ADENAUER op afscheidsbijeenkomst „Russisch voedseltekort zaak voor de NAVO Jongen steekt vriend met mes Wïlly Brandt: Westerse graanleverantie zonder strategische betekenis Nïkolajev verloofd met V alentina OrkaanFlora' minstens 400 doden Onrust onder grafici blijft voortduren Kloof tussen bestuurders en merendeel leden ANGB P.S.V. ESBJERG Eerste gevechten in ALGERIJE Lottgering liet Weer Droog intermezzo Tass: Berichten zijn VALS Metaalbonden vragen tien pet. meer loon Mies Bouivman heeft er een dochtertje bij Consumen ten gids tegenverborgen prijsverh ofdngen Half- tot zwaarbewolkt Jongen overleden na botsing auto en loc MAANDAG 7 OKTOBER 1963 87ste JAARGANG No. 31558 FftLCOH REGEHJftSSEB MÜNCHEN, 7 okt. (Rtr, AFP, DPA) „Het huidige tekort aan levensmiddelen in de Sovjet-Unie en de Russische economische moeilijkhedc 1 in het algemeen vormen een politieke gebeurtenis \^n de eerste rang. Zij behor i door de NAVO te worden behan deld", aldus de Westduitse bonds kanselier, dr. Konrad Adenauer zaterdag in een door 2300 per sonen bezochte bijeenkomst in de Beierse hoofdstad van zijn Chris ten-Democratische Partij. Verlichting ^Beieren dankt Adenauer" ver meldt een groot spandoek in een zaal te Oberammergau, waar de C.S.U., de Beierse zusterpartij van de Westduitse christen-democra ten, afscheid nam van Adenauer. De foto toont hoe C.S.U.-voorzit ter Franz-Josef Strauss met een handdruk de dank nog eens onderstreept. En op de achter grond een „Oberammergauer Ma donna", fraai staal van kunstnij verheid, welke ,J)er Alte" als af scheidsgeschenk kreeg aange boden. NU N ARIST0NA KOPEN EN GENIETEN VAN... EUROPA-CUP VOETBAL Een beeld van dood en verderf, veroorzaakt door de orkaan „Flora" op Haiti. Overlevenden van de ramp er zijn minstens vierhonderd doden bekijken, nog verbijsterd van alle emoties, de resten van hm woningen. De windkracht heeft er een droevige vuilnisbelt van gemaakt. Resolutie BERGEN OP ZOOM, 7 okt. De poli tie heeft een zestien-jarige jongen ge arresteerd, die ervan wordt verdacht zUti vriend met een mes levensgevaar lijke verwondingen te hebben toege- bracht. De inzittenden van een surveillance- auto troffen gisternacht op de Brouwerij" baan het slachtoffer aan, de vijftien jarige J. de Bruyn uit Bergen op Zoom, die verklaarde dat hij door zijn vriend was gestoken. De jongen had tien mes steken opgelopen. Hij is in een zieken huis opgenomen. Een grootscheepse actie waarbij een speurhond werd ingeschakeld leidde tot aanhouding van de verdachte, die op een bank in het Volkspark werd aangetrof fen. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. Omtrent zijn motieven is nog niets bekend. iiimiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiinii||lllinllll,"n"111"111" (Advertentie BARTEUORISSTR1" HAARLEM TEL 13439 IEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 verwachting tot dinsdagavond (op gemaakt te 11.15 uur). DE BILT vannacht: weinig wind en op enkele plaatsen mist. Morgen: half- tot zwaarbewolkt met later plaatselijk enige regen of motregen. Matige tot krachtige en aan de kust mogelijk tot hard toenemende zuid westelijke wind. Iets zachter. Dinsdag Zon: 6.51—18.04 Maan: 21.40—13.29 (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT, 7 okt. Een rug van hoge- druk, die nog in betekenis toeneemt, pre senteert vandaag en vermoedelijk ook een deel van morgen droger weer. De rug van hogedruk wordt gevolgd door een nieuwe oceaanstoring, die in de loop van dinsdag onze omgeving kan bereiken met bewolking en een hernieuw de kans op regen. In de temperatuur komt weinig verandering: komende nacht zal het door sterke uitstraling flink koud worden met in het binnen land een kansje op nachtvorst. (Advertentie) Goridijjienstomei) y.a.f 1,- per m2 STOMEN STOPPEN VERVEN De scheidende kanselier vervolgde: „Het Westen moet nu de volgende vraag beantwoorden. Zullen wij en wanneer zullen wij de Sovjet-Unie helpen, voordat dit