Eisen van MENDE vormen complicatie voor Erhard Grote onrust in Italië over ramp in het dal van de Piave Komt DJ1LAS spoedig Aantal doden wordt geschat op drie- tot vierduizend Mariene Dietrich weigerde aanvankelijk op te treden Animositeit Vaughan jegens Sarah de reden Werkgevers: Uitkering- ineens niet verantwoord Bondsdag kiest woensdag nieuwe bondskanselier KROONPRINS WORDT EINDELIJK KONING GRAND GALA DU DISQUE KRANTEN HADDEN AL GEWAARSCHUWD Hoog gespannen verwachtingen Episcopaat vraagt gebed en offers voor de missie vri] Minister: „Toeslag goedkope woningen niet onaantrekkelijk" VELE BEROEMDE MENSEN Prinses Christina bij Toon Hermans MAANDAG 14 OKTOBER 1963 PAGINA 5 Oorlogsgewonde Puur geluk Verwachtingen FRATER VENANTIUS uit Schin op Geul. c\ Ongerustheid President Segni van Italië be zocht zaterdag het rampgebied in Belluno. Hier tracht hij Giovanna Fïlippin, die samen met haar zusje Nives (links) de catastrofe heeft overleefd te troostenHaar ouders en alle andere broers en zusters de Filippins vormden een grote familie kwamen om het leven. Waarschuwing Het Grand Gala is ten einde. Eregaste en topartieste ontmoe ten elkaar: prinses Margriet en Mariene Dietrich. Minimumlonen Niet ver van 100 °fo" (Van onze correspondent in Bonn) BONN, 14 obt. Nadat morgen het aftreden van dr. Konrad Adenauer als regeringsleider van West-Duitsland na een ambtsperiode van meer dan veertien jaren definitief zal zijn ge worden met de bekendmaking van zijn ontslagaanvraag in het parlement door bondsdagpresident dr. Êugen Gersten- maier, zal woensdag om tien uur 's mor gens de nieuwe boniskanselier worden gekozen. De C.D.U.-C.S.U.-fraktie heeft de 86-jarige vice-kanselier en minister van Economische Zaken, prof. Ludwig Erhard, als kandidaat voor het bonds kanselierschap voorg teld. Aangezien het niet waarschijnlijk is, dat de sociaal- demokratlsche oppositie een tegenkandi daat zal stellen, is het vrijwel zeker dat prof. Erhard, na jarenlang „kroon prins" te zijn geweest, woensdagmid dag om twaalf uur uit handen van pre sident Lübke zijn benoemingsoorkonde zal ontvangen en nog diezelfde middag Zijn ambtskleed zal afleggen. Vooraanstaande politici van de C.D.U. voorspellen desondanks, dat ver moedelijk drie verkiezingen in de bondsdag nodig zullen zijn om prof. Erhard de vereiste meerderheid te ge ven, tenzij de aanstaande bondskan selier er alsnog in slaagt vandaag, in zijn laatste gesprekken met de li berale coalitiegenoten, een oplossing te vinden voor het probleem Mende. Deze moet vice-kanselier worden en wil tegelijk een „gewichtig ministerie" beheren. De Liberalen hebben het oog laten vallen op het ministerie voor Duitse Zaken, maar de C.D.U.-C.S.U. is niet bereid minister Barzel te of feren. Barzel heeft zelf al gedreigd uit de regering te treden, als hij ook maar het geringste vermoeden krijgt dat hjj aan de portefeuillehonger van de Vrije Demokraten zal worden opge offerd. Indien prof. Erhard vandaag geen op lossing vindt, moet rekening worden ge houden met een aantal neen-stemmen en onthoudingen in de eerste verkiezing waardoor de „Vader van het Wirt- schaftswunder" niet de vereiste absolu te meerderheid zou "rijgen. Sceptici feloven, dat ook enkele chrdstendemo- raten hun stem niet op prof. Erhard zullen uitbrengen, althans niet in eerste Instantie. Men kan er niettemin van uitgaan, dat met een aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid de komende bonds kanselier prof. Erhard zal heten. Hij is de zoon (het vjjfde kind) van de Winkelier Wilhelm Erhard in