Na onafgebroken opsluiting; sinds 1949: Maar vermoedelijk mag hij zijn bisschopsambt niet bekleden „B0UWN0TA" van minister Bogaers [falcon tweedjassen V Schous Rollen op zicht Herleving van het diaconaat voor LEKEN? Zelfs dr. Vondeling erkent slagvaardigheid regering Koninklijk bezoek aan Iran Koningin Juliana ontvangt gouden sleutel van Teheran bezit al sleutel tot onze harten Honderdduizenden zagen ware „sprookiesstoet" Drie doden en twee gewonden bii botsing SAAB fmntmd H.&J.Lamp WILLA REINKEcv. 6 0 0 CONCILIE CAD1ER EN KEER SERVIEZEN Schous Het weer- Af en toe zon Bril 44 geeft méér korting! Saab rijden is veilig rijden fa. Flinterman BARKER'S BEHANG mooie mantels met zalig bont Geschenk van Teheran aan koningin VRIJDAG 4 OKTOBER 1963 87ste JAARGANG No. 31556 PRAAG/ROME, 4 okt. (AFP, CTK, Rtr., UPI) In het Vati- oaan is gisteravond officieel be kendgemaakt dat de Tsjechoslo- waakse autoriteiten mgr. Joseph Beran, de 7&>jarige aartsbisschop van Praag, op vrije voeten hebben gesteld. Tegelijk met mgr. Beran, die veertien jaar gevangen heeft gezeten, werden vier andere Tsje- choslowaakse bisschoppen vrijge laten. In de verklaring van het Vaticaan wordt overigens niet gesproken over „in vrijheid stel len", maar over „beperkingen op de persoonlijke vrijheid van mgr. Joseph Beran en vier andere bis schoppen, die zijn weggenomen". Het nieuws werd gisteravond nog bevestigd door het Tsjechoslo- waakse staatspersbureau CTK. De vrijgelaten bisschoppen zijn, be halve mgr. Beran: de bisschop van Brno, mgr. Karei Skoupy; de bisschop van Spis, mgr. Jan Vojtassak; de titulair bisschop van Arpassa, mgr. Stanislav Zela, en de titulair bisschop van Cedie, mgr. Ladislav Hlad. Wéér wat nieuws grote drie-opener 6.50 Internationale Boekhandel Gierstraat 87 Tel. 11081 Verkoop-tentoonstelling ENGELSE KINDERBOEKEN haarden en kachels compleet met uitleg 44 44 44 44 44 44 44 44 44 44 44 44 44 44 44 44 44 44 44 44 4444 44 44 44 44 44 44 50 ®/o korting op alle 44 brillen 44 IJ Irffg li-TT 44 JANSSTRAAT 44 44 44 44 44 44 44 44 44 44 44 44 44 service wit of bruin» 80 ct heerlijk bij elke broodmaaltijd ook uw levens- middelenbedrijf verkoopt Finnbrod DEN HAAG, 4 okt. Het is de oppositie niet gelukt iets tegen het kabinet-Marijnen te onder nemen, op grond van de maat regelen die zijn aangekondigd om ernst te makel, met een bestrij ding van de moeilijkheden op het gebied van lonen en prijzen. De minister-president heeft zonder moeite de instemming van een ruime meerderheid in de Tweede Kamer gekregen op de plannen der regering, die met name ge richt zijn op het wegnemen van de spanning 01 de arbeidsmarkt Een socialistische motie van afkeuring werd met 79 tegen 46 stemmen verworpen. Voor stemden alleen socialisten, communisten, pacifisten en de Kort na aankomst op het vlieg veld van Teheran werd deze tele- foto gemaakt van het keizerlijk paar van Iran met de Nederlandse gasten. De foto werd gemaakt nadat de burgemeester van Tehe ran de sleutel van de stad aan koningin Juliana had overhan digd. boerenpartij. De socialist Patijn vergiste zich en verwierp de mo tie van zijn eigen partij. Logica Van alles zo veel alles zo leuk (snuffel vrij!) fUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM (Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk. Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. Dmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Mrectie: W. C H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Katten, hoofdredactie; Drs. H. v. RUN enW. Severin. NIEUWE HAABLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents oei -nillimeier- hoogte Omroepers 16 cents rei nn m nooo e De administratie behoudt zich net recht voor advertentiën eventueel zonoer opgave ven redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week 2.65 per maanc., t 7.90 Dei kwartaal Voor klachten over de bezorging 's avonds tussen 5.30 en 7 uur. tel. 20800. MGR. RERAN IS VRIJ De bisschoppen Vojtassak, Zela en Hlad zijn