Onrust in de luchtvaart over lagere tarieven NEGERMEISJES IN DE RIJ NAAR HET GEVANG ■J Britse pers over „seniele blindheid" van Adenauer De argumentatie is zwakzijn houding is ,dom en hekrompen LAROS staat sterk voor Noordhollandse damtitel Rentabiliteit vliegtuigen vormt grootste Proces tegen ex-Vopo Afrika in opkomst Nieuwe hoeken DE DODELIJKE LADING I AT A-conferentie begonnen Vader ontdekt een granaat onder kussen van zoon TWEE doden bij verkeersongeval Staking bij Hema Van der Sluis loopt iets in St. Christoffel achter eisen van vakcentrales PRES.-DIRECTEUR K.L.M.: Wegens moord op een vluchteling Meer dan DRIE miljard mensen ^Bespreking van Boek en BlatTj Twee doden en drie zwaargewonden bij autobotsing Jongens verwonden eigenaar na jonassen" van auto NIEUWE STUKKEN BIJ „CENTRUM Magazijnpersoneel eist tien procent hoger loon Beursmensen bezoeken Amerikaanse collega's Handbal West A VZV BLIJFT IN 2 B ONGESLAGEN Man steekt vriendin met ontbijtmes Tournee Rotterdams Philharmonisch Encyclopedisch werk van Rolf Italiaander mm DINSDAG 8 OKTOBER 1963 rAGINA 2 O Keurig in de rij lopen 170 negermeisjes onder politiebewaking naar de gevangenis. Dit gebeurde in Orangeburg, in de Verenigde Staten. De meisjes hadden gedemonstreerd voor feitelijke gelijkstelling van de rassen. Dat mag daar niet. IJmuiden: ROME, 7 okt. (UPI) In Rome Is vanochtend de 19e jaarvergadering van de LATA, de International Air Transport Association, waarbij 94 lucht vaartmaatschappijen zijn aangesloten, begonnen. Oe vergadering welke in het eongrespaleis wordt gehouden, zal een week duren. De onrust onder de leden, die de vlaggen van ongeveer 70 naties voe ren, bleek zondag wel uit de diverse (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 7 okt. Onder het hoofdkussen op het bed van zijn zoon heeft de heer P. L. uit de Lindenstraat alhier zaterdag een handgranaat ge vonden. Zijn zoon, een jongen van vijftien laar, vertelde, dat hij hem ergens uit het water had opgevist. De vader heeft het wapen ogenblikkelijk naar de poli tie gebracht. Twee andere jongens van respectieve lijk tien en elf jaar hebben zaterdag bij de politie een stengun gebracht. Ze hadden die opgevist uit "het wa ter langs de Slachthuiskade alhier. Het machine-pistool was nog helemaal gaaf, zodat de politie niet vermoedt, dat het ginds de oorlogsdagen in het water heeft gelegen. Naar beide gevallen wordt een onderzoek ingesteld. PURMEREXD, 7 okt. In de nacht van zaterdag op zondag zijn de heer J. Droog uit Beemster (veertig jaar) en zijn negen en twintig jarige ver loofde mej. Botman uit Alkmaar bij een verkeersongeval bij Ou dorp om het leven gekomen. De auto van de heer Droog werd op de Ringweg nabij de Rotonde gegrepen door een andere personenwagen af komstig uit de richting Heiloo. De be stuurder van de laatste wagen is ver moedelijk de macht over het stuur kwijt geraakt toen zijn wagen even in de rechterberm terecht kwam. De heer Droog was op slag dood. Zijn verloofde, die uit de wagen werd geslingerd, overleed op weg naar het ziekenhuis. De bestuurder van de an dere wagen werd slechts licht gewond. ML'XSTER-GELEEN, 7 okt. Van morgen omstreeks zes uur is een bus je, dat op de provinciale weg Sittard- Heerlen bovenop de Wintrakerberg een bus wilde passeren, frontaal in botsing gekomen met een tegemoet komende vrachtauto met aanhanger. Twee van de zes inzittenden van het busje, allen arbeiders, die op weg waren naar Duits land, waar ze werkten, werden op slag gedood. Drie anderen werden zwaar ge wond. De zesde, die achterin het busje lag te slapen en er bij de botsing uit geslingerd werd, bleef ongedeerd. De slachtoffers, die gedood werden, zijnde bestuurder, de achtentwintig- Jarige W. Schouten, gehuwd en vader van drie kinderen en de vierenveertig- jarige Poolse arbeider T. Kozlowicz, eveneens gehuwd en vader van drie kinderen. Het busje werd totaal vernield. De toestand van de drie zwaar gewonden Is zorgwekkend. Ze zijn in het zieken huis in Sittard opgenomen. De bestuur der van de vrachtauto kreeg een shock. