Activiteiten van Nationaal Ballet FELICITATIES VOOR FILMSPELER" y I Maggy Rouff showt haar pret a porter-collectie D mmm Historische expositie van „Oud-Utrecht" Veelzijdig, boeiend en kunst- z'nnig overzicht stadsschoon Yerschure schorst 650 man na werk onderbreking DE DODELIJKE LADING m jg Brand verwoest houten school in Amsterdam n Rotterdam en Amsterdam Benelux-handel in stijgende lijn Hertog van Baena: „Nederlander is realist en een dromer tegelijk" Transatlantiea houdt vooralsnog middelen vrij Excelsior weer 4 pet. dividend Mercurius9forse loonsverhoging noodzakelijk Looneisen in Delft Personeel gistfabriek eist hogere premie op korte termijn JUBILEA PATERS REDEMPTORISTEN IN WITTEM Motorschip gezonken in het IJsselmeer Onderwijzers wachten af inzake „loonstorm" KOV ziet in minister Bot „regent met kwaliteiten" Carl Schuricht leidt hier zes concerten Nijmeegse studenten sociëteit „Roland" in nieuw gebouw Prins Bemhard opent Ibero-Amerikadag Staatsmijnen leveren Enkalonfabriek in Ierland grondstof Intervam ruimschoots van orders voorzien VIBA zal dividend moeten VERLAGEN MAANDAG 30 SEPTEMBER 1963 PAGINA 2 Holland Festival Jeugd en Ballet De chimpansee op deze foto is Bongo, die is uitverkoren om een belangrijke rol te spelen in de film „What a way to go", waarvoor de opnamen binnenkort in Hollywood suüen beginnen. Het bijzondere van Bongo is, dat hij prachtig kan schilderen, en dat heeft regisseur Lee Thompson precies nodig. Paul Anka en Frank Alamo, twee andere spelers in de film, feliciteren Bongo met zijn uitverkiezing door hem een gigantische tros bananen te overhandigen. 9M&J Helemaal in beslag genomen door het spel van de harpiste lijkt deze in een ocelot-mantel gehulde mannequin. AMSTERDAM, 30 sept. De directie van Verschure en Co's scheepswerf en machinefabriek alhier heeft vanochtend een deel van het ongeveer 750 man tellen- de, op drie werven werkzame technisch personeel geschorst. VLAANDEREN WËtÈKB»~S^- (Van onze verslaggeefster) AMSTERDAM, 30 sept. Met 108 voorstellingen in het afgelopen seizoen, 21 in het buitenland en 26 jeugdvoor stellingen, komt het Nationaal Ballet tot een totaal van 155 uitvoeringen. De medewerking aan opera-opvoeringen liep terug van 125 tot 102. Het nieuwe seizoen begon in augus tus met een optreden tijdens de Salz- burger Festspiele, vervolgens in sep- temoer in Génève. Beide steden brach ten volle zalen en over het algemeen gunstige kritieken; de aanpassing aan de doorgaans veel grotere en hogere tonelen m het buitenland (twaalf tot achttien meter hoog, in tegenstelling tot acht in Nederland) eiste soms een «nel aanpassingsvermogen. Het tableau de la troupe blijft gro tendeels ongewijzigd. Er zijn twee groepen: éen is bestemd voor de zelfstandige balletuitvoeringen in en buiten Amsterdam, de andere blijft bestemd voor de Nederlandse Opera; de diverse solisten rouleren in deze groepen. De directrice Sonia Gaskell vindt het ensemble momenteel bui tengewoon goed in vorm, terwijl een aanwas van veel jonge, zeer begaaf de krachten voorhanden is. De opera afdeling is voor het speelplan '63-'64 bijzonder druk bezet: alleen in de maand mei al 22 maal, verder bij „Prince Igor", „Carmen", „Aida", „Rusalka" enz. Op 23 januari wordt een Anna Paw- lova-herdenking gevierd, misschien mét „Lac'des cygnes" wanneer tijdig een balletmeester uit de Russische ballet- wereld arriveert; zo niet, dan zal Na talia Orlowskaja in ieder geval een programma samenstellen met uittrek sels uit het Russische repertoire. Op 8 oktober gaat Skibines Concierto op muziek van Jolivet, tevens zijn An nabel Lee, muziek van Schiffman. Ta- ras komt de Pas de dix uit Raimonda van Glazounow en Pièces de lumière van Tomasi herzien, evenals het Con certo barocco en La Somnambule. Bo vendien worden Harold en/of Tony Lan der verwacht voor de revisie van Stra- winsky's