land door daden heeft aangetoond dat het in de toekomst een andere politiek zal gaan voeren, of verwacht men dat wij de Russen zullen helpen en hun hel touw zullen verschaffen, waarmede zij ons later kunnen ophangen? Slechts de allerdom ste kalveren leggen zelf de weg naar de slager af", aldus Adenauer. Hii voegde hieraan toe: „Ik wens geen oorlog met de Sovjet-Ume. Doch het Westen moet er naar streven een ware vrede te bereiken en het moet zien niet met slechts een vermindering van de internationale spanning tevreden stel len En hier, in München, zou ik nog eens speciaal willen wuzen op de gevol gen van de overeenkomst, die Engeland en Frankrijk in 1938 alhier met Duits- fand sloten. Zij deden dit, terwijl de toenmalige Britse en Franse eerste mi nisters (Chamberlain en Daladier) wis ten dat Hitiers Duitsland tegen hen be wapende." (UPI) Aanleiding tot Adenauers scherpe aanval is de reusachtig grote verkoop van Canadees graan aan Rus land. De Westduitse graannandelaars hebben vergunningen aangevraagd om 35.000 ton graan aan Rusland te verko pen. Volgens officieuze, döch betrouw- bare berichten koesteren de Westduitse graanhandelaars goede hoop om 300.000 ton tarwe naar Rusland te verkopen. De burgemeester van West-Berlijn, Willy Brandt, vindt het een betreurens waardig feit, dat het vraagstuk van de Westerse graanverkopen aan Rusland zo emotioneel is behandeld. „Dit is geen ontwikkelingshulp, die vraagt om poli tieke concessies, maar een betrekkelijk normale handel met een met-strate- gisch product," zei hu. Brandt richtte zich zaterdag in en tot een bijeenkomst van zon socialisti sche partij. De Westberlijnse burge meester was van mening „dat niemand in ernst kan verwachten, dat de mis lukte oogsten de Russische regering uit het zadel zullen lichten." In tegenstel ling tot Adenauer, die in de afgelopen dagen herhaaldelijk heeft gewaar schuwd tegen de Westere graanverko pen aan Rusland, geloofde Brandt, Hat economische en culturele kontakten kun nen bijdragen tot een verlichting van de spanning en om de vrede te waarbor gen. MOSKOU (DPA) Het Russische persbureau Tass zegt, dat de berichten in de wereldpers over een graantekort in de Sovjetunie vals zijn. Met betrek king tot de berichten, dat als gevolg van het graantekort in Moskou het brood gerantsoeneerd zou zijn, zegt Tass, dat sind december 1947 een ver bod bestaat om meer dan twee kilo brood aan een klant te verkopen. Dit verbod is volgens Tass uitsluitend ge richt tegen personen, die wegens de lage prijs van het brood dit aan het vee geven. Tass is van mening, dat de be richten over een dreigende graan- schaarste in de Sovjet-Unie „wensdro men" zjjn om pressie uit te oefenen. TOKIO, (UPI) Het Japanse blad „Asahi Shinboen" meent dat de grote Russische graanaankopen in Canada en Australië de voedselprijzen in Japan zullen doen stijgen. Als reden hiertoe voert het aan dat de Russen veei scheepsruimte nodig zullen hebben voor het vervoer van het graan, waar door volgens de Asahi Shinboen de vrachtprijzen zullen stijgen en daarme de ook de prijzen van de producten die m Japan worden geïmporteerd, evenals de prijs van het graan, waarvan Japan een grote afnemer is. MOSKOU, 7 okt. (UPI) De Rus sische ruimtevaarder Andrian Nikola- jev en zijn vrouwelijke collega Valen tine Teresjkova zijn verloofd en zul len binnenkort in het huwelijk treden, aldus is tot ieders verrassing in Mos kou bekendgemaakt. Nikolajev, een 33-jarige kosmonaut, is zeer populair in de Sovjet-Unie sinds zijn terugkeer op aarde na een geslaagde ruimtereis op 15 augustus 1962. Foto's in de Russische pers van Ni kolajev waarop hij te zien is in zijn eenzame vrijgezellenflat, terwij] hij een ei staat te bakken, hebben dui zenden huwelijksaanzoeken tot gevolg gehad. De vrouwelijke kosmonaut is mo menteel op Cuba en zal binnen enkele weken naar Moskou terugkeren voor de huwelijksvoltrekking. (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG, 