Arbeidbesparend bouwplan Delftse wijk in uitvoering Opnieuw ministerieel beroep op de bouwvakarbeiders en luchtl zachten ZS ja graag! Koningin, prins en prinses in miljonairs- vliegtuig naarShiraz Drie doden bij oversteken Stralende uitvinder SAMENWERKING GEMEENTE EN WONINGBOUWVERENIGINGEN Nog steeds geert NAVO-kernmacht Bouwbond achter minister Bogaers Drs. P. Bogaers heit eerste paal Bezoek aan het oude Persepolls WEES GEEN SLAAF VAN UW TELEFOON DE BUMIFOON Luftivaffe komt bommen gooien Werknemerswensen bij Schelde besproken Kleuter verdronken Noodivachters gaan oefenen in kampen Op Vlieland A. K. Martienssen AMERICAN CIGARETTES i PAGINA 5 DINSDAG 8 OKTOBER 1963 BUITENLANDSE KRONIEK Na de ceremonie onderhield minister Bogaers zich geruime tijd ongedwongen met de bouw vakkers. Zwaaiend met zijn veïligheidshélm t wenst de minister de heiers veel dit werk vereist. succes bij het werk. NATUURZUIVER Zij men Het wil nog niet vlotten met de vorming van een N.A.V.O.-kern macht. Het is al weer hijna tien maanden geleden, dat in de Ameri kaans—Britse topconferentie in Nas sau het plan werd geboren voor een eigen afschrikwekkende macht van de Noord-Atlantische Verdragsorganisa tie, naast het bestaande Amerikaanse kemzwaard. Het denkbeeld ontstond vooral uit politieke overwegingen: Europa zou zich voor zijn verdediging niet meer zo geheel afhankelijk be hoeven te voelen van Amerika. De Amerikanen zelf hadden er van stra tegisch standpunt gezien nauwelijks behoefte aan, omdat zij hun eigen „deterrent" sterk genoeg achtten. Het oorspronkelijke plan van december 1962 is overigens intussen gewijzigd. Dacht men aanvankelijk aan een vloot van onderzeeboten, nu spreekt nog slechts van oppervlakte- schepen. Bovan- dien zijn bij de uit werking van het project juist door Engeland, dat het v—y idee met de V.S. .gelanceerd had, grote bezwaren ge opperd. (Frankrijk liet al in januari 1963 weten dat het niet mee zou doen). Van de westerse mogendheden toont op het ogenblik, naast Amerika, W est-DurtsIand zich het meest ge porteerd voor een N.A.V.O.-kern- roacht. Die macht zou moeten bestaan Uit een vloot van vijfentwintig opper vlakteschepen met ieder acht raketten voor de middenafstand van het type Polaris. Deze schepen zouden een ge mengde bemanning hebben, dat wil zeggen op ieder schip zouden zee lieden van drie verschillende N.A.V.O.-Ianden werkzaam zijn. Vooral dit laatste is een heel nieuw experiment. Aanstaande vrijdag zullen in Parijs gedelegeerden van een aantal N.A.V.O.-Ianden (waaronder Ame rika en de Duitse Bondsrepubliek) een conferentie beginnen over de pro blemen rond de kernmacht, terwijl de kwestie dezer dagen ook in Washing ton besproken wordt. Naar de Parijse conferentie zal Engeland een waar nemer sturen, maar Frankrijk blijft zich geheel afzijdig houden, al heeft de ontmoeting in de Franse hoofd stad plaats, omdat daar nu eenmaal het hoofdkwartier van de N.A.V.O. gevestigd is. Intussen probeert Rus land druk uit te oefenen op de wester se geallieerden om het plan voor een multinationale N.A.V.O.-kernvloot te laten vallen. De Sovjet-minister van Buitenlandse Zaken, Gromyko, heeft Zijn Amerikaanse collega. Rusk, en Zijn Britse collega. Home, vorige Week in New York gewaarschuwd dat de vorming van de N.A.V.O.-kern- macht een ernstige belemmering zou kunnen vormen voor de vermindering Van de internationale spanningen. Overmorgen heeft Gromyko een onderhoud met president Kennedy juist op de dag dat het kernstop- ökkoord formeel van kracht wordt en ongetwijfeld zal de Russische minister dan de kwestie van de N.A.V.O.