Vuurvogel. Uit eigen huis staat een groot aantal nieuwe, deels in opdracht geconcipieer de choreografieën, op stapel: Illusie van Conrad van de Weetering (22 ok tober), Verklarte Nacht (Schönberg) van Rudi van Dantzig, Mouvementsré- trogrades (Ton de Leeuw) van Barba ra Wahnneyer, Concerto (celloconcert Dvorak) van Iris Smitt. Robert Kaesen «al zijn Cameleons (Bartok) wederom leiden, Philip Kaesen werkt momenteel aan een nog naamloos ballet op mu ziek van Norman dello Joio in opdracht van O.K. en W. In het Holland Festival zal men het moderne ballet Don Juan te zien krjjgen van de Tsjech Kaslik (hier bekend als regisseur van Rusalka), in zfjn eigen enscenering, met cho reografie van zijn landgenoot Gilek; het is een groots opgezet werk dat 85 minuten duurt. Eveneens voor het Holland Festival is gepland het expe rimentele Stigmates op seriële mu ziek van de Fransman Puig, met pro jecties van de schilder-architect Pa- gak; de choreografie ervan moet ont staan in teamwork, wordt als het ware hier geboren in overleg met Sonia Gaskell en haar dansers. Om de belangstelling van de jeugd te stimuleren heeft het Nationaal Bal let een librettoprijsvraag voor de jeugd tot 18 jaar uitgeschreven. De 93, soms «eer verrassende inzendingen, zijn be- DELFT. 30 sept. Werknemers van de Kon. Gist- en Spiritusfabriek alhier aangesloten bij de drie vakbonden voor het personeel in uurloon, hebben op een gecombineerde vergadering de eis gesteld dat de premies in dit bedrijf met vijf percent op korte termijn moe ten worden verhoogd, vooruitlopend op een herziening van het premiesysteem en op het inlopen van de achterstand die op andere terreinen zou bestaan. De drie werknemersbonden St. Wil- librordus (KAB), de Alg. bedrijfsgroe pencentrale (NVV) en de Chr. bedrijfs- groepencentrrJe (CNV) hebben dit in 'n gezamenlijk communiqqué verklaard. In de afgelopen dagen hebben de drie organisaties twee gezamenlijke verga deringen gehouden, waar het personeel zich kon uitspreken over verlangens. In het communiqué zeggen de tonden dat het uurloonniveau bij de gist- en spiritusfabrieken zes tot twaalf cent la ger ligt dan bij andere grote bedrijven in de voedings- en genotmiddelenindus trie. De achterstand ten opzichte van^ de maximumlonen in de metaalnijver heid en van de chemische bedrijven aan de Nieuwe Waterweg is nog groter. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 30 sept. In de jacht van zaterdag op zondag is in Amsterdam-west een in houten barak ken ondergebrachte school afgebrand. De oorzaak is nog niet vastgesteld. Tv.ee andere scholen een katholieke en een christelijke bleven gespaard. De brand werd door de brandweer zelf ontdekt toen deze terugkeerde van een brand in een directiekeet. Omwonenden hebben een of twee ont ploffingen in het complex gehoord. Deze kunnen afkomstig zijn van gas kachels, die de avond tevoren, toen er een bijeenkomst in het complex was gehouden, nog hadden gebrand. Stuk geslagen gasleidingen waren er de oorzaak van dat de brand nog voortduurde toen van de barakken al niets meer over was. Eerst toen de leidingen konden worden afgesloten was de brandweer het vuur mees ter. De sj de om. het geweldige „vliegvuur", dat over de gehele omgeving neerdwarrelde. De politie houdt ernstig rekening met brandstichting. Bij de directiekeet waar het eerst brand ontstond, heeft men een in petroleum gedrenkt stuk zeildoek gevonden. In de omgeving van de brand zijn enige tijd geleden ook ai houten nood- scholen afgebrand. De politie heeft een man gearresteerd. Dec bleek een slui tend alibi te hebben zodat hij weer werd vrijgelaten. De afgebrande barakken waren eigen dom van de gemeente Amsterdam. oordeeld door een jury, bestaande uit: Anny Schmidt, Guus Oster, Guillaume Landré, Ben de Rochemont, André Presser, Rudy van Dantzig, Robert Kaesen en Sonia Gaskell. De bekroon de werken