EVACUATIE VAN TWEE DORPEN AAN OEVER VAN STUWMEER VAN VAIMONT Van de ongeveer vijfduizend doden een duizend geborgen Schous Alle standpunten moeten naar voren komen op Concilie MACMILLAN KONDIGT ZIJN AFTREDEN AAN Premier acht zich niet in staat de last van de verkiezingsstrijd te dragen 5000 doden en vermisten op HAÏTI li EDITH PIAF OVERLEDEN geef mij maar house of england Alléén bij Bril 44 Piave-dal als luguber maanlandschap Het weer- Schous Russen sluiten weg naar Berlijn Hailsham geeft titel op ÖC Brood maandag cent duurder Bril 44 geeft méér korting! 6 0 0 Geen verandering haarden en kachels zelfs artistieke Schotse Kerkhof i - gedurende een uur Mgr. G. H. de Vet lid voor lichtin gscommissie van het CONCILIE Finse mode vindt ingang in Nederland ORKAAN „FLORA eel grote stalenboeken thuis BAKKER'S BEHANG vruchtenyoghurt VRIJDAG 11 OKTOBER 1963 87ste JAARGANG No. 31562 ROME, 11 okt. (AFP) We gens het gevaar van nieuwe aard verschuivingen heeft de prefect van Udine, ten noorden van Venetië, opdracht gegeven tot evacuatie van de dorpen Erto en Casso aan de noordelijke oever van het Meer van Vaiont. Men vreest, dat slechts weinigen van de 5000 bewoners van de streek Longarone, bij de Vaiont-dam, het leven hebben behouden, toen daar in de nacht van woensdag op don derdag een vloedgolf ontstond, nadat zich een aardverschuiving in het stuwmeer had gestort. Tot dusver zijn een kleine duizend van de overledener geborgen, merendeels uit de rivier de Piave, die een macabere aanblik biedt. Degenen, die zich in het nachtelijk uur niet in veiligheid konden stellen zijn vermoedelijk door de vloedgolf verdronken, want er zijn verhoudingsgewijs slechts weinig gewonden niet meer dan een honderdvijftig. 1ejore you FALCON TWEEDJASSEN Schous service Is (voor en na) een vakman BRILLANT RINGEN Reddingsploegen bezig met het bergen van slachtoffers van de ramp bij het stuwmeer van Vaiont ziet men op de foto hieronder. De andere foto geeft een beeld van de getroffen streek: een dikke laag modder en puin bedekt de velden. Enkele overlevenden zoe ken in dp misère bij elkaar steun. Mantels en coats modieus en sportief in Nerts gehuld 198,- donegal domineert 44 44 44 44 44 44 4444 44 44 44 44 44 44 44 44 44 44 44 50 6/e korting op alle brillen 44 44 44 44 JANSSTRAAT 44 44 44 44 44 44 44 44 44 44 44 44 44 44 44 44 44 44 44 44 44 44 44 44 44 44 service Gen. Cronjéstraat 135 - Haarlem Telefoon (02500) 55432 IUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk Zeestraat 50: telet. 4790 Bijkantoor en Red llmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 ttrectie- W C. H Leijdeckers en Mr. W A. M. van der Kallen, hoofdredactie. Drs. H. v. RUN en W. Seven n. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents oer millimeter hoogte. Omroepers 16 cents oer m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel ronder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week 2.65 per maanc f 7.9C oer kwartaal. Voor klachten over de bezorging 's avond» tussen 5.30 en 7 uur. tel. 20800. Nieuwe aardverschuivingen? Uit alle delen van de wereld blijft hulp toestromen voor de slachtoffers van de ramp. President Segni van Italië, die nationale rouw heeft afgekondigd, zal zondag een bezoek brengen aan het getroffen gebied. De minister van open bare werken, Fiorentino Sullo, was ech ter onmiddellijk ter plaatse. Hij schat de materiële schade op verscheidene tientallen miljarden lires. Driekwart van het meer dat een inhoud heeft van honderdvijftig miljoen kubieke meter water, is - aldus deelde de minister mede over de oevers heen gesla gen. Hoewel er in het dal van de Piave mist hangt, speuren vliegtuigen en (Advertentie) BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 IEIDSESIRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Overwegend droog weer met wol kenvelden en hier en daar mist, maar plaatselijk ook enkele opklaringen. Overwegend matige, in het noorden van het land tijdelijk krachtige, zuid westelijke wind. Geen verandering in temperatuur. ZATERDAG: Zon: 6.58-17.55; maan:.51-16.34. 