Furth (tweelingstad van Neurenberg) en was oorspronkelijk bestemd om zijn vader in de zaak op te volgen. Luise Lotter, die later Erhards vrouw werd, woonde tegenover de familie Erhard. Na zes jaar H.B.S. ging Ludwig Erhard in 1913 ln de leer in een manufacturen winkel. De oorlog haalde echter een streep door zijn toekomstplannen. Hij werd gewond als richtkanonnier en was te zwak om achter de toonbank te staan. Zo kwam Ludwig Erhard op de Neu- renbergse handelshogeschool onder pror. Wilhelm Rieger. De economie wer, zijn roeping en zijn beroep In 1923 trouwde hij met het overbuurmeisje Luise Lotter. Hij noemt haar ,,Lu", zij hem ,,Lulu Dat prof. Erhard zijn hoogleraars- titel kreeg hij van de universiteit in München de nazi's overleefde, was PROF. LUDWIG ERHARD ....lang gewacht puur geluk. Hij schreef voc de Leip- ziger burgemeester Gördeler, die de lei der was van het 20e juli-complot tegen Hitler in 1944, de richtlijnen voor de economische politiek die het verslagen Duitsland zou moeten voeren, nadat de Nazi's zouden zijn verjaagd. Erhards memorandum viel gelukkig nooit in han den van de Gestapo. Zo kon prof. Erhard, tegen de wil van de toenmalige Amerikaanse opperbevel hebber in Duitsland, Lucius D. Clay in, op 20 juni 1948 beginnen met de uitvoering van die politiek, die in la tere jaren de naam „sociale markt economie" heeft gekregen. Hij begon met de sanering van de Duitse Mark. Iedere Duitser kreeg veertig nieuwe mar ken, het geld dat een van de hardste valuta van de wereld is geworden. Die 20e juni was het begin van het „Wirt- schaftswunder", waarom vele landen West-Duitsland benijden en dat vele landen hebben getracht te copiëren. Toen in september 1949 de toenmalige bondsdagpresident Kohier, het eerste Westduitse kabinet beëdigde, was prof. Erhard de eerste minister van Econo mische Zaken van de nieuwe Duitse halfstaat. Hij heeft sindsden die functie behouden. In 1957 werd hij de officiële „plaatsvervanger van de kapselier". De titel „vice-kanselier" kent de Westduit se grondwet niet. De verhouding tussen prof. Erhard en Adenauer is in de loop der jaren sterk verslechterd. Dr. Adenauer, die veel respekt heeft voor prof. Erhards economisoh kunnen („Der Alte" weet weinig van economie), heeft zich tot het laatst tegen prof. Erhards be noeming als kandidaat-kanselier ver zet. Hij is er ook nu nog steeds niet van overtuigd, dat prof. Erhard een goede regeringsleider zal worden. Overigens: in 1949 kon óók n: '.mand met zekerheid voorspellen, dat de oud-ober- bürgemeister van Keulen, Konrad Adenauer een goede regeringschef zou zijn. Van Prof. Eri.ard als regeringsleider wordt veel verwacht. De C.D.U.-C.S.U. verwacht van hem, dat hij de Adenauer- partij in 1965 nogmaals naar een stem busoverwinning zal voeren. De liberalen verwachten van hem, dat hij hen op grond van hun vierjarige coalitie-medewer king méé naar de stembus-overwinning zal trekken. De socialisten verwachten van hem een geheel andere regeerstjjl dan de „eenzame beslissingen" van dr. Adenauer. Het Duitse volk verwacht van Erhard bovenal dat hij het „Wirtsohaftswunder" dat hij schiep, zal bestendigen. Er is ge on twjjfel aan: bij de Duits-, s is Er hard in hoge mate populair, ook bij de genen die gewoonlijk S.P.D. stemmen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 11 okt. „Niet onaan trekkelijk" noemt minister Bogaers van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid de suggestie van het Tweede Kamerlid Verdijk (KVP) het „Besluit Bevorde- ning Eigen Woningbezit" ook van toe passing