vrijgelaten krachtens een am nestie van president Novotny, maar mgr. Beran en mgr. Skoepy vallen vol gens CTK niet onder die amnestie. Op welke gronden zij dan wel hun vrijheid hebben herkregen onthulde CTK niet. Een interessante bijzonderheid is dat de vrijlating van mgr. Beran en zijn me debisschoppen gistermiddag reeds, als een wereldprimeur van de eerste or de, werd gepubliceerd door het com munistisch gezinde Romeinse avond- Verhoging van de sociale status van de bouwvakarbeider, verbe ringen in het goedkeuringsbe- leid, activering van de bouw capaciteit en het tegengaan van ver dere stijging van de bouwkosten dat zijn de vier „hoekstenen van minister Bogaers' „Bouwnota aan cie Tweede Kamer. Die nota bevat voor stellen voor wat de minister noemt „een pluriform en expansief bouw beleid". Wat daaraan allemaal vastzit resp. daarmee samenhangt, kunt u op pagina 5 in een uitvoerige samenvat ting lezen. Advertentiet BARTELJQRISSTR. HAARLEM TEL 13439. LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 2235,96 Verwachting tot zaterdagavond, (opgemaakt te 11.15 uur) Nu en dan zonneschijn, maar voor namelijk in het noorden van het land ook hier en daar enkele buien. Koudere nacht en morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Matige, langs de kust af en toe krachtige westelijke wind. Zaterdag: Zon: 6.45—18.11 Maan: 10.45-9.37 Advertentie) Robuuste, roestvrijstalen ope ner voor het wippen van kleine en van grote kroonkurken en om gaatjes te prikken in blik ken sap. 28 cm lang, met roze- houten handvat en oog om op te hangen. Cadeautje voor zijn bar. «WINKEL VOL ONTDEKKINGEN" Barteljsrisstratt H«rlera-ul.18574' blad „Paese Sera". Volgens dit blad waren mgr. Beran en mgr. Skoupy „geïnterneerd", terwijl de drie andere bisschoppen „in de gevangenis" zaten. Onze Romeinse correspondent te kent hierbij aan, dat hfl in Rome heeft vernomen, dat het mgr. Beran niet zal worden toegestaan zijn bis schoppelijk ambt weer op te nemen. Van de andere bisschoppen is dit nog (Advertentie) Wij verzenden naar Uw keinkinderen overzee. 55 Advertentie U weifelt? u weet nog niet welk merk, welko welk model, welke kleur? Kolln olie, gas, elektra? Bij Schous staan 55 uitvoeringen van 14 merken, compleet met de brood nodige vakman die er alles van vertelt wat u weten wilt. Kies mét de vakman, die raad geeft en jarenlange service nageeft. Kóm. Schous service is (voor en na) een vakman x huishoudafdeling J 'f Haarlem - Tel. 11266 (02500) 1L Oude Groenmarkt 14-16 Voor inlichtingen na 6 uur te!. 54579-02500 Voor service na 6 uur tel. 50989-02500 (Advertentie) Leden van de Co-op Haarlem nog 5 extra korting, niet als dividend, maar rechtstreeks aan 44 henzelf uitbetaald II de zaak met twee etalages 44 niet bekend. Een officiële Vaticaan se zegsman deelde een verslaggever van het Amerikaanse persbureau UPI gistertvond mee, dat men in Va ticaanstad nog niet weet of mgr. Be ran weer zal kunnen optreden als aartsbisschop van Praag. De moge lijkheid bestaat dat hij het land zal moeten verlaten, zoals mgr. Joseph Slipyi, de metropoliet van de Oekrai- ne, die in december 1962 door de Russische regering op vrije voeten werd gesteld en in februari 1963 naar Rome kwam. Het is hem verboden naar de Sovjet-Unie terug te keren. Voegt men hierbij het feit, dat ook enkele Hongaarse bisschoppen in het recente verleden door de Hongaarse re gering in vrijheid werden gesteld, zon der dat zij toestemming kregen hun bisschopszetel weer te bezetten, dan lijkt het inderdaad waarschijnlijk dat het ook mgr. Beran verboden zal wor den wederom op te treden als aarts bisschop van Praag. Joseph kardinaal Mindszenty, de aartsbisschop van Boedapest, is nu nog de enige bisschop achter het ijzeren gordijn die geen bewegingsvrijheid ge niet. In feite is hij niet gevangen, hij leeft als balling in het gebouw van de Amerikaanse legatie in Boedapest. De legatie wordt echter dag en nacht door agenten van de Hongaarse veiligheids politie bewaakt, die hun