radio Vaticana met enkele nuchtere zinnen verduidelijkt. Het hergeeft ons Joannes XXHI zoals hij was. Liefdevol, maar nuchter. Verheven, doch practisch en met een heiligheid, even alledaags en vanzelfsprekend als God haar bedoeld moet hebben. Nog enkele woorden over wat de plaat bevat. Zij begint vlak na het „Habemus Papam" als de menigte op het St.-Pietersplein spontaan gaat zin gen. Daarna hoort men de Paus zoals ik hierboven aanduidde op de dag van Zijn kroning in de St.-Pieter, on danks allerlei storende geluiden, zacht jes bidden. Het derde en laatste deel var. deze kant geeft een aantal im pressies van de sluiting van de eerste fase van het Concilie. Alleen al om de historische waarde daarvan men hoort inderdaad, dat de stem iets is achteruit gegaan zou ik Philips het plezier willen doen de plaat bij u aan te bevelen. De achterkant lijkt mü vooral boei end voor hen, die paus Joannes en Rome kennen uit eigen aanschouwing. Hij bevat enkeiyke verrukkelijke stukjes uit een willekeurige groepsaudiëntie. Vervolgens iets van een heiligverkla ring en tenslotte een ongelofelijk mooie opname van een zondagmorgen. De Paus bidt het Angelus voor Zijn venster. Rome groet met applaus en oorverdovend claxongeroep en ten laat ste geeft de H. Vader Zijn zegen, com pleet met de vervelende, zeurderige antwoordstemmen van ongenoemde as sistenten. Kortom, wie zijn heimwee wil voe den, kope, Bedenk echter wel, dat men de plaat niet vijf keer per week kan draaien. Het is een document. Geen serie-artikel. ALBERT WELLING 300 kms 200 mis

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 12