te verklaren op de zogenaam de goedkope woningen, waarvan de bouwprijs beneden veertienduizend gul den ligt. Maar de bewindsman kondig de wel aan, dat een beslissing daar over op korte termijn niet mag venvacht worden. Minister Bogaers zegt een en ander in antwoord op schriftelijke vragen van de heer Verdijk. Volgens het Besluit Bevordering Eigen Woningbezit wordt een oeslag afhankelijk van de samen stelling van het gezin, gegeven op de premie die is toegekend krachtens het premiebesluit woningbouw. De toeslag is bedoeld om het bezit van een eigen woning in bredere kring te bevorderen. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT, 14 okt. De bisschoppen van Nederland hebben gisteren net volgende herderlijk schrijven doen voorlezen: „Vanuit ons samen-zijn met de Heilige Vader en alle bisschoppen van de over heel de wereld verbreide Kerk willen wij U met enkele woorden vragen om a.s. zondag, Wereldmis siedag, echte katholieken te zijn, d.w.z. christen gelovigen die zich verantwoord weten voor heel de Kerk. In ons samen-zijn in het Concilie wordt steeds duidelijker de zware last, die onze medebisschoppen in Azië en Afrika moeten torsen. Wij bedoelen de drukkende last van hun onmacht om de vele mogelijkheden die zij zien, niet te kunnen benutten. Zij hebben te kort aan bijna alles. Dat „bijna alles" is samen te vatten in twee woorden: mensen en middelen! Daarom vertrouwen wij erop, dat zeer vele gezinnen zich op de a.s. Offer vrijdag Inderdaad iets weten te ont zeggen in luxe en genoegens. Bidt op Wêreldmissiedag meer nog dan op andere dagen om roepingen; vraagt in groot geloof aan de Heer van de oogst, dat Hij werklieden zende, mannen en vrouwen met diep geloof en grote bewogenheid. Offert van uit Uw welvaart bij de collecte. Bewust schrijven wij „of fert" en niet „geeft",., want alleen een offer, d.w.z. een bijdrage dat U echt moeite kost, getuigt van die Hefde die onweerstaanbaar genade en zegen afroept. Wij vragen U dit omwille van Christus en Zijn Kerk." BELGRADO, 14 okt. (AFP) In Westerse diplomatieke kringen in de Joegoslavische hoofdstad doet het ge lucht de ronde, dat Milovan Djilas, de •n mei 1962 tot acht jaar en acht maan- den gevangenisstraf veroordeelde vroe gere communistische leider en ex-vriend Van Tito, binnenkort op erewoord zal borden vrijgelaten. (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 14 okt. De jongste officiële mededeling van de prefectuur van Bell- uno geeft op, dat bij de ramp in het dal van de Piave 3.000 tot 4.000 doden zijn gevallen. Ruim tweeduizend licha men zijn tot heden geborgen, het aan tal gewonden is 83. Het Italiaanse staatshoofd, prof. Segni, heeft gisteren een bezoek aan het getroffen gebied ge bracht, waar een bloeiend stuk alpen dal door een vloedgolf van honderd mil joen kubieke meter water in zes minu ten tot een maanlandschap werd ge maakt. Het ziet er erger uit dan in Hiroshima na de bom. Ofschoon de ramp zich afspeelde in een betrekkelijk klein gebied, onttrekken de feiten zich aan ons voorstellingsvermogen. Het stuwmeer van Vaiont ligt op 625 me ter hoogte, de kruin van de dam op 722 meter. Maar de huizen in het laag ste deel van het dorpje Casso werden kaalgeschoren tot op de fundamenten door de waterorkaan. Casso echter ligt op een hoogte van 920 meter. Het wa ter moet, toen een stuk van de Toc- berg in het meer viel, met miljoenen liters tegelijk uit het bekken gespoten zijn. Longarone is zonder meer weg gevaagd. Gisteren strooiden de paar kinderen die toevallig 't leven behielden bloemen in