Pleiter voor metaalbond in kort geding contra scheepswerven: Hoge lonen ADM/NDSM veroorzaakten „explosie Metaalbond eist per CA O-overtreding 100.000 gld. boete „Polygoon m nieuwe vorm alstublieft... in de voordelige A. Vecht: waarom laat O.K. W. toch niets van zich horen? Dossier bewijst v. Tussenbroeks instemming met behoud Geïsoleerde prijspolitiek is voor ons onmogelijk Ook directe belastingen in EEG dienen geharmoniseerd DE DODELIJKE LADING fris-vrolijk-fantastisch NU SPOEDIG VERNIETIGING POPPEN Cuba vraagt hulp van Rode Kruis in Nederland P. Schoenmaker voor A.K.W.V.: 'het fundament van uw vermogen Ned. Rode Kruis biedt hulp aan Winkeldieven aangehouden Het Dorp komt nu in bouwfase Jongen moet hand missen door spel bij transporteur Journaal wordt voortgezet Wegens orkaan „Flora" DAMDOORBRAAK *»#uï METSELAAR DOOR STROOM GEDOOD Na vijf maanden bewusteloos te zijn geweest, overleden VRIJDAG 11 OKTOBER 1963 PAGINA 2 (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 10 okt. De verwoede strijd op het Nederlands loonfront heeft zich vandaag ver plaatst naar het statige paleis van justitie op de Prinsengracht al hier, waar voor de president van de rechtbank, mr. U. W. H. Sthee- man, urenlange pleidooien werden gehouden in het kort geding dat de Metaalbond tegen de ADM en de NDSM heeft aangespannen omdat deze beide werven onlangs de cao terzijde hebben geschoven en hun personeel hogere lonen en premies zijn gaan uitbetalen. Sinterklaas Geen dispensatie Hl STOKVIS h-xrj-Q-TTL-a-t PAUL VLAANDEREN De Metaalhond eiste In dit kort ge ding bij monde van ifln raadsman mr. L. D. Pels Rijcken uit Den Haag, dat deze beide bedrijven hun toezeg ging of uitbetaling van niet op tarief gebaseerde beloningen boven het ma- ximum stopzetten op straffe van een dwangsom van 100.000 gulden per over treding. Vermoedelijk over een week zal de rechtbankpresident uitspraak doen, dus nog voor de ADM strafrech telijk op het matje moet komen na het proces-verbaal van de looncontrole- dienst. Voor het kort geding bestond bijzon der grote belangstelling. Geduldig aan hoorde mr. Stheeman de uitvoerige plei dooien van de raadslieden, die zoveel tijd in beslag namen, dat hij om streeks twee uur na meer dan drie uur „kort" geding, de raak zelfs even schors- te. Mr. Pels Rijcken deed namens de Metaalbond een felle aanval op het handelen en het beleid van de ADM- en NDSM-directies, een aanval die door de belde tegenpartijen met bflzonder scherpe juridische wapens werd gepa reerd. Mr. Pels Rijcken gaf een uitvoerig exposé van de feiten. „Half augustus ontstonden er door krapte op de ar beidsmarkt moeilijkheden" zo betoog de hij. „Er werden looneisen gesteld die gepaard gingen met korte stakin gen. Op 16 augustus vergaderde de Algemene Nederlandse Metaalbewer- kersbond met kaderleden in dienst van dv ADM en de NDSM. Zolang de CAO no; van kracht was. kon de vakbe weging niet achter de looneisen staan. Wel besloot men steun te verlenen voor de actie tegen de koppelbazen. De directies van metaalbedrijven werd geadviseerd de geleende arbeidskrach ten Jjirften de deur te zetten. Men ha#pte dat de rust daardoor zou te rugkeren. De arbeidsonrust bleef echter aanhou den. De federatie van werkgevers in de metaalindustrie stuurde begin sep tember nog een circulaire naar alle me taalbedrijven waarin een dringend beroep geoaan werd op de werkgevers in deze situatie