Muzikaie snow ter gelegenheid modernisering Bloemendaalse- weg in Bloemendaal Boekje over N. Ph. Orkest Ontdek, wat en,in San Francisco ontdekte: 1 a Wonderlijk TRESLONG Haarlem koopt bronzen beeld Kwart eeuw in dienst van de gezondheid 65 jaar getrouwd, maar nog geen tijd om aan ouderdom te denken Rokato speelt „De dochter van de bronnenmaker" Jaarboek Haerlem i I Longtuberculose bij milicien in Vughtse kazerne Ontploffing in gasfles mmmL k-m, m W ereldreizigers- serie gestart IEV laat punten aan Blinkert 2 Uit STAD en STREE K Politie-voetbal Bloemendaal verslaat Heemstede Aalsmeerse bloemen in Hamburg De beurs vandaag: Aanbieding aan commissaris der koningin Afscheid dr. J. Kroon Poging tot inbraak in theehuisje mm: Kill KING SIZE Gemeente Bennebroek koopt grond in Haarlemmermeer Ten behoeve van tuinders Handbal Haarlem e.o. Sportagenda WOENSDAG 9 OKTOBER 1963 PAGINA 3 Betere kleding bij Nederland Kattenburg sinds 1856 Beurs van New Vork het verfijnde rookgenot van EXPOKrfc::* IX II FILTER CORK Overal ter wereld is de zuivere, voldoening schenkende smaak van EXPORT cigarettes de grote ontdekking. EXPORT gaat van land tot land, van hand tot hand. In San Francisco, in New York, in Rome, Parijsennu in NederlandOntdek uw nieuwe cigarette: EXPORT dageljjks DINER_en reservering 02520-5347 GALA.KERSTDINER-DANSANT BLOEMENDAAL, 8 okt. Op uit nodiging van het bestuur van de win keliersvereniging Bloemendaalseweg in Bloemendaal - dorp komt de drumband van de Haarlemse gymnastiekvereni ging Bato zaterdagmiddag om drie uur op drie plaatsen op de Bloemen daalseweg een muzikale show geven. Deze plaatsen zijn de Bloemendaalse weg, ter hoogte van respectievelijk de dr. Bakkerlaan (het zogenaamde „Pleinvrees"), de Zomerzorgerlaan en De Genestetweg (bij het postkantoor). Dit muzikale gebeuren heeft plaats om dat de Bloemendaalseweg met nieuwe stamriool, verbrede rjjweg, nieuw as- faltwegdek en parkeerhavens, dezer dagen is gereed gekomen. Sedert afge lopen zaterdag kan het doorgaande verkeer weer van de weg gebruik ma ken en tevens zijn toen de oude routes van de buslijnen 3 en 8 van de NZH over de Bloemendaalseweg hervat. Aan deze wegvernieuwing wil de Winkeliersvereniging Bloemendaalse weg nu zaterdag enige aandacht schen ken. Men heeft voor deze gelegenheid v\jf Bloemendaalse bloemenmeisjes ge vonden om de winkelende dames en heren een bloem aan te bieden. Ook in ander opzicht staat de Bloe mendaalseweg nog al wat veranderin gen te wachten. Foto Postema, thans nog aan de Korte Kleverlaan geves tigd, zal door de huidige eigenaar, de heer J. H. Vierdag, worden overge bracht naar het winkelpand Bloemen daalseweg 73, waar tot voor kort de zaak in huishoudelijke artikelen van mejuffrouw R. van der Veer was ge vestigd. Het pand werd gemoderni seerd door het plaatselijke aannemers bedrijf fa. J. Plevier, welke firma nu sedert enkele dagen de voorpul onder (Advertentie) BLOEMEND AAL, 9 okt. Dinsdag is de wintercompetitie voetbal begon nen in de tweede klasse, district West, van de Nederlandse Politie Sportbond. De Politie Sportclub Bloemendaal speel de op eigen terrein op h\et gemeente lijk sportpark aan de Zeeweg tegen <de Politie Sportvereniging Heemstede. Bloe mendaal won met 7-0. AALSMEER, 9 okt. De arran geur J. Vogel uit Haarlem verzorgt voor de vereniging „De Nederlandse Bloemisterij" een grote collectieve in zending op de slottentoonsteUing van de IGA '63 te Hamburg van 9 tot en met 13 oktober. Van de zes individuele Nederlandse inzenders zijn er drie