Oraeje's hockeyers zorgen na doelpuntloos gelijk spel tegen West'Duitsland voor Italianen onder voet de gelopen Arnhem en EMHC: verrassende zege Jo de Roo wint voor tweede Parijs-Tours Ceulemans met „vorstelijke cijfers wereldkampioen W-Spencer „Paardeneus" voor Quicksilver S HOCKEY COMPETITIE Filip OP NAAR TOKIO HOCKEY IN CIJFERS X Algemeen driebandenmoyenne: 1.307 Ook Navarra kan er niets tegen doen HMC naast LHC Schot Aitken zet voet dwars Belgen kloppen fel Nederland op het nippertje Bento in goede vorm op Duindigt ZUID OOST Zone-schaaktoernooi Van Scheltinga: remise NOORD Om de Europese basketball-titel Clubtitel voor de Sallandse golfers BAANDAG 7 OKTOBER 1%. VAN VROONHOVEN snel in centrum LYON, 7 okt. Bijna even overtuigend als de start, is van de Nederlandse hockeyploeg het be sluit van het voor-Olympisch toernooi in Frankrijk geweest. In het laatste weekeinde van dit merkwaardige en met verrassin gen gelardeerde wereldtoernooi speelde het Oranjeteam gelijk (00) tegen de sterke Duitse formatie en werd tot slot met 7o van Italië gewonnen. Het Nederlands elftal eindigde daar mee met de cijferlijst 4 overwin- Vijf zwemsters, vier zwemmers en één atlete zullen deelnemen aan de pre-Olympische wedstrijden, die de volgend week in Tokio zullen beginnen. De uitverkore nen zijn Adrie Lasterie, Erica Terpstra, Klenie Bimolt, Ada Kok en Corry Winkel, Ronnie Kroon, Johan Bontekoe, Jan Jiskoot, Wieger Mensonides en Gerda Kraan. Zaterdag zijn ze van Schiphol vertrokken en, zoals de foto laat zien, vól goede moed. ningen, 2 gelijke spelen, 1 neder laag en met als totale score 134. Een officiële ranglijst is er niet, maar in de eindstand van een of ficieus klassement prijkt de Ne derlandse ploeg op de goede derde plaats achter Indië, dat een punt aan West-Duitsland verspeelde (11) en dertien punten verza melde en Duitsland dat 11 winst punten veroverde. Angstig Duitse zege CEULEMANS groots kampioen Mooie droom Zuchten en steunen Popeyus zesde Jo de Roo, trotse winnaar in Tours, uiteraard luid bejubeld wegens zip. tweede overwinning in successie in de befaamde najaarsklassieker ParijsTours, ondergaat de gebruikelijke cere moniën. Laag tempo Uitslagen Duindigt Vuurwerk (7 (Van onze hockeymedewerker) AMSTERDAM, 7 okt. Dat de hockeycompetitie in het Oosten dit jaar bijzonder spannend zal zijn is aan de hand van de uitslagen van gisteren nog eens benadrukt. Het ongeslagen PW ver loor van het tot nog toe weinig preste rende Arnhem. Ook de winst van Hat- tem op Nijmegen is meer dan werd verwacht. En wat te zeggen van het ge lijke spel bij de ontmoeting Union-DKS? In het Noorden behaalde Meppel zijn eerste winstpunt en wel op Groningen! De overwinning van HMC op GHBS is een van de weinige normale uitslagen van dit weekeinde, want in het Zuiden werd ook een opmerkelijk resultaat ge boekt en wel door EMHC, dat Keep Fit een nederlaag toebracht. Tilburg heeft op eigen terrein geen kans gezien zich van een overwin ning op MOP aan de zijde van Venlo te scharen. De Bos- senaren weerden zich fel en kwamen snel door het benutten van een strafpush aan een voorsprong 01. Het duurde tot ver m de tweede helft, voordat De Beer in deze gelijkopgaaade strijd de stand in evenwicht kon orengen. Ook na de ontmoeting tegen HTCC bleef MEP zonder winstpunten. De cij fers, waarmede de Eindihoyenaren won nen vormen echter geen juiste weerspie geling van het overwicht. De voorhoede van HTCC miste in deze matige wed