-kernmacht ter sprake bren gen. Maar Kennedy denkt er niet over zijn project te laten vallen, hoe- Zeer hij ook streeft naar verbetering Van Amerika's relaties met Rusland. Dij zal Gromyko ongetwijfeld duide lijk maken dat die kernmacht geen essentiële wijziging brengt in het machtsevenwicht tussen oost en west, Jerwijl hij ook zal betogen dat Mos kou zich geen zorgen hoeft te maken over West-Duitslands positie in de uieuwe N.A.V.O.-opzet, omdat Bonn Seen zelfstandige beschikking krijgt °ver kernwapens. Hoewel nu met Ruslapd overeen- Sekomen is de kernproeven te staken, lerwijl men ook wil afspreken geen juimteschepen met kernwapens te mnceren, blijft het voor het westen D°odzakelijk de defensie op peil te houden en de samenwerking in de A-V.O. te versterken. Kennedy Jyil dit doel onder meer verwezen lijken met de „mixed-manned N-A.T.O. nuclear fleet", de kernvloot va» d, N.A.V.O. met gemengde bemanning. UTRECHT, 8 okt. De bondsraad van de Nederlandse Christelijke Bond van Werknemers in de hout- en bouw nijverheid vindt dat de plannen, die de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid voor de naaste toe komst heeft ontwikkeld, met inacht neming van bepaalde voorwaarden, alle steun verdienen. Di- bondsraad heeft zich vandaag hier langdurig bezig gehouden met de problematiek van de bouwnijverheid. Hij is het eens met de door de minis ter noodzakelijk geoordeelde bijzonde re beloning van de werknemers in de bouwnijverheid. De raad is verder van oordeel dat de plannen van de minis ter in grote lijnen kunnen bijdragen tot opvoering van de produktie. In hoeverre men gevolg kan geven aan de wens tot meer overwerk, zal af hankelijk zijn van de vraag of men er in zal slagen dit overwerk voor de Werknemers aantrekkelijk te maken, aldus de bondsraad. (Van onze verslaggever) DELFT, 8 okt. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, drs P C W. M. Bogaers, heeft gister middag, vóór hij het officiële startsein gaf voor de bouw van de Delftse stadswijk Voorhof n-Oost, nogmaals een dringend beroep op de bouwvak- arbeiders gedaan om zich tot het uiterste in te spannen ter leniging van „die ellendige woningnood „Weest u bewust van uw persoonlijke verant woordelijkheid en breng het offer van enige vrije tijd", zo yreeg hy hen. Voordat hij zich rechtstreeks tot de werknemers richtte, had de minister zijn grote ingenomenheid betuigd met het project waarmee Delft thans offici eel begonnen is en waarvan de beteke nis is gelegen in de arbeidsbesparende bouwmethoden die er worden toege past. Met het plan Voorhof II-Oost, dat niet minder dan 2028 woningen omvat, doet Delft een poging te bewijzen dat seriebouw in continue produktie tot aanmerkelijke besparingen op tijd en arbeid leidt. De nieuwe stadswijk zal komen te bestaan uit 988 woningwet woningen (ofwel 49 pet), 528 premie woningen en 512 woningen in de vrij e sector. Het is tot dusver het grootste project dat als één geheel in serie- produktie zal verrijzen. De bouwwereld zal het verloop van deze krachtsinspan ning dan ook met grote aandacht volgen. Het is de bedoeling het plan in drie en een half jaar te realiseren. Gebruik van de tot dusver gehanteerde methodieken zou de bouwtijd op vijf jaar hebben gebracht, zo deelde men op een persconferentie mee. Het voor deel van de seriebouw en het profijt van geprefabriceerde betonelementen zullen overigens nauwelijks kostenver lagend werken, aangezien grote inves teringen nodig zijn in de stalen be kistingen, bouwkranen en andere spe- die de aanpak van De voorlopige „kale" huur van de (Advertentie) RQXY RK63 woningwetwoningen werd begroot op ongeveer eenentwintig gulden per week. In totaal gaat het plan ongeveer veertig miljoen gulden kosten. Een groot aantal figuian uit krin gen van aannemers en architecten, alsmede van de opdrachtgevende instanties, de gemeente Delft, de Technische Hogeschool, die daartoe een