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 7 okt. Twintig jongens van zestien tot achttien jaar hebben zich gisteravond geworpen op een be woner van de Sinjeur Semeynsweg al hier de heer B. Ze bezorgden hem een gat in het hoofd, De heer B. was naar buiten ge lopen toen de jongens bezig waren ztfn auto te „jonassen". Hij waarschuwde de jongens ermee op te houden en deel de een paar ervan klappen uit. Dat was het sein tot de algemene aanval. Het slachtoffer heeft bij de politie aan gifte gedaan. Uit zijn woorden heeft de politie begrepen, dat het niet de eer ste keer is, dat hij wordt lastig geval' len. •>1 AMSTERDAM, 6 okt. De toneel groep Centrum heelt drie nieuwe stuk ken in studie genomen, t.w. „Judith" van Charles Peyret de Chappuis in een vertaling van Nel Bakker (regie: Vla- dek Sheybal), „Huis Clos" oftewel „Met gesloten deuren" van Jean Paul Sar tre in een vertaling van Walter Kous (regie: Walter Kous) en „Dievenbal" een comedie-ballet van Jean Anouilh in een vertaling van Hans Roduin (re gie: Theo Kling en choreografie Rob van Rijn.). „Judith", waarin Henny Orri en An- dré van den Heuvel meespelen, is een moderne versie van de ontmoeting van Judith en Holofemes, zoals die is be schreven in het boek Judith. Het werd tijdens de Duitse bezetting opgevoerd in Parijs en oogstte veel succes, vooral omdat het publiek de bedoelingen van de schrijver onderkende die in de fi guur van veldheer Holofernes de gene ralissimo en opperste leider van de overwinnaars had uitgebeeld. De Duit se censuur was de strekking ontgaan. De voorstellingen kregen het karakter van nationale manifestaties. In „Huis Clos" spelen mee Elisabeth Andersen, Guus Hermus, Ann Hase- kamp en Jaap van Donselaar. Op .Dievenbal" verschijnen Sara Hey- blcm. Ina van der Molen, Els van Roo- den, Marie José Nysten, Bemey Every, Gerard Hartkamp, Piet Romer, Carol Linssen, Leen Jongenwaard, Jan Hund- ling, Frans Koppers en Rudy Musters. „topconferenties" die in hotelsuites werden gehouden. Kennelijk zijn er twee kampten. Het ene bestaat in hoofdzaak uit Europeanen die tegen de voorstellen van Amerikaanse en Canadese maatschappijen zijn om het thans geldend transatlantisch re tourtje in de economy-klasse (362 dol lar) met 40 pet. te verlagen. De mees te Europese maatschappijen hebben daar bezwaar tegen omdat de trans atlantische dienst de enige is die voor hen winstgevend is, ondanks het feit dat veel plaatsen in hun vliegtuigen leeg blijven. De Britse directeur-generaal van de IATA, sir William P. Hildred, bepleit in zijn openingsrapport dat de maat schappijen kalm-aan zullen doen met het kopen van vliegtuigen die sneller dan het geluld vliegen. Naar zijn me ning weet nog niemand hoeveel van deze supersonische vliegtuigen in het patroon van de burgerluchtvaart zullen passen. Hij wijst er op dat men nog steeds worstelt om de financiële lasten te overwinnen ontstaan door overdadi ge capaciteit als gevolg van de komst van het straalvliegtuigen. „Het zou be lachelijk zijn als we ons datzelfde of nog erger weer op de hals halen". AMSTERDAM, 7 okt. Vanmorgen om half negen is bij de Hema een sta king uitgebroken onder het magazijn- personeel van het hoofdbureau in de Ruysdaelstraat. Direct na het uitbreken van de sta king heeft een vertegenwoordiging van het stakende