strijd vele kansen. Schoonbeek opende de score voor HTCC, waarna midvoor v. d Wetering gelijk maakte. Na de lust bracht linksbinnen Peters de stand op 21. Verrassend was de overwinning welke EMHC in Oss op Keep Fit behaalde. Bij de rust leidde Keep Fit met 1—0, door een doelpunt van Bolt, gemaakt uiteen strafcomer. Het duurde tot de zestigste minuut, voordat Martens tegenscoorde. Uit een strafpush kwam EMHC via Maassen op 12. Venlo Tilburg HTCC MOP Keep Fit EMHC Breda MEP 3 3 4 2 0 0 4 0 De misstap van PW in Arnhem werd de Ensche- deërs niet nood lottig nu Nijmegen op eigen terrein het onderspit moest delven tegen Hattem (23). PW kon evenals Arnhem weinig imponeren. Het ENSCHEDE, 7 okt. In de tweede ronde van het zone-schaaktoernooi had vooral grootmeester dr. Filip het zwaar. Hjj moest de reeds bejaarde Schot Aitken verslaan. Deze voelde echter niets voor de rol van slachtoffer en weerde zich knap. Tweemaal werd het duel on derbroken. Na een toreneindspel kwam men remise overeen. Tegen de West duitser Darga versterkte Gligoric, die tot de grote favorieten behoort, een Spaanse partij, zoals hij die tegen Petrosjan in Los Angeles had ge speeld en gewonnen. De nieuwe visie wees regelrecht op een koningsaanval, doch Darga toonde dat hij wel degelijk grote klasse heeft. Knap en precies wees hij de aanval terug en bereikte een re mise. Tegen de Hongaar Lenguyel kwam de Zwitser Kupper in ernstige tijdnood en toen hij in een toren-eindspel met drie pionnen minder stond, gaf hij op. Groot was de belangstelling voor de partij tus sen de Bulgaar Popov en de Nederlan der Van Scheltinga die met zwart speel de. Van Scheltinga behaalde weliswaar een klein voordeel dat echter niet groot genoeg was voor winst, zodat het punt werd gedeeld. De uitslagen van de partijen van de tweede ronde waren: Lenguyel (Hong) Kupper (Zw.) 1-0, Gligoric (J.sl.)Dar ga (W.-Dld.) Vi-V-2. Boey (Belg.)— Philippe (Fr.) 1-0, Llado (Sp.)Durao (Port.) 1-0, Mazzoni (Fr.)Pomar (Sp.) ?-l, Filip (Tsj.sl.)Aitken (Schotland) Tatai (It.)Penrose (Gb.) 0-1, Popov (Buig.)Van Scheltinga (Ned.) De Britse autocoureur Graham Kill heeft de grote prijs van de V.S., op E1Jn naam gebracht. Jim Clark, reeds wereldkampioen, werd derde. Het Joegoslavische voetbalelftal aeeft te Belgrado met 2-0 gewonnen *an Hongarije. werd een moeizame vertoning, waarin Ten Bokkel Huinink het enige doelpunt scoorde en daarmede Arnhem uit de on derste regionen hielp. De eens zo roemruchte strijd tussen Union en DKS is kwalitatief in waarde gezakt. De Nijmegenaren toonden aan vankelijk hun goede voornemens weer iets van de oude glorie te laten herleven. Met fris open spel zetten zij de Ensehe- dese achterhoede onder druk, waarbij Van Biichem eenmaal raak schoot. Deze voorsprong werd de Nijmegenaren echter noodlottig. Zij waande zich superieur en trachten een partij technisch hockey te demonstreren, hetgeen echter uitliep op een droog, vervelend schouwspel, waar voor middenvoor Groeneveld van DKS de juiste afstraffing vond (11). PW DKS Hattem Nijmegen Arnhem Union Upward Zwolle 4 4 4 3 2 2 3 1 Aangezien de ont moetingen Daring LHC en Giron. Stud.