stichting in het leven riep, en diverse woningbouw-verenigingen, hebben het project gezamenlijk uitge werkt. Daarom stond gisteren een bouwteam van ongeveer 25 personen aan de „wieg" van deze onderne ming. In anderhalf jaar tijds werden alle voorbereidingen getroffen en de benodigde vergunningen in de wacht gesleept. Het ministerie erkende het plan officieel als arbeidsbesparend. Voorts zal de verletbestrjjding in Voorhof II-Oost krachtig ter hand llllllllllllllllllllllliiiiiiiiiiiilllilliiiiiiiiiillllllllllllllllllillllllii IIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHII worden genomen. Vroegtijdig zal bij voorbeeld de centrale verwarming, waarvan alle woningen zullen profi teren, worden gemonteerd, en ook zullen plastic afschermingen de bouwvakkers in staat stellen bij regen en wind door te werken. Vier flatgebouwen van elk zestien verdiepingen gaan de markante pun ten vormen in deze nieuwe wijk van Delft. Voorts komen er nog galerij- woningen in negen, zeven en zes lagen en de rest van het dertig hectare groot bouwterrein dat een veenlaag heeft van 16 meter en waarin zandpalen de nodige stabiliteit moeten bewerkstelli gen zal worden ingenomen door 372 eengezinswoningen. De flatgebouwen van negen en zestien verdiepingen vragen, zoals nauwkeurig is berekend, 720 manuren per woning, de andere galerijwoningen 785 manuren. Het lan delijk gemiddelde ligt ongeveer op 1350 manuren, maar hierin is ook bijvoor beeld de bouw van bungalows be rekend. Nochtans zit men met genoem de cijfers nog ver beneden de normale tijdsduur. De bouw van de wjjk zal overigens volgens traditionele bouw methoden geschieden, zij het dan dat tevoren vervaardigde onderdelen een grotere rol zullen spelen dan gewoon lijk in de traditionele bouw het geval is. De burgemeester van Delft, de heer D. de Loor, deed, in de bijeenkomst die aan het ministeriële startsein voor afging, een beroep op het departement, zijn gemeente in staat te stellen snel haar (goedgekeurd) uitbreidingsplan voor 9000 woningen te realiseren, daar anders de krotopruiming nog 30 tot 40 jaar in beslag zou nemen. Men rekent nu al op de komst van 10.000 studenten, en voorts zal het Europees Ruimte vaartcentrum (ESTEC) de nodige wo ningbehoefte scheppen. „Geef ons een kans" riep de burgemeester uit. De minister ging in zijn toespraak op dit verzoek niet verder irn maar gaf wel blijk de nood van Delft te beseffen. Nogmaals zette hij de begin selen uiteen die in zijn bouwnota zijn vervat en waarin het belang van con tinuïteit volledig wordt erkend. Met behulp van twee elementen: een glij dend systeem van contingentstoewij zing en het aanhouden van een cen trale reserve hoopt de regering de produktiestroom te kunnen handhaven. De reserve geeft gelegenheid een extra contingent te geven als premie op snel en efficiënt bouwen. In principe stelt de regering geen maximumgrens aan die reserve. Drs. Bogaers toonde ver heugd te zijn over het feit dat het plat. Voorhof II-Oost geheel past in de denkbeelden die hij in de bouwnota heeft uiteengezet. Hij noemde het pro ject een fundamentele bijdrage tot op lossing van de woningnood. Op het bouwterrein bediende de minister daarna een knop, welke handeling tot gevolg had, dat een der stalen bekistingselementen, nodig voor (Advertentie) TEHERAN, 8 okt. (Reuter, ANP) Koningin Juliana, prins Bernhard en prinses Beatrix hebben gisteren, in ge zelschap van de Sjah en keizerin Farah, een bezoek gebracht aan het 2.500 jaar oude Persepolis. Het gezelschap maakte de reis per vliegtuig van het vliegveld van Isfahan, nabij Teheran, naar Shiraz, de stad van dichters, ro zen en nachtegalen. Bjj de aankomst op het vliegveld van Shiraz lag het in de bedoeling dat een klein meisje een boeket bloemen