niet zelfstandig te werk te gaan en extraatjes uit te keren. Die circu: laire was nauwelijks de deur uit of bij de NSDM werd aan het personeel toe zegging gedaan dat er een gift van 200.000 gulden van een Zweedse reder o^ner de werknemers zal worden ver deeld. Over de toekenning van deze be loning was tussen de NDSM-directie en de Metaalbond geen enkel contact ge weest De NDSM werd voor vier maan den ais lid van de Metaalbond geschorst. De vrees dat deze maatregel repercussie zou hebben was gegrond. Op 10 sept. besluit de ADM de uurlonen met tien cent te verhogen. Dezelfde avond zegt de maatschappij haar lidmaatschap bij de Metaalbond op. „Het gevolg hiervan is," aldus sprak Mr. Pels Rijcken streng, „dat er ln het gehele land ernstige onrust is ontstaan. Er is een ware chaos ont staan mede veroorzaakt door het feit, da> nu ook de vakbeweging looneisen is gaan stellen. Gedaagden hebben in een latente spanning een explosie ver- oo-zaakt. Door een paar stenen los te wrikken Is er een ware lawine ontstaan. De Metaalbond is tegen over haar leden verplicht maatregelen te nemen. Het is overigens wel een pijnlijke zaak, dat de ze affaire voor de rechter wordt uitge vochten. Im-ners, ir. J. W. Thomson, direc teur va de ADM is lid van het hoofd bestuur van de Metaalbond geweest, evenals een der directeuren van de NDSM. Liever hadden wij deze zaak bi: .nenshuis afgehandeld, maar het tuchtreglement eist dat het voor de rechter komt. De ADM zit met zijn lonen ver bo ren de toegestane maxima. Dat valt moe"ij k te ontkennen. Ir. Thomson heeft dit trouwens zelf toegegeven tij deninterviews, aldus mr. Pels Rijcken. De ADM heeft ook gehan deld in strijd me' het buitengewoon be sluit arbeidsverhouding. Bij de NDSM ligt de raak iets minder duidelijk, om dat het hier een beloning betreft. Is deze beloning op t- vatten als premie dan alt deze onder de uurverdiensten en komt men boven de maxima uit. Wanneer me- zegt het is een gratifi catie dan heeft 4e NDSM ook in strijd met de wet gehandeld, want gratifica ties zijn zonder toest mming van de commissie van rijksbemidelaars niet toegestaan." „Ik heb helemaal niets met u tema ken" onderbrak mr. N. J C. M. Kap- peyne van de Coppello, raadsman van de NDSM, zijn tegenpleiter. „Die be loning is afkomstig van een Zweedse reder die een schip liet bouwen bij de NDSM en dit op tijd klaar wilde heb ben. De NDSM heeft daar niets met te maken" (Bedoeld wordt de 56.500 ton metende tanker Danaland. die op 31 aug. te water werd gelaten. Red.) wij het zo voorstellen dat er ergens in Zweden een goede Sinterklaas zit en dat de NDSM hiei als Zwarte Piet optreedt". Gelach in de ruime kamer van de president. Hilariteit verwekte ook de mededeling van de Haagse advocaat, dat ADM en NDSM ook reeds voor de „explosie" in september lonen uitbetaalden boven de maxima. „Dit werd door de overheid oogluikend toegestaan," voegde mr. Pels Rijcken eraan toe. De raadsman van de Metaalbond voerde ook aan. dat het op treden van de ADM en de NDSM-direc- ties het gezag van de Metaalbond heb ben ondermijnd. „De Metaalbond heeft als onderhandelingspartner een positie die ondermijnd wordt, wanneer twee belangrijke leden volkomen hun eigen weg gaan. Hoe kan de Metaalbond nog aan de conferentietafel gaan zitten? Naast representant van de overige leden, die door deze overtredingen van wette lijke voorschriften ernstig schade on dervinden, treedt