—IHHC wer den afgelast kon HMC door een overwinning op GHBS zich, dank zij een beter doelgemiddelde, weer aan het hoofd van de ranglijst plaatsen. De Groningse derby werd lou ter een ontmoeting tussen de achterhoe de van de thuisclub en de voorhoede van HMC, waarvoor Helkema en Lieberom scoorden. Tien minuten voor het einde kwam GHBS aan een tegenpunt 21. Meppel behaalde geheel onverwacht een gelijk spel in de ontmoeting tegen Groningen dat hierdoor een punt op de leiders achter raakte. HMC LHC IHHC Groningen GHBS Meppel Daring Gron. Stud. 8 1 4 1 De weclsrijd tegen West-Duitsland was voor de Nederlanders de climax van het toernooi. Deze krachtmeting aan de top van het Europese hockey zou tot uiting brengen, wie van beide aan het einde van een inspannende reeks wedstrijden over de beste phy- sieke en mentale conditie beschikte. Het doelpuntloze gelijke spel geeft de krachtsverhouding al enigszins aan, maar sterker dan de cijfers sprak het spelbeeld. Er stonden twee volkomen aan elkaar gewaagde ploegen tegen over elkaar. Elke speler kende elke te genstander volkomen. Tegenover het grotere combinatievermogen van de Nederlandse aanval, die zich aldus meer kansen schiep, stond de betere lichaamstechniek, de grotere atletische bekwaamheid van de Duitsers. In de Nederlandse aanval speelde Van Vroonhoven, dit keer in het cen trum opgesteld, een schitterende wed strijd, maar de Duitse defensie met Wonderlich als bekwaam vervanger van de geblesseerde Nonn, bleef even zeer de situatie beheersen als de Ne derlandse achterhoede, waarin Van Gooswilligen uitblonk. Het evenwicht werd sterk geaccentueerd door het feit dat de oud-international-coach Brom berg zijn jongens dezelfde tactische op dracht had meegegeven, als oud-interna- tional-coach Budinger dat zijn spelers had gedaan. Beide ploegen kwamen met een versterkte defensie in het veld. Geen risico's nemen, luidde het parool. Het gevolg was, dat vooral voor rust terughoudend, angstig bijna en zonder veel tempo werd gespeeld. De elftallen leken elkaar af te tasten op mogelijke zwakke plekken om dan over die kant eens een schuchtere poging tot doorbraak te wagen. In de tweede helft werd het tempo wat hoger en vooral in de Nederland se voorhoede werd met meer zelfver trouwen en durf gespeeld. Wanneer Volgt in zijn normale vorm was ge weest, waren uit de combinaties met de attente Van Vroonhoven en links buiten De Keyzer beslist treffers ge- besluit LYON, 7 okt. De uitslagen van de wedstrijden in het twaalf landen- hockeytoernooi zijn: ZATERDAG: Nederland West- Duitsland 0-0, Indië - Japan 4-0, Ca nada - Italië 1-1, België - Spanje 3-2. Pakistan - Ver.Staten 7-0, Groot- Brittannië - Frankrijk 3-0. ZONDAG: Nederland - Italië 7-0, Groot-Brittannië - Indië 0-2, België - Frankrijk 1-3, Spanje - Ver.Staten 8-0, Japan - Canada 1-0, West-Duits land - Pakistan 1-0. >itiiuiiiiiiiiliiiii:iiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiimiiiiiii minium komen. Was het bovendien niet beter geweest, dat coach Bromberg de spelers wat meer vrijheid van hande len had gegeven? Vooral toen bleek dat de opbouw van de Nederlandse aanvallen zoveel beter was, dat de Duitsers gehele perioden konden wor den teruggedrongen, had het mee naar voren trekken van alle vijf de voor hoedespelers met in de rug steun van een stuwende middenlinie wellicht een beslissing kunnen forceren. Zo werd de dubbele nul het loon van de angst. Het deed daarom zo goed dat de doel- cijfers zondagmiddag eens danig wer den opgefrist in de slotwedstrijd tegen Italië. Doelman Veentjer en linksach ter Van Gooswilligen waren in de ver dediging vervangen, Fiolet in de mid denlinie, terwijl De Ke.vzer, Van Vroon hoven en Voigt in de aanval ontbra ken. Zes vaste spelers zaten dus aan de kant, maar met Coster