aan koningin Juliana zou aanbieden, maar de emotie was het meisje te machtig. Het barstte al spoedig in tranen uit. Hierop trachtte koningin Juliana het meisje tot bedaren te brengen, waarin zij spoedig slaagde. (Van onze correspondent) VLISSINGEN, 8 okt. In de onder nemingsraad van de Kon. Mij „De Schelde" is gesproken over een tien tal wensen dat onlangs van werkne merszijde aan de directie werd voor gelegd. Bij de behandeling van de „verlanglijst" werd er van de zijde der directie op gewezen dat er altijd bereidheid bestaat voorstellen uit de ondernemingsraad in overweging te nemen. De werknemers zullen echter in de huidige omstandigheden moeten begrijpen, dat de scheepsbouw zich ge sn onberaden stappen kan veroorlo ven. De directie sprak het vertrouwen uit dat de discipline in het bedrijf onder alle omstandigheden gehandhaafd zal blijven. Een van de tien punten be trof een uitkering ineens van honderd gulden. De voorzitter van de onderne mingsraad, de heer J. W. Hupkes, verklaarde dat de directie van De Schelde deze uitkering uiteraard za) verlenen wanneer in het landelijk overleg tussen werkgevers en werkne mers de uitkering van een bedrag in eens verplicht zou worden gesteld. Op een vraag wat de directie zal doen ais landelijk wordt besloten de zaak aan de individuele bedrijven over te laten, werd meegedeeld dat daarover nog geen beslissing kan worden geno men. (Advertentie) Reumatiek TOGAL HELPT Griep TOGAL HELPT Migraine TOGAL HELPT Menstruatiepijn TOGAL HELPT Verkouden TOGAL HELPT Hoofdpijn TOGAL HELPT Spit TOGAL HELPT een zestien verdiepingenflat, op zijn plaats zakte. Met het indrukken van een tweede knop maakte de minister gebruik van afstandsbediening voor het in dienst stellen van een heimachine, die de eerste paai voor een ander woongebouw in de grond sloeg. In de ontvangsttent onderhield de minister zich, na afloop van deze ceremonie, behalve met de leden van het bouw team, ook nog enige tjjd met enkele arbeiders die het project de komende jaren van de grond moeten brengen. PERSEPOLIS, 8 okt. (ANP) Prins Bernhard heeft zich maandag bij de triomfale intocht in Shiraz de eeuwige dankbaarheid verworven van een zeven tal Nederlandse journalisten en de ca mera-operateur van Polygoon, Piet Buis. Zij zaten in een open blauw geverfd be- stelwagentje dat wel bijzonder gek af stak bij alle fraai" limousines van de koninklijke stoet. Maar de Perzische chauffeur deed erg zijn best en kroop onmiddellijk na het vertrek geleidelijk naar voren, hetgeen leidde tot misbaar van hooggeplaatste legerofficieren en stads-officials, die overigens machteloosmoesten toezien hoe de vreemde eend hen onverstoorbaar passeerde. Totdat de bestelwagen het hele ge volg voorbij was en vlak+achter de mo torpolitie belandde, die de linkerhelft vau de weg geheel in beslag nam. Twin tig meter verderop keek prins Bernhard, naa-keizerin Farah gezeten in de open wagen, achterom. Hij zag welke dappere pogingen de Nederlanders deden in de nabijheid te komen en begon toen heel or vallend, ook voor alle hoge Perzen achter hem, uitnodigend te zwaaien met zijn linkerarm. Dit gebaar deed wonderen. Niet zonder tegenzin lieten de motoragenten het wa gentje voorbijgaan en zo passeerde het enkele seconden later eerst de wagen van prinse Beatrir kwam vervol gens naast die van prins Bernhard en de Keizerin te rijden. Di Prins stak zijn duin omhoog en lachte vriendelijk, ook keizerin Farah, maar cameraman Buis was nog niet tevreden. Zijn wens werd verhoordwant even later 'f ek in de voorste wagen konin gin Juliana om e. toen zij lachend naar het - wagentje bleef kijken, kreeg de chauffeur moed en kwam ook bij haar IdTlQSZij- Zo bleef het de gehele tocht door Shi raz, zodat men hier deze unieke