PAUS PAULUS HEROPENT CONCILIE PRINSESSEN IRENE EN CHRISTINA AANWEZIG Vijfduizend jongeren roepen .sjaloomop oecumene-congres „Zwanebroeders" COQUINJERO COQUINERO Verrukking over „één taal tussen mij en de ander" in Margriethal Fabrikant eist 140.000 gulden van de Staat Zonnig Fruitcorso verovert Tiel Friezen in de weer Badgenoegens Kunst-skibaan Swiebertje en Ibbeltje füÉ DRY SHERRY 90 Europa-Seminarie in gebruik genomen Puerto de Santa Mark; The all over the World preferred top-quality of SHERRIES OSBORNE MAANDAG 30 SEPTEMBER 1963 PAGINA 5 Overzicht van het hoofdaltaar en het voorste gedeelte van de Sint Pieter tijdens de Concilie' plechtigheden zondag. Patriarchen en bisschoppen van de geünieerde Oosterse Kerken bijeen in de Sint Pieter. Rancune Vechten Foto hiernaast van beneden naar boven): de kardinalen Al- frink (Nederland), Suenens (Bel gië) en Browne (Ierland). Foto hierboven (van beneden naar bo ven): de kardinalen Cushing (V.S.), Lefebvre (Frankrijk) en Silva Henriquez (Chili). Op deze rijen ziet men links vooraan kardinaal Döpfner van München. Daarachter van links naar rechts de kardinalen Quintero (Venezuela), Ritter (V.S.), Ruganibwa (Tanganyika). Boven links de Italiaanse kardinalen Roberti en Bracci. Prinses Irene (links boven) en prinses Christina (rechts onder) woonden het Oecumenisch Jonge- rencongres in Utrecht bij. /n verband met het 150-jarig bestaan van de Nederlandse onafhankelijkheid is zondag in Scheveningen een grote praal wagenoptocht gehouden. In de stoet was ook een wagen, waar op de badgenoegens aan het einde van de vorige eeuw wer den uitgebeeld. Swiebertje, de bekende tele visiefiguur en Ibbeltje, be kend van Radio Luxemburg en Radio Veronica, hébben in Epe de kleuterschool ,Jbbeltje" geopend. Zij werden ingehaald door honderden enthousiaste kleuters. Op de foto zien we Swiebertje en Ibbeltje te midden van hun vriendjes. tfi#. A *MOMHHKlE| CoquineI] (Advertentie) ANNO 1772 ALLÉÉN voor de- waarlij ke fijnproevers OP SPECIALE BESTELLING (uitsluitend via Uw Slijter, wijnhandelaar!) binnen 48 uur bij U thuis Op fles geïmporteerd (HOOGSTE KWAl ITEITSKLASSÉ) die meeluisterden en meediseussieer den tijdens de gemeenschappelijke maaltijd van „Vqf broden en twee vis sen". Honderden jongeren moesten worden teleurgesteld. Er was geen plaats meer in de grote hal. Het samenzijn is geworden wat de initiatiefnemers er van hoopten: Geen stunt of manifestatie, maar een samen- denken over de oecumene tot vorming van een juiste mentaliteit. Daarbij was de verrukking, die ds J. Hoekstra, voorzitter van de Oecumenische Jeugd raad de deelnemers toewenste, van „ontdekt te hebben dat er tussen mij en de ander een taal en verbinding bestaat, die Chinezen en Russen zich op dit moment zouden wensen". Dank zij de uitstekende voorberei ding, maar ook door een grote mate van zelfdiscipline bij de duizenden deel nemers, heeft de dag nu en dan zelfs een indrukwekkend verloop gehad. Treffend was al de eerste activiteit, de meerstemmige roep /an „Sjaioom", vrede zij u allen, juist op de dag dat het volk van Israël de „Grote Verzoen dag" vierde. De zang werd uitmuntend geleid door Wim ter Burg. De „tune van de dag" was „Zeven is voldoende", geschreven door GuiUaume van de Graft. „We willen evenals het volk van Israël leven van de verzoening uit, van het herstel van de eenheid uit," zo zei ds H. van Andel, secretaris van de Oecumenische Jeugdraad. „Als gere formeerden en rooms-katholieken, als Lutheranen en remonstranten, als her vormden en oud-katholieken, als wie dan ook, zeggen we het vandaag tegen elkaar: „Hoor, de Eeuwige is onze God, de Eeuwige is Eén." Er waren deelnemers van alle ge zindten. De gereformeerden individu eel, zevenhonderd in getal. Zij hadden een brief gezonden aan de Nederlandse Gereformeerde Jeugdraad en daarbij aangesloten gereformeerde jeugdvere nigingen, waarin zij schreven het te betreuren dat deze jeugdraad zich af zijdig houdt van het oecumenisch jeugdwerk, in het bijzonder, dat deze niet deelnam aan dit congres. Over de oecumenische mentaliteit zei mr. Van Thiel: „Deze moet ge worteld zijn in de eigen kerk. Men moet een waarachtige, authentiek-ge- lovige, liefdeverbondenheid hebben in zijn eigen kerk." En ds. Van Andel: „Het is een misverstand te menen, dat de oecu menische beweging alleen de