de Metaalbond in dit korte geding dus ook in eigen belang op." Mr. A. C. van Empel, die als raads man optrad namens de ADM, bestreed verscillende punten van de dagvaar ding. In de dagvaarding wordt de ADM onder meer ten laste gelegd dat zij zonder dispensatie hogere uurlonen heeft uitbetaald. Een college van rijksbemiddelaars heeft op 15 mei een aantal bepalingen bindend verklaard, dat zonder dispensatie geen hogere uurlonen mogen worden uitgekeerd. „Wij hebben inderdaad geen dispen satie gevraagd," zo betoogde mr. Van Empel. „Ten eerste omdat er geen tijd meer voor was. Wij moesten op een gegeven moment iets doen. Ten twee de omdat wij er van tevoren toch al zeker van waren, dat wij die dispen satie niet zouden krijgen." Mr. Van Empel voerde aan dat de ADM wel maatregelen had moeten ne men na het gulle gebaar van een Zweedse reder tot het personeel van de NDSM. Over de Metaalbond zei mr. Van Em pel: „De Metaalbond is in zijn plichten schromelijk tekort geschoten. De Me taalbond heeft alle mogelijke kansen ge had om dit lid, dat in moeilijkheden zat, bij te staan. Maar men heeft het lid gewoon in de kou laten staan, men heeft het maar rond laten zwemmen in (Advertentie) Wat moet dat met die bloemen? ■Voor mevrouw Jansen. BI] haar plaatsen we de 25 ste Fasto van deza weekt presenteert Reeds In méér dan een mil joen Nederlandse gezinnen! vanaf f 169.50 UW VASTE KEUS:'N FASTO GEISER (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 0 okt. „Polygoon" heeft per 1 n ober aJ' contacten voor loverinz i: 196-1 van de journaals „Neer- lands Nieuws" en „Wereldnieuws" aan de bioscopen in Net'.-ri- ad opgezegd. Dit betekent echter niet, dat „Poly goon" geheel uit de bioscoop-program- ma's gaat verdwijnen. De joumaalproduktle wordt wel de gelijk, maar in een nieuwe vorm, ook aa 1 januari voortgezet. Er blijken nog verschalende moge lijkheden te zijn, d in overleg met af nemers en met het hoofdbestuur van 'ie Nederlandse Bios,. x>p Bond, worden bestudeerd. Bij dit overleg gaat het over de vorm, inhoud .1 lengte van het jour- i naai en uiteraard ook over de daar- Ja" sprak mr. Pels Rijcken, „laten aan verbonden financiële consequenties. de moeilijkheden. Vaak genoeg heeft de ADM-directie uitgeroepen: „Laten wij praten, laten wij iets doen, want wij redden het op de werf niet meer. Nu moet men achteraf niet gaan zeggen dat twee leden hun eigen weg gegaan zijn en dat daardoor het prestige van de Metaalbond ondermijnd is." Ze moeten niet zeggen: „Hoe kan ik mijn werk doen als de leden hun eigen gang gaan. Men heeft ruimschoots de gelegenheid gekregen om te hulp te komen." Dat de ADM met de uurloonmaat regelen een chaos en een explosie op de arbeidsmarkt in Nederland had veroorzaakt, ontkende de ADM-raads- man ten stelligste. „Onrust was er al in ons land, vóór de ADM-uurlonen ging verhogen. Als die onrust er niet was geweest zou de ADM juist nooit de uurlonen hebben verhoogd. Men moet iemand die bij een regenbui het eerst zijn paraplu opsteekt, niet ver wijten daarmee de regenbui te heb ben uitgelokt," aldus de raadsman „Wanneer de president van de recht bank nu straks bepaalt, dat het dub beltje er weer af moet, dan, juist dan zal er onrust ontstaan. Thans is de arbeidsvrede bij de ADM weer her steld." Het prestige van de Metaalbond zou ook niet hersteld zijn, want zij zouden nog niet kunnen zeggen: „Wij hebben het lid weer