zullen in een speciaal pro gramma uitgevoerd worden. In opdracht van de N.C.R.V. zijn vijf balletten van een kwartier speciaal voor de T.V. vervaardigd; vier AVRO-uit- zendingen, medewerking aan enige shows en musicals staan op het pro gramma. Uit de vele aanvragen uit het bui tenland Frankrijk, Spanje, Portugal, Duitsland, Israël, Zuid-Amerika is nog geen definitieve keus gemaakt. De toestand is op het ogenblik zó dat het Ballet voor drie voorstellingen in het buitenland evenveel honorarium ont vangt als voor dertig in het eigen land, terwijl bij deze toernees geen zorgen over theater, orkest en publiciteit ge maakt behoeven te worden! Tot nu toe zijn nooit speciale subsidies verstrekt voor deze buitenlandse toemees, behal ve voor het optreden in Parijs. Sonia Gaskell schrijft dit verschil toe aan de wijdere belangstelling én de aanzienlijk hogere entreeprijzen over de grenzen. (Van onze Limburgse redacteur) WITTEM, 30 sept. Onder grote belangstelling heeft gisteren prof. dr, H. F. Th. Borgert, Redemptorist, al hier zijn zilveren priesterfeest gevierd. Pater Borgert, die In 1952 benoemd werd tot professor in de pastoraal- theologie aan het groot-seminarie van de paters Redemptoristen, geniet in ons land bekendheid als inspirator van de zgn. milieu-missie, als voorzitter van het Volksmissiecomité en speciaal als schrijver van werken als „Theologie en prediking" en „De Kerk en haar mogelijkheden". Pater Borgert, die in 1952 promo veerde tot doctor in de theologie op het proefschrift „In Geest en Waar heid", introduceerde de milieu-missie in ons land en bouwde dit werk uit tot de beweging „Kerk van Vernieu wing", waarbij een veertigtal priesters van twaalf verschillende orden en con gregaties zijn aangesloten. Deze be weging met een eigen bureau in Rot terdam streeft in- en uitwendige ver nieuwing na en probeert te komen tot gesprekscentra voor priesters en le ken. ^In Dordrecht start binnenkort een „fnilieu-mdssie" voor katholieken en protestanten tezamen. Alvorens de beweging „Kerk en ver nieuwing" met haar werkzaamheden in een bepaalde plaats begint, is tevoren een sociologisch onderzoek ingesteld. Niet zelden belast zich hiermee prof. dr. H. Dekkers C.s.s.R., die in Wittem de naaste medewerker van prof. Bor gert is. Pater Dekkers, als professor in de pastoraal-sociologie eveneens verbon den aan het groot-seminarie vierde dezer dagen zqn zilveren professie- feest. Hjj studeerde dogmatische the ologie te Nijmegen en te Rome en later nog sociologie te Nijmegen. Vijf jaar lang was hij voor pastoreel- soctologisch onderzoek aan het Kaski verbonden. Morgen viert de Wittemse klooster gemeenschap een derde jubileum: het diamanten professlefeest van de oud- provinciaal van de Redemptoristen in Nederland, pater A. L. J. M. Saut. Na zijn provincialaat van 1933-1939, was pater Saut rector in Wittem, Am sterdam en Den Bosch. Pater Emmanuel Janssen zorgt voor het vierde jubileum. Zondag 6 oktober viert h\j zijn gouden priesterfeest. Pa ter Janssen heeft het grootste gedeelte van zijn leven in Limburg doorge bracht. Op grond van zijn kennis van de Italiaanse taal werd pater Janssen in 1921 ingeschakeld bij de zielzorg onder de Italiaanse arbeiders in Zuid- Limburg. Hij legde zich toen tevens bij wijze van hobby, toe op historisch onderzoek en geschiedschrijving. Deze hobby werd later zijn belangrijkste bezigheid als archivaris van het bisdom Roer mond en als lid van het Limburgs Geschied- en Oudheidkundig Genoot schap, dat mede door zijn toedoen thans aan een grondige reorganisatie toe is. Hij verzorgde vele publikaties op geschiedkundig terrein. EMMELOORD, 30 sept. Het Duitse motorschip Karei Bemhard (935 ton) is gistermiddag op het IJsselmeer ter hoogte van de Rotterdamse Hoek, bij de Noordoostpolder, gezonken. Het schip kreeg te veel water over, waardoor de ruimen vol liepen. Een