Drs. L. Thomas op congres in Scheveningen Ziekenhuis-pastor stilaan randfiguur mm MARTINI Wederom, fraude bij douane Grote smokkel radio's en t.v.-toestellen Ambtenaar geschorst ontdekt Lionel - Oliver- Bart stelt zich voor Gezien de middelen goede Nederlandse inzending op ANUGA te Keulen Secretaresse voor concilie-bureau Om nooit te vergeten.. Katholieke Actie Staatssecretaris over ,.m eikplicht voor scholieren Ook Moskou is geïnteresseerd" P Gestapo's Müller toch nog levend Uitlatingen van studentenleider weinig gelukkig' Priester-sch rijver mgr. M. P. A. Wils tachtig jaar C.S.W.V. over de lonen en prijzen Nederlandse oorlogs graven in Engeland in slechte staat TONEELJUBILEUM BEP NOOY SR. Ruimtevaartkantate Promotie ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1963 PAGINA 5 Experiment Martin! biedt uitzicht op mooie momenten die Je bij blijven. Er is een weids panorama vol aangename stemmingen. De goede smaak schept ruimte voor stijlvol plezier. Gekoeld? Met soda? "On the rocks"? Een middag met Martini is altijd onvergetelijk. MARTINI - iets bijzonders bij elke gelegenheid! Schouwburg-snoeperij? DROSTE pastilles, altijd welkom! LIONEL BART eigen kleermaker Ondertrouw-attentie? D R OSTE pastilles, altijd welkom In het begin van zijn pontificaat heeft Paus Paulus VI opvallend vaak over de Katholieke Actie gesproken. Dat hing weliswaar sa men met het feit, dat er juist in die tijd een hele reeks congressen, bij eenkomsten en studiedagen te Rome over dit thema werden gehouden, jnaar dat neemt niet weg, dat de Paus gretig van die gelegenheid ge bruik maakte om het grote belang, dat hij aan de K.A. hecht, te onder strepen. Het speet hem alleen, zei hij, dat hij, pas Paus, en daarom overladen met velerlei werk, niet grondiger op deze voor de Kerk zo vitale aangelegenheid kon ingaan. Het is dan ook te verwachten, dat wij van Paulus VI nog menig belang rijk woord hierover te horen krijgen. Wijst zijn bepaling, dat voortaan le ken zullen worden toegelaten tot de Conciliezittingen, niet reeds in die richting? Al heeft de Paus zich dan ook in zijn toespraken tot de verschillende groeperingen der K.A., naar eigen zeggen, tot algemeenheden beperkt, hij sprak daarom niet minder dui delijk uit, dat een élitevorming van katholieke leken voor het leven der Kerk van onvervangbare waarde is. Hij wees vooral op de vorming van de mannelijke en vrouwelijke jeugd in K.A.-verband en noemde dit een absolute voorwaarde voor efficiënte en organische zielzorg. Die vorming dient, naar zijn mening, in het bij zonder afgestemd te zijn op de in teressen der jongeren. Sport, spel, toerisme enz. mogen niet verwaar loosd worden. Zo kan het jeugdwerk uitgroeien tot een belangrijke der de opvoedende factor naast gezin en school. De betekenis van de vrou welijke inbreng in het parochiële le ven sloeg de Paus heel hoog aan. Hij noemde hen de „antennen" van de parochiegemeenschap, die het best geschikt zijn om de zielzorgers te informeren over de werkelijke geestelijke behoeften der gelovigen. Daarom moeten de vrouwen zo nauw mogelijk met de zielzorgers samen- Werken, vanuit echte herderlijke en moederliefde. Dan zullen zij de Paus vergeleek hen met Maria op de bruiloft van Cana spoedig be merken hoezeer het in het parochie leven „aan wijn ontbreekt". Van hen is het ontwaken van de echte ge meenschapszin in de gemeenschap afhankelijk. Zij zijn, naar haar na tuur, de beste helpsters der zielzor gers, die zij ertoe moeten brengen zich van haar hulp te bedienen. Hij stelde hun Lydia uit Handelingen 16 ten voorbeeld, die een groot aandeel had in de stichting van de christe lijke gemeente van Phillippi. De Kerk moet zich haar