Borst Plaats van PAUS en in bisschoppen geheel der Kerk De vier kardinalen-moderatoren Schade voor economie en regime van Fidel Castro DE EERSTE FOTO IN DE IJ-TUNNEL Woedende wind geselt HAÏTI en CUBA met striemend geweld Orkaan Flora: minstens vierduizend doden engiand DEUX-PIÈCES Tandartshulp in weekend 5 gld, duurder 200 Opvoeding kerken gesloten in de Oekraïne VATICAANS CONCILIE De Paus ontvangt Bulgaars exareh Het weer- geef mij maar H.&J.Lamp Uit Haarlemse stadsschouwburg 28 mille gestolen Indien niet urgent Koolmonoxyde was oorzaak van dood opvarenden „Dolfijn" Soraya weer keizerin Minder koude nacht vruchtenyoghurt Vakkundige krakers DINSDAG 8 OKTOBER 1963 87ste JAARGANG No. 31559 De gewéldige kracht van de or kaan Flora spreekt duidelijk uit deze foto. Als lucifershoutjes zijn de bomen van een kokosplantage op Haiti afgeknapt. Kynoch tegen kou 229.50 Maandag hebben persvertegenwoordigers de eerste stappen in de IJ-tunnél gezet. Het eerste dee van de tunnel dat onder het water van het IJ zat verdwijnen is grotendeels gereed. De foto toont het inwendige van de IJ-tunnél nu nog schaars verlicht met enkele werklampen. Straks zullen d' wanden betegeld worden en van een héldere verlichting worden voorzien. TERGAL en HANDWEEF Frisse ruit, ruime plooirok 5 jaar 40,75 9 jaar 52,75 't Is betaalbaar bij: baby- en kinderkleding ANEGANG 19-HAARLEM Tel. 21413 De vier moderat oren of delegaten, die in september door paus Paulus VI werden benoemd, en wier opdracht het is de werkzaamheden van het Concilie te lei n. Van links naar rechts de kardinalen Agagianian (Curie), Lercaro BolognaDöpfner Münchenen Suenens (Mechélen). De foto werd genomen tijdens een H. Mis in de Concilie-aula. MIAMI, 8 okt. (AFP) De orkaan „Flora" heeft volgens de jongste berichten op het eiland Haïti minstens vierduizend doden veroorzaakt. Nog nooit eerder heeft men een orkaan zo lang durig en met zulk een verwoes tende kracht eenzelfde gebied zien geselen. Het gebied tussen Cuba en Haïti schijnt 'n plaats te zijn die bijzondere aantrekkings kracht op de orkaan uitoefent, want hij teistert al vier dagen on ophoudelijk het oostelijke gedeel te van Cuba, terwijl de kusten van de „Parel van de Antillen twee dagen de striemende krach van „Flora" moesten doorstaan. MORRIS "êefore you êuy! ISuède dames- en herenjasjes Wéér wat nieuws koker met reuzenlucifers 4.25 SS»® t Advertentie) Uit superieure wol lieten wij door Kynoch 8 exclu sieve dessins weven voor zowel sportieve als meer geklede overjassen 185.- Ook zeer moderne (dok ters-) Jekkers middengrijs, ultrltsbare voering (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 8 okt. Onlangs heeft de ziekenfondsraad een regeling goed gekeurd welke in overleg tussen de Maatschappij voor tandheelkunde en de ziekenfondsen is tot stand gekomen. De ze regeling bepaalt, dat aan patiënten die tandartsenhulp vragen tijdens het weekend, vijf gulden „opcenten" boven het gewone tarief in rekening wordt ge bracht. Het extra-bedrag moet de patiënt zelf betalen, tenzij blijkt dit ter beoor deling van de tandarts dat het een accuut geval betreft. Behalve in spoed eisende gevallen wordt het bedrag ook niet aan z.g. gesaneerde verzekerden in rekening gebracht. Men hoopt hiermee zoveel mogelijk te voorkomen, dat patiënten „gemakshal- ve" of door pijn gedwongen op zaterdag of zondag naar de tandarts gaan ter wol zo in feite reeds eerder hadden •kunnen gaan. ST. ANN ALAND, 7 okt. Het raad sel rond het Belgische motorjachtje „Dolfijn" dat vorige week vrijdag met twee lijken aan boord op de nieuwe afsluitdam van de „Pluimpot" bij Scherpenisse liep, is opgelost. Sectie heeft uitgewezen, dat er geen sprake is van misdrijf, maar dat de opvaren den het slachtoffer zijn geworden van koolmonoxydevergiftiging. De stoffelij ke overschotten van de Antwerpenaren K. G. de Weerdt (57) en F. E. de Gres (66) zijn vrijgegeven en zijn vandaag naar Antwerpen overgebracht. Een politieonderzoek toonde aan, dat de uitlaatpijp van de motor onder de vloer van de kuip was doorgeroest en af gebroken. De zware giftige uitlaatgas sen waren hierdoor vanuit de kuip naar de lager gelegen kajuit gestroomd. Daar verrasten ze de beide slachtoffers. De ramp die zich aan boord heeft voor gedaan werd ontdekt door een Zeeuwse visser die bezig was zijn fuiken te lich ten. (Advertentie) MOSKOU. 