Prijzen, gerucüten ten spijt nog vrij stabiel Fabrikanten lopen niet vooruit op loonstijging wees neem >n èehte horrel ELISABETH BAS Congres op 24 en 25 oktober WIT-GELE KRUIS bezint zich op functie en plaats Tweespalt LONDENSE BRIEF Toch in de militairemuziek Éi. Hogere suikerprijs werkt door W ijkverpleegster Groot werk voor Heidemij. in Iran centrale figuur Geldboetes geëist voor mishandeling in kinderpension Kom, we gaan Priester studeert af aan de T.H. Schotland, het zalmland aristocratie - Hotel aan - Schotse de Tay 'P- „Zadel van Puth" Produktiestop in deel van ,.Emma" PETIT LUXE 24rct Verbetering A. Posthumus VRIJDAG 11 OKTOBER 1963 Gevolgen Preventief Kaarslicht geeft poëzie GOUDA KAARSEN OUDE GENEVER JONGE JENEVER BRANDEWIJN CITROEN De kleine bolknak met de grote kwaliteitsreputatie door Daan van der Vat zalm vissen in de Tay (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 11 okt. Alle ge- ïuchten ten spijt heerst aan het prij- zenfront momenteel (nog?) een betrek kelijke rust. Voor de vrees dat de fa brikanten van levensmiddelen en meer duurzame gebruiksgoederen met hun prijzen en tarieven al willen vooruit lopen op eventuele loonsverhogingen, bestaat weinig grond. Natuurlijk wordt de situatie scherp in het oog gehouden, zowel door de controledienst van het ministerie van Economische Zaken als door de Consumentenbond. De direc teur van laatstgenoemde instelling, de heer Buitendijk, verklaarde ons: ,,Wij hebben de laatste dagen geen klach- ■Sn over plotselinge prijsverhogingen irnomen, Gezien ons grote aantal le- sn vormt het uitblijven van dit soort ifeacties een voldoende reden om te Keweren, dat het prijspeil in het alge meen vrij stabiel blijft." Hoe dan de geruchten te verklaren? Vermoedelijk zijn zij een gevolg van Set feit, dat de laatste tijd inderdaad enkele prijzen omhoog zijn gegaan. Maar deze stijgingen staian in geen en kel verband tot de onlangs geformu leerde looneisen. Een voorbeeld: de prijzen van rund- en varkensvlees. Ver geleken met vorig jaar is het rundvlees inderdaad duurder geworden, maar, zo vertelde men ons op het Produktschap voor Vee en Vlees, thans is weer het peil bereikt van 1960-1961. Vorig jaar daalde de prijs die de boer op de sliaeht- veemarkt kreeg, vrij scherp, omdat er een groot aanbod was van runderen. Dit ruime aanbod hing weer samen met het feit dat men over te weinig voer beschikte en dus de dieren graag van de hand deed. Het aanbod is dit jaar echter weer normaal, en de prijs heeft zich dienovereenkomstig aangepast. Wat het varkensvlees betreft ligt de situatie anders en iets ingewikkelder. Daarvoor moeten we de blik richten op het buitenland en met name op Frankrijk, waar dit jaar weinig var kens worden aangeboden terwijl de vraag groot is. Deze vraag oefent een zuigkracht uit op dé Nederlandse markt. De export van al of niet ge slachte varkens levert de Nederlandse boeren een zoet winstje op, en daar om verdwijnen dagelijks grote ladin gen varkensvlees uit ons land in zui delijke richting. Ook in andere West- europese landen ligt de prps van dit vlees op ongekend hoog niveau. Tot voor kort had ons liand, waar de binnenlandse markt een vrij normaal beeld vertoonde, geen erg m die grote buitenlandse behoefte. Naar Frankrpk was in het geheel geen uitvoer, omdat onder Nederlandse varkens mond- en klauwzeer was geconstateerd. Maar nu de grenzen weer zijn opengesteld, ont wikkelde zich zeer snel een wat men zou kunnen noemen exportexplosie van varkensvlees. Sinds de EEG-regeling, 2 september, in werking trad, mocht ons land ook geen heffing meer stellen op de export van varkens en varkens- delen, zodat ook deze rem op de uit voer en daarmee op de binnenlandse prijs, wegviel. Maar zonder EEG zou