7 okt. De werknemers bonden in de metaal- en elektrotechni sche industrie hebben hun voorstellen ge reed voor de komende CAO-onderhande- lingen. Zjj vragen een loonsverhoging van acht procent, enkele bijkomende voorzieningen (zoals een minimum loon van 100 in de week) waarmee nog eens twee procent gemoeid is en een verlenging van de vakantie met twee dagen. De voorstellen zullen vrijdag worden ingediend op de vergadering van de vakraad, het overlegorgaan voor werk gevers en werknemers in de metaalin dustrie. De bonden hebben nauwe aansluiting gezocht bij het programma van eisen, dat vorige week door de drie grote vak centrales is gepubliceerd. Ook in de me taal- en elektrotechnische industrie wordt over 1963 een uitkering ineens ge vraagd van twee procent. WASHINGTON, 7 okt. —(AFP, Rtr.) De ambassade van Haiti in Washington heeft zondag meegedeeld dat minstens 400 personen zijn omgekomen bij het overtrekken van de orkaan „Flora". De ambassade heeft uit Port-au-Prince bericht ontvangen dat de hoofdstad en de plaatsen Jacmel en Petit Goave vori- fe week 24 uur lang de storm te ver uren hebben gehad. Er is ernstige scha de toegebracht aan verscheidene we gen, er is een tekort aan drinkwater en door de „zeer slechte" sanitaire om standigheden is er een ernstige toestand ontstaan aldus het bericht. Op Cuba is een groot aantal mensen gewond en worden verscheidene perso nen vermist, hoofdzakelijk in de provin cie Oriente. Ook hier zijn vele verbindin gen verbroken. Er werd veel schade aangerioht aan de koffie- en cacaoplan tages en aan de veestapel. (Advertentie) CHILI In midden-Chili heeft zich zondagmiddag een aardbeving voorge daan. Het is niet bekend of er schade is aangericht en of er slachtoffers zijn (AFP) (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - AMSTERDAM, 7 okt. Het is allesbehalve rustig in de we. reld van de typografen. Er wordt bijna doorlopend vergaderd over looneisen. Vrijdagavond was men bijeen in -totter- dam, zaterdagmiddag in Amsterdam en zaterdagavond weer in Rotterdam. Er blijkt een brede kloof te zi,n ontstaan tussen de bestuurders van de bij het N.V.V. aangesloten Algemene Neder landse Grafische Bond en het merendeel van de leden Deze tegenstelling bleek reeds vrijdag avond in het Rijnhotel te Rotterdam toen een aantal Rotterd-mse typografen Advertentie) rechtstreekse reportage uit Eindhoven van woensdag 9 oktober 20.00-21.45 ALGIERS, 7 okt. (UPI) Bij de eerste gevechten die zich in de Ber beropstand tegen president Ahmed Ben Bella van Algerije hebben voorgedaan hebben manschappen van de rege ringsgetrouwe troepen een guerrilla strijder zaterdag verwondingen toege bracht. Zegslieden uit het rebellenbol- werk te Michelet zeiden dat de schiet partij nabij Port Gueydon, een dorp dat een kleine 90 kilometer benoorden Michelet ligt, had plaatsgehad. De man werd blijkbaar beschoten nadat hij waarschuwingen van zes zich bij een wegversperring bevindende man schappen der regeringstroepen in de wind had geslagen. De Berber-rebellen hebben vooral gisteren hun posities geconsolideerd. Buitenlandse waarnemers voorspel den dat president Ben Bella's leger weinig kans zal hebben hen te ver slaan. Ben Bella beloofde zijn volk dat hij geen gebruik zou maken van het leger om het dispuut met de Berbers in de bergen van Kabylië te beëindi gen. Maar de waarnemers wijzen er op dat het Algerijnse leger, bestaan de uit 30.000 man ongetrainde solda ten, weinig kans zou hebben tegen de rebellen die het bijna acht jaar heb ben uitgehouden tegen de Franse troe pen. rflag een onder hal) uur gehad Ben Bella heeft zat er da houd van drie en een met vier afgevaardigden van het ge bied Kabylië, waarbij hij aanbood de crisis-Kabylië vreedzaam op te lossen. Volgens welingelichte kringen zou Ben Bella gezegd hebben bereid te zijn de rebellie in Kabylië te vergeten, maar dat hij geen oplossing zou aanvaar den waarbij de wettigheid