de rivier de Piave, om hun 430 schoolkameraadjes te herdenken, die geen school meer nodig hebben. Dag en nacht werken de hulpploe gen en delven zij in de schamele ruï nes, omdat men nooit de hoop mag opgeven nog levenden te vinden en r ïdat de doden gevonden moeten wor den. Vijfduizend man militairen on derscheiden zich door bijna boven menselijke onvermoeibaarheid. Don derdag in allerijl naar het getroffen gebied overgebracht, werken zij er sindsdien met 25 helikopters, 30 am bulancewagens, 1.400 zware vrachtwa gens, met bulldozers, vlammenwer pers om ter vermijding van be smettelijke ziekten het omgekomen vee te verbranden en met Rode Kruis-ploegen. De giften stromen nog steeds uit Italië, in bijna astronomi- en uit het buitenland toe. ls M rouw om deze verschrik kelijke ramp. Nog niet duidelijk is of de seis- van tal van instituten op woensdagnacht om 22.43 uur aard schok van zesde tot de zevende graad volgens de schaal van Mercalli i trlllingen aangaven, die ver oorzaakt werden door de geweldige bcjgstortmg, of dat deze beving de oor zaak ervan was, dat een deel van de Toe terecht kwam in het meer. Naast de rouw heerst er in Italië een grote onrust over de vraag, of de gevol gen van de lawine menselijkerwijze voorkomen hadden kunnen worden. Bij de bewoners van de streek hebben de dam, die gebouwd werd van 1956 tot 1960, en het pas onlangs gevormde stuw meer nooit een goede naam gehad. De Monte Toe is in beweging en het vorig jaar, toen het bekken nog droog stond, kwam er een enorme lawine van rots en aarde naar beneden. Verschillende keren is in de pers ge vraagd of de bouw van een stuwdam op déze plaats wel verantwoord was. Twee journalisten, een van een chris tendemocratische krant en een van de communistische Unita, werden zelfs in staat van beschuldiging gesteld op grond van „onrust zaaien onder de be volking". Lokale aardbevingen kwamen er geregeld voor en ook onderaards on heilspellend gerommel. Dat een deel van de bergwand afgleed naar het meer was bekend. Met de modernste middelen werden cement-injecties gegeven in de flank. Onlangs hebben de arbeiders die daar werkten, een staking georganiseerd, om te protesteren tegen het h.i. te grote risico van hun iverk. Intussen had de maatschappij, die het complex van stuw meren in die streek exploiteert voor elektrische energie-opwekking, het Vai- ont-bassin en de Monte Toe in hun laboratoria op kleine schaal nagebouwd. Zij was tot de conclusie gekomen, dat de toen langzaam veertig centime ter per dag naar het meer afglijden de rotsmassa's geen gevaar opleverden. Het meer zelf trouwens was nog in een experimenteel stadium en de waterop pervlakte werd twintig meter onder het opgezette niveau gehouden. De Unita heeft op 5 mei 1959 ge waarschuwd tegen de gevaren van het geprojecteerde bekken bij Vaiont. Op 7 november 1960 meldde deze (en alle an dere kranten), dat een reusachtige la wine in het dal was terechtgekomen: op 21 februari rl961 kwam de Unita er opnieuw op terug; het meer begon zich toen te vormen. Laatst is wel een be richt uitgegaan aan de burgemeester van Erto aan het meer, om te waar schuwen voor het gevaar van lawines. Een gehucht aan de oever werd ont ruimd. De helft der inwoners vertrok, de andere helft, die tegen het be vel van de burgemeester bleef, kwam woensdagnacht om. In het parlement zijn nu vragen ge steld naar de gang van zaken en naar de mogelijke verantwoordelijkheid van de elektriciteits-maatschappij, die sinds kort genationaliseerd is. Een commissie van onderzoek onder voorzitterschap