Experimentele regeling Reeds deze winter doorwerktoeslag Produktieverhoging in (woning) bouw HOOP OP KWAKKEL- WINTER KREYMBORG WOENSDAG KREYMBORG Europds geurige lichte pijptabak t Middenstanders moeten beter inzicht krijgen in het eigen bedrijf' OPBOUWWERK ONTMOET VEEL TELEURSTELLING' Chefarine 4 E Kunstzinnig bloemist Paradox 4-voudige bestrijding van pijn en griep! Een groot Duitser Auschwitz-proces zal zes tot acht maanden duren 6 jaar nü 2!?° Voorzitter Sint Willibrordus Pater Van Cro Helders echtpaar op straat gezet Begin op 20 december Sinds gisteren dak en brodeloos Avondje uit? DROSTE pastilles, altijd welkomiN^, Originele attentie?DROSTE pastilles, altijd welkom DINSDAG 15 OKTOBER 1963 PAGINA 5 Waarborg-kwalltelt. Aan twee kanten te dragen. Met Isothermyl voering. Blauw en bruin. Alleen geldig 16 oktober. Beloning werknemers ^MA** Uit vier continenten komen ze naaf Groningen, de achttien kostbaretabakken waarvan Niemeyer Voortrekkers maakt. Voortrekkers: de geliefde tabak van alle Europese pijprokers die van licht en geurig honden. Eigen „gezicht" Het echtpaar Sevenhuysen kijkt toe hoe de inboedel op een vracht auto wordt geladen. De vier geneesmiddelen yan Che- farine „4" worden in de hele wereld op grote schaal gebruikt. In één tablet verenigd werken zij bijzonder snel, krachtig en weldadig, vaak zeifis wanneer andere middelen falen. In de geschiedenis van Duitsland heeft Adenauer zich ongetwijfeld een blijvende plaats verworven. Nu hij vandaag als Bondskanselier aftreedt, kan men vaststellen, dat met hem een staatsman van groot formaat van het politieke wereldto neel verdwijnt. Churchill heeft hem indertijd met Bismarck vergeleken, maar wat men ook op die vergelij king kan aanmerken, Adenauer heeft beslist in de historie van zijn land een even belangrijke rol gespeeld als de IJzeren Kanselier. Hitler, die over een duizendjarig rijk placht te spreken, heeft tenslotte maar twaalf jaar geregeerd, terwijl Adenauer ruim veertien jaar aan het bewind is geweest. In die lange en veelbewo gen periode heeft de Bondskanselier zich met succes beijverd voor het wegnemen van de schade en de schan de, die door de Führer waren teweeg gebracht. De scheuring van Duits land, die het gevolg was van de oor log, die door Hitier werd ontketend, heeft Adenauer niet kunnen herstel len. Maar onder zijn leiding is al thans West-Duitsland uit zijn as her rezen, terwijl hij er aanzienlijk toe bijdroeg, dat het Duitse prestige in het buitenland, dat tussen 1933 en 1945 zo verschrikkelijk had geleden, zich sinds 1949 langzaam maar zeker herstelde. Adenauer wist als Duits regeringsleider het vertrouwen te win nen van de Westerse geallieerden en vooral van de Amerikanen. Eisenho wers minister van Buitenlandse Za ken, John Foster Dulles, werd een van Adenauers beste vrienden. Op binnenlands gebied zorgde Adenauer, met Erhard, de man die hem nu gaat opvol gen, voor een verbazingwekkend snel le economische groei: het Wirt- schaftswunder. Zijn buitenlands be leid werd gekenmerkt door een onver moeibaar streven de Bondsrepubliek aan het Westen te binden. Nog in 1950 gaf dit streven de socialistische oppositie aanleiding hem spottend ,,De kanselier van de geallieerden" te noemen, maar al spoedig zou blij ken, dat Adenauers visie juist was. West-Duitsland kwam de vernede ring en het isolement van de eerste na-oorlogse jaren snel te boven en het ontwikkelde zich tot een van de sterkste staten in West-Europa. De