van Voor hout, Spits en Zweerts in de aanval naast Van 't Hooft en de nu als links buiten opgestelde Krol draaide het voortreffelijk. Natuurlijk behoort Italië tot de zwakke broeders in de hockey- wereld, maar datzelfde Italië had ge wonnen van Spanje, dat Oranje tot een 0-0 dwong en van Indië met 1-0 verlo ren. De Nederlanders brachten het tot 7-0. Na negen minuten was het al 2-0 door doorzetten van Van 't Hooft, die met Fokker en Krol zijn 23ste wed strijd speelde en een handige bal van Coster van Voorhout na een strafcor- ner. Theo Terlingen maakte na 20 mi nuten zijn eerste internationale doel punt uit een strafbal: 3-0. Nico Spits, die voor rust wat teruggetrokken had gespeeld, liet in de tweede helft zien dat hij niet alleen met het cricketbat over schotvaardigheid" beschikt. Hij scoorde in de zevende minuut uit een strafhoekslag, geforceerd door mooi werk van Zweerts, vier minuten later gaf hij het laatste stootje bij een schot van Zweerts na voortreffelijk vleu gelspel van Coster van Voorhout en nadat Zweerts zelf in de dertiende mi nuut voor een fraaie treffer had ge zorgd werd het zeven minuten voor tijd 7-0 toen Spits uit een vrije slag in de hoek schoot. Duitsland won in de slotwedstrijd met 1-0 van Pakistan, nadat de Pakistani het grootste gedeelte van de wedstrijd in de aanval waren. Plet doelpunt werd gemaakt door linksbinnen Kranich, die korte tijd later door een bal in de lin kerzijde werd getroffen en met een longkneuzing ter observatie in het zie kenhuis moest worden opgenomen. WROCLAW, 7 okt. Het weekeinde heeft het Nederlandse herenteam in het toernooi om het Europese basketball- kampioenschap geen winstpunten opge leverd. Zaterdagmorgen werd met 60-73 van Italië verloren en gisteren klopten de Belgen het Nederlandse team met 77-71. De Italianen waanden zich zaterdag reeds veilig bij de basketwisseling. Nederland begon met een achterstand van 23-47, maar opereerde daarna gaandeweg beter. Italië liet Nederland echter niet verder dan tot 60-73 terug komen. De Nederlandse punten kwa men vooral van Schappert (8-6), De Haan (4-9), en Witte (4-7). België won slechts met de uiterste in spanning. Nederland zette een achter stand van 7-12 om in een veelbelovende voorsprong (26-14), die bij de rust nog slechts 35-33 bedroeg. Na de hervatting bleef de score in evenwicht tot de laatste vijf minuten. Dank zij hun grote routine en de schotvaardigheid van de jeugdige Dierckx namen de Belgen plotseling af stand naar 62-75. Met 71-77 kwam het einde. De topscorers voor Nederland: Kok (12-8), Schappert (10-5), Driehuis (7-4). De uitslagen luiden: Tsjecho Slowakije Finland 78-44, IsraëlTurkije 64-55, RuslandOost-Duitsland 76-52, Bulga rijeTurkije 71-52, SpanjeRoemenië 75-70, Tsjecho SlowakijeFrankrijk 79- 92, RuslandPolen 64-53, Oost-Duitsland Finland 73-50, HongarijeBelgië 71-69, Joegoslavië—Israël 80-73; Hongarije— Bulgarije 65—55; Spanje-Frankrijk 71-69: PolenRoemenië 64-60. HILVERSUM, 7 okt. Het dames foursomeskampioenschap, dat werd ge speeld op de Hilversumse Golfclub, is gewonnen door de dames P. M. van Spaendonck en M. Meeus, die in de fi nale L. Nijenbranding de Boer en M. E. Henderson versloegen met 5 en 3.. TOURS, 7 okt. De grimmige trek die 253 kilometer lang op zijn gezicht had gestaan was op slag verdwenen; breed lachend stak hjj zijn armen in de lucht. Jo de Roo voor de tweede ach tereenvolgende maal winnaar van de klassieke wielerrit Parijs-Tours. Het he le