Korter dienen voor parate landmacht Eén resp. twee maanden; reeds per 21 november HENSEN EEN MAAND GEVANGENIS WEGENS DIEFSTALLEN PETRI-. O \s Agenda voor Haarlei en omgeving Bejaardendorp Vijfhuizen kreeg eerste bewoners Hf Spanning op arbeidsmarkt verminderen SOLEX heden e» m Arthur van Schendel niet meer vernoemd Uit STAD en STREEK Geldboete voor veehouder wegens mishandeling melkcontroleur Ernstig ongeluk op Schipholweg Felle binnenbrand aan Stationsweg te Bloemendaal oW .cnaatWW® «.vetheid wee* J"e\5en tn 40°l tt* zefce •«tfottneten u leest het goed HARDEBE1T Uit stratenboekje geschrapt Burgerlijke Stand Haarlem Haarlemse politierechter Twee bestuurders zwaar gewond Algemene vergadering van Sint Bernardus Lezing over Perzië Lijnen 3 en 8 weer normaal s\0ten CoN«ta Films Heus, 138.—. Toneel Muziek Diversen T entoonstellingen De beurs vandaag: DINSDAG 8 OKTOBER 1963 PAGINA 3 O T O Zeeduffel Monty-coats Houtie touwtje natuurlijk PAARLAARSTEEG! Op de vuist Weerbarstig Onder invloed Diefstal INTERIEUR b\\de Cen Dat leuke vlotte kapsel maakt MOLENDIJK voor U Santpoorterplein 1 Haarlem IVei4 Vork (Advertentie) (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 8 okt. De minister van Defensie heeft op verzoek van en in nauw overleg met zijn ambtgenoot van Sociale Zaken besloten de diensttijd van het dienstplichtig personeel der parate onderdelen van de landmacht met in gang van 21 november 1963 te verkor ten met één, respectievelijk twéé maan den. Dit betekent dat alle soldaten niet- specialist achttien in plaats van twin tig maanden in werkelijke dienst zul len zijn en alle soldaten specialist en dpi. officieren en onderofficieren een entwintig in plaats van tweeëntwintig maanden. De minister van Defensie heeft de- Advertentie) f 375. „Nu wegrijden zonder trappen" SOLEX SERVICE-STATION RIJKSSTRAATWEG 249 HAARLEM -N. TELEF. 57455 HAARLEM, 8 okt. B. en W. van Haarlem hebben besloten, de naam Arthur van Schenkelkade in Delftwijk (Oud-Schoten) te wijzigen in Jan Gij- zenkade. Bij hun beslissing hebben zü overwogen, dat de Arthur van Schen- delkade in het verlengde ligt van de Jan Gijzenkade en daarvan dus feite lijk deel uitmaakt. Uit het onlangs verschenen straten boekje van Haarlem is ons gebleken, dat nu geen enkele straat in Haar lem naar Arthur van Schendel is ver noemd. Hopelijk vindt de straatna- mencommissie op korte termijn aan leiding, B. en W. te adviseren een andere, zo mogelijk nieuwe, straat te noemen naar deze schrijver, die niet alleen een veelgelezen en promi nent auteur is geweest, maar ook verschillende jaren in Haarlem heeft gewoond. Door zijn roman „Een Hol lands drama", die in Haarlem speelt en door treffende beschrijvingen en karaktertekeningen door-en-door Haarlems is, mag Van Schendel een Haarlems schrijver genoemd worden. Wij vragen ons af, waarom B. en W. niet besloten hebben, de Jan Gij zenkade aan de westzijde van de Rijksstraatweg te veranderen in Ar thur van Sdhendelkade. Aan de oost zijde, naar de richting Vondelweg, zou Jan Gijzen dan nog alle eer krij gen. BEVALLEN van een zoon: 5 okt.: D. A. Bogaart-Zwaanswijk; J. Schu- ring-Wesselinig; J. M. Clasie-Young; 6 okt.: J. Mienis-van Amsterdam; A. A. van der Meij-Hornman; 7 okt.: J. Col let-van Noppen; C. W. G. Schoenma ker s-Kroft; G. E. Cassa-van Halst. BEVALLEN van een dochter: 3 okt.: A. van