„Eigen Burcht55 aan Zijl weg: Flatcomplex voor alleenstaande vrouwen in aanbouw Manus de Vries leeft van zijn herinneringen Accent meer op „eigen dan op „burcht" Haarlemse Scheidsrechters- vereniging veertig jaar Vormend en leidend instituut voor tweehonderd arbiters Joop Schneider TAUNUS 12 M - 17 M Vernuftig gerief ten dienste van bewoonsters GROEN Co. Vrouwelijke scheidsrechters hebben hun intrede gedaan SLEUTEL WEG? In Bloemendaal Gemeente-ontvanger gaat met pensioen Vrachtauto kantelt Met fiets gevallen Samenwerking ZATERDAG 12 OKTOBER 1963 PAGINA 3 GARAGE „PETERS" w f». M - A 3 r'* L HAARLEM, 12 okt. Uit het bleek-grijze ureiwerk van beton en ijzeren stangen dat dit jaar aan de Zijlweg ter hoogte van het Waterstaatgebouw werd opgezet, zal binnen niet al te lange tijd het flatgebouw voor alleenstaanden gegroeid zijn. Na een aanlooptijd van tien jaar waarin met verschil lende instanties, stichtingen en diensten moeilijkheden uitgepraat moesten worden, werden eindelijk de fundamenten en het begin van een eerste verdieping gelegd van het gebouw, dat onder de naam „Eigen Burcht" een klein wonder belooft te worden voor tientallen alleenstaande vrouwen Het was in 1953 dat een com missie, bestaande uit dames die vijf verschillende vrouwenvereni gingen De Vereniging van vrouwen met Academische Oplei ding, de Vereniging voor Vrou- wenbelangen en gelijkgerechtigd staatsburgerschap, de Nederland se Bond voor vrouwen werkzaam in bedrijf en beroep, de Soropti- misten en de EenKamerWoning (van het Kenaupark), bij el kaar kwam om de woningnood on der de alleenstaande vrouwen eens onder de loupe te nemen. Het was voor een vrouw niet prettig, meende zij, geen zekerheid over haar tehuis te hebben. Als kamer bewoonster was zij altijd afhan kelijk van de huiseigenaars, waar door zij de pech kon hebben meer dere keren van kamer te moeten veranderen. Veel is er van het grote complex woningen nog niet te zien, maar een begin is er sinds men in 1960 na zeven jaar voorbereiding kon gaan bouwen. De foto werd ge maakt tijdens de onthulling van een plaquette voor het gebouw, waarover wij dezer dagen uit voeriger berichtten. Zo zal „Eigen Burchtworden. Hout, steen en veel glas bemante len de V-vorm van het gebouw. Een bij de woningen behorende tuin, waarin vele bomen geplant zullen worden, sluit het complex gedeeltelijk van de omringende huizen en wegen af. ZAADKANDEL JAN R00ZEN ALLES VOOR UW TUIN CENTRALE VERWARMING DUIKER OLIEBRANDERS HAARLEM, 12 okt. Op zaterdag 19 oktober zal het veer tig jaar geleden zijn dat door 24 scheidsrechters van de toenmalige Haarlemse Voetbal Bond de „Haarlemse Scheidsrechters Ver eniging" werd opgericht. Thans, bij het veertigjarig bestaan, telt de vereniging precies 200 leden. In de loop der jaren is zij een vor mend en leidinggevend instituut geweest voor diegenen die zich geroepen voelden leiding te geven bij voetbalwedstrijden. de vereniging voor haar leden pleegt De vrouwelijke scheidsrechter heeft reeds haar sporen verdiend op het am4 nogPeen SgjTagntai 1? de® Haar- voetbalveld. Officieel wordt zij als jeugdleidster geboekt. „DE SLEUTELSPECIALIST" H (Advertentie) TELEFOON 38058 - HEEMSTEDE BLOEMENDAAL,, 12 okt. De heer N. Scheffer, gemeente-ontvanger van Bloemendaal, zal op 1 februari van het volgend jaar de gemeentelijke dienst verlaten in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. B. en W. van Bloemendaal stellen de raad voor de heer Scheffer het door hem gevraagde ontslag eervol te verlenen. Als