Grafici willen méér stakingen Reële sfeerin Stichting van den Arbeid Huurverhoging van 15 procent; geen uitkering over 63 LAATSTE GROET VAN BUNDESWEHR Ruim duizend doden op Cuba Zestien sigaretten in pakje van Prijsverhoging probleem voor automatenhouders Pater Walter Ciszek S.J. vertelt over zijn 22 jaar gevangenschap in Rusland BLOKKADE' VAN BERLIJN LOOPT MET SISSER AF Maar Adenauer kan het woord ontspanning niet meer horen Nieuwe aard verschuiving hij Piave-dal Roemers: „Onze onderhandelings marge is klein!" Regelmatig en onaangekondigd „Koude oorlog99 wordt voortgezet S. O. Kuneman, onderdirecteur KLM, naarE.M.S. wwmËmmrnÊmÊÊmMBËk Goede hoop Convooien worden thans doorgelaten Het weer- geef mij maar m Zwolsman „koopt": Koningin, prins en prinses naar Thailand ORKAAN „FLORA" TERUGGEKEERD IN AMERIKA tó'MORRIS 'i"teforepouêuij! Tamelijk koude nacht vruchtenyoghurt MAANDAG 14 OKTOBER 1963 87ste JAARGANG No. 31564 DEN HAAG, 14 okt. Een loonsverhoging in 1964 van acht procent (gesplitst in twee gelijke verhogingen), de mogelijkheid de gestegen kosten in de prijzen door te berekenen, en een huurverho ging van vijftien procent, zo mo gelijk per 1 januari 1964, zijn de kernpunten van de voorstellen, die de centrale werkgeversorga nisaties zaterdag in de Stichting van de Arbeid hebben gedaan. De vakcentrales vinden het percen tage voor de loonsverhogingen „aan de krappe kant" en verzet ten zich tegen een huurverhoging, maar NW-voorzitter Roemers noemde de werkgeversvoorstellen toch „een serieus stuk", dat als basis kan dienen voor verder overleg. Beide partijen spraken na afloop met waardering over le reële sfeer, waarin het gesprek in de stichting kon worden gevoerd Vrijdag komt men voor verder overleg bijeen. Europees prijspeil W&mm-wBÈ Bondskanselier Adenauer heeft zaterdag in Hannover afscheid genomen van het Westduitse leger, de Bundeswehr. Naast hem de minister van defensie, Kai Uwe von Hassel. Duizenden soldaten paradeerden voor ,/ier Alte". PATER WALTER CISZEK S.J. FALCON REGENJASSEN BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk Zeestraat 50; telef. 4790 Bijkantoor en Red llmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Wrectie- W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen, ioofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Se verin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents Der millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents oer m.m.-hoogie. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave ven redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 51 cents per week 2.65 per maanc., f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging 's avond* tussen 5.30 en 7 uur. tel. 20800. (Van onze soc.-econ. redactie) De werkgevers hebben de gedetail leerde inhoud van hun voorstellen na afloop van de vergadering gepubli ceerd. Zjj zeggen in te stemmen met een loonsstjjging van acht procent in 1964. Per 1 januari zou een algemene verhoging plaats vinden van vier pro cent. Deze verhoging moet worden ge zien in het kader van de door de vak centrales gevraagde aanpassing van het Nederlandse aan het Europese loon peil. Er zit ook zy het ongenoemd een compensatie in voor de huurver hoging van vijftien procent die volgens de werkgevers 1 januari zou moeten worden doorgevoerd (Volgens globale schattingen zou de compensatie voor die huurverhoging een anderhalf pro cent moeten bedragen). De tweede loonsverhoging van vier procent zou volgens de werkgevers moeten volgen, wanneer in een bedrijfs tak de geldigheidsduur van de lopende contracten is afgelopen. Voor een aan tal bedrijfstakken zoals de metaalin dustrie, moeten de nieuwe contracten eveneens 1 januari ingaan. In andere bedrijfstakken vervallen de lopende contracten echter pas in de loop van het komende jaar. Met het percentage van vier voor de loonstijging in nieu we contracten hebben de werkgevers zich aangesloten bij het cijfer, dat vol gens het Centraal Plan bureau overeen komt met de macro-economische moge lijkheden