Bondsrepubliek werd als volwaardig lid opgenomen in de Noord-Atlanti sche Verdragsorganisatie, en de West- duitse strijdkrachten spelen nu een belangrijke rol bij de verdediging van West-Europa. De Bondsrepubliek trad toe tot de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal, tot de Europese Economische Gemeen schap en tot de Europese Gemeen schap voor Atoomenergie. In al deze organisaties nemen de Duitsers nu een centrale positie in. Voor de Europese integratie ver wierf Adenauer zich grote verdien sten, al liet hij zich in het laatste jaar van zijn regering beïnvloeden door De Gaulle's zeer beperkte vi sie op de toekomst van Europa. Te recht beschouwde Adenauer de Duit se verzoening met Frankrijk als een van de hoekstenen van zijn buiten landse politiek, zoals hij tevoren de Duitse banden met Amerika had aan gehaald. Maar in zijn bewondering voor de persoon van De Gaulle scheen Adenauer uit het oog te ver liezen, dat noch het Atlantische noch het Europese beleidvan de Franse president strookte met het beleid dat Adenauer zelf jarenlang gevoerd had. Adenauer was een van de grote exponenten van de na-oorlogse Christendemocratische bewe ging. Als een van de eerste en voor naamste Europese Christen-Demo craten was hij van het formaat van Schuman en De Gasperi. Adenauers optreden als partijleider en regeringsleider was in hoge mate autocratisch, hetgeen hem nog al eens in conflict bracht met partijgenoten en leden van zijn kabinet. Maar in de na-oorlogse ontreddering had West- Duitsland een sterke figuur nodig om het door Hitier misleide volk een nieuw perspectief te wijzen. Mede dankzij Adenauers krachtige persoon lijkheid bleef West-Duitsland na de tweede wereldoorlog gespaard voor een herhaling van de chaos die na de eerste wereldoorlog was ontstaan. Adenauer vertrekt niet uit eigen beweging en Erhard is, als opvolger niet zijn keus. Die omstandigheden, gepaard gaande aan zijn recent Gaul- lisme, werpen een lichte schaduw op zijn afscheid. Maar we moeten ons oordeel over Adenauer, die nu 87 is, en die dus Kennedy's grootvader had kunnen zijn, niet baseren op onze jongste herinneringen. We moeten de veertien jaar van zijn Bondskan selierschap in hun geheel overzien, en zijn grootheid is dan onomstote lijk. Niet alleen de Westduitsers, maar ook de Westeuropeanen en de bewoners van de Atlantische wereld hebben reden hem dankbaar te zijn. FRANKFORT, 15 okt. (UPI) In Frankfort zal op 20 december het gro te „Auschwitz-proces" beginnen tegen 23 voormalige bewakers, artsen en funktionarissen van dit vernietigings kamp van de Nazi's. Elf verdachten is moord ten laste gelegd, de overi gen worden beschuldigd van mede plichtigheid. In totaal wordt het gezel schap beschuldigd van moord op 2500.000 mensen. Er zullen 25 getuigen worden ge hoord door de openbare aanklager, die voor het proces tachtig boekdelen vol dokumenten, verklaringen en „stille getuigen" heeft laten gereedmaken. Het proces zal geopend worden in de grote zittingszaal van het paleis van Justitie in Frankfort, maar daarna worden overgeplaatst naar een ge meenschapsgebouw, dat meer ruimte b: Verwacht wordt dat het proces 2®s tot acht maanden in beslag zal hemen. Duitsland. In het afgelopen week einde zijn 25 Oostduitsers er in ge slaagd naar West-Duitsland te vluch ten. Twee van hen zijn Oostduitse grenswachters. Eén van de vluchtelin gen werd zwaar gewond toen hij op een mijn trapte. (Reuter) (Van een verslaggever) ROTTERDAM, 