onder de duim. De presi dent zou daar dan immers voor gezorgd hebben." Het pleidooi van mr. Van de Coppello mondde uit in de conclusie dat de NDSM niets kan worden verweten, want zij geeft slechts een voorschot op een gift van twee ton van een Zweedse klant voor verleende service. Dat mag in het horeca-, het kappers- en taxibe drijf, maar „zouden we dan weer de Chinezen van Europa zijn als we dat van een goede buitenlandse klant zouden weigeren?" Het Burgerlijk Wetboek noch het Buitengewoon Besluit Arbeids verhoudingen verstaan onder loon ook fooien van derden. „Als de NDSM het geld niet had doorgegeven, zou dat een onrechtmatige daad hebben opgele verd," meende pleiter, die voorts stel de, dat „de tijd nu eenmaal voorbij is dat ik over mijn ondergeschikten kan beschikken zoals mijn grootvader dat deed." Nadat mr. Pels Rijcken in zjjn re pliek onder meer nog had opgemerkt, dat de heer Thomson, directeur van de ADM, door de knieën is gegaan voor de arbeiderseisen en een „het-kan- niet-op-sfeer" heeft gecreëerd, bepaal de mr. Stheeman de uitspraak op 17 ok tober. Zoals bekend is dient de volgen de dag de strafzaak tegen de ADM. f 4 r*rtpr1pn.tTP GEZINSFLES Probeer ook eens FANTA CITRUS, een frisse lemon-lime, die bizonder goed is als mixer. In Nederland gebotteld met toestemming van de rechthebbende op de gedeponeerde handelsmerken „Fante" en „Coca-Cola". (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 10 okt. Waarom, zegt de Amsterdamse kunsthandelaar A. Vecht, doet het ministerie van O-R en W. niets? Waarom waagt het geen proces om de poppen van Harry van Tussenbroek voor vernietiging te bewa ren? Waarom spreekt men niet met de erfgenamen? Waarom laat de gemeen te Amsterdam niets van zich horen? Waarom is men nooit bfj mij gekomen? Kunsthandelaar Vecht bijna een halve eeuw een intieme vriend van Harry van Tussenbroek, legt een dik dossier op tafel. Het dossier van de onderhan delingen met Harry van Tussenbroek tot behoud van zijn collectie, want de heer Vecht wist reeds iang van de be paling in het testament die vernietiging van de complete verzameling gebood. „Ik heb geen stap ondernomen zon der toestemming van de kunstenaar De oprichting van het Initiatiefcomité aan het begin van dit jaar, het schrij ven aan alle museumdirecteuren om adhaesie, de vergadering van in zijn woning op 2 maart j.i. Het besluit om een stichting op te richten tot Be houd van het Oeuvre van Harry van Tussenbroek. Het opstellen van de lijst van personen, die uitgenodigd zou den worden zitting te nemen in net Erecomité en het Comité van Aanbe veling, alles geschiedde in nauw over leg met Harry van Tussenbroek". De heer Vecht toont ons brieven van cie kunstenaar, waarin Harry van Tus senbroek namen noemt van personen, die hij graag in de beide comités zou willen zien opgenomen. Het is begrijpelijk dat de heer Vecht zeer verstoord us over een in sinuatie, dat de kunstenaar niet ge kend en ingenomen zou zijn geweest met de stappen van het Initiatiefco mité. Deze had, integendeel, duidelijk medegedeeld dat hij '-ijn complete col lectie fen geschenke zou geven aan de Stichting als deze erin mocht slagen in Amsterdam een behuizing voor poppen te vinden, die zijn goedkeu ring zou verwerven. Maar waarom is het comité dan niet, met het dossier naar de rechter gegaan, om de fatale bepaling in het testament ongedaan te maken? „De dood van Harry van