naburige binnen- vaarttanker nam de opvarenden aan ooord, een vader met twee zoons uit Deer. Het schip is gezonken in vier meter diep water. Alleen de kabine steek boven water uit. Het 200 ton metende Duitse motor- a' Seladen met kolen, liep gistermorgen op de dijk van de Noord oostpolder, nabij Urk. De bemanning, twee Duitsers van 25 en 28 jaar, kon zich, zij het met een nat pak, in veilig heid stellen. spuitgasten moesten de daken van ■Biggende huizen nat houden voor (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG, 80 sept. „Hoewel wij bij de vorming van het thans optreden de kabinet enige moeite hebben gehad de opvolger van minister Cals te be groeten als de onderwijsminister die wij hadden mogen verwachten, moeten wij nu, na het eerste optreden van minister Bot, ons schuchter toegezegd vertrouwen vervangen door de verwach ting in hem een „Regent met kwalitei ten" te hebben gevonden. Is er in het verleden wel eens gevraagd of de be windsman van O. K. en W. nog wel een onderwijsminister genoemd mag worden, de tot nog toe vernomen uit latingen van deze bewindsman laten doorschemeren, dat hij zelf de touwtjes in handen wil houden en daarbij, blij kens zijn begroting, niet alleen aan dacht zal schenken aan de verdere op bouw van het onderwijsstelsel, maar ook de positie van de onderwijsgeven den, van de kleuterleidster tot en met de hoogleraar, zijn bijzondere belang stelling toedenkt. Als dit niet louter woorden zijn, geeft dit reden tot voldoe ning." Aldus zei zaterdagmiddag hier de heer Joh. H. M. Derksen, voorzitter van het Katholieke Onderwijzers Ver bond in de verbonds-bestuursvergade- ring. Als urgente punten betreffende de on- derwqswetgeving noemde de heer Derk sen de technische herziening van de Kleuteronderwijswet en de regeling van het overgangsrecht en de uitvoe ringsbepalingen van de Mammoetwet. Het is prettig te mogen veronderstel len dat er hierbij in de toekomst een weldadig aandoend overleg tussen de regering en de onderwijsgevenden zal zijn, opdat ook met de mening van de laatstgenoemden rekening kan worden gehouden. De stormachtige beweging in het loonfront doet het onderwijzend perso neel, dat inzake de salariëring zo nauw is gelieerd aan het overheidspersoneel, een afwachtende houding aannemen. „Belangrijk is", aldus de heer Derksen, „dat thans de tot nog toe ontkende zwarte-lonen-situatie officieel is erkend, want daarmee vervalt ook de bewering dat de salariëring van het overheids personeel in overeenstemming is met die van het vrije bedrijf. Deze salari ëring was alleen maar afgestemd op de C.A.O.-lonen. Het minutieuze afwe gen van de zogenaamde trend-verhoudin gen was daarom een zinloos spel, dat wij wel moesten meespelen, wilden wjj toch iets bereiken, maar dat nooit on ze instemming heeft gehad. De schijn vertoning van die C.A.O.-lonen, waar naar onze lonen moesten worden vast gesteld, zal daarom na de jongste ge beurtenissen niet meer te handhaven zijn." r# nlirtniii ROTTERDAM, 30 september, e tinkelende klanken van de harp, bespeeld door Joke Brethouwer, vormden het enige geluid, dat bij de opening van de Maggy-Rouff- show in het Rotterdamse Hiitonhotel zaterdagmiddag te horen viel. Het was een ietwat plechtige sfeer, waarin de mannequins de eerste schreden op het plankier zetten en pas later ontstond het geroezemoes, onverbrekelijk verbonden aan een modepresentatie. Het gebeurt ook niet elke dag, dat een Parijs cou turier zijn collectie in de Maasstad komt showen. De prêt porter-collectie van Maggy Rouff, ontworpen door Serge Matts, valt in de eerste plaats op door de ver brede schouderlijn, een kenmerkend de tail overigens voor de mode van herfst en winter 1963-'64. Soms doet die lijn wat militaristisch aan, vooral wan neer er ook nog epauletten op de schou ders worden gezet. Ook de dubbele rijen grote knopen op de mantels en