zijn opvolger stellen zij voor te benoemen de heer J. J. Hietbrink, die thans chef is van de afdeling financiën en belastingen. Als de heer Hietbrink wordt benoemd is het voor het eerst dat in Bloemendaal de functies van ontvan ger en chaf van de afdeling Financiën in één persoon verenigd zijn. Op de voordracht, die B. en W. hebben inge diend, staat als tweede kandidaat ge noemd de her F. S. Havinga, plaats vervangend chef van de afdeling Finan ciën. t I iiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiniii iiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Een eigen flat bleek het ideaal van velen. Reeds hier en daar in Neder land had men zich de problemen van de alleenstaande vrouw en haar woning aangetrokken, een complex van kleine van kleine flatjes bleek'n oplossing. Ook in Haarlem zou'n dergelijk gebouw moe ten komen. Maar waar? Na lange tijd van keuren en rekenen kon de com missie, inmiddels aangevuld met enke le deskundige heren ingaan op een voor stel van wethouder W. F. Happé, de keuze te laten vallen op een stuk grond ter hoogte van de Randweg. De N.V. Coördinatiebouw uit Hilversum zorgde voor de financiering, het architectenbu reau Brakel en Buma uit Overveen, maakte een ontwerp en in 1960 kon met heien worden begonnen. Vierenzeventig woningen zijn in het gebouw geprojecteerd. De zitkamers kij ken alle uit op het gazon en de bomen groep, gevangen in de V-vorm van het gebouw. Aan deze zijde vangen de wo- ningrijen met grote glazen ramen en open balcons gulzig alle middagzon. Er is in iedere kamer zon wanneer de bewoonsters na haar dagtaak thuisko men. Oorspronkelijk had men de wo ningen de kant van het waterstaatge bouw en de Zijlweg laten uitkijken. Maar een werkende vrouw heeft niets aan de ochtendzon, dat begrepen ook de heren van het architectenbureau. Zon dus, en volop ruimte in iedere flat. De woningen zijn bepaald niet benauwd van opzet. Er zullen in de twee vleugels van het gebouw, waar van de ene drie, de andere vier verdiepin gen telt, twaalf driekamer-flats, eenen dertig grote tweekamer-flats en dertig kleine tweekamer-flats ondergebracht worden. Alle zijn voorzien van een dou che of een badkamer en een keuken. Natuurlijk hebben de vrouwelijke le den van de commissie het niet bij het initiatief en de grondaankoop gelaten. Zij hebben bij het ontwerpen van het complex de architecten op honderd en een handigheden attent gemaakt, die voor de toekomstige bewoonsters groot gerief zullen betekenen. „Veel kasten", was een der eerste eisen, „in keuken en slaapkamers". Volgens de ontwerptekening is daar ter dege rekening mee gehouden. Voor iedere bewoonster een bergkastje in de grote hal, was een even belangrijke vondst: boodschappen en bestellingen vinden zonder mankeren hun weg naar bewoonsters en leveranciers. Voor de meteropnemer, die bijzonder grote kans loopt de bewoonsters niet thuis te tref fen is de meter zo ingebouwd, dat deze van buitenaf op te nemen is. De vuil nisbakken kunnen met een beweging naar buiten gedraaid warden. On misbaar zal ook de concierge blijken te zijn, die overdag in het gebouw het rijk vrijwel alleen zal hebben. Als een strenge winter geen roet in het eten gooit,zal het gebouw, volgens de plannen, eind volgend jaar opgele verd kunnen worden. Voor alle wonin gen zijn reeds bewoonsters, en een en kele bewoner, gevonden. De leden van de organiserende vrouwenverenigingen hadden eerste keus. Daarna kregen ook andere belangstellenden een kans. In middels heeft zich een wachtlijst