CONCILIE-COMMISSIE Decentralisatie in Liturgie Naar een collegiaal bestuur in de Kerk Drie jaar eis tegen ex-Vopo B I D Interventies van waarde voor het Schema Vliegveld bij Soerabaja uniek in Zd.-O. Azië Peking offreert Algerije lening Boot sloeg om 3 vissers gered „Tweede Jeugd" voor huisjes bij Hariingen Mond op mond ademen „De Zaaier" 300 jaar Beek- en Brinkroute Utrecht dankt Doesburg Gezellen van St. Amor /ictorie voor Roermonds voetballende kapelaans BRONWATER SPA CITRON FANTASTISCH LEKKER EN GEZOND Onrustige Zenuwen? Ngombezi leed geen schade door .Flora" Huwelijksproblemen van gedetineerden krijgen de aandacht In Luxemburg nu ook absolute voorrang van rechts Sibeliusprijs voor Strawinsky DONDERDAG 10 OKTOBER 1963 PAGINA 7 t door prof. drs. F. HAAR5MA Voor 1)0 mille omgetoverd. - iiiir Limburgers en Brabanders broederlijk bijeen. Een vertrouwde raadsman vraagt... Een zakenman antwoordt... (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 10 okt. Mgr. Otto Spüll- beck, bisschop van Meissen heeft in kleine kring het een en ander verteld over het werk der liturgische commis sie van het Concilie. De bisschop, een bekend liturgist, was reeds lid van de voorbereidende commissie geweest, die voor het Concilie zoals overbe kend een zeer goed stuk arbeid heeft afgeleverd. De liturgische Con cilie-commissie is thans de eerste, die met haar werk is klaar gekomen. ZU heeft 1200 pagina's voorstellen en amendementen, dit is 700 toespraken der Vaders, bestudeerd en ingebracht in het schema, dat slechts 49 blad zijden telde. De commissie trok de conciliedes- kundigen (periti) aan en verdeelde de stof over dertien subcommissies. Iede re medewerker beschikte over de letterlijke tekst der 700 interventies uit de eerste zittingstijd van het Concilie. Wanneer een voorstel met tweederde meerderheid in de subcommissie was aangenomen, werd de tekst van het schema in de aangegeven zin gewij zigd. Voor opmerkingen van minder belang stilistische bijvoorbeeld was een eenvoudige meerderheid vol doende. Alle voorstellen kwamen daar na bij elkaar in de commissie zelf, die 25 bisschoppen uit 17 landen telt. Daar werd naar dezelfde methoden alles be studeerd, geordend en tot een harmo nisch geheel gemaakt. Het verloop vanaf het eerste nieuwe ontwerp in de commissie tot de uiteindelijk gedruk te tekst eiste vijf achtereenvolgende versies. Momenteel is het Concilie bezig aan de stemmingen over do wijzigingen in het tweede hoofdstuk, waarna de overige vijf hoofdstukken met een zekere regelmaat zullen volgen, want het gehele schema is bijgewerkt. De commissie hoopt, dat nog tijdens deze zittingstijd het ontwerp door de vaders zal aangenomen worden en plechtig door de Paus in een openbare ver gadering tot constitutie geproclameerd. Verder verwacht men, dat de Paus terstond dan de post-conciliaire com missie zal benoemen. Deze krijgt tot taak de regels der liturgie-constitutie uit te werken in een nieuw rituale, een nieuw pontificale, een nieuw mis- «aal, een nieuw brevier, enz. Trente had daar zeven jaar voor nodig, met onze hedendaagse midde len, o.a. die der communicatie, ligt geen sinecure geweest is om het schema te wijzigen. Ieder woord der voorstellen immers woog zwaar, want het Concilie sprak, de hoogste leiding in de Kei*k. Maar de bisschop, die de wordingsgeschie denis van het ontwerp had meege maakt, gaf eerlijk toe, dat het huidi ge schema dank zij de interventies op het Concilie, er bijzonder veel aan gewonnen had. Het is beslist niet de bedoeling Qfp in een centralistische tendentie voor alle kerken en de gehele Kerk rlgou- reus hetzelfde te gaan voorschrijven. Ook moet men goed begrijpen, (Jat iedere oprechte richting in de Kepk recht heeft op