der Zwaard-van Tol; 4 okt.: C. K. Jongeneelen-van Nieuwburg; J. M. Wentzel-Bloemsa; A. M. Oudendorp-Ha- ga; T. van Tussenbroek-Floor5 okt.: M. M. Jacobs-Deokert; A. Proper-Beks- voort; P. C. Knol-Kollerie; M. C. S. Bakker-Jongejan; M. H. T. Mathot-van Gestel; 6 okt.: M. A. Forrer-Polak; M. T.A A. van Looij-van Eok; J. M. Sparreboom-Sterenberg; 7 okt.: A. M. Picavet-Oud. ONDERTROUWD: 7 okt.: A. J. M. Visser en F. J. M. Kamoen; H. Huij- boom en H. van Zeeland; C. H. Hop penbrouwer en J. Bosman; G. J. T. Hoogerwerf en P. H. M. van Lieshout. GETROUWD: 5 okt.: D. van Groen en E. J. Cassee; 7 okt.: B. Kuiper en H. H. van Gog; G. F. Duits en W. Spoor. OVERLEDEN: 3 okt.: M. W. Kolff- Gaarthuis, 67 j., Middenweg; 4 okt.: G. E. Rhilippo-van de Weeigh, 61 j. Mid denweg; 5 okt.: G. Postmaa-Koopmans, 89 j., Gasthuisvest; M. A. Zuidweg-Fic- toor 77 j, Jos Cuyperstraat; J. R. C. Braaij, 71 j-, K. v. Manderstraat; E. O. Lanz, 78 j. Duinoordstraat; A. Rus- man, 59 j., Nagtzaamstraat; D. Stathl 53 1, Leidschestraat; M. C. Doom, 66 j., Gasthuisvest; J. Bokma, 73 j„ Ha- ®epaterslaan. Rectificatie: 27 sept.: Ondertouwd G. L. Del-Tin en A. G. T. Vissers. EERSTE STEEN. Op het terrein van „Leeuw en Hooft" zal op maandag 14 oktober, 's middags om 3 uur, de eerste steen gelegd worden van het hieuw# bejaardenhuis „Sint Jacob", ze beslissing genomen om een bijdrage te leveren tot het verminderen van de spanning op de arbeidsmarkt. Reeds eerder had minister De Jong besloten, ter stimulering van de woningbouw be gin 1964 achttienhonderd bouwvakkers, die voor eerste oefening zouden opko men vrijstelling van dienstplicht te lenen. Door verkorting van de diensttijd bjj de Landmacht zullen ruim vier duizend dienstplichtigen eerder voor het arbeidsproces beschikbaar komen dan onder de thans geldende dienst tijdbepalingen. Behalve soldaten niet-specialist van de lichtingsploeg 1962-11 zullen ook de drieduizend soldaten niet-specialist van de lichtingsploeg 1962-III op 21 novem ber 1963 met klein verlof in afwachting van groot verlof, naar huis keren. Op die datum gaan ook de ruim dui zend soldaten-specialist en de dienstplich tige kaderleden van de lichtingsploeg 1962-1 met het klein verlof, dat hen anders pas op 6 december zou zjjn verleend. Voor de soldaten-specialist en de kaderleden van de lichtingsploeg 1962-11 wordt de datum van het klein verlof 4 januari 1964 in plaats van 4 februari 1964. De werkelijke diensttijd van de dienstplichtigen bjj de parate onderdelen bedraagt nu voor soldaten niet-specialist twintig maanden en twee- maanden klein verlof, en voor soldaten- specialist en het dienstplichtig kader tweeëntwintig maanden en een maand klein verlof. De spanning op de arbeidsmarkt heeft de minister van Defensie er toe gebracht de diensttödverkorting, die anders pas in het voorjaar van 1964 tot stand zou zjjn gekomen, nu reeds door te voeren. 