van de minister van openbare werken is in gesteld. Italië wacht in spanning dit on derzoek af. Mocht afschuwelijke nala tigheid blflken of een al te groot op timisme, of ernstige fouten in de bere kening en het onderzoek zoals in de nog steeds hangende zaak van de eind 1959 gebroken stuwdam bij Fréjus in Zuid-Frankrijk dan heeft deze natio nale ramp nog bittere politieke gevol gen. (Van onze verslaggever) SCHEVENINGEN, 14 okt. Het „Grand Gala du Duys" zoals Wim Kan het jaarlijkse grote festijn van de grammofoonplaat noemde is weer achter de rug. Willem Duys en zijn medewerkers zijn tevreden, want naar buiten is het evenement ten volle ge slaagd: een uiteraard uitverkochte Kur- zaal, veel waarderend applaus voor de optredende artiesten, een geslaagd bal en hoge verteringen na afloop en last but not least een flink stuk propaganda voor de grammofoonplaat. Het is dus weer allemaal gelukt. Maar het had ook dit jaar niet veel gescheeld of het groots opgezette evenement was als een kaartenhuis in elkaar gevallen. Het ge zicht van Willem Duys vertoonde zater dag na afloop van de tv-uitzending nog duidelijk de sporen van de grote slag, die hij achter de coulissen had moeten voeren. Wat was er namelijk gebeurd? Enkele ogenblikken voor haar optreden zaterdag verklaarde de grote ster van het programma, de zelfbewuste, zeer hautaine Mariene Dietrich, niet te willen optreden. Consternatie. Er moest Jan en alleman aan te pas komen om Mariene alsnog over te halen op haar besluit terug te komen. Mariene Dietrich stond pas aan het einde van het programma, zodat zij zich voorlopig niet al te druk behoefde te maken. Samen met haar begeleider, de pianist en dirigent Raymond le Séné- chal, was zij om de tijd te doden en de zenuwen te overwinnen een aperitiefje gaan nemen. Haar dirigent was met dit karwei reed's vanaf zes uur bezig. De grote Mariene werd beurtelings uit gelaten en ingetogen, vrolijk en cha grijnig, opvliegend en apathisch. Wach ten kan lang duren... Ze maakte vaak sarcastische en ronduit misplaatste op- mc kingen aan het adres van optre dende artiesten. Zo vroeg zij tijdens een der hoogtepunten van de avond, het op treden van Wim Sonneveld, aan ieder een die het maar horen wilde: „Wie is die amateur, die nu bezig is? Bovendien imiteert hij een of andere onbelangrijke persoonlijkheid. Wie is die man?" her haalde zij. Een felle Willy Alberti bits te daarop terug: „Hij imiteert Mariene Dietrich". De opmerking viel niet erg gunstig en de spanning achter de cou lissen werd nog opgevoerd. Plotseling stond Mariene zich af te schminken. Wat nu, vroeg iedereen zich verbijs terd af. „Ik doe het niet meer", zei mevrouw Dietrich. „Ik ga slapen". De manier, waarop men er tenslotte ln ge slaagd is haar toch te laten optreden, is een meesterlijk staaltje van geza menlijke overredingskunst van een aan tal organisatoren en artiesten geworden. Er waren twee redenen waarom het optreden van Mariene aan een zijden draadje heeft gehangen en voor vele kijkers en aanwezigen in de Kurzaal eigenlijk zo is tegengevallen De eerste reden was het ingelaste overigens niet spontane optreden van de fameuze jazz-zangeres Sarah Vaughan. Mariene voelde dat zij niet al leen meer de grote ster van de avond was. Dat bleek ixouwens ook wel na af loop van Sarah Vaughans optreden, toen het publiek langdurig om een toegift ap plaudisseerde. Maar het tweede punt was erger. Urenlang had de grote Dietrich san.en met het Metropole Orkest in de voorafgaande dagen het bekende „I can't give you anything but