Twee bekers voor de hockeyers KREYMB0R6 Esbjerg voert met brief koude oorlog tegen PSY Brit Penrose: jarige leider KLEUTER COAT NU 23P° Na middagtraining beslist Appel over meespelen van de geblesseerde Kerkhof is en Pijs Honderd Noordafrikanen in de aan de slag A B A S I EXAMENS K.v.K.'s: Verhoog investeringskost op PTT-begroting Acht jeugdige dieven gegrepen Kleurenfilm over Churchill „VRIENDELIJKE" OPSOMMING VAN SPELERS IN NATIONALE TEAMS Stoomwals-sper9 voor Oran je een te groot probleem Operatie klopt rivaal ESCA DOUWE EGBERTS Spil Madsen is weer van de partij Achterstand telefoon aansluitingen groeit In Limburg Zone-schaaktoernooi Pomar en Dr. Filip herhalen zetten Europese basketbaltitel Hoofdklas handbal Sportflitsen Eindelijk.... Zachte geurige pijptabak DINSDAG 8 OKTOBER 1963 PAGINA 9 Van Gooswïlligent de aanvoerder van het Nederlandse hockey-team toont op Schiphol de twee "bekers die de ploeg tijdens het landen- toernooi in Lyon heeft gewonnen. kalmeert de zenuwen zonder slaap te verwekken! Uitslagen Waarborg-kwaliteit. Tricot kraag en wattine voering. Met rugceintuur. In grijs en beige. Alleen geldig 9 oktober. O.a. voor leeftijd 2 jaar Doelman Bals grijpt mis na een schot van Esbjergs linksbinnen Frandxen. Het betekende het tweede doelpunt in de eerste wedstrijd. Morgen mag het niet gebeuren. Zal PSV de verdediging van Es bjerg zo zeer in paniek brengen als op deze foto, waar Allemann (in het wit) met een boogballetje over de verdedigers heen Brusse- lers probeert te bereiken? Overi gens kwam dit in de wedstrijd in Esbjerg, waar deze opname werd gemaakt, sporadisch voor. (Van onze speciale verslaggever) EINDHOVEN, 8 okt. De brief is vriendelijk gesteld. Gisteren viel hij bij de administratie van PSV in de bus. Afzender; Jan Jensen, secretaris van Esbjerg Forenede Boldklubber. Summiere inhoud: „Vier van onze spelers die de reis naar Nederland meemaken speel den zondag in het nationale A-elftal: Hansen, Jens Petersen, Carl Bertelsen en John Madsen. Drie speelden er in het Deense B-elftal: Preben en Egon Jensen en Carl Emil Christiansen. Bjarne Kikken- borg kwam in het nationale jeugdteam uit." Madsen terug Geen volgende keer HENGELO, 8 okt. Rijkskweek school voor onderwijzers, A. Bootsma, W. Brinkman, H. Buunk, J. G. Steen en B. Heller, Enschede, C. H. G. ter Wemgel en E. J. Haverkate, Hengelo, en de dames C. R. Bennink, Hengelo en W. A. Tankink, Haaksbergen. (Advertentie) SCHIPHOL, 7 okt. (ANP) Triom fantelijk toonde aanvoerder Van Goos- willigen gisteren twee gewonnen bekers toen de Nederlandse hockeyploeg op Schiphol terugkwam van het negen da gen durend landentoernooi, dat in Lyon als voorbereiding op d. Olympische Spe len is gehouden. Op het toernooi zijn geen officiële prijzen uitgereikt, omdat niet alle landen tegen elkaar uitkwamen. „Maar met de officieuze tweede prijs, die ons door de stemming van twintig journalisten is toegewezen, zijn wij bijzonder in onze schik," zo zei coach Piet Bromberg. „Natuurlijk zijn wij ook blij met de tweede beker, die wij in de wedstrijd tegen Pakistan won nen. De journalisten hebben unaniem Indië als' de beste ploeg beoordeeld. Nederland was met negen stemmen tweede, Duitsland met vijf stemmen derde en Pakistan met vier stemmen vierde." Op een vraag wat hij dacht van de Ned -rlandse kansen op de komende Olympische Spelen, antwoordde de hockey-coach: „De enige schaduwzijde van dit toernooi is misschien geweest, dat wij al onze kaarten op tafel heb ben moeten gooien." AMSTERDAM, 8 okt. De Vrije