100% wol, waterafstotend, heerlijk warm- diverse tinten Kindermaten leeftijd 5 jaar 34. Dames- en Heren- maten vanaf 51 50 Camel vanaf 47. Voor een goede keus SPREEKUUR Wethouder Geluk houdt woensdag van 2 tot 3 uur spreek uur; de burgemeester vrijdag om 11 uur. De wethouders Bakker, Happé, Schippers, Van der Veldt en Voskuilen houden deze week geen spreekuur. ALASKA Op vrijdag 11 oktober zal de heer Tony Smithe een lezing met lichtbeelden geven over „De grote weg naar Alaska". De lezing, die ge houden wordt in de aula van het A.H. Gerhardlyceum aan de Zijlvest, zal om 8 uur beginnen. De avond wordt geor ganiseerd door het Genootschap Neder- land-Engeland. HAARLEM, 8 okt. Wegens dief stal van een aantal grammofoonpla ten, een tas kledingstukken, een stof zuiger en een electrische koffiemolen werd de 21-jarige timmerman H. van E. uit Zaandam door de Haarlemse politierechter veroordeeld tot een ge vangenisstraf van een maand. De tim merman had de tas kledingstukken weg genomen uit een geparkeerde auto, waarvan het raampje openstond. De stofzuiger en de koffiemolen had hij als vertegenwoordiger onder zich. Voor een zacht prijsje had hij de artikelen verkocht aan de 24-jarige bouwvakar beider P., eveneens uit Zaandam, die wegens schuldheling terechtstond. De bouwvakarbeider zou niet hebben ge weten, dat de artikelen van diefstal afkomstig waren. De politierechter ge loofde daar niet veel van en veroor deelde de man tot een geldboete van 75 gulden en drie weken voorwaarde- 'bk met een proeftijd van drie jaar. De officier van justitie had tegen de bouw vakarbeider drie weken onvoorwaarde- 6Ü legen de timmerman een gevangenisstraf van twee maanden. Bei- deeldamien waren reeds eerder veroor- Een geldboete van zestig gulden eis te de officier tegen de 39-jarige vee houder B. uit Ji'spomdat deze een 18-jange melkcontroleur, die bezig wis monsters te nemen, had mishandeld „Beslist niet waar",' was heT^mmem taar van de veehouder. „Ik heb hem alleen.wat hardhandig aangepakt dat hij mp aan het treiteren was^' De politierechter vond de geldboete wkt hoog en veroordeelde de veehouder tot een geldboete van veertig gulden. „Voor den donder niet", moet de 55- jarige fabrieksarbeider J.T.B. uit Zaan dam een agent van politie op de avond van 15 juni hebben toegeroepen, toen de laatste zich genoodzaakt zag 's mans vriend, die zwaar onder invloed ver keerde, mee naar het bureau te ne men. De fabrieksarbeider had zich voor genomen de dronkeman, die hij in een café had leren kennen, veilig thuis „af te leveren". Hij had hem daartoe ste vig bij de arm genomen. De agent dacht er anders over en. het kostte hem veel moeite de fabrieksarbeider te bewegen zijn kameraad los te laten. Een maand gevangenisstraf eiste de officier. De politierechter was milder en veroordeelde de fabrieksarbeider tot een geldboete van 75 gulden en een voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand. Vier weken gevangenisstraf en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid eiste de officier tegen de 25-jarige win kelbediende R.A.P. uit Zaandam, omdat hij in juni van dit jaar onder invloed in een auto joy-riding gepleegd had. De man had in Zaandam verscheidene café's bezocht en was toen naar een feestje gegaan. Omstreeks midder nacht had hij zich over een bejaarde man ontfermd, die door de feestgan gers aan zijn lot was overgelaten en dolgraag naar huis wilde. Zonder zich te bedenken was hij in de auto van de gastheer gestapt en had hij de man naar thuis gebracht. Op de terugweg werd hij aangehouden, omdat hij slingerde. De politierechter veroordeelde de win kelbediende, die nog niet eerder ver oordeeld was, tot een gevangenisstraf van drie weken en twee jaar ontzeg ging van de rijbevoegdheid. - gul de 45 jarige corveeër P.F.S. uit West- zaan veroordeeld, omdat