love" in gestudeerd. Tot grote verrassing van Mariene begon Sarah Vaughan juist haar optreden met deze bekende song „Doorgestoken kaart, oplichterij", riep mevrouw Dietrich uit. Vanaf dat mo ment stond haar door de vele alcohol toch wel wat wankel geworden besluit vast: niet optreden. Maar wel, men heeft het kunnen ervaren: Mariene Dietrich is tóch op getreden. Maar het was allemaal niet zoals het eigenlijk behoorde. Mariene zong vier liedjes eigenlijk drie en een half met begeleiding van het Metropole Orkest, dat voor deze gele genheid onder leiding stond van Mar- lene's eigen muzikant: ene meneer Le Sénéchal, een zo te zien jong, klein, aanstellerig mannetje, dat met de meest wilde en stuntelige gebaren het orkest aanvoerde. Trouwens over zijn psychische en fysieke toestand Het hij de Kurzaal-bezoekers ook niet lang in h^t onzekere: meer dan eens moest hii zich vasthouden aan de piano om niet om te rollen. Tussen 6 uur 's avonds en een uur 's nachts liggen nu eenmaal zeven uren... Mariene zong, maar in plaats van een half uur net een kwartier, waarbij dan het langdurig applaus inbegrepen. Ze zong omdat ze nu eenmaal de hoge gage men fluisterde bedragen van twintigduizend gulden en meer niet wilde mislopen. Maar haar geprikkel de stemming en het iets te veelvuldig gebruik van alcohol maakten dat haar optreden zeker niet tot het hoogtepunt van de avond werd. Haar zeer onsym pathieke opmerking aan het adres van de voor hun boterham werkende pers fotografen „U stoort mij. Wilt U alstu blieft naar huis gaan?" deed verder veel afbreuk aan haar gote reputatie. Overigens is ook dit jaar gebleken, dat het Grand Gala publiek zich ge makkelijk voor het lapje laat houden Wie tot dusver werkelijk heeft ge loofd in het „spontane optreden van Sarah Vaughan" moeten wij helaas uit de droom helpen: het zingen van deze grote jazz-zangeres was reeds enige tijd van tevoren bekend, on danks de bedriegelijke voorlichting van Willem Duys. Wij moesten dit later constateren, toen wij de keurig gestencilde programma's voor de me dewerkers onder ogen kregen. Daar stond te lezen: 10. optreden Douglas Duke. Erachter stond Duys komt op voor aankondiging S.V.). Er was dus niets spontaan. Sarah Vaughan was gepland: En wie later Duys hoorde zeggen en nu eens kijken of Sinatra of Che valier in de zaal zit, moest toch wer kelijk even lachen. Stuntjes zijn in een dergelijk groots opgezet program ma zeer welkom, maar dan moeten zij op een juiste en niet op een be driegelijke wijze bij het publiek wor den bekendgemaakt. Het Grand Gala du Disque is opnieuw een succes geworden, ondanks de toe standen „II zou een boek kunnen schrijven over aUes wat ik achter de coulissen die avond heb meegemaakt", verklaarde later Willy Alberti tjdens het bal die zich achter de schermen hebben afgespeeld. Wim Kan kwam de avond openen met een' voor zijn doen korte, maar zoals altijd weer zeer punti ge conference. Belangrijke hekelonder- werpen: Zwolsman, de lonen en prij zen, de welvaart en Anneke Grönloh. Kan werd tijdens zijn praatjes nogal afgeleid door de talrijke late bezoekers, (Van onze verslaggever) Men had na afloop van de voor stelling in het Kurhaus tijdens de gala-avond diverse bars ingericht in diverse zalen, waar diverse orkesten speelden. Het was kinderlijk en tegelijk treffend, dat aan de zogenaamde topstar-bar mensen als Sara Vaughan, Quincy Jones en Petula Clark aanzaten. Ook teener-koning Trini Lopez op ver zoek en op rekening van de C.C.G.C. van Hollywood naar Nederland ge vlogen om nog geen tien minuten