Algerijnen vechten met Marokkanen om twee grensposten NYLON JACKS Borst Haagse Pim onschuldig veroordeeld' STRAAUAGERS BOTSEN BOVEN SINT OEDENRODE - Wm Bezinning moet snel komen Directies wijzen eisen grafici af Verf met voldoening Commissie speurt naar de oorzaak van Vaiont-drama Aanklacht wegens doodslag m FINLAND HOUDT MILITAIRE WIELRIJDERS WESTELIJKE GROTE DRIE PRIJZEN ADENAUER Bondskanselier fulmineert weer tegen graanverkopen Goed weer van korte duur BEIDE PARTIJEN DELEN MEE DAT ZIJ HEBBEN GEWONNEN Hof verdubbelt straf voor inbraak in Aerdenhout DODENWACHT Baby gestikt -Het weer- STURKA Anonieme brieven: „RECHT ZAL ZIJN LOOP HEBBEN" „X" ALGERIJE i Abonnees de dupe sW MORRIS "êeforeyou êuij! Suède dames- en herenjasjesj Minder koude nacht WEER EN EUROPA DINSDAG 15 OKTOBER 1963 87ste JAARGANG No. 31565 ALGIERS, 15 okt. (AFP, Rtr) Sinds maandagochtend strij den Algerijnse en Marokkaanse troepen in het grensgebied tussen beide landen om het bezit van de posten Hassi-Beida en Tinjoeb, maar de situatie is nog geheel onduidelijk. Het Algerijnse minis terie van defensie maakte bekend dat de Algerijnse bezetting van beide posten heeft standgehouden, 2 jaar f 23.50 16 jaar f 39.75 't Is betaalbaar bij baby- en kinderkleding Anegang 19 - Haarlem Telefoon 21413 ondanks aanvallen van Marok kaanse tanks en vliegtuigen. De Marokkaanse autoriteiten daar entegen deelden mee dat de twee grensposten, die verleden week door Algerijnse militairen werden bezet, door Marokkaanse troepen zijn heroverd. Een produkt van de Sikkens Groep Wijd en zijd lagen gisteren de wrakstukken verspreid nadat boven Sint Oedenrode twee straal jagers met elkaar in botsing waren gekomen. Een der vliegers ■Vwam hierbij om het leven. Dl andere foto hiernaast, in het midden), de dertigjarige eerste luitenant A. Broekhuizen uit Eindhoven, wist zich met zijn schietstoel in veiligheid te bren gen. HMITRfOEN MftfflltKAAKS-HtSEBtJttS GRENSSEBIFfl In Finland houdt men het fietsen in militair ver band, dat in de meeste landen na de Eerste Wereld oorlog is afgeschaft, in ere. De foto is genomen tij dens een grote militaire oefeningdie thans aan de gang is. wat doen de kolberts? wat doen de pantalons? e e MJREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. Omuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W A. M. van der Kallen, hoofdredactie. Drs. H. v. RUN en W. Sevenn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents oer m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week 2.65 per maano f 7.90 pei kwartaal. Voor klachten over de bezorging 'revonds tussen 5.30 en 7 uur. tel. 20800. (Advertentie) van (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 15 okt. „Het is een grof schandaal". Dat waren de laatste Woorden in de rechtzaak van de 51; jarige „Haagse Pim" toen hij in mei van dit jaar door de rechtbank^ werd veroordeeld tot zes jaar gevangenisstral omdat hjj .verd schuldig bevonden aan een inbraak in het academisch zieken huis in Leiden, waarbij een bedrag van bijna e kwart miljoen gulden was buitgemaakt. „Haagse Pim" had steeds volgehouden dat hij de dader niet was en dat hij onschuldig werd veroordeeld. Thans zijn by enkele kranten anonieme brieven binnengekomen waarin wordt gesteld dat „Pim" in deze zaak_ vrij uit gaat: niet hy, maar de schryvers van de brief zouden de daders zyn. De brieven zyn nu geschreven, omdat „Pim" vrüdag in hoger beroep by het gerechtshof moet verschenen. Ook de gresident van het hof zou een afschrift ebben ontvangen. In het schreven wordt nauwkeurig omschreven hoe de spectaculaire inbraak is geschied. „Haagse Pim", die naar