Oude Wim van Est jaagt broer Piet en Pieterse op naar zege Hockeyploeg bekijkt somber Lyons velden CONCENTRATIE IN HET GEDING Denis Neville Strijd om beker mag met een farce lang er zijn ■Van Dam en Dame m m 4 Hoekse Renners nog tweede Werkspoor gaat papiermachines bouwen Rusland verkoopt goud in Europa SS Algemeen F on daen best t De Gaulle op bezoek „Honkbal-transfers" MAAK VAN UW SPAARGELD en veo Clubkampioenschap wielrennen Verrassing: delegatie PEKING in MOSKOU Schaaksters nog gelijk tegen Poolse dames Dr. Mohammed Sharif bij inauguratie van Wageningse studenten Contract getekend voor verwerking Indonesische tin Volleybalteams in Europese titelstrijd WIJNEN KLOPT VERVEST Amerikanen helpen Engelse tennissers uit de droom RAHN GESCHORST PAGINA 17 Arie den Hartog SPREIDING BETEKENT: VEILIGHEID VOOR U 11 m, Wim van Est (rechts) met zijn ploegmakkers van Willebrord wil vooruitdie hij opzweepte naar de verovering van de Nederlandse clubtitel wielrennen. De opstellingen z (wekelijks voetbalcommenfaar van man-achter-de-schermen) n Beker,,vlees Ook in Europa (Van onze verslaggever) WIJK BIJ DUURSTEDE, 28 sept. Niet zijn club „Willebrord wil vooruit", neen, Wim van Est was gisteren de grote winnaar van de wedstrijd om het Nederlandse clubkampioenschap wiel rennen. Wim van Est, de veteraan, de oude Tourheid, die, gezien zjjn presta ties in het afgelopen seizoen aan een tweede wielerjeugd is begonnen, toonde tijdens deze tijdrit een imponerend staaltje van zijn macht en kracht. Hij was het, die zijn club voortjoeg over de Utrechtse dreven. Hij was het, die, met een voor zelfs de insiders verrassend groot mes, het tempo dicteerde aan zijn broer Piet en de sterke amateur Jan Pieterse, de twee die hem konden blijven volgen. Zelfs een vechtjas als Van Ginniken, had evenals trouwens Linders en De Jong moeten afhaken, zo meedogenloos sprong Wim - met zijn krachten om. Ondanks of moeten we zeggen: dankzij de razende stormwind pal of schuin op het stuur reden de kracht patsers van Willebrord sneller dan wel ke ploeg ook over het tachtig kilometer lange parcours. Als eerste ploeg ge start hadden zij de handicap zich niet te kunnen optrekken aan een voorgan ger. Maar de ploegen die dit wel kon den, ploegen als de kampioen van het vorige jaar „Theo Middelkamp", als het op papier favoriete Amsterdamse Olym- pia, als de Hoeksche Renners en als de Bataaf, die drie, vier echte zwakke broerders hun wiel lieten zien, zij konden tegen de wind in toch niet het tempo draaien dat de gebroeders Van Est en Pieterse tot de winnaars van de titel maakte. En zo kon het voorkomen dat bij het secure rekenwerk wat jury en pers bij deze tijdrit wel gedwongen waren uit te voeren, vanaf de allereerste aankomst, die van „Willebrord wil Voor uit", nummer één bovenaan de uitsla genlijst bleef. In het gegoochel met cijfers heer ste er in de jury-wagen dan ook een nerveuze stemming. Elke ploeg kon een snellere tijd draaien, maar toen uit de controlepost halverwege de tussen tijden werden doorgebeld bleek num mer twee „Theo Middelkamp" al vijf tien seconden op de „Van Est-en" ach ter te liggen. In de laatste helft, toen Wim van Est, tegen de storm volko men in zijn element zijn twee makkers nog tot grote snelheid opzweepte, en zij hun leiderspositie onaantastbaar maakten, werd het „klassement-hal- verwege" nog flink door elkaar ge haald. Jo de Haan, Gerrit de Wit en Dick Groeneweg, de drie coryfeeën van De Hoekse Renners veroverden bijvoorbeeld in dit laatste stuk de AMSTERDAM. 