opna men van de open auto met de Sjah en onze Vorstin en mi juichend Shiraz op de achtergrond in de bioscopen in kleur zal kunnen zien. De bevolking van Shiraz had het vor stelijk gezelschap een enthousiaste ont vangst bereid. Langs de straten ston den duizenden mensen, die hun welkom luid tot uitdrukking brachten. De vliegreis was een heel bijzonde re vlucht geweest voor de koningin en prinses Beatrix. Voor de eerste maal vlogen zij in het beroemde klei ne straalvliegtuig voor miljonairs, de Lockheed Jet Star, die maar liefst vier straalmotoren heeft, maar slechts plaats biedt aan een zestal personen. De Sjah zelf bestuurde het vliegtuig. Van Shiraz ging de tocht per auto verder naar Persepolis, de vroegere hoofdstad van het uitgestrekte Achae- menische rijk, waar de paleizen van de vroegere koningen Darius en Xerxes, gebouwd toen Perzië op het hoogtepunt van zijn macht stond, werden oewon- derd. Aan koningin Juliana werd een prachtig met ivoor en goud mozaïeken ingeiegd album over de oudheidkun dige wonderen van Persepolis aangebo den. Na een rondrit door Persepolïs en een bezoek aan de monumenten van het nabijgelegen Naghshé Rostam keer den de hoge bezoekers terug naar Shi raz, waar de graftomben van de be roemde Perzische dichters Saadi en Haliz werden bezocht. Vandaag reist het gezelschap per vliegtuig naar Shushtar en Dizful, in het zuidwesten van Perzië, door. WAALWIJK, 8 okt. Gistermorgen is hier een kind van anderhalf jaar van de familie A. Klerks in een ach ter de woning gelegen vijver geraakt en verdronken. DEN HAAG, 8 okt. De 75-jarige mevrouw J. J. M. Spruit-Rueck uit de Jacob Catsstraat is gisteren op de hoek van de Hoefkade en de David Blesstraat na een aanrijding overle den. De vrouw wilde voor een vrachtwa gen de weg oversteken. Bij de aanrij- dinliep de voetgangster ernstige ver wondingen aan het hoofd op. Zij over leed ter plaatse. OEGSTGEEST. Gistermiddag 1« de 57-jarige P. de L. uit Lisse, toen hij op zijn bromfiets vanuit een zij weg rijksweg 4 overstak, door een per sonenauto geschept en zo ernstig ge wond, dat hij is overleden. ZELHEM. De 62-jarige W. H. Weenink is zondagavond in zjjn woon plaats door een auto gegrepen en op slag gedood. De heer Weenink wilde op zijn fiets de Doetinchem- seweg oversteken. Hij werd aange reden door een personenauto. SITTARD. In de nacht van zon dag op maandag is hier de 79-jarige woonwagenbewoner W. Scheffers door een bromfiets aangereden en op slag gedood. De bestuurder van de brom fiets werd ernstig gewond. DEN HAAG, 8 okt. Onder super visie van de hoofdafdeling bescher ming bevolking van het ministerie van Binnenlandse Zaken worden drie oe fenkampen ingericht, waarin de nood- wachters, ingedeeld hij de B.B.-red- dingsdiensten. geoefend kunnen wor den. Het eerste kamp, gelegen In de gemeente Steenwijkerwold, is gisteren in dienst gesteld. Het is bestemd voor de drie noorde lijke provincies en de provincie Ove> ijssel. Voor de provincie Gelderland en de drie zuidelijke provincies wordt een dergelijk kamp ingericht in de gemeente Deume. terwijl in de ge meente Wieringarmeer een oefenkamp zal komen voor de provincies Noord en Zuid-Holland en Utrecht. De noodwachters van de reddings dienst zullen in ploegen van ongeveer vijftig man één of tweemaal per jaar een tweedaags oefenprogramma moe ten volgen. Ze worden daartoe gele gerd in voormalige arbeiderskampen. Advertentie) Neem een automatische Telefoniste. Prijs 595.Eventueel ook in huur of huurkoop verkrijgbaar. KONINGINNEGRACHT 78 - DEN HAAG TeL 070—63.30.06 63.37.89 LEEUWARDEN, 8 okt. Militairen van de Duitse luchtmacht zullen bin nenkort op het waddeneiland Vlieland oefeningen houden met napalmbom men. Duitse afgevaardigden voerden reeds besprekingen met