Plotseling terug op niveau van lang geleden „Die Walkure", voltreffer van Nederlandse Opera De grote lof komt de dirigent toe Ongekende extra veiSi VREDESTEIN Rassenrel in Salisbury Stoere taal en veel beloften in autofolder U proeft de moutwijn Versterking concurrentie positie Staatsmijnen „Open huls" in Petten Steeds meer afval Vreugd voor Jeugd v Pseudo-edelman en oplich ter gepakt in Wenen Noodkerk als kerstgeschenk voor Skoplje Binnen afzienbare tijd maatregelen van de regering verwacht Mevr.NHOE over het communisme Langzaam-aan- arbeiders in Oss geschorst -aiFt^uF-helIand Geen verbod van De Plaatsbekleder SCANDINAVIË Zuidafrïkaanse uitnodiging afgewezen Grip rubber VICE-PRESIDENT LYNDON JOHNSON NAAR AMSTERDAM PW Na 25 jaar Gedwongen scheiding in ZUID-AFRIKA Prof. dr. S. Strasser Traditie van eigen katholieke opvoed kunde handhaven Onderscheiding ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1963 f AGINA 9 grote rondreis door Marokko. 32 vertrekdata, reisduur 14 dagen alles inbegrepen per persoon f 1.242,- IBIiS Voor al Uw Airtour reizen: Marijke v. d. Lugt en Antoinette Tiemessen in „Die Walküre" van Wagner. Levende figuren Klankrijk en „sauber" met VREDESTEIN voor uw auto - Donderdag iva-s het „open dag" in het Reactor Cen trum Nederland te Petten, hetgeen wil zeggen, dat bewo ners uit de kop van Noordhol land, die het centrum nog altijd van de buitenzijde hebben gezien, nu, door bemiddeling van de V.V.V., de kans kregen om in kleine groepjes ook eens de bin nenkant ervan te bekijken. De foto toont een groepje bezoekers in de reactor-hal. Dit is de Pro-Man-Master, een aanlokkelijk, sierlijk, sportief modél. Bij de wagen behoort, als standaard accessoire, een set anti-roest preperaten en dat is nodig. Want volgens de folder lean alles aan de Pro-Man-Master roesten, behalve de bandende ruiten en de bekleding. AMSTERDAM, 28 sept. De Neder landse Opera heeft voor haar seizoens opening ditmaal uitzonderlijk hoog ge mikt, namelijk op Richard Wagners „Die Walküre". Het is nochtans tot ieders blijde verrassing een voltreffer geworden. Daar zijn verschillende oor zaken voor aan te wijzen. De voor naamste is zonder twijfel de muzikale leiding van de chef-dirigent der Opera, Franz Bauer Theussl, die na zijn eerste nog ietwat halfslachtige seizoen thans een overtuigend bewijs heeft afgelegd van zijn kundigheden ten overstaan van een Wagner-orkest en als animator van een zangersensemble. De Nederlandse Opera had de regie in handen gelegd van Hans Hotter, de grootste Wotan van zijn generatie, die de laatste jaren in het Londense Covent Garden de complete Ring ge- ensceneerd heeft. Gunther Schneider- Siemssen heeft de decors ontworpen, Ronny Reiter de costuums. Wil men deze enscenering kort en dus onver mijdelijk ietwat schematisch karakteri seren, dan kan men zeggen dat Hotter en zijn medewerkers, misschien als reactie op de diepte-psychologische symboliek van het nieuwe Bayreuth, zijn teruggekeerd tot de romantische stilering van de dertiger jaren. Dit toneelbeeld geeft in wezen de stijl van Emil Preetorius, die men door de Wagnervereniging in Amsterdam goed heeft leren kennen, zodat hier dus een nauwe aansluiting werd gemaakt op het punt, waar wij terzake van de Ring-enscenering in 1940 gebleven waren. Sedertdien bijna een kwart eeuw is hier op dit gebied niets meer te zien geweest. Er dient aan toegevoegd dat deze enscenering minder monumentaal is dan die van