paraatheid zó vei hebben opgevoerd, dat zij bij de legatie constant een auto met draaien de motor laten staan om onmiddellijk de achtervolging te kunnen inzetten, indien de kardinaal een poging zou doen het gebouw te verlaten. Zoals bekend begonnen onder het pon tificaat van paus Joannes XXIII onder handelingen tussen het Vaticaan en de Hongaarse regering over de vrijlating van kardinaal Mindszenty. Deze onder- ha .delingen schijnen echter te zijn mis lukt omdat de kardinaal zelf vast houdt aan zijn recht aartsbisschop van Boe dapest te zijn. De Hongaarse regering is bereid hem een vrijgeleide te ver schaffen, op voorwaarde dat hij dan onmiddellijk het land verlaat, en dat is nu precies wat kardinaal Mindszen ty niet wil. Het nieuws van mgr. Berans vrijla ting werd gisteren door de Tsechoslo- waakse ambassadeur in Italië meege deeld aan de apostolische nuntius in Italië, mgr. Carlo Grano. Deze op zijn beurt gaf het nieuws door aan het staatssecretariaat van het Vaticaan. De ze omslachtige weg moest worden ge volgd omdat Tsjechoslowakije met het Vaticaan geen diplomatieke betrekkin gen onderhoudt. Uiteraard werd het nieuws in Vati caanstad met voldoening ontvangen. Reuter meldt dat de beslissing van de regering in Praag, die voor velen komt als een verrassing, het gevolg schijnt te zijn van geheime contacten tussen het Vaticaan en de Tsjeohoslowaakse autoriteiten. (Advertentie) Dealer voor Haarlem en omstr. Zandvoortselaan 365, Tel. 42212 (Advertentie) Geen uitzoeken met kleine pa- Piertjes. Kom kiezen uit een voorraad van 600 behangsels uit 5 landen, met 100 stalen van H .meter in de Behangbar. Twijfel? Neem mee wat u wilt om thuis te beslissen aan de vólle rol! Gen. Cronjéstraat 135 - Haarlem Telefoon (02500) 55432 Advertentie) finnbrod (Advertentie) Fijne, warme winterstoffen met bont waar u zalig in wegduikt. B.v. nerts al v.a. 239.-, bever v.a. 229.-, echt Russisch persianer v.a. 189.-. Helemaal met bont gevoerd? Elegant zijn de mantels met wallaby, Amerikaans opposum of bisam (425.-). Sportief is Italiaanse tweed met hamstervoering 395.-. Zo veel.komt u kijken? Grote Houtstraat 28 Haarlem Tel. 11912(02500) VATICAANSTAD, 4 okt. (Rtr) In het tweede hoofdstuk van het Concilie schema „De Ecclesia", over de aa-d van de Kerk, het gezag van de bis schoppen en de rol van priesters en leken, wordt voorgesteld het mogelijk te maken dat leken tot het diaconaat worden verheven, zo is gisteren bekend gemaakt. Het diaconaat in de katholieke Kerk is sinds enkele eeuwen niet meer dan een stap op weg naar het priesterschap. Het is de bedoeling, dat de diaken in de toekomst een bijzondere en perma nente rang in de hiërarchie bekleedt, althans wanneer het Concilie daartoe besluit. Zowel de mogelijkheid om deze diakonale funetie alleen plaatselijk in te voeren als om deze in de gehele Kerk in te steller) wordt in het voorstel openge laten. Indien het voorstel wordt aanvaard, zal men nog moeten besbssen of de nieuwe diakenen zich aan het celibaat moeten houden. Een van de belangrijkste redenen, die naar voren zijn gebracht om het diaco naat als een aparte bediening te doen herleven, is het aanvullen van het acute tekort aan priesters in b.v. de Latijns- Amerikaanse landen. Het diaconaat brengt het recht met zich mee te preken en te dopen, de communie uit te reiken en de priester bij te staan bij het opdragen van de Mis. Kabinet wint het loondebat 'Van onze parlementaire redacteur) TEHERAN, 4 okt. Vele honderd duizenden Perzen hebben gistermiddag zwaaiend, juichend en applaudiserend onze koningin, prins en prinses op hun staatsbezoek aan Iran in Teheran inge haald. Mannen, vrouwen en kinderen in dichte gelederen stonden vanaf het Mehrabadvliegveld langs de gehele twaalf kilometer lange route tot aan het fonkelende Gola Tan-paleis. Het was alsof heel Teheran was uitgelopen. Het werd een sprookjesstoet. Nadat een onafzienbare rjj auto's de Sjah en zijn gemalin Farah met de koninklijke Nederlandse gasten in snelle