van de re gering in het geding zou komen of die zou leiden tot erkenning van het Front der Socialistische Krachten als een wettige partij. De rebellenleider Ait Achmed, heeft gisteren op een persconferen tie gezegd dat zijn soldaten uitge rust zijn met artillerie en zullen vechten wanneer regeringstroepen het bergachtige gebied van Kabylië binnentrekken. Hij zei dat over het hele land personen zich bij zijn be weging aansluiten. Het aanbod van president Ben Bella binnen het ka der van de FLN te onderhandelen wordt door de opstandelingen niet aanvaard, maar „wij zijn altijd be reid op een gezonde basis buiten de partij te onderhandelen", aldus Ait Achmed. OUJDA (Marokko) (UPI) Koning Hassan II van Marokko en president Ben Bella van Algerije zullen elkaar binnenkort ontmoeten en pogen de hangende kwesties tussen hun twee landen op te lossen, zo is zaterdag meegedeeld. In een communiqué dat werd uitgegeven nadat de Algerijnse minister van buitenlandse zaken, Ab- delaziz Bonteflika, en Red Gnedira, de secretaris van het kabinet van de ko- nir - besprekingen hadden gevoerd, werd gezegd dat de datum voor de ontmoeting „binnenkort" zon worden bepaald. Volgens onbevestigde berich ten zou het gesprek op 20 oktober plaatshebben. (Rtr) De ministers die aan het overleg in Oujda hebben deelgenomen, hebben besloten het beginsel van niet- inmenging in eikaars binnenlandse aangelegenheden en achting voor het bewind van eikaars land te bevesti gen. (Waarnemers denken, dat dit laat ste slaat op een eerdere uitlating van president Ben Bella, dat koning Has san de opstandige beweging in Kaby lië steunt). HILVERSUM, 7 okt. Zondagmorgen heeft Nederlands populairste en geliefde televisiester. Mies Bouwman, bekend vooral door haar aandeel in de actie „Open het dorp", het leven geschonken aan een dochter. De baby, die zeven pond woog, heeft de naam Janneke ge kregen. Het is het derde kind van t.v.- regisseur Leen Timp en Mies Bouwman. De andere zijn Joost (zes jaar) en Mari- ke (twee jaar). Mies en de kleine Janne ke maken het goed en verblijven in het St. Jans ziekenhuis in Laren (N.H.). Ook een zondagskind is de gisteravond :eboren dochter Karin van Mieke Bos, e voormalige Selvera, die binnenkort in de musical „The Sound of Music" een ster-rol zal vertolken. Haar zes pond we gende baby is de eerste in het gezin Bios, dat in Buitenveldert bij Amsterdam woont. de vergaderzaal misnoegd verliet tijdens een door genoemde bond uitgeschi even vergadering. Sterker nog tekende zij zich af, toen op een door ruim 1100 personen bijgewoonde vergadering in „Bellevue" in Amsterdam tegen het bestuursadvies in een motie met slechts drie stemmen tegen werd aangenomen, om het bestr ir te belasten met onderhandelingen op de volgende basis: Ten eerste met ingar van 1 oktober jl. een loonsverhoging van acht procent; Ten tweede me. ingang van 1 februari 1964 een verhoging met tien procent van het dan geldende loon; Ten derde een gelijk opgaan van de lonen met komende prijsstijgingen. Zaterdagavond sloot een aantal Rot terdamse en Haagse typografen, bij een in de dakzaal van het Groothan- delsgebouw, zich bij deze motie aan. De vergadering was uitgeschreven door een aantal typografen, in dienst bij de Nieuwe Rotterdamse Courant. Zij werd mede bijgewoond dr een groot aantal Amsterdammers, di met bussen van hun middagvergadering naar Rotterdam waren gekomen, voorts door typografen verbonden aan „Het Vaderland" in Den Haag en jok nog door enkele typografen van Het Rotterdamsch Nieuwsblad en De Ar beiderspers in Rotterdam Door de vergadering werd besloten, een „Krantencommissie" tot stand te brengen, waarvan de leden afkomstig zijn uit het personeel van diverse dag blad. en aanverwante ondernemingen. Hiervoor meldden zich uit Rotterdam contactpersonen van de Arbeiderspe-s en eveneens van de N.R.C. De ove rige contactpersonen kwamer van Kran tenondernemingen en een lettergieterij in Amsterdam. Van