personeel een onderhoud gehad met de directie. Geëist werd een loonsverhoging van tien procent. De di rectie heeft echter deze looneis van de hand gewezen, aangezien zij op stand punt staat dat er niets kan geschieden voordat de regeringsbeslissing in deze be kend is geworden. Zij sommeerde het per soneel om vanmiddag om half twee weer gewoon aan het werk te gaan. Dit is echter niet geschied. De staking heeft betrekking op ongeveer honderd werk nemers. De stakers hebben getracht perso neel van de Hemazaken in de stad te overreden zich bij hen aan te sluiten, maar dat mislukte. Daar zij de toe gang tot de zaken versperden zodat de klanten niet naar binnen konden gaan, hebben de chefs in enige geval len de hulp van de politie ingeroepen, die de stakers van de ingangen ver joeg. Dat gaf in sommige gevallen nogal wat oploop in de straten, waar de zaken zijn gevestigd, maar voor zover bekend is het nergens tot ern stige incidenten gekomen. AMSTERDAM, 7 okt. Met het ver trek zondagmiddag van Schiphol is de particuliere collectieve reis naar Ame rika en Canada begonnen van een ge zelschap van twintig commissionairs van de Amsterdamse effectenbeurs, die een bezoek gaan brengen aan hun col lega's in New York, Chicago en Toron to. Zij zullen aldaar de effectenbeurzen bezichtigen en in contact treden met effectenïirma's ter versteviging van hun relaties en ter bespreking van punten, die zowel ginds als hier voor de effec tenhandel van belang zjjn. Het bezoek draagt geen officieel ka rakter. Er bevinden zich onder de deel nemers geen leden van het beursbe- stuur. LONDEN, 7 okt. (AFP-Rtr.) Enke-seniele blindheid. Het weigeren van le hoofdartikelen in de Britse pers van vandaag keren zich tegen de rede, die bondskanselier Adenauer zaterdag in München hield en waarin hij zich keer de tegen de levering van graan aan de Sovjet-Unie door het westen. De onafhankelijke „Times" schrijft „De Westduitse bondskanselier heeft zich heftig uitgesproken tegen het ko pen van graan in het westen door de Sovjet-Unie. Het is moeilijk te zien wat het westen hierbij te verliezen heeft. Het argument da1" deze aankopen de Sovjet-Unie in staat stellen meer hulp bronnen voor de produkie van mili tair materieel in te schakelen is zwak. De Russen moeten zich in ieder ge val inspannen om te verhinderen dat het mislukken van de oogst van dit jaar zich herhaalt. Zij zullen daarom een belangrijke hoeveelheid goud uit voeren, die zij ook hadden kunnen ge bruiken voor de aankoop van indus triële uitrusting in het westen. Wan neer zij echter graan van de Verenigde Staten kopen, zullen deze over 200 mil joen dollar beschikken om hun beta lingsbalans in evenwicht te brengen en hun programma van hulp aan het bui tenland, dat tegen het communisme is gericht, te financieren." De Labourgezinde „Daily Herald" sohrijft: „Zelfs wanneer men vergeet dat de kanselier verondersteld wordt als christen te spreken en men aan neemt, dat zijn stelregel voor de bui tenlandse politiek: „Ieder voor zich" correct is, dan nog is zijn houding dom en bekrompen. Niemand denkt dat de koude oorlog een einde zal nemen. De kansen hiertoe zijn echter beter dan zt) ooit geweest zijn. Dit te ontkennen is geen bewijs van realisme, maar van (Van onze dammedewerker) UITGEEST, 8 okt. In het vijfde weekeinde van het toernooi om de Noordhollandse damtitel heeft de IJmui- denaar Laros zijn voorsprong verste vigd met twee winstpartijen tegen Grooteman en Kooring. Hü wordt nu gevolgd door Beeke en Van der Sluis, die evenveel verliespunten hebben als de kopman, maar twee partijen achter stand. Tegen Kooring had Laros aan een eenvoudig damzetje genoeg voor de winst, en ook