seizoen was het mis geweest met de Zeeuwse prof, alleen dank zij zijn overwinning in de Acht van Chaani had hij even in de belangstelling ge staan. Maar nu verdrongen verslagge vers, supporters en collega's zich weer rond hem, daar boven op de top van de Cóte de L'Alouette. Met een vlijm scherpe eindsprint had hij juist de Brit Simpson en de Fransman Pouli- dor van zich afgeschud en was hij in illlllllllllllllllllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIllllllllllllllllllllllllllllll NEUSS, 7 okt. Aan Enrique Na varra, de slimme vos, was de taak Raymond Ceulemans door middel van een geraffineerde blokkade van de we reldtitel driebanden af te houden. De kansen van Navarra stonden één op tien, zijn oogopslag, nerveus voor de beslissende partij, waakzaam en soms geïrriteerd tijdens de vermoeiende slag hield echter een waarschuwing in. Navarra, de 56-jarige in het ge wone leven „rustende" biljarter uit Buenos Aires, voelde zich jong en tot alles in staat. Had hij niet de hele meute, de Oostenrijkse „killer" Scherz ®n vooral de trotse kampioen van de Zuidamerikaanse landen, Adolpho Su- arez, zijn „aartsvijand" uit het Peru- vaanse land, aan zijn voeten gebracht, behalve de Duitser Rudolph in een on wennige eerste partij. Maar ook Ceule mans voelde het gevaar, dat Navarra met zijn „jeugdige" eerzucht verte genwoordigde. Hij wierp nog eenmaal al zijn wapens, inclusief de defensie ve, in de strijd en werd ongeslagen wereldkampioen met het magistrale al gemeen gemiddelde van 1.307, een nieuw wereldrecord, het tweede, dat de Belg na zijn partij in 29 beurten van vrijdagavond, op zijn debet schreef. Daarmee viel het doek over een uniek toernooi om de wereldtitel, waarin alle concurrenten van Ceule mans, reeds de bezitter van drie Europese titels (kader 71/2, bandsto ten en driebanden), tot dappere fi guranten werden gedegradeerd. Merkwaardigerwijs was het onze landgenoot Herman Popeyus, die als enige met straffe pas het verschrik kelijke tempo van de biljart „ro bot" uit Grobbendonk wist te vol gen. Drie knock-outseries van vijf, pal achter elkaar, deden zaterdag avond een huivering van opwinding door de zaal gaan, die Ceulemans eerste nederlaag gestalte zag krij gen. Maar Popeyus verborg achter een masker van kilheid net te veel nervositeit om de laatste klap uit te delen. Hij kwam vier caramboles te kort. Toch was het deze voorlaatste par tij, de „narrow escape", die Ceule mans parten speelde toen hij aantrad voor de laatste ronde. Hij had enige speling. Verlies zou hem nog altijd het recht geven op een barrage, waarin zijn veerkracht toch wel weer de door slag zou geven. Maar de Vlaamse meester wilde zijn blazoen smetteloos houden. Zijn enige probleem was hoe zijn bekende, ongeëvenaarde produktie- vermogen, dat alle mededingers zwaar op de maag had gelegen, snel en effectief op te dringen aan de Zuid- amerikaanse meester. Die opzet mislukte. Enrique wist van zijn beide broeders Ezequen en Ray mond, dat de verdediging nog altijd de beste aanval is en dat het er voor al om gaat punten te voorkomen. Geen negatieve instelling, eerder een strikt zakelijke. En hoe mooi zou het niet zijn om in Buenos Aires terug te ko men met het bewijs op schrift, dat hij, Enrique, de sterkste amateurs ter wereld de les had gelezen. Ezequen en Raymond, de veel geld verdienen de professionals, zouden één moment sprakeloos zijn en er zou door alle Navarra's een groot feest worden ge organiseerd. Het