de zuigkracht uit het buitenland even zeer gevolgen hebben gehad voor de prijs, verzekerde onze zegsman van het Produktschap. De grossiersprijs is de laatste maand van ongeveer 2,30 tot f 2,75 per kilo gestegen. Voorts heeft de stijging van de sui kerprijs, die nu op 1,01 per kilo is vastgezet, gevolgen voor een hele reeks van produkten waarin op een of andere manier suiker is verwerkt. Die gevol gen begint de consument nu te onder vinden, zoals bij de aankoop van jam, marmelade, limonade, vruchtenconser- ven, honing, snoepgoed en suikerwer ken. Niet ontkend kan overigens wor den, dat de prijsverhogingen soms on redelijk aandoen. Sommige jamsoorten zijn per pot vijf tot zes cent duurder geworden, en men doet de verbeel dingskracht van de huisvrouw wel ge weld aan met dan te verwijzen naar de gestegen suikerprijs. Dat artikelen als zeep en waspoeder, zalfsoorten, shampoo en jenever duur der zjjn geworden valt terug te voeren op hogere prijzen der grondstoffen. De fabrikanten mogen deze externe kos tenstijgingen doorberekenen in hun ta rieven, mits zjj hiervan gemotiveerd melding doen aan het ministerie van Economische Zaken. Mocht de Econo mische Controledienst achteraf aanmer kingen hebben op het prijsniveau,^ dan bezit zij de bevoegdheid in te grijpen. De Prijzenwet stelt de minister name lijk in staat de prijzen van „roerende goederen en diensten" in de hand te houden. kend brood, melk en melkprodukten, margarine en vloeibare en vaste brandstoffen, kan de minister preven tief optreden, omdat prijsverhogingen voor deze artikelen pas na overleg met het department mogen worden doorgevoerd. Loonsverlagingen moe ten in het algemeen uit een vergro ting van de produktiviteit worden op gevangen en mogen dus niet direct leiden tot gevolgen voor de prps. Mede op grond van de resultaten van een in onze naaste omgeving in gesteld (bescheiden) onderzoek zijn wij tot de conclusie gekomen, dat, althans op dit ogenblik, de prijzen van bijvoor beeld levensmiddelen en kleding een vrij constant beeld vertonen, ^iemand kent echter de krachten die deze stabi liteit aan het prijzenfront plotseling zou den kunnen doorbreken. Wij troffen al thans geen profeten aan, die zich aan een voorspelling voor zelfs maar de naaste toekomst wilden wagen. In de agrarische sector zullen, naar verwacht wordt, nog wel kleine prijsverhogingen worden doorgevoerd. Maar reden voor directe ongerustheid Is er met, en de Consumentenbond schijnt over een spe ciaal, zeer gevoelig zintuig te beschik ken om verkapte of openlijke prijsstij gingen direct te ontwaren. De Frflzeii- wet geeft onze regering dan het instru ment om in onredelijke prijsuitwassen het mes te zetten. (Advertentie) Op het gebied van de eerste levens behoeften, waaronder worden gere- (Advertentie) HEERLEN, 11 okt. De hoofddi rectie van de Staatsmijnen is tot de conclusie gekomen dat in de huidige omstandigheden de voortzetting van de kolenwinning in de zogenaamde steile vleugel van de staatsmijn Emma, het zogenaamde Zadel van Puth, niet ren dabel is, en derhalve voorlopig gestopl dient te worden. Twee en een half jaar geleden is het zadel ontsloten door het in bedrijf stellen van een nieuwe schacht in Schin- nen. Sinds de aanleg van deze schacht zijn zowel de ontginningstechniek als de omstandigheden op de energiemarkt belangrijk gewijzigd. De kosten en de opbrengsten van de kolen uit de steile lagen hebben zich relatief ongunstiger ontwikkeld dan van de kolen uit de vlakke lagen van de staatsmijn Em ma. Schacht vier van de staatsmijn Emma zal in gebruik blijven als intrekkende ventiiatiesehacht. De gebouwen zullen voor zover nu reeds niet bezet door centrale diensten een nadere bestem ming krijgen. De bezetting van schacht