eerbiediging, MOS? zoals het nu eenmaal gaat, de een voelt beter de huidige behoeften aan dan de ander, de een heeft ook een betere intuïtie voor hetgeen de toekomst gaat vragen dan de ander. De conimissie heeft zich daarom bij tegenstrijdige op vattingen als beginsel de .portaaper- ta" gesteld, het open houden van de deur. Verder baseerde zij zich op de kennis en op de bestuursmacht der plaatselijke kerkelijke leiders inae bisschopsconferentie verenigd. M] de praktische doorvoering van veie nieuwe denkbeelden en wijzigingen m de liturgie overgelaten aan deze bis schopsconferenties, uiteraard en dan in verschillende graderingen, onder <3e opperste leiding van de Heilige Stoei. Het interessante is, dat de liturgische eommissie in opdracht van haar auto riteit, het Concilie, in verschillende (Advertentie) DEN HAAG, 9 okt. In het jongste nummer van „Tanah Air", Indonesisch periodiek in het buitenland, wordt mel ding gemaakt van de bouw van een modern marinevliegveld bij Soerabaja. vliegveld, dat een baan heeft van 3000 tig procent gereed. Deze maand zal er het eerste vliegtuig landen. Het gehele project zal 6.8 miljard roepiah kosten. Het zal in 1964 gereed zijn. In mei volgend jaar wordt het vliegveld dat een baan heeft van 3000 m. lengte en 60 m breedte, officieel ge opend. Volgens overste Soedarsono van de Marinevliegdienst is dit vliegveld uniek in Zuid-Oost Azië. Het vliegveld zal op zeer moderne tvjjze worden uitgerust. principiële zaken reeds vooruit kon lopen op de beginselen, die nog aan de orde zijn bp de debatten over de Kerk en haar structuur. De decentrali satie hiervan is een voorbeeld, de eer biediging der authentieke volmachten vaq de plaatselijke bisschoppen een ander. De thans niet van de lucht zijnde collegialiteitsgedachte wordt praktisch al in de ontwerp-constitutie over de liturgie gehuldigd. Daarbij dient aangetekend, dat het schema in de oude lezing reeds met een bijna grootst mogelijke meerderheid door de Vaders het vorig jaar in zijn algemeen heid werd goedgekeurd. Om ook een aantal punten te noe men, die voorlopig vastgesteld zijn door de stemmingen, volsta het vol gende: Met het gecentraliseerde sys teem, dat voor heel de Latijnse Kerk alléén de Romeinse congregatie het op liturgisch, gebied voor het zeggen had, is beslist gebroken. Binnen nog af te bakenen grenzen krijgen de bis schopsconferenties eigen zeggenschap, schap. De dienst van het Woord in de Heilige Mis wordt beklemtoond, naast de Eucharistische dienst. De verkondi ging is een wezenlijke taak van de Kerk en de preek of homilie mag in de Mis der gemeente op zon- en feest dagen niet ontbreken. De actieve deel name der gemeente aan het Heilige Offer moet gestimuleerd worden. In beginsel zal de volkstaal in de Mis daarom een grote plaats krijgen. Het is aan de eigen bisschopsconferentie om uit te maken, hoever men hierin wil gaan; de constitutie opent zeer wijde mogelijkheden. Dit geldt ook voor toevoegingen als bijv. voor sommige streken de rituele dans in de voormis. Wat de eigenlijke ritus betreft streeft men naar grotere helderheid en naar het uitbannen van versteende vormen taal, naar het vermijden van doublu, res, als het lezen van het Epistel en het Evangelie eerst in het Latijn en daarna in de vertaling. De kern van de Mis, de canon, dient beter uit te komen en bepaalde delen zullen luidop door de celebrant gezegd worden. De Pontificale Mis moet vereenvoudigd worden. Verder kan weer ingevoerd worden de Mis met assistentie van de diaken alleen, dus zonder de subdiaken. Er komt in de lezingen uit de Heilige Schrift in de Mis Epistel en Evan gelie een cyelus van drie of vier jaren, zodat gedurende zo'n periode veel meer en afwisselender uit de Hei lige