hij uit het be drijf, waar hij werkzaam is, een elec- triciteitskabel had weggenomen, die hij nodig had voor de verlichting van zijn schuurtje. De man zou de kabel heb ben gevonden in een vuilnisbak. De di rectie van het bedrijf betwijfelt dit Zij zou anders geen aangifte van diefstal gedaan hebben. Deze mening was de officier, die een geldboete van vijftig gulden eiste, eveneens toegedaan. Advertentie) Zijlweg S6-38 - Haarlem - Tel. 18014 HAARLEM, 8 okt. Op de Schiphol weg, ongeveer honderd meter oostelijk van de IJweg, is gisterenmorgen een vrij ernstig verkeersongeluk gebeurd. In een flauwe S-bocht wilde een 35-jari- ge fabrikant uit Aerdenhout met zijn auto een voor hem rijdende vrachtwa gen inhalen. Uit de richting Schiphol naderde op dat moment een 23jarige inwoner uit Utrecht met zijn auto. Of schoon de fabrikant nog heeft gepro beerd een ongeluk te voorkomen reed de auto van de Utrechter frontaal in op de linkerzijkant van zijn wagen. Bei de bestuurders werden zo zwaar ge wond, dat voor hun leven wordt ge vreesd. De fabrikant is opgenomen in het Wilhelminagasthuis in Amsterdam, de Utrechter in de Mariastidhting in Haarlem. HAARLEM, 8 okt. De jaarlijkse algemene ledenvergadering van de afde ling Haarlem van de Katholieke Natio nale Bond voor Eerste hulp bij onge lukken Sint Bernardus zal woensdag avond 20 november worden gehouden in de Bilderdijkzaa] van Brinkmann. De netto-opbrengst van de in augustus ge houden „Pleisterzondagen" bedroeg 2.267,18, hetgeen aanmerkelijk meer is dan in 1962 809,83). Sint Bernardus heeft inmiddels de oe fenavonden hervat, die elke donderdag avond voor de gediplomeerden in het lokaal aan de Koomgsteinstraat worden gehouden. De diploma-cursus wordt ge houden op maandagavond, aanvang half acht. Nieuwe cursisten kunnen zich nog aanmelden. Aan hen, die vorig sei zoen met goed gevolg de cursus heb ben doorlopen, zal tijdens een samen komst op donderdagavond 24 oktober de diploma's worden uitgereikt. Verder zal Sint Bernardus op 14 no vember tezamen met de Barmhartige Samaritaan uit Heestede verbandwed- strijden houden. De competitiewedstrijd EHBO van het seizoen 1962-1963 is ge wonnen door mejuffrouw Van de Pa- voordt, die evenals de heer Roosen 152 punten behaalde. Derde werd mejuf frouw Boon met 148 punten. Zij zullen een prijs ontvangen, die op 24 okto ber, gelijktijdig met de diploma's, zal worden uitgereikt. RLOEMENDAAL, 8 okt. Een kor te, felle brand woedde maandagmid dag in het kantoor van de makelaar W. H. Wiersema aan de Noorder Sta tionsweg. Tegen drie uur werd de brandweer gealarmeerd, waarna de brandwachten van de rayons Bloemen daal en Overveen uitrukten. Met twee nevelstra.len werd de brand, die op de eerste etage van het huis woedde, aan gepakt. Door de hevige rookontwikke ling moesten twee brandwachten ge bruik maken van hun persluehtmasker. Het kantoor brandde vrijwel geheel uit. Andere kamers van het huis kre gen veel waterschade. De brand moet zijn ontstaan in een plastic prullemand, waarin een niet helemaal uitgedoofde sigaret moet zijn geworpen. De make laar was tegen brandschade verzekerd De schade wordt geraamd op 15.000 OVERVEEN, 8 okt. De Buurtver eniging Overveen houdt de eerstvolgen de bijeenkomst op donderdag 17 oktober 's avonds om adht uur, in huize Bloe- menheuvel. Mejuffrouw dr. Oh. H. An dreas uit