Preetorius en ook min der sluitend van gedachte. Zij laat meer over aan het kleine, decora- Advertentie) -- BAZEL, 27 sept. (DPA) Het bestuur van het kanton Bazel heeft vrijdag bekendgemaakt dat het geen verbod op de uitvoeringen van het stuk ..De Plaatsbekleder van Rolf Hocbhuth overweegt. Twee dagen geleden werd bij de pre mière tegen dit stuk gedemonstreerd Aan de bekendmaking is een leven dig debat voorafgegaan, waarin rooms- katholieke sprekers Hochhuth verweten dat hij niet tegen de to behandelen stof was opgewassen. Bovendien zagen zij het stuk als een „toneelbom" die de ressentimenten van de Kulturkampf zou doen herleven. Het hestuur van he* kanton meent daarentegen dat het stuk nauwelijks religieuze gevoelens kan kwetsen en dat ambtelijk ingrijpen niel nodig is. tieve detail. Bovendien maakt Schneider-Siemssen wel uitvoerig ge bruik van abstracte, stemming en symboliek evocerende achterdoek projecties, wat in de dertiger jaren nog niet in zwang was. Is er dus in dit opzicht sprake van een verdere evolutie, er heerst nu in het toneel beeld ook een eclecticisme, waarvan de componenten zich onderling niet altijd gemakkelijk verdragen. Goede smaak en vindingrijkheid zorgen nochtans voor aanvaardbare over bruggingen. De costuums, goed van kleur, zwemen in sommige gevallen naar een overgeleverde kunstnyver- heidsmanier. 11 overeenstemming met deze sceni sche opzet heeft Hans Hotter de regie gevoerd, steunend op bewogen speel- mcmenten. Men ziet geen quasi- abstracte symbolen, maar levende fi guren, die dan onvermijdelijkerwijze wel vaak terugvallen t j het geijkte romantische en pathetische gebaren- jargon, maar toch niet altijd. Men kan begrijpen dat met name Hotter, uit gaande van zijn eigen groot histrio- nisch talent, speelmogelykheden ge zocht heeft. Het lijdt geen twijfel dat hjj ze vaak en heel indrukwekkend gevonden heeft, voor zichzelf en ook wei voor de andere spelers, voorzover hun capaciteit groot genoeg was om de geboden mogelijkheden uit te buiten. De rolbezetting was met zorg ge kozen, zo zorgvuldig dat de Nederland se Opera, die vaak het verwijt tot zich heeft getrokken zich om geen stern- vakken te bekreunen, ditmaal de benoeming van die vakken in het programma heeft afgedrukt. Als zij daar toch mee begon, had zij nog iets verder mogen gaan in de specificatie. Sieglinde en Brünnhilde zijn beiden dramatische sopranen, zoals het pro gramma meedeelt, maar er ligt een wereld van verschil tussen hun beider stemvakken. Hoe dan ook, de stemvakken waren goed bezet, objectief en ook kwalita tief. De gasten waren daarbij niet gespaard. Gelukkig, want het gaat per saldo om een goede voorstelling, niet om de zelfs niet vertederende gedachte dat een zanger of zangeres, die het niet kan, dan toch maar een Nederlander is. Hans Hotter gaf zijn aangrijpend grootse Wotan, ook al was hij op deze avond niet geheel goed bij stem. Arnold van Mill is wel de ideale figuur en stem voor Hun ding, Fritz Uhl was Siegmund, waar hij moest toon geven zeer sterk, waar hij meende zich te kunnen sparen op die knorrige afgebeten spreekmanier, waaraan Wagnerzan- gers zich te vaak bezondigen., An toinette Tiemessen gaf een heel be wogen en zeer muzikaal gezongen Sieglinde, die tot een vervoerende klank steeg in haar laatste scène, na een wat zwak begin in I, waarin t rouwens de hele voorstelling nog niet uit de grondverf durfde komen. Marijke van der Lugt was een werke lijk