15 okt. De in Juli opgerichte Stichting Verletbestrijding Bouwnijverheid is nog juist voor de in trede van de nieuwe winter, met een regeling gekomen ten aanzien van de „doorwerktoeslag", een regeling dus, die de aannemers verzekert van een bijdrage in de kosten van maatrege len die voor doorwerken noodzakelijk zijn. De regeling is daarvan is men zelf overtuigd nog niet op alle onder delen geheel waterdicht, mede door de haast waarin deze is opgesteld. Bij een soepele hantering van de voorschriften biedt de regeling echter voldoende mo gelijkheden er in „lage versnelling'' mee te experimenteren. Verwacht wordt een produktieverhoging van vier tot iiiiiiiiiiiiniimiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiimiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiii mummmmmimmmmmmmmmmmmmimmm vijfhonderd woningen (afgezien dus van andere projecten) in het komende sei zoen en op langere termijn een ver meerdering met een vierduizend wonin gen per seizoen. Vooralsnog is de na druk gevallen op de woningbouw en op het vorstverlet, maar in de toekomst hoopt men ook andere vormen van ver- Iet (regen- en lichtverlet e.d.) te kun nen tegengaan. Onder doorwerken wordt in de rege ling verstaan: voortzetten van de ar beid aan werk dat reeds onderhanden is op dagen en bij weersomstandig heden, die het indienen van een vorst- verletdeclaratie wettigen. De verplich ting tot doorwerken, die door geïnte resseerden wordt aangegaan, houdt op, indien zich ongunstiger weersom standigheden voordoen dan lichte vorst tot en met weerfase 4 (dat is een etmaal beneden 0 graden C. en in de nacht geen Jager minimum dan -5 graden C.). Ook bh een windsnel heid van 11 m. per sekonde zullen de werkzaamheden in de buitenlucht niet voortgezet behoeven te worden. Het weerbericht voor de bouwwereld zal in dit verband aan belang gaan win nen. Bij in opdracht te bouwen woningen wordt 4,4 procent van de waardever meerdering van het werk gedurende de winterperiode toegekend. In gevallen (Advertentie) kt. stijging p. maat, 12 Jaar 29.- Grote Markt 1-7 Haarlem bij woningbouw, waarin deze vermeer dering moeilijk te bepalen is, bij wo ningen die niet in opdracht maar op eigen initiatief gebouwd worden en by de overige bouwwerken wordt een ba sistoeslag per werkdag per werknemer verleend. Er wordt van uitgegaan, dat de bij drage door de opdrachtgever zal wor den verhoogd met 15 procent bij wo ningen en met 35 procent bij overige bouwwerken. Bereidheid tot deze verho ging is mede bepalend voor het toe staan tot gebruikmaking van de rege ling. Aannemers die bij hun aanvrage aan de voorwaarden voldoen, kunnen bij de bedrijfsplanning rekenen op fi nanciële steun gedurende minstens drie seizoenen. In de voorwaarden is onder meer opgenomen, dat het werk een bouwtijd van minstens vijf maanden moet hebben, waarvan drie maanden dienen te vallen in de periode van 18 november tot 28 maart. De regeling, die dezer dagen op grote schaal onder de betrokkenen wordt verspreid, bevat voorts bepa lingen betrekking hebbend op de or ganisatie van het werk, voorzieningen op de bouwplaats, onder meer ter be scherming van de arbeiders. Zo is bijvoorbeeld vastgesteld, dat de aar vrager op de dagen dat wordt door gewerkt zijn werknemers als mini mum een loon uitbetaalt, dat over eenkomt met het loon, dat zou zijn betaald, indien er van normaal „werk baar weer" sprake zou zijn. Overi gens zullen de werknemers binnen kort in een populairder