van geweldige lengte gevormd, die bewijst dat het gebouw geen overdadige luxe was. De bewoonsters zijn meestal ouder dan dertig jaar, voor jongere meisjes is de prijs van de woningen tussen 115 en 170 begrijpelijker wijs een bezwaar. De dames vormen samen een coöperatie die de wo ningen in huurkoop heeft. Maandelijks worden rente en aflossing betaald, waar na de bewoonster zich na dertig jaar eigenaresse van haar flat dan pas met recht een eigen burcht dus mag noemen. Overigens zijn alle associaties die de naam „Eigen Burcht" met terugge trokken levende jonkvrouwen en ster ke vestingen zinloos. „We moesten in vijf minuten tijd een naam bedenken en er wilde ons zo gauw niets anders te binnen schieten. Het woord „eigen" is echt belangrijker dan „burcht", zegt een der verantwoordelijke commis sieleden. Advertentie SPEKSTRAAT 5 - TELEF 16061 Advertentie) BLOEMENDAAL - TELEF. 54855 VELSEN NOORD, 12 okt. Op de Wenckebachtstraat is in een bocht van de weg een vrachtauto omgeslagen. Op de wagen lag los een ijzeren blok van 1.000 kilo, dat is gaan schuiven. De auto werd flink beschadigd. Bij een technisch onderzoek kwam vast to staan, dat de uitlaat lek was en dat een der buitenbanden tot op de koord- laag was doorgesleten. Tegen de be stuurder is proces verbaal opgemaakt. IJMUIDEN, 12 okt. Op de Dok- weg is een 8-jarige jongen met zijn fiets gevallen, waarna hij even bewus teloos op de weg bleef liggen. Hij is met een hersenschudding door de on- gevallendienst naar het Antonius Zie kenhuis overgebracht. De scheidsrechter is in het voetbal spel een nogal omstreden figuur maar de Haarlemse Scheidsrechters Ver eniging heeft er altijd naar gestreefd, haar leden een zodanige „opvoeding" te geven dat zij zich met vertrouwen aan hun lang niet eenvoudige taak konden wijden. Daartoe organiseerde de HSV reeds in de beginjaren van haar bestaan lezingen over de spelre gels door scheidsrechters die interna tionale vermaardheid hadden. Het wa ren de heren H. A. Meerum Terwogt, Dr. J. M. Vuylsteke en Job Mutters die lezingen hielden en cursussen ga ven. Groot was destijds de belangstel ling ook buiten het scheidsreehters- kamp voor de causerie van de Bel gische internationale arbiter John Langenus over diens ervaringen bij de wereldkampioenschappen voetbal in Zuid Amerika, terwijl in die perio de een lezing van de toen zo bekende radioreporter Han Hollander een „uit verkochte" zaal trok. In latere jaren waren het de bekende scheidsrechters J. J. F. van Gessel, Joop Martens, Dirk Nijs, Leo Horn, Frits van Veen en vele anderen die zich verdienste lijk maakten bij de voorlichting en opleiding van de Haarlemse scheids rechters terwijl een medische cause rie van Dr. Vuysteke en Mr. Münnich veel aandacht trok en van grote waar de bleek te zijn. EHBO-specialisten doceerden de scheidsrechters hoe te handelen bij eventuele ongevallen op het voetbal veld en ten aanzien van de lichame lijke conditie, die voor een scheids rechter zeer belangrijk is, deed men voor de leden eveneens uitstekend werk. Veld- en zaaltrainingen werden en worden op gezette tijden gehouden. De laatste jaren vindt de zaal-trai ning eenmaal per week plaats in de bekende sportschool van Nauwelaerts d'Agé te Bloemendaal. De vereniging organiseert voorts le zingen over de spelregels voor voet balverenigingen. Voor de leden van voetbalclubs worden spelregelstests ge houden die mede bevorderlijk zijn voor een goede verstandhouding tus sen de scheidsrechters en de voetbal- lemse afdeling en