stralende en over de hele lijn voortreffelijk gezongen Brünnhilde. Anny Delorie een zeldzaam klank rijke en doorleefde Fricka. Voegt men daarbij een Walküren-octet, soms nog enigszins weifelend maar goed van klank, dan ziet men dat er reden te over Is om over de vocale prestaties bijzonder tevreden te zijn. Dl, grote lof voor deze voorstelling komt echter toe aan Franz Bauer Theussl, die het versterkte orkest er hadden nog een paar bassen en celli meer in mogen zitten vooral klank rijk en „sauber" heeft laten spelen. Ook hij was in het eerste bedrijf nog bedeesd. Vanaf hei voorspel tot de tweede akte was dat voorbij en kwa men de grote stuwingen .emakkelijk los uit de heerlijk voortvarende mis schien een enkele keer iets al te voertvarende tempi. Maar hel stemde bovenal tot vertrouwen, dat de spanningen met zulk goed inzicht ver deeld lagen over climaxen en anti climaxen, onder welke laatste verstaan moeten worden de lange verhalende en dialogiserende passages. Daaraan herkende men het juiste begrip voor het werk als episch theater, dat boven het sentiment van het ogenblik uit stijgt. Men was, kort gezegd, met deze opvoering plotseling weer terug op een niveau, waarop de Nederlandse Opera vele jaren geleden wel geweest is, maar dat zij sedertdien zelden of nooit meer gehaald heeft. LEO HANEKROOT WENEN, 28 sept. (UPI) Een 27- jarige Belg, René de Grove en zqn 50-jarige moeder wachten op het ogen blik in een Oostenrijkse gevangenis op hun uitwijzing naar Nederland of België, waar zij door de politie worden gezocht op verdenking van oplichting. Behalve de Nederlandse en de Belgi sche politie hebben ook de politie in Spanje en West-Duitsland om aanhou ding van het tweetal gevraagd. Zij werden op 23 juli in Oostenrijk ge arresteerd op beschuldiging een boek te hebben gestolen dat de titel droeg ,,Ik vraag vrijspraak". Moeder en zoon zouden reeds een aantal gevallen van oplichting en verduistering heb ben bekend. Hangende het onderzoek zal de uitwijzing nog wel enige maan den op zich laten wachten. Tijdens hun verblijf in Wenen zouden zij zich hebben voorgedaan als René Stenko von Lobkowitz, graaf Sternberg en Marta Lomaert, douarière von Lobko witz. Hun vervalste paspoorten ver melden eveneens deze pompeuse na men, waarop ze echter geen recht hebben. OSLO, 28 sept. (Reuter) De minis ters van buitenlandse zaken van Noor wegen, Zweden, Denemarken, Finland en IJsland zijn bijna twee weken ge leden door de Zuidafrikaanse regering uitgenodigd voor een bezoek aan Zuid- Afrika, zo heeft een Noorse regerings woordvoerder vrijdag medegedeeld. Noorwegen heeft echter, evenals Zwe den en Denemarken, deze uitnodiging van de hand gewezen omdat een derge lijk bezoek volgens de regeringen van deze drie landen geen bijdrage kan vormen voor een oplossing van het npartheidsvraagstuk. De standpunten van Finland en IJsland zijn gelijk luidend. De Noordse ministers zouden volgens de uitnodiging in Zuid-Afrika alles wat zij maar wilden in ogenschouw kunnen nemen en vrijelijk met iedereen, zowel blanken als niet-blanken, kunnen pra ten. Politieke waarnemers in Oslo zien de uitnodiging van de Zuid-afrikaanse regering als een „handige tactische manoeuvre" in het licht van de pogin gen van de Noordse landen om een formule te vinden voor een voortduring van de besprekingen tussen de Ver enigde Naties en Zuid-Afrika over de apartheid. Oost-Duitsland. Vier Oostduitse arbeiders van een collctieve boerde