Tussenbroek kwam onverwacht", zegt de heer Vecht, „Juist op een moment dat onze plannen in volle ontwikkeling waren. Maar er was een conditie bij alle onderhandelin gen, die al onze gerechtelijke acties waarschijnlijk vruchteloos had gemaakt. Harry van Tussenbroek had nadruk kelijk gestipuleerd dat hijzelf en niemand anders de verzameling zou ten opstellen. Dit werd, door zijn dood, onmogelijk". Maar heeft het dan nog zin om verder te strijden? „Het betreurenswaardige is", zegt de heer Vecht, „dat nu niets van het oeuvre van deze kunstenaar behouden blijft. Ik kan mij voorstellen dat nie mand in staat zou zijn geweest de poppengroepen op te stellen, zoals Harry van Tussenbroek dat zelf had gewenst. Hij -vas op dit gebied buiten gewoon critisch. Maar een deel van de collectie bestond uit maskers, vis sen en beesten, losse stukken kortom, die geen speciale opstelling behoeften. Die hadden toch gespaard kunnen blij ven". Zoals de ontwikkeling thans is zal er van Harry van Tussenbroeks werk spoe dig niets anders overblijven dan een col lectie foto's en dias en een film van Charles Hugenot van der Linden. De executeur-testamentair, de heer J. C. Flier uit Huizen, wacht tot het moment dat alle erlgenamen bijeen zijn om de verzegelde dozen uit het depot van het Toneelmuseum te halen. De vernietiging zal in stilte geschieden. De heer Flier betreurt het dat door een onhandige op merking van zijn kant de indruk is ge wekt dat de poppen al onherstelbaar beschadigd zouden zijn. Dat is beslist niet waar. Animo bjj de ergenamen, met uitzondering van de heer Grondhout in Rotterdam, om actie te voeren voor het behoud van de poppen, valt niet te bespeuren. Maar de Rotterdamse actie die leidde tot een beslag, is ontijdig ge ëindigd. „Wij hebben de zaak lang genoeg gerekt om ieder die acties van zins was, ruim de gelegenheid te geven dit te doen", zegt mr. A Haitsma Muiier uit Nijmegen, een familielid van de heer Flier, die als raadsman van de familie is opgetreden. DEN HAAG, 10 okt. De Cubaanse ambassadeur alhier, de heer Carlos Ma- ristuny Sanchez, heeft vandaag ver klaard dat de toestand in zijn land door de schade, die de orkaan „Flora" heeft aangericht, „wanhopig" is. De ambassadeur heeft zich tot het Nederlandsche Roode Kruis gewend voor hulp in de vorm van voedsei en me dicijnen. In de vier dagen dat „Flora" boven Cuba woedde zijn volgens de ambassa- deui slechts weinig mensen gedood. De materiële schade is nog niet volledig vastgesteld, hoewel verwacht wordt dat de helft van de mais-, rijst-, koffie-, cacao- en industriekatoenoogsten verlo ren gaat. Omvangrijke schade werd aangericht in de suikeraanplantingen en onder het vee. i Advertentie) (Van een onzer verslaggevers) ZWOLLE, 10 okt. „Het loonfront is in beweging gekomen en hoeveel pro cent er uit zal komen is nog niet be kend, maar ik ben er van overtuigd, dat het aanmerkelijk meer zal worden dan vier procent, die het Centraal Plan bureau als mogelijkheid voor 1964 aan geeft". Dit zei vanmiddag de heer P- Schoenmaker, voorzitter van de Alg. Kath. Werkgeversvereniging in het Aartsbisdom Groningen in de algeme ne vergadering te Zwolle. De voorzitter had gewag gemaakt van een mogelijke fusie tussen de diocesane verenigingen, met die in de bisdommen Haarlem en Rotterdam, waartoe een studiecommissie wordt ingesteld. Voorts vermeldde hij, dat het ledental in vijf jaar met 32 is toegenomen