Schrift gelezen wordt en door de aansluitende homilie de gemeente voor gehouden. Het ontwerp in zijn laatste tekst bevat voorts een belangrijke en wijze bepaling. Met alle vrijheid die gegeven wordt, zal aan de grondtrek ken van de Latijnse ritus voor de La tijnse Kerk worden vastgehouden. Vor der moeten alle gelovigen zo geïnstru eerd worden, dat zij de vaste gebeden als Kyrie, Gloria, Credo, enz. ook in de Latijnse taal kunnen meebidden en zingen. Dit is meer dan een teken van de ene Kerk, het is met het toenemende sociale toerisme en de veelvuldige ver plaatsing van arbeidskrachten naar anderstalige landen een pastoraal be lang. Binnen de nauwe marge der tegenstemmers bleek toch, dat er over de vraag van de Communie onder twee gedaanten meer meningsverschil be stond, dan bij de andere amendemen ten. Het schema volgt de definitie van Trente en zegt dat het ontvangen van de Communie onder twee gedaanten niet absoluut noodzakelijk is, want Christus is onder de beide gestalten geheel en ongedeeld tegenwoordig- De Communie onder de twee schriftuur lijke vormen wordt aanbevolen bij som mige plechtige gelegenheden door de Heilige Stoel te bepalen na advies te hebben ingewonnen van de lokale bis schopsconferentie. Als voorbeeld en suggestie worden genoemd de priester wijding, de plechtige geloften vafti reli gieuzen, bij de H. Mis die volgt op de doop van volwassenen. Het heeft ver bazing gewekt, dat bij deze suggesties niet (meer) genoemd wordt de Mis bij de huwelijksinzegening. i i De collegiale structuur van het hoogste kerkelijke ambt treedt het duidelijkst aan het licht in de gestalte van het Conci lie. Er zijn theologen die leren, dat de bisschoppen, op een Concilie sa mengeroepen, hun gezag over heel de Kerk ontlenen aan de Paus. Men kan echter uit de woorden van de codex van het kerkelijk recht aantonen, dat deze opvatting onjuist is. Canon 228 zegt: „Bij het Oecumenisch Concilie berust het hoogste gezag over heel de Kerk". Het gezag van het Concilie kan echter niet het hoogste zijn als het een gezag is dat pntleend is aan de Paus. Immers het ontleende is per se van lagere rang dan datgene waaraan het ontleend is. Zouden G dus de bisschoppen op een Concilie hun gezag ontlenen aan de Paus, dan zou het hoogste gezag over heel se Kerk alleen bij de Paus berus ten. Het Concilie zou niet meer dan een raadgevend lichaam zijn. Maar heel de traditie, die door canon 228 wordt samengevat, leert het tegendeel: de bisschoppen zijn op het Concilie geen adviseurs van de Paus, maar samen met hem waarlijk „leermeesters en rechters van het geloof". Dit betekent dat aan het bisschoppencollege als zo danig het hoogste gezag over de Kerk toekomt; de Paus behoort tot het college; zonder hem is het we zenlijk onaf; toch ontvangt het zijn gezag niet van de Paus, maar rechtstreeks van Christus door de Heilige Geest. Alleen deze voorstel, ling stemt overeen met de gege vens van het Nieuwe Testament over de verhouding van Petrus en de apostelen. Nergens lezen wij dat de andere apostelen enige volmacht of bevoegdheid van Petrus krijgen; evenals Petrus persoonlijk ontvan gen ook de apostelen tesamen met Petrus hun volmachten recht streeks van Jezus. Beiden horen onverbrekelijk bij elkaar: de apos telen, resp. de bisschoppen, zijn als collega pas compleet als Petrus, resp. zijn opvolger, daarin als hoofd begrepen is; maar even waar is het, dat Petrus, resp. zijn opvolger, niet gedacht kan worden en niet kan bestaan zonder het col lege, waarvan hij lid en hoofd is. Het lijkt mij daarom onjuist zo als sommige theologen doen onderscheiden te maken tus sen twee functies in het Petrus ambt, namelijk de functie van hoofd van het college der bisschoppen en de waardigheid