het is nog niet te overzien welke vlucht het vrouwelijke scheidsrechterscorps zal- nemen. Bij het pupillen- en adspiranten voetbal in de Haarlemse bond kunnen zij ech ter prachtig werk doen en het werk van hun mannelijke collega's aan merkelijk verlichten. Het huidige bestuur van de jubile rende vereniging bestaat uit de heren G. H. W. de Korte voorzitter, J. W. Koelman secretaris, R. Smink pen ningmeester, W. Voogd, W. Hoesber- gen, P. van Zutphen en W. Th. van Duuren. De meeste zijn al ettelijke jaren bestuurslid. Een jubileumcommissie is in het leven geroepen die aan het 40-jarig bestaan luister zal moeten bijzet ten. Gisteren is een buitengewone algemene vergadering gehouden, vandaag is op de begraafplaats van de paroohiekerk van O.L. Vrouw van Zeven Smarten een dodenher denking ter nagedachtenis aan hen die de vereniging zijn ontvallen. Za terdag 19 oktober is de grote feest dag met 's middags een receptie bij Brinkmann van 13-15.30 uur en een feestavond in de Hildebrandzaal, om acht uur. De tijd waarin er nog geen sprake was van een leerplichtwet en de kin deren na enkele jaren van school werden gehaald om te gaan werken ligt alweer ver achter ons. Ofschoon het getal hunner steeds kleiner wordt, ontmoet men soms nog wel eens mensen die over dat verre verleden kunnen meepraten. De 80-jarige Ma nus de Vries, wonende aan het Heem- steedse Manpad, wiens schooltijd maar van heel korte duur is geweest, weet er alles van. „Ik bad drie jaar schooi gegaan en toen moest ik gaan werken. Mijn eerste baas was een groente boer bij wie ik één gulden per week verdiende en daar was ik dan van 's morgens zes tot zeven uur 's avonds voor in de weer. Die gulden kwam thuis heel goed van pas. Het gezin bestond uit acht kinderen en vader beurde een weekloon van nog geen zeven en een halve gulden. Dat was dus niet om rijk van te worden." Wanneer de heer De Vries eenmaal op z(jn praatstoel zit, wordt alles van vroeger één brok levende werkelijk heid. Hij vertelt uit de jaren dat hij als zandschipper kans zag de tol gaarder aan de Leidsevaart om de tuin te leiden, een list die hem wan neer hij dat lapte, twee stuivers tol geld bespaarde. Later trok hij als vrachtrijder de weg op en uit die tijd dateert ook zijn liefde voor het paard. Op de Woestduinse renbaan was Ma nus de Vries als kind in huis. Hij wist alles af van de paarden en met het opzetten van de horden viel er bo vendien nog een aardig centje te ver dienen. „Ik ben een keer van mijn leven met mijn vrouw naar de bios coop geweest. Het was een film waar in wij prachtige paarden te zien kie- gen Een televisietoestel, neen, dat zouden wij niet willen hebben. Daar geven mijn vrouw en ik eerlijk gezegd niks om." Wanneer er gebeld wordt en de vrouw des huizes even later met een fraai bloemstuk de kamer binnen komt, merken wij dat er iets bijzon ders aan de hand is. Mevrouw De Vries toont ons een keurig ingelijste- huwelijksaankondiging uit het jaar 1903. Daaruit blijkt dat het krasse en levenslustige echtpaar met wie wij aan tafel zitten op 15 oktober vijftig jaar getrouwd is, een gebeurtenis, die wordt gevierd met een plechtige H. Mis in de Heemsteedse St. Bavo- kerk en een 's middags van drie tot vijf uur te houden receptie in „De Princenhof" aan de Glipperweg 55. Een kastdeur wordt geopend en we zien daarachter een bedstee. „Ja, die bestaan nog steeds", zegt de bruid. „Zo lang wij getrouwd zijn hebben wjj in de bedstee geslapen en we zouden niet anders meer willen." De mooiste herinneringen