Plechtige inzet van de tweede zitting Paus Paulus VI volgt geheel de opzet van zijn voorganger Arts doodt Softenon- kleuter Aannemer laat kinderen niet naar school Griekse arbeider door trein gedood Overvallers bruidspaar gearresteerd i Kabylië staat op tegen Ben Bella Spoedrapport C.P.B.: Bij forse loons verhoging stijgen de prijzen sterk L Lottgering r BETOGING IN TIZI OEZOE ziet 't modern Prinses SOPHIA in verwachting Het weer- I 59.75 - 79.75 Geschorste arbeiders werken weer ■pi wmmmsm a v. JKL- Zonder overwerken zal arbeidsmarkt gespannen blijven PARKA COATS Half tot zwaar bewolkt MAANDAG 30 SEPTEMBER 1963 87ste JAARGANG No. 31552 NU LEVERBAAR MAAK EEN PROEFRIT BU UW SI MCA DEALER A. J. ROTTEVEEL'S AUTOMOBIELBEDRIJF stoet, die via de koninklijke trap door de voorhal van de St. Pieter w' tg. De Heilige Vader aan de ingang van de kerk op sedia gestatoria gedragen. Als symbool van het leraarschap was Lij getooimet Je mijter. In de basiliek zelf ging de Paus te voet. De H. Mis van de Jag, die van Aartsengel Michaël, werd door kardinaal Tisserant gecelebreerd, met assistentie van de Paus. Vertrouwd beeld Ruim tweeduizend Concilie vaders staan op van hun plaats in de Sint Pieter als Paus Pau lus VI zich naar het priester koor begeeft (foto boven). Op zijn zetel met naast zich links kardinaal Ottaviani en rechts nog zichtbaar kardinaal Di Jorio woont de Paus in ern stige aandacht de openings ceremonie voor het tweede deel van het Concilie bij (foto hier onder). DEN HAAG, 30 sept. Het Centraal Plan Bureau heeft een spoed-rapport uitgebracht over de gevolgen van forse loonstijgin gen op de economie. Onderzocht is, wat de gevolgen kunnen zijn van loonsverhogingen van resp. acht, tien en twaalf pet, en van een uitbreiding van de vakantie met twee dagen. De resultaten zijn teleurstellend voor de vak beweging, in zoverre het doel, dat zij bij haar actie voor loonsver hogingen centraal stelt name lijk ontspanning op de arbeids markt een slag in de lucht blijkt te zijn, terwijl bovendien de prijsstijgingen zeer groot dreigen te worden. Vandaag spreekt de regering met de Stichting van den Arbeid. In dat gesprek zal het rapport ongetwijfeld een van de hoofdpunten zijn. 5J5T5J deze week voor heren: rstTSTSTTETSlil sfcö MORRIS"before ffouêity! FALCON REGENJASSEN Gordijnen stomen v.a.f 1,- per m 1 STOMEN STOPPEN fUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 14348C Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50-. telet. 4790 Bijkantoor en Red. I3muiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Mfectie: W. C H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen, hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents oer m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week 2.65 per maano, 7.90 pet kwartaal. Voor klachten over de bezorging 's avondf tussen 5.30 en 7 uur, tel. 20800. CONCILIE HEROPEND (Advertentie) (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 30 sept. De tweede zittingsperiode van het Vaticaans Concilie is zondagmorgen met een solemnele H. Mis en een toe spraak van Paus Paulus VI ge opend. De ceremoniën waren na genoeg dezelfde als die van 11 oktober 1962, alleen de plechtige processie buiten de basiliek bleef ditmaal achterwege. Vanaf negen uur betrokken de Concilie-vaders met mijter en koormantel hun ze tels in de kerk. De waarnemers van de verschillende christelijke kerken begeleid door leden van het secretariaat voor de eenheid, kre gen hun plaatsen vlak bij de Con- fessio en het Concilie-altaar toe gewezen. De „Periti" (de door het Concilie aangetrokken deskundi gen op verschillende terreinen), het corps diplomatique en ontel bare belangstellenden, die l. kaart voor de plechtigheid had- aen kunnen krijgen, vulden gelei delijk de grote ruimte, die in luis terrijke feesttooi was. Om kwart v -> tien naderde Je Pausel'jLe (Advertentie) f" ii.. SIMC A-dealer voor Haarlem en omstreken Dr. D. Bakkerlaan 12 Bioemeu-aaal - Telefoon 5750057501 FRANKFORT, 30 sept. (D.P.A.) De politie van de Westduitse stad Frankfort heeft gisteren een vrouwe lijke arts, de vierenveertigjarige Mecht- hild Petersen en de moeder van een „Softenon-kind", de drieëndertigjarige Ilelga Siderow, aangehouden. Zy wor den er van verdacht het driejarige mis maakte kind, om het leven te hebben gebracht. 