tot 350. De heer Schoenmaker releveerde, dat als consequentie van de hernieuwde ac tiviteit van Uniapac het Ned. Kath. Werkgevers Verbond besloten heeft de zusterorganisatie in Mexico meer di rect de helpende hand te bieden. Komende tot de moeilijkheden op loongebied zei de voorzitter niet te geloven, dat de regering in staat zal zijn het prijsniveau te stabiliseren als de komende loonsverhoging ver uit gaat boven de werkhypothese van het Planbureau en de prijzen door een bestedingsinflatie naar boven gedrukt zullen word er,. Persoonlijk gelooft de heer Schoen maker niet, dat een monetaire maat regel conjunctureel wenselijk is, omdat zodanige maatregelen in de toekomst structureel averechts zullen werken. „Wii zullen dus in de toekomst blijven investeren, niet alleen in de breedte, maar ook in de diepte voor betere machines om de produktiviteit per man-uur op te voeren. Voortgaande zei de voorzitter, dat het gelukkig juist deze (diepte)-investeringen zijn die in de DEN HAAG. 10 okt. (ANP) Het Nederlandsche Rode Kruis heeft het Italiaanse Rode Kruis telegrafisch hulp aangeboden in verband met de dam- doorbraak in Noord-ltalië. Het heeft gevr-agd in welke vorm hulp nodig is. Hilversum. Voor de gezamenlijke omroepverenigingen is radioreporter Kei s Buurman vanmorgen naar Italië gevlogen. Hij zal zo spoedig mogelijk berichten ove-- de ramp in Noord-Italië. De radioprogramma's zullen, indien zij er zich toe lenen, voor uitzendingen over de ramp worden onderbroken. De VARA-televisie heeft een ploeg naa het rampgebied gestuurd. Opna men zullen worden gemaakt voor een reportage, die wordt verzorgd door Hans de Graaf Bierbrouwer. ROTTERDAM, 10 okt. De acht tienjarige machinebankwerker E. M. R. uit Keulen is gisteren in Rotterdam gearresteerd. De jc~ge Duitser heeft zich naar hij bekende schuldig gemaakt aan een serie winkeldiefstal len. Hij liep tegen de lamp bij een hotelcontrole. De rechercheurs vonden nl ,op zijn bed allerlei goederen met de prijskaar tjes er nog aan. R, die geen middelen van bestaan heeft en platzak was, kon weinig anders dan bekennen. Hij was in september uit het ouderlijk huis in Keulen weggelopen en sindsdien zwer vende Voor hij in Rotterdam kwam was hij eerst in Parils en later ook nog in Brussel geweest. Vandaag is in Rotterdam voor de of ficier van justitie gel. 1 een 36-jarige drukker, die de laatste jaren uit allerlei winkels boeken heeft gestolen, niet al leen in Rotterdam, maar ook in Den Haag en Amsterdam. Ruim tweehon derd stuks onbetaalde romans en wer ken over moderne geschiedenis ston den er in zijn boekenkast. Hjj was in Amsterdam op heterdaad betrapt maar naar Rotterdam overge bracht om berecht te worden. ARNHEM, 10 okt. Woensdag zal begonnen worden met de bouw van het eerste gebouw voor „Het Dorp". Dit gebouw komt op het terrein van „het Dorp" aan de Hetfenoordseweg te Arn hem. Het zal de functie krijgen van „ontwikkelingscentrum". Van hieruit wordt het dorp verder ont wikkeld. In het ontwikkelingscentrum, waarbij het begrip ontwikkeling gezien moet worden in de bouwtechnische-, fi nanciële- en sociologische zin, worden de afdeling maatschappelijk werk, li- nanciële administratie, secretariaat, zo mede bestuur en directie onderge bracht. Het gebouw, dat prof. v.d. Broek en prof. Bakema hebben ontworpen en dat gebouwd wordt door de Erven J. F. P. Jansen N.V. te Nieuw Vennep, beslaat een