28 sept. Werkspoor Amsterdam heeft blijkens de „Werk spoor Courant", een licentie contract gesloten met Dominion Engineering in Canada, warbij Werkspoor de rechten heeft verkregen voor de vervaardiging van hun machines voor papier- en kar- tonfabricage. Hierbij is de eerste fase afgesloten van een ontwikkeling welke naar Werkspoor verwacht, voor de N.V. van grote betekenis zal zijn. In februari 1962 had de V.M.F.-ddrec- tie besloten dat Werkspoor-Amsterdam zich zou gaan toeleggen op machines voor de papierindustrie. Het was on mogelijk dit op eigen kracht te doen, omdat de achterstand op dit gebied tegenover andere fabrieken te groot was. Het was daarom noodzakelük licentie te nemen van een wereldbekende fir ma. Na ongeveer een jaar van onder zoek viel de keuze op Dominion Engi neering die, aldus „Werkspoor Courant" wereldbekendheid geniet door het gro te aantal geleverde papiermachines. Sinds februari 1962 heeft Werkspoor al le krachten ingespannen om meer con tact te krijgen met de papierfabrieken. Enkele opdrachten zijn reeds uitgevoerd. Werkspoor heeft het volste vertrouwen dat de machines in binnen- en buiten land kunnen worden verkocht. LONDEN, 28 sept. (UPI) Rusland is de laatste tijd bezig grote hoeveel heden goud in Europa te verkopen, klaarblijkelijk met het doel zijn graan- en andere aankopen te kunnen betalen. In Londen werd gisteren vernomen, dat de Sovjet-Unie de afgelopen (wee dagen voor een waarde van vijftig miljoen dollar aan goud op de Euro pese markt heeft verkocht. Aangeno men wordt dat met de afstoting van goud wordt voortgegaan. Hoeveel de Russen totaal al hebben verkocht is nog niet bekend. Als oorzaken van de Russische goudverkopen worden Be noemd de slechte binnenlandse oogst en de verandering in het handels patroon in verband met het geschil met China. De behoefte van het Kremlin aan dollars is in het licht komen te staan door de beslissing van Moskou voor ongeveer 500 miljoen dollar graan van Canada te kopen. Rusland koopt ook grote hoeveelheden graan van Austra lië mede voor enkele van haar satel lieten en voor Cuba. Het Kremlin heeft de grootte van de goudproduktie in de Sovjet-Unie altijd geheim gehouden en nooit iets laten blijken, waaruit men enig houvast ten aanzien van de Rus sische goudpolitiek zou kunnen putten. Aannemelijk lijkt, dat de Russen hun goudproduktie de laatste jaren syste matisch hebben opgevoerd, zodat zij nu al enige tijd op het niveau verkeren van de Zuidafrikaanse goudproduktie. MOSKOU, 28 sept. (Reuter) Tot veler verrassing is gisteren in de Sov jet-hoofdstad een delegatie van de Chinees - Russische yriendschapsver- eniging uit communistisch China aan- Eekomen. Zij stond onder leiding van ioe Sji-sjian, onderhoofd van de cen trale politieke afdeling van het Chinese leger. tweede plaats, nog altijd meer dan een minuut langzamer dan de „Wille- brorders." De uitslag luidt: 1. Willebrord Wil Vooruit (Piet en Wim van Est, J. Pieterse) 2.00.38.9: 2. De Hoekse Renners (J. de Haan, G. de Wit, D. Groeneweg) 2.01.51.9; 3. Theo Middelkamp (J. de Roo, D. Kosten, J. Tolhoek) 2.03.01; 4. Olym- pia (P. Post, C. Schuuring, H. Corne- lisse) 2.03.03.3 5. Kennemerland (A. Geldermans, C. Duyker, Rasch) 2.04.13.8. Het was een 6 0-iari^e veteraan van „de Pedaalridders" die ons vóór de start met een trillende stem had voor speld dat het op Wim van Est en zijn jongens zou uitdraaien. „Wim", zo zei hfj, „is er nog een van de oude stem pel, een vechtjas, zoals wij vroeger alle maal waren. Ja, in 1918 in Amersfoort deed ik ook mee! Die tegenwoordige renners zijn maar „flyers". Straks op de open dijken leggen zij het loodje tegen de wind". Hij heeft gelijk gekre gen, deze veteraan. Niet alleen werd de zege van Wim van Est c.s. een feit, met eigen ogen hebben wij de „helden van 1963" tegen de natuurkrachten zien „afgaan." Pech had bijvoorbeeld ech ter de ploeg van Olympia, die al in de eerste