1 arts zou inmiddels het haar ten laste gelegde hebben toegegeven. De moeder had dr. Mechthild Pe tersen er van weten te overtuigen, dat het voor het kindje het beste zou zyn als het niet langer zou lijden. Op verzoek van de moeder diende de arts de baby drie injecties met 'n slaapmiddel toe, wel ke naar zy wist dodelijk zouden zijn. Even later echter belde de moeder, waar schijn] jjk door wroeging bevangen, de politie op. Toen deze in de woning van de arts verscheen, trof zij daar beide vrouwen aan in beschonken toe stand bij het kindje, dat spoedig daarop overleed. De moeder en de arts werden gear resteerd. De vader verklaarde later te genover de politie, dat zijn vrouw na de geboorte van het kind aan de drank verslaafd was geraakt. HORST, 30 sept. Een aannemer In Horst-America (L) houdt sinds 3 septem ber twee leerplichtige kinderen thuis, omdat hij niet tevreden Is over het onderwijspeil op de lagere jongens school in het dorp. Aan het begin van het schooljaar heeft hij pogingen gedaan deze twee kinderen (jongens van tien en elf jaar) geplaatst te krijgen op de lagere school van het kerkdorp Meterik, dat ongeveer vijf kilometer van America af ligt. Op last van het schoolbestuur van Meterik worden de kinderen daar echter niet toegelaten. In het dekenaat Horst bestaat namelijk de afspraak bij de schoolbesturen dat ze alleen kin deren uit eigen parochie op school zullen toelaten. Bovendien vreesde men in Meterik dat zich nog meer kinderen uit America op de school zouden laten inschrijven, wanneer het verzoek van de aannemer zou worden ingewilligd. De aannemer heeft nu de inspecteur van het lager onderwijs in Limburg gevraagd zijn twee zoontjes vrijstelling van leerplicht te geven, om daardoor de onderwijsinspectie een officiële uit spraak over zijn handelwijze (en over de toestand op de jongensschool in America) af te dwingen. Hangende deze uitspraak kunnen de kinderen zonder gevaar voor gerechterlijke vervolging thuisblijven, waar ze nu worden onder wezen door hun moeder. Mocht de aan nemer zich niet kunnen verenigen met de beslissing van de inspecteur, dan wil hij een kort geding aanspannen en zich wapenen met de handtekeningen van zoveel mogelijk ontevreden gezinshoof den uit zijn dorp. BEST, 30 sept. Op de niet-bevei- ligde spoorwegovergang nabij Best is zaterdagmiddag de 29-jarige Griekse ar beider Evaggaios Nittes door de snel trein uit Eindhoven gegrepen en op slag gedood. De man werkte by de Bata- schoenfabrieken alhier. APPINGEDAM Gistermorgen is op de provinciale weg tussen Appingedam en Holwierde een vierdeurs personen auto tegen een rechts van de weg staan de boom gebotst. De bestuurder, de 59- jarige garagehouder A. Smid uit Spijk, werd hierbij op slag gedood. Men ver moedt, dat de bestuurder een ruit van de auto heeft willen schoon maken en daarbij de macht over het stuur heeft verloren. De kracht van de botsing was zo he vig, dat de boom afknapte en het af gebroken gedeelte op en naast de auto terecht kwam. LOENERSLOOT Op de rijksweg Utrecht-Amsterdam in de gemeente Loe- nersloot is zaterdag bij een autobot sing de 23-jarige heer C. Schol uit Vel- sen om het leven gekomen. De bestuur der van de andere personenauto, de vijftigjarige heer G. ter Horst uit Utrecht, is gewond opgenomen in het O. L. Vrouwegasthuis te Amsterdam. Volgens de politie is het ongeval te wij ten aan het slippen van een van de auto' NIEUW-WEERDINGE Negen per sonen liepen verwondingen op by een verkeersongeluk in Nieuw-Weerdinge, dat gistermiddag werd veroorzaakt door een negentienjarige jongen, die zonder op het verkeer te letten vanaf zyn ouderlijke woning met een bromfiets de straat opreed. Hij kwam in botsing met een juist passerend busje. Hy bleef ern stig gewond liggen. Het busje kwam tegen een boom tot stilstand, maar schepte eerst nog twee fietsers, de ze ventienjarige J. Groenwold en de acht tienjarige J. Venema. De heer Groen wold kwam in het kanaal langs