soms op de japonnen werken mee aan dit wat stoere effect. De mouwen van de jassen zijn vrij wijd en reiken doorgaans tot net onder de elleboog, zodat je er altijd lange handschoenen bij moet dragen. De meeste mantels kregen een hoge col, die soms het gezicht tot aan de ogen verbergt, maar mocht net niet zo koud zijn, dan kan die kraag er worden af- geknoopt. Dat wij, volgens de couturiers al thans, een barre winter tegemoet gaan, is langzaamaan wel algemeen be kend. Behalve met zo'n hoge kraag kun nen we ons daartegen ook wapenen met laarzen, met kniekousen en met bont, bijvoorbeeld als voering van een jas. Er was in deze collectie zelfs een ja pon, die behalve een persianer jasje ook nog een persianer voorpand kreeg. Het z\jn vooral de details, die deze garderobe een eigen gezicht geven. Als een cocktailjapon aan de voorkant een V-vormige uitsnijding krijgt, dan zie je die ook op de rug; aan de voorzijde wordt zo'n punt bezaaid met pailletten, aan de rug is alleen de schaar te pas gekomen. De meeste jurkjes voor fees telijke uren kregen een heel diepe ruguitsnijding, vaak tot op de taille, terwijl ze er dan van voren dikwijls juist heel decent uitzien van kunstig verwerkte flappen, maar toch nooit zo, dat ze daar helemaal door wordt be dekt. - '.Sr. e** .'RECHT, 27 sept. Uit de zeer s'breide collectie afbeeldingen, rten en plattegronden, waarover het t u-echts gemeentearchief beschikt het zijn er niet minder dan twintigdui zend heeft het bestuur van de vere niging „Oud Utrecht' een keuze van ongeveer honderd stuks gemaakt voor de inrichting van een historische ten toonstelling bij gelegenheid van zijn veertigjarig bestaan. Deze expositie, die tot 3 november in de turnzaal van het Centraal Museum aan de Agnietenstraat wordt gehouden, ligt geheel in de lijn en de doelstelling van de feestvierende vereniging: be oefening en verspreiding van de kennis der geschiedenis van stad en provin cie Utrecht. Al eens eerder heeft „Oud- Utrecht" dit bjj uitstek geschikte pro pagandamiddel in d-e loop van z(jn be staan aangegrepen, maar sinds 1934 liet zij op dit punt verstek gaan. Deze be treurenswaardige lacune is thans, dank zjj deze jubileumtentoonstelling op ge lukkige wjjze gevuld. Men kan niet an- ders dan lof h©bb©n voor d© w\jz© waar- op de organisatoren hier getracht heb ben in een vrij beperkt bestek een zo volledig mogelijk beeld te ge ven van de schoonheid van Utrecht in de loop der eeuwen. Maar dit ook al weer beperkt: van de vijftiende tot en met de twin tigste eeuw. De gewenste verscheidenheid van ob jecten en technieken en van beeldende kunstenaars is hier zeer wel benaderd. Men vindt er reprodukties van kerken en molens, grachten en bruggen, poor ten en torens en rustieke plekjes, waar aan oude steden vaak zo rijk zijn. Een en ander in potlood- of pentekening, in kleuren zwart-wit of sepia, terwijl een keur van aquarellen het geheel verle vendigt. Hoe het zij, de uitgebalanceer de selectie heeft een veelzijdig, boeiend en kunstzinnig overzicht doen ontstaan van het oude stadsschoon van de Dom stad. Heel mooi, maar niet zo erg prak tisch want je kunt je armen er bijna niet in bewegen, is de japon, waarvan de franje aan de zoom van het jasje doorloopt tot over de mouwen. Weinig bewegingsvrijheid verschaft de bruids japon, een wat buitenissig model, dat wij zeker niet voor onze trouwdag zou den uitkiezen. Het bestaat uit een soort jak, waaronder de armen -■ worden ge stopt, gedragen op een vrij strakke rok en gecompleteerd met een van ruches voorziene sleep. Behalve bont worden voor mantels tailleurs en eenvoudige japonnen veel tweed, leer en wollen stoffen gebruikt; 's avonds zijn er prachtige stoffen als fluweel in diepwarme tinten, geborduur de zijde, kant en brokaat. Voor op straat zagen we steeds weer de horizontaal van het hoofd afstaande bontmuts. De kapsels voor