55 (Advertentie) Liefhebber van antiek, artistiek, romantiek? Kijk de Schotse haarden en kachels. Kijk b.v. zo'n open haard, zo'n strijk- kachel. Hoge modellen, lage modellen. Brons, matnikkel. Zoekt u een exclusief gezellig- heidsvuur (ook idee voor een cv-verwarmd huisl), ook dén naar Schous voor enorme keus, luist advies en eigen service. huishoudafdeling Haarlem-Tel. 11266 (02500) Oude Groenmarkt 14-16 Voor inlichtingen na 6 uur fel. 54579-02500 Voor service na 6 uur tet. 509894)2500 Advertentie HOUTPLEIN 15 - TEL. 17286 HAARLEM helikopters onafgebroken naar moge lijke overlevenden. Amerikaanse hef- schroefvliegtuigen van een NAVO-ba- sis zijn er in geslaagd 60 mensen te redden. 4000 soldaten van het Ita liaanse leger nemen aan de reddings acties deel. Kolonnes met levensmid delen, medicamenten en dekens zijn naar het rampgebied onderweg. De ge nie van het Italiaanse leger heeft van nacht noodaggregaten in werking ge steld om het reddingswerk te kunnen voortzetten bp schijnwerpers. Andere eenheden zijn begonnen de wegen vrij te maken van modder en andere ob stakels om snel Longarone te kunnen bereiken. De reddingsploegen die zich met grote inspanning een weg door het dal banen, dat er ook overdag uit ziet als een maanlandschap, hebben slechts twee overlevenden in Longa rone aangetroffen, een plaats die 4000 inwoners telde. Van een gezin van negen personen uit Spessa is slechts een jongen overgeble ven. Hij dankt zijn leven aan het feit dat hp in een dorp werkte dat niet door de ramp werd getroffen. Van de 80 in woners van het gehucht zijn er tot nog toe slechts twee teruggevonden. Een deel van het kerkhof, de klok van een kapel en een huis is alles wat is overgebleven van Pirago, dat 40 meter lager lag dan de Piave. Bp het huis viel een meisje snikkend in de armen van haar oom. Hp en zpn vrouw zijn de enige overlevenden van Pirago, al dus het meisje. Andere redders die bij het gehucht Fae aankwamen vonden daar een man die steeds riep: ,,Daar woonde ik... Fae is verdwenen... Er is niets meer... Er is niets meer..." Slechts de fundamen ten van één huis zijn nog te onderschei den in dit gehucht. Ook in Villanova troffen redders een man aan die hun een indruk wilde ge ven hoe het dorp eruit zag. „Daar, aan die kant waren de huizen \an Villanova, de brug." „Een brug?" „Ja, er was een kleine brug over een zijtak van de Piave." Er is geen weg meer, geen brug, geen huizen. Er is slechts puin en modder. (Advertentie Hóé het ook moet zijn, feestelijk of stoer, u vindt het snuffelend In Kinder- land's veelheid. Velours, mohair, tweed, Shetland, flanel, poplin ook met foamback, veel capuchons, leuke kragen, warme voeringen - voor Jon gens tot 8, meisjes tot 12. Warmte op 100 manieren, en betaalbaar... (snuffelvrijl) Oude Groenmarkt 16, Tel. 11266 (02500) achter de oude Sint Bavo HELMSTEDT, 11 okt. (UPI) De Russen hebben omstreeks midder nacht de autoweg van het Westduitse Helmstedt naar Berlijn ongeveer een uur gesloten gehouden voor alle ver keer. Na deze ingreep op de vrije toegang naar West-Berlijn, de eerste sinds de tijd voor de bouw van de Berlijnse Muur op 13 augustus 1961, lieten zij echter twee Amerikaanse konvooien die zij vijftien uur hadden vastgehouden, doorrijden. Het ene konvooi mocht zijn reis naar West- Berlijn voortzetten, het andere kon West-Duitsland binnenrijden. VATICAANSTAD, 11 okt. (KNP) Tot