Universiteit het doet. theol.: ds. N. H. Heiner (Klazienaveen). UTRECHT, 8 okt. Rijksuniversi teit, kand. Engels: mej. E. Broere (Utrecht), de heer E. S. Kooper (Doorn Kand. Gesch.: L. Smeets (Utrecht). Semi-arts: F. Berk (Baam), C. Verbon (Den Haag). Arts: J. van Lookeren Campagne (Bilt- hoven), J. Lourens (Utrecht), mevr. M. Leuren s-v an Mens (Utrecht). AMSTERDAM, 8 okt. Universiteit. Kand. psychologie: mej. E. Terstal, Am sterdam. Doet. soc. geografie: K. Bant, Koedijk. Kand. soc. geograf. mevr. A. Huges-Perthel en de heren I. Bijleveid, Amsterdam en H. Enter, Badhoevedorp. Kand. economie. H. Muler, A. van Wes- terop, J. de Jong, Diemen en F. Hon- dius, Bussum. Doet. geneesk. Mej. L. Bergman, Amstelveen: C. Boon, Vel- sen; mej. ,M. Leurs, Weesp; J. Toot, AMSTERDAM, 8. OKT. 8 De geza menlijke Kamer van Koophandel en Fa brieken in Nederland vragen om ver hoging van de investeringsmiddelen in de PTT-begroting 1964. Zij hebben daar toe aanleiding gevonden in de aanzien lijke achterstand bij het totstandbren- gen van nieuwe telefoonaansluitingen. De situatie, die al eerder is gesigna leerd verbetert niet, „integendeel zij verslechtert van jaar op jaar". In een adres aan de Tweede Ka mer vragen de KvK's in overleg met de regering te willen bevorderen, dat er meer geïnvesteerd wordt Moeilijk heden van ernstige aard tekenen zich voor de komende jaren reeds af. De Kamers hebben een onderzoek in gesteld naar de omvang van de ach terstand in de aansluitingen in de ver schillende delen van ons land. Het is haar daarbij gebleken dat deze achter stand van plaats tot plaats zeer uit eenloopt. „Wat daarbij wel tot bijzon dere bezorgdheid aanleiding geeft is het feit", aldus het adres, ,,dat nu reeds vaststaat dat in verscheidene netten waarin nog wel enige nummer capaciteit is, of waarin volgens een prioriteitenschema aanvragers althans nog In de meest urgente gevallen kun nen worden geholpen, in de jaren 1964 en 1965 ernstige moeilijkheden worden verwacht en enkele centrales zelfs in het geheel geen uitbreiding aan hun nurnmercapaciteit meer zullen kunnen geven. In verscheidene zeer recent uitge breide centrales bestaat nu reeds weer achterstand, terwijl in vele andere net ten binnen afzienbare tijd wel enige uit breiding van de nummercapaciteit tot stand zal komen, maar deze uitbreidin gen in de meeste gevallen niet voldoen de soulaas geven om alle wachtenden te helpen. De Kamers ontkomen niet aan de in druk dat er door de beperkte investe ringsmiddelen geïmproviseerd moet wor den om voor korte tijd hier en daar nog enige verlichting op de meest ern stige knelpunten te geven, waardoor af doende maatregelen achterwege blij- IJmuiden; G. van Beurden, mej. M. Bloemkolk, J. Blom, S. Bloom, mej. E. de Boer, J. v.d. Broek, J. ten Cate, M. van Dorth, J. Ehrlich, L. Gold, mej. F. den Hartog Jager, D. Israel, mej. M. Klauwers, P. Krausz, mej. A. van Laarhoven, R. Lavey, mej. L. Lubbers, A. Meiners. mej. M. Melsen, S. Meeu- wissen. C. Nol, M. van Overloop, H. Oudshoorn. G. Beet, F. Portier, C. v.d. Raaü. H. Ras mevr. M. Roding-in-t' Veld, D. Rijkels, W. Rijnberg, mej. I. Sindram, F. van Slooten, J. Smit, M. Stapper, mevr. M. Thio, G. Thomassen, P. Timmermans, mej. M. Verbeeten, mej. M. Vinkenburg, P. v.d. Zanden, allen te Amsterdam. MAASTRICHT, 8 okt. De politie van Maastricht, Heerlen en Venlo heeft acht jeugdige dieven aangehouden, on der wie vier Duitsers. De met-Duitsers zijn vier Maastricht se jongelui, van respectievelijk 16, 17, 18 en 19 jaar. De jongste van