vier ten be drage van ongeveer 380 man zal dit jaar voor een klein gedeelte overge plaatst worden naar de staatsmijn Mau- rits en voor het overige weer op de Emma-hoofdzetel te werk gesteld wor den. (Advertentie) (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL, 11 okt. „We beschou wen het als een bijzondere eer, dat koningin Juliana, prins Bernhard en prinses Beatrix tijdens hun toch al vermoeiende rondreis door Iran, de oude stad Dezful in de provincie Khu- zestan hebben willen bezoeken. Daar immers mag onze maatschappij met een groot landbouwkundig proefgebied bijdragen tot verbetering van de le vensomstandigheden der bevolking". In deze geest begon ir. W. ten Hove, directeur van de Kon. Ned. Heide maatschappij zijn relaas van het vor stelijk bezoek aan dat deel van Per- zië, begin deze week. De heer Ten Hove, die gisteren uit Iran in Neder land terugkeerde, vertelde hoe de be volking zich enthousiast op de haar eigen wijze uitte. Met sympathie waren ook de eerste Nederlandse technici ontvangen toen de Heidemaatschappij vijf jaar gele den met haar onderzoekingen begon. Van het grote ontwikkelingsprogram ma, dat de New Yorkse Development en Resources Corporation had opge steld, kreeg de Heidemaatschappij het landbouwkundige en irrigatie-techni sche deel toevertrouwd. Een der aanbevelingen die uit de studie voortvloeiden was de ontwik keling van een 20.000 hectare groot proefgebied voor de landbouw, dat nu de Dez Pilot Irrigation Project heet. Na in samenwerking met het Amersfoortse Ingenieursbureau Dwars, Heederik en Verwey alle noodzakelijke vooronderzoekingen en metingen te hebben gedaan, stel de de Heidemaatschappij het irriga tie-, drainage- en ontsluitingsplan op. Het werd goedgekeurd en men be gon met de aanbesteding van de di verse werken. De wereldbank nam de financiering op zich. De totale kosten worden geraamd op 172 mil joen Amerikaanse dollars. Men hoopt het werk binnen anderhalf jaar gereed te hebben, inclusief uit rusting met pompstations e.d. „Met levendige belangstelling heeft het koninklijk gezelschap van deze en meer bijzonderheden kennis genomen. Wij hebben vele vragen moeten beant woorden en niet altijd even gemakke lijke", aldus ir. Ten Hove. (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 11 okt. Het Wit-Gele Kruis betekent meer dan het verple gen van zieken thuis of het helpen van kraamvrouwen. Men moet zijn werksfeer in veel ruimer verband zien. Het speelt een rol op het hele brede terrein van de gezondheids zorg. Een nadere bezinning op func tie en plaats van de kruisverenigin gen wordt gewenst geacht. Op 24 en 25 oktober zal het nationaal congres van het Wit-Gele Kruis „Van Schets naar Bestek" worden gehouden, dat terdege is voorbereid door studies van een plancommissie onder voorzitter schap van dr. H. Festen. Opvattingen en suggesties van deze commissie zijn neergelegd in een drietal brochures: „Ruimte en grens", „Organisatie en structuur" en „Het Wit-Gele Kruis in kort bestek". Aanleiding tot een en ander werd gevonden in een aantal factoren, waarvan allereerst te noemen de nood zaak van samenwerking met anderen op het terrein van de gezondheids zorg. Met name bij de praktiserende artsen wordt nogal eens een zekere terughoudendheid aangetroffen, die verklaard wordt uit een onbekend zijn met bedoelingen en opvattingen van de kruisverenigingen. Een goede en doeltreffende gezondheidszorg omvat meer dan de geneeskunst het werk van de praktiserende artsen en naast het door de overheid ter hand te nemen stuk gezondheidszorg blij ven vele activiteiten over voor de kruisvereniging. Als een van de be langrijkste kenmerken van de gezond heidszorg van de kruisverenigingen ziet dr. Festen, dat deze alleen maar tot