vaart naar de stad gebracht hadden stapten koningin Juliana en de Sjah over in een rijtuig, dat door zes paarden werd getrokken. In een tweede koets volgde prins Bernhard met keizerin Farah. Prinses Beatrix volgde in een open auto, samen met de Perzische premier Assadollah Alam. De koetsen werden voorafgegaan door de bereden keizerlijke lijfgarde op hon derd Arabische volbloeds. De ruiters droegen zilveren helmen met helrode pluimen en hielden in de rechterhand recht omhoog de lans met een wappe rend vaandel. .achter de rijtuigen volgde in zestien ^roene jeeps de keizerlijke wacht met vier soldaten per jeep. Als in een Ame rikaanse film over Bedoeïnen hadden deze woestijnrijders rechts op de jeep een twee meter hoge vlaggestok met de Perzische vlag in top. Iedere soldaat hield een geweer in de hand met de bajonet erop. Voordat het gezelschap in de koetsen overstapte bood de burgemeester van Teheran koningin Juliana de gouden sleutel van de stad aan. ,,U bezit reeds de sleutel tot onze harten", zo zei hij. Tijdens het galadiner, dat de ko ninklijke gasten ter gelegenheid van hun bezoek door de Sjah en keizerin Farah werd aangeboden heeft de koningin een toespraak gehouden. „De hartelijkheid en de vriendschap die u en de keizerin persoonlijk betonen, en de gast vrije ontvangst door heel de Iraanse natie raken ons hart en eveneens dat van ons volk. Wij denken steeds met vt vreugde terug aan het bezoek van uwe keizerlijke majesteit aan ons land. Het heeft een sterke indruk achterge laten", aldus de koningin tot de Sjah. „Wij verheugden er ons verleden jaar zeer op, u op onze beurt te bezoeken. Het heeft niet zo mogen zijn, want er kwam grote rouw over Iran. Temeer deelden wij in het leed, dat uw natie toen heeft getroffen, waar wij zo lang reeds hadden uitgezien naar deze kennismaking met uw land en volk. Zoals voor ons de zee, is voor u de aarde een voortdurende bedreiging. Met een zo verschrikkelijke ramp op zo grote schaal waren wij allen diep be gaan. Onze oudste dochter acht het zich een groot voorrecht in een verband van Europese jongeren met u allen mee te werken aan de opbouw van de geteister de streek." Sprekend over de schoonheid en de glorie van het Perzische verleden me moreerde de koningin de tentoonstelling „7000 jaar Perzische kunst", die in Ne derland is gehouden. En zij vervolgde: „Er bestaat in Ne derland een ware bewondering voor de wijze, waarop u, uitgaande van de oude 'cultuur, thans met zo grote voort varendheid, uw natie doet varen op de machtige stroom van onze tijd. Ik denk hierbij in de eerste plaats aan het in drukwekkende landhervormingsplan. Zo zullen wü dezer dagen, tussen alle schit tering van de schatten van het ver leden, evenzeer de glans mogen ontwa ren van het moderne Iran, zoals het iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiimn zich handhaaft tussen de naties en een voorbeeld is voor anderen." De koningin besloot haar toespraak met het glas te heffen ter ere van de keizer en keizerin, en van hun kinde ren, „daarbij denkende aan de toorts, thans door uwe keizerlijke majesteit ge dragen, en die eenmaal door nw zoon moge worden overgenomen. Onze vriendschap en onze wensen vergezel len u en de uwen en geheel het volk -a- Iran". TEHERAN, 4 okt. (UPI) De be volking van Teheran heeft koningin Juliana op de eerste dag van haar staatsiebezoek aan Perzië een geschenk aangeboden: een gouden toiletdoos met ingezette juwelen en een even eens met juwelen versierde fotolijst met haar eigen portret erin. Burge meester Nafici overhandigde het ge schenk gisteravond tijdens de ont vangst van diplomaten in het Goles- tan-paleis, het paleis waar de Neder landse koninklijke familie tijdens haai bezoek za] verblijven. CADIER EN KEER, 4 okt. Op de rijksweg te Cadier en Keer zijn gisteren bij een frontale botsing tus sen een Duitse en een Belgische per sonenauto drie personen om het le ven gekomen. In de Duitse personen auto zaten vier pe. sonen waarvan er twee op slag