natuurlijke be gaafdheden ten nutte maken. Zij kan deze niet missen zonder ernstig gees telijk en zelfs stoffelijk nadeel. Tijdens een audiëntie van alle leiders der Italiaanse K.A. in het Vatikaan gaf Paus Paulus In grote lijnen de kenmerken aan, die een goed functionerende K.A. z.i. behoorde te hebben. In de volle zin van het woord dient het een le kenbeweging te zijn, die zowel echt katholiek denkt als handelt. De nieu we theologische bezinning op de plaats en de taak van de leek in de Kerk legt de nadruk op zijn bij zondere waardigheid, daar hij im mers geroepen is om de godsdienstige en zedelijke wedergeboorte van de samenleving in en door de aardse werkelijkheid, waarin hij leeft en werkt, te bevorderen. Het Concilie zal waarschijnlijk de nieuwste in zichten hieromtrent samenvatten, zei de Paus. De K.A. hoort nu eenmaal en voor goed tot de structuur der Kerk, al kunnen haar vorm en werk wijze van land tot land verschillen. Zij blijft de officiële medewerkster van het hiërarchische apostolaat. Daarom moeten de leken afstand doen van hun vroegere passieve hou ding en in de volle zin van het woord actief worden. Zij dragen nl. mede verantwoordelijkheid voor de groei en de bloei der Kerk. De geestelijk heid dient dit goed te beseffen en volop gebruik te maken van de be schikbare krachten, die onvervang baar en onuitputtelijk zijn. De Paus noemde het zijn uitdrukkelijke wil, dat de clergé de leken zij het al tijd onder leiding der hiërarchie als zelfstandige medewerkers erkent. Zij moeten, zei hij letterlijk, de K.A. als hun eigen werk kunnen beschou wen, dat niet alleen voor hen be stemd is, maar ook door hen ge vormd en gedragen wordt. Zij moe ten hun eigen initiatieven kunnen nemen en hun eigen verantwoorde lijkheid dragen. Zou het anders zijn, dan kan men onmogelijk spreken van een organisme dat ernaar streeft, bewuste en mondige Christe nen te vormen en het veelvormige katholieke leven volwassenheid en kracht te schenken. Op een derge lijke zelfstandigheid heeft de moder- ne gelovige het volste recht. De Paus vroeg van de priesters volle- dig vertrouwen in de K.A., maar datzelfde vertrouwen vroeg hij ook aan de leken, zeggende: Ons ver trouwen hebt u en Wij zijn er zeker van het nooit te moeten betreuren, dat Wij U vlak naast de herders in de Kerk hebben geplaatst. Bij alle activiteit, op welk terrein dan ook, zal de K.A. steeds diep er van overtuigd moeten zijn, dat ech te godsdienstigheid, een leven uit Gods genade eerste eis is voor ieder lid. Wie het hoofdaccent legt op bo vennatuurlijk genadeleven, ontvlucht daardoor zijn verantwoordelijkheid voor de wereld niet, maar sterkt zich integendeel juist om in het na tuurlijke vlak zo intensief en vrucht baar mogelijk te werken. (Advertentie) (Van onze Haagse redactie) SCHEVENINGEN, 28 sept. Twee inleiders hebben gisteren tijdens het congres van het katholieke ziekenhuis wezen gewezen op ernstige onvolko menheden van het ziekenhuis-pasto- BEL,EGGING van Uas- 7 en geldmiddelen op termijn fj 7 lnteress moKeUJKneden /ƒ-) met 100 waarborg U "".entevergoeding tot 7 pet laar Vragen om inlichtingen worden strikt ver trouwelijk behandeld door: M, A. C. Pruys van der Hoeven, Bedrijfsadviseur, Scholten- straat 25. Leiden. Tel. 0171023797. tt DEN HAAG, 28 sept. Staatssecre taris Bartels van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft drie leden van de Tweede Kamer geantwoord op hun vragen over de afschaffing van de rijkssubsidie op de verstrekking van schoolmelk. De nieuwe bewindsman meent, dat afschaffing van de subsi die geen vermindering in het gebruik hoeft te betekenen. Hij wijst erop, dat er een gemeen telijke subsidie bestaat voor