zijn recht kan komen, wanneer deze zorg wordt gegeven in een orga nisatorisch kader en door personen in dienstverband. Bij bijna alle ziekten in het gezin en enkele ziekten in het bijzonder is er naast de hulp, die huisarts, specia list en ziekenhuis geven, nog behoefte aan hulp, die aangeduid kan worden als medisch-maatschappelijke begelei ding of medisch-maatschappelijke ver zorging van de zieke en diens omge ving. Dit blijkt uit het bestaan van verenigingen als de Bond van Ouders van spastische kinderen, de Vereni ging van suikerzieken. Voor de be strijding van verschillende volksziek ten op nog een andere wijze dan door het behandelen van de ziekten alleen, bestaan organisaties als de Verent ging van astma. Binnenkort zal een Stichting tot bestrijding van hart- en vaatziekten in het leven worden ge roepen. De gunstige resultaten van de georgani seerde tuberculosebestrij ding hebben in dit opzicht ongetwij feld stimulerend gewerkt. Moeilijk zou het worden, wanneer die georganiseerde ziektebestrijding zich met eigen verpleegsters of maatschappelijke werksters in de gezinnen begeeft. Er ontstaat dan een ongewenste situatie doordat meerderen in de intimiteit van het gezin treden, afgezien van het feit, dat coördinatie van al deze activi teiten gewenst is. Vandaar, dat de plancommissie van het Wit-Gele Kruis vindt dat ook de georgani seerde ziektebestrijding tot de taak van de kruisverenigingen behoort. De wijkverpleegster wordt daarbij als de centrale figuur beschouwd, die voor zover het de verplegings- techniek betreft competent zal moe ten zijn ten aanzien van de verschil lende facetten van de gezondheids zorg. Zij zal door een aanvullende oplei ding in staat gesteld moeten worden om aldus all-round te kunnen werken. Waar de aard van het geval mee brengt, dat door andere werkers in de maatschappelijke gezondheidszorg rechtstreeks contact met de gezinnen moet worden opgenomen, zou dit in de visie van het Wit-Gele Kruis bij voorkeur via de wijkverpleegster moe ten gebeuren, die hen daarbij als re gel zou kunnen introduceren. Ook wordt contact en samenwerking van PROCENTUELE VERDELING VAK HET INKOMEN DES PLAATSELIJKE WIT-GELE KRÜiS VERENIGINGEN Overige Inkomsten' BEHEERT PROVINCIE Contributie I INKOMEN 1949 fl.A.553.000.- INKOMEN 1961 8.213.000.- ft.1 Inkomste bu-.ie gemeente PROVINCIE lY.PElt de kruisverenigingen met de medische specialisten, de ziekenhuizen en ande re inrichtingen van grote betekenis geacht. Voor wat de zorg voor het opgroeien de kind betreft, denkt men onder meer aan samenwerking van het Wit-Gele Kruis met het onderwijs om tot een goede, verantwoorde organisatie en uitvoering van de sch ooigezondheids zorg, waaronder de schoolpsychologi sche zorg, te geraken, indien moge lijk op wettelijke basis. Bij de ge zondheidsvoorlichting en opvoeding wil men met name accent geven aan groepen als de bejaarden en de jeugdigen na de kleuterleeftijd. Het Wit-Gele Kruis staat hier op landelijk en provinciaal niveau de aanstelling voor van consu lenten. Zo staat het Wit-Gele Kruis voor het begin van een nieuwe periode, in wel ke situatie het eigen bestaanswijze en bestaansrecht principieel aan de orde wil stellen. Als centrale gedachte is gesteld, dat ziekte en gezondheid in grijpen in het hele menselijke functio neren, dus in psychisch en sociaal opzicht. Andere wetenschappelijke vakgebieden, met name de menswe tenschappen, als sociologie en psycho logie, zullen daarom moeten worden ingeschakeld. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM, 11 okt. Twee- en vier honderd gulden boete eiste de Haarlem se ofiicier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman respectievelijk tegen een 41-jarige vroegere houdster van een kinderpension in Zandvoort en haar vriend een 36-jarige koopman uit Amsterdam, die terecht stonden we gens mishandeling van een aantal kin deren uit het pension. De man en de vrouw bleken het vooral gemunt te heb ben op de jongste kinderen, die bijna dagelijks bij het minste of geringste er met de mattenklopper of een schoen van langs kregen. Ook een van de leidsters, een 16-jarig meisje, was geslagen, toen zjj na een verhoor door de Zandvoortse politie naar aanleiding van 'n uitvoerige publi- katie in een landelijk ochtendblad - aan de eigenaresse van het pension weiger de te vertellen, wat zij aan de politie verklaard had. In de krantenpublikatie was namelijk melding gemaakt van wantoestanden, die in het pension zou den heersen. De raadsman van het paar, mr. O. H. van Wijk uit Haarlem, vond de tekening van de situatie in het pension ver overdreven en achtte de mishandelingen niet noemenswaard. Hij vroeg voor beide cliënten vrij spraak. Over veertien dagen zal de rechtbank uitspraak doen. Nu de Verenigde Staten het in de Sovjet-Unie ont brekende' graan uit eigen middelen gaan aanvullen vraagt een mens zich wel «I waar die Russische jongens dat v.edzame gewas van daan moeten halen als straks zoals Khroesj- tsjev zelve ons beloofd heeft de hele wereld communistisch zal we zen. Overigens past hier dan meteen weer de vraag: hoé communistisch Want zoals iedereen weet heb je van dat van huis uit toch nog al op het r n- vormige gerichte stelsel heden ten dage ook twee soorten: het Chinese en het Russische. Wat zullen we nou vandaag eens eten? Behalve graan dan. Maar m ernst, ik juich die vooralsnog ietwat aarzelende tweespalt tussen twee com munistische grootmachten van harte toe. En men zou haast gaan vermoeden dat men ook in die kringen gevoel voor humor gaat krijgen. Dit alles echter is, ik geef het toe, grauwe theorie. In de barre praktijk echter kan het verschijnsel aanleiding geven tot allerlei moeilijkheden. Je zal bijvoorbeeld maar wonen in een of andere satelliet-staat, die het óók niet zeker weet. Althans heb ik zeer meegeleefd met een of andere Roemeense Jansen, die naar ik via een speciale inlichtingen bron heb vernomen laatst in Boeka rest een van zijn staatswinkels binnen stapte.. Hij zegt: „Een ons thee alsjeblieft." „Welke wilt u." vraagt de juffrouw, „de Russische of de Chinese." Jansen denkt even getourmenteerd na en zegt dan: „Ach, nou ja, geeft u me ook maar liever koffie." (Advertentie) ST. OEDENRODE. 11 okt. Van daag zijn aan de Technische Hoge school te Eindhoven de officiële diplo ma's uitgereikt aan negen toekomstige ingenieurs, onder wie pater F. J. Steen brink SSCC, dé eerste priester die aan deze TH afstudeert. Pater Steenbrink geeft reeds wis- en natuurkunde aan het klein-seminarie van de paters der H. Harten te Sint Oedenrode. Hij zal nu een volledig les rooster krijgen. Hij heeft el ctrotech- niek gestudeerd en verbleef tijdens zpn studies in de parochie van de H. Har ten te Eindhoven, waar hij zich actief bezig hield met de zielzorg onder de studenten. (Advertentie) De OLVEH sluit uw zorgen uit Van de Buitenlandse Kroniek van gisteren zijn de regels van de slotzin door elkaar geraakt. Deze zin luidt: „Als men de kwestie inderdaad pri mair op ethische gronden wil beoor delen, zou men kunnen betogen dat zelfs aan een potentiële vijand levens middelen niet geweigerd mogen wor den, en zuiver zakelijk gezien heeft Amerika bij de transactie meer te winnen dan te verliezen". In ons hoofd zingen de doe delzakken. Want wij zjjn in de Schotse Hooglanden ge weest en hebben naar har telust kunnen genieten van de nationale muziek van hGt trot- se Schotland. Doedelzakken in de dalen, doedelzakken in de bergen, doedelzakken in de ste den en