in 1964. De beoogde ontspanning op de ar beidsmarkt kan volgens de werkge vers niet worden bereikt, wanneer niet ook het prijsniveau tot het Euro pese peil wordt opgetrokken. De tot dusverre geldende regels van het prijsbeleid kunnen dan ook naar het inzicht van de werkgevers niet ge handhaafd blijven. Op een perscon ferentie na afloop van de vergadering verduidelijkten de werkgevers hun standpunt. Zij willen dat de minis ter van Economische Zaken de vol ledige doorberekening van de „loon- schok" in de prijzen niet in de weg staat. Vele bedrijven zullen het toch al moeilijk genoeg krijgen, omdat zij door de binnen- en buitenlandse con currentie de gestegen kosten niet of niet geheel in hun prijzen kunnen verwer ken, zeggen de werkgevers. Vertegen woordigers van de vakcentrales gaven daarop later als commentaar: ,,Er zijn ook bedrijven, die best in staat zijn die lasten zelf te dragen," De wens van de vakcentrales, bin nen een bedrijfstak voor bepaalde on dernemingen een afwijking-naar-boven van de CAO-lonen toe te staan, dient naar het oordeel van de werkgevers in de Stichting van den Arbeid te worden bestudeerd. De looncommissie van de stichting heeft hiervoor al een opdracht gekregen. De werkgevers zeggen geen mede werking te kunnen geven aan het doen van uitkeringen-ineens over 1963. Dit soort uitkeringen vinden zij niet ver antwoord. Zij zouden bovendien de spanning op de arbeidsmarkt (door de stijgende vraag) nog versterken. Een uitbreiding van de vakantie zullen de centrale werkgevers „ten sterkste ont raden." Wanneer werkgever» en werk nemers in een bepaalde bedrijfstak ech ter over een uitbreiding van de vakan ties tot overeenstemming komen, zul len de centrale werkgevers zich er niet tegen verzetten. (Vervolg op pagina 5) AMSTERDAM, 14 okt. „De com missie van vertegenwoordigers van het personeel van krantenbedrijven en Irrote grafische bedrijven in Nederland aat er geen twijfel meer over be staan, dat de reorganisasie van de vak beweging is begonnen en niet meer is te stoppen. De reorganisatie werd reeds lang voorzien, maar blijkbaar niet onderkend door de ingeslapen vakbondsleiding". Dit heeft de com missie bij monde van haar voorzitter, de heer A. de Nieuwe uit Haarlem, meegedeeld als de mening van de ver gadering die zaterdagmiddag in Kras- napolsky is gehouden. De bijeenkomst werd bezocht door vertegenwoordigers van het personeel van tien dagblad bedrijven en enkele tientallen grote drukkerijen. De commissie van verte genwoordigers, die bijna drie jaar ge leden in Amsterdam tot stand kwam, is de afgelopen weken, naar de heer De Nieuwe zei, uitgegroeid tot een lan delijke beweging van vele dagbladbe drijven en drukkerijen. Van de vergadering in Krasnapols- ky was het eerste gedeelte open baar, waarna in besloten kring over de uitwerking van de plannen werd gesproken. Uitvoerig en emotioneel, aldus de heer De Nieuwe, is gespro ken over acties, die moeten worden ondernomen. Deze acties hebben tot doel, dat de grafische bonden de ei sen van hun leden overnemen en re aliseren, met woorden, en zo nodig ook met daden, anders zullen de bonden de greep op hun leden ver liezen en door de leden buiten spel worden gezet, aldus de vergadering. Vanuit de vergadering werden di verse voorstellen ingediend. Het voorstel tot een algemene staking over te gaan werd na interventie van oe voorzitter van de commissie ver worpen. Met algemene stemmen is besloten eensgezind achter de motie te staan, die onlangs op de vergadering van de A.N.G.B. werd ingediend (daarin vroe gen de grafici acht procent loonsver hoging per 1 oktober en nog eens twaalf procent verhoging m januan- februari 1964, en uitbreiding van de vakantie met tenminste twee dagen). De vergadering was ook unaniem van mening, dat de zogenaamde kou de oorlog in de bedrijven moet wor den voortgezet in georganiseerd ver band. Dit houdt in, dat regelmatig 24- uurs-stakingen zuilen worden gehou den; daarbij streeft de commissie na een verrassingselement te hanteren, door niet voor