dit viertal heeft bekend ingebroken te heb ben in de woning van een doofstom echtpaar, dat enkele marktstalletjes ex ploiteert. Toen het echtpaar onlangs van huis was om enkele stalletjes op te bouwen, verschafte de jongeman zich toegang tot de woning aan de Cu- waartslaan en ontvreemdde daar het he le bedrijfskapitaaltje, groot duizend gul den. Van het geld kocht de jeugdige in breker een bromfiets en een bandre corder, met een totale waarde van cir ca achthonderd gulden. De verkopers van deze artikelen hebben de brom fiets en de bandrecorder weer terug genomen, zodat het gedupeerde echt paar weer grotendeels het gespaarde kapitaaltje heeft teruggekregen. Een 19-jarige Maastrichtenaar bestal zijn ouders. Na een onenigheid thuis ver liet hij de ouderlijke woning en nam het geldkistje met 1200 gulden mee. Hij brak het kistje open, stak de inhoud in zijn zak en gooide het kistje in de Maas. De politie kreeg eer tip, dat de jongeman erg royale verteringen in bars maakte. Bij zijn aanhouding bezat hij nog elfhonderd gulden. De Heerlense politie hield twee jeug dige Duitsers uit Aken aan, die in de voorbije zes weken enkele tientallen ge stolen bromfietsen clandestien vanuit Duitsland in Nederland hebben inge voerd. De politie in Venlo betrapte gisteren op heterdaad twee jongemannen uit Dusseldorp. Zij hadden in Venlo een auto gestolen en waren op een afgele gen plek bezig deze auto van bepaalde onderdelen te ontdoen, welke zij op hun eigen auto monteerden. (Advertentie) GROTE MARKT 1-7 - HAARLEM LONDEN, 8 okt. Het leven van Winston Churchill wordt momenteel verfilmd volgens een draaiboek, dat in hoofdzaak is gebaseerd op de mémoires van de Britse staatsman over de twee de wereldoorlog. De film. waarvoor nog geen titel is vastgesteld en die een ver- toningsduur krijgt van ongeveer ,wee uur, zal gedeeltelijk bestaan uit archief opnamen, die door middel van een nieuw technisch procédé van kleur zullen wor den voorzien. Op het ogenblik worden opnamen ge maakt in Churehills buitenverblijf Chart- well, op het officiële buitenverblijf van de Britse eerste minister Chequers, in Downingstreet 10 en in Blenheim Pa lace, waar Churchill werd geboren. ENSCHEDE, 8 okt. Penrose was gisteren de held van het zoneschaak- toernooi. Eerst werd hij feestelijk toege sproken in verband met zijn dertigste verjaardag, daarna werd zijn koning met een rood strikje getooid en ver volgens speelde hij tegen de Bulgaar Popov een juweel van een partij. Hij kreeg van de lachende Bulgaar een ste vige handdruk en van de opgewonden zaal een daverend applaus. Toen reali seerde men zich bovendien dat de En gelsman met drie uit drie verdiend de leiding had genomen. Grootmeester Pomar en dr. Filip stelden de wedstrijdleiding voor een probleem. Zij kwamen namelijk in een moeilijke Tartakowervariant van het orthodox damegambiet tot een herha ling van zetten. Dat geschiedde vóór de dertigste zet, hetgeen interventie van de wedstrijdleider De Graaf be tekende. Deze aanvaardde de remise wending als niet in strijd met de spelopvattingen, die inhouden dat een partij tot de dertigste zet moet wor den voortgezet. De Nederlander van Scheltinga was vrij en daarom richtte de meeste aan dacht zich op de Vlaming Boey in zijn partü tegen Darga. Hij veroverde met zwart eèn pion, kwam in tijdnood en had toen geen redenen meer het remise aanbod te weigeren., De uitslagen van de derde ronde wa ren: PenrosePopov 1-0; PomarFi lip '/i-Vi DuraoMazzoni Vt-Vt! Darga— Boey '/«-'/«HeidenfeldLengyei 0-1; AitkenTatai 