doedelzakken in de dor pen, in de Trossachs, de Gain- corms en de Grampians. We hebben ook veel zalm gegeten. Schotland is zalmland en je ontkomt er niet aan. Het staat op alle menu's, zelfs m de een voudigste hotels. In P,1,^oc5}1T' in de provincie Perth, heb ben wij de zalmladder gezien. Men heeft in Pitlochry een hydro-electrisch krachtstation, een van de vele in Schotland. Om de hydraulische kracht te scheppen heeft men een dam gebouwd in de rivier en een nieuw Loch of meer gemaakt. Maar de Tummel is een zalm rivier en men wilde de zal men sparen die ieder jaar bij honderden stroomopwaarts zwemmen naar de poelen waarin ze geboren werden en waarnaar ze terugkeren als ze zelf kuit komen schieten. Men heeft derhalve naast de dam een zalmtrap gebouwd, een klimmende reeks van betonnen poelen, waarlangs de zalmen omboog-, .klimmen". Midden in de ladder bevinden zich twee kleine observatievertrekken met dikke glazen wanden waardoor men de zalmen kan gadeslaan op hun weg naar bo ven. De zalmladder of vispas is 300 meter lang. Het was helaas niet de juiste tijd van het jaar om de zalmen en mas se voorbij te zien zwemmen achter de dikke glazen ven sters. Op de eerste dog dat wij zelf in Pitlochry waren, passeerden er slechts twee. Maar in het voorjaar en de vroege zomer zwemmen de fraaie vissen bij honderder, voorbij. Ze worden door mid del van electronisehe appara ten geteld, zowel op de heen weg als de terugweg, en aan het eind van het seizoen we ten de vis-inspecteurs precies hoeveel zalmen de rivier zjjn opgekomen en wederom zjjn afgedaald langs de trappen. De dam van Pitlochry heeft de schoonheid van het land schap niet geschonden. Integen deel. Er is een nieuw en lief lijk meer ontstaan in het boom rijke landschap. De waterstand van het meer van waaruit het water door de turbines raast wordt mechanisch gecontro- leerd. Als het water in het meer stijgt glijden de zware stalen sluisdeuren automatisch naar beneden en er ontstaat plotseling een wilde kolkende waterval. Pitlochry is een paradijs voor zowel wandelaar als automobilist. Rondom de aan trekkelijke plaats met minder dan drieduizend inwoners lig gen de bergen, de watervallen en de meren. Het is een eldo rado voor de hengelaar die kan vissen op zalm en forel. Pit lochry is eveneens populair on der paardrijders die in groe pen de bergen in trekken. En overal komt men de bergbe klimmers in hun zware schoe nen tegen, onderweg van of naar bergen met na men als Ben-y-vrackie. Craigower, Benny-gloe, Schie- hallion en Ben Lawers. Door Moulin, het historische dorp, dat behoort tot de gemeente Pitlochry, reisde Mary, Queen of Scots, op een van de wei nige gelukkige dagen van haar tragisch leven. Ze was op weg naar het Blair Kasteel om op jacht te gaan. Volgens de plaatselijke overlevering toef de de koningin een wijle in Moulin om haar harp te laten herstellen. Binnen wandelafstand van Pitlochry ligt de beroem de pas van Killiecrankie. Hier vond in 1689 de veld slag plaats tussen de legers van William en Mary en die van de verbannen James II van Brittannië (James VII van Schotland). De legers van Wil liam en Mary werden versla gen, zoals u de Schotten ter plaatse met grote trots zullen vertellen. Want een Schot is een Schot en er is niemand op aarde die van een Schot een Engelsman kan maken. Het kunstmatige meer dat het krachtstation voorziet van wa ter, wordt gevoed door de ri vier de Tummel. Dicht bij het meer kjjkt men door een nau we dichtbeboste rotskloof over de benedenloop van de rivier. Het is een van de mooiste uit zichten in het aan natuur schoon zo fabelachtig rijke Schotland. Een gids verzeker de ons dat dit uitzicht het meest gefotografeerde stuk na tuurschoon is in geheel Schot land. Wij geloofden