kilometers door een val Joop Captein verloor. Pech had ook de EN RKWV „Amsterdam", heldhaftig gestart met drie veteranen, onderweg tot opge ven gedoemd door het breken van twee wielen. Juist omdat het een tijdrit was, om dat de toeschouwers zo maar langs de weg geen enkel overzicht van de wed- strijd konden hebben en de toeschou wers aan de finish het allemaal niet konden volgen, viel bijvoorbeeld een krachtprestatie als die van Arie den Hartog niet op. Tooh sleurde Arie den Hartog tachtig kilometer lang eerst drie, later twee zwakke clubgenoten mee in zijn jacht op tijdwinst. Tochtig kilome ter reed hij op kop, vocht hij tegen de kleine heuvelrug en tegen de wind op de dijk langs de Lek en tenslotte bleek hfj „Delta" als negende te heb ben binnen gebracht. Voor één man geen geringe beloning. (Advertentie) Verdeel uw beleggingsrisico. Elk participatiebewijs Is een ruim gespreide aandelenporteteuille op zich en geeft u een rechtstreeks belang bij de resultaten van 250 deskundig geselecteerde ondernemingen. Inlichtingen en recent jaarverslag bij commissionairs en bankiers LYON, 28 sept. Da spelers van de Nederlandse hockyeploeg keken elkaar somber aan toen zij gistermiddag een bezoek brachten aan twee van de vier velden, waarop zij de komende dagen zullen spelen. Op het vliegveld Bron was het Oranje-team kort daarvoor als een van de laatste ploegen voor het twaalflandentoernooi gearriveerd. De velden waarop een serie wedstrijden moet worden gespeeld, die voor de kwa lificatie voor het Olympisch toernooi van het volgend jaar in Tokio van het grootste belang zullen zijn, vielen be paald niet mee. Vooral over het veld van Vologe, op een paar honderd me ter van het hoofdstadion, was men alles behalve te spreken. Het zijn velden, waarop regelmatig voetbal en rugby worden gespeeld en waarop de kleine hockey-bal de meest onberekenbare car priolen maakt. De terreinen van het stadion La Plaine en die in het voor stadje St. Fons, hebben een veel egale re grasmat. Het overvolle Lyon met een ver keerschaos, die de kandidatuur voor de organisatie van de Olympische Spelen van 1968 in de ogen van de ob jectieve bezoeker ronduit belachelijk maakt, ls feestelijk versierd; Presi dent De Gaulle komt op bezoek. Ook de hockeyers zullen in de ceremonie- en rond de president worden betrok- ri ken. Vanmorgen is er voor de wed strijd tegen Canada, even in het hoofd stadion gereperteerd voor de plech tigheid, waarbij het Nederlandse elf tal morgen aan het Franse staats hoofd zal worden voorgesteld. Nederland zal vanmiddag tegen Ca nada in St. Fons niet in de sterkste formatie aantreden. Dit met het oog op de veel moeilijker wedstrijd die van morgenavond tegen Pakistan. Tegen Canada is de samenstelling als volgt: doel: Boks (Amsterdam), achter: Leemhuis en Van Goosvvilligen (SCHC) midden: Fokker (Laren), Mijnarends (Amsterdam) en Van Rossum (HHYC), voor: Coster van Voorhout (Amster dam), Van Vroonhoven (SCHC), Zweerts (SCHC), Spits (Amsterdam) en De Kei zer (Breda). Tegen Pakistan komt de ploeg morgenavond onder het schijn- werperlicht van het hoofdstadion als volgt in het veld: doel: Veentjer (HDJ1) achter: Leemhuis en Van Gooswilligen, midden: Fokker, Fiolet (HDM), Terlin- gen (Amsterdam), voor: Krol (Leiden) van 't Hooft (Hilversum), Voigt (Am sterdam), Van Rossem, Van Vroonho ven. (Van onze honkbalmedewerker) AMSTERDAM, 28 sept. Maandag is het de laatste dag, dat de honkbal lers door middel van een overschrij vingsformulier bij het bestuur van de K.N.H.B. kenbaar kunnen maken, dat zij volgend seizoen voor een andere vereniging willen uitkomen. Tot nu toe valt het aantal veranderingen erg mee. Eerste-klasser A.B.C. uit Am sterdam, die vorig jaar op