8 okt. (UPI) In de af gelopen drie jaar zijn in een deel van het westen van de Oekraïne tweehon derd kerken en bedehuizen gesloten, aldus heeft het blad van de Russische communistische partij de Pravda ge schreven. De sluiting van de kerken was volgens de Pravda een gevolg van een „zeer intensieve opvoedingscam- paigne van de partij". Wan onze Romeinse correspondent) ROME, 8 okt. Op de 42ste alge mene zitting van het Concilie gingen de interventies van de (24) sprekers alle over het tweede hoofdstuk van het schema „De Ecclesia": de hiërarchi sche structuur van de Kerk. Behandeld werden in hoofdzaak vragen rond de collegialiteit van de bisschoppen, de verhouding tussen de zeggenschap van de Paus en van de bisschop en het sacramentele karakter der bisschops wijding, terwijl kardinaal Döpfner de instelling van het diaconaat als blijvend ambt verdedigde. De spreekbeurten op de gedac Concilie vergadering en de gedachtenwisselin- gen elders lijken een wat mat karak ter te krijgen, wanneer het over bo venstaande stof gaat. Het schema zelf spreekt van Paus en wereld episcopaat als college, duidt de func tie van de Paus en van de bisschop aan, maar vermijdt dieper in te gaan op de consequenties. De oorzaak van deze voorzichtigheid ligt hierin, dat de Vaders, zowel van de oude als van de nieuwe school, botsingen willen vermijden. De lang Of de achter grond geraakte denkbeelden van het gezamenlijk bestuur over de Kerk, „Petrus met de overige apostelen". zijn doorgebroken. Vele Vaders ech ter vanuit de gehele wereld staan nog onwennig in de nieuwe ruimte waarvan zjj de drempel al overschre den. De centralisatie in de Kerk zette zich sinds de 11de tot de 13de eeuw door via het Concilie van Trente tot op feitelijk het eerste Vaticaanse. De Paus werd gezien als de enige en absolute bestuur der van de Universele Kerk. Dit be stuur oefende hij uit met zijn staf: de kardinalen en de Curie. De bisschoppen kwamen apart te staan als de locale bestuurders, in de praktijk pauselijke fouvemeurs van pauselijke diocesen, lechts op een zeldzaam algemeen Con cilie traden Paus en bisschoppen als college op. Deze denkbeelden hebbsn niet alleen alle handboeken maar ook het Kerkelijk recht doortrokken en n deze sfeer zijn de meeste Conciiie-va- ders opgevoed. Een doorslaan in de andere richting zou echter de Paus van de bisschoppen scheiden en voeren tot een «ais episeopalisme. De sententie van het Nederlands episcopaat, door de bis schop van Haarlem heden naar voren gebracht, viel op door exactheid. De zeggenschap van het bisschopscollege is niet van kerkrechtelijke, maar van Goddelijke aard en afkomst. Deze macht wordt niet bij buitengewone ge legenheden als een Concilie door de Paus aam de bisschoppen geschonken, maar is die welke de bisschoppen door hun wijding hebben. Kardinaal Leger (Canada) had vóór mgr. Van Dodewaard reeds opgemerkt dat het schema de taak van de bis schop in de Kerk te zwak uitdrukt. Het schema gebruikt onder meer het woord „sollicitudo" (zorg) voor heel de Kerk. De kardinaal wilde het begrip der medeverantwoordelijkheid uitge drukt zien. De bisschoppen, aldus mgr. Van Dode waard, delen niet slechts in de zorg, maar in een „verum regimen", het wer kelijk besturen van de gehele Kerk. En vele sprekers hebben over de aspec ten van de hiërarchische opbouw van de Kerk gesproken. Het schema ver toont huns inziens hier en daar zwakke plekken of zwijgt over zaken, die men beter scherp zou kunnen bepalen. Kardinaal Leger merkte nog naar aan leiding van de plaats van de bisschop in de Kerk op, dat in diens optreden ook dient gemanifesteerd te worden dat de moderne bisschop, een „imago patris", een beeld van een vader, niet meer de feodale vorst van weleer is. Vereenvou diging in zijn entourage, optreden, kle ding en wonen komt overeen met het moderne leven en is van een bijzonder pastoraal belang. De vergadering werd deze maal voorgezeten door kardinaal Lercaro en bijgewoond door 2257 Con cilievaders. De Concilie-Mis werd op het Rozenkransfeest opgedragen door de bisschop van Lourdes ROME, 8 okt. (AFP) ,,De Kei» rm is de titel van de eerste fil* waann de voormalige keizerin vaj Iran, Soraya, zal optreden. Hierin wordt de levensgeschiedenis van Ca* ,de Grote van Rusland (1729- 1796) behandeld. Soraya heeft zelf het onderwerp uitgekozen voor haar eer- ste rolprent die volgend jaar door de producent De Laurentiis onder regie van Alberto Lattuada zal worden uit gebracht. VATICAANSTAD. 