Haagse zijde meld de zich één contactpersoon van „Het Vaderland" onder voorbehoud, aange zien nog ruggespraak met het personeel van dit dagblad moet worden gehouden. Deze „Krantencommissie' wil zoals de voorzitter van de vergadering, de heer J. D. Coenraads. zeide, geen bond zjjn in of naast een bond maar een lichaam dat de bondsbestnnrders vanuit de ledenkring wil activeren in een strijd om hogere lonen „Willen de bondsbe- stuursleden niet. dan beginnen wij." ze' h«. Op een zaterdag gehouden, druk be zochte vergadering van de afdeling Am sterdam van de Nederlandse Katholieke Grafische Bond is na uitvoerige bespre kingen met nagenoeg algemene stem men een resolutie aangenomen, waarin onder meer wordt gezegd dat de afde ling kennis heeft genomen van de eisen, welke de drie werknemers-vakcent-aies aan de centrale werkgeversorganisatie hebben gesteld en dat zij van oordeel is dat deze eisen volledig dienen te wor den gerealiseerd. De afdeling spreekt in de resolutie haar vertrouwen uit in het beleid van de drie werknemersvakcentrales, als mede in het beleid van het hoofdbestuur van de Nederlandse Katholieke Grafi sche Bond. Besloten werd de resolutie ter kennis te brengen van het verbonds- bestuur van de K.A.B., het hoofdbestuur van de K.N.G.B., de besturen van de centrale werkgeversorganisaties en de besturen van de werkgeversorganisaties in het grafische bedrijf. De besturen der drie erkende grafi sche vakbonden hebben in een brief aan de Federatie van Werkgeverso>-gamsa- ties in het boekdrukkersbedrijf. in ver band met loonpolitieke situatie de wens te kennen gegeven op korte ter mijn te komen tot besprekingen met vertegenwoordigers dezer federatie. Daarbij kan de verklaring der drie vak centrales als uitgangspunt dienen. Tege lijkertijd kan, aldu> de brief, een begin worden gemaakt met de onderhandelin gen over de vernieuwing van de CAO's in het grafisch bedrijf. DEN HAAG, 7 okt. De Consu mentenbond is gevallen over het ken- uelijk streven van bepaalde producen ten prijsverhogingen voor hun artike len tot stand te brengen op een zoda nige wijze, dat het de „gemiddelde" consument niet opvalt, bij voorbeeld door het artikel in een nieuwe verpak king te brengen met een geringere in houd en het dan te verkopen tegen de oude prijs. Aangenomen, dat de beweegredenen (betere verpakking, gestegen kosten e.d.) juist z^n, „waarom dan altijd die prpsverhogingen verschanst achter ge wijzigde verpakkingen?" zo vraagt de consumentenbond zich af. ..Waarom de- ze die toch wel sterk de indruk maakt, dat men de prijsverhoging on gemerkt wil doorvoeren? Als wij meer moeten betalen, dan willen wp dat graag weten", aldus de Consumenten- bord. ZWOLLERKERSPEL, 7 okt. - In de loop van de nacht van vrijdag op zater dag is een der inzittenden van de per sonenauto, die vrijdagavond op de niet beveiligde spoorwegovergang alhier te gen een locomotief is gebotst, overle den. Het slachtoffer is de negenjarige A. J. Lagas uit Nunspeet. Hij logeerde bp de bestuurder van de auto, de heer H. J. Frederiks. De toestand van de bestuurder en zpn twee dochters, die eveneens in de auto zaten, is redelijk. BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 'Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk. Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Btreclie: W. C H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen, hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents Der millimeter hoogte. Omroepers 16 cents oer m m.-hoocne De administratie behoudt zich het recti» voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te wei ae ren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents oer week 2.65 per maanc. f 7.90 oei «wartaal Voor klachten over de bezorging s avonds tussen 5.30 en 7 uur. tel 20800. GltoTE HOUTSTRAAT 5 - TEL. 10771 AMSTERDAMSEVAART 30 - TEL. 11561 BINNENWEG 137 - TEL. 36432

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 1