Oppositie valt afwachtend kabinet fel aan Bezorgdheid voor de zwakke groepen en vrees voor inflatie Franse H-bom al in 1966? CH-lepel voor KVP-minister Resten van drie lichamen gevonden in het graf van Gestapo-leider MÜLLER Onmiddellijk loongesprek Verf met voldoening Economische loon - theorie hiedt (te) weinig houvast Zullen „onafhankelijken" in de SER-commissie weer „heldenrol" spelen? Ontroerend CPN- aanbod aan prof. Vondeling Tekenend Zeker helft PSV- Esbjerg op TV TWEE doden bij verkeersongeval CPN kiest partij voor Rusland Ontevredenheid in deze dagen sterk geaccentueerd Weer slachtoffer KOLENDAMP Koninklijke reis naar Teheran zaak van gewicht Het weer- Veranderlijke bewolking WEER IN EUROPA Behoud C.A.O. LEEFT HIJ NOG OF IS HIJ DOOD MIJNPERSONEEL: AFFAIRE HUISSEN Boete geëist voor vervalsingen bij verkiezingen VOLMAAKTE RUST OP DRAKACI WOENSDAG 2 OKTOBER 1963 87ste JAARGANG No. 31554 DEN HAAG, 2 okt. De regering-Marijnen hoeft zich niet veel zorgen te maken over tekort aan begrip bij de Tweede Kamer voor de moeilijke positie waarin zij verkeert met betrekking tot dt loonsituatie. Het bleef bij felle woorden van de oppositie e» met name van dr. Vondeling (PvdA). De meerderheid toonde veel be grip voor de afwachtende houding die het kabinet inneemt, nu het bedrijfsleven zelf allereerst de zaak wil bekijken. Het effect van de aanval van MUKKI5 mforeijou wf FALCON MONTY-COATS Ruime keuze modieuze POSITIE-KLEDING de oppositie werd bovendien weer enigszins teniet gedaan door de communisten, die onmiddellijk de kans grepen de socialisten, voor wie zij jarenlang de meest onbarmhartige afkeuring hebben geuit wegens gebrek aan radicaal optreden, tot een gezamenlijke actie uit te nodigen. Tijdens het debat gisteren n de Kamer maakte minister Veldkamp geregeld gebruik van een telefoon die speciaal voor hem was neergezet om direct met zijn ambtenaren te kunnen overleggen. Naast hem rechts minister Bogaers en links 7e ministers Witteveen en Toxo- peus. Een produkt van de Sikkens Groep Berucht Voor het vertrek van de Friend ships die het koninklijk paar en prinses Beatrix naar Teheran zouden brengen stapten de passa giersde konüngin als eerste, even de weegschaal op. Minister Luns, op de bovenste foto met de prins als toeschouwer, was even later zélf aan de beurt. Hij hield er zijn békende plaid bij om. k IUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM ïelefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telet, 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 a Directie W. C H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen, hoofdredactie: Drs. H. v. RUN enW. Severfn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTlETARIEf 28 cents oer mittimeter hoogte. Omroepers 16 cents oer m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor adverterttien eventueel zonder opgave ven redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per 2.65 per maanc., 7.90 oei kwartaal. Voor klachten over de bezorging 's avonds tussen 5.30 en 7 uur. tel. 20800. Kamer wil inzicht in loonsituatie (Van onze parlementaire redacteur) iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiniiiiwiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii De heer Beernink is een grappen maker. Nu staatssecretaris Haex van Defensie zich ambtshalve tot de C.H U. heeft bekeerd heeft de afge vaardigde minister De jong ais aanbrenger van een nieuw lid bij de C.H.U. een lepeltje aangeboden. Zulk een gebaar is ontwapenend van zelfspot en als zodanig humoristisch. Het is echter ook illustratief voor de wijze waarop onze politieke partijen hun leden bij elkaar