8 okt. (UPI) - De Paus heeft mgr. Kyril Koertev in particuliere audiëntie ontvangen. Mgr. Koertev is titulair bisschop van Bri- oelo en apostolisch exarch van de Bul garen van de byzantijnse ritus. De furieuze storm draaide tend onverwachts naar noordelijke richting en wierp zich met een sne heid van honderdvijfendertig kilome ter per uur op de Cubaanse provincie Camaguey. Tegen de middag kwam het stormveld tussen de kust en ae stad Camaguey tot stilstand. (Advertentie) BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur). DE BILT Aanvankelijk zwaar bewolkt met enige regen, morgen in de loop van de dag van het noord westen uit opklaringen. Matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk harde wind tussen zuid en zuidwest, later ruimend naar west tot noordwest. Minder koude nacht, mor gen overdag ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. Woensdag: Zon: 6.52—18.02 Maan: 22.37—14.32 Advertentie) YV 638. De materiële schade op Cuba is on beschrijfelijk. Het aantal slachtoffers Is niet bekend. Volgens Cubaanse au toriteiten heeft de orkaan de helft van de suiker-, koffie-, katoen- en cacao- aanplant verwoest. De voormalige Cubaanse gedele geerde bij de veiligheidsraad, Emi- lio Portuondo, die thans in balling schap in Florida verblijft, verklaar de dat de orkaan in vier dagen meer schade aan het regiem van Castro heeft berokkend dan anti- Castro-rebellen in vier jaar met sa botagedaden konden bereiken. De Cubaanse economie bevond zich al in een deplorabele toestand, aldus Portuondo, doch thans is zij onmo gelijk geworden. De Cubaanse radio gaf gisteren een beschrijving van de aangerichte schade in de provincies Camaguey en Oriente, waar huizen Zijn ingestort, wegen vernield en tienduizenden mensen hun toevlucht elders zoeken. (Rtr) Volgens een Haïtiaanse re geringswoordvoerder heeft de orkaan op Haïti vierduizend slachtoffers ge maakt. Hij zei dat de zuidpunt van de negerrepubliek het ergst was ge troffen. Eerder was al melding ge maakt van dertig doden op Tobago en zeker zes doden op Cuba. De woord voerder zei dat het weer in Port-au- Prince wederom verslechterde. Het re gende en de bewoners vreesden een nieuwe aanval van de storm. Ook van Jamaica, dat uitschieters van de orkaan te verduren kreeg, wordt melding gemaakt van slachtof fers. Tot dusver waren zeven doden geteld. Bij Kingstontown werd een ge zin met woning en al naar zee ge sleurd De schade op Jamaica wordt geraamd op vijftig miljoen gulden. (AFP) De orkaan bedreigde gis teren ook ds oostkust van ^fexico waar alle havens in staat van alarm zijn gebracht. Schepen in de gevaren zone zoeken met spoed een veilige ha ven op. LONDEN (Rtr) Wanneer het do dencijfer op Haïti juist is zou dit de grootste door een orkaan veroorzaak te ramp sinds 1942 zijn. In 1942 verlo ren bij een orkaan in Bengalen elf duizend mensen het leven. Een or- kaan die in l928 West-Indië en Flori da trof, maakte vierduizend slachtof fers. (Advertentie) Honderd 23 cm lange veilig heidslucifers voor de open haard, gashaard of barbecue, of u "versiert" er een fuif of feest mee. In koker, met afstrijkbodem en tweekleurig koord om op te hangen „WINKEL VOL ONTDEKKINGEN" Bartsljorisstraat 18, HaArlem-wl.18574 BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk. Zeestraat 50: telet. 4790 Bijkantoor en Red. Uitluiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen, loofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents Der millimeier hoogte. Omroepers 16 cents oer mm.-hooqte De administratie behoudt zich bet recht voor advertentiën eventueel zonder oDgave var redenen te weiqeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents oei week 2.65 per maant, t 9C oe <wartaai. Voor klachten over de bezorging s avonds tussen 5.30 en 7 uur, tel. 20800. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM, 8 okt. Uit een zware brandkast, die in een van de kantoren stond van de stadsschouwburg aan het Wilsonsplein te Haarlem, is in de nacht van zondag op maandag een bedrag van ruim 28.000 gestolen. Maandagmorgen werd de diefstal door een van de werk sters ontdekt. Ofschoon de politie nog volop met het onderzoek bezig is, staat wel vast, dat de inbraak is gepleegd door een aantal zeer vakkundige kra kers, van wie vanmorgen nog elk spoor ontbrak. De kantoren van de Haarlemse schouwburg zijn enigszins achteraf ge legen, zodat de inbrekers ongestoord hebben kunnen werken. Het geld zou slechts voor een deel afkomstig zijn van de recettes. In de omgeving, waar de inbrekers met behulp van snijbranders de kast hebben opengebrand, zijn naar de politie ons heeft medegedeeld, geen sporen gevonden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 1