de val reep international Doby Peters „in kon lijven", krijgt nu de beschikking over de oud-international Nol Hout kamp, thans E.H.S. en coach van ABC, evenals Hugo Walker (thans WGA), Albert Peters (thans EDO) en Kick Hoek (Kennemerland), V.V.G.A. verliest behalve eerste honkman Walker ook werper Slaman en Rob Tromp (beiden naar Ajax). Ruud Zijlstra, werper van Schoten en oud-international, gaat terug naar zijn oude vereniging H.C.K. Tevens is het vrijwel zeker dat E.H.S. wordt ver sterkt met Ricky Kersout (thans UW) een der achtervangers van het Ne derlandse team. SPLIT, 28 sept. De voorlopige stand in de wedstrijd voor de vijfde ronde de Nederlandse dames en Polen is, na afloop van de dames-schaakolympiade tussen de eerste zitting, - M Andere uitslagen zjjnAmerikaBel gië 1-0 (1 afg.); OostenrijkMongolië 'It-'/i (1 afg.); RuslandMonaco 2-0; Ne derlandPolen »/«-*/« (1 afg.)Joegosla viëWest-Duitsland 1-0 (1 afg.); Hon garijeBulgarije '/r-V» (1 afg.)Oost- DultslandRoemenië 1-1. Rusland heeft de leiding met negen punten, gevolgd door Polen, dat 7'/2 punt vergaarde en 1 afgebroken partij heeft. Joegoslavië (6) is derde. Neder land deelt met Mongolië en Amerika de vierde plaats met zes punten en 1 afgebroken partij. WAGENINGEN, 27 sept. In aan wezigheid van vele belangstellenden, onder wie de burgemeester en wethou ders van de gemeente Wageningen, de Indonesische zaakgelastigde dr. Moham med Sharif, vertegenwoordigers van de Landbouw Hogeschool, vele reünisten en leden van de katholieke studenten vereniging „St. Franciscus Xaverius", zjjn gistermiddag 56 nieuwe leden, waar onder vier vrouwelijke, geïnaugreerd. In zijn rede tot de nieuwe eerste jaars wees de voorzitter op de uitzon deringspositie, die Wageningen bekleedt ten aanzien van de groenttjdexcessen. Gezien de enkel positieve resultaten uit het verleden was een herziening van de groentijd geenszins noodzakelijk. Als gastspreker trad op dr. Moham med Sharif. In de vorm van een infor matieve voordracht belichtte hij de structuur van de Republiek Indonesia en de ideologische achtergrond daar van. DEN HAAG, 28 sept. In het ge bouw van de Indonesische vertegen woordiging alhier is gisteren een con tract getekend tussen de directie van de staats-tinmljnbouwbedrljven in In donesië en de n.v. Billiton Maatschap pij. De overeenkomst betreft de her nieuwde verwerking van Indonesische tinertsen in Arnhem. Deze verwerking zal binnenkort een aanvang nemen. In verband met de laatste politie ke" ontwikkeling is de ondertekening van dit contract bespoedigd, teneinde de deviezeninkomsten uit de tinmijn- bouw te continueren in het belang van de opbouw van Indonesië", aldus be richt de Indonesische vertegenwoordi ging in Den Haag. In de laatste Europese kampioenschap pen, gespeeld te Baden Baden, moest elk deelnemend land in de heren afdeling 17 wedstrijden van elk 40 spellen spelen. Hoewel elk land met drie paren uitkwam en in elke wedstrijd dus aan één der paren rust gegund kon wor den, was het begrijpelijk dat de con centratie tijdens dit zware 14-daagse toernooi wel eens te wensen overliet. Het volgende spel, uit de wedstrijd Ne derland—Spanje, is op papier dan ook eenvoudiger dan in de praktijk: A V 10 98742 Cj? A H 10 2 O 4 J. 2 A H B 6 9 3 O A V B 5 3 A H B 9 N W O 3 3 V B 4 O H 2 4 V 10 6 5 4 3 Jemen. President Sallal van Je men heeft gisteren In Rahaba, een twintigtal km ten noorden van Sanaa, een Internationaal vliegveld geopend dat is aangelegd en gefinancierd door de Sow jet-Unie. 8 9 8 7 6 O 10 9 8 7 6 A A 87 Zuid gever, allen kwetsbaar. Het spel werd twee malen gespeeld, beide malen bereikten NZ vier harten, welk contract door de Nederlandse oostspeler werd ge doubleerd. Beide