lid van de voorlichtingscommissie van het Concilie, waarvan president is mgr. Martin J. O'Connor is als veertiende lid benoemd mgr. G. H. de Vet, bisschop van Breda, voor de Nederlandse taalgroep. (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 11 okt. De gedachtenwis- selingen op de 15ste zitting van het Concilie waren nagenoeg eensluidend met die van de vorige bijeenkomst. De debatten over het tweede hoofdstuk van het schema over de Kerk gingen verder. Intussen vonden zeven stem mingen plaats over belangrijke wijzi gingen in de ontwerpconstitutie over de Liturgie. De sententies der verschillende Con cilieleden steeds weer te herhalen is weinig boeiend. Heel het kerkelijk Ro me is op het ogenblik overvol van begrippen als het collegialiteitsbegin- ^el van Paus en bisschoppen, de sa cramentele aard der bisschopswijding en het diakonaat. Wij hebben in het open gesprek, dat op het ogenblik bestaat tussen de Vaders en de pers gevraagd, waarom dezelfde zaken zo eindeloos herhaald moeten worden in het Concilie. Uit hun antwoorden be- Advertentie) Na het saunabad nu het Finnbrod. Op steeds meer ontbijt- en koffietafels is het pak Finnbrod een graag geziene buiten landse gast. Het is met boter en gewoon beleg niet alleen een smakelijke, doch ook een gezonde kost, die voedt en toch... slank houdt. Knappend, door-en-door krokant gebakken Finnbrod is bereid uit volkoren roggemeel met ontvette melk. Omdat Finnbrod zo diepdoorbakken is, blijft het maandenlang vers. Ook uw levensmiddelenbedrijf verkoopt kersvers Finnbrod. pak wit of bruin 80 ct. Aanvankelijk werd gedacht dat de in 1960 gereedgekomen stuwdam was door gebroken, doch later bleek dat de ramp was veroorzaakt doordat een aardver schuiving van de berg Toe zich in het meer stortte. Inmiddels vrezen deskun digen voor een nieuwe aardverschui ving daar zich in de rotsmassa's scheu ren vertonen. BLACKPOOL, 11 «kt. (AFP, Rtr., UPI) De minister-president van Groot-Brittannië, Harold Macmillan, heeft het jaarlijks congres van zijn con servatieve partij in Blackpool schrifte lijk doen weten, dat hij zich niet in staat voelt de partij bij de eerstvolgen de algemene verkiezingen te leiden. Of schoon de operatie, die hij gisteren heeft ondergaan, uitstekend is verlopen, acht Macmillan het duidelijk, dat hij een aanzienlijke tijd voor herstel zal nodig hebben. Macmillan heeft konin gin Elizabeth reeds schriftelijk van zijn voornemens op de hoogte gebracht. Formeel zal hij zijn verzoek om te worden ontheven van het premierschap pas bij haar indienen, wanneer hp het ziekenhuis kan verlaten. Men neemt aan, dat dat over drie tot vier weken het geval zal zijn. Het is duidelijk, dat Macmillan zijn partjj de gelegenheid wil bieden snel, doch niet overhaast een nieuwe leider (Advertentie) Kom de heerlijke, uit nertsdelen ver vaardigde mantels eens passen. Het lichtere pastelnerts of donkere stan daardnerts, In kort v.a. 850.-, in 7/8 met diepe rugspliten lage rugceintuur 1100.-, in lang 1275.-. Elegant met een echte nertshoed In dezelfde kleur v.a. Grote Houtstr. 18, Haarlem, TeLtWIS (02500) te kiezen. Nog altijd is de waarnemend minister-president Butler de voornaam ste kandidaat voor de opvolging. Maar na de mededeling van Macmillan, dat hjj wil aftreden, heeft de minister voor wetenschappen, Lord Hailsham, in Blackpool gezegd, dat hij zijn titel zal opgeven om gekozen te kunnen wor den tot lid van het Lagerhuis. Hails ham geniet een grote populariteit bp de brede massa van „party workers". De man, die Macmillan in het kabi net wellicht het naast staat en die ge noemd wordt als een mogelijke compro miskandidaat, is de minister van bui tenlandse zaken, Lord Home. Hij werd gisteren door de premier