als vicarius Chris- ti, plaatsbekleder van Christus. Als katholieken geloven wij inderdaad, dat de Paus vicarius van Christus is. Maar juist omdat en voor zover hij hoofd van het bisschoppencolle ge is. Dit wordt bevestigd door het historische gegeven dat de titel „vicarius van Christus" pas sinds de twaalfde eeuw gereserveerd gaat worden voor de Paus; daarvóór werd hij toegekend aan iedere bis schop en in principe is hij van toe passing op elke ambtsdrager, om dat juist in het bijzondere ambt de verheerlijkte Heer in woord en sa crament present wordt gesteld aan de gemeente. Als deze titel bij uit stek aan de Paus toekomt dan is het omdat in hem als hoofd van het bisschoppencollege deze pre sentie het meest geconcentreerd en expressief gestalte krijgt. Nog een opmerking moet ik hier- aan toevoegen. Bij de presentie van de Heer in het ambt, of het nu het hoogste of het laagste is, gaat het enkel om een dienende tegenwoor digheid. Het Nieuwe Testament spreekt daarom over het kerkelijk ambt als dienst, diaoonia, soms ook als volmacht, omdat de ver heerlijkte Heer deze dienst met de kracht van Zijn geest vervult; het spreekt er niet over als eer en waardigheid. Deze gedachten vindt men duidelijk in het tweede hoofd stuk van het schema over de Kerk. Het schema bevat ook een aan zet voor een verdere uitbouw van het collegiale bestuur der Kerk. Men denkt hier eigenlijk het eerst aan het collegiale bestuur der Universele Kerk, ook afgezien van een Concilie. In tegenstelling tot de Paus die op deze mogelijkheid dui delijk heeft gezinspeeld in zijn rede tot de Curie, gaat het voorgelegde ontwerp hier niet op in. Hier ligt een van de zwakke punten in het tweede hoofdstuk. Kardinaal Sue- nens drukte het op een conferentie voor de Afrikaanse bisschoppen als volgt uit: Vaticanum I heeft dui delijk genoeg gesteld dat de bis schoppen de Kerk besturen sub Petro, onder Petrus: Vaticanum II heeft de taak te beklemtonen dat het is cum Petro, met Petrus. Het ingediende schema is hierin niet geslaagd. Men speurt hier de hand van de theologen van de Romeinse school, die een overdreven zorg hebben voor het gezag van de Paus, een gezag waaraan geen en kele bisschop ook maar de minste afbreuK wil doen. Verschillende Vaders hebben daarom gepleit voor de invoering van het collegiale ele ment in het centrale bestuur der Kerk, ook wanneer er geen Conci lie is. De voor de hand liggende vorm is een regelmatig samenko mende centrale commissie, be staande uit kardinalen en reside rende bisschoppen uit alle wereld delen, die samen met de Paus het algemeen beleid van de Wereldkerk bepalen. Het was kardinaal Al- frink, die enkele jaren geleden reeds dit idee heeft gelanceer d. Pas bij de stemming over de amende menten zal blijken of het voorstel een voldoende meerderheid zal ha len. In ieder geval heeft de Paus het op dit punt het Concilie bij zonder gemakkelijk gemaakt. Waar het schema wel over spreekt is de mogelijkheid de collegiale structuur van het bisschopsambt op kleinere schaal te laten functioneren. Dit zou kunnen gebeuren door aan de bis schoppenconferenties van landen, streken of werelddelen bindend ge zag toe te kennen over het betref fende territorium. Eigenlijk is het met juist als ik zeg: „gezag toe kennen"; als bisschoppen juist bis schop zijn niet als enkelingen, maar omdat zij deel uitmaken van het college, dan zijn bij uitstek herder der Kerk wanneer zij colle giaal optreden, niet alleen op een Concilie, maar ook op beperkte schaal. Deze bisschoppenconferen ties ontvangen in principe dus het gezag niet van de Paus of van het Concilie, maar- ontlenen het aan het bisschopsambt zelf, dat van God komt. Het Concilie kan en moet deze rea liteit weer bewust