malen werd het con tract gewonnen na het volgende tegen spel: oost speelde ruitenheer voor, west signaleerde de kleur af, waarop oost in slag 2 klaver naspeelde. Nu kon in zuid klaveraas genomen worden, schoppenaas werd geïncas seerd en hierna kwam noord aan slag met troefheer. Schoppen werd nage speeld en zuid troefde in, vervolgens kwam noord aan slag met harten aas en werd een derde schoppen gespeeld. In troeven baatte oost niet maar wat hij ook zou doen, het contract was ge maakt. De derde schoppen kon in zuid getroefd worden en daar noord nog twee hartens over had kon hij aan slag komen (met een ingetroefde klaver) en zijn schoppens afspelen. Oost kon introeven, maar noords laatste troef je bezorgde hem de benodigde entree voor de resterende vrije schoppens. Het spel kan down bij het volgende tegenspel: in slag 1 ruitenheer en in slag 2 ruiten na, noord kan niet beter doen dan introeven. Wanneer nu schoppenaas gemaakt wordt en noord met hartenheer aan slag komt kan hij, als voren, schop pen introeven, de eigen hand weer aan slag brengen met hartenaas en nog een schoppen op tafel (zuid) aftroeven. Komt noord nu hierna met een introever (klaver of ruiten) aan slag, dan heeft dat hem zijn laatste troef gekost. Speelt hij nu schoppen, dan troeft oost, die klaver en nog eens klaver speelt. N Z kunnen dan niet meer maken dan schop penaas, klaveraas, hartenaas en harten heer, alsmede vier kleine afzonderlijke troeven totaal acht slagen. Het probleem is nu, of dit tegenspel voor OW aan de tafel te vinden ls. Kij ken wjj nu naar het bieden aan tafel 1: zuid pas west een ruiten noord een harten (een geïnspireerd bod van de Haagse speler Helleman) oost een Sans-atout zuid drie harten west past noord vier harten allen pas ten. Nadat oost rultenheer speelt, moet west zich realiseren of hy ruiten nage speeld wil hebben (d.w.z. dat west dan met de vyf moet aanmoedigen) of niet (dan: ruiten drie). Het is voor west bijzonder lastig vast te stellen, dat noord nog een zeskaart schoppen bezit. Wat west echter wel mag aannemen, is dat oosts Sans-atout- bod op hartenvrouw-derde geschiedde, zodat noord niet meer dan vier hartens kan hebben. Het vier-hartenaanbod moet dan haast wel gebaseerd zijn op een lange tweede kleur gezien de tafel (zuid) vermoedelijk schoppen- Heeft west dat vastgesteld, dan moet hij ruiten aanmoedigen, om noord van een kostbare entree te beroven. Aan tafel 2 ging het bieden: zuid pas west een ruiten noord een schop pen oost twee klaveren zuid pas west twee Sans-atout noord drie harten oost pas zuid vier harten west en noord pasten oost doublet - allen pasten. Het lijkt, dat de Nederland se westspeler hier uit het bieden meer te weten had kunnen komen, o.a. dat noord niet meer dan vier hartens kon hebben; vooral ook, omdat oost dou bleerde. Het naspelen van ruiten had hier dus zeker dienen te geschieden, of schoon wij graag toegeven dat het een uitermate moeilijk probleem blijft, daar het met de westkaarten verleidelijk is zijn hoop op klaver-naspel te stellen. MIMIR' UimilllllUIMIMIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIimtUlllHIIIIUHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIh 4 1 1 s De grote troms Is het zwijgen opgelegd, nu komen de meer bedeesder roffels. Met andere woorden, na deze interessante voetbalweek mét de wedstrijden in het kader van beide Europese Bekers, spelen „wü" morgen om onze „ben jaminbeker", Ja, de Nederlandse Be ker. Was voor deze strijd in het ver leden geen Nederlander warm te krij gen, er is nu een kentering merk baar. Is het immers niet zo, dat de nationale Bekerwinnaar het recht ver werft om deel te nemen aan het toer nooi om de Europa-cup voor beker winnaars? En