uit Aalsmeer, te weten Gebr. Man, J. G. L. Ten Have en K. Visser. AMSTERDAM, 9 okt. De beurs heeft vandaag een licht verdeeld voor komen gehad. De handel droeg een kalm karakter en de koersveranderingen zijn van kleine omvang gebleven. Uni lever, Hoogovens en AKU waren licht gedrukt. Daarentegen heeft Philips van het giseren geleden verlies f 0,70 kunnen inhalen en Kon. Petroleum is f 0,60 op gelopen. De scheepvaartfondsen trok ken enige kooplust, waarbij met name Van Nievelt Goudriaan goed voor de dag kwam. In de cultuursector waren Amsterdam Rubber en HVA ook wat beter. De staatsfondsenmarkt toonde een verder herstel. Vandaag is het emissieprospectus ver schenen voor de uitfgifte van een con verteerbare obligatielening van de Mij. voor Havenwerken. De conversiekoers is vastgesteld op 350 procent. Twee obli gaties van duizend gulden plus een be drag van f 1500 in contanten kunnen t.z.t. worden geconverteerd in een aan deel van f 1000 nom. iV, Ned 1960 Ned 1961 4% Ned 1963 i 4% Ned 1963 EI I Ned 1961 4 Ned. 1962 Staffel 1947 B.N.G. Won. bouwl. 6 Ned. Handel Mij. Cert. Amsterdam Rubber H V A A K U Berkei Patent Calvé-Delft Cert. Deli-Mil Fokker Ford van Gelder Hoogovens M üller Co. Ned. Kabel Philips Gem Bes. Unllevei WUton-Ftlenoord BUlton 2e Dordtsche Petr gew. Kon. Petroleum 50 HoU. Amerika Lijn Java (ih PL KLM Kon Ned Stoomb Sin. K P M Stoomv Mij Nederland van Nievelt van Ommeren Kort LJoyd Ned Scheepv Unie In terunie Robeco Unltas Ver Bezit Rentespaarbrleven '37 Rentespaarbrteven 58 2% Amsterdam 56 1 Amsterdam 56 U Amsterdam 56 UI Amsterdam 59 Rotterdam 57 Heyn KI obl. Vorig opening Slot 9/10 100% 99A 99* 99 99% 99% 57 961Ï 91H 106ft 369 114% 115% 152% 153% 506% 504 262 955 128 30 3- 912 583 581 335 150.10 150.80 142.20 142.30 443 778% 167.20 167.80 134 134 163 48.40 162% 102% 169 169% 145% 124% 127 262 142 143% 143% 199 231 527 132.50 125% 91% 92% 93% 12514 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp General Electne Genera) Motors Kennecott Copper K.L-ll Montgomery Ward Radio corp Republic Steel Royal Dutch Shell Union OU Southern Pacific Southern Railway Stand On Ny Tidewater Unilever VM Steel 7/10 8/10 50% 50 33% 33% 90 93% 78% 78% 78% 78% 78% 78% 13% 13%b 37% 37% 73% 75 43% 43 47% 47i/4 44% 441,4 33% 34 60% 61% 71 70% 25 25% 52% 55% 56% 53 Stemming: prijshoudend handen heeft van het schoenenmaga zijn Waardijk. De verbouwing geschiedt naar ontwerp van de Bloemendaalse architect H. W. van Kempen. Geruime tijd geleden kocht de direc tie van de Nutsspaarbank in Haarlem het pand Bloemendaalseweg 47 aan, waarin voorheen de woninginrichting Gras was gevestigd. Eerder dan ver wacht zijn de nodige vergunningen ver strekt, zodat vorige week een begin ge maakt kon worden met de verbouwing van dit pand tot bijkantoor van de Nutsspaarbank. Het werk wordt uitge voerd door het aannemingsbedrijf De Wit uit Haarlem naar een plan van de architect C. van Brakel. Op de Bloe mendaalseweg is voorts de boekhan del van de heer Hemelsoet in jongere handen overgegaan. VUGHT, 9 okt. Bij een van de recruten van de eerste compagnie van het garderegiment jagers in de „Fre- derik Hendrik kazerne", alhier is bij een doorlichting open longtuberculose geconstateerd. De jongeman is opge nomen in het militaire sanatorium in Amersfoort. Om eventualiteiten te voorkomen staat de gehele compagnie onder een strenge controle. De ongeveer honderd man van de compagnie moeten drie maal daags en gedurende zes weken medicijnen slikken. De militair genees kundige dienst