de aanvang van de staking bekend te maken op welk bedrijf het werk voor 24 uur wordt neergelegd. Deze „oorlog" zal voort duren tot aan de eisen voor loons verhoging en de eis tot uitbreiding van de vakantie is voldaan. Eveneens was er in de vergadering geen verschil van mening over het vormen van een strijdkas. In de be drijven wordt van de grafici een bij drage gevraagd, die het mogelijk njpet maken dat van een bepaald bedrijf een eventueel langdurige staking kan wor den gefinancierd, aldus de heer De Nieuwe. Behalve het Algemeen Handelsblad en een aantal edities van Trouw is zaterdag ook Het Parool niet versche nen tengevolge van de typografensta- king bij het Handelsblad. Aanvankelijk had men gehoopt nog wel met een nood-editie te kunnen uitkomen. EDAM, 14 okt. De 25-jarige on gehuwde G. Stokman uit De Purmer is hier zaterdag om het leven geko men, toen hy op het landbouwbedryf van zyn vader een tractor aan een aanhangwagen wilde bevestigen. Daar- by kantelde de wagen. De heer Stok man kreeg de wagen in de nek. W erkgevers bieden 8 procent (Van onze luchtvaartredacteur) SCHIPHOL, 14 okt. Volslagen on verwacht wordt de KLM opnieuw ge confronteerd met het feit dat een har rer (onder) directeuren de maatschap- PÜ vaarwel gaat zeggen: de heer S.O. Kuneman, sinds het voorjaar hoofd van het station Schiphol, heeft ontslag ge vraagd om reeds per 1 november een functie te aanvaarden bij de N.V. Exploitatie Maatschappij Scheveningen (Zwolsman groep). Hij zal een belang- ryke rol gaan spelen by de exploitatie van de Scheveningse E.M.S.-hotels. De heer Kuneman al geruime tyd by de KLM werkzaam, was in zijn jongste functie (die in het kader van de re organisatie werd gecreëerd) recht streeks verantwoording verschuldigd aan de algemeen bedryfsdirecteur, de heer E. H. Larive en trad op als coör dinator van alle KLM-activiteiten op de luchthaven Schiphol; de taken van dit station werden by de reorganisatie belangrük uitgebreid, onder meer met de vliegtuigproviandering, voordien door de meer zelfstandige afdeling ci viele dienst verzorgd. Ook de passa giers- en vrachtafhandeling ressorteer den onder de verantwoordeiykheid van de heer Kuneman. TEHERAN, 14 okt. (Reuter) Het bezoek van koningin Juliana, prins Bernhard en prinses Beatrix aan Iran is ten einde. Na een verblijf van elf dagen in dit land vertrokken zjj van ochtend van het vliegveld Mehrabad bij Teheran naar Thailand. De koninklijke gasten werd op de luchthaven uitgeleide gedaan door de Sjah en keizerin Farah. Voorts waren by het afscheid premier Alam en leden van het corps diplomatique, alsmede vertegenwoordigers van de Nederland se gemeenschap in Iran aanwezig. MIAMI, 14 okt. (Rtr) Meer dan duizend mensen zijn op Cuba door de orkaan „Flora" om net leven geko men, zo is'zondag in een officieel com muniqué meegedeeld, nadat premier Fidel Castro in Havana was terugge keerd van een tocht door de oostelijke provincies Camaguey en Oriente, die het zwaarst werden getroffen. Zoals gemeld zijn volgens de We reldgezondheidsorganisatie op Haiti vijfduizend doden of vermisten als ge volg van de verwoestingen die „Flora' daar heeft aangericht. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 14 okt. De aange kondigde prijsverhoging van het pakje sigaretten met een kwartje per twintig stuks dreigt vele sigarettenwinkeliers in moeiiykheden te brengen. Op het ogenblik bereikt een kwart van de si garetten de roker via de automaat, die gevels en winkelpuien de laatste jaren steeds meer zijn gaan ontsieren. De nieuwe sigarettenprijs levert vooral moeilijkheden op, omd -t circa zeventig procent van de sigarettenautomaten in ons land slechts berekend Is op één munt. Niet meer dan twintig procent van de sigarettenautomaten is afgesteld op meerdere munten. Wie thans een gulden in een auto maat stopt, ontvangt in ruil daarvoor een pakje sigaretten. Wanneer de siga retten meer dan een gulden zullen gaan kosten, zullen vele automaten niet meer bruikbaar zijn en voor meer munten om gebouwd of vernieuwd moeten