is het in dit verband niet aantrekkeiyk dat er elftallen naar ons land komen, waarvoor men an ders duizenden guldens dient te beta len? Er is dus een kans om dik geld te verdienen. Meer nog. In een groot Europees toernooi kan men het eigen prestige opvijzelen. Onze bekercompe titie is dus wel degelijk interessant, mede door de actieve propaganda van de KNVB voor dit doel. Niet ten on rechte. De charme van zo'n beker toernooi is nameiyk, dat het moge lijk is, dat zelfs het kleinste clubje van de eindstryd kan dromen. Het hoeft dus yeen succesvol ere-divisie- elftal te zijn. Het vorig jaar was dit Willem II; het jaar daérvoor bereikte DHC de finale. Dat is het „vlees" van de be ker. Daarom ook brengt de Engelse Cup honderdduizenden in vervoering. Het maakt de nuchtere Brit gek. Het is ook het antwoord op de vraag, waarom de wedstrijden om Frank- rijks nationale Beker meer belangstel ling trekken, dan de normale compe titie-wedstrijden. De kleinste „vis sen" hebben een grote kans het grootste „aas" te vatten. Vroeger was Nederlands bekerstrijd een rommelig georganiseerde affaire. De topclubs deden in vele gevallen niet mee en als zij wel van de partij waren, maak ten zij er een farce van door het tweede elftal een kans te geven. Zjj gebruikten de kans om hun spelers van het eerste elftal een weekje rust te gunnen of om te experimenteren met jeugdige aanwinsten. Die tijd lijkt mij voorbij Het verwonderde mij tenminste te horen, dat beide Rotter damse ere-divisieclubs Sparta en Feijenoord toch de mogelijkheid aan grijpen om experimenten te wagen. Wat de beweegreden is? "Het lijkt mij een kwestie van angst. Hebben zij soms nu nog geen volledige opstel ling? Het argument „rust" kunnen zij toch niet gebruiken, want na vijf wedstrijden hebben de spelers nog geen rust nodig. Trouwens de clubs moeten bedenken, dat zij hun tegen stander benadelen. Die rekenen im mers op een faire strijd tegen een compleet Feijenoord of Sparta. Er staat ons voor komende zondag een leuk program te wachten. Zullen er ook verrassingen vallen? Geloof mü, de clubs uit de ere-divisie die nen op hun tellen te passen. Niets is gevaarlijker dan een fanatiek en hongerig tegenstander. Een tegenstan der, bereid om tot de laatste adem tocht te knokken voor een eervol re sultaat. Welk tweede divisieclub speelt niet graag de rol van David, als het in duel treedt met een ware Goliath. PSV moet na de eerste volle zege op het geladen Esbjerg naar Nymegen on_ NEC te wippen. NEC trekt waar schijnlijk een uitverkocht huis ï.p.v. de normale vijfduizend toeschouwers. Wie durft het resultaat te voorspellen? Ik niet. Zo kunnen wü doorgaan: Xer xes (met een briljante Wilkes) neemt de strydbyi op tegen SPCL. Ensche de, Alkmaar-NAC, Tubantia-Fortuna '54, Heerenveen-Ajax, Longa-DWS, Hilversum-FeUenoord en HVC-spar- ta. Deze wedstryden lyken mij buitengewoon interessant en ik ben benieuwd wat er uit de bus komt. Zul len de grote vedetten falen, of zullen zy ln dit voetbaloerwoud de sterksten biyven? KUk nou eens naar de resultaten van de afgelopen week. Daar waren toch verrassingen bü. Distillery, een klein clubje uit Ierland speelt gelijk (3-3) tegen Benfica. Real Madrid wint i,, Glasgow van de Rangers (1-0). Én dan het resultaat van Willem II. Als Engelse Nederlander is het voor mij moeilijk om over een wedstrijd te praten tussen een Engelse en een Nederlandse ploeg. Als exihibitie van voetbalkwaliteiten viel mij het duel tussen Manriiester United en Willem II tegen. Maar Willem H bethaalde een eervolle puntenverdeling (1-1), met Ijverig spel, met goede aanval len. De sterren van Manchester Uni ted speelden een povere wedstrijd, vooral aanvallend. Zjj gaven mjj woensdagavond de