avondlijke uren vertonen vaak dezelfde lijn. Bij cocktail- en avondkleding wordt het haar soms bekroond rqet een toef ijle veertjes. De hoeden waren afkomstig van Jean Barthet. Na de middag- en avondshow in Rot terdam vertrok het Parqse gezelschap naar de hoofstad, waar in Amsterdam Hilton de collectie nog eens werd ge presenteerd. H. K. BRUSSEL, 27 sept. Het secretari aat-generaal der Benelux Economische Unie meldt, dat de Beneluxlanden in januari-juli 1963 voor een waarde van 18.418 min., aan goederen uit derde landen (plus 7 procent t.o.v. januari- jull 1962) hebben ingevoerd. De uitvoer naar derde landen beliep 16.412 min. hetgeen een stijging van 9 procent be tekent, in vergelijking met januari-juli 1962. De invoer in de B.L.E.U. uit Neder land bedroeg in januari-juli 1963 1.515 min. (plus 9 pet.) terwjil de invoer uit de B.L.E.U. 2.411 min. beliep (plus 8 pet.). Daar in de genoemde periode van 1963 t.o.v. 1962, het stijgingspercen tage van de beneluxuitvoer hoger ligt dan dat voor de beneluxinvoer, is het dekkingspercentage van de invoer gun stiger geworden t.w. 89,1 pet. (januari- juli 1963) tegenover 87,6 pet (januari- juli 1962). De Nederlandse invoer uit de E.E.G. steeg tijdens de periode januari-juli 1963 met 12 pet. t.o.v. de overeenstemmen de periode van vorig jaar: het stijgings percentage van de Nederlandse invoer uit elk der lidstaten was als volgt: plus 21 pet. (Italië), plus 18 pet. (Frank rijk), plus 13 pet. (Duitse Bondsrepu bliek). de B.L.E.U. voerde in de eerste 7 maanden van 1963 uit de E.E.G.- landen 10 procent meer in dan in de overeenkomstige periode van 1962. DEN HAAG, 30 sept. Car] Schu richt zal in oktober na jarenlange afwezigheid naar Nederland komen om zes concerten van het Residentie- Orkest te leiden. Vijf van deze concer ten worden in Den Haag gegeven en voorts dirigeert de thans 83-jarige een concert in Leiden. Twee concerten wor den gegeven met medewerking van Ar thur Rubinstein, by drie andere con certen treedt Ernil Gileis als pianist op. Een derde grote pianist, die in ok tober met het Residentie-Orkest zal op treden, is Olaudio Arrau. (Van onze universitaire correspondent) NIJMEGEN, 30 sept. Zaterdag heeft de Nijmeegse studenten-sociëteit „Roland" haar nieuwe verenigingsge bouw, het voormalige café-restaurant „Pays-Bas" aan de Batavierenweg of ficieel geopend. De sociëteit, die sinds 1956 was gevestigd in een noodgebouw aan de Raadhuisstraat, moest dit pand verlaten, omdat daar een nieuw politie bureau komt. Ook het nieuwe sociëteits gebouw zal slechts een tqdelqke huis vesting zyn. „Roland" zal definitief ge vestigd worden in de Commanderie van St. Jan, waarvan de restauratie over enkele jaren voltooid zal zijn. De kos ten die dit met zich brengt zullen zeer hoog zyn. Daarom is de sociëteit Ro land onder haar leden, reünisten en het katholieke bedrqfsleven oen actie begonnen voor financiële steun Naast een grote zaal bevat bet huidige ge bouw ruimte voor de eettafel, woonka mers voor de bestuursleden, commis siekamers, een bibliotheek, een muziek zaal en een schietzolder voor de schiet vereniging „Het Vendel". AMSTERDAM, 30 sept. Prins Bern- hard, erevoorzitter van het curatorium der stichting Ibero-Amerikadagen, heeft zaterdagochtend de vierde Ibero- Amerikadag alhier geopend. Deze da gen worden om de twee jaar gehouden ter bevordering van de economische en culturele betrekkingen tussen Neder land enerzijds en Spanje en Portugal en de Latqns-Amerikaanse landen ander zijds. Tqdens de ochtendbqeehkomst in de aula van de Universiteit van Amster dam werd onder meer het woord ge voerd door de scheidende Spaanse am bassadeur, de hertog Van Baena, die enkele uren later na een zevenjarig verblqf, ons land verliet. Aanwezig wa ren onder meer de minister van O., K. en W., de gevolmachtigd minister van Suriname, de voorzitter van de