moeten lepelen en als zodanig is het voorval nogal triest. Wij nemen bet beer Beernink niet kwalijk. Hij kan het waarschijn lijk ook niet helpen dat zijn politieke argumenten beter geslikt worden als ze per theelepel worden toegediend. (Advertentie) BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL 134$? LEIDSESTRAAT :(BU KONINGSPLEIN) AMSTERDAM IEL. 2235™ Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur): Zwaar bewolkt met enkele opklarin gen en vooral aanvankelijk ook en kele buien. Vannacht iets kouder, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Overwe gend matige wind uit westelijke rich tingen. Donderdag: Zon: 6.43—18.15 Maan: 18.55—6.35 Stations: Weer Max. temp. gisteren Den Helder zw. bew. Ypenburg zw. bew. Vlissingen zw. bew. Eelde zw. bew. De Bilt regen Twente regen Eindhoven geheel bew. Zd-Limburg regen Stockholm mist Oslo half bew. Kopenhagen regen Londen onbewolkt Amsterdam geheel bew. Brussel Luxemburg Parijs Nice Berlijn Frankfort München Ziirich Genève Locamo Wenen regen regen regen zw. bew. geheel bew. geheel bew. mist zw. bew. geheel bew. regenbui zw. bew. 13 14 14 14 13 12 13 13 13 15 12 14 14 15 11 14 22 14 14 14 14 17 20 15 min. temp 10 10 10 10 11 10 9 9 3 3 10 3 10 8 8 8 15 9 10 5 7 6 neersl. afgel. 24 uur 8 11 11 2 3 3 4 3 o 0 4 2 11 6 2 3 0 0.4 0 0 0 0 2 0 (Advertentie) Gen. Cronjéstraat 6264 - Haarlem „Wjj bieden u onze steun aan. Marxis ten van heel Nederland, verenigt Het NVV stelle zich manmoedig aan het hoofd van de eensgezinde arbeiders...", zo klonk het ontroerend uit de mond van de communist Bakker, woordvoer- d van, de CPN. Dr. Vondeling zal met dit radicalisme wel niet zo gelukkig zjjn. Hij stuurt al sinds de eerste dagen i de kabinetsformatie aan op de po litieke koerswijziging waardoor zijn partij weer in de regering kan komen en voelt waarschijnlijk niets voor een zwenking naar uiterst links. De pacifist Lankhorst trachtte even eens dr. Vondeling in kritiek nog te overtreffen, maar hij deed het zo on handig dat hij met een fel interrum perende minister Veldkamp te maken kreeg. Deze gaf hem een elementair lesje in het huidige loonbeleid, waarbij allereerst het bedrijfsleven en niet de regering de verantwoordelijkheid draagt. Wel hebben velen aangedrongen op gegevens, die de situatie kunnen ver helderen. In zoverre kreeg dr. Vondeling wel steun van de zjjde van de rege ringsfracties. De A.R.-woordvoerder Smallenbroek waarschuwde de rege ring, dat niet het Centraal Plan Bu reau de verantwoordelijkheid draagt, maar het kabinet. De regering zal een standpunt moeten bepalen ten aanzien van de gevolgen van een eventuele for se loonsverhoging. Allerwegen werd gevraagd naar de gevolgen van het prijspeil, voor de positie van zwakke groepen, zoals mr. Beernink (CH) naar voren bracht. De heer Smallenbroek zei, dat een even tuele forse loonsverhoging „niet over de ruggen van bepaalde bedrijfstak ken heen mag worden ingevoerd". Hij noemde in dit verband de land bouw en de dagbladpers, die hij zeer kwetsbaar achtte. De liberale fractieleider mr. Geertse- ma bracht het gevaar voor inflatie naar voren, wanneer „deze herverdeling van het nationale inkomen" zou doorgaan. Hij vreesde daarom „onberekenbare s i Jï voor onze economie" en achtte zelfbeheersing bij het bedrijfsleven dreigend noodzakelijk. Met dr. De Kort (I VP) vroeg de heer Smallenbroek om een nota, waarin het beleid zal worden uiteengezet. Ook de heer Geertsema wilde weten welk pakket van maatre gelen de regering denkt te nemen bij een eventuele loonregeling. Dr. De Kort wilde dit alles niet forceren. „Wanneer het te zijner tijd niet nodig