indruk alsof zij de overtuiging hadden, dat zij in Man chester met grote cijfers zullen win nen. Dit kan dan waar zjjn, maar het publiek betaalt oma goed voetbal te men. Spelers als Denis Law en BOEKAREST, 28 sept. Voor het toernooi om de Europese volleybal kampioenschappen voor dames en he ren, die van 22 oktober tot en met 2 november in Boekarest worden ge houden, hebben de Nederlandse heren in de eerste ronde geloot tegen Roe menië, Polen en Finland. De dames spelen tegen Denemarken, Hongarije en Tsjecho-Slowakije. De nummers één en twee van alle vier groepen gaan over naar de fina le-poule, waarvan de wedstrijden op 26 oktober beginnen. DEN BOSCH, 28 sept. Tint Wijnen, de Europese kampioen 47 2, heeft gis teren een internationaal biljarttoemooi kader 47 2 om de „Coupe Rode Leeuw" gewonnen. Wijnen versloeg in de slot- part ij de Belg Vervest in acht beurten. Bobby Charlton, Dave Herd en Foul- ke., hebben in het verleden getoond grote kwaliteiten te bezitten. Zjj heb ben op Fejjenoords grasmat zo maar wat gelopen. Vooral Charlton met zijn eigenwijze solodribbles was middel matig. Met dit spel zijn zij geen vijf tig procent van hun salaris waard. Daarom was dit duel een deceptie. Ik vind het jammer dat Willem H niet meer kwaliteit bezat om nog een paar doelpunten te maken, want daar kreeg het tooh de kans voor. Ik ben echter bang, dat de Tilburgers in Manchester een totaal ander „Uni ted" tegenover zich zullen vinden. Zeer waarschijnlijk speelde het zake lijk belang woensdagavond een actie ve rol. Ik kan mij voorstellen, dat „The United" Old Trafford (Man chester's voetbalarena) graag uitver kocht ziet. Dat bereik je niet met een gemakkelijke overwinning in Rotter dam. Als Engelsman ben ik ook teleur- festeld over het feit, dat Everton in e eerste ronde van het toernooi om de Europese Beker door Intemazio- nale Milaan is uitgeschakeld. Vorig jaar struikelde Ipswich ook reeds snel. Men bedenke echter dat Inter momenteel een van de sterkste Euro pese ploegen is. Het was dus een tikje onfortuin voor Everton, dat het reeds direct tegen een van de moge lijke finalisten lootte. Vooral in Enge land telt dit zwaar, omdat de profs in augustus en september (ook nog begin oktober) twee competitie-wed strijden per week spelen. Het Hjkt mij een slechte voorbereiding voor een zo'n belangwekkende strijd. Ondanks de duizenden ponden die voor nieuwe spelers zijn betaald, is Everton trou wens nog niet in vorm. Is dit mis schien ook van toepassing op Feijen oord.'. BOURNEMOUTH, 28 sept. De fi nale-droom van de Engelse tenniswe reld, voor het eerst na zeven jaar be reikte Engeland weer de halve finale van de interzone van het toernooi om de Davis Cup, is voorbij. Na een ach terstand van 0-2 tegen Amerika op de eerste dag, gingen de Britten Sangster en Wilson met 6-4 6-8 9-7 6-2 ten onder in het dubbel tegen Wimbledon kam pioen McKinley en Ralston. De Ame rikanen ontmoeten begin november in de interzone-fiale de winnaar van de Aziatische zone, India in Bombay. De winnaar van deze ontmoeting heeft het recht om eind december in de fi nale van de Davis Cup tegen Australië uit te komen. FRANKFURT, 28 sept. Rahn. de vroegere Duitse voetbalinternational, die enkele seizoenen voor „Enschede" uitkwam, doch dit jaar terugkeerde naar Duitsland en voor de Meidericher SV ging spelen, is gisteren door de strafcommissie van de Duitse voetbal bond tot 15 oktober geschorst. Rahn had op 14 september tijdens de wedstrijd Meidericher - Hertha zijn tegenstander een kopstoot toegediend waarvoor hij door de scheidsrechter van het veld werd gestuurd. Noorwegen. Prinses Astrid heeft gistermorgen het leven geschonken aan een dochter, zo is officieel m Oslo bekendgemaakt. Moeder en kmd ma ken het goed. Advertentie) TERMIJN NEDERLANDSCHE MIODENSTANDSBANK N.V. Probleem No. 99 van J. G. Groothoff. Eerste publicatie. Wit geeft in 2 zetten mat. 1. d4 Pf6; 2. Pf3 b6; 3. g3 Lb7; 4. Lg2 g6; 5. 