Eerste Kamer en de commissaris der Koningin in de provincie Noordhol land. In de toespraak die prins Bernhard hield, stelde deze voorop, dat zijn inte resse voor alles wat de Spaans- en Por tugees sprekende wereld betreft in de loop der jaren niet in het minst is verflauwd, integendeel, nog steeds toe neemt. De hertog van Baena gaf een schets van het Nederlandse volkskarakter, zo als hjj dat gedurende zijn verblijf in ons land heeft leren kennen. „De eerste in druk bij aankomst in Nederland is er een van uiterlijke rust en kalmte, die echter niet in overeenstemming is met de essentie van het Nederlandse le ven, dat door sterke sentimenten wordt beroerd", aldns de ambassadeur. „De Nederlander is een realist en te- gelqkertqd een dromer, hq is kalm en toch nerveus, de Nederlander is een humanist, die heldhaftige pogingen aan wendt om zjjn innerlijke gevoelens te ver bergen," aldus de hertog. AMSTERDAM, 28 sept. De Cul tuur Maatschappij Transatlantiea heeft de vrijgekomen middelen niet opnieuw belegd teneinde deze voor eventuele nieuwe projecten te kunnen aanwen den. Het kan best zijn, dat deze middelen binnenkort moeten worden gebruikt. Besprekingen hierover wor den thans gevoerd door de raad van commissarissen. Zodra iets wordt ge ëntameerd zullen aandeelhouders, door middel van de pers, hierover worden ingelicht. Dit heeft de president-com missaris, mr. C. D. van Vliet, gister middag in de jaarvergadering op vra gen van aandeelhouders meegedeeld. Het bestuur ziet wel mogelijkheden in Indonesië, maar heeft geen plannen om er grote geldbedragen te inves teren. Men zal zich trachten toe te leggen op de verkoop van produkten in Nederland. De resultaten van de thee-onderne ming in Argentinië zjjn niet slecht ge weest. Het bestuur is tevreden en opti mistisch. De opbrengst van de in vesteringen in Argentinië zal dit jaar het dubbele zijn van verleden jaar. De uitkomsten van de bananenonderne- ming in Ecuador zqn over 1963 beter dan die over 1962, toen een verlies werd geleden. De produktie is tegen goede prqzen verkocht. De cacao-oogst aldaar zal pas in 1964 een rol van betekenis gaan spelen. Inmiddels is de cacao-prijs flink opgelopen. Van in heemse zyde werd in Argentinië 4Vt procent in het bedrijf aldaar geïnves teerd, in Ecuador slechts een paar procent. Het verlies op de effectenportefeuille ad 46.000, hetwelk reeds werd afge schreven, is thans omgeslagen in een winst van 50.000. De intrinsieke waar de van de dochtermaatschappijen op de balans is gebaseerd op de boekwaarde. OOSTERHOUT, 27 sept. Directie en commissarissen van de N.V. Me- taalbuizenfabriek Maatschappij „Excel- s!?r. Oosterhout delen mede, dat besloten hebben om aan de op 29 oktober te houden algemene vergade ring van aandeelhouders de uitkering van een ongewijzigd dividend van 4 pet. voor te stellen. Het in het per 30 juni geëindigde boekjaar behaalde bruto-bedrijfsresul- taat bedraagt 1.910.930, na aftrek van afschrijvingen ad 1.176.560, resteert een netto winstsaldo van 734.370 (v.j. ƒ485.080). Het jaarverslag zal medio oktober verschijnen. Het gehele personeel had zaterdag een schrijven van de directie ontvan gen waarin werd medegedeeld dat de schorsing vandaag onmiddellijk zou in gaan voor allen die opnieuw, zoals sinds 12 september dagelijks is gebeurd, om tien uur het werk voor een uur zouden neerleggen. De schorsing is nu toegepast op de arbeiders die vanochtend terstond na hun opkomst in sit-down staking zijn gegaan. Dezen hebben inmiddels' de werven verlaten. Allen die wel met hun werk waren begonnen heb ben dit om 10 uur niet onderbroken. Vooreerst werden geschorst 150, dat is ongeveer de helft van de arbei ders, werkzaam in de machinefa briek aan de Meeuwenlaan. Kort daarop heeft de directie nog ongeveer 500 arbeiders van de werven, die na een onderlinge bespreking om 10 uur het werk neerlegden, volgens