de straat terecht. Door snel ingrijpen van voorbijgan gers en omwonenden wist men hem op hei droge te brengen. Hij was ernstig gewond en bewusteloos. De bestuurder van de auto, de heer Kuipers uit Lathermond moest met een breekijzer worden bevrijd. Van de tien inzittenden van het busje liepen zes lich te verwondingen op. Zij zijn in een zie kenhuis in Emmen verzorgd en konden daarna naar huis terugkeren. SOMEREN Bij een verkeersonge luk alhier zijn gisteravond vier leden van de harmonie Juliana uit Someren ernstig gewond. Zy keerden met een eerste prijs terug van een concours in Liessel. Een personenauto reed op het gezelschap in dat juist uit de bus was gestapt. Over het liturgisch verloop kunnen wij opmerken dat aan het verlangen van velen ditmaal werd voldaan. De vaste gezangen werden in het Grego riaans uitgevoerd en dus door de ge hele gemeenschap gezongen. Hef is ons niet bekend waarom een wijziging ge bracht werd in het ritueel, dat de toe spraak van de Heilige Vader na het Evangelie zou vallen en dat de Ge loofsbelijdenis van de Paus zelf en van de Concilie-vaders die thans voor het eerst aan de Kerkvergadering deelna men, zou samenvallen met de plaats van het Oredo In de H. Dienst. Beide vonden na de H. Mis' plaats. Na het Misoffer volgde de gehoor zaamheidsbetuiging van de kardinalen en van alle andere Concilie-vaders. Deze laatsten echter werden vertegen woordigd door enkele bisschoppen, ab ten en orde-generaals van de Domini canen en Minderbroeders. Het Sixtijnse koor voerde de liturgische gezangen uit. De „materiële" openingsplechtigheid voor de tweede zitting geschiedde na de laatste zegen door de Paus gege ven. De Heilige Vader werd gekleed in de pontificale misgewaden, waarna hij zijn eed aflegde, zoals die voor een Kerkvergadering is voorgeschreven: het Credo, met daarna een opsomming van een aantal op eerdere Concilies gede finieerde geloofspunten, gevolgd door de eedsformule. Uit naam der anderen sprak daarop de secretaris-generaal van het Concilie, mgr. Pericle Felici, dezelfde belijdenis uit en de nieuwe Concilie-vaders, waar onder thans ook op uitnodiging van de Paus alle apostolische prefecten (dio cesane bestuurders, die evenwel geen bisschop zijn), spraken ieder voor zich in stilte de Professio mee en hieven de vingers bij de eed. Daarna hield Paulus VI zijn ope ningsrede, die reeds daarom belang rijk was, omdat de nieuwe Opperher- OLDENZAAL, 30 sept. De politie heeft twee mannen gearresteerd die, na een lang verhoor hebben bekend, naast een reeks inbraken en diefstal len ook de roofoverval op het bruids paar Hassink in Weerselo te hebben gepleegd. Zoals bekend hebben in de nacht van woensdag op donderdag mannen het bruidspaar tijdens de nacht verrast. De rovers kwamen 's nachts door de hooi zolder naar binnen. Een van hen drong gemaskerd en gewapend de slaapkamer binnen. Na enkele bedreigingen wees de bruidegom naar het op de bruiloft in gezamelde geld, ter dekking van de on kosten, dat in twee „tasjes" was ge daan. Met een van deze tasjes verdwe nen de rovers. Het zyn een 26-jarige chauffeur en een 22-jarige bouwvakar beider. Een derde man, eveneens bouw vakker, die tegelijkertijd werd gegrepen heeft wel aan diverse inbraken meege holpen, maar niet aan de roofoverval meegedaan. Het drietal stond al enkele maanden in de aandacht van de Oldenzaalse re cherche. Zaterdagmiddag werden de twee roofovervallers van huis gehaald. Bij verhoor werd als uitgangspunt geno men: een inbraak bij de firma Cohen in Oldenzaal, waar echter niets werd vermist. De heren ontkenden. Inmiddels hadden rechercheurs tij dens een huiszoeking by een der ver dachten een plastic etui met ritsslui ting gevonden dat door de rijkspoli tie in Weerselo was opgegeven als het gestolen „bruiloftsbuiltje" met geld. Men kon toen niet langer ont kennen. Van de twee aanwezige tas jes met geld hadden zij er slechts één gezien en meegenomen. De in houd, 838 gulden, hebben zij samen gedeeld. De chauffeur heeft het geld reeds teruggegeven: de bouwvakker evenwel had het reeds „besteed". Tijdens het verhoor viel ook de naam van de derde man. Deze is gis