de prijs van de melk die door kinderen van minder vermogende ouders wordt ge dronken. De meer draagkrachtige ou ders wijst hij op hun verantwoorde lijkheid voor een doelmatige voeding. De heer Bartels geeft toe, dat de ge zondheid van de jeugd benadeeld wordt, als thuis niet de melk, die op school nu kan worden gemist, wordt gedronken. De afschaffing van de subsidie blijkt verband te houden met de verhoging van de bedragen die op de begroting van Sociale Zaken en Volksgezondheid zijn uitgetrokken voor kraamzorg, kinderhygiëfie en wijkverpleging. Het ligt niet in het voornemen op het be sluit terug te komen. DEN HAAG, 28 sept. Van de Ne derlandse oorlogsgraven die hier en daar in Engeland verspreid liggen, ver keren de meeste in een „onbevredi gende" staat. Dat deelt minister-pre sident mr. Marijnen als minister van Buitenlandse Zaken ad interim mee in een nota aan de Staten Generaal. De nota begeleidt een brief van de premier waarin melding wordt ge maakt van notawisselingen tussen de regeringen in Londen en Den Haag over deze kwestie. Men is overeengekomen de graven, waarvan afdoend onderhoud niet is verzekerd, op één begraafplaats bijeen te brengen. Het plan daartoe is ge maakt door de Nederlandse oorlogs gravenstichting. Op het Londense Mill- Hillcemetery, waar reeds vijfenzestig Nederlandse oorlogsgraven bijeen lig gen, is voor dit doel een terrein gratis ter beschikking gesteld. Engeland. Zesendertig uur nadat het rapport-Denning voor publikatie was vrijgegeven, waren reeds honderdvijfduizend exemplaren ver kocht. Geschat wordt, dat dit een winst van omstreeks vijftigduizend gul den voor de regering betekent. (AFP) SCHIPHOL, 27 sept. In het gezel schap prelaten uit de Verenigde Staten en Canada, dat gisteren op doorreis naar Kome twee uren op Schiphol ver toefde, was de enige vrouw miss Eil- leen O'Laughlin. Zij Is een der twee bureau-secretaressen, verbonden aan het secretariaat der Amerikaanse af deling by het concilie. Miss O'Laughlin (38) was gekleed in een modieus mantelpakje dat tegen het stemmige zwart van de priesters fleu rig afstak. Welwillend en vlot vertelde zij ons hoe zfj aan haar huidige werk kring gekomen was. Zij was toeriste in Rome toen het concilie vorig jaar werd geopend. Reflecterend op een adver tentie, waarin een bekwame steno-ty piste werd gevraagd, werd zij aange nomen. Zij en haar collega moesten ve le speeches opnemen. ,Ik moest mfj in de moeilijke onderwerpen geheel inwer ken, bovendien had ik geruime tijd het kortschrift verwaarloosd. Toch ging het gelukkig, steeds beter. En tegen het einde van de reeks zittingen, kreeg zij het vooruitzicht ook nu weer aan het bureau verbonden te worden. De secre taressen staan bisschop Paul Marcin- kus, die met dit deel van de organisa tie is belast, terzijde. Miss O'Laughlin vertelde ons glim lachend voor grote opgaven te hebben gestaan toen het concilie goed op gang was gekomen en ook buiten de zittin gen allerhande bijeenkomsten waren, met gedachtenwisselingen en speeches. Er waren dictaten op te nemen van ve le vellen steno. Eén speech haalde >n stenoschrift zelfs dertig paginas „Maar aangezien de meeste prelaten gewend zijn hun gedachten rustig en scherp te formuleren was het opnemen en uitwerken niet zo heel moeilijk." Miss O'Laughlin haar Ierse af komst is duidelijk had vroeger een job bij de Amerikaanse buitenlandse dienst. Ook heeft zij enige tijd bij een Amerikaanse olie-maatschappij gewerkt. raat. Drs. L. Thomas van het katho liek vormingscentrum „Waalheuvel zei zelfs dat „de pastor" in het zie kenhuis een „randfiguur" dreigt te worden, die niet geïntegreerd is in de organisatie van een ziekenhuis. Boven dien