de hun zaterdag schrifteiyk gedane medede ling, onmiddellijk geschorst. Het districtsbestuur van de Alg. Ned. bedrijfsbond voor de metaalnijverheid en de electrotechnische industrie (A.N.M.B.) zal vanavond met zqn bjj Verschure en Co werkzame leden in „Krasnapolsky" vergaderen. AMSTERDAM, 30 sept. De raad van bestuur van de algemene bond Mercurius onderschrijft met grote in stemming de 16 september door het NW gepubliceerde verklaring inzake de loonpolitieke situatie. De Raad heeft vastgesteld, dat een forse verhoging van het loon- en salarispeil noodzakelijk is. De Raad wijst revaluatie af omdat een samenloop van revaluatie met een onafwendbare loonstijging onze econo mische positie zou schaden. Mercurius zal in de betrokken be drijfstakken met alle verantwoorde middelen o.m. streven naar: 1. een dusdanige beloning voor door volwassenen verrichte eenvoudige ar beid, dat daarvan een gezin behoor- lqk kan bestaan. 2. het inhalen van de in een aantal commerciële en niet-commerciële sectoren ontstane achterstand in de loonontwikkeling. 3. het vaststellen van dusdanige loon- en salarisverhogingen dat geen nieuwe achterstand ontstaat ten aan zien van de gemiddelde loonontwik keling in ons land. Zo nodig zal vol gens Mercurius hiermede bij het prijs- beleid rekening moeten worden ge houden. HEERLEN, 27 sept. De grondstof, op basis waarvan de deze week geopen de Enkalonfabriek te Antrim in Noord- Ierland nylon-6 zal vervaardigen, is het door de Nederlandse Staatsmijnen ge produceerde caprolactam. Zoals bekend, heeft de fabriek te Antrim, die is gebouwd naar het voor beeld van de nieuwe AKU-fabriek in Emmen, een produktiecapaciteit van ongeveer 2.000 ton per jaar, die eind volgend jaar zal zyn uitgebreid tot on geveer 3.000 ton. DEN HAAG, 28 sept. In de buiten gewone vergadering van aandeelhou ders Intervam zijn, in verband met de fusie met de Hollandsche Beton Maatschappq, afgetreden als lid van de directie de heren mr. P. A. Ursone, ir. A. C. de Vreede, ir. H. Duqster en ir. F. W. Keppler. Bij acclamatie werden daarna tot directeur van Inter vam benoemd naast ir. B. W. te Kronnie, die reeds enige jaren deel uitmaakte van de directie, ir. J. van Zon en ir. B. F. Sohroeder. Van het oorspronkelijke kapitaal van tien mil joen gulden is na de totstandkoming van de fusie met de Hollandsche Beton nog slechts een haK procent aan aan delen in handen van particulieren, uver de gang van zaken in het lopende ooekjaar is men bq Intervam zeer te vreden. Het bedrijf is ruimschoots van orders voorzien. DEN HAAG, 27 sept. De directie van de VIBA heeft in een buitengewo ne vergadering van aandeelhouders me degedeeld, dat de resultaten over de eerste negen maanden van dit jaar la ger liggen dan in de overeenkomstige pe riode van 1962. In de gehele branche gaat het trouwens momenteel niet zo bui tengewoon goed. Vooral de kooplust in de metaalindustrie moet gering worden genoemd. Daardoor valt er over de ge hele linie ook bq de VIBA een da lende orderontvangst te constateren. Niettemin beschikt het bedrqf nog over een bevredigende orderportefeuille, wel ke een behoorlqke werkbasis vormt voor het komende jaar. In elk geval dienen aandeelhouders er rekening mee te houden, dat naar het zich thans laat aanzien de resultaten over geheel 1963 zullen achterbiqven bq die van 1962. De te verwachten daling zal van dien aard zqn, dat ook het dividend ver laagd zal moeten worden. Aandeelhou ders kunnen evenwel een redelqke uit kering tegemoet zien, aldus de directie. Over het afgelopen jaar heeft de VIBA een dividend van 20 pet. uitgkeerd. BEVESTIGT MUN UW BARKAS MARCONIST ZE SCHUWEN ZEE TE GAAN RIE TEN, MENEER NIET VER- SUCCES 'JOHNSON, HELP JU MENEER' VLAANDEREN EN NOBBY EVEN MET DE RADIO EN HUN UITRUS TING EN KOM DAN DIRECT NflARj M'JTERUO.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 2