Haren zal een lezing met dia's houden over Perzië. BLOEMENDAAL, 8 okt. De werk zaamheden aan de Bloemendaalsestraat weg zijn zover gevorderd dat de bus sen van lijn 3 en 8 weer langs de nor male routen kunnen rijden. (Advertentie) GEEN SPREEKUUR Ir. W. van der Laan, wethouder in Bloemendaal, donderdag geen spreekuur houden. CINEMA PALACE: Vlammende jaren, 14 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: Meisjes die zich verkopen, volw. 7 en 9.15 uur. Dinsdag 8 uur. LIDO: 's Nachts lokt de liefde, ontraden. LUXOR: De vogels, 18 jtmr. 2, 7 en 9.15 uur. REMBRANDT: De vergeten medeminnaar, 2, 7 en 9.15 uur. ROXY, t/m donderdag: De hel van Stalin- (Advertentie) U mag beslist geen dag lan ger wachten. Komt u (morgen al) informeren bij Smit van Rijsbergen naar het costuum dat U geleverd wordt voor 138.-. Heus, U leest het goed voor En een costuum van prachtig blauw kamgaren stof. Uniformspecialisten Zijlstraat 71, Haarlem, Telef. 14965 VIJFHUIZEN, 8 okt. Tot de uit breiding, die Vijfhuizen in de loop van de laatste jaren onderging, behoort ook de bouw van een twintigtal bejaarden woningen. Deze verrezen in het nieuwe gedeelte van het dorp, ten noordoosten van de Vijfhuizerweg en ten zuidoosten van de d'IJserinckweg. Het zjjn de eerste huizen aan twee nieuwe straten: de Groeneweg en de Woudweg. In juli 1961 werd de gemeentelijke goedkeuring voor de bouw gegeven. De heer C. A. de Koning, voorzitter van de Vereniging „Dorp Vijfhuizen" werd op 4 mei 1962 de eerste paal geheid. Tien woningen zijn gebouwd voor reke ning van de Woningbouwvereniging „Patrimonium" en tien voor de r.-k. Woningbouwvereniging „Sint Antonius van Padua". De huisjes zjjn gebouwd in blokken van verschillende aantallen en met grote onderlinge tussenruimte. In het midden in een ruime, betegelde binnen plaats aangelegd, die tezamen met de tegelpaden een oppervlakte van duizend vierkante meter beslaat. Verder is er veel plaats gereserveerd voor plantsoenaanleg, zodat het een schilderachtig plekje in Vijfhuizen zal worden. Dezer dagen zijn de eerste bewoners gearriveerd voor de gereedgekomen complexen, terwijl de andere huisjes in een vergevorderd afwerkstadium ver keren. grad, 14 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. STUDIO: Er moet maar eens getrouwd worden, a. 1. 2.15, 7 en 9.15 uur. MINERVA. Woensdag en do. 8.15 uur: De Nacht, strikt volw. Dinsdag 8 oktober. Stadsschouwburg, 8 uur: Nederlandse Co- medie met „De schuchtere aan het hof" van Tirso de Molina. Regie: Hans Boswinkel. In de hoofdrollen: Petra Laseur, Kitty Courbois en Femke Boersma. Concertgebouw, tuinzaal, 8 uur: Toneel vereniging „Rokato" met „De dochter van de bronnenmaker". Woensdag 9 oktober. Concertgebouw, 8 uur: Concert door de Marinierskapel onder leiding van H. C. van Lijnschoten, ten bate van het Marine Sana torium Fonds. Dinsdag 8 oktober. Frans Halsmuseum, 8 uur: Volksuniversi teit, begin cursus „Biologie van de mens" door dr. C. van den Broek. Minerva Theater, 8 uur: Wereldreizigers- serie, mr. A. Hustinx over Zuid-Amerikaan- se Caraïbische reisindrukken. Frans HalsmuseumWerken uit de Haar lemse School van de 16e t/m 19e eeuw. Bijzondere collectie werken van Frans Hals. Dagelijks van 105 uur, 's avonds van 8.30 tot 10.30 uur. Zondag van 1—5 uur. Teylers Museum: Schilderijen 19e en 20e eeuw. Tekeningen Nederlandse, Italiaanse en Franse school, 16e t/m 19e eeuw Fos sielen, natuurkundige instrumenten Ge opend op werkdagen, behalve maandag, van 113 uur. Eerste zondag van de maand van 13 uur Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 76: Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken. Van 1012.3c en van 1.305 uur, (behalve maandag! Zon- en feestdagen van 25 uur. do. 3 okt.: Paramentententoonsrtelling Ge opend 10-12. 