te kunnen optreden bevond zich er even. Maar hij voelde zich er ken- neUjk niet thuis en begaf zich naar een rustiger zaaltje, waar een Zuid amerikaans orkestje maar „Esperan- za" blééf spelen. Miss Sara Vaughan toonde zich weinig spraakzaam, wilde zich niet uitlaten of zij reeds eerder op de hoogte was gebracht van haar optreden in Nederland, maar lachte toen wij haar die vraag stelden veelbetekenend. Overigens was het zaterdagnacht in het Kurhaus een va-et-vient van beroemde mensen: Zwolsman en Willeke Alberti, Bue- no de Mesquita en minister Bot, Coen Flink met rode band om buik en rode vlinder op borst en Rocco Gra- nata en Conny Stuart en mr. U. W. Steehman, president van de Amster damse rechtbank, enfin teveel om op te noemen. De taxichauffeur vertelde gisteren, dat om acht uur de volgen de ochtend nog mensen van het Kur haus naar het station werden ge bracht. die een plaatsje zochten. Zoals bekend, is Kan snel afgeleid. De manier, waar op hjj deze handicap charmant wist op te lossen verdient een afzonderlijke ver melding. De sfeer was er op dat moment helemaal. Na een welkomstwoord van Duys aan prinses Margriet en minister Bot van O.K. en W. en een lange rede van de bewindsman, kreeg gastvrouwe Karin Kraaykamp de gelegenheid de verschillende artiesten bi) het kijkend en luisterend publiek in te leiden, een taak, waarvan zj zich voortreffelijk heeft ge kweten. Een andere persoon, die goed een verre van benijdenswaardige functie heeft vervuld, is Godfried Bomans. Hij had het moeilijk, vooral bij de wei gering van de Edison door de leider van de Dutch Swing College Band ir. Peter Schilperoort. „Een ellende", meende Willem Duys na afloop. „Schilperoort heeft mij uitdrukkelijk verzekerd, dat hjj zijn Edison niet zou komen afhalen. Ik vind het zeer on sportief wat hjj gedaan heeft. Ik heb er geen woorden voor", aldus Duys. Commentaar van Peter Schilperoort: „Bomans bleef net zo lang naar m}j vragen, dat ik gewoon niet meer weg kón blijven. Bovendien had iedereen mij op de Bühne en in de zaal ge zien. Ik heb uit overtuiging gehan deld, niet uit rancune tegen bepaal de personen". Het Grand Gala du Disque is weer achter de rug. Willem Duys is tevre den, maar niet helemaal opgewekt. „Er werden nog teveel fouten gemaakt. Vrijwel alle artiesten zijn over hun toe gestane tijd heengegaan en datmaaktede afwerking van het progamma uiterst moeilijk. Verder wilde Willem Duys een moeilijkheid als dit jaar met Dietrich in de toekomst kost wat kost voorbo men. „Het resultaat is dat Mariene Dietrich ondanks haar gage, haar eigen kapper, haar eigen dirigent, haar nuk ken en streken, nog zeer ontstemd haar kleedkamer heeft opgezocht. Dat is voor de organisatie natuurlijk niet leuk." Voor het overige had hij veel lof voor de wijze waarop Bomans de Edisons had uitgereikt, herhaalde dat het optre den van Sarah Vaughan niet gepland was, ondanks het gestencilde^ pro gramma betreurde hij natuurlijk de tramelant met Schilperoort en sprak hij de wens uit, dat het volgend lustrum galafeest nog beter zou worden dan dit. (Vervolg van pagina 1) Voor het vraagstuk van de minimum lonen wiUen de werkgevers het advies van de Sociaal Economische Raad af wachten. Zij zijn bereid reëel aan het tot stand komen van dit advies mee te werken. Naar het oordeel van de werk gevers dienen tenslotte de sociale uit keringen tijdig aan het gestegen loon- en prijspeil te worden aangepast en dient in het geldende loonsysteem geen wijziging te worden gebracht. De voorsteden werden zaterdag ge daan door de