zal blijken, wil ik graag een nota", zo formuleerde hi) zijn verzoek. De katholieke woordvoerder vond het juist, dat de Troonrede niet meer doet dan vertrouwen uitspreken in het be drijfsleven en zich beperkt tot de be lofte, dat de regering zal meewerken bij de sanering van de krappe arbeids markt. „De regering steunt het over leg dat nu op gang is gekomen en dat moet gewaardeerd worden," aldus dr. De Kort. De KVP wil gaarne georiën teerd worden met name over wat de SER gaat adviseren, maar de fractie wil er nu niet tussen komen. Dr. De Kort vroeg niettemin alle aandacht voor de laagst betaalden en de zwakke groe pen. Voorts werd van vele zijden het be houd van de belangrijke instelling van de C.A.O. bepleit, die de klassenstrijd in ons land mede heeft doen verdwij nen. Wanneer er een verfijning van de werking van de C.A.O. nodig is, zoek die dan in de winstdeling, zo adviseerde dr. De Kort. Dat brengt de partijen niet alleen tesamen, maar kan ook de besparing in de hand werken en de be steding van meer duurzame goederen. Hij gaf toe dat dit een niet eenvoudige zaak is, maar bracht daartegenover de voortgaande emancipatie van arbeider en vakbeweging in herinnering. (Vervolg op pagina 2) PARIJS, 3 okt. (UPI) Het tijd schrift „Revue de défense nationale", dat onder auspiciën van het Franse ministerie van defensie wordt uitgege ven, schrijft dat Frankrijk in 1966 H- bommen zal bezitten. Oorspronkelijk was 1967 het streefjaar van de Franse geleerden. Volgens het tijdschrift zal Frankrijk tegen 1966/67 ook eigen ballistische projectielen voor middelgrote afstanden en tenminste één atoomonderzeeboot be zitten. Volgend jaar zal de voorraadvorming van Franse A-bommen beginnen. Deze zullen een explosiekracht van 60 mega ton (viermaal de sterkte van de Hiro- sjima-bom) hebben. De voorraadvor ming van H-boimmen zal beginnen in 1866/62, imiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiKiiiixioiiiiiaiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiniii (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 3 okt. Staatsse cretaris Haex (Landmacht) heeft zich eerst zeer onlangs als lid van de Christelijk Historische Unie aan gemeld. Hij werd wel als vertegen woordiger van de CH door minister De Jong aangezocht en bereid ge vonden, maar ging eerst daarna gauw een lidmaatschapskaart halen bij deze partij. Dit heeft mr. Beer nink, fractie-voorzitter van de CH in de Tweede Kamer, onthuld tijdens het politieke debat over de Troon rede. Hij deed het zonder enige af keuring over zoveel politieke onge ïnteresseerdheid bi) een bewinds man, die zijn partij thans in het kabinet mede-vertegenwoordigt. In tegendeel, mr. Beernink had nog een cadeautje bü zich. Hij haalde een lepeltje uit zijn binnenzak en liet dat door een bode aan minis ter De Jong overhandigen: „Omdat deze minister onze partij aan een nieuw lid heeft geholpen. Dat is de gewoonte bij de CH", zo motiveerde hij het geschenk. De Kamerleden reageerden op dit politieke toneeltje, waarvan het Ne derlandse parlement en speciaal wel de CH het alleenvertoningsrecht zal bezitten, met veel gelach. De heer Beernink zette zijn betoog over de politieke kwestie van de dag onver stoorbaar voort. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM, 2 okt. De K.R.O.-t.v. zal volgende week woensdag in ieder geval de tweede helft van de voetbal wedstrijd P.S.V.