0-1; PhilippeLlado 0-1; KupperGligoric De stand ls nu: 1. Penrose 3 pnt.; 2 en 3. Boey en Pomar beiden 2*/2 pnt. 4 t.m. 7 Darga, Lengyei. Gligoric, Llado allen 2 pnt. 8. Tatai 1'/» pnt. 9 en 10. Aitken en Kupper beiden 1 pnt. 11. Van Scheltinga 1 uit 2 partijen; 12 en 13. Mazzoni en Filip 1 pnt.; 14 en 15 Heiden feld en Popov Vz uit 2 partijen; 16. Du rao X en 1 afgebr.; 1. Philippe 0 pnt. kl. stijging p. maat WROCLAW, 8 okt. Nederland heeft ook zijn vierde wedstrijd in het toer nooi om hel Europese baskethalkam- pioenschap niet kunnen winnen. Het Bul gaarse ,,stoomwals"-basketbal was voor de frêle Nederlanders een onover komelijk probleem, mede door de arbitrale bescherming die deze spelsoort lijdens dit toernooi schijnt te bezitten. Bulgarije won met 99-71. Toch heeft de Nederlandse ploeg na de ruststand 46-32 hard teruggevochten. Tot 67-82 leek Nederland nog kansen te hebben maar het uitvallen van Kok en Witte kostte onze landgenoten te veel kracht. De Bulgaren wilden: winnen met drie cijfers, maar bij 99 ktlonk het eindsignaal. De beste Nederlander was Franke met 27 punten terwijl Witte, die 14 punten scoorde, opnieuw de aandacht op zich vestigde. Kok liet 13 punten no teren. De andere uitslagen luiden: Tsjeoho- slowavië-Oost-Duitsland 62-81; Joegosla- vië-Turkije 96-67; BelgiëItalië 76-75; FinlandSpanje 83-79; FinlandSpan je 83-79; HongarijeIsraël 80-73; Polen Frankrijk 98-65RuslandRoemenië 64-54. (Van onze handbalmedewerker) AMSTERDAM, 8 okt. De grote strijd om de hegemonie in de hoofd klasse heren van de handbalcompetitie tussen ESCA en Operatie is afgelopen weekeinde geëindigd in een zege voor de Hagenaars, die met dit resultaat we derom een bewijs hebben geleverd dat zij dit seizoen vastbesloten zijn als landskampioen te finishen. Bij de dames blijft Actief de aandacht op zich gevestigd houden. Tegen het altijd lastig te kloppen Hygiëa werd thuis een overwinning van 65 behaald. Het team uit Paterswolde bezet nu de tweede plaats achter Zeeburg dat niet speelde. Niloc voegde twee punten aan zijn totaal toe ten koste van het op eigen veld aangetreden Athene (1-5). De stand: Zeeburg 4 8 Hygiëa 5 4 Actief 5 6 Athene 5 4 4 5 Verburch 4 2 WLC/DES 3 4 Sagitta 4 1 De toeschouwers bij ESCAOperatie 'ller™) konden van een aantrekkelijke krachtmeting genieten. Aanvallend zowel ais verdedigend waren de Hagenaars iéts beter, wat resulteerde in een zege voor hen van 11—15. Bijzonder spannend ver liep de ontmoeting tussen PSV en Aals meer, die de Eindhovenaren op het nip pertje (12li) in hun voordeel beslis ten. Hellas stelde energieke pogingen t iwerk, de nul uit zijn staat van dienst te schrappen. Maar het op be zoek zijnde Niloc voelde daar weinig voor, al was er niet zó veel verschil in produktlviteit (10—13). Nu luidt de stand: Operatie 5 10 Niloc 4 4 ESCA 5 7 PSV 5 4 Stratum/M 3 6 Aalsmeer 5 1 Blauw Wit 4 4 Hellas 5 0 Zeven kostbare renpaarden zijn termoirgen in Dringhouse dood in hun stal aangetroffen. De dieren bleken vergiftigd. Men weet niet of er opzet in het spel is. De uitslagen van de wedstrijden, ge speeld voor de Engelse competitie, lui den in de Eerste divisie: Aston Villa- Everton 0-1. West Ham-Burnley 1-1. De Amerikaanse National Broadcas ting Company (NBC) heeft de exclu sieve televisie rechten verkregen voor het uitzenden van de Olympische Spe len van het volgend jaar voor 1.200.000 dollar. BELGRADO, 7 okt (UPI) In april van het volgend jaar zal in Belgrado een wedstrijd worden gespeeld tussen een Joegoslavisch voetbalelftal en een Europese selektie. De baten zün be stemd voor de door een aardbeving verwoeste stad Skoplje. Gisteravond luidde de stand in de Zesdaagse van Berlijn: 1. Bugdahl- Rewa (Did) 242 pnt.; 2. Post-Pfenniger (Ned.