rij, die met twee traktors naar de grens bij Hannover waren gereden, zijn erin geslaagd over het prikkel draad naar West-Duitsland te vluch ten. (Rtr) (Advertentie) Ongeëvenaarde anfi-?lip en duurzaamheid SALISBURY, ZUID-RHODESIë, 28 sept. (UPI) Afrikaanse „freedom sitters" die gisteravond trachtten goed kope bars in de rose buurt van Salisbury te integreren, zijn door woe dende blanken met barkrukken en vuisten aangevallen. Een der blanken keerde zich vervolgens tegen de jour nalisten, die getuige waren van deze tweede avond van Afrikaanse demon straties, en sloeg een jonge fotograaf tot deze uit neus en mond begon te bloeden. Blanke politiemannen, die dit zagen, weigerden tussenbeide te komen of de blanke te arresteren tot alle journalis ten bij een hogere politiefunctionaris een protest indiende. Pas daarna werd de aanvaller in hechtenis genomen. Eerder op de avond waren negers twee andere bars binnengelopen waar de politie tussenbeide moest komen om een gevecht te voorkomen. De leider van de betogers, Lovemore Chimonio, zei, dat er weer sit-in" demonstraties zouden worden gehou den. WASHINGTON, 28 sept. (UPI) De Amerikaanse vice-president, Lyn don B. Johnson, zal 7 november de voedsel- en landbouwtentoonstelling „Symposium" in Amsterdam openen, zo heeft het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken bekend ge maakt. Naar verluidt wordt er nog beraad slaagd over een officieel bezoek van de Amerikaanse vice-president aan Den Haag en Luxemburg. Op de tentoonstelling zal o.a. een zelfbedieningswinkel zoals er vele in de VS zijn, worden ingericht met al lerlei Amerikaanse produkten die te gen standaardprijzen zullen worden verkocht. Ook zal er een stand „Food in space" (voedsel voor ruimtevaar ders) zijn naast uitstallingen van ta bak, leer en katoen. DEN BOSCH, 28 sept. (KNP) De stichting „Mensen In Nood" wil aan de katholieken van de Joegoslavische stad Skolpje als kerstgeschenk een noodkerk aanbieden. Hun kerk werd namelijk tijdens de grote aardbeving Verwoest. De „Caritas Intemationalis" heeft de zorg op zich genomen voor de huisvesting van een aantal verwees de kinderen, zieken, vrouwelijke re ligieuzen en zwaar getroffen gezin- nen. De bouw van een eenvoudige noodkerk moest echter worden uit gesteld. De weinig draagkrachtige inwoners van Skoplje ontbreekt daar voor eveneens de middelen. „Mensen in Nood" heeft reeds direct na de ramp 25.000 gulden overge maakt, waarna nog een bedrag van 30.000 gulden is gevolgd. Voor financiële bijdragen voor de noodkerk in Skoplje stelt de stichting haar rampengiro open: katholieke stichting „Mensen in Nood", Hekel laan 6, Den Bosch, giro 1111.222. 's Lands Kroniek Kopers van auto's kennen de kleurrijke folders, die de han del u gretig doet toekomen, wanneer u er in bent geslaagd de schijn te wekken, dat het ernst is met Uw koopplannen. Uitbundige pla ten van „opengewerkte wagens" la chen u toe vanaf het kunstdruk-pa pier. De p'k's worden opgediend door stoere, sympathiek lachende mannen of lieve dames, juist niet tè ondeu gend, want de aankoop van een auto is vooral in Nederland een familie zaak en de reklameman moet er tegen waken, mevrouw tegen zich In het harnas te jagen. Men onderscheidt dure, zeer dure en peperdure folders; het boek van 'imiiiiiiimiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiinmmniiiiiimmiimi (Advertentie) KUYPJR y. X-^v. -.vt Rolls Royce Is een werk dat dezelfde distinctie