gestelde fol der van de mogelijkheden in kennis worden gesteld. Worden in de regeling bepaalde be grenzingen gesteld waarbinnen men kan doorwerken, concrete mogelijkheden of suggesties blijven er in achterwege. Het wordt aan het initiatief van de aanne mers zelf overgelaten mogelijkheden te vinden. Rijk en risicofondsen hebben inmid dels een bedrag van 5,5 miljoen gul den ter beschikking gesteld. Men re kent voor dit eerste jaar op een deel neming van tien procent van de bouw ondernemers. Na drie jaar, zo stelt men zich voor, zal de al of niet aan de hand van de opgedane ervaringen ge wijzigde regeling als volkomen nor maal zijn aanvaard, hetgeen inhoudt, dat de kosten ervan in het bestek zul len worden opgenomen en voor reke ning komen van de opdrachtgever. Het rijk zal dan niet langer behoeven bij te dragen. Een al te grote kostenver hoging behoeft de regeling op den duur niet met zich mee te brengen, omdat andere kosten (waaronder dus aller eerst die tengevolge van vorstverlet) achterwege blijven. De stichting zal minister Bogaers op diens verzoek een suggestie doen over wijzigingen in het rijksgoedkeuringsbe- leid, omdat het tijdstip van toezegging en verlenen van rijksgoedkeuringen van groot belang kan zijn voor het al of niet doorwerken in de winter. Ir. M. Gout, voorzitter van het stich tingsbestuur, die de regeling gisteren tijdens ee<n bijeenkomst in het Bouw centrum in Rotterdam toelichtte, zei dat deze vooralsnog voornamelijk van belang zal zijn voor glas-en waterdich te bouwwerken. Een kwakkelwinter zai letterlijk en figuurlijk het juiste klimaat scheppen voor een afdoende beproeving van de regeling. Voor zover de zaken nu zijn uitgewerkt, zou een winter zoals die van vorig jaar, toepassing van de regeling in de weg staan, eenvoudig bjj gebrek aan mogeiykheden tot door werken. (Advertentie) NIEMEYER KWALITEIT TRADE VT i6i A (Van onze soc-econ. redactie) DEN HAAG, 15 okt. De midden standsondernemers moeten een beter inzicht krijgen in wat er in het eigen bedryf omgaat. Wy liggen op dit punt mijlen achter by andere (grote) bedre ven, zei hier gisteren de voorzitter van de katholieke bond van textiel detaillis ten „St. Willibrordus" de heer Terhey- den, op de jaarvergadering. Hjj voegde eraan toe: „elke aktiviteit die wij tezamen kunnen ontplooien, kan de geconstateerde verschuiving in het omzet-aandeel niet plotseling tot staan brengen, maar deze maatregelen zijn toch beslist noodzakelijk om tenminste binnen enkele jaren onze efficiency op- te voeren en onze eigen kracht te ver sterken." „Geen van ons is sterk genoeg om alleen te staan, maar al vragend en zoekend moeten wij gezamenlijk op weg blijven naar het doel, het behoud van de zelfstandige ondernemer," aldus de heer Terheyden. Prof. dr. W. J. van de Woestijne gaf als gastspreker enkele adviezen. „Geef uw bedrijf een eigen gezicht en pas uw assortiment daaraan aan." zie hij. „In vele gevallen betekent dit dat het assor timent beperkt moet worden tot die ar tikelen, die interesant zijn voor de klan tenkring waar men zich op richt. Ga Verenigde Staten. De Amerikaan se minister van marine Fred Korth, is afgetreden. President Kennedy heeft als zijn opvolger benoemd de onder minister van defensie, Paul Nitze. Ex- minister Korth zal een functie in het bedrijfsleven aanvaarden. (Reuter) (Van onze Haagse redactie) SCHEVENINGEN, 15 okt. De rijke landen zyn zelfs met de grootste opof feringen niet in staat de ellende van