en vruchtbaar maken voor de bevordering van de onderlinge gemeenschap der plaat selijke en regionale kerken. Het is de oude idee van de communio, niet alleen van iedere lokale Kerk afzonderlijk met het centrum, maar allereerst van de gemeenten onder ling. Een gemeenschap van geloof, hulpverlening, dienstbetoon, gast- vrijheid en liefde. Want als de Kerk zich moet vernieuwen, dan is een vernieuwing van het bestuurs apparaat slechts een middel om de vernieuwing van de onderlinge lief desgemeenschap te bevorderen. Al leen daardoor kan zij weer meer het teken van Gods liefde voor de wereld worden. (Advertentie) Nationalistisch China heeft zich te ruggetrokken uit de „Voorolympische Spelen", uit protest tegen gebruik van de naam Taiwan (Formosa), in plaats van „Republiek China". ALGIERS, 10 okt. (Rtr) China heeft Algerije 25 miljard oude franci aangeboden als lening op lange ter mijn, zo js gisteravond door het Alge rijnse ministerie van buitenlandse za ken bekendgemaakt. Het aanbod werd gedaan door de Chinese ambassadeur in Algerije, Tseng-tao, aan de Alge rijnse minister van buitenlandse za ken Boutefllka. Rusland bood Algerije vorige maand een lening op lange ter mijn aan van 50 miljard oude francs. STUTTGART, 10 okt. (DPA) De openbare aanklager in Stuttgart heeft drie jaar gevangenisstraf geëist tegen de voormalige Oostduitse grenswacht Richard Hanke. Hij wordt ervan be schuldigd op 5 juni 1962 een Oostduit se arbeider te hebben doodgeschoten die poogde naar het Westen te vluch ten. De Oostduitse grenswacht vlucht te later zelf naar het Westen en werd daar gearresteerd. De openbare aanklager achtte bewe zen, dat Hanke de vluchteling nad neergeschoten, hetgeen de dood tot ge volg had. Niet bewezen achtte hij dat de grenswacht de bedoeling had te doden. Een arts verklaarde ais getuige-des- kundige dat het mogelijk is dat de vluchteling reeds eerder door een schot van een andere grenswacht was getroffen. Hanke heeft zelf herhaalde lijk verklaard dat ook andere grens wachten hadden geschoten. Vandaag is de verdediging aan het woord en morgen zal uitspraak wor den gedaan. (Advertentie) Mijnhard»'» Zenuwtobletten LEEUWARDEN, 10 okt, - Drie Makkumer vissers konden gisteren ternauwernood worden gered van de verdrinkingsdood. Om elf uur was h«» boot, de WON, 2, omgeslagen, doordat de beide korren achter tets groots op de zeebodem, waarschijn lijk een wrak, bleven haken. Het on geval vond plaats Jn het oude schuite gat onder Terschelling. Toen de boot scheet trok, sprongen de beide eigenaars, de heren J. Yska en Tj. de Boer net hun 22-jarige knecht R. Koornstra overboord. Het vissersschip sloeg helemaal om en de drie schepelingen klommen op de kiel. Ze werden opgemerkt door de schip pers van een Ürker vissersschip en van de HA 5 uit Hariingen, Schipper S. Muider van de HA 5 kon door de geringe diepgang van zijn schip tot vlak bij de onfortuinlijke vissers ko men. Hij pam ze aan boord. Nauwe lijks waren zij van de kiel afgehaald of de WON. 2 zonk naar de diepte. De HA 75 van schipper B. Koornstra, een neef van de 22-jarige schipbreu keling, viste later een gedeelte van de stuurhut en wat ander drijvend materiaal op. Intussen had ook de kustwacht van uit de vuurtoren Brandaris op Ter schelling het ongeval opgemerkt, waar op deze de bergingsrederij Doeksen waarschuwde. De bergingsvlet Zee hond kon slechts enkele drijvende in ventarisonderdelen opvissen. De HA 5 bracht de drie drenkelingen naar Ter schelling, vanwaar ze 's avonds met de postboot naar Hariingen terugkeer den. AMSTERDAM, 9 okt. Naar de di rectie van Ngombezi meedeelt, heeft de onder haar leiding staande onder neming Hactor op Haïti geen enkele schade ondervonden van de orkaan Flora