—Esbjerg op de t.v. uit zenden. Of de kijkers ook de eerste 45 minuten rechtstreeks zullen zien, wordt spoedig beslist. P.S.V. geeft in principe toestemming voor de uitzending, omdat het bestuur verwacht dat, gezien de enorme toeloop, alle 18.000 plaatsen In het stadion wel verkocht zullen worden. De N.T.S. zal de wedstrijd in zijn ge heel naar Denemarken relayeren. ASSEN, 2 okt. Tussen Dieverbrug en Geeuwerbrug In de gemeente Diever zijn gisteravond twee elektromonteurs uit Den Haag, de 38-jarige G. van der Pol en de 31-jarige P. Beeks dodelijk verongelukt. Hun personenauto reed in volle vaart onder een stilstaande vrachtwagen, die goed verlicht was. De personenauto reed in de richting Assen. De vracht wagen van het expeditiebedrijf Kuipers uit Peize, die met dakpannen was bela den, was op een afstand van ruim honderd meter al te zien. AMSTERDAM, 2 ookt. De commu nistische Partij Nederland en de Itali aanse communistische partij veroort" -- Ien de oppositie van de „Chinese kame raden" tegen het onlangs in Moskou gesloten kernstopverdrag. Zij noemen het standpunt van de Chinezen foutief, maar onderstrepen de noodzaak dat de discussie over de meningverschilleïi zo danig verloopt, dat een nieuwe interna tionale eenheid wordt bereikt op grond slag van de volledige eerbiediging van de autonomie van iedere partij. De Nederlandse en Italiaanse com munisten zeggen dit in een verklaring, die zij gisteravond hebben uitgegeven. De afgelopen vijf dagen heeft een dele gatie van de Italiaanse communistische partij op uitnodiging van de CPN een bezoek aan ons land gebracht. Zuid-Afrika Het Hooggerechtshof in Pretoria heeft zeven Bantoes veroor deeld tot elk twintig jaar gevangenis straf. De rechter noemde hen „dyna miet voor de veiligheid van de staat". (Reuter)., BERLIJN, 2 okt. (DPA, Rtr, UPI)— He onderzoek naar de inhoud van het Berlijnse graf, dat werd geacht de laat ste rustplaats te zijn van SS-generaal en Gestapo-chef Heinrich Muller, heeft c~n sensatie opgeleverd. Het Westber- Hjnse instituut voor gerechtelijke ge neeskunde, dat de in het graf gevon- de beenderen heeft onderzocht, is tot de bevinding gekomen dat deze resten afkomstig zijn van tenminste drie ver schillende lichamen. Van de beenderen, zo hebben zij bovendien vastgesteld, kan niet één compleet menselijk skelet worden samengesteld. Een nieuwe mystificatie dus rond de vraag of SS-generaal Muller, die als laatste chef van de Gestapo de rechtstreekse meerdere was van Adolf Eichmann, nog in leven is. En- 99 199 (Van een onzer verslaggevers) HEERLEN, 2 okt, De Nederland se katholieke mijnwerkersbond" en de „Katholieke vereniging van mijnbeamb- ten" hebben gisteren in een gezamen lijk schrijven aan de Mijnindustrieraad gevraagd, onmiddellijk besprekingen te openen „over de maatregelen die thans op loongebied onverwijld te nemen zijn." Beide bonden stellen met nadruk, deze maatregelen te willen zien los van de verbeteringen van bepaalde arbeids voorwaarden, waartoe reeds voorstellen aanhangig zijn gemaakt bij de raad. In de brief stellen beide katholieke vakorganisaties, dat de voor het mijn bedrijf noodzakelijke arbeidsbezetting onmogelijk in stand te houden en aan te vullen is, wanneer op het gebied van lonen en arbeidsvoorwaarden niet een prioriteitspositie kan worde-' inge nomen. Daarbij dient niet alleen reke ning te worden gehouden met de lande lijke ontwikkeling, maar evenzeer met de bijzondere situatie die zich op het gebied van de lonen voordoet in het omringende buitenland. „Onze grote bezorgdheid over de on bevredigende gang van zaken in dit op zicht", aldus de bonden, „wordt in deze dagen nog bijzonder geaccentueerd, nu op het hoogste landelijke niveau ern stig wordt beraadslaagd over in de naaste toekomst tot stand te brengen vei beteringen in de lonen en arbeids voorwaarden." De beide organisaties menen, dat men de problematiek