verbonden van industri ële werkgevers, de drie landbouw organisaties en twee van de drie middenstandsbonden. Alleen de Ko ninklijke Nederlandse Middenstands bond heeft zich ervan gedistancieerd omdat de bond „ook met het oog op de economische gevolgen alleen voor een lager percentage loonstijging ver antwoordelijkheid kan aanvaarden." DEN HAAG, 14 okt. Prinses Chris tina heeft zaterdagavond met een groepje vriendinnen het optreden van Toon Hermans n het Westend-theater bijgewoond. Advertentie) Elke OLVEH polis is winstdelend. Op een afzonderlijke persconferentie van de voorzitters van NW, KAB ra CNV verklaarde drs. Roemers verheugd te zijn dat er „op dit moment geen breuk in de Stichting van den Arbeid is gekomen." „Maar er is ook nog lang geen overeenstemming bereikt," uet hij dar; onmiddellijk op volgen. IrDe pa tiënt is in ieder geval nog niet overle den," aldus de heer Roemers. Op een vraag of die patiënt dan wel zwaar ziek is, antwoordde de heer Van Mastrigt (C.N.V.j: „nee, niet zw&ar ziek....." De drie vakcentrales vinden de cijfers, die door de werkgevers zijn genoemd, te laag. Dit dan nog afgezien van de even tuele compensatie voor huurverhoging, waar de vakcentrales helemaal niet aan willen en waarvoor als de Staten- Generaal toch tot huurverhoging zou den besluiten in ieder geval een af zonderlijke looncompensatie zal moeten worden gegeven. Zeer essentiële onderdelen zijn voor de vakcentrales de mogelijkheid van een uitloop van de Ionen in bepaalde ondernemingen en de kwestie van het minimumloon. Wanneer wij het hier niet over eens worden, dan wordt iede re overeenstemming over bet geheel on mogelijk, zei de heer Roemers. Zijn oordeel over de weigering van een uit kering-ineens over 1963 bleek iets ge nuanceerder te zijn. Hij zei, dat de eis van de vakcentrales op dit punt „op dit moment nog een onderdeel vormt van het gehele pakket." Overigens zei hij niet te begrijpen, waarom de werk gevers wèl akkoord gaan met een loonsverhoging van vier procent op 1 januari, maar niet bereid zijn die da tum wat te vervroegen, zodat over 1963 toch een uitkering kan worden gegeven. De vakcentrales zijn verheugd over het feit, dat de werkgevers zich niet meer tot het uiterste tegen een vakan tieverlenging in de bedrijfstakken zul- l--i verzetten. De vakcentrales zuilen bij de aangesloten bonden de vakantie verlenging niet propageren, maar ook niet ontraden. De heer Roemer waar deert het dat de werkgevers in dit ver band niet spreken over het stimuleren van overwerk. Verheugd zijn de vak centrales ook over de instemming van de werkgevers met een vroegtijdige ver hoging van de sociale uitkeringen. De vakcentrales hopen nu maar, dat die verhoging èn tijdig èn ruim zal zijn. Handhaving van het geldende loonpoH- tsekfc systeem is voor de vakcentrales aanvaardbaar, mits de regering niet in grijpt in de verantwoordelijkheid van het bedrijfsleven. De heer Roemers zei het bijzonder moeilijk te vinden een voorspelling te doen over de kansen op algehele over eenstemming. Er is geen reden voor een „hoera-stemming", maar de werk gevers hebben wel een bijdrage gele verd voor reële onderhandelingen, vin den de vakcentrales. „Maar", aldus de heer Roemers, „de onderhandelings- m rge, die de vakcentrales in hun ei sen hebben gelegd, is klein." In een T.V.-interview voegde hij daar zater dagavond nog aan toe: „Eventuele con cessies van onze kant zullen nooit van grote omvang kunnen zijn. Wij blijven niet ver van de honderd procent af."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 5