evenmin als van de recente poli tieke gebeurtenissen. ■riMMMIi Oude arbeidershuisjes langs de Friese Waddenkust komen hoe langer hoe meer in trek. Hoe wel bekend is dat de oude huis jes vaak gedoemd zjjn binnen korte of langere tijd te verdwijnen, in ver band fnet voorgenomen dijkverhogin gen, zijn er toch mensen, die aan de verlokkingen van de huisjes geen nstructeurs van de geneeskundige troepen zullen padvinders door het gehele land gaan leren hoe men mond op mond beademing moet toepassen. De chef van de generale staf, luitenant-generaal A. V, van den Wall Bake heeft op advies van de in- specteur van de militaire geneeskun dige dienst, genoraal-majoor-arts dr. H. J. van der Giessen. daarvoor toe stemming gegeven, mits de instruc teurs op basis van vrijwilligheid de padvinders buiten de dienst willen les geven. Militaire commandanten in dertig plaatsen, verspreid over het gehele land, zijn hierover per brief inge licht. Het initiatief tot deze hulpver lening is uitgegaan van de Nationale Padvindersraad, waarin verenigd zijn „de Nederlandsche Padvinders" en ,,de Verkenners van de Katholieke Jeugdbeweging". De raad vroeg de legerleiding enige tijd geleden of in structeurs van de landmacht de pad vinders in het kader van de E.H. B.O.-lessen die zij krijgen wel licht de mond op mond beademings techniek zouden kunnen bijbrengen. De parochie van de H, Ignatius op de Rozengracht in Amster dam, die de meeste hoofdstede lingen slechts onder de oude schuilnaam „De Zaaier" ken nen, bestaat deze maand driehonderd jaar. Drie eeuwen is het geleden, dat een pater Jezuïet in een statgi pak- huis op de Keizersgracht een schuil- kerkje opende voor de katholieken uit die dagen, die er iedere zondag met de angst in het hart naar toe slopen. De oude „Zaaiersparochie toen nog Statie genoemd, is in de loop der eeuwen naar de Jordaan ver huisd en thans gehuisvest in een rui me kerk, waar de plechtigheden met grote luister kunnen worden gevierd. Op het uitgebreide programma, dat ter gelegenheid van het 300-jarig be staan is samengesteld, staat ook een H. Mis voor al degenen die in de loop der jaren in de „Zaaierkerk" gehuwd zijn. Deze H. Mis zal op 20 oktober om half elf 's morgens wor den opgedragen door de provinciaal van de Jezuïeten. Ieder die dus op de Rozengracht of missehien zelfs nog in de oude „Zaaierkerk" op de Kei zersgracht gehuwd is, is op 20 oktober van harte welkom in de feestvierende parochie. Dinsdag is in Meppel de ANWB Beek- en Brinkroute officieel geopend. Deze leidt door een aantal Zuidwestdrentse gemeen ten en door een gedeelte van Overijssel. Via een systeem van toe ristische routes, die van speciale wegwijzers zijn voorzien, geeft de ANWB uitbreiding aan de recreatie mogelijkheden voor weekendtoeristen. De Beek- en Brinkroute is ongeveer 110 kilometer lang. Ze is de tiende in een serie van vijftien routes. De com missaris der Koningin in Drenthe, mr, J. Cramer heeft gewezen op het grote belang van deze toeristische route, die leidt door een aan natuurschoon zeer rijk gebied. weerstand kunnen bieden. Zoals een fabrikant uit Dussefderf - zijn fa briek vervaardigt jalouzieën die niet heeft geaarzeld om bö Koehool, een kilometer of twaalf ten noorden van Hariingen, twee oude huisjes van de gemeente Barradeel aan te kopen. Hij bestelde daarop een aannemer, dje voor een bedrag van 40.000 van beide huisjes één maakte en het ge heel omtoverde tot een zeer riant zo merhuisje, compleet met elektrische verlichting, waterleiding, douches en centrale verwarming... Het huisje wordt nu voor een groot deel van lente, zomer en herfst benut door het gezin van de fabrikant of door diens vgder. Ze genieten er van het wijde landschap, de rust, de vismogelijkhe- den