de officier ter rechtzitting zei, van de laatste der tig jaar er zestien in de gevangenis heeft doorgebracht voor veroordelingen wegens brandkastkraken, werd na de in braak in Leiden gepakt toen in een sloot een tas werd gevonden met oude schoe nen, Meren en inbrekerswerktuigen. Een onderzoek bracht aan het licht dat de kleren aan hem hadden toebehoord. Hy gaf dat toe, maar voegde er aan toe dat hij deze kleren veel eerder al had afgedankt en weggegeven. AMSTERDAM, 15 okt. Het ge rechtshof heeft de twee hoofddaders van de Aerdenhoutse schilderijendief stal, een 33-jarige koopman uit Aken en een 41-jarige koopman uit Stolberg, ieder veroordeeld tot vijf jaar gevange nisstraf met aftrek van het voorarrest. Er was tegen beiden zes jaar geëist. De rechtbank te Haarlem had de een na een eis van zeven jaar tot twee en een half jaar veroordeeld, en de ander eveneens na een eis van zeven jaar, tot twee jaar. Een 36-jarige vertegen woordiger uit Krombach werd overeen komstig de eis wegens medeplichtigheid veroordeeld tot drie jaar met aftrek van het voorarrest. De rechtbank had hem indertijd tot de helft van deze straf veroordeeld. By de geruchtmakende inbraak in de nacht van 27 op 28 juli 1962 in de Aerdenhoutse villa „Koekoeksduin" van ihr. mr. J. H. Loudon, werden vier •childerjjen gestolen, waaronder een Zelfportret van Rembrandt. Een week later werden de daders door de Zwit serse politie in Interlaken aangehou den. HARUNGEN, 15 okt. Nog nooit is de opbrengst van de mosselcultures *n de Waddenzee zo groot geweest als op het ogenblik, In Yerseke werd deze Week niet minder dan 2.700.000 kg mos- Selen aangevoerd door 62 schepen. Ne- entlg procent van deze hele aanvoer Een verslaggever van het Franse persbureau AFP meldde uit het be trokken gebied, dat het Algerijnse gar nizoen van Hassi-Beida zich na ruim acht uur strijd heeft moeten terugtrek ken, iets wat het garnizoen van Tin joeb al een uur eerder had gedaan. Van de Algerijnse eenheid in Hassi- Beida zouden minstens tien man zijn gesneuveld en acht gevangen genomen. De verliezen aan de Marokkaanse zyde zijn volgens het AFP-verslag licht. De Algerijnse minister van buiten landse zaken, Boeteflika, deelde gister avond, na een spoedvergadering van het kabinet, mee dat de Algerijnse re gering de toestand in het grensgebied onder de aandacht zal brengen van de Pan-Afrikaanse Organisatie van het Handvest van Addis Abeba. De minis ter sprak zich uit voor besprekingen met Marokko, ondanks de „felle en veelvuldige" aanvallen. In antwoord op vragen zei hij verder, dat de ge hele dag fel gevochten was. „Vele dui zenden Marokkanen zijn op Algerijns grondgebied doorgedrongen". Op de vraag of de kwestie aan de Verenigde Naties zal worden voorge legd, antwoordde de minister: „Wij hebb-.i besloten ons voorlopig tot de Organisatie van het Handvest van Addis Abeba te wenden, maar het is niet uitgesloten dat wij andSfe we gen zullen zoeken". De minister be vestigde, dat de Algerijnse regering twee afgezanten naar Marokko heeft gezonden om te trachten, in bespre kingen met koning Hassan, tot een op lossing van het geschil te komen. Koning Hassan verklaarde zich gis teren bereid tot een gesprek met Alge rije over de liquidatie van het grens geschil. In een toespraak voor de Ma rokkaanse radio en televisie zei hij echter tevens, dat de wens om uit stekende betrekkingen te onderhouden met de buurlanden „ons er niet van weerhoudt vastbesloten onze waardig heid te verdedigen en eerbied voor ons nationale grondgebied en zijn authen tieke grenzen af te dwingen". Tajeb Sabani, die als speciale afge zant van president Bourguiba