een heid van Kerken nastreeft. „Oecume ne betekent: De hele bewoonde we reld, het hele dorp, de hele woon wijk. Oecumenisch is ieder,die zijn vijf broden en twee vissen uit handen wil laten nemen, opdat allen verza digd worden." Dr. L. G. M. Alting von Geusau, gedelegeerde van de bisschop van Gro ningen voor oecumenisch werk en di recteur van het Documentair Centrum Concilie, ging de historische werkelijk heid na: „Wij katholieken droomden by het zien van onze oude vaderlandse kerken en kathedralen, waar nu de protestan ten samenkomen, met rancune over de verloren gegane middeleeuwse een heid. De protestanten bekeken met angst de verkiezingsuitslagen en sloe gen met bezorgdheid de katholieke ac tiviteit gade, als gold het troepenbe wegingen ter herstel van de Inquisitie". „Nederland, het land van prikkel draad em sloten, een kerkelijk tot alle gebieden verdeeld land, staat nu in de wereld bekend als een oecumenisch land," aldus dr. Alting von Geusau. Hij zag alle kerkfamilies in drie groe pen verdeeld. „Een groep, intens ver bonden met de eigen kerk, ontdekt tevens dichter te staan bij christenen uit andere kerken. Een twee groep is oecumenisch, omdat het gemakkelijk is en in de mode. Een derde groep vindt het moeilijk de nieuwe situatie te verwerken. U kunt erop rekenen," zo besloot dr" Alting von Geusau, „dat wij katho lieken van Nederland achter onze bis schoppen zullen staan en zullen vech ten voor het accepteren, dat meer is dan alleen tollereren, van de andere kerken; dat we zullen vechten voor godsdienstige vrijheid, dat we de doom in het vlees van de gemengde huwe lijken zo goed mogelijk zullen trachten op te lossen, zonder pretentie van onze ziide." Tijdens de maaltijd werd druk van gedachten gewisseld onder de disgeno ten over de op de servetten, gedrukte vragen die door „verspieders" verza meld waren. Een zustertje boog zich over naar haar in een fraaie herfst- iaoon gestoken disgenote en de adel borst was druk in gesprek met een jonge geestelijke. Voor het vaak gees- tio- geestelijke intermezzo zorgden Seth Gaaikema en Joop Mittelmeyer. SLIKKERVEER, 80 sept. De heer J. Roos te Slikkerveer, eigenaar van twee vloerenfabrieken, eist van de staat een bedrag van 140.000 gulden: 50.000 gulden voor de aantasting van zyn eer en goede naam door de belasting recherche en 90.000 gulden voor be drijfsschade, die volgens hem bijna 300.000 gulden bedraagt. De zaak zal voor de rechtbank in Den Haag die nen. Het proces is een gevolg van moeilijkheden tussen de heer Roos en de belastingrecherche tussen april en juli 1962. Kort na een onderzoek van de belastinginspectie, waarbij de boe ken akkoord werden bevonden, eiste de belastingrecherche een onderzoek van deze boeken. De heer Roos weigerde dit, toen de ambtenaren geen reden voor hun onderzoek konden opgeven. Op last van de officier van justitie werden de boeken later in beslag geno men. Ook werd de heer Roos in juli 1962 tweemaal 24 uur vastgehouden. De klacht tegen hem werd echter in laatste instantie door de officier van jus titie in de raadkamer teruggenomen. MEERSSEN, 30 sept. Zonder veel uiteriyk feestvertoon hebben docenten en studenten gisteren het nieuwe Eu ropa-Seminarie in het kerkdorp Rothem in gebruik genomen. De directeur van het instituut drieg in de tot noodkapel ingerichte aula de eigenlijke kapel is nog niet gereed de hoogmis op. IMP.: N.V. BREDASCHE WIJNHANDEL. BREDA Verenigde Staten. Raaje, een oli fant met een gewicht van ruim vijf tienhonderd kilo, heeft donderdagavond in Michigan gedurende anderhalfuur amok gemaakt waarbij het dolle dier een man vertrapte, een chaos in een win kel schiep en trachtte andere mensen aan te vallen. De politie maakte na een klopjacht over bijna tien kilome ter met schoten een einde aan Raaje's razernij. (UPI) UTRECHT, 30 sept. „Een echte ontmoeting van jongeren van ver schillende christeiyke kerken, van jon geren ook die zich niet met een kerk verbonden voelen, maar wel met de kerkeiyke jongeren in dienstbaarheid aan de wereld." Met deze woorden (Advertentie) Uw zorgen voor morgen bij de OLVEH geborgen. opende mr. M. van Thiel zaterdag het zo goed geslaagde oecumenisch jonge ren congres van vqfduizend jonge men sen in de Margriethal. Onder hen war ren de prinsessen Irene en Christina, Enige honderden vertegenwoordi gers