in zee en van het baden op de slikkerige bodem, die daar sterk je- diumhoudend is en naar men zegt een heilzame werking heeft tegen de reumatiek. B. en W. van Utrecht hebben aan de Doesburgse vereniging „15 april 1945" medegedeeld, dat zij aan de gemeenteraad voorstellen, uit erkente lijkheid voor de in de laatste oorlogs winter in Doesburg ook aan hun stad genoten verleende bijstand, een be drag van 459 te schenken aan deze vereniging. De vereniging „15 april 1945" stelt zich ten doel gelden bij een te brengen voor de restauratie van de 15e eeuwse Martinikerk, die door de Duitse bezetters zeer zwaar is ge havend toen zij bij hun aftocht op 15 april 1945 de Martinitoren, met zijn praehtig Hemonycarillon, opblie zen, In de oorlogswinter 1944/1945 wer den uit vele gemeenten ingezetenen gedwongen tewerkgesteld aan de IJs- sellinie in de omgeving van Doesburg. Een groep ingezetenen werkte samen om zoveel mogelijk aan de duizen den dwangarbeiders hulp te verlenen. O.m. werd via een opgericht nood ziekenhuis aan velen gelegenheid ge boden op illegale wijze de O.T.-dienst te ontlopen. Vaak werden zij door Doesburgse verzetslieden buiten de gevaarlijke IJssellinie gebracht. Urgemeester mr. W. baron Mi- chlels van Kessenieh, die enke le jaren geleden een genoot schap van vrienden van Maas tricht in het leven riep, heeft giste ren tijdens een korte plechtigheid ten stadhuize vier nieuwe leden van het genootschap „de Gezellen van St. Amor" geïnstalleerd. Allereerst me vrouw de weduwe R, Willemse-Wid- dershoven uit Eygelshoven, die on langs een enorm grote collectie sprinkhanen van wijlen haar man dr. Willemse aan het natuurhistorisch museum van Maastricht schonk. Me vrouw Willemse is de eerste „gezellin" van het genootschap. Vervolgens in stalleerde mr. W. baron Michiels van Kessenieh mgr. prof. dr. F. L. R. Sassen, mr. H. J. C. Buurman van Vreeden en Bernard Verhoeven, stich ter van de Maastrichtse Toneelacade mie. Wegens ziekte kon het vijfde nieuwe lid, prof. dr. J, J. G. Prick niet geïnstalleerd worden. „De gezellen van St. Amor" hun aantal is inmiddels gestegen tot elf verplichten zich om eik jaar op de vooravond van het feest van hun pa troon een bezoek te brengen aan Maastricht. St. Amor was een aouitaniër van af komst, die zieb als kluizenaar in Mun- sterbilsen vestigde en vandaaruit voettochten naar Maastricht onder nam. Hij was, om met burgemeester Miehiels te spreken, een echte min- naar van deze stad en derhalve de ideale pateeon voor het gilde van vrienden van Maastricht. „De gezel len van St. Amor" brachten een be zoek aan het Amorspieinfje. waar een door Charles Vos ontwerpen stand beeld van hun patroon staat, en zaten daarna aan een feestdiner aan. Uit handen van hun gastheer ontvingen he de geïnstalleerde leden een bul en het toepasselijke boekwerk „Kint Geer Eur Eige Stad van de dialectschrij ver Jaspar. iliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiniii, e „Tauri Basan", de elf voet ballende kapelaan van het Roer- mandse diocees, werden on langs door elf collegae uit het bisdom Den Bosch voor een voetbal duel uitgedaagd. De Limburgse kape laans namen de uitdaging aan en de bewuste match werd woensdagmiddag Precies op de grens van de beide bisdommen in het kerkdorp Boshoven (gem. Weert). De Brabantse kapelaans, als voet ballers verenigd in de club van „Pau- k» Pruimedant" de held van de St. Jansklokken hebben duchtig moeten boeten voor hun overmoedige daad. De „Tauri Basan" heten de ver metele mannen van "Fauke Pruime dant" even in de waan, dat de eerste interdiocesane kspelaansmatch in de kerkgeschiedenis van Nederland, een zege voor Den Bosch zou opleveren (na tien minuten spelen stonden de een stevige Brabanders