feestgedruis in het achterhoofd van Navarra zwol aan, toen hij met patriarchale onaandoenlijkheid een ster ke „stelling" opbouwde in het midden van de partij. Ceulemans ging enkele malen met gebogen hoofd naar zijn stoel en verwisselde van lieverlee het topeind van zijn keu om de suggestie te verbannen, dat het deze keer niet zou gelukken. Het moest een overwin ning worden, zelfs al stond Navarra op een zeker ogenblik dertien caramboles vóór: 36-23. En ja hoor, daar was de inspiratie. Eerst een aarzelende, maar glaszui- vere snijstoot, daaroverheen een drie- hoeksstoot met contra-effect, de gave aanloop van een juichende reeks van zes, met een laconieke losbander tot besluit. Die explosie tekende het von nis over de aspiraties van de kleine, al grijzende Zuid-Amerikaan. Zuch tend en steunend, in zichzelf preve lend en tegen beter weten in de les sen van zijn broers (verdedigen!) ne gerend wilde Navarra na 67 beurten, verreweg de slechtste partij, die Ceu lemans op zijn naam schreef de andere kostten 29, 38, 39 40, 46, 51 en 57 beurten maar al te graag uit zijn lijden worden verlost. Ceulemans wereldkampioen. Men mag zich in gemoede de vraag stel len wie in pakweg de eerste tien jaar in de spelsoort driebanden nog kans heeft op een Europese of wereldtitel met de man uit Grobbendonk als ri vaal. Zijn meesterschap is onbetwist. Aanzienlijk sterker dan Vingerhoedt, zijn voorganger, staat hij op eenzame hoogte in het ruimste der biljartspe len en in mindere mate in het één- bandstoten. Daarbij komt, dat hij bij zonder evenwichtig is, bescheiden en bereid om zich in al zijn wedstrijden, die de allure krijgen van demonstra ties, het volle pond te geven, dat hij voorts maatschappelijk sterk in de schoenen staat en dat hij er niet naar taalt om zijn sport rendabel te maken en prof te worden. Ceulemans te heeft andere pijlen op zijn boog, dat zijn in amateuristische zin een algemeen driebandenmoyenne van twee, waarvoor hij nog wel wat tijd lil nodig heeft, en séries, die boven de vijftien, het Europese record van Po peyus en Henny de Ruyter. uitgaan. Popeyus had in dit toernooi ook een doel. Hij wilde bij de eerste vier ein digen en meende daarvoor de moge- iijkheden te hebben met de herinne ring aan zijn resultaten tijdens de laatste Europese kampioenschappen. Popeyus struikelde echter in Neuss. Zijn nederlaag tegen Navarra, vrij dagmiddag, was het begin van het ein de. Steeds aangewezen op de tafel te spelen, waar een „onzuivere" bal rol de, kreeg hij langzamerhand het idee, dat hij tegen de wind in moest op tornen en zo verloor hij zijn laatste vijf partijen na uit de eerste drie vijf punten te hebben vergaard. Het ver rassende verweer tegen Ceulemans was in dat opzicht, hoewel er geen kroontje op kwam, een pleister op de wonde. De eindstand luidt (in volgorde: pun ten, caramboles, beurten, hoogste serie en algemeen gemiddelde): Ceulemans 16 480 367 10 1.307 Scherz 12 443 411 9 1.077 Navarra 12 451 522 9 0.817 Suarez 9 419 485 8 0.863 Lassèrre 6 398 498 7 0.799 Popeyus 5 436 509 6 0.856 Rudolph 4 385 485 10 0.793 Ritschel 4 364 475 10 0.766 De Zwitser Blanc, al eerder uitgescha keld, werd negende en de Columbiaan Gonzales tiende. BEN DE GRAAF het wielspoor getreden van de drie Belgische renners Danneels, Maye en Schotte, die ook eens twee keer achter een deze klassieker op hun naam had den gebracht. Ondanks alle drukte besefte Jo de Roo daar bij de finish duidelijker echter dan