-Zw) 148 pnt.; 3. Van Looy-Va Steenbergen (Belg.) 119 pnt. Advertentie) Coopvaett (Van onze Limburgse redacteur) HEERLEN, 8 okt. Het grote aan tal nationaliteiten in de Limburgse Mijnstreek heeft opnieuw een uitbrei ding ondergaan. Sinds kor* werken nar melijk een kleine honderd Noordafri kanen, hoofdzakelijk Marokkanen en Algerijnen, in de Oranje-Nassaumijnen. De directie-secretaris van deze parti- culiere mijnmaatschappij, mr. H. Dec kers, ontkende tegenover ons, dat Noordafrikanen in de Oranje-Nassau mijnen werkzaam zijn. „Mogelijk een enkeling", zo zei hij maar ir. C. Raedts, directeur van dezelfde on derneming deelde ons mee, dat enkele tientallen Marokkanen m dienst zijn ge nomen. Van andere zijde vernamen wij, dat hun aantal inmiddels is opgelo pen tot honderd. Het betreft hier niet rechtstreeks in Noord-Afrika geworven mijnwerkers Evenmin is het waar, dat de Oranje- Nassau-mijnen deze arbeidskrachten via een zogenaamde koppelbaas be trekken, aldus ir. Raedts. Volgens oem hebben de Noordarikanen zich spontaan gemeld om in de mijn te werken en we) naar het voorbeeld van enkele land genoten, die reeds langer in Limburg werkzaam zijn en die hun kennissen o.a. in Noord-Frankrijk, België en Duitsland, hebben aangespoord om naar ons land te komen. Zij vinden hier het werkklimaat beter dan in andere Europese mijnbekkens, aldus ir. Raedts. Over de arbeidsprestaties van de Noordafriaknen zijn de bedrijfsleiders bij de Oranje-Nassaumijnen zeer te spreken. Vanwege het bestaande te kort aan jeugdige ondergronders en meer speciaal vanwege het feit, dat de werving in Spanje, sinds de recen te staking van enkele honderden Spanjaarden bij de staatsmijnen, praktisch stil ligt, zijn de Noordafri kanen bijzonder welkome arbeids krachten. Ook de werving van Joego- slaven verloopt niet erg succesvol. In vakbondskringen .s men minder gelukkig met de uitbreiding van het aantal buitenlanders, omdat de vakbon den op het standpunt staan, dat het ar beiderstekort niet is op te heffen met de tewerkstelling van buitenlanders, maar alleen via een betere beloning van ar beidskrachten uit eigen omgeving Zo, daar kan PSV het mee doen. Nu weet het precies wie de tegen stander is, morgenavond in de twee de wedSffijd voor dè eerste ronde van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen. Alsof PSV de eerste wedstrijd in het grimmige Idraetsparken vergeten zou zijn. Alsof het kanonnenvuur van Carl Emil Christiansen, van Eigil Frandsen en Bertelsen nog niet na-davert in de hoofden van de PSV-ers en hun trai ner Bram Appel. „Die brief? Een kwestie van „koude oorlog", zo zegt deze. .Je zou haast denken dat we bijna het complete Deense elftal op bezoek kregen. Maar, ik weet mij" weetje. Die wedstrijd in Esbjerg heeft ons veel geleerd." Bram Appel zou vol vertrouwen zijn wan neer het spook der blessures weer nie rondwaarde in PSV's gelederen.Kerk- hoffs heeft nog steeds last van zl.l in Denemarken geblesseerde knie, waarmee hij desondanks nog twee doelpunten maakte in dat typisch® be kergevecht van de vijfentwintigste september. Pijs, in diezelfde wedstrijd dé grote man in de Eindhovense ach terhoede, verrekte in de wedstrijd om de KNVB-beker tegen NEC een spier en al traint hij weer, eerst na de training van vanmiddag zal worden beslist of bij en Kerkhoffs morgen