worden. Voordat alle sigarettenautomaten in ons land zijn aangepast aan een hogere prijs dan één gulden per pakje van twintig stuks, zuilen volgens deskundigen vele maanden zijn gepasseerd. De meeste automaten zijn afkomstig uit het bui tenland en via importeurs ons land bin nengekomen. Een klein aantal van alle in ons land gebruikte sigarettenautoma ten men schat ongeveer twintig pro cent kan op korte termijn worden om gebouwd op het twee-rauntensysteem. Het grootste deel van de Nederlandse sigarettenautomaten kan niet dan met zeer veel kosten worden omgebouwd. Importeurs en fabrikanten van si garettenautomaten hebben de ellende al enige jaren geleden zien aankomen. Jarenlang hebben zy de afnemers van de automaten geadviseerd een auto maat aan te schaffen, waarbij indien nodig onmiddellijk zou kunnen wor den overgeschakeld op het twee mun ten systeem. Betrekkeiyk weinig win keliers hebben zich aan dit advies ge stoord; alle anderen zullen straks als de sigarettenprijs omhoog gaat met de moeiiykheden zitten. De in ons land in gebruik zijnde auto maten kunnen voor het grootste deel wel worden omgebouwd, maar de kos ten ervan zijn te hoog, Uiteraard zal in ons land een prijsverhoging van de si garetten het zwaarste drukken op de winkelier die een deel van de sigaretten van automaat omzet: de automaten zijn, anders dan in vele andere landen, door gaans eigendom van de winkelier De 'consequentie van een prijsverhoging van de sigaretten is. dat de merken, die nu minder dan een gulden per 20 stuks kosten straks meer in de belangstel ling komen. Sigaretten, waarvoor men nu een gulden per twintig stuks be taalt zullen bij een prijsverhoging min der worden gekocht. WASHINGTON, 14 okt. (AFP) De 58-jarige Amerikaanse Jezuiet Walter Ciszek, die samen met een andere Ame rikaan is uitgewisseld tegen twee Rus sische spionnen, die in de VS werden vastgehouden, is zaterdag per vliegtuig in Washington aangekomen. Hij maakte een gezonde indruk. Jezuïeten, die hem vergezelden zeiden naar aanleiding van zijn weigering om te antwoorden op vra gen van journalisten, dat pater Ciszek zeer vermoeid was door de lange reis en dat hy, hoewel hy in de Verenigde Staten is geboren, zich vrywel niet meer in het Engels kan uitdrukken. In een op schrift gestelde verkla ring, die aan de journalisten werd uitgereikt, zet pater Ciszek uiteen on der welke omstandigheden en waarom hy destyds door de Russen werd ge arresteerd. AI kort na zyn wyding tot priester werd hy als missionaris naar Polen gestuurd. Toen in 1939 de oorlog uitbrak werkte hy in een stad die door de Russen werd bezet. De manneiyke leden van zijn parochie werden al spoedig naar de Sovjet-Unie gezonden voor arbeidsdienst. Hy ging als vrijwilliger met hen mee, tot aan de Oeral toe. In juni 1941, toen de vy- andelykheden tussen Duitsland en de Sovjet-Unie uitbraken, werd hy ge arresteerd op beschuldiging van spio nage voor het Vatieaan. Vyf jaar zat pater Ciszek in de cen trale gevangenis in Moskou toen hy, zon der dat er van een proces sprake was, werd veroordeeld tot vyftien jaar gevan genisstraf. Wat de tegen hem in ge brachte beschuldigingen betreft zegt pa ter Ciszek, dat hy zich niet voor poli tiek interesseerde. „Myn belangstelling is altyd gericht geweest op de gods dienstige vraagstukken en de arbeid." Na nog een aantal jaren in de gevan genis te hebben doorgebracht, werd de Jezuïet naar een kamp in Norilsk in Oost-Siberië gezonden om daar in de mynen te gaan werken. „Het leven was daar zwaar, maar na de dood van Sta lin werd het in verscheidene opzichten beter", zo zegt pater Ciczek. Soms mocht hy zelfs een H. Mis lezen en, de biecht afnemen. Toen hy zyn straf had uitgezeten werd hy vrygelaten, maar op zyn veelvuldig aandringen op repatriëring naar de Ver enigde Staten werd niet gereageerd. Hll vestigde zich voor enige tijd in de Sibe rische stad Krasnoyarsk maar kreeg be vel, die stad te verlaten in verband met zyn godsdienstige activiteit. Hq ging toen naar Abakan, waar hy werk vond als