hem. Het geklik van trossen camera's overstemde het geluid van het vallende water. Wij boften in Inverness. Nie mand had ons verteld dat er 's avonds een van de grote Schotse bals zou worden ge houden op een van de rijke landgoederen in de buurt van Fort William. Wij stonden voor het avondmaal in de bar van ons hotel toen deze inrichting werd overstroomd met Schot ten in de gala-kleding van hun clan, fluwelen avondcostuum met korte panden versierd met koperen knopen, de geruite kilt met de harige beurs, welke sporran heet, en natuurlijk de witte jabot aan de hals. Dit waren geen keuterboeren. Dit waren de Lairds, de rjjke kas- teelbezitters en grondeigenaren met hun wildparken en herten- kudden, hun zalm en forellen rivieren en hun jachthuizen, whisky-magnaten en groot in dustriëlen. Je kon het deze grote, forse, dikwijls roodhari ge afstammelingen van de oude Kelten aanzien dat zij nog lang niet behoren tot de ge- temden. Hun vrouwvolk was even elegant gekleed als de meisjes en vrouwen welke je ziet in Londen op een gala-bal in Cis 'dges of de Savoy. Zij droegen fortuinen aan paarlen, diamanten en diademen. Ze waren naar het hotel gekomen voor het avondmaal, om zich vervolgens in hun Rolls- Royces, hun Bentleys en Ja guars naar het bal te bege ven. Rondom ons in de bar gingen de gesprekken over de moeilijke oogst, de prijzen van de schapen die in zo enorme kudden grazen op de bergen, de prijzen van de Schotse koei en, de laatste toneelspelen in Londen en-de tentoonstellingen in Parijs. Dit was Schotse aris tocratie. Wat ons opviel in de gesprekken was dat nergens het Schotse accent viel te be luisteren, zoals men dit hoort op straat, in de winkels en in de café's. Al deze Schotten spraken met het accent van de exclusieve Engelse „public" schools en van de oude uni versiteiten van Cambridge en Oxford. Wij boften ook in Dunkeld, een kathedraalstadje aan de beroemde rivier de Tay. Wij konden geen hotelkamer bemachtigen. De plaatselijke koddebeier ver telde ons van een hotel aan de rivier even buiten de stad. Wij vonden het hotel, dat omringd was door eigen bossen en ga zons. De rivier stroomde dwars door de hotelgrond. Er was een kamer met badkamer be schikbaar, de laatste. Het ho tel was vol. Het leek ons een beetje prijzig, maar wij had den geen keuze. Onze kamer was, evenals de rest van het hotel gemeubileerd met an tiek. De slaapkamer, welke uitzag op het gazon waar des mórgens de wilde konijnen kwamer rondhuppelen onder je venster, was zo groot dat men er een partijtje had kunnen houden voor veertig gasten zonder de bedden te verwijde ren. De volgende dag ontdek ten wij dat de prijs voor kamer en ontbijt tevens vol pension omvatte, d.w.z. een vorstelijk ontbijt, een lunch, thee (een maaltijd, als je verkoos) en een diner van vier gangen. We konden er maar vier dagen blijven. Maar wij komen weer. Wy ontdekten weldra dat vrij wel alle gasten in het hotel be hoorden tot de weder-komers. Er was een Engelse dokter die ons vertelde dat hij twaalf ja ren achtereen twee keer per jaar in dit hotel kwam loge ren om op zabn te vissen (het hotel bezit de visrechten in de Tay over de gehele lengte van de omringende hotelgronden welke een kleine vijftig hecta re beslaan.). En de volgende keer nemen wij de hengels mee om tot halverwege de heupen in d' Tay te gaan staan en de zalm te belagen. Zuiver formeel moet in de vacature-Rocus van Ype- ren bij de Koninklijke Mi litaire Kapel nog worden voorzien, maar toch is zijn op volger al geruime tijd bekend. Toen de kapelmeester van het muziekkorps van de Limburgse Jagers, de heer A. Posthumus uit Venlo, zich enkele maanden geleden immers bereid verklaar de tijdelijk de leiding op zich te nemen van het muziekkorps