van Tu nesië met koning Hassan heeft gespro ken om te trachten in het Algerijns- Marokkaanse geschil te bemiddelen, zei gisteravond voor zijn terugkeer naar Tunis tegen verslaggevers, dat hij „goed nieuws" voor zijn president heeft. Een bijeenkomst van Algerijn se, Marokkaanse en Tunesische afge vaardigden in Bizerta (Tunesië) gaat tot de mogelijkheden behoren, zo zei hij. Een dergelijk geluid werd ook in Al giers vernomen, waar een andere af gezant van Bourguiba, Abdallah Far- hat gesproken heeft met Algerijnse autoriteiten. De Algerijnse regering heeft in beginsel ingestemd met een bijeenkomst van de drie landen, zo werd daar gezegd. AMSTERDAM, 15 okt. Namens de directies van de Amsterdamse dag bladbedreven is gisteravond het vol gende medegedeeld: ,,De directies van de Amsterdamse dag bladbedrijven zullen geen gevolg ge ven aan de eisen die zaterdag j.l. te Amsterdam zijn gesteld door actie commissies uit de typografen. De thans geldende C.A.O. voor het gra fisch bedrijf wordt by de Amsterdam se dagbladen voor de volle honderd procent toegepast. Loonsverhogingen daarboven zijn binnen het kader van (Advertentie) fleXa ROME, 15 okt. (ÜPI) De Itali aanse minister van openbare werken, Fiorentino Sullo, heeft gisteren in Ro me de commissie geïnstalleerd, die de oorzaak van de ramp bij de stuwdam van Vaiont moet vaststellen. De com missie, die is samengesteld uit geolo gen, ingenieurs en deskundigen op ver schillend terrein, zal de Italiaanse re gering antwoord moeten verschaffen op twee vragen: 1. Heeft de Adriatische elektriciteits maatschappij, die de dam bouwde, en hebben de openbare diensten, die de dam beheerden, altijd naar de letter en naar de geest de hand ge houden aan de noodzakelijke voor schriften en eisen voor de construc tie en de exploitatie van de stuw dam? 2. Kan de tragedie, die duizenden le vens eiste, worden toegeschreven, al is het slemts zeer ten dele, aan te kortkoming in of verwaarlozing van de wetgevende normen, en zo ja, waarom? Het staat nu al vast dat de uitslag van het onderzoek de basis zal wor den voor een van de grootste schan dalen die Italië ooit gekend heeft, ge heel ongeacht de aard of vorm van de uitslag. President Segni heeft tijdens een be- zoc' aan het rampgebied gezegd, dat Ttemcem McrroKasJ NIET DEFINITIEF geregelde grens D«n!b P$t,T|63QOS| niemand de schuldigen wil beschermen en dat het recht zijn loop zal hebben. Minister Sullo zei bij de installatie van de vijf leden tellende commissie, dat de Italiaanse wetgeving zeer streng is met betrekking tot de eisen, die wor den gesteld aan de voorbereiding van een projekt Ms een stuwdam. De commissie moet, teneinde de vragen te kunnen beantwoorden, zich houden aan vijf opdrachten. 1. Er moet een diepgaand technisch onderzoek worden ingesteld naar de bodemgesteldheid op de plaats waar de dam staat. 2. Vastgesteld moet worden waarom proeven met de dam, die op 26 maart 1958 begonnen, nog niet wa ren beëindigd. 3. De commissie moet onderzoeken welke proeven genomen zijn om vast te stellen hoe de aarde ter plaatse zich onder aardverschuivingen zou gedragen. 