Grooteman was niet on willig om medewerking te verlenen. De laatste nam een voorpost op 23 en na 26 zetten was de volgende stand op het bord getoverd: Laros (zwart) 12 stuk ken op 1 3 6 810 1217. Grooteman (wit) 12 stukken op 23 27 31 33 34 3639 42 45 48. Laros ging hier op jacht met 17—21 37—32 13—19 33—28 1—7 en wit begint klem te komen: 3833 813 4540 7—11 42—38 21—26 en na 34—30? kwam 26x37 32x41 12—13 23x12 19—24 30x8 913 12x45 en het was bekeken. De Amsterdammer Verhei] had ook een goed weekeinde, al is het wat laat om nog kansen te krijgen. Tegen Van der Sluis werd het remise, terwijl Van Westerloo en Beliën werden geklopt. De jeugdkampioen Govert Westerveld moest twee nullen incasseren tegen Ni co van Hal en Van der Sluis, die hem in het volgende fragment geheel over speelde. Van der Sluis (zwart) 13 stuk ken op 3 5—9 12—14 18 19 23 24; Wes terveld (wit) 13 stukken op 2527 30 32 33 35 37 38 42 44 45 48, Zwart nam de doorstoot met 2329 waarna wit 3328 sterk achtte. Er volgde 1823 28—21 13—18 44—39 9—13 28—22 29—34! Op 3933 volgt nu 510 2328, op 48 43 volgt 1420, beide met stukverlies voor wit. In de partij volgde 3731 34x43 48x39 (op 38x49 is 2328 dam) 14—20 25x14 19x10 30x28 13—19 22x11 8x48 dam. Wel probeerde wit nog 39 33 48—25 35—30 25x48 28—22 19—24 2217 22x21 27x16, maar met 2429 en 4839 won zwart snel. De overige uitslagen: Dukel—Veenstra 1-1, Den DoopBeliën 1-1, J. van HalC. Wester veld 1-1, Van Westerloo—Den Doop 0-2, N. van HalBeeke 1-1, DukelC. Wes terveld 1-1, VeenstraJ. van Hal, afge broken. De stand luidt: Laros 15 (10), Beeke en Van der Sluis 11 (8), N. van Hal 11 (9) plus, C. Westervela 11 (10), Den Doop 10 (9), Beliën en Dukel (10 (10), Verheij 9 (8), J. van Hal 7 (8) plus, Veenstra 6 (7) plus plus, G. Wester veld 5 (7), Grooteman 5 (9) en Kooring 3 (8). Plus is hangpartij. Door een beslissing van de coan- petitieleider (heeft de stand in de Noordhollandse hoofdklasse-damcom- petitie een volkomen ander aanzien gekregen. Daar de Damclub IJmui den in de eerste twee wedstrijden enkele niet-ingeschreven spelers had laten meedoen, heeft dit team twee maal twee verliespunten opgelopen en daar de IJmuidenaren pas twee punten hadden, is dit nu gewijzigd in minus twee. In de derde ronde troffen elkaar de tot dan puntloze clubs Diemen en KDA. Op het eerste bord dwong Van Amstel de KDA-kopman Piet Westra langzaam maar zeker tot overgave, terwijl J. Fakkeldij na blunderen van de KDA- voorzitter ook vlot tot winst kwam. Op zijn beurt bezorgde de Amsterdamse Fakkeldij een nul aan de Diemer voor zitter, zodat de broers niet voor el kaar onderdeden. Geleidelijk werkte KDA de achterstand weg en nam zelfs een voorsprong. Een geestige winst van Hondeman bracht de eindstand op 12—8 voor KDA. Een soortgelijke ervaring had Het Oosten bij zyn bezoek aan DDD in Alk maar. Ook hier had de thuisclub een belangrijke voorsprong, maar na tot 9 7 te zijn ingelopen, zetten Wim de Jong en Frans Slot hun partijen in winst om, zodat men 9-11 de punten nog in Haarlem terechtkwamen. Gezellig Samenzijn had de Haarlem se Damclub op bezoek en kon aan het einde van de speeltijd een 8-6 voorsprong noteren. De Amsterdammers winnen met 11—9 of 12—8. Zaandam had niet zoveel moeite tegen Het Trefpunt uit Uitlhoorn, want hier was de uitslag 5 15 in Zaandams voordeel. Tenslotte be wees Jozef Blankenaar opnieuw zijn kracht door in IJmuiden de DCIJ met 46 te verslaan. Door deze uitslag blij ven de Amsterdammers alleen aan de leiding, terwijl onderaan Diemen met 0 en IJmuiden met 2 het hard te verduren krijgen. Deze week ontmoeten elkaar in de vierde ronde TrefpuntIJmuiden, Die menHet Oosten, KDAGS, Zaandam Haarlem