ooit wat de uitdrukking „Een geluk bij een ongeluk" inhoudt. In de zevenenvijftigste editie van de ze klassieker kreeg hij bij Amboise, nauwelijks vijftig km. voor het einde, een lekke band. Dat had fataal kuit nen zijn, maar nadat er ijlings een nieuw achterwiel was „gestoken" slaag de De Roo er in het voortrazende peloton te achterhalen. Later bleek die lekke band, hoe vreemd het ook moge klinken, van onschatbare waar de te zijn. In de haast had De Roo namelijk een wiel gekregen met een grotere versnelling en dat ene tandje meer bewees in de spurt zijn dienst. Van de negen koplopers, die 22 km voor het einde het peloton achter zich hadden gelaten, slaagde namelijk nie mand er meer in alleen weg te komen. Gezamenlijk arriveerden zji in Tours, waar de eindsprint de beslissing moest brengen. De Roo spurtte eigenlijk niet eens. Geleidelijk verhoogde hij het tem po en op de laatste honderden meters schudde hij zijn tegenstandera één voor één van zich af. Bracke, Otano, Kerck- hove, Wolfshohl, Bocklandt, Preciosi, Poulidor en Simpson. Zij moesten het stuk voor stuk erkennen: tegen dit ge weld, waarmee die sterke donkere Zeeuw de pedalen rondmaalde, waren zjj machteloos. Het tempo !ag ditmaal doordat de karavaan vrijwel van start tot finish tegenwind had, aanmerkelijk lager dan normaal (nog geen 40 km tegen vorig jaar bijna 45 km per uur). De traditie, volgens welke ParijsTours pas in de laatste 50 km. wordt beslist, bleef ech ter gehandhaafd. Pas na Amboise barst te de strijd los. De mannen, die het tempo in de hoofdmacht opvoerden, wa ren met name Poulidor, Wolfshohl, Simpson, wereldkampioen Benoni Be- heyt en De Roo. Met uit zondof mg van Beheyt waren deze renners er ook bij, toen minder dan 25 km. voor het einde de jacht op Brackè en Otano, die na een vlucht van Daems alleen waren doorgegaan, werd geopend. Zo ontstond de kopgroep van negen, die ondanks felle reacties het peloton voorbleef. Bij de eerste doorkomst op de top van de Alouette beliep de winst slechts 25 seconden en er was nog niets beslist. Dreigend kwam het peloton, aan gevoerd door de buitengewooq actieve Melckenbeeck, in de laatste ronde dich terbij en aan de finish bedroeg de mar ge nog slechts negen seconden. Maar dat deerde de koplopers niet. Wat ach ter hen gebeurde speelde geen rol meer, alleen de sprint was nog belangrijk. Poulidor en Simpson konden als enigen De Roo nog enigszins volgen in rijn greep naar de zege. Bedreigen konden zij hem echter niet. (Van onze paardesportmedewerker) ALKMAAR, 7 okt. In de Alkmaars Ontzet-prijs voor 2-jarige paarden nam Cromwell W. de leiding en liep ver van het peloton, waarin veel paarden fouten maakten, weg. De enige die zich hieraan niet schuldig maakte was Caterina Va- lente. Toen de helft van het parcours was afgelegd, kwam zij naast Cromwell W. Deze maakte een grote fout, waar door Caterina de leiding nam en met een straatlengte won. Het internationaal nummer De Ves ting-prijs moest gesplitst worden. In de le afdeling startten de twee grote favo rieten Vrijdag en Quicksilver S. Wanita van Barke nam met zo'n grote voor sprong de leiding, dat het voor de ach tervolgers een onbegonnen taak scheen haar in te halen. Dit gebeurde toch, want na 1500 meter gelopen te hebben was het met haar gedaan. Vrijdag, ge reden door de pikeur A. R. Nottelman, scheen een kleine aanrijding met de sulky van X Tello gehad te hebben. De hengst werd foutief en werd later uit geschakeld. De laatste