in de kazerne heeft be paald dat ze wel normaal met verlof mogen. Een bijzonderheid is nog, dat de be smette jongeman in het dorp waar hij woont propaganda voerde voor het vrij willig borstonderzoek. Zelf had hij zich niet laten doorlichten, omdat hij wist op korte termijn in dienst te moeten en omdat hij aannam dat hij daar wel zou worden doorgelicht. De recruten in de „Frederik Hendrik kazerne" zijn 2 oktober onder de wapenen gekomen. Tot de compagnie waarbij de besmet te recruut was ingedeeld behoort ook de midvoor van het Nederlandse elftal Klaas Nuninga. De besmette recruut is 5 oktober overgebracht naar het militai re sanatorium in Amersfoort en Nunin ga kwam met speciale toestemming pas 7 oktober in dienst in plaats van 2 oktober. Hij is dus niet met de be smette recruut in aanraking geweest maar slikt wel drie maal per dag de pillen omdat die veiligheidsmaatregel nu eenmaal voor de gehele compagnie geldt. HAARLEM, 9 okt. Maandag 28 ok tober zal vanwege de directie van Uit geverij Gottmer het eerste exemplaar van het boek over de geschiedenis van het Noordhollands Philharmonisoh Or kest overhandigd worden aan de com missaris der koningin, dr. M. J. Prin sen. Het boek werd geschreven door Jos de Klerk. De plechtigheid geschiedt in het Pro vinciehuis aan de Dreef en is vastge steld op drie uur 's middags. HAARLEM 9 okt. - In een garage in de Lange Molenstraat heeft zich gis teren een ontploffing voorgedaan, waar bij de meetapparatuur van een gasfles door het plafond is geslagen. Een 25- jange garagehouder was met behulp van een gasfles met werkzaamheden be zig, toen in de fles een tegenslag ont stond, waarna er een ontploffing volgde De garagehouder liep geen letsel op.' HAARLEM, 9 okt. Na twee en veertig jaar aan de Mariastichting ver bonden te zijn geweest als huisarts neemt dr. J. M. Kroon vrijdag li ok tober officieel afscheid. Ter gelegen heid daarvan is er een receptie, des middags om half vyf, in het verpleeg stershuis ,,Clio" aan de Kamperlaan. HAARLEM, 9 okt. Gisteravond heeft men geprobeerd in te breken in het theehuisje aan de Hertenkamp- laan. Door verbreking van een ijzeren beugel heeft men een houten luik voor het venster kunnen wegnemen, waarna het ruitje werd ingedrukt. Blijkbaar is men gestoord, want men is niet binnen geweest. Er wordt niets vermist. (Advertentie) m-7 -2iÜffS S In de nacht van zondag op maan dag is er ingebroken in een van de kantoren van de Haarlemse Stads schouwburg. De buit bedroeg ruim achtentwintigduizend gulden, die bet eigendom zijn van de gemeente Haarlem. De lezer heeft hierover gisteren een bericht kunnen aantref fen in ons blad. De politie, de voor naamste bron van dit soort van nieuws, was van oordeel, dat een aantal bijzonderheden toen niet kon worden gepubliceerd, omdat adspi- rant-inbrekers daarmee mogelijker wijs geholpen zouden worden aan nuttige informaties voor bet volvoe ren van eigen snode plannen. Het is inderdaad niet uitgesloten, dat bet openbaar maken van bijzon dere metboden anderen inspireert tot bet plegen van soortgelijke delicten. Wij herinneren ons een film van enkele jaren geleden, waarin een kapitale kraak in een bankgebouw tot voorbeeld beeft gediend voor een dergelijke wandaad door enkele be ruchte Franse inbrekers. In bet geval van de inbraak in de Haarlemse Stadsschouwburg ging het echter om minder dan een metbode, die de politie voor de geïnteresseerde lezer wilde achterhouden. Het ging om een aantal kleine, niettemin vermel denswaardige details, welke niet