ademt als de auto. Men onderscheidt daarnaast wilde en rus tige folders, al naar gelang het ka rakter van de auto en de toekomstige koper. Men onderscheidt serieuze en minder serieuze folders en de minst serieuze folder ontvingen wij dezer dagen van Proost en Brandt NV (niet in auto's, maar in papier en uitgeef ster van het huisorgaan Prikkels) te Amsterdam, betreffende de nieuwe Pro-Man-Master, een auto met waar lijk allure. De Pro-Man-Master biedt méér ruimte dan elke andere auto in deze prijsklasse, roept de folder uit en on derscheidt zich daarin niet van de meeste andere folders in deze prijs klasse. Doch dan gaat de fraai ge drukte tekst verder: „Ja, u krijgt véél meer ruimte voor uw vele geld. Ruimte, die u fijn aan mede-automo bilisten ontvreemdt. De Pro-Man- Master beslaat 12,34 vierkante me ter. Zes passagiers .vinden er ruim plaats. En denk eens aan: in 99 van de honderd keer, rijdt u er al léén in. Welk een royale parkeer plaats neemt u daarmee in. Welk een bijdrage tot een verminderen van de volle stad: immers, waar u staat kan een ander niet staan. De schrijver neemt u dan even apart en fluistert: machtige motor. Druk het gaspedaal vooral voorzich tig in. Zie, hoe snel de snelheidsme ter, en de wagen zelfs ook, van nul op negentig komt. Sneller dan u kunt overzien. Zie hoe snel de benzineme ter van vol op nul komt. Fantastisch. Ja, wat een auto. Met de Pro- Man-Master stop t u alleen voor de duurste restaurants. U tankt super ben zine (inclusief leeuwen, tijgers en draken) by tientallen liters tegelijk. De Pro-Man-Master heeft allure. En een enorme staf doorsmeerders is no dig om te blijven rijden: contactpun ten-specialisten, kleppensfijpers, au- iiliilliliilllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllliillllllllllllllllll Steeds vaker hoort de winkelier: „Doet u er maar geen papiertje meer om, dan wordt myn as bak te vol." De perfectionering van de verpak king en het toenemen van oliestook en blokverwarming stelt ons voor het probleem: „Waar bfijven we met de afval. Er bestaan in Nederland geen statistieken, hoeveel huisvuil er ian- defijk per jaar wordt opgehaald. Wel zyn er plaatselyke cfifers. De cyfers van 's-Gravenhage, waar de bevolking de laatste jaren iets terugliep, spre ken duidelfike taal: 1960: 102.765 ton, 1961: 112.175 ton, 1962: 116.801 ton. Als straks ook de melkflessen weg gegooid worden, betekent dit een nieu we aanval op de afval-afvoer. Voor al daar plastic niet fijngestampt kan worden en evenmin kan worden ver brand. Om maar niet te spreken over wat er zal gebeuren als we allemaal van papieren borden gaan eten to financiers, tankbedienden, autowas sers. Tegen de koper, die hiervan een beetje schrikt, zegt de folder: zoek een passend excuus. Er zfin honder den excuses voor een dergefijke on- verantwoordelfike uitgave. U koopt 'm voor anderen. Voor uzelf. Een auto maakt indruk. Een snelle auto helemaal. Vrouwen meten uw aan trekkelijkheid als man af naar de ogenschyniyke aanschaffingsprijs van uw auto. U voelt zich ook zo machtig in uw auto. En dan: let op. Van de Pro-Man- Master vindt u nergens dealers. Hin derlijke service ontbreekt. Dat is ex clusief. Mocht u panne krijgen, dan schrijft u naar de fabriek. De onder delen worden dan met de montage voorschriften prompt opgestuurd. In tussen neemt u zolang een hotel, om een beetje tot rust te komen van alle beslommeringen. En denk eraan: het enige dat lang meegaat bij