gedood werden. De beide andere inzittenden werden zeer ern stig gewond. In de Belgische auto zat alleen de bestuurder, die eveneens op slag werd gedood. De botsing ontstond, doordat de Belg links reed. De slachtoffers zijn de twintigjarige heer Windten uit Bil- zen, de 41-jarige mevrouw Springmann en de 23-jarige mevrouw Eckelt, bei den uit Salzgitter. Hun echtgenoten werden zwaar gewond. De oppositie kwam er niet uit met het argument, dat er eigenlijk niets nieuws aan de hand zou zjjn met de spanning op de arbeidsmarkt, zoal* drs. Roemers, voorzitter van het NV\ en lid van de Partij van de Arbeia in de Tweede Kamer nader kwam be togen. De spanning is thans op naar hoogtepunt gekomen, zo stelde mr. Ma- rijnen vast. De maatregelen ware vdot de >ppo- sitie te globaal, maai de minister president verdedigde juist dit globale Ka rakter. Het zou de regering op d)t ogen blik zeker niet passen de loonbewesing aan haar laars te lappen en in te rij pen in een zaak die allereerst door de werknemers en werkgevers moet .vrr- den geregeld. De hoogte van de loons- verhoging, die zeker komt. moet n et door de regering van bovenaf worden opgelegd. Tot verbazing, vooral van de communisten, die niet anders konoen dan hun vermeende nieuwe social ïstisrhe strijdmakkers afvallen, liet dr Vonde ling weten, dat na het betoog van de minister-president de zaak hem inder daad we] duidelijker was geworden Niettemin nam de socialistische fractie-voorzitter toch weer zjjn draai, in de logica waarvan nauwelijks iemand in de Kamer kor geloven, en diende aan het slot van de derde dag een motie van afkeuring ;n :egon het beleid van de regering. Hjj nad dit beleid op zichzelf geprezen als een moedige daad en vond met vele ande ren, dat het parlement door dit -cabi net ook op correcte wijze was behan deld. Daarmede slikte dr Vondeling een stuk betoog in, waarin hij in an der verband zelfs van minachting e- genover het parlement had gesproken. Het is vroeger weieens anders ge weest met de voorlichting aan de Sta- ten-Generaal to constateerden ande ren met hem. In de socialistische motie wordt niet temin stokstijf volgehouden, dat een loonsverhoging rors za; moeten zijn -n dat de aanvullende maatregelen die de regering wil nemen, voor het doeJ on geschikt zouden zijn. Het was kenne lijk een uitspraak pour besoin de a cause. De oppositie bracnt het na alle stoom die zji had afgeblazen tegen de maatregelen niet op het gezichts verlies na de sterke verdediging van mr. Marjjnen maar liever te nemen. Het debat nad ook op de derde dag weinig spanning, al waren er zelfs oud ministers (prof. Zijlstra) in de loges aanwezig en kwamen vele ministers vrouwen luisteren. De minister-president volgt een sys teem van spreken dat bij het ontnuch terende af is. Wel zeer gewetensvol, maar zonder enig Teken van vechtlust. En helaas, geen betoogtrant, die een volk, dat door de ingewikkeldheid van de materie steeds onverschilliger wordt, zon kunnen begeesteren voor een zaak die toch van groot algemeen belang is. Het lijkt erop dat tij] het griezelig vindt, eens een vlucht omhoog te nemen en zich over de hoofden vein de experts in de Kamer heen tot de miljoenen be trokkenen te wenden, waarvem een lid van het kabinet ons oniangs zei, dat hjj hoopte dat hun gezond verstand wat betreft het ionen-en-prjjzen-probleem zal zegevieren. Met gezond sentiment houdt het kabinet zich blijkbaar liever nog niet bezig. (Vervolg op pagina 5) Advertentie ARZBERG GROTE HOUISJRAAT 82-84- HAARLEM (Advertentie) Warme windjekken de een na de andere, aardige truien niet te tellen, piekfijne lange broeken bij stapels, snoezen van jurkjes en geraffineerde paKjes - Kinderland is een feestland, zo veel, zo leuk, voor jongens tot 8 en meisjes tot 12. U snuffelt maar vrij rond, kijkt en keurt maar metuwjspruit: een vondst doet u altijd voor een préttige prijs! Oude Groenmarkt 16, Tel. 11266 (02500) achter de oude Sint Bavo

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 1