oppervlakte van 435 m2 en neett een inhoud van 1600 m3. Een totaal aan schenkingen in natura ter waarde van 38.250 zal in dit eerste bouwwerk toe gepast worden. Dit bedraagt ongeveer vijfentwintig pet. van de totale kosten voor dit gebouw. „Hiermede is de ontwikkeling van het Dorp de bouw-fase ingegaan", aldus het bestuur van het Dorp. toekomst noodzakelijk zijn voor de Ned. industrie om haar concurrentiepositie in de EEG te verbeteren. „De fiscale harmonisatie is een van de doelstellingen van het EEG- verdrag. Deze fiscale harmonisatie zal echter niet beperkt mogen blij ven tot de omzetbelasting, aangezien juist m.n. voor landen zoals Neder- land, met zeer hoge belastingen op ondernemingswinsten en zeer hoge belastingen op inkomens het van het allerhoogste belang is, dat ook de directe belastingen worden ge- harmoniseerd. De conclusie moet zijn, dat alleen dan gelijke concurrentiekan- sen worden geschapen en gelijke fi nanciering»- en investeringsmogelijk heden aanwezig zullen zijn." De heer Schoenmaker meent daar om, dat Nederland geen geïsoleerde loon- en prijspolitiek meer kan voeren, maar sterk rekening moet houden met de ontwikkelingen in het buitenland. Hij acht een loonberaad in de econo mische en sociale comité's van de EEG in de toekomst noodzakelijk. Nadat de voorzitter er op gewezen had, dat uitbreiding van vakantie niet in het belang is van de Nederlandse economie op korte termijn noch op lan ge termijn, stelde hij, dat de Nederland se onderneming in het algemeen met groot vertrouwen staat tegenover do ontwikkelingen in de EEG. (Advertentie) mui de ideale likeur na een welverzorgde maaltijd. De geraffineerde dosering - volgens oud recept - met vele, vele heilzame kruiden maakt Vieille Cure tot een unieke liqueur digestive. Ook bijzonder heerlijk: met crushed ice "on the rocks" als longdrink IMPOKTIUH* «JACOBUS BOELEN) DORDRECHT, 10 okt. Een tien jarige Dordtse jongen, W. H. V„ raak te gisteren met zijn rechterhand tijdens het spel in een transporteur. De hand moest worden geamputeerd. Met vriend jas speelde de jongen op een emplacement van het station in Dordrecht bij een mechanische trans porteur, waarmee suikerbieten in een wagon werden geladen. De kinderen waren herhaaldelijk weggejaagd, maar bleven in de buurt van de transporteur spelen. Een van hen kwam met zijn hand tussen de zeefband van het appa raat bekneld. MONSTER, 11 okt. De zeventien jarige metselaar E. J. van der Kruk is hier gistermorgen als gevolg van een arbeidsongeval om het leven ge komen. Hjj werd door stroom getrof fen, toen hij met een pneumatische boor bezig was een oud muurtje van een school in Monster af te breken. ROTTERDAM, 11 okt. In het Djjk- zigtziekenhuis is gisteren overleden het 16-jarige meisje Rientje van der Veen aan de gevolgen van een ongeluk dat haar op 15 mei overkwam. Met zware hoofdwonden en bewusteloos is zij toen naar genoemd ziekenhuis gebracht. Zij is sindsdien niet bij kennis gekomen. IEMAND VAN BUITEN LANDSE ZAKEN KOMT NAQRMILFORDOMDE WETTELUKEKANTTE BEHANDELEN 0 DOEN,MENEER? TERUG NAAR JULLIE SCHEPEN, MAATS. ERK0 MEN WAT RUWE BRITSE ZEELUI AAN BOORD, MAAR ZE BUTEN NIET, ALS HUN BEVELEN WOR DEN OPGEVOLGD MENEER VLAAN DEREN? WILT U MET 0N5 MEE GAAN? IK KOM AAN ST0NDSMUN0P WACHTING MAKEN B'J OW KAPITEIN. IK GA AAN BOORD VAN DE TREILER OM MET KAPITEIN MIRANDAZ

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 2