en Jozef BlankenaarDDD Alkmaar. graan aan de Sovjet-Unie kan beteke nen dat enkele Russen honger zullen lijden. Dit zal Rusland echter op geen enkele wijze hinderen in de mogelijkheid een rakettenoorlog te voeren." „Wat het verwijt van Adeanauer aan het westen echter nog dwazer maakt, is zijn onthulling, dat hij een jaar ge leden zelf heeft geprobeerd een gehei me overeenkomst met Rusland te slui ten over de Duitse hereniging. Hij voer de natuurlijk een politiek van eigenbe lang. Rusland en het westen doen dit echter thans ook en wel openlijk en mc' een heel wat bredere kijk op de vraag wat eigenbelang in werkelijkheid betekent", aldus het blad. (Van onze handbalmedewerker) AMSTERDAM, 8 okt. Door slechte weersomstandigheden is aan een regel matig verloop van de handbalcompetitie voor het district West A afgelopen weekeinde veel afbreuk gedaan. Van de vierentwintig wedstrijden konden slechts tien doorgang vinden. Van deze tien leverde er één een verrassende score op. Het tot nu toe ongenaakbare Achiiles in de eerste klas heren werd hij Aalsmeer 2 op de knieën gedwon gen. VZV bleef in 2B (dames) onge slagen. Op een moeilijk te bespelen terrein hhebben DWS en AVA in de eerste klas dames energieke pogingen in het werk gesteld, er het beste van te maken. Eerstgenoemde delfde met 0-2 het on derspit. De stand is nu: Attila 4 7 Blauw Wit 4 3 AVA 4 6 DWS 5 3 Niloc 2 3 4 HHC 3 2 Spirit 4 3 Vriendsch. 3 2 In de tweede klas B moest lijstaan voerder VZV aantreden tegen IJmond dat onder de concurrenten voor de eer ste plaats mag worden gerekend. En dat was duidelijk merkbaar. Er werd met inzet van alle krachten om de volle winst gestreden, die tenslotte met miniem verschil bij de koploper terecht kwam: 6-5. Gezien het vertoonde spel zullen de dames van IJmond tóch een hartig woordje blijven meespreken. Ver der liet Full Speed het bezoekende Vliegens Vlug opnieuw met de nul aan de kant staan. Het werd 6-2. Thans luidt de stand hier: VZV 4 8 ADO 2 2 Tonegido 4 6 Concordia 4 2 Full Speed 4 6 SEW 2 3 1 IJmond 5 5 Vliegens VI. 4 0 Zo is het Aalsmeer 2 in de eerste klas heren dan toch gelukt, het lei dende Achilles een eerste nederlaag toe te brengen. Met een uitslag van 12-7 onderlijnden de Aalsmeerse re serves hun aspiraties op de eerste plaats, die zij nu met Achilles delen. UD zorgde er voor niet verder achter op te raken door IJmond met liefst 14-6 terug te wijzen. Bij de ontmoe ting tussen BHC en Unitas vierde de spanning hoogtij, hetgeen blijkt uit de score van 11-12, waarmee Unitas tenslotte aan het langste eind trok. De stand: Achilles Aalsmeer UD Attila Unitas BHC Niloc 2 IJmond De overige uitslagen zijn: DAMES 2A: JOS—SDW 4-8, BSV—Achilles 2-2. HEREN 2A: AAV—Amersfoort 9-12, UD 2Zeeburg 9-9. (Van onze Utrechtse redactie) UTRECHT, 7 okt. Op de zaterdag al hier gehouden kaderbijeenkomst van de Nederlandse Katholieke Vereniging van Handelsvertegenwoordigers, han delsagenten en verzekeringsinspecteurs „St.-Christoffel", waar aanwezig waren de voorzitters van alle afdelingen en bedrijfsvakgroepen, stelde men zich volledig achter de eisen van de vak centrales. De handelsvertegenwoordigebs en ver zekeringsinspecteurs zijn door hun func tie volkomen op de hoogte van de ont wikkeling der prijzen. Op grond hier van is het hun bekend dat al enige tijd een prijsontwikkeling in opwaartse rich ting aan de gang is en verdere prtii verhogingen mogelijk wel te verwacb ting aan de gang is en verdere prns- >gingen mogelijk wel te verwach ten zijn, die door de regering aange kondigde maatregelen nog zullen wor den versneld. Zij verwachten, dat de werkgevers ook hun inkomen evenredig doen stij gen als bij andere groepen