slotenmaker, een beroep dat hy tot zyn definitieve vryiating, de vorige week uitoefende. „Ik ben uit .eigen vrye wil naar de Sovjet-Unie gegaan, daartoe gedrongen door mijn geweten", zo zegt pater Cis zek. „Ik betreur het ook nietIk heb de hoogste waardering voor het Russi sche volk, dat goed en gastvry, eerlyk en hartelyk is voor mensen die er op recht mee leven en werken. Ik heb jaren onder de arbeiders geleefd, ais een van hen, en ik heb van ben geen enkele vyandschap ondervonden." Pater Ciszek bedankte tenslotte allen die zyn vryiating hebben bewerkstelligd, „mei inbegrip van de Russische ambte naren die my die laatste kritieke dagen zo voorkomend hebben behandeld De pater zal voorlopig rust houden, maar hy is vastbesloten zyn priester lijke taak daarna weer op te vatten. De fabrikanten overwegen de houders van sigarettenautomaten tegemoet te komen, door by een prijsverhoging pak jes van zestien stuks in de handel te brengen. Voor de automatenhouders zou dat een waardevolle tegemoetkoming betekenen, omdat zij in dat geval niet gedwongen zullen zyn de automaten om te bouwen. Wanneer de fabrikanten inderdaad overgaan tot het vervaardi gen van pakjes van zestien stuks, zal de prijs per pakje in het algemeen ge handhaafd kunnen worden op een gul den. De houders van sigarettenautoma ten in ons land hopen nu maar, dat de sigarettenfabrikanten in hun eigen be- la-g en dat van de verkopende winke liers de inhoud van de pakjes siga retten kleiner zullen maken. Daar door zal de schade v- r de sige "ppwin keliers beperkt blijven. De door de mi nister van Financiën aangekondigde ver hoging kan voor de winkelier alleen nadelige gevolgen hebben, omdat de ver hoging voor het voornaamste deel in 's r.jks kas zal vloeien. Het loonoverleg tussen de wede- gevers en werknemers in de Stichting van den Arbeid heeft, naar men zegt, een gunstig verloop gehad. De werk gevers hebben volgens de werknemers een „serieus" stuk geproduceerd, het geen blijkbaar niet verwacht werd. Vóór zaterdag hielden velen in het werknemerskamp immers nog reke ning met de mogelijkheid van een breuk in de samenwerking. Die breuk is nu niet ontstaan, maar de mogelijk heid zit er nog volop in als men elkaar aanstaande vrijdag opnieuw ontmoet, want de werknemers vinden het bod van de tegenpartij in ieder geval te laag, terwijl een zaak als bijvoorbeeld de huurverhoging van ouds een lastig te nemen hindernis gebleken is. Geen hoera-stemming dus, maar wel enige redenen tot goede hoop en daarbij de zekerheid, dat de loonkwestie wat de procedure betreft de laatste tijd steeds verwarder en wat de bedrijfseconomische gevolgen betreft steeds ingrijpender wordt. De sociale rust zal in ieder geval duur betaald moeten worden. BERLIJN, 14 okt. De incidenten rond de Amerikaanse convooien naar Beriyn zyn met een sisser afgelopen. Zaterdagmiddag lieten de Russen het Amerikaanse convooi, dat zij donder dagmiddag aanhielden bij Marienborn en vervolgens lieten doorrijden naar Babelsberg (by de grens met Berlijn) om het daar opnieuw tegen te houden, plotseling ongehinderd passeren. Toen de colonne, met twee etmalen ver traging, Berlijn binnenreed, werden de Amerikaanse militairen door de West- berlljners met gejuich en applaus be groet. De Westberlyners waarderen het enorm dat de Amerikanen zich ook ditmaal niet van hun stuk hebben la ten brengen. Een tweede Amerikaans convooi, dat vanuit Beriyn naar West-Duitsland werd gestuurd, kon zaterdag, na even eens bü Babelsberg te zijn opgehouden, ook ongehinderd doorrijden. De Ameri kanen stuurden later nog een derde convooi, ditmaal weer een van West- Duitsland naar Beriyn. Dit convooi werd door de Russen niets meer in de weg gelegd. Het conflict ontstond verleden week doordat de Amerikanen weigerden zich te laten tellen door de Russische wachtposten. De Russen eisten, zoals gemeld, dat de Amerikanen hun voer tuigen zouden verlaten en zich naast de wagens zouden opstellen om de telling te vergemakkelijken. Volgens de Amerikanen hebben de Russen niet het