instructief voor toekomstige brand- kastenkrakers kunnen worden geacht. De lezer oordele zelf: de inbrekers hebben de kast weggesleept en na dat zij baar hadden opengebrand mjt een snijbrander hebben zij de wandvulling over de grond ver spreid; bet geld zat in enkele kistjes, die ter plaatse zijn opengebroken. Dat was alles. De verklaring voor bet wonderlijke gedrag van de Haarlemse politie was misschien gelegen in de omstandig heid, dat de kraak gepleegd is in een schouwburg: in baar regie beeft de politie aan personeelsleden van de schouwburg slechts een marion(-) ettenrol willen toebedelen: zij moch ten niets aan de pers vertellen. Ssssstmondje dicht. Doek. (Advertentie) uitgebreide SPUSKAART onb. KIP ETEN •f 6.SO bed, inb. V. SOIREE. DANSANTE VROUWENGILDE Het Katholiek Vrouwengilde te Haarlem houdt vrijdag 11 oktober, 's avonds om acht uur, een D£eenkomst bij Brinkmann. Daar wordt een merkartikelen-show gepresenteerd. Het Haarlemse gemeentebestuur heeft besloten, uit de baten van de vorig jaar gehouden Frans Hals-tentoonstelling een bedrag te voteren tot aankoop van een bronzen beeld, getiteld „Het Hooglied" en vervaardigd door Jacques Lipchitz. Het beeld, dat uit 1946 dateert, it nu aangekocht voor de afdeling heden daagse kunst van het Frans Halsmuseum. Deze sculpture, waarvan wij hierboven een afbeelding geven, is vanaf vandaag met andere aanwinsten in de Vishal te zien. HEEMSTEDE 9 okt. De Wereld reizigersserie, die de directie van het Minervatheater elk jaar een vaste plaats geeft in haarwinterprogramma, mag zich nog steeds verheugen in een grote belangstelling. Gisteravond werd de nieuwe reeks ingezet met een cau serie van mr. A. L. Hustinx over zijn reis naar Curagao, Aruba, Columbia en Venezuela, een lezing die voor een volle zaal werd gehouden. Na een korte reisbeschrijving te heb ben gegeven van zijn bezoek aan Cu ragao en Aruba, voerde mr. Hustinx zijn toehoorders mee naar de Zuid- amerikaanse republieken Columbia en Venezuela, twee landen die samen 65 maal zo groot zijn als Nederland. Het landschap is er op vele plaatsen van een majestueuze pracht. In de ondoor dringbare oerwouden leven nog primi tieve Indianenstammen die hun grond gebied tegen vreemde indringers met kracht verdedigen. Vanuit een vliegtuig heeft mr. Hustinx de verblijfplaats van één dezer stammen ontdekt. Toen men weer op de basis was teruggekeerd bleek het vliegtuig door pijlen te zijn beschoten. Op suggestieve wijze be schreef mr. Hustinx zijn wekenlange tocht door een Venezuelaans oerwoud, waarbij hij vergezeld was van Shell- technici met als doel een onderzoek naar de bodemgesteldheid. De reis was niet tevergeefs. Bij boringen stootte men op een rijke hoeveelheid petro leum, van welk produkt Venezuela het voornaamste exportland ter wereld is. Grote waardering had mr. Hustinx voor de arbeid van de missionarissen en missiezusters, die onder zeer moeilijke omstandigheden en temidden van een arme bevolking hun taak op de een zame missieposten moeten verrichten. De causerie van mr. Hustinx werd toegelicht met prachtige kleurendia's. Mr. Hustinx repte echter met geen enkel woord over de erbarmelijke toe standen in Columbia, dat door rovers- en moordenaarsbenden wordt geterrori seerd, een terreur die ieder jaar dui zenden slachtoffers onder de bevolking maakt. Ook de voortdurende aanslagen en onlusten die Venezuela de laatste tijd zo onveilig maken, bleven in de causerie van mr. Hustinx onvermeld. BENNEBROEK, 9 okt. De ge meenteraad van Bennebroek heeft ach ter