bocht ingaande had Quick- silver S de leiding, met de aan de buiten- kant snel opkomende Winston-Spencer. Beide paarden finishten snel. Maar wat weinigen gedacht hadden gebeurde; W in ston-Spencer won met neuslengte van Quicksilver S. Voor deze overwinning werd pikeur J. Zeeman hartstochtelijk door de duizenden bezoekers toege juicht. Acht oktoberprijs, 2100 m, 15 deeln.: 1 Allauez II 1.333 2.60, 1.60; 2. Aatie v. d. Lente 3.70, c. 10.70; 3. Annemarie D. Asten 3.40; koppel 5.60. Willem van Oranjeprijs, 12 deeln.: 1. Zoon v. Aerz Bonné 1.294, 2.20, 1.50; 2. Avyola Again L. 2.40, c. 5.60, koppel 9.10; 3. Anton B 4.20. Dirk Deuvelprijs, 2080 m, 10 deeln.: 1 Zilverfazant 1.274, 2.20, 1.40; 2. Victor Alsvin 2.20, c. 6.30, koppel 9.80; 3. Woud snip S. 2.40. Trio f557.90. Alkmaars Ontzetprijs, 1425 m: 1. Ca- terine Valente 1.338, 27.20, 4.20; 2. Crom well W. 1.10, c. 11.50, koppel 13.70; 3. Caureur Frances 3.-. Jacob Kabeljauwprijs, 12 deeln.: 1. Baron Kinley 1.326, 2.60, 1.60; 2. Balero Prise 2.60, c. 9.60. koppel 730. Victorieprijs, 3080 m, 9 deeln.: 1. Ylite Rose 1.278, 2.40 1.40; 2. IJ. Zella 1.80, c. 7.10, koppel 6.-; 3. Yellow Six 1.80. Feestprijs, 2380 m, 13 deeln.: 1. Anti lope R. 1.292, 5.30, 2.30; 2. Alhambra 2.30, c_6.60, koppel 11.40; 3. Ydolius 2.90. VestTngprys le afd., 2100 m, 8 deeln.: 1 Winston-Spencer 1.223, 15.80, 1.90; 2. Quicksilver S. 1.30, c. 3.-, koppel 24.40; 3 Wanita van Barke 1.60. Vestingprijs 2e afd.. 2060 m, 8 deeln.; 1 Vlieger D. 1.255. 2.60, 1.20; 2. William Axkit 1.60. cov. 5.30, koppel 7.90; 3. Up per Ten 2.40. Herfstprijs, 2040 m: 1. Bajadere, J. van Dooyeweerd, 3.01.8 (1.40.9): 2. Bian co Old Gold, 3. Buffalo Bill. Tot. w. 330, pi. 1.30, 1.50, 1.30, gek. 4.10, cov. 5.50. Ussel-prijs. 2020 m: 1. Aereola, W. C. Strooper, 2.57.4 (1.27.8); 2. Astra T, 3. Zilver Kid. Tot. w. 2.20, pi. 1.50. 2.40, 3.70, gek. 5.60, cov. 9.80. Trio f 315,50. Maas (le afd.)-prijs, 2000 m met auto start: 1. Zephyr Magowan, A. Th. Knij- nenburg, 2.53.9 (1.27); 2. Alma Axkit, 3 Ypsilon. Tot. w. 2.60, pi. 1.20, 1.20, 1.80, gek. 5.10, cov. 5.-. Rijn-prijs, 2040 m: 1. Bento, J. van Dooyeweerd, 3.00.4 (1.29.3); 2. Zeven klapper, 3. Zoon Erebus. Tot. w. 3.80, pi 1.90, 3.50, 2.50, gek. 4.80, cov. 11.40. Lek-prijs, 2020 m: 1. Vrijbuiter, P. M. Smit, 2.50.1 (1.25.1), 2. Theo Messidor, 3 Taky Erebus. Tot. w. 5.80, pi. 2.40, 1.80, 1.70, gek. 1230, cov. 4.-, trio 248.10. IJsselmeer-prijs, 2500 m: 1. Woelwa ter, A. J. C. Harmsen, 3.37 (1.26.1), 2. Zanto, 3. Yec. Tot w. 4.10, pi. 1.40, 1.40, 5.-, gek. 5.80, cov. 4.20. Maas (2e afd.)-prijs, 2000 m met auto start; 1. Zaita Hanover, J. H. Olsthoom, 2.51.3 (1.25.7), 2. Axel Hollandia, 3. Zeta Belwin. Tot. w. 2.60, pi. 1.20, 1.50, gek. 4.10, cov. 5.-. Rennen; Schelde-prijs, afstand 1200 m: 1. Lucky Legs. E. Scheikl, 1.18.4; 2. Susie Darlin, 3. Peeler. Tot. w. 3.30, pi. 130, 1.30, gek. 3.90, cov. 2.90. Cesarewitch-prijs, 3600 m: 1. Rex, H. Thoumire, 4.23; 2. Karmystou, 3. Mari na. Tot w. 5.40, pi. 130, 1.50, 2.-, gek. 13.80, cov. 4.80. UTRECHT, 7 okt. Het kampioen schap voor golfclubs van Nederland is zaterdag op de golfclub „De Pan" in Huis ter Heide gewonnen door de Sal landse golfclub „De Hoek" uit Deventer, In de finale werd de „Hilversum" met 5-4 verslagen. De uitslagen in de halve finale waren: Sallandse Golfclub—Am sterdamse G. C. 6-3; Hilversumse G. C. Rotterdamse G. C. 6H-2J-L

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 13