4. De commissie moet nagaan waar om de bevoegde autoriteiten niet de evacuatie van de dorpen beneden hebben bewerkstelligd, terwijl dit wèl gedaan was voor de dorpen bo ven de dam. 5. Nauwkeurig moet worden vastge steld hoe de toestpid in het stuw meer was in de tien dagen vooraf gaande aan de ramp. BELLUNO (AFP) Vier advocaten uit Belluno, de hoofdplaats van het ge bied dat door de vloedgolf uit het stuwmeer van Vaiont werd getroffen, hebben een Macht ingediend tegen X" wegens doodslag. J5e vier advo caten drie links georiënteerden en één katholiek zeggen uit eigen naam en als vertegenwoordigers van het be stuur van Longarone de zwaarst ge troffen plaats te handelen. Een van hen heeft zijn moeder en twee neven bij de ramp verloren. GEORGETOWN, 15 okt (Reuter) Twee mannen, die de wacht hielden by een overledene in een dorp naby Geor getown (V.S.) kregen tijdens hun nacht wake plotseling hevige ruzie. Die liep zo hoog op dat een van beide mannen een mes te voorschijn haalde en de andere doodstak. BONN, 15 okt. (Reuter, ÜPI) De drie Grote Mannen van de vrye wereld, John Kennedy, Harold Macmillan en Charles de Gaulle, hebben gisteren aan de vierde Grote Man, Konrad Adenau er, persoonlijke boodschappen gezonden waarin zy de scheidende bondskanselier vandaag dient hy zijn ontslag in uith dig prijzen. A uer zCf ontving op de laatste dag van zyn kanselier schap de binnen- en buitenlandse pei"5 in Bonn en maakte van die gelegenheid gebruik om voor de zoveelste maal van leer te trekken tegen de graanverkopen van het Westen aan dc communistische landen. Kennedy prijst in zyn brief Aden auer als de man, die West-Duitsland heeft geleid naar democratie en stabi liteit na de nederlaag van zyn land in de wereldoorlog en na twaalf jaren dictatuur van de nazi's. Hy prijst hem ook als een vooraanstaand bevorde raar van de Westeuropese eenheid en het Atlantisch bondgenootschap, con stateert dat de banden tussen West- Duitsland en de Ve enigde Staten nog nooit zo hecht zyn geweest als nu en merkt op „dat de banden, die u in zo sterke mate hebt helpen( smeden, zullen blijven voortbestaan." De Amerikaanse president noemt West- Duitsland in zijn brief een „kampioen van vrede en vrijheid" en zegt verder: ,,U heeft in uw land een stabiele, vrije én democratische maatschappij gescha pen, die een scherpe tegenstelling vormt met de verdrukking waaraan zo- velen van uw landgenoten nog steeds zijn onderworpen. Hun heeft u zowel hulp s' hoop gegeven door terecht te weigeren de onnatuurlijke verdeling van uw land, hoofdstad en volk als blijvend te aanvaarden." Macmillan schrijft: „Uw persoonlijke prestatie gedurende uw 14-jarige ambts periode is waarlgk groots. U hebt uw volk van de duisternis van een rampza lige oorlog naar een vrij, gelukkig en democratisch bestaan ""'rid." De Brit se premier spreekt de hoop uit dat de democratie zich ook zal uitbreiden „tot de onderworpen Duitsers in 'e Sovjet- zone." De inhoud van de brief, die president De Gaulle aan Adenauer heeft gezon den, is niet bekendgemaakt Op de persontvangst in Bonn betoog de Adenauer dat de Russen weer eens te veel hooi op hun vork hebben geno men. „Zij dienen op een van de drie volgende punten t.e te geven: aan het westen, aan het oosten (China) of intern. Door aan Rusland tarwe te verkopen heeft het westen het voor Khroesjtsjev onnodig gemaakt die keuze onder ogen te zien." (Het is Adenauers stelling dat de graanverkopen het de Russische re gering mogeiyk maken de blunders en tekortkomingen van het communistische regime voor het eigen volk te verber gen.) (Advertentie) Ze vertonen o.m. veel shepherd-checkeb.v.bijde Schotse tweeds va 89.50 Sf Dan zijn er effen grijze en blauwe van jersey 129.50 Franse invloeden zorgen nogal voor ruiten va 109.50 Oourant zijnt Tyraloa 80 pantalons, diverse grijzen en multicolors 49.50 Ook: wol/terylene m grijs en brons 59.50 Verder wollen/flannel pan talons in grijze tinten 69.50 het thans in ons land geldende loon systeem niet mogelijk. De directies van de .Amster'amse dag bladbedrijven hebben reeds voordat de huidige onrust in Amsterdam was ontstaan aan de personelen meege