termorgen gearresteerd. Toen volg de de bekentenis van een grote se rie inbraken. De Oldenzaalse politie zet het onder zoek voort. Ook de politie van Ensche de, Weerselo, Losser en Nordhorn heeft belangstelling getoond voor het drietal. OSS, 30 sept. De twintig arbeiders van N.V. Zwanenberg fabrieken alhier die sinds dinsdag waren geschorst, en de veertig arbeiders, die sinds donder dag waren geschorst, hebben vanmor- fen allen het werk hervat. Vorige week insdag waren bij een langzaam-aan- actie in de fabriek vijfentwintig arbei ders geschorst, van wie er vijf op die zelfde dag ontslag hebben genomen, naar het bedrijf heeft meegedeeld. der en leider van de Kerkvergade ring het Concilie zyn taak en doel gat. Wat verwacht werd, is geschied. Paulus VI volgt geheel de opzet van zyn voorganger, Joannes, en heeft diens opdracht aan het Concilie tot de zijne gemaakt. Er bestond alleen ver schil in de vorm der voordracht en wel om de eenvoudige reden, dat thans Papa Montini sprak en niet Pa pa Roncalli, ieder met zyn eigen aard en eigen menselijkheid. Du Concilie-homilie in de Latijnse taal nam vijf kwartier in beslag. Na de H. Mis hadden de Concilie-vaders en de waarnemers de tekst met de vertalin gen van 's Pausen rede gekregen om die gemakkelijker te kunnen volgen. Omtrent één uur vertoonde het St. Pietersplein en omgeving weer het beeld van een jaar geleden. Tussen de grote mensenmenigte trachtten de bisschop pen, enkelen nog met de koormantel om en de witte myter gevouwen onder de arm, de vervoersmiddelen te bereiken, die hen naar huis moesten brengen. Door de drukte was de standplaats van een groot aantal bussen vrij ver van de ba siliek, zodat de compacte menigte door- spikkeld was met het felle paars. Heel wat handen werden op straat geschud, Concilie-vaders onder elkaar en met oude bekenden van het vorig jaar, ont moetingen met landgenoten, zij voi-m- den even zovele kleine opstoppingen in het gewoel. De taak van de verkeers politie om ook het autoverkeer een kans te geven was derhalve niet gering. (Voor een uitvoerige samenvatting van 's Pausen rede verwijzen wii naar pa gina 6 en voor een fotoreportage naar pag. fi.) TIZI OEZOE, 30 sept. (Reuter) President Ben Bella van Algerije is gisteren geconfronteerd met een open bare demonstratie tegen zijn regering en tegen hem persoonlijk. Leiders van het „Front van Socialistische Krach ten" (F.F.S.) verklaarden in Tizi Oe- zoe, de hoofdstad van de Wesialgeryn- se provincie Kabylië, dat zij zich „met alle mogelijke middelen zullen verzet ten tegen het afglijden van Algerije naar het fascisme" Zy schilderden Ben Bella af als de man, die Algerije naar het fascisme voert, en zeiden boven dien dat zyn regering op een onwettige manier aan de macht is gekomen. De F.F.S.-leiders zeiden dit alles op een massabijeenkomst op het centrale plein va. Tizi Oezoe. De reactie van Ben Bella liet niet lang op zich wachten. Gisteren nog hield hij een radiorede, waarin hij zei dat de demonstratie was geleid door „subversieve elementen". Zijn belangrijkste opponent in Kabylië, kolonel Mohammed Ou El-Hadj, die commandant is van het zevende Al gerijnse militaire district, noemde hij een „avonturier" die op staande voet door hem werd ontslagen. Terwijl de leiders van de F.F.S. in Tizi Oezoe het woord voerden patrouil leerden soldaten van het zevende mili taire district door de stad. Andere een heden hadden een cordon rond de stad getrokken. Gewapende militairen om ringden de sprekers. Het was duidelijk dat kolonel El-Hadj zelf een van de sprekers op de bijeenkomst, en de ..en bunnen rekenen op de steun van deze eenheden. Naar schatting woon den ongeveer tweeduizend mensen de bijeenkomst bij. De massavergadering werd geleid door Hocine Ait-Ahmed, een voormalige vice-premier die ver leder. maand met Ben Bella brak. Ah med is voorzitter van de F.F.S. In een door de F.F.S.