van werk nemers in de naaste toekomst het ge val zal zijn. Zij eisen voorts dat de aangekondig de loongrensverhoging voor de premie betaling van de AOW en AWW door een verplichte bijslag wordt gecompenseerd. Mocht overhoop een huurverhoging doorgang vinden, dan dient daarvoor, zoals in het verleden ook meermalen het geval is geweest, een verplichte huurcomjpensatiebijslag te worden ge- gven. Zij merken nu reeds op, dat om verdere nivellering van hun inkomen te voorkomen geen inkomstengrens dient te worden vastgesteld, waarboven deze bij slag verplicht zou zijn. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 7 okt. Een vijftigjari ge timmerman heeft gisteravond alhier bij een ruzie zijn vriendin met een ont bijtmes in de maagstrek gestoken. Hij is aangehouden op verdenking van po ging tot doodslag c.q. zware mishande ling. Hoewel de politie nog niet veel van de toedracht afweet, heeft zij uit het verhoor begrepen dat de twee ruzie hebben gekregen, toen zij in de woning van de timmerman aan het avondbrood zaten. Voor de timmerman de steken toebracht heeft hij zijn slachtoffer be dreigd en toegeschreeuwd: „Ik steek je dood". ROTTERDAM, 8 okt. Het Rotten dams Philharmonisch Orkest honderd man sterk vertrekt donderdag voor een tiendaagse toernee door Zwitser land en Italië. Het eerste optreden, onder leiding van de dirigent Franz-Paul Decker, vindt vrijdagavond plaats in het Pa lazzo Scolastico in Ascona. Solist is de pianist Peter Zeugin. Het orkest reist daarna door naar Basel, Biel, Aarau, Frankfurt en Mannheim. In Frankfurt dirigeert Eduard Flipse, die op deze toernee twee van de concerten voor zijn rekening neemt, werken van Weber, Franck en Pijper. Het concert in Frankfurt wordt gegeven in de Gros ser Sendesaal van de Hessische Rund funk en zal behalve door de Duitse ook door de Nederlandse radio worden uit gezonden. In beide Duitse steden speelt de pianist Theo Bruins het concert in Es van Liszt en het concert in Bes van Mozart. Verder zullen op de tournee werken worden uitgevoerd van Beetho ven (vijfde symphonie), Dvorak (acht ste symphome) en Hindemith (sym phonie Mathis der Maler). De loco-burgemeester van Rotter dam, mej. mr. J. Zeelenberg, verte genwoordigt de gemeente In Basel; het concert in Frankfurt zal worden bijge woond door een Rotterdamse delegatie onder leiding van burgemeester mr. G. E. van Walsum, welke die dag een officieel bezoek brengt aan de Duitse stad. SCHIPHOL, 7 okt. De president directeur van de K.L.M., mr. H. Albar- da, heeft vanochtend op de 44e verjaar dag van de K.L.M. de vliegurenpennin- gen uitgereikt aan een groot aantal le den van het vliegend personeel van de STUTTGART, 1 okt. (DPA, UPI) In de Westduitse stad Stuttgart is vandaag een uniek proces begonnen. Terecht staat de 22-jarige Fritz Richard Hanke. een voormalig lid van de Oostduitse „Volkspolizei Hij wordt ervan beschul digd dat hp, toen hij op 5 juni 1962 dienst deed aan de Westduitse-Oostduit- se grens, een Oostduitser, die naar West- Duitsland wilde vluchten, heeft neerge schoten. De vluchteling was op slag dood: Hanke's kogel trof hem in het hoofd. Een paar maanden na deze gebeur tenis kreeg Hanke zelf genoeg van het Oostduitse regime. Hij vluchtte naar West-Duitsland. In zijn geval was er geen Vopo, die begon te schie ten. In de Bondsrepubliek ging Han ke wonen bij zijn zuster, maar de politie ontdekte dat hij de man was die op 5 juni de Oostduitser had neer geschoten en arresteerde hem. De Westduitse regering stelt zich op het standpunt dat zij de wettige rege ring van geheel Duisland is en dat de Westduitse wetten voor geheel Duitsland gelden. Hanke erkende vanmorgen in de rechtzaal