ontbreekt ook nog de opleiding. „Het is gewoon een vak, dat geleerd moet worden", aldus drs. Thomas. Er werden weer harde noten ge kraakt in deze werkzitting, die door vele katholieke en protestante ziel zorgers in de ziekenhuizen werd bij gewoond. „Toen ik zelf in het zie kenhuis lag maakten vele collega's zegengebaren óver mij heen; voor mij waren zij soms een teken van geestelijke armoede, van onmacht om communicatie met mij te krij gen", zo zei drs. Thomas. Zielzorg in een ziekenhuis, aldus drs. Tho mas, is niet het net op tijd komen voor toediening van het H. Oliesel. „Dat is mechanisme in plaats van sacramenttheologie. De sacra mentele zalving moet niet het begm zijn van de bediening, maar het einde". Drs. Thomas zag het als een nood zaak dat de pastor in het teamver band van het ziekenhuis wordt opge nomen, wil hij zijn werk goed lom- nen verrichten. Een goed wederzijds begrip tussen pastor en medische staf in het ziekenhuis is even belangrijk als vroeger een goede verstandhouding tussen de dorpsherder en de dorps dokter, zo meende de inleider. De ziel zorg in het ziekenhuis zal ook een ei gen karakter moeten krijgen. Een ge lovige doordenking van het ziek zijn achtte drs. Thomas daarvoor onont beerlijk. De andere inleider, ds. dr. H. Faber, wetenschappelijk hoofdassistent aan de theologische faculteit van de rijks universiteit in Leiden zag ook vele te kortkomingen in het ziekenpastoraat. „Frustraties liggen bij de zielzorgers zelf. Wanneer wij beter worden, krij gen wij vanzelf een betere plaats in het ziekenhuis. Wij zullen dan gezien worden als spelers in het team", aldus ds. Faber. Hij pleitte voor invoering van de „klinische vorming", die naar hij zelf had ervaren in Amerika met groot succes wordt toegepast. Dit houdt in dat de aspirant-pastors onder leiding van een ervaren zielzorger al le rende praktijk opdoen en ingewerkt worden. Ds. Faber kondigde een experi ment aan dat binnenkort genomen zal worden in de psychiatrische in richting „Hulp en Heil" in Voorscho ten. Vier studenten komen daar als pastor te werken onder toezicht van een supervisor. Zij zullen onder meer woordelijke verslagen moeten ma ken van de gesprekken die zij met de patiënten voeren, welke gesprek ken later met de supervisor zullen worden geanalyseerd. Ook zullen zij deelnemen aan de stafbesprekingen om een beter in zicht te krijgen in de therapie. De in leider pleitte voor de stichting van cen tra, waar aspirant-pastors onder des kundige supervisoren kunnen worden opgeleid. Een oecumenisch opgezette raad zou het werk op nationale basis kunnen ledden, zo meende ds. Faber. (Advertentie) XBgliiROSS! HHsjSsÉi otiBiMMMM vr»ieaio ROSSO. BIANCO EN EXTRA DRY Vi fles f6.95 V2 fles f3.55 (Van onze correspondent) ARNHEM, 28 sept. De douane recherche is een buitengewoon om vangrijke smokkel van Duitse radio- en televisieapparaten op het spoor ge- koi :en. Twee leiders van de bende, radiohandelaren in Almelo en Deven ter, zijn gearresteerd. Een douane ambtenaar uit 's-Heerenberg is ge- Advertentie) tt (Van onze kunstredactie) ROTTERDAM, 28 sept. „Ik ben componist, geen musicus. Ik kan geen noot lezen, maar ik heb in elke kamer van mijn huis een tape-recorder staan. Het zijn er twaalf en ik heb ook nog twee draagbare apparaten van dat soort. Als ik een inval krijg registreer ik dat zo. Ik heb voor mezelf een sys teem ontworpen om zonder gebruik making van notenschrift toch melodie- en te herkennen die ik eens in me heb voelen opkomen. Soms werk ik drie da gen en nachten en dan weer drie maan den helemaal niet." Gestoken in een donkergroen effen kostuum dat hij zelf ontworpen heeft („mijn vader en mijn hele familie komt uit