de Pro- Man-Master is de financiering. In de reeks van uitgegeven aufcv folders neemt deze Pro-Man-Master uitgave een exclusieve plaats in. Wie er belangstelling voor heeft, hjj bestellde een Pro-Man-Master (sedan, saloon-sedan en limouslne-met-bridge tafel) of een uitgave van Prikkel», huisorgaan van Proost en Brandt. Zondag a.s. wordt in de bisdom men Rotterdam en Haarlem bij de kerken gecollecteerd voor de aktie „Tot vreugd van de „Raketjes", die een puzzel Devatten, zijn de symbolen van deze aktie, die is bedoeld om het jeugd werk „krachtig" te kunnen steunen. jeugd" bevatti HEERLEN, 27 sept. De directie van de Staatsmijnen heeft goede hoop dat de regering binnen afzienbare tijd maatregelen zal nemen die de concur rentiepositie van de mijnbedrijven van deze stactsonderneming zullen verster ken. Blijkens „Staatsmijnen Nieuws", per soneelsorgaan van het Staatsmijnbe- drijf, heeft de president-directeur van de Staatsmijnen, drs. Rottier, dit mee gedeeld in de onlangs gehouden verga dering van de ondernemingsraad. De heer Rottier legde er echter de nadruk op dat daarnaast de onderne ming zelf voort moet gaan met stap pen te nemen om de belangrijke verlie zen van de mijnbedrijven in te perken. Zo zal bijv. alles gedaan moeten wor den o/n do kolenproduktie op te voeren op die plaatsen van de ondergrondse bedrijven waar het meest voordelig ge werkt kan worden. Zeker in een tijd van personeelstekort is het van belang het beschikbare arbeidspotentieel zo veel mogelijk op deze plaatsen te rich ten. In dit verband wees de heer Rot tier op de plannen tot integratie van de mijnen Emma en Hendrik. Hij ver beide de raad dat nu ook de vraag aan de orde is gekorien, of voortzetting van de koienwinning in de steile vleugel /an schacht 4-Emma wel wenselyk is. Het personeel dat daar thans werkt zou ze ker met meer voordeel op andere pro- duktieplaatsen in de ondergrondse be- dryven kolen kunnen maken. Sprekend over de gang van zaken in de chemische bedryven zei de heer Rot tier, dat hier met elan en voortvarend heid wordt gewerkt aan de verdere uit bouw van de chemische industrie. Zeer grote investeringen zullen in de komen de jaren in de chemische bedrijven no dig zijn, allereerst om te handhaven wat er reeds is, maar ook om de grondstoffenbasis om te zetten op wat iiet goedkoopst is. „Alles tezamen genomen", aldus de heer Rottier, „is er een groot aantal in het oog springende kritieke punten. Er zyn minnen, met name in de myn- bouw, doch hier kunnen regerings maatregelen verlichting brengen. Maar er zyn ook plussen: de chemische be drijven, de deelnemingen, het aardgas en de innerlyke kracht, gelegen in ken nis, in mensen en in de vaste wil ge- zameljjk tot. oplossingen te geraken. De eindindruk mag er niet een zijn van pessimisme veeleer is er plaats voor de overtuiging, dat de moeilijkhe den zullen worden overwonnen. Voor het heden moeten wy deze moeilijkhe den zien als een uitdaging, die wy ener giek tegemoet moeten treden". ROME, 27 sept. (AFP) De schoon zuster van de Zuidvietnamese president, mevrouw Ngo Dinh Nhoe, heeft in een vraaggesprek met het Romeinse dag blad „II Tempo" gezegd, dat „vreed zaam naast elkaar bestaan een sprook je" Is. „Wanneer ze uit tijdelijk belang niet optreden als schurken en moorde naars, kunnen de communisten niets an ders dan liegen", zei zij. „De Joegoslaviërs en de Russen glim lachen u toe en proberen u tegelyker- tyd beet te nemen wanneer