recht zo'n bevel te geven. De Russen hebben niet hun zin ge kregen: de Amerikanen zyn zaterdag niet uit hun auto's gestapt. BELLUNO, 14 okt. (UPI) De be volking van de dorpen achter de Valont- dam is vanochtend door de autoritei ten gewaarschuwd dat een nieuwe aard verschuiving, die zeer groot is, in de richting van het reservoir beweegt en dat een nieuwe vloedgolf over de dam kan slaan. De locoburgemeester van Erto in het Piave-dal, Osvaldo Martinelli, heeft ambtenaren met megafoons en draagbare luidsprekermstallaties naar de dorpen gestuurd, en naar de bossen boven het stuwmeer waar zich vele honderden vluchtelingen in ten ten bevinden. Een officier die by het reddingswerk betrokken is, zei vanochtend dat een aardmassa van 30 min. kubieke meter in beweging is gekomen en met een snel heid van 30 centimeter per min, afglijdt in de richting van het stuwmeer. Het is anmogelyk te voorspellen hoe deze aardverschuiving zich gedragen zal. Volgens „ndere deskundigen zou de nieuwe aardverschuiv"' ïg niet zozeer een gevaar voor de Piave-vallei bete kenen als wel voor de dorpen aan het stuwmeer. De aardmassa zal hoogst- waarschynlyk terechtkomen in het deel van het stuwmeer dat door de cata strofale aardverschuiving van woensdag als het ware afgedamd is van het deel, dat tegen de dam aan ligt. En het is niet in de eerste plaats het water dat deze keer dreigt, doch de grondmassa. Ga weg, ga weg van bet meer. Er komt nog een aardverschuiving" riep loco-burgemeester Martinelli per luid spreker om in zyn gemeente. De dor pen aan het stuwmeer zyn ontruimd maar in de bossen zyn nog vele hon derden mensen achtergebleven in de hoop dat zij spoedig naar hun woningen kunnen terugkeren en zodoende nog iets van hun bezittingen kunnen redden. In het dal van de Piave was nog geen alarm gemaaktde soldaten bleven er doorgaan met het trieste werk dat zy donderdag opgedragen kregen. (Zie ook pagina 5) De Russen gaven zaterdag pas toe toen de Amerikaanse militairen van de twee eerste convooien. zowei by Ber lijn als by de grens tussen de beide Duitslanden. hun voertuigen dwars over de weg hadden gezet, waardoor elk an der verkeer onmogelqk werd. In het Witte Huis is men geneigd te geloven dat de recente incidenten rond „Beriyn" niet het gevolg zijn van een welbewust Russisch politiek streven een demonstratie van het feit dat de huidig „dooi" in de koude oorlog niet geldt voor de Berljjnse kwestie maar dat hier sprake is van een zelf standig en eigenzinnig optreden van de betrokken Russische commandanten, die op eigen gezag zouden hebben ge handeld, zonder opdracht daartoe van het Kremlin. Zowel de christendemocraten en de liberalen, die de Westduitse regerings coalitie vormen, ais de sociaaldemo cratische oppositie hebben de houding van de Amerikanen geprezen. In een ver klaring van laatsgenoemde party werd ge zegd, dat „het vertrouwen van de Ber- lijnse bevolking in de V.S. is versterkt" D>e Amerikaanse houding is „aan ant woord op de voortdurende achterdocht ten aanzien van de Amerikaanse be doelingen". Bondskanselier Adenauer, die deze week aftreedt, verklaarde zaterdag avond echter, dat het incident een bi- wijs vormt van zijn stelling, dat de Rus sen niet minder onbuigzaam tegen over het westen staan. Onder luid ap plaus zei hy: „Ik kan het woord ont spanning eenvoudig niet meer horen!" iiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiiiiiiiiiiiimiiiiiimin Advertentie) BARTEUORISSJR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (Bli KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Verwachtlng tot dinsdagavond (op gemaakt te 11.15 uur) Tamelyk koude nacht met opkla ringen en tot matig zwak afne mende wind. Morgen overdag over wegend zwaarbewolkt met plaatse lijk enige regen of motregen en tot matig, in de kustprovincies tot krach tig toenemende wind tussen zuidwest en znid en ongeveer dezelfde tempe raturen als vandaag. Dinsdag: Zon: 7.03—17.48 Maan: 4.23—17.38 Advertentie) ytmt VV 638

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 1