deeld, dat zy bereid zijn de nieuwe richtiyn waarover thans tussen werk gevers en werknemerscentrales wordt onderhandeld tot het maximaal toege stane uit te voeren zodra dat wette lijk mogeiyk is. Andere toezeggingen kunnen de directies niet geven en zyn van hen dan ook niet te verwachten. Dat zovele typografen zich by deze zeer duideiyke situatie niet willen neerleg gen betreuren de directies ten zeerste. Het is zorgwekkend, dat de typogra fen in Amsterdam zich tot acties heb ben laten verleiden die hunzelf en de bedrijven waarin zij rkzaam zyn zeer grote schade toebrengen. Daar door wcrdt tevens de voorlichting in ons land waarvoor allen die in het dagbladbedrijf werkzaam zyn ver antwoording dragen grote schade toe- gébracht waarvan de abonnees van de dagbladen de dupe worder. Eveneens worden de eigen belangen van de ty pografen geschaad omdat over de ge staakte uren geen loon wordt uitbe taald. De directies van het Algemeen Handels blad, het Nieuws van de Dag, Het Parool, De Telegraaf, Trouw, De Tijd, De Volkskrant en Het Vrije Volk ver trouwen dat die personeelsleden die tot verantwoordeiyk denken in staat zyn, de overgrote meerderheid der typografen tot bezinning zullen ko men en niet zullen voortgaan met het tegen de dringende adviezen van regering, vakcentrales en eigen orga nisaties in schenden van de ver plichtingen waaraan zij volgens de na mens hen afgesloten C.A.O. zyn ge bonden. Het is duidelijk, dat die be sinning snel moet komen, willen niet de schade aan de openbare voorlich ting en de blijvende nadelen voor de dagbladondernemingen en allen «Me daarbij betrokken zijn een onaanj vaardbare omvang gaan aannemen. BREDA, 15 okt. De vier maan den oude baby Leendert vaif de Berg is gisteren gestikt toen hij met zijn zuigflesje alleen was gelaten. Vermoe delijk heeft het kind zich verslikt es is het daardoor om het leven geko men. (Advertentie) BArTS^T HAARLEM Ta 13439 IEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachtingen tot woesdagavond (Opgemaakt te 11.15 uur:) Meer bewolking met hier en daar wat motregen. Matige, aan de kust tijdelyk vry krachtige zuidwestelijke wind. Minder koude nacht, morgen ongeveer dezelfde middagtempera- turen als vandaag. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT, 15 okt. Een noordwester storm met windkracht 11, heeft gisteren in de Duitse Bocht en omgeving ge woed Een vrij snel naar het oosten trekkend hogedrukgebied bracht de at mosfeer snel weer tot rust. In het oos ten van ons land kwam plaatselijk nachtvorst voor. De cycloon Flora lost nu op bij Usland, maar een nieuwe de pressie trekt snel in de richting van Schotland. Daarvan kunnen wy morgen regen en een toenemende wind verwach ten, zodat het zonnige herfstweer, waar mee de dag vandaag begon, van kort* duur blijft Stations: Oen Helder ïpenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd-Limburg Stockholm Oslo Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Nice Berlijn Frankfort München Zurich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Madria Malloroa Ma K. mtn, Weer temp. temp afgel gisteren 94 nu licht bew. is 8 3 mist 12 4 0 half bew. 12 8 0 licht bew. 12 4 0.» mist 13 1 1 mist 12 3 1 half bew. 13 2 0 licht bew. 12 2 0 onbewolkt 6 1 1 onbewolkt 10 —1 0 onbewolkt 10 4 0.3 motregen 12 9 1 licht bew. 13 5 1 licht bew. 13 4 0 licht bew. 10 0 0 zw. bew. 14 5 0 licht bew. 22 12 0 geheel bew. 11 6 3 zw. bew. 11 0 0 half bew. 11 3 1 onbewolkt 13 2 0 onbewolkt 16 4 0 licht bew. 20 5 0 half bew. 15 7 1 zw. bew. 15 4 0 mist 24 8 onbewolkt 25 4 lioht bew. 14 H 0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 1