de Nederlandse in stanties over de mogelijkheden op Vlie land. Militairen onderzochten het ter rein. Nog deze maand verwacht men op de vliegbasis Leeuwarden een vracht vliegtuig en twee passagierstoestellen die een grote groep technici en piloten van het Duitse leger over zullen vliegen. (Advertentie) Elke OLVEH polis is winstdelend. et een stralend gezicht nam vrijdagmiddag op Schiphol de heer A. K. Martienssen de geluk wensen in ontvangst van de heer I. A. Aler, vice-voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart, en tevens de Ir. Von Baumhauer- plaquette, die hem was toege kend door het Ir. Baumhauer- fortds, voor zijn belangrijke bij drage ter bevordering van de luchtverkeersveiligheid. Een Amerikaan en een Engelsman waren sinds de oprichting van het fonds eerder in het bezit gekomen van deze plaquette. De heer Martienssen, die de geestelijke vader is van het alom geroemde Satco-project, was juist van een zakenreis uit Japan in Amsterdam terugge keerd. Als hoofd van het pro jectenbureau, afdeling lucht vaart" bij de N.V. Holl. Signaal apparaten te Hengelo, vertoeft hij nogal eens buitenslands daar steeds meer landen belangstel ling gaan tonen voor zijn_ uiter mate belangrijke uitvinding. Hij wuift echter veel van de hem toegezwaaide lof weg, "T in Schotland de basis voor gelegd en tientallen technici, die bij onze zaak werken hebben daarna in de omvangrijke legpuzzel een steentje aangelegd, waardoor ten slotte het automatisch systeem ontstaan is, dat belangrijke diensten be wijst voor de veiligheid van het luchtvaartverkeer." De heer Martienssen, 15 oktober 1919 in Johannesburg geboren, aina zich doordat zijn vader piloot was, al op jeugdige leeftijd voor de luchtvaart interesseren. Op de universiteit van Cambridge ging hij even wel geen techniek studeren, maar geschiedenis, hetgeen hem naar later zou blijken uitstekend van pas zou komen. Omdat hij de Engelse nationaliteit bezat diende hij tijdens de laatste oorlog bij de Engelse ma rine. Hij was van 1942 tot aan het einde van de oorlog, officier-gevechts- leider óp het vliegtuigmoederschip „Victorius" en leverde met dit schip slag op vrijwel alle wereldzeeën. Na de oorlog behoorde hij tot de staf van de Engelse admiraliteit, belast met het samenstellen van oorlogs documentatie aan de hand van de op de vijand buitgemaakte waardevolle stukken. In deze periode kreeg hij een juist inzicht in de Duitse marine, hetgeen hem op het pad der journalistiek bracht. Nadat hij enige tijd medewerker was geweest van „The Economist" kreeg hij toestemming van de marine-autoriteiten voor het schrijven van boeken, waarbij hij gebruik mocht maken van de do or hem verzamelde gegevens bij de oorlogsdocumentatie. Voor zijn „Crime and Police" en „Hitler and his Admirals" bestond na het verschijnen een grote belangstelling. Na zijn journalistieke loopbaan keerde hij op verzoek bij de marine terug. Hem werd verzocht de technische problemen voor de luchtverde diging tot ontwikkeling te brengen. Daarvoor ging hij naar Schotland. Tijdens deze werkzaamheden heeft de heer Martienssen de basis gelegd voor het Satco-project Toen hij in 1959 bij Hollandse Signaalapparaten in Hengelo in dienst kwam kreeg hij de gelegenheid met een aantal technici dit project te vervolmaken. Veel steun en medewerking heeft hij daarbij ondervonden van de Rijksluchtvaartdienst er de K.L.M. Neder land, dat reeds in de wereld een grote naam eeft op het gebied van het transportwezen was het eerste land, dat het Satco-project aangreep ten behoeve var de veiligheid van het luchtvervoer. Langzaam maar zeker gaan echter ook andere landen grote belangstelling voor deze belang rijke uitvinding tonen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 5