dat hij het was die de vluch teling had gedood, „maar", zei hij, „het was nooit mijn bedoeling een mens te doden". De beklaagde, een traag den kende jongen, maakte een weinig intelli gente indruk. Het proces zal zich in de komende dagen waarschijnlijk geheel toespitsen op de vraag of Hanke, als inwoner van een communistisch land en als lid van de Volkspolizei, en derhalve dagelijks vele uren geïndoctrineerd met commu nistische ideeën en propaganda, wel ver antwoordelijk kan stellen voor zijn daad, vooral nu men te doen blijkt te hebben met een nogal domme, eenvoudige jon ge", zeer vatbaar voor indrukken en suggesties. maatschappij, die tien-, vijftien- of twin tigduizend vlieguren op hun naam heb ben gebracht. Van de 89 kandidaten voor een onderscheiding (samen 113 jaar aan vlieguren) waren er 58 in staat de bronzen, zilveren of gouden penningen in ontvangst te nemen, de overige 31 vertoefden buitenslands. Onder deze laatsten was de enige K.L.M.-er die in aanmerking kwam voor de gouden speld met twee briljanten: gezagvoerder A. K. Bosman, die twintigduizend uur voor de K.L.M. heeft gevlogen. Niettemin kon mr. Albarda twee gouden onderscheidingen uitrei ken: aan de dames L. Esbach en P. Raymakers, die als stewardess geduren de tienduizend uur de K.L.M.-passagiers hebben bediend. Hun collega's M. Mul ler en J. van Zinnicq Bergmann zullen deze penning bij hun terugkomst in Ne derland krijgen. Er werd tijdens deze feestelijke bij eenkomst, die ook werd bijgewoond door K.L.M.-directeur dr. G. van der Wal, nog een zeer hoge onderscheiding uitgereikt en wel aan gezagvoerder A. W. Ravenhill. De directeur-generaal van het ministerie van verkeer en wa terstaat, mr. C. J. G. J. Vinkesteyn, deelde hem nl. mede dat hij is be noemd tot ridder in de Orde van Oran- je-Nassau. De heer Ravenhill, die de Australi sche nationaliteit bezit, heeft onder meer een grote rol vervuld bij de Christchurch-race, bij de indienststel- ling van de DC 8 en bij de evacuatie van West-Irian. Mr. Albarda deelde verder onder meer mee, dat de K.L.M.-vloot dit jaar 130.009 vlieguren zal maken. „Het grootste pro bleem is, deze uren rendabel te maken en helaas moeten we vaststellen dat we er dit jaar nog niet in zullen slagen de eindjes aan elkaar te knopen. Het moet veel beter met de K.L.M. en daarvoor is aller inspanning nodig. De wederop bouw van onze maatschappij zal hard en zwaar zijn, maar onontbeerlijk voor ons bestaan," aldus mr. Albarda. WASHINGTON, 7 okt. (UPI) Vol gens het Amerikaanse bureau voor be volkingsgegevens waren er medio 1963 3.180.000.000 mensen op aarde. Voor het eerst in de geschiedenis is de bevolking van geheel Amerika groter dan die van Europa (de USSR niet meegerekend). De cijfers zijn resp. 441 en 437 miljoen. Azië is het werelddeel met de grootste bevolking: 1.8 miljard, dat is 56 procent van de wereldbevolking. Wat de naties betreft, gaat communistisch China aan de kop met 731 miljoen inwoners. Na alle boeken, die hij reeds over het continent Afrika had ge schreven, heeft Rolf Italiaander thans de kroon op het werk ge zet: een encyclopedisch werk over het door hem zozeer beminde werelddeel onder de titel „Afrika in opkomst". Geen boek om in één adem uit te le zen, maar wel een zeer kostbaar (ook in financiële zin) en gedegen naslag werk, waarin alle Afrikaanse landen, onafhankelijk of niet, afdoende worden behandeld. Verbluffend is de belezenheid van de auteur. Niet alleen beschrijft hij van elk land de huidige politieke en econo mische situatie, ook de< vaak duistere geschiedenis van het „zwarte" én van het „blanke" Airika krijgt van hem al le aandacht. Daarmee stelde hi) zich inderdaad een enorme