u niet op uw hoede bent. „Het glimlachende en blykbaar draaglyke communisme van Joegoeslavië had me byna aan het twij felen gebracht en ik begon al te den ken dat een voorzichtige manier van naast elkaar bestaan mogelijk zou kun nen zyn. Ik dank God dat de lompheid van het Italiaanse communisme mij weer tot strijdbare anti-commlniste heeft gemaakt, zonder aarzeling en bezield door de grootste vastbeslotenheid", al dus mevrouw Nhoe. DURBAN, 27 sept (AFP) Ondanks het feit dat zij 25 jaar getrouwd zyn, zes kinderen en verscheidene kleinkin deren hebben, zullen de 67-,jarige Zuid afrikaanse blanke John de Lange en zyn vrouw, de 48-jarige negerin Dora Benghoe, op lasl van de Zuidafrikaan se minister van justitie uit elkaar moe ten. Het echtpaar had beroep aangetekend tegen de uitspraak van een rechtbank, die een bevel tot scheiding inhield maar de minister heeft de uitspraak be krachtigd. Het „gemengde" huwelijk is in strijd met de „wet tegen de onzede lijkheid". (Advertentie) Elke OLYEH polis is winstdelend. EINDHOVEN, 28 sept. In een In leiding voor de vereniging van „bestu ren van katholieke scholen" heeft prof. dr. S. Strasser uit Nijmegen gister avond gepleit voor het handhaven van de traditie van een katholieke op voedkunde. In deze tijd van menselij ke solidariteit, waarin bovendien een reactie op de langdurige schoolstrijd valt waar te nemen, wordt er soms voor gepleit, te streven naar één op voedkundig doel, dat voor alle Neder landers acceptabel is. In de praktijk is dat echter moei lijk te realiseren. Een begrip als „geestelijke gezondheid" is voor ve lerlei interpretatie vatbaar. Hetzelf de geldt ten aanzien van de didac tiek. Prof. Strasser toonde zich ook een tegenstander van neutrale ad viesdiensten. Ai te vaak spelen bij de adviezen levensbeschouwelij ke motieven mee. Wel pleitte hij voor openheid voor hetgeen door an deren wordt ingebracht. Katholieke opvoedkunde is geen on veranderlijk systeem, waarbij opvoed kundige nonnen uit theologische waar heden worden afgeleid. Ook in het ver leden is dat liet het geval geweest. Het ideaal is in de loop van de tijden voortdurend veranderd en ook de tijd genoten onderling hebben vaak ver schillende opvattingen gehuldigd. OSS, 28 sept. De directie van de Zwanenberg Fabrieken N.V. in Oss heeft na donderdag vijfentwintig werk nemers uit de snijkamer naar huis te hebben gestuurd nog eens veertig ar beiders uit deze afdeling gesehorst. Ook zij zijn tot maandag met inhou ding van loon van werk verstoken. Pas donderdagavond kon de direc tie constateren, dat ook deze veertig man opzettelijk de dinsdag begon nen langzaamaanaktie hadden voort gezet. Zij besloot alsnog tot schor sing over te gaan. Van een verdere actie door de werknemers werd in middels afgezien. Het werk is op de normale wijze voortgezet. De vijfenzestig mannen vijf na men er inmiddels vrijwillig ontslag kregen schriftelijk opdracht maandag het werk weer te hervatten. Bij in ge breke blijven volgt ontslag. DEN HAAG. Ook gisteren heeft een groot deel van het personeel van de drie Nederlandse bedrijven van Standard Electric het werk voor een uur neergelegd. Daarmee is geprotes teerd tegen het verbreken van het overleg over verbetering van secun daire arbeidsvoorwaarden. DEN HAAG, 28 sept. - Bij K.B. is de heer C. VAN DP.IEL VAN WA- GENINGEN, voormalig general ma nager van Shell Curacao N.V.", be noemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 9