bewaart De Haarlemse Scheidsrechters Vereniging behoorde tot de oprichters van de Nederlandse Bond van Voet balscheidsrechters, thans Centrale Or ganisatie van Voetbalscheidsrechters (OOVS). Voldoende blijkt uit een en ander dat de HSV in de loop der ja ren een belangrijke plaats heeft ge kregen in het voetbalbestel. Er be- gf K late^ ^8^ de Manus de Vries aan de jaren dat hij als tuinman werkzaam was op het landgoed „Vinkenduin" van d» familie Kaars Sypesteyn. „Tot mijn zeventigste jaar heb ik op Vinken duin gewerkt. Ik had een bovens'e beste baas, die ons tot op de dag van vandaag nog niet heeft vergeten. Manus de Vries heeft nog voldoen de liefhebberijen, waarmee hij zijn da gen kan vullen. Zo houdt hij er een flinke koppel konijnen op na. die hij als zijn troetelkinderen verzorgt. En de bijna 80-jarige mevrouw De Vries zegt: „Mijn liefhebberij is mijn huis. Daar mag niets aan mankeren. Ik heb er altijd voor gezorgd om het netjes te houden en zo lang ik het kan doen, moet het ook zo blijven." Van een feest wil hij feitelijk niet weten. Het is voor hem trouwens de vraag, of er aanleiding tot feest vieren is. Maar tenslotte liegen de jaartallen er niet om: in juli 1938 slaagde Joop Schneider aan het mu ziekconservatorium te Tilburg voor kerk- en profane muziek. Enkele maan den later in september werd hij organist in Heemstede. Joop Schnei der is dus, hoe dan ook, aan zijn zilveren jubileum toe. Hij kan zich zilveren toonkunstenaar noemen. De kwart eeuw, dajt hij nu werkzaam is als kerkorganist, moet over twee pa rochies verdeeld worden. Hij werd namelijk eerst als organist verbon den aan de parochie van Onze Lieve Vrouw Hemelvaart, in 1945 stapte hij over naar het orgel van de Sint Ba- vo-parochie, hoewel nij nog, op ver zoek van de toenmalige pastoor Van Noort, in de „Hemelvaart" bleef as sisteren. Het orgel is Joop Schneider nooit vreemd geweest. Zijn grootvader was organist. Op jeugdige leeftijd speelde hij viool, later werd het ook piano en orgel. In de kerk mocht hij verschil lende keren de organist vervangen. Van zijn leermeester Peter Kallen- bacht leerde hij in de St. Jans-ka- thedraal te 's-Hertogenbosch het or gel kennen en bespelen. Later bezocht hij het Tilburgse muziekconservato rium. Hij zette daarna zijn studies voort aan het conservatorium te Am sterdam, volgde tenslotte de door Willem Gehrels geleide cursus voor algemeen vormend muziekonderwijs. Nu meer dan vijf en twintig iaar is Schneider, woonachtig in Haarlem, werkzaam in deze omgeving. Het or gel heeft nog steeds zijn grote liefde en met plezier denkt hij terug aan verschillende reizen, die hij naar het buitenland heeft gemaakt. Het bespe len van orgels in Keulen (de Dom) en Mechelen is een bijzondere erva ring geweest. Het oude Ten Brink orgel in de Heemsteedse Sint Bavo is hem dierbaar geworden, vooral om de oude prachtige orgeltoon en de fraaie klankkleuren. En met die liefde geeft hij eerlijk zijn barok-ro- mantische inslag toe. Herhaaldelijk heeft hij bp koren de begeleidende partij gespeeld, onder leiding van Évert Haak, bij repeti ties en uitvoeringen, die meer aan eens voor de radio werden gegeven. Aldus gaat hij musicerend door het leven. Hij heeft enkele composities gemaakt, geeft les bij zijn leerlingen thuis en blijkt nog altijd optimistisch gestemd te zijn ten aanzien van de muzikale belangstelling van de jeugd. Advertentie LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 1149S

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 3