met 2-1 voor), maar nog vaar de rust stalden de Roermondse kapelaans met een fikse voorsprong (6-3.) de eindoverwinning veilig. Na de rust maakten zij er 10-5 van. Een overtuigend bewijs van (Je klasse van de voetballende kapelaans uit het Roermondse. Het was de „Tauri Basan" onder aanvoering van kapelaan G. Offermans uit Roermond, aan te zien, dat zij re gelmatig spelen en dan niet zoals de Brabantse kapelaans uitsluitend tegen clericale teams. De „Tauri Basan" treden vaak tegen heuse voetbalclubs in h«t strijdperk. Voor de Brabanders onder leiding van kapelaan C. Peeters een atimulans om dat in de nabije toekomst ook te gaan doen. Na de training zal, en dan op het grondge bied van het diocees Den Bosch, de returnmatch worden gehouden. Pas toor H. Opveld van Boshoven verricht te de aftrap voor deze eerste interdio cesane voetbalwedstrijd. Na afloop za ten de moe-gevoetbalde kapelaans aan ige Limburgse koffietafel aan. (Advertentie) Toen U enige tijd geleden de aankoop van rentespaarbrieven overwoog, hebben wij U ingelicht over de factoren waarmede U bij een eventuele aankoop rekening zoudt moeten houden. Zijn deze inlichtingen voor U van belang geweest? Ja zeker! Het is dan ook mijn vaste gewoonte geworden om voor mijn bank-, effecten- en assurantiezaken steeds overleg te ple gen met de deskundigen van... Dk is nr. van san serie advertenties Hanetof - Maatschappfl H. Albert de Bery Ce. n.v. Deviezenbenk Herengracht 450 - Ameterdam-C. - Tal. 22 tl 55 - Telex f2029 DEN HAAG, 9 okt. Een door de vorige minister van Justitie, mr. W. Beerman, ingestelde commissie gaat de- z-ir dagen een begin maken met be studering van de vraag welke maatre gelen en voorzieningen binnen het raam van de bestaande wettelijke bepalingen kunnen worden getroffen om tegemoet te komen aan de huwelijksproblemen van gedetineerden. Het rapport dat de voor dit doel in gestelde commissie hierover moet uit brengen zal ook dienen te worden op gesteld in het licht van de voorberei ding van de terugkeer in de vrije maat schappij. Voorzitter van deze onlangs geïnstal leerde commissie is dr. J. van der Grient, algemeen inspecteur van het ge vangeniswezen. De leden zijn dr. C. Trimbos, zenuwarts te Utrecht, mr. A van Overveldt, advocaat-generaal bö het gerechtshof te 's-Hertogenbosch, en ds. A. Bongenaar, predikant bij het rijksasiel, dr, S. van Mesdag en het huis van bewaring in Groningen. Drs, W. Evers, die als socioloog is verbonden aan het stafbureau wetenschappelijke adviezen van de directie gevangeniswe zen, is secretaris van de commissie. DEN HAAG, 10 okt. In het groot hertogdom Luxemburg geldt thans de absolute voorrang van rechts, behou dens ep voorrangswegen, voorrangs kruispunten en dergelijke, zo verneemt de A.N.W.B. De nieuwe regeling houdt in, dat men in Luxemburg voortaan ook aan van rechts Komend langzaam verkeer, zoals fietsers en bromfietsers, voor rang zal moeten verlenen, tenzij dit door borden anders is aangegeven. Tot vóór 1 oktober w_.; in Luxemburg dezelfde voorrangsregeling als in Ne derland van kracht, namelijk dat snel verkeer voorrang had op langzaam verkeer. Deze wijziging van de Lu xemburgse voorrangsregeling kwam tot stand na overleg door de minis ters van Verkeer en Transport van de bij de E.E.G. aangesloten landen. In België geldt al enige tijd dezelfde re geling: voorrang van rechts ook voor het langzaam verkeer. HELSINKI, 10 okt. (UPI) De Wi- huri-stiehting heeft de Sibeliusprijs toe gekend aan de componist Igor Strawins ky. De pros, een bedrag van 80.000 Fin se marken (90.000 gulden), werd voor Strawinsky in ontvangst genomen door de Amerikaanse ambassadeur in Helsin ki, Carl T. Rowan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 7