het kleermakers vak") vertelt Lionel Bart, auteur en componist van „Oliver", in het Rotter damse Hiltonhotel over enkele brokjes uit zjjn nog jonge, nauwelijks dertig jaar oude bestaan dat al bizar ge noeg is om er een royale pocket over te schrijven. Bart, geestig en ad rem, die even zelf bewust verzekert dat mj rijk is (tien miljoen gulden per jaar) als serieus kan praten over het musicalvak, is in het Londense Soho geboren in een gezin met negen kinderen. „Ik ben een cock ney en een Jood, twee elementen die mij bij de tekening van enkele hoofd figuren van Oliver goed van pas kwa men." Toen hij dertien jaar was wilde hij naar de kunstacademie en zijn fa milie heeft dit voor hem betaald. Hij trad op in de koffiebars van Tommy Steele, maakte naam met enkele songs en ging toen musicals schrijven; „Lock up your daughter", en de meer recente ,Blitz" zijn er twee van. „Met het idee van Oliver liep ik al een jaar rond. Ik ben eraan begonnen en heb net toen weer zes maanden laten liggen. Daarna heb ik de musical in vijf of zes weken achter elkaar afgemaakt. Overigens: ik ben geen schrijver, maar wel handig in het makan van lyrics", voegt hij er met bestudeerde beschei denheid aan toe. „Ik ken geen noot, maar doe alles op het gehoor. Zo werk ik ook met de mensen samen. Te veel theatermensen geven zien aan hun func tie, maar hebben er geen plezier aan." En over Engeland: „Daar hebben we het recht om te falen. Het is ook een <P land voor de underdogs, zoals ik pas nog in Edinburgh heb betoogd." „Momenteel ben lk bezig aan een musical op hst thema Maria Magda- lena door de tijden heen. Deze krijgt de titel Maggie Mary. Een musicalbe werking van het gegeven van „De ge bochelde van de Notre Dame" van Victor Hugo is halverwege en ik werk nog aan een Don Juan-adaptatie. Ver der maak ik filmmuziek voor een nieuwe „James Bond"-film en voor „The man in the middle" waarin Ro bert Mitchum de hoofdrol speelt.'' Weer overwippend naar Oliver zegt hij nog even langs zijn neus weg dat ook Moskou interesse is gaan tonen voor zijn schepping. Voordat hij gaat lunchen steekt hij nog even zijn hand dwars door zijn jasje dat kennelijk ook niet zonder effect is ontworpen door deze geestige, talentvolle ex-beatnik zo als hij zichzelf noemt. (Advertentie) schorst, omdat de recherche het uit gesloten acht dat zonder medewerking van de kant van de douane zoveel smokkelwaar zo regelmatig over de grens kon komen. De toestellen verte genwoordigen namelijk een waarde van enkele honderdduizenden guldens. De smokkelaars kozen bij voor keur kleine grensovergangen en de binnenwegen in de Achterhoek, tus sen Enschede en 's-Heerenberg. Ve le toestellen werden in een café in Dinxperloo verhandeld. De zaak werd ontdekt toen de douane-recher che een vrachtauto staande hield met de nog ongebruikelijke letters UA op het nummerbord. De chauffeur, zoon van de caféhou der in Dinxperloo, waar de toestellen werden verhandeld, gaf aanvankelijk vlot medewerking. Hij liet de con trolerend ambtenaar bereidwillig in de cabine. Plotseling gaf de chauffeur vol gas en stoof er met de recher cheur vandoor. Deze slaagde erin het contactsleuteltje om te draalen. De chauffeur wist in de donkere bossen te ontkomen. Hij is inmiddels gear resteerd doch weigert te vertellen, wie hej heeft opgedragen de gestolen te levisieapparaten te vervoeren. WENEN, 28 sept. (UPI) De be kende speurder naar Nazi-oorlogsmis dadigers Simon Wiesenthal, die inder tijd ook heeft geholpen Adolf Eich- man te vinden, heeft gisteren als zijn overtuiging uitgesproken dat de voor malige SS-generaal Heinrich Müller onder een valse naam nog in leven is. Donderdag heeft men op last van een