gesloten deuren vergaderd over de aankoop van grond in de Haarlemmer- meerpolder. In openbare vergadering werd het besluit, deze vier hectare grond te kopen, bekrachtigd. De gronden die nen als vervangingsgronden voor de tuinders, die elders in de gemeente ten behoeve van de woningbouw hun bedrij ven zullen moeten verlaten. Het nieuwe aangekochte terrein moet nog geschikt worden gemaakt eer de tuinders er ge bruik van kunnen maken. (Van onze handbalmedewerker) HAARLEM, 9 okt. Voor de hand balcompetitie van de afdeling Haarlem en omstreken konden afgelopen week einde als gevolg van terreinafgelastin gen slechts vier wedstrijden worden ge speeld. Van de acht teams, die dus binnen de lijnen kwamen, moest IEV de eer aan De Blinkert 2 laten, terwijl DSO een zege over Samen Een behaal de. IEV had het in de eerste klas dames allesbehalve gemakkelijk. Zowel aan vallend als verdedigend bleef het tegen De Blinkert 2 beneden de maat, wat resulteerde in een stevige nederlaag van 1-7. Heel wat beter kwam DSO voor de dag. De ploeg ontving Samen Een dat met een negatieve score van 3-1 naar huis werd gestuurd. De stand is nu: Blinkert 2 4 8 TYBB 2 2 HBC 4 6 IEV 4 1 Rapiditas 2 4 Samen Een 3 0 DSO 5 3 In de derde klas ging alleen de ont moeting tussen Zandvoortmeeuwen en Concordia 3 door; een spannende kracht meting, die laatst genoemde op het nip pertje met 0-1 in zijn voordeel besliste. De stand: Blinkert 3 Concordia 3 TYBB 2 Z'meeuwen Bij de heren kwamen in de eerste klas slechts HOC en IJmond 2 tegen over elkaar. Het werd een eenzijdige strijd, aangezien HOC over alle linies de toon aangaf. De uitslag van 11-3 laat hierover geen enkele twijfel bestaan. De stand is nu aldus: Concordia 2 3 6 IJmond 2 4 2 Rapiditas 2 3 4 HOC 4 2 Blinkert 2 4 4 Op 15 oktober zal net vijf en twin tig jaar geleden zijn, dat mejuffrouw A. B. M. van der Schoot haar werk zaamheden als zustor aan het gemeen telijk Gezondheidshuis te Heemstede begon. Zij volgde in die functie haar zuster, mejuffrouw B. C. van der Schoot op, die toen in het huwelijk trad. In 1938 waren er in het Gezond heidshuis drie kamers met hoogte- zon- en diathermie-apparaten, één kamer waar specialisten zitting hiel den en één lokaliteit voor het consul tatiebureau voor zuigelingen- en kleu terzorg. Door de belangrijke uitbreiding van het gebouw, welke in 1953 tot stand kwam, kon het aantal behandelings kamers voor psysische therapie tot zeven worden uitgebreid en het aan tal polikliniekkamers tot drie. Boven dien werden toegevoegd een labora torium en een afdeling voor heilgym nastiek en massage. Ook het maga zijn in gebruik bij het Witte en Wit- Gele Kruis werd toen vergroot. Door deze uitbreiding kon het werk in het belang van de volksgezondheid tot vol le ontplooiing komen. Uiteraard namen de bemoeiingen van zuster Van der Schoot hierdoor zodanig toe, dat haar hulp terzijde diende te worden gesteld. Zelf werd zij bevorderd tot hoofdzuster en na dat zjj aanvankelijk door één zuster werd geassisteerd, is thans ook een derde zuster aan het huis verbonden. Ongetwijfeld zullen velen met wie zuster Van der Schoot bij haar werk in aanraking komt behoefte gevoelen haar met haar jubileum geluk te wen sen. Zij worden daartoe op 15 oktober 's middags van half vier tot half vijf in het Gezondheidshuis, L. de Key- laan 7 te Heemstede, in de gelegen heid gesteld. In Hillegom is op 19 oktober het echtpaar W. J. Buurman-Scholten 65 jaar getrouwd. Een vrij ongewoon feest, men ziet echter het bruidspaar allerminst die fase in