0-0 Lg7; 6 c4 0-0; 7. Pc3 d6; 8. Dc2 Pbd7; 9. Tdl Te8; 10. e4 e5? Zwart drukt hier te vroeg door hetgeen hem Inderdaad de partij gaat kosten. 11. de5:! de5: (Op Pe5: volgt 12. Pe5: Te5: 13. f4, gevolgd door e5); 12. Lg5 c6 (Beter was hier De7); 13. Lf6: Lf6: 14. Lh3 Te7; 15. Tdö Dc7; 16. Tadl Td8: 17. Dd2 Lc8. Stand na 17 zetten: Wit: Kf2 Dg5 Tdl Te3 Lf3 Lf8 Pa5 Pd2. Zwart: Kd4 Tb2 Te7 Lb6 Lg8 Pb7, pionnen b4 d5. Oplossing probleem No. 98 van A. M. Voorting: Kc2 I Te vroeg doorstoten jg Tf6:l Zwart vond het leven niet ls meestal niet aan te bevelen. In onder- meer levenswaard en gaf de partij op; staande partij tussen Kostitsch tegen wij kunnen dit volledig onderschrijven. Steiner (Budapest 1921) werd het de Correspondentie - adresA. Perquin, ondergang van zwart. Perstjn 48, Amsterdam, Buitenveldert. Probleem voor geoefende oplosser». No. 4148 van Dik v. d. Berg te Waddinxveen. Probleem voor beginnende oplossers. No. "17 van J. Bus te Heemstede. Wit begint en wint. Oplossingen van Wit speelt en wint. Oplossingen kun- de nummer» 787 en 788 kunnen tegelijk nen ingezonden worden tot 15 oktober ingezonden worden tot 15 oktober a.». a.s. aan B. H. M. Stevens, Eikenlaan 36, Heemstede. OPLOSSING OPLOSSING van No. 4141 van Tom Kleboom te Rotterdam. Wit speelt naar: 43, 32, 6, 1, 40, zl9, 35, z23, 40, z28, 49 en wint. Een echt vacantiestukje; dat wil in dit geval zeggen: zeker niet onaardig, een leuke meerslagtoepassing en toch licht verteerbaar. van No. 782 van C. C. H. Swlnkel» te Schiedam. 27-21, 26x17, 37-31, 36x27, 28-22, 17x28, 33x13, 24x44, 13x4, 35x24, 49x40, 27-32, 4-10 (hier wint 4-15, 24-30, 15-42 even eens) 32-38, 10-15, 24-30, 15x47, wint. Als geheel een aardig stukje ln goede stand met goed slagwerk. Het afspel is echter niet scherp, zoals dat in vaktermen luidt IIIIMIIllllllllllllllllllllllllllllliRectiflcatie probleem beginner» No. 786.IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH1III Ofschoon het de aandachtige lezers niet ontgaan zal zijn delen we toch even mede dat het probleem voor beginners van de Heer H. F. M. van Tulder abusievelijk gedraaid is. Men gelieve het diagram een kwartslag om te draaien zodat het zwarte stuk dat nu boven aan de rand staat, aan de linkerzijde komt te staan. Oplossingen van de Zomerserie van J. Bus. Zoals te verwachten viel zijn deze leuke, pittige stukjes van onze bekwame auteur, zeer in de smaak gevallen van de talrijke oplossers. We maken nu eerst een begin met de oplossingen. No. 1. 36-31, 47-41, 26-21, 47x40, 21x1, 40-44, 49x40. 45x43, 35-30, 1-40, 50x48. Het is natuurlijk een ieder duidelijk dat zwart door naar 44 te slaan met de dam de situatie niet redden kan. No. 2. 47-41, 49-43, 43x1, 1x40, 35x44, 25x34, 44-49, gedw. 34-30, 50-44 45x34, Een geestige en verrassende ontknoping. No. 3. 21-17, 18-12, 26-21, 31x4, 32-28 A, 4-27, 38-42, 27-22 41-37, 36x27. A 28-33, 4-22, 33-38. 22-39 en wint. Een betrekkelijk eenvoudig eindspelletje maar het vraagt toch wel de nodige aandacht No. 4. 40-34, 35x44. 44-39 49x29. 17-21, 18x27, 18-23,- 29x18, 22x13, 32-28, 13-19, 28-23, 27-22, 31-27 en wint Het „bij trekken" verrast altijd weer. Aardig is ook dat zwart op zeker moment het initiatief moet nemen. No. 5. 30-25, 17-111 24-20, 20-14, 25x1 en wint. Zwart kan nog spelen 13-18, 1x5, 35-40, 5-28, 40-45, 28-50 en het is uit. Heel opvallend is hier hoe het ma teriaal voor de slag naar 1 gebracht wordt. Dit is vakwerk! (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 17