van het Nederlandse mijnbedrijf niet uitslui tend kan oplossen met maatregelen op het gebied van rationalisatie, mechani satie en her-organisatie, dan wel met het aantrekken van buitenlandse ar beidskrachten. De enige, werkelijk effectieve maat regel zien de beide vakbonden in een spoedig herstel van de werfkracht van de Nederlandse mijnindustrie in eigen streek en land. Daarop zullen lonen en arbeidsvoorwaarden in de mijnindus trie dienen te worden afgestemd. kele maanden na het einde van de tweede wereldoorlog werd in Berlijn een graf ontdekt, dat als opschrift had: „Onze lieve vader Heinrich Mül- ler, geboren 28-4-1900, gesneuveld in Berlijn in mei 1945". Generaal Mül- ler verdween tijdens de slag om Ber lijn in mei 1045. Hij werd het laatst gezien toen hjj de Rijkskanselarij van Hitier verliet. Niemand heeft ooit be weerd dat hij Müller heeft zien ster ven of zijn lijk heeft gezien. In 1947 lieten de geallieerden het fraf openen, maar toen zij ontdekten at er "inderdaad stoffelijke resten van een mens in lagen, lieten zij het weer sluiten zonder een nader onderzoek in te stellen. De laatste tijd doken echter steeds weer geruchten op dat Müller neg in leven is en ergens achter het IJzeren Gordijn vertoeft. Verleden week lieten de Berlijnse autoriteiten het graf opnieuw openen. Ditmaal werden de resten eruit gehaald en grondig onderzocht, met bovenge noemd resultaat. Een opmerkelijk re sultaat van het onderzoek is ook, dat de in het graf gevonden schedel moet hebben toebehoord aan een man van hoogstens 35 jaar, terwijl Müller in 1945 vijfenveertig jaar oud was. De Oostenrijkse ingenieur Wiesenthal, de Jood die een particulier apparaat heeft opgebouwd met als doel het op sporen van verdwenen nazi's (hij had oo' een belangrijk aandeel bij de op sporing van Eichmann), heeft gisteren in Wenen verklaard dat hij niet gelooft aan de dood van Müller. Wiesenthal merkte op dat ook Eichmann, zoals hij in zijn memoires neerschreef, niet ge loofde dat Müller dood is. ARNHEM, 3 okt. Voor de recht bank alhier stonden gisteren terecht de 47-jarige hoofdkommies van de ge meente Huissen en een 33-jarige tuin der, thans wethouder te Huissen. Ze worden verdacht van vervalsing van volmachtformulieren voor de gemeen teraadsverkiezingen op 30 mei, door het plaatsen van gefingeerde handtekenin gen. De officier van justitie, mr. J. van IJsendoorn, eiste tegen ieder der Huis- senaren 300 gulden boete of tien dagen hechtenis. Toen de onregelmatigheid aan het licht kwam, zjjn herverkiezingen uit geschreven. De officier concludeerde in zjjn requisitoir hieruit dat inder daad schade was ontstaan, al kun nen criminele bedoelingen worden uit gesloten. Ze hebben onechte hand tekeningen voor echt laten doorgaan en ze brachten de zuiverheid van de verkiezingen in gevaar. Daarmee heb ben zij de grondslagen van onze de mocratische maatschappij veronacht zaamd, en dan nog wel in hun kwali teit van leden van een stembureau. Door de eigenaardige service, aldus de officier, werd het mogelijk dat voor iemand die al geruime tijd in Heem stede woonde en voor een jongeman, beneden de leeftijd, die in Canada ver blijf hield, een ander per vervalste volmacht kon stemmen. Er werden vol machtformulieren ten name van be jaarden ondertekend, terwijl deze men sen nergens van wisten. Een hunner woonde al in een bejaardencentrum in Zevenaar. In zulke gevallen tekenden de verdachten met een beverig hand schrift. Hieruit bleek aldus de officier dat ze er zich van bewust waren aan iets onrechtmatigs mee te werken. Uitspraak 15 oktober. (Advertentie) fleXa MEPPEL, 2 okt. Bij het bejaarde echtpaar