het leven aan, waarin als bij een sportwedstrijd de grove minuten voorbij zijn en de tiende seconden gaan tellen. De bruidegom is nu 90 jaar, zijn vrouw 86 jaar geworden. Tijd om aan ouder dom te denken hebben beiden niet veel gehad. De heer Buurman, die een eigen in 1903 begonnen zaak in het bloem boll envak had, had zijn handen vol aan alle moeilijkheden, die daarbij aan de orde komen. Liefst 35 maal stak hij de oceaan over, het eerst in 1903. Tot op de dag van HAARLEM, 9 oikt. Het gaat in „De dochter van de bronnenmaker", het stuk van Marcel Pagnol, waarmee Rokato gisteravond in de Tuinzaal van het concertgebouw het nieuwe seizoen opende, niet zozeer om de dochter als wel om de kleinzoon van de bronnen maker. De dochter heeft door een avontuurtje met een piloot schande gebracht, zoals dat heet, over zichzelf en haar familie. Zij wordt door haar diep geschokte vader, de bronnenma ker, verstoten. De ellende wordt nog froter, wanneer het bericht binnen- omt, dat de piloot met zijn vliegtuig in de jungle is neergestort en vermoe delijk omgekomen is. In al die moei lijkheden brengt de kleinzoon onbewust de oplossing. Hti weet zijn grootvader voor zich te winnen, waardoor deze be sluit een streep door het verleden te zetten. Als dan ook de piloot nog le vend uit de jungle terugkomt, is alles weer in het rechte spoor gekomen. Belangrijker eigenlijk dan de loop K. W. M. Haarlem De leden van de Katholieke Werknemende Middenstand, afdeling Haarlem, brengen zondag 13 oktober een bezoek aan de abdij van Egmond. Zij zullen daar om half tien de H. Mis bijwonen, waarna meer over de abdij verteld zal worden. Tot besluit is er een koffietafel in Alkmaar. K.V.P.-LEIDEN De Katholieke Volkspartij in de Statenkring Leiden houdt woensdag 30 oktober, 's avonds om acht uur, een bijeenkomst in res taurant Zomerzorg aan de Stationsweg. De agenda vermeldt de gebruikelijke punten. Voorts zal de heer G. de Vos, voorzitter van de katholieke statenfrac tie in Zuid-Holland, spreken over „Po litieke verwikkelingen in en buiten de provincie". „J. J. CREMER" De Letterlie vende Vereniging ,,J. J. Cremer" geeft donderdag 17 oktober haar eerste voor stelling van dit seizoen. In de stads schouwburg wordt 's avonds opgevoerd een blijspel van Aug. van Zuylen, ge titeld „Blijf zitten waar je zit". De re gie is in handen van Henk Bakker. der gebeurtenissen is in „De dochter van de bronnenmaker" de sfeerteke ning: de bronnenmaker is een koppig, maar rechtvaardig man, die zich een voudig zijn hele Teven aan de wetten van zon familie en zijn geboortegrond heeft gehouden. De figuren om hem heen zon simpel en eerlijk, of ronduit vals. In het bos rond zijn woning fluiten de vogels en bloeien de bloemen, zijn dochters zijn goed en vlijtig. Binnen de decors had een wereld vol poëzie kun nen ontstaan, wanneer de spelers van Rokato de figuren bedaard en ernstig zichzelf hadden laten zijn. Het was jammer dat het allemaal een beetje te luid toeging op de planken, men zocht het teveel in komische accenten. Heel vaak werd er naar hartelust gelachen wanneer de schrijver waarschijnlijk een zaal vol vertederde gezichten bedoeld had. Vader Amoretti, door Ben Erkens zonder aarzelen voor het voetlicht ge bracht, had in rustige ogenblikken de goede toon te pakken, terwijl Toke van der Erf heel aannemelijk de ingetogen dochter Patricia presenteerde. Wim Hartog was wat te luidruchtig in zyn rol als haar onhandige aanbidder Fe lipe. Overigens siert het de spelers van Rokato dat zij kennelijk liever moe