van de strijdkrachten van Suriname, werd hem meteen de benoeming tot directeur van de K.M.K. in het vooruitzicht gesteld. Het zal evenwel begin volgend jaar wor den, voordat de heer Posthumus zijn nieuwe functie kan aan vaarden, aangezien hij pas rond Kerstmis in ons land zal terug keren. Voor de heer Posthumus vormt de toegezegde benoeming de bekroning van een opmer kelijke muzikale loopbaan, die hij voor een niet gering gedeelte aan de militaire dienst te danken heeft. Pas als dienstplichtig militair ging zijn jeugdideaal: van zijn grootste hobby, de muziek, zijn beroep te maken, in vervulling. Voordien was dit niet mogelijk, omdat zijn plannen om beroepsmusicus te worden, ernstige bezwaren ont moetten van de kant van zijn ouders. Zij hadden mets tegen de muzikale liefhebberijen van hun zoon. Zeker vader Posthumus niet, die voorzitter en tegelijk actief lid was van de fanfare van Hanlum. Het deed hem alleen maar deugd, dat zijn zoon reeds op zevenjarige leeftijd tot datzelfde korps was toegetreden en tien jaar later reeds de dirigeerstok zwaaide over de plaatselijke muziekvereniging van Metslawier. Maar vader Pos.humus zag in „de muziek als vak" geen brood. De toekomstige kape.meester ging zich daarom jbewamen in het schildersvak. Eenmaal m militaire dienst pro beerde hij echter toch zijn vroegere ideaal te verwezenlijken en derhalve meldde hij zich aan om lid te mogen worden van een van de militaire muziekkorpsen. Op grond van zijn aangeboren muzikahieit. en zijn prak tische ervaring, opgedaan als muzikant by enkele Friese korpsen en als solist bij het „Frysk Orkest" en de Groningse Orkest Vereniging, werd soldaat Posthumus meteen aangenomen als lid van het muziekkorps van het regiment Jan Willem Friso te Assen. Een en ander impliceerde wel, dat hij beroepsmilitair moest worden, althans dat hij een contract voor minstens zes jaar moest sluiten. De bijzondere muzikale aanleg van de heer Posthumus bleef voor de leiding van het Jan Willem Friso-muziekkorps niet verborgen, waarom de Friese trompettist de opdracht kreeg om aan het Koninklijk Conservatorium te Den Haag te gaan studeren. Drie jaar lang reisde hij meerdere keren per week van Assen naar Den Haag met als resultaat, dat hij met prachtige cijfers een negen voor directie en een tien voor gehoor slaagde voor het conservatoriumexamen. Na zijn muzikale studies volgde zijn benoeming tot onderkapelmeester en tegelijkertijd zijn overplaatsing naar Nijmegen, waar hij bij de Luchtmachtkapel praktische ervaring kon opdoen als dirigent. De heer Posthumus kweet zich zo goed van zijn taak, dat hij in 1957 werd bevorderd tot kapelmeester en kort daarop belast werd met de muzikale leiding van het muziekkorps van de strijdkrachten in Suriname. Met enige weemoed verruilde hij, eind 1958, Suriname voor Limburg, waar hij inmid dels benoemd was tot dirigent van het muziekkorps Limburgse Jagers. In Limburg voelde kapelmeester Posthumus zich evenwel spoedig thuis, omdat ie Limburgers minstens even muzikaal zijn als de Surinamers. Desondanks wachtte kapelmeester Posthumus in zijn nieuwe standplaats Venlo geen gemakkelijke taak, omdat het muziekkorps van de Limburgse Jagers uit dienstplichtige militairen bestaat en derhalve regelmatig van samenstelling verandert. Dirigent Posthumus schrok voor deze moeilijkheid niet terug. LnergieK ging hij aan de slag. Onder zijn leiding bereikte het muziekkorps van de Limburgse Jagers een ongekende hoogte. Een bewijs hiervan vormt onder meer het feit, dat diverse platen van de Limburgse Jagers op de markt zijn gekomen. Onder de opgenomen werken bevinden zich enkele compo sities van de dirigent, „Intrada" en festival Mars".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 5