Westduitse rechtbank in Berlijn het stoffelijk overschot opgegraven van een man van wie men tot dusver heeft aangenomen, dat het Muller was. De stoffelijke resten zullen nu worden onderzocht om vast te stellen of het inderdaad Müller is. Een voormalige kolonel van de SS, die in de Nazi-tijd werkzaam is ge weest op afdeling 6 (buitenlandse spi onage) van het SS-hoofdkwartier in Berlijn sprak dezelfde mening uit. De man is thans directeur van een middelbare school. Hoewel Müller strikte orders had In Hitiers ondergrondse hoofdkwartier in Berlijn te blijven, verdween hij op 20 april 1945, enkele dagen voordat de „Fiihrer" zelfmoord pleegde, aldus de voormalige SS-er. „Naast Himmler is Müller de groot ste SS-ooriogsmisdadiger geweest en de gedachte dat hij nog in leven is en zich onder ons bevindt is ondraag lijk", zo betoogde de kolonel, die zelf de rechterhand zou zijn geweest van SS-generaal Walter Schellenberg, hoofd van de buitenlandse spionage op het SS-hoofdkwartier. AMSTERDAM, 28 sept. De actrice mevr. Bep Nooy sr. zal vrijdag haar vijftigjarig toneeijubileum vieren in het „Centraal Theater" alhier, waar /.ij met het „Amsterdams Volkstoneel" zal optreden in het stuk „Oranje Hein" van Herman Bouber. Mevr. Nooy, die dit jaar tevens haar zeventigste verjaardag vierde, heeft de laatste jaren bij het „Amsterdamse Volkstoneel" rollen gespeeld in o.a. „Rooie Sien," „Het kind van de buur vrouw", „Aan lager wal" en „Op hoop van zegen." Voor de televisie heeft men haar kunnen zien ais „Na Drup pel" in „De Jantjes" en als Knier'ie in „Op hoop van zegen." In de loop van haar carrière speelde zij o.m. in de gezelschappen van Herman Bouber, me- ouw Esther De Boer-Van Rijk, het oude schouwtoneel van Adriaan van dei- Horst en Jan Musch, Louis de Vries, Henri de 'fries, en tenslotte jarenlang bij haar man Jan Nooy in o.a. „Zee mansvrouwen", „De Kelnerin en de ploert," alle stukken van Herman Bou ber. DEN HAAG, 28 sept. De componist Ignace Lilien heeft een nieuwe school cantate, „The astronaut", gecompo neerd. De tekst is gebaseerd op een reportage van „Time over de ruimte- vlucht van de astronaut Gordon Coo per. Het werk is geschreven voor schoolkoren, spreker, soli en piano a quatre-mains en tevens ad libitum voor slagwerk en elektronische „back- ground-music". De eerste uitvoering ge schiedt binnenkort onder leiding van de heer Siep de Jong, met medewerking het koor van het Dalton-lyceum in Den Haag. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 28 sept. Minister Bot vindt de uitlating vail mr. J. N. Scholten, leider van de studentendele- gatie die onlangs een bezoek heeft ge bracht aan Indonesië, over _Nieuw-Gui- nea „weinig gelukkig". Hij zegt dat in antwoord op vragen van het Twee de Kamerlid Jongeling (GPV). De heer Scholten had tegenover het pers bureau „Antara" verklaard: „De de legatie is van mening, dat de meer malen naar voren gebrachte kwestie van het plebesciet op Irlan Barat thans niet zo belangrijk is". Mr. Bot wijst er overigens op, dat het hier de woorden betreft van ie mand die op geen enkele wijze ge acht kan worden het officiële Neder landse standpunt in de onderhavige zaak te vertolken. Met zijn ambtgenoot van Buitenland se Zaken is hij dan ook van mening, dat de Nederlandse regering geen her nieuwde uitspraak hoeft te doen over de onaantastbaarheid van de bepaling over het zelfbeschikkingsrecht van de Papoea's. „Zo'n uitspraak zou de in druk kunnen wekken, dat de regering twijfelt aan de nakoming van het be paalde", aldus de minister. HEEMSTEDE, 28 sept. Rustend pastoor mgr. Ignace M. P. A. Wils té Heemstede wordt morgen tachtig jaar. Mgr. Wils bracht de helft van zijn priesterjaren