dan lui hadden willen zijn: het stuk had een formidabele lengte, maar dat be lette de zaal niet tot aan het hartelijke applaus en de bloemenhulde geboeid de gang van zaken op het podium te volgen. Haarlem: EDOHilversum, TYBB Ripperda, SchotenBaarn. Heemstede: RCHHeerenveen. De Zilk: Van NispenLisse. Noordwijkerhout: VVSBZLC. Voorhout: ForeholteDOSR. Warmond: WarmundaVoorburg. Hoofddorp: Hoofddorp BoysTHB. Halfweg: NASOnze Gezellen. Zandvoort: ZandvoortmeeuwenUW. Santpoort: VelsenUltrajectum. Driehuis: WaterlooBloemendaal. VSVArsenal. Beverwijk: DEMZeeburgia, De Ken- nemersADO. Velsen-Noord: VVBZaandijk. IJmuiden: TelstarVeendam. Wijk aan Zee: Wijk aan ZeeRenova. Castricum: VitesseSDW. ang- stelling voor alles wat een echte bol- lenhandelaar aangaat. Dagelijks maakt hij zijn wandeling door Hillegom en omgeving, sinds hij na een klein onge lukje bij het opstappen zijn fiets op 88-jarige leeftijd aan de kant heeft gezet. Zijn vrouw heeft het niet minder druk gehad met de zorg voor hun woning aan de Wilhelminastraat. Hoe zeer zij het haar kinderen naar de zin wist te maken, blijkt uit het feit, dat zij allen er pas op late leeftijd aan dachten een eigen huisgezin te stichten. De oudste van haar dochters is nog altijd thuis en het zal ook wel gedeeltelijk haar werk zijn dat hui* en bewoners zo'n vriendelijke indruk maken. De bruid vergezelt haar man niet op zijn dagelijkse tochtjes, omdat zjj niet meer zo goed uit de voeten kan, maar thuis weert zij zich als de beste. De heer en mevrouw Buurman ont vangen nu reeds van alle kanten ge lukwensen. En op de feestdag zal het beslist een gedrang worden om het paar in zijn woning te feliciteren. Het Jaarboek 1962 van de Vereni ging Haerlem,dat zojuist verschenen is, bevat enige opmerkenswaardige bijdragen, waaronder „De dievenkel- der in de Barteljorisstraat" qqém- me juffrouw dr. G. H. Kurtz en „Hoe de broeders van St. Joannes de Deo zich in Haarlem vestigden en daar een ziekenhuis stichtten" door H. W. M. van Os. Mejuffrouw Kurtz toont in haar opstel aan, zulks in afwijking van de wel vaker onnauwkeurige Al lan dat de stedelijke gevangenis eer tijds gevestigd is geweest aan de oost zijde van de Barteljorisstraat, vlak bjj de Grote Markt. De heer Van O* wijst op een oorzakelijk verband tus sen de stichting van het hofje van Beresteijn en de komst van de Barm hartige Broeders van St. Joannes d« Deo en constateert aan het einde van zijn beschouwing omtrent deze broe ders: „hun kloosteruitmonstering (in middels ontdaan van de voormalige platte, romeinse, jubelhoed) is volko men opgenomen in het stadsbeeld van de Spaarnestad, waar zjj hun bijzon dere populariteit verdiend hebben aan de juiste beoefening van de chris telijke caritas." Van de historische opstellen vermelden wij nog een be schrijving van de voorgeschiedenis van het Paviljoen Welgelegen door K. Blauw, een geschiedbeschrijving van de voormalige Schoterveenpolder (tus sen de Delft, Garenkokersvaart, Scho- terweg en Jan Gijzenvaart) door mr. W. Wieringa en een bijdrage van mr. Vrijland over het Bloemendaalse „Voorduin", Sympathieke gedachtenisartikelen worden gewijd aan overleden leden van de Vereniging Haerlem, o.a. aan het Bloemendaalse echtpaar Hout- graaf-Köhler, dat in het dorp een manufacturenzaak van hartverwar mend oude stempel heeft gedreven, aan de begaafde letterontwerper S. H. de Roos, de veelzijdige medicus- kunstenaar dr. A. Melchior en de nobele historicus dr. J. S. Bartstra.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 3