Hazelaar in Meppel heeft zich een geval van kolendampvergiftiging voorgedaan, dat aan de 81-jarige heer W. Hazelaar, het leven heeft gekost. Z\jn 79-jarige vrouw, die al vijftien jaar bedlegerig is, moest in zeer ernstige toestand naar het diakonessenhuis in Meppel worden gebracht. Voor haar le ven wordt gevreesd. De heer Hazelaar maakte steeds zelf de schoorstenen schoon. In het rook kanaal van de huiskamerschoorsteen trof men nog enkele proppen roet aan die de afvoer van de verbrandingsgas sen verhinderden. Een zoon van het echtpaar ontdekte bij zün dageüjks be zoek wat er was gebeurd. Zün vader was toen reeds overleden. (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG, 2 okt. Het loonge sprek is na de met veel publiciteit om geven maandag gehouden vergadering van de Stichting van den Arbeid giste ren in een wat rustiger sfeer voortge zet. De werkgroep van de commissie „Ontwikkeling nationale economie" van de SER kwam weer bijeen om het SER-advies voor te bereiden over de ontwikkeling in het komende halfjaar. Dit SER-advies, dat waarschünlük 27 oktober zal worden vastgesteld, moet volgens „het systeem" de basis zün voor een daarop volgend ge sprek tussen de Stichting van den Arbeid en regering over de loonont wikkeling in 1964. Intussen hebben maandag de vakcentrales reeds hun eisen geformeerd, niet alleen in de Stichting maar ook in het openbaar. Toch meent men in SER-kringen, dat voortzetting van het gesprek in de commissie-O.N.E. en in de SER zelf nog wel degelük zin heeft. In de SER hebben in tegenstelling tot de Stichting van den Arbeid naast vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers ook door de Kroon be noemde onafhankelüke deskundigen zitting. Zü kunnen, zo wordt gezegd, waardevolle elementen toevoegen aan de beleidsoverwegingen, die bü de vast stelling van het advies meespelen. Nu in het lopende overleg de economische theorieën alléén kennelük geen duidelijk antwoord geven op wat wél en wat niet kan, wordt dit van groot belang geacht. Vorig jaar zijn het juist enkele Kroonleden geweest, die een beslissend aandeel hebben gehad in de vast stelling van het langzamerhand „be ruchte" cüfer van 2,7 pet. Het was toch wei een belangrüke ontwikkeling, dat na de economische prqductiviteits- berekeningen (die slechts 1,2 pet. op leverden) ook meer psychologische overwegingen een rol gingen spelen. Dit heeft er toe geleid, dat er nog eens anderhalf procent „bovenop werd ge daan", waardoor het inmiddels toch nog te laag gebleken percentage van 2,7 pet. werd bereikt In het overleg dat in de SER ge voerd zal gaan worden, zullen naar al gemene verwachting de beleidsoverwe gingen nog zwaarder gaan wegren. Het wordt daarom van des te meer belang geacht, dat in een officieel en open baar advies die factoren worden opge somd en tegen elkaar worden afgewo gen. (Advertentie) w DE ENIGE KUNSTSTOFMATRAS GOEDGEKEURD DOOR DE NED. VER. VAN HUISVROUWEN DE „HARDE" MATRAS MET ALLE COMFORT VAN 6&N «£ACHTË" SOESTER-BERG, 2 okt. Juliana, prins Bomhard en prinses trix zün vanmorgen om 07.00 no* Tim de vliegbasis Soesterherg vertrokken voor het staatsbezoek aan Iran en Thai land. Prinses Christina deed haar ouders en zuster uitgeleide. De tocht wordt gemaakt met de regerings friendship PH-PBF en een Friendship van de luchtmacht, Bü aankomst van het koninklijk gezin op de vliegbasis waren ter begroeting aanwezig: Kolonel F. Broers, command dant van de vliegbasis Soesterberg de ambassadeur van Thailand, de ambas sadeur van Griekenland, de zaakgelastig de yan Iran en de zaakgelastigde van

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 1