2-6 en 8-10 uur. Museum Het Huis van Looy, KI. Hout weg 103: Cultuur-historische diarama's. Geopend: do. 10-12.30 en 1.30-5 uur Zondag en feestdagen 2-5 uur Vlshal: Ten toonstelling collectie moderne kunst uit eigen bezit Geopend dag 105 uur Zondag 15 uur „In 't Goede Uur", Korte Houtstraat 1 Maand oktober: tekeningen van Henk Pan der. Geopend 106 uur, 's avonds van 6—10 uur. Huize „Bloemenheuvel", Bloemendaalse- weg 158, Tentoonstelling van beeldhouwwer ken van Pieter Starreveld. Geopend 10—5 uur, zondag 2—5 uur, t/m 20 oktober. (Advertentie) Haute Coiffure - "alon de Beauté Telefoon 60643 - Buslijn 3 AMSTERDAM, 8 okt. De terughou dendheid van kopers heeft vandaag tot een verdere koersafbrokeling geleid. Ook van het Europese buitenland kwam geen steun voor de markt. De beurzen van Londen en Dusseldorp waren beide eer der iets lager. Ook het koersverloop van Wall Street was niet geschikt om de belangselling te stimuleren. Enig aan bod uit Amerika heeft in de avondhan- del van giseren de koers van Philips omlaag gedrukt en dit leidde vanmiddag tot een f 2 lagere openingskoers voor dit fonds. Tijdelijk werd reeds iets be neden de f 150 gehandeld. Unilever moest f 1 afstaan en Kon. Petroleum opende ongeveer f 0,50 lager. Verder is AKU met 8 pnt. gedaald, waardoor da koers weer dicht bij de 500 is gekomen. Hoogovens waren slechts een punt lager. De scheepvaartmarkt toonde een lichta koersafbrokkeling en in de cultuursec tor is HVA bijna 2 pnt. gedaald. De staatsfondsenmarkt toonde een iets be tere stemming. Ned i960 4 li Ned 1961 «li Ned 1963 X 4Ü Ned 1963 U 4 Ned 1961 4 Ned 1962 Staffel 1947 B N.G. Won bouwl. 6 Ned. Handel Mij. Cert Amsterdam Rubber HVA AKU Berkel Patent Calvé-Delft Cert Dell-Mij Fokker Ford van Gelder Hoogovens Müller Co Ned. Kabel Philips Gem Bez Unilever Wilton - FiJenoord 6 111 ton 2e Dordtsche vetr gew Kon. Petroleum '50 Holl Amerika Lijn Java Ch P L KLM Kon Ned Stoomb Mtl K P M Stoomv Mfl Nederland van Nlevelt van Ommeren Rott Lloyd Ned Scheepv Unie interunle Robeeo Unltas Ver Bezit Rentespaarbrleven '57 Rentespaarbrieven 58 2% Amsterdam '56 1 214 Amsterdam '58 H Amsterdam 56 Hl 2% Amsterdam '59 2 V. Rotterdam '57 Alb Heyn KI obl Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Kennecott Copper Vorig opening SLOT 8/10 100% 99* 97 96% 91» 91% 106* 369 114% 154 152% 509 501 270 960 128.80 342% 915 234% 583 583 335 493 152 ISO,— 142.70 141,60 275 446 783 167.70 167,— 134% 134 160 48.10 163% 1623% 166% 147% 126 125*4 281 143 144% 143»% 200 221 522 13250 145% 84% 91% 91% 93 92% 125% 4/10 7/10 50% 50% 33 3SVfc 90% 90 80% 783% Montgomery Ward Radio corp. Republic Steel Royal Dutch Shell UnloD Oil Southern Pacific Southern Railway Stamt on Ny Tidewater Unilever U S Steel Stemming: 78% 7814 14 37% 72% 43 47% 44% 70% 25 53 56% nauw. 78% 76% 13% 37% 473» 44% 33% 60% 71 25 53% 56% prijsh.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 3