avond binnen de bundels van het kunstlicht zullen treden. De training van VANMIDDAG. Het is voor het eerst dat wij dat over PSV kunnen schrijven. Appel en zijn jongens hebben het altijd als een handicap gevoeld dat zij, in te genstelling met vele andere semi- profclubs nooit in de middaguren konden trainen. Hun gezamenlij ke werkgever gaf daar geen toe stemming voor. Voor de wedstrijd van morgen heeft Appel het echter „geëist" en het werd nu grif toege staan. Appel zal dus tijd genoeg krij gen om de twee geblesseerden te testen. Hij zal bovendien Roel Wiers- ma nog eens duchtig onder vuur kunnen nemen als reserve-doelman. Immers bij de wedstrijden voor dit toernooi mag geen enkele speler worden vervangen, ook de doelman niet. Appel zal bovendien nog eens aan de vorm van zijn spelers kun nen werken. De volle honderd pro cent schijnt die nog niet te zijn. Of, zoals doelman Bals het uitdrukte: We hebben nog meer lucht nodig, de combinaties, vooral in de voor hoede, vlotten nog niet voldoende en als we anders vijf meter zouden moeten kunnen lopen, moeten we er nu twintig van maken". En Esbjerg? Heeft het de zo pijn lijke ,,les van Idraetsparken" ook ge leerd? Bram Appel verwacht dat zijn collega Ame Sörensen zijn jongens op dracht zal geven het accent op de aanval te leggen, om, met die kei harde, oerzuivere schoten bressen te slaan in de naar Sörensens vermoe den versterkte verdediging ,van PSV. Appel Wil natuurlijk niet verklappen of Sörensen gelijk of ongelijk heeft. Wel had hij uit de brief van Esbjerg geleerd dat de in Denemarken zo ge vierde spil John Madsen van zijn bloedvergiftiging is genezen. „Wat ons in de brief bevreemdde was te lezen, dat Madsen in het na tionale elftal gevoetbald heeft, terwijl hij juist enige tijd geleden zoveel op schudding heeft gebaard met zijn ver klaring dat hij daar zijn vrije tijd niet meer voor wilde geven. Dat was hem door zijn vrouw ingefluisterd. Op de tribune in Esbjerg werd ons nog een pamflet in de handen gedrukt dat met een yell in de „Heja-heja-stijl" duide lijk maakte dat Madsen nog vele sup porters achter zich had staan. In ie der geval, of wij maar van de tribune wilde schreeuwen, het niet eens te zijn met diegenen die van Madsen herroe ping van zijn beslissing eisten. Madsen dus weer terug, én in het Deense elftal én in zijn Esbjerg. Ook doelman Enk Gardhoje kan zijn club kleuren weer verdedigen en daarmee is de verdediging van Esbjerg, in de eerste wedstrijd tegen PSV het zwak ste deel van de ploeg, weer het hechte bolwerk waar zoveel roem vanuit ging. Vanuit die verdediging zal Esbjerg morgen zijn aanvallen tegen PSV gaan opbouwen. Tegen een PSV, dat het grote voordeel heeft niet te hoeven wennen aan het kunstlicht. Zal nu dus PSV met een explosie beginnen? Of zal het rustig afwachten en proheren de voorsprong van 1-0 die het na de overwinning van 3-4 in de eerste wedstrijd op W momMt reeds heeft te consolideren? sezegd, wij verwachten het niet. Stug verde digen ligt niet in de lijn van Appel; hij is nu eenmaal zelf een voorhoede speler geweest. Vast staat in ieder geval dat zijn spelers weer geladen zijn, gebrand op de zege, evenals trou wens het op enkele staanplaatsen na uitverkochte stadion en d®meer dan een miljoen TV-kijkers dat zijn. Bij een zege immers openen zich nieuwe perspectieven in het attractieve toer nooi om de Europa Cup Maar dan eerst winnen, PSV. Om met Dems Ne- ville te spreken: „Besef er is na mor gen geen volgende keer.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 9