van de Friese beweging zün zaterdag bijeengekomen op het Rode Klif by Warns aan de Friese Zuidwestkust, waar in 1952 een gedenksteen werd opgericht met een opschrift: „Liever dood dan slaaf". Die gedenksteen herinnert aan het feit, dat de Friese boeren, gewapend met hooivorken en dors vlegels de Hollandse ridders, onder aanvoering van graaf Willem IV 26 september 1345 terugdreven in zee, waarbij de meeste aanvallers onder wie graaf Willem om het leven kwamen. Deze slag by Warns wordt na de tweede, wereld oorlog op initiatief van de Friese Be weging elk jaar herdacht als symbool van de Friese vrqheidsstryd, die zich vandaag op de dag op vreedzamer wijze afspeelt met het behoud van de Friese taal en de Friese cultuur als inzet. De herdenkingsplechtigheid begon volgens traditie met het hijsen van de Friese vlag en het zingen van het Friese vlaggelied. Drs. A. Feitsma uit Harlingen trok een vergelijking tus sen 1345 en 1963 en kwam tot de conclusie, dat het in de strijd van de Friese beweging van vandaag nog altijd gaat om een Fries Friesland, dat zichzelf wil en kan biyven. Drs. Feitsma spoorde haar toehoorders aan de moed, de fantasie en de in telligentie op te brengen om de strijd te voeren voor het behoud van een vrij Fries Friesland. Aan de herdenking werd verder nog meegewerkt door een muziek korps uit Warns en een declamatrice, die o.m. de ballade van de ridderslag van de Friese dichter D. Tamminga voordroeg. De voorzitter van het her denkingscomité, de heer S. Cnossen uit Sneek, deelde mee, dat de onlangs overleden mevr. A. van der Minne- Buma, een vooraanstaande figuur uit de Friese Beweging, een legaat van 250 gulden had nagelaten aan de stichting: slag bij Warns. De herden king werd o.a. bijgewoond door een deputatie uit Drenthe, waar men naar Fries voorbeeld de slag bij Ane tot een jaarlijks herdenkingsfeit heeft ge maakt. prijs, een zilveren bokaal, werden toegekend aan de praalwagen uit Varik. Deze stelde voor: Betuws eeuwig wisselende vierprodukten- stroom. De wagen uit Buren, die in beeld bracht de prinses en de var kenshoeder, kwam in aanmerking voor de eerste prijs-b en de eerste ere-prijs, een kunst- of siervoorwerp te plaatsen in het centrum van de stad. Op de foto de charmante oogst- fee en haar drie hofdames poserend voor een der praalwagens. Van links naar rechts: hofdame mej. Margriet Augustinus uit Echtfeld, oogstfee mej. Riek Vink uit Zoelen, en verder de hofdames mej. Gerda Keij uit Tricht en mej. Willy Prijs uit Mau- rik. Zaterdagmiddag heeft de wethou der van sportzaken in Tilburg, de heer N. Pontzen, een kunst skibaan geopend, waarvan de lengte dertig meter bedraagt, de breedte zes meter en de hoogte vier en een halve meter. Het ligt echter in de bedoeling de baan tot vgftig meter te verlengen. Na de opening werden enkele ski-demonstraties ge houden. De prinsessen Beatrix en Irene zyn zaterdagmiddag in het Zwa- nebroedershuis" in Den Bosch plechtig opgenomen in de „Illus tere Lievevrouwebroederschap", in de volksmond „zwanebroederschap" ge naamd. Deze broederschap, die da teert van 1318, was aanvankeiyk opge richt uit devotie voor de H. Maagd. Sinds de reformatie bestaat de ver eniging voor de helft uit katholieken en de andere helft uit protestanten, zy stelt zich ten doei het bewaren van oude culturen en het beoefenen van de liefdadigheid. Aan de christeiyke kerkgemeenschappen van Den Bosch worden daartoe jaarlijks uitkeringen gedaan. Sinds 1818 zyn ook de leden van het Koninkiyke Huis bij traditie „zwanebroeders". Deze naam dankt de broederschap aan het feit da.t vroeger by de jaar- lqkse maaltyd, die op de vierde don derdag van oktober nog steeds plaats heeft, zwaan werd opgediend. Het gouden insigne van de broeder schap, dat bevestigd is aan een paars lint, werd prinses Beatrix overhandigd door koningin Juliana en prinses Ire ne door prins Bemhard. Veertigduizend toeschouwers zan gen zaterdagmiddag in Tiel, terwijl o wonder de zon scheen, het oogst- en fruitcorso, dat georganiseerd werd door de stichting „Vierstromenland". Duizen den kilo's fruit en peulvruchten wa ren verwerkt aan de praalwagens afkomstig uit vele plaatsen in de Betuwe. De eerste prijs ei^ de tweede ere- Hiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniit

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 5