-leiders uitge vaardigde bekendmaking wordt gezegd dat zy plannen hebben opgesteld om weerstand te doen bieden aan „de door de regering tegen de revolutie en de eenheid van ons volk op touw gezette samenzwering". Voorts wordt ver klaard dat de F.F.S. een eind wil ma ken aan de „dictatoriale macht" van president Bella „en diens persoonlijke bewind over Algerije". Tenslotte wordt de leden van het Al gerijnse „Front van Socialistische Krachten" opgedragen „de beslissende worsteling, in strikte overeenstemming met de door de partijleiding verstrekte richtlijnen", te beginnen. Kabylië is altijd een gebied geweest, dat zich van de rest van Algerije duide lijk heeft onderscheiden. Een aanzien lijk aantal Kabylen heeft de „verkie zingen", die in het begin van deze maand Ben Bella het presidentschap bezorgden, geboyoot. (Van onze soc.-econ. redactie) Het Centraal Plan Bureau becijfert Jat zelfs by een loonsverhoging van twaalf pet. de ontspanning op de ar beidsmarkt in 1964 en 1965 nauwelijks merkbaar zou zyn. Het prijspeil kan echter zeer gevoelig stijgen. De jong ste ervaringcyfers wijzen uit, dat ieder procent loonstijging, dat los van pro- duktiviteitsstijging gegeven wordt, na drie jaar een prijsstijging van 0,7 pet. tot gevolg heeft, zelfs wanneer de over heid een straffe politiek van prysstabi- lisatie zou voeren. Ook de betalingsbalans zal dan in 1964 bij forse loonsverhogingen een flinke deuk krijgen. In 1965 zou de ba lans ziel. echter weer herstellen. Dat laatste is echter niet het geval met de investeringen en met de bruto na tionale produktie, welke beide enige procenten slechter uit de strijd te voorschijn zullen komen. Zeer afwijzend staat het CPB tegen over een verlenging van de vakantie met twee dagen, daar deze rechtstreeks indruist tegen de doelstelling van een ontspanning op de arbeidsmarkt. Een zeer gunstig effect op de gespannen ar beidsmarkt zou het daarentegen hebben, wanneer de arbeiders op zaterdag gin gen overwerken. Het CPB heeft bere kend dat het aantal uren overwerk in ons land sinds de invoering van de vrije zaterdag in absolute zin gedaald is. Het bureau suggereert dat het zeer gunstig zou werken als de arbeidsbureaus de remmen op zaterdags overwerk geheel los zouden gooien. Het effect zou zelfs bij zeer grote overwerkvergoedingen niet teniet worden gedaan. Het Plan Bureau heeft ook bekeken wat het effect zou zijn van andere maat regelen die het arbeidsaanbod positief kunnen beïnvloeden, zoals arbeid van gepensioneerden, van immigranten en van gehuwde vrouwen. Op korte termijn acht men het resultaat van deze maat regelen echter niet van doorslaggevend belang. Wat betreft de prijsverhoging, die een gevolg zal zijn van een aanpassing van de lonen aan Europees peil, zegt het bureau, dat naarmate het prijspeil stijgt de marge voor het opheffen van kunst matigheden in ons prijspeil (zoals het lage huurpeil, de lage landbouwprijzen en het lage niveau van de indirecte belasting) steeds geringer wordt. Het rapport stemt dus niet tot optimisme over de mogelijkheden tot het wegwer ken van deze kunstmatigheden, als men deze niet koppelt aan eventuele forse loonstijgingen. Verder geeft het rapport ook weinig hoop op succes van een meer dan normale uitbreiding van de bouw capaciteit op korte termijn. (Advertentie) 0 HS In waterafstotende p> changeant kwaliteit, H met warme ultknoop- bare vachtvoering Advertentie) BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BU KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 2235R6 LAUSANNE, 30 sept. (Reuter) Prinses Sophia, de echtgenote van don Juan Carlos, verwacht in december een baby, zo hebben kringen, die in nauw contact staan met haar gevolg, zater dag in de Zwitserse plaats Lausanne medegedeeld. De Griekse prinses en haar man, die de zoon is van de Spaan se troonpretendent, logeren in Lausan ne bij ex-koningin Victoria Eugenia van Spanje, de grootmoeder van Juan Car los. Verwachting tot dinsdagavond (Opgemaakt te 11.15 uur) Half tot zwaar bewolkt met plaat selijk enkele buien, voornamelijk in de kustprovincies. Matige tot krach tige noordwestelijke tot westelijke wind. Weinig verandering in tempe ratuur. Dinsdag Zon: 6.39-18.20. Maan: 18.10-3.48. Advertentie) 2 GROTE HOUTSTRAAT S - tEL 1Q771 AMSTERDAMSEVAART 30 - TEL. 11561 BINNENWEG 137 - TEL. 36432

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 1