door als pastoor in de Haagse St. Agnesparochie. In 1957 werd hij benoemd tot geheim kamer heer van de Paus. Na zijn priesterwijding werd hij, een geboren Dordtenaar, in 1907 kapelaan te Langeraar. Van 1911 tot 1926 was hij kapelaan in de parochie van St. Willibrord buiten de Veste in Amster dam en daarna tot 1932 pastoor in Akersloot. Tenslotte werd hij benoemd tot pastoor van de St. Agnesparochie in Den Haag. Mgr. Wils was in zijn Amsterdamse jaren redacteur van het Amsterdamse parochieblad „Willi- brordusklok". Zijn schrijverstalent wijdde hij ook aan zijn geboortestad: „Dordrecht tijdens en na de Hervor ming". Bekend is ook het door mgr. Wils geschreven boek „De Zouaven- tijd", een werk dat verhaalt van het leVen van twee der meest bekend ge worden zouaven: Ignace en August Wils. Ignace was zijn oom, die in 1873 als luitenant-kolonel van de Carlisti- sche Zouaven te Igualada in Spanje sneuvelde. August Wils was zijn va der, die zijn broer na diens dood als commandant opvolgde. Engeland De voorgevel van het be faamde Londense gerechtsgebouw Old Bailey is gisteren afgepaald, nadat brok ken metselwerk naar beneden gekomen waren. Rechters, gezworenen en getui gen werden naar een zij-ingang verwe zen. (UPI) KEULEN, 28 sept. Nederland laat op de ANUGA 1963, de internationale voedings- en genotmiddelententoonstel ling, die tot en met morgen geopend is, wel duidelijk blijken, dat het als agra risch land het nodige te bieden heeft. Op deze voornaamste voedingsmidde len-beurs ter wereld neemt de Neder landse inzending van de totaal vijftig vertegenwoordigde landen de grootste plaats in. In een eenvoudig, maar aan trekkelijk aangeklede gemeenschappe lijke expositieruimte kunnen de Duit sers en andere bezoekers met name kennis nemen van onze kaas, boter, ei eren, gevogelte, conserven en allerlei genotmiddelen. Bij een rondgang over de beurs en het vergelijken van de Nederlandse hal met die van de voornaamste buitenlandse concurrenten valt echter op, dat ons land in bepaald opzicht achterblijft bij de andere. De Nederlandse expositie een aparte hal, vrij excentrisch gele gen is aanzienlijk soberder, wat de collectieve presentatie betreft. En dat is niet te verwonderen. In tegenstelling lot bijvoorbeeld de Fransen, moeten de Nederlandse inzenders, zowel de parti culiere firma's als de collectieve, d.w.z. produktschappen, zuivelbureau, bureau voor de uitvoer van granen enz., alles zelf financieren, zonder subsidie van de overheid. Dat betekent een hoog be drag aan huur van expositieruimte, ver meerderd nog met een aandeel in de gezamenlijke kosten als versiering van de hal-entrée, ontvangst van autoritei ten en pers en reclame naar buiten. Wat het laatste betreft heeft Neder land wel van zich laten spreken. Vori ge week donderdag werden met veel luister miss World 1963 Rina Lod ders en de T.V.-omroepster Lonneke Hoogland op de helikopter-luchthaven van Keulen ontvangen, door de stad ge reden en voorgesteld aan de Oberbür- gemeister, aan wie zij symbolisch ettelij ke manden gevuld met levensmiddelen aanboden ten behoeve van Keulse lief dadige instellingen. Dit soort evenementen trekt uiter aard sterk de aandacht van het pu bliek op straat, maar hebben met de beurs zelf weinig van doen. Te be treuren valt, dat het budget voor de financiering van de expositie-inrich ting hier kennelijk onder geleden heeft. Wij vragen ons af of een gro ter accent op de Nederlandse inzen ding, een sterker de aandacht trek kende en uitnodigende entrée, de ex posanten niet meer ten goede zou zijn gekomen. Hoewel de Nederlandse stands qua opbouw een uniform karakter dragen, ontbreekt de homogeniteit, de eensge zindheid