taak, want in de wetenschappelijke wereld bestaat maar al te veel onenigheid over het verloop van Afrika's historie. Dat geldt niet alleen voor de pre-koloniale ge schiedschrijving, maar óók voor de ko loniale, want zo constateert de au teur landen als Frankrijk, Duitsland en Engeland zijn er maar al te dikwijls op uit geweest de historische feiten over het door hen gekoloniseerde werelddeel ondergeschikt te maken aan hun eigen imperialistische tradities. Niettemin, Rolf Italiaander heeft de poging gewaagd. Uit de door hem op gegeven literatuurlijst blijkt hoeveel hii heeft verwerkt voor hij zijn conclusies trok. Het door hem toegepaste schif tingsproces heeft tot resultaat gehad, dat men nu kan b°schikken over een boek waarin de belangrijkste feiten in ieder geval controleerbaar juist staan vermeld. Voeg daaraan toe de immense schat van gegevens, die de auteur heeft ver werkt over het Afrika van nu, zijn con stellatie, zijn .erlangens en zijn ambi ties, en het is duidelijk dat „Afrika in opkomst" een uiterst nuttig boek is voor iedereen, die de fragmentarische be richtgeving over het „werelddeel van de toekomst" wil kunnen plaatsen in het grote verband. Detailkritiek is natuurlijk wel moge lijk. Men kan het de schrijver (die overigens over het algemeen een zeer anti-koloniaal standpunt inneemt) bij voorbeeld kwalijk nemen, dat hij wei wat al te gemakkelijk de prestaties van Portugal in Angola en Mozambique op hemelt en op grond daarvan Portugals aanwezigheid in beide landen verdedigt, zonder dat hij zich in dit geval de moei te heeft genomen de keerzijde van de medaille, die er ongetwijfeld is, te laten zien. Aan het boek zijn afzonderlijke be schouwingen toegevoegd over bevolking, talen, dialecten, grondsoorten, flora en fauna. Alles is overzichtelijk gerang schikt, alles is snel te vinden en uit het geheel spreekt zo'n grote sympathie voor Afrika in zijn geheel (Italiaander door kruiste het dertig jaar lang) dat „Afri ka in opkomst" zonder meer kan wor den aanbevolen aan iedereen die in de wereldpolitiek van de zestiger jaren ver der kilkt dan Europa en Amerika lang zijn. A. K. Uitgave: Broekman en de Meris n.v. Twee punten: de betekenis van de discussie en conferentie in het be drijf en de moderne vormen der pu blieke discussie. De zwaartekracht, door George Ga- mow (Elsevierpocket U III). De schrijver wijdt zijn boek aan het werk van geleerden als Gallic' Ein stein en in het bijzonder van Isaac Newton. Nabij het absolute nulpunt, door D. K. C. MacDonald (Elsevierpocket U 110). Een populaire verhandeling om schrijvers levenswerk. Katten, door Fernand Méry (Elsevier pocket A 67). Een mengeling van historische, anekdotische en praktische gegevens. De Romaanse schilderkunst, door Juan Ainaud (Meulenhoff Kunst geschiedenis 5). Een inleiding op dit tijdperk gaat de 176 reprodukties vooraf. Achterin is een lijst van afbeeldingen opgeno men. De schilderkunst van de 20e eeuw, door H. L. C. Jaffé (Meulenhoff Kunstgeschiedenis 12). ""Vierenzestig afbeeldingen in kleuren en 112 zwart-wit, een instructieve inleiding, korte biog afieën en een lijst van afbeeldingen. De schaduw van de populieren, door Walter Breedveld. (Uitg. de Koe pel Roosendaal). De strijd, die Ilse Göszens met zich zelf en anderen moet voeren om klaarheid te scheppen tussen haar en haar man, de jonge dokter Peter Bracken. Franny en Zooey, door J. D. Salinger. (Uitg. Bezige Bij Amsterdam). Het verhaal van het gezin Glass in het hedendaagse New-York. De ouders bezitten een variété-verleden, de kinderen zijn allemaal wonder kinderen geweest in een radio-show. CRPITRN0! MRNME7JE

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 2