uitgekozen om de op woensdag gedateerde brief aan het congres voor te lezen.. De brief luidt als volgt: „Ik zou u zeer dankbaar zijn, indien u de in Blackpool bijeengekomen con ferentie, die u presideert, zoudt willen mededelen, hoezeer het mij spijt, dat ik deze week niet aanwezig kan zijn. fk verheugde mij bijzonder op de mas sa-bijeenkomst op zaterdag, die een grote jaarlijkse gebeurtenis is en waar aan bij deze gelegenheid vermoedelijk speciale betekenis kan worden toege kend. Het is thans duidelijk, dat ik, wat tevoren ook mijn gevoelens mogen zijn geweest, niet in staat zal zijn de fysieke last te dragen, die het leiden van de partij bij de komende algemene verkiezingen meebrengt. Indien de ope ratie, die ik morgen onderga, succesvol verloopt, dan is het duidelijk, dat ik een aanzienlijke periode van herstel no dig zal hebben. Ik zou niet opgewassen zijn tegen alles, wat met een langdurige verkiezingscampagne samenhangt. Ook mag ik niet hopen, dat ik de taken van het premierschap gedurende gerui me tijd kan vervullen, en ik heb dat de koningin bericht. Onder deze om standigheden hoop ik, dat het spoedig mogelpk zal zpn de gebruikelijke raad plegingen binnen de partij te beginnen over de persoon van haar toekomstige leider. Ik richt mij tot u als president véin de conferentie met het verzoek dit zo spoedig mogelijk mee te delen" (w.g. Harold Macmillan, 9 oktober '63). WASHINGTON, 11 okt. (UPI) Het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den heeft zich met 125 tegen 110 stem men uitgesproken tegen het voorstel van president Kennedy voor een ge zamenlijke Russisch-Amerikaanse lan ding op de maan. WASHINGTON, 11 okt. (Reuter) De Wereldgezondheidsorganisatie heeft bekendgemaakt dat de orkaan „Flora" die in de afgelopen dagen heeft huis gehouden in het Caribische gebied, veel meer doden heeft geëist dan aanvan kelijk werd gedacht. Alleen al op het eiland Haïti bedraagt het aantal doden en vermisten 5000. Ook op Cuba schijnt het aantal slachtoffers veel groter te zijn dan officieel door de regering van Fidel Castro wordt opgegeven. Gis teravond werd in Miami (V.S.) een radio-uitzending uit Havana opgevan gen, waarin men premier Castro, in een vraaggesprek, hoorde zeggen dat het aantal doden niet te schatten is, maar dat het waarschijnlijk „enorm" zal blijken te zijn. DAKKA (Oost-Pakistan) (UPI) De wervelstorm, die deze week Oost- Pakistan heeft getroffen, heeft volgens berichten, die nog niet officieel zijn, ten minste 250 mensenlevens geëist. De ver bindingen met de kustgebieden en de kusteilanden, waar de wervelstorm het hardste toesloeg, zpn nog verbroken. Wegen en kanalen zijn versperd door uit de grond gerukte bomen. Naar schat ting is in het getroffen gebied tachtig procent van de huizen verwoest, ter wijl zestig procent van het vee is om gekomen. (Advertentie) Donegal-tweeds beheer sen de demi-mode. House brengt dus veel sportieve jassen van deze pracht- stof. O.a. In zwart/wit met vaag kleur-effekt Wollen plaidvoering. Korte rug ceintuur, schuine steek- zakken 199.50 PARIJS, 11 okt. De Franse zangeres Edith Piaf is vandaag in haar woning te Parijs gestorven. Edith Piaf is vanmorgen om 7 uur overleden, nadat zij een beroerte had gehad. Zij was gisteren per ambulance uit Placassien, bij Grasse, met haar echtgenooot Theo Sarapo in Parijs terug gekeerd. Zij was al enige dagen ziek. De overleden zangeres, die 48 jaar oud is, is de dochter van een acrobaat en gewezen straatzanger. Zij heeft de laat ste jaren vijf grote operaties doorstaan. In augustus moest zij een tournee van twee maanden door de Verenigde Sta ten afzeggen in verband met haar ge zondheidstoestand. DEN HAAG, 11 okt. Na overleg tussen de Nederlandse Bakkerijstich