onder de deelnemers. De cen trale Kamer voor Handelsbevordering en het ministerie van Landbouw hebben het initiatief genomen tot de gezamen lijke inzending en ook de leiding bij de realisatie. Het lijkt ons niet juist aan hen verwijten te richten, zoals een van de Nederlandse inzenders, die klaarblij kelijk niet tevreden was over de totale presentatie, tegenover ons deed. Het werk van de Kamer en het ministerie getuigt van meer durf en fantasie dan vroeger werd ontplooid door organisato ren van gezamenlijke inzendingen op buitenlandse beurzen, terwijl het de ver wachting wekt van een nog beter resul taat in de toekomst. Gezien het grote belang voor de ge hele Nederlandse economie, dat ligt bp een opvoering van de export van de voedings- en genotmiddelenindustrie, is het te hopen, dat onze inzending op vol gende tentoonstellingen niet alleen kwan titatief, maar ook kwalitatief de eerste genoemd kan worden. Nu de overheid geen gelden voor deze manifestaties beschikbaar stelt, verkiezen verscheide ne Nederlandse firma's een afzonder lijke stand buiten het collectieve pavil joen. Zij genieten daar het voordeel tussen hun concurrenten te staan, ter wijl hun kosten lager zijn. omdat zij niet delen in de gezamenlijke uitgaven. Waar het hier vaak gaat om firma's, die al een zeer bekende naam in het buitenland hebben, zou het aan de an dere inzenders ten goede komen, wan neer zij zich in de toekomst toonden onder de gemeenschappelijke vlag. Maar dan zal eerst de voorwaarde moeten worden geschapen tot een wat ruimere opzet van de Nederlandse hal. DEN HAAG, 27 sept. Het omhoog- brengen van het Nederlandse loon- en prijspeil tot een „verondersteld Euro pees niveau" is volgens het Centraal Sociaal Werkgevers Verbond een onvol doende middel om een duidelijke ont spanning van de arbeidsmarkt teweeg te brengen. „Op langere termijn kan het ernstige nadelen voor ons bedrijfs leven meebrengen", aldus een beschou wing in het orgaan van het verbond, „De Onderneming". Het C.S.W.V. tekent hierbij aan, dat in veel Europese landen in deze jaren loonkostenstijgingen met prijsstijging gepaard gaan. „De bondsrepubliek, welk land thans de hoogste loonkosten per uur (nominaal) kent van de zes EEG-landen, heeft nog een groot te kort aan arbeidskrachten", aldus het C.S.W.V. Het verbond vindt wel, dat geen mogelijkheid ongebruikt moet worden gelaten om enige ontspanning op de arbeidmarkt teweeg te brengen. Het denkt daarbij in het bijzonder aan het verrichten van overwerk, het op grote schaal inschakelen van vrou welijke werknemers en een verdere verruiming van het aantal buiten landse arbeidskrachten. Aan werkgeverszijde heeft men er al le begrip voor dat de vakbeweging aan de CAO's weer reeële inhoud wil ge ven, aldus de onderneming. De werk gevers zijn bereid aan dit streven ten vuile steun te verlenen. De feiten, die zich voordoen, dienen echter goed te worden onderzocht alvorens belangrijke besluiten worden genomen." NIJMEGEN, 27 sept. Aan de katho lieke universiteit te Nijmegen is van daag gepromoveerd tot doctor in de ge schiedenis drs. P.W. Janssen O. Carm op proefschrift „Les origines de la reforme des Carmes en France au 17e siècle". Promotor was prof. L. J. Rogier. Drs. Janssen werd in 1923 te Nijmegen geboren, hij trad in bij de orde der Car- melieten in 1942 en werd op 10 juli 1949 tot priester gewijd. Hij studeerde aan de katholieke universiteit te Nijmegen en deed daar in 1956 zijn doctoraal examen geschiedenis. Hij was tot 1957 leraar aan het Titus Brandsma College te Oss en werd in april '57 benoemd tot directeur van de op te richten r.-k. HBS te Dord recht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 5