ting en het ministerie van Economi sche Zaken heeft de minister zich er mee akkoord verklaard dat met in gang van maandag de prijs van brood met een cent per 800 gram wordt verhoogd. Aanleiding hiertoe zijn de verder gestegen prijzen van bloem en meel. Bakkers die reeds voor 14 oktober hogere broodprijzen berekenden dan in overeenstemming was met de af spraken met de Nederlandse Bakke rij Stichting, dienen de prijsverhoging achterwege te laten, ofwel hun prij zen te verlagen. Indien bij onderzoek zou blijken dat voor brood toch hoge re prijzen worden berekend, zal een prijsmaatregel niet kunnen uitblijven. (Advertentie) Leden van de Co-op Haarlem nog 5 extra korting, niet als 44 dividend, maar rechtstreeks aan henzelf uitbetaald. 44 de zaak met twee etalages grepen wij, dat de zittingen der Kerk vergadering voor het grootste deel be raad zjjn, studie, het doen uitkomen van de meningen, die de leiders der gehele Kerk uit alle werelddelen naar voren moeten brengen krachtens hun opdracht. Wij nemen heden als voorbeeld de herhalingen over het diakonaat. Het wordt duidelijk, dat baders uit landen, waar de priesterroepingen talrijk zjjn, als Italië en Spanje, dat blijvend diakonaatsambt een vreemde, onwenni ge en vooral in verband met het celi baat een betwijfelbare zaak vinden. An dere bisschoppen, b.v. uit West-Europa staan bijna allen gunstig tegenover de herbeleving van het diakonaats-ambt en wel op theologische en schriftuurlijke gronden. De Kerk, zo werd geformu leerd, mag de gemeente het diakonaat niet onthouden, zij heeft er recht op. Wat niet wol zeggen, dat in hun landen er op dit moment een grote behoefte gevoeld wordt aan de diaken. Het Con cilie moet echter het geheel overzien, zowel in de sacramentele, als in de praktische orde. En dan komt als in gesloten gele deren het corps dier Vaders aan het woord, die de verantwoordelijkheid heb ben voor de kerkelijke ontwikkelingsge bieden. Zoals gisteren gebeurde, vragen deze van het Concilie een ware daad van coEegialiteit. De diaken, zo werd uit drie werelddelen betoogd, opent vér- gezichten voor de Kerk, niet alleen in de zin van het bijzondere charisma, dat de deelhebber aan de taak van de bis schop heeft, maar ook waar zij nodig zijn in de gewone praktijk der zielzorg voor de verkondiging. De koelere theo logische benadering, naast de dringende uit het pastoraal hart komende bede om het diakonaat, lieten niet na een grote indruk op de kerkvergadering te maken. Daarom heeft de herhaling haar rech ten en haar invloed. Op de gewone persbijeenkomst van gisteravond, belegd door het Nederlands documentatiecentrum, oordeelde mgr. Bekkers, dat de argumenten vóór het diakonaat een dusdanige indruk in het Concilie gemaakt hebben, dat de tegen argumenten eerder uit een zekere be zorgde angst of uit een zuiver techni sche - en dus te overwinnen - stelling- name lijken voort te komen. Wederom is aanmerking gemaakt op het feit dat de gewone priester in het schema over de Kerk welhaast vergeten is. Over het collegialiteitsbeginsel van Paus en we reldepiscopaat liepen de meningen van de oude en van de nieuwe school op dezelfde wijze uiteen als eerder. Maar er is reeds een verschil merkbaar. Uit de vermoeiende herhalingen van stand punten vormt zich in het Concilie de mening der Vaders en daar is typisch het Concilie voor. (Advertentie) Advertentie H U geeft maar een telefoontje. Of kóm uitzoeken: rollen op zicht mee om thuis aan de wand te beoordelen. Keus: 600 des sins uit 5 landen in voorraad. Behangbar: 100 reuzenstalen. Advies: alleen vdkmensen. Hulp: machinaal afranden en draagbare plaktafel kant en klaar. (Advertentie) /ooi YV 638

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 1