de talloze miljoenen armen op de wereld weg te nemen. De verschillen zyn daar voor tè groot, aldus pater J. B. van Croonenburg C.S.Sp., directeur van het missiecommissariaat, op de jaarvergar dering van de katholieke bond van tex- tteldetaillisten „St. Willibrordus." Pater Van Croonenburg rekende voor: 15 procent van de wereldbevol king bezit 85 procent van de wereld goederen. Als zy genoegen zouden ne men met een evenredig deel en dus cir ca viervijfde van hun bezittingen zouden afstaan aan hen die minder bezitten, zou een totaal verpauperde wereld het resul taat zijn. Met de verdeling van de thans beschikbare goederen komen wij er dus niet, zei pater Van Croonenburg. Maar dat betekent niet, dat wij in de ellende moeten berusten. Wij moeten ons erop richten de oorzaken van de armoede weg te nemen. Geen voedsel sturen, dat na korte tqd op is, maar ervoor zor gen dat de voedselproduktie in die lan den wordt opgevoerd. Het opbouwen van een nieuwe wereld is een werk, waarbij men zich moet voorbereiden op zeer grote teleurstel lingen, aldus pater Van Croonenburg. De volkeren uit de arme landen stel len vaak veel te hoge eisen, leidende fi guren in deze landen proberen soms on ze hulp te gebruiken om hun eigen posi tie te handhaven. Pater Van Croonenburg die als di recteur van het missiecommisariaat ve le middenstanders tegen zich in het nar- nas heeft gejaagd, omdat hij een soort postorderbedrijf voor kloosters en instel lingen heeft georganiseerd ten bate van de missie zei te betreuren, dat by de ontwikkelingshulp te weinig gebruik wordt gemaakt van de krachten, die missie en zending in die landen ter be schikking hebben. Nog onlangs is hier over een brief geschreven aan de re gering. Deze krachten zqn dikwijls al vele jaren daar, zy kennen de mentali teit, de taal en de gewoonten van de bevolking. Zy zetten zich met heel hun persoon in, zei pater Van Croonenburg. „Gebruik die offerbereidheid en die goodwill en stel hen in de gelegenheid hun werk uit te breiden." eens kijken b\j uw collega's en vergelijk uw bedrijfsuitkomsfen met de hunne", zei prof. Van de Woestijne. „Zorg ook dat de administratie de gegevens ver schaft, die voor een goed bedrijfsbeheer nodig zijn." (Van onze correspondent) DEN HELDER, 15 okt. Om tien uur gistermorgen werd het echtpaar J. Sevenhuysen dak- en brodeloos. Op last van de gemeente Den Helder werd zyn bedryf, een cafetaria en üssalon, ont ruimd, omdat dit pand valt in het uit breidingsplan centrum. Dit plan beoogt modernisering van het stadscentrum. De heer Sevenhuysen kreeg vyf jaar ge leden al aangezegd, dat hy eens uit zijn bedrijf zou moeten. Hy huurt dit bedryf en kansen om door nieuwbouw op nieuw te kunnen beginnen waren niet zo groot. Hij zou als huurder niet zo vol doende schadeloos kunnen worden ge steld, dat een belangrijk deel van de nieuwbouw hieruit zou kunnen worden gefinancierd. Toen hy gisteren voor het laatst met zyn vrouw in de zaak stond, kon hp niet weten dat hij 's avonds geen onderdak zou hebben. De gemeente gelastte de uitzetting. De gemeente zou voor een huis zorgen om in ieder geval tijdelijk onder de pan nen te zjjn. Zo redeneerde de heer Se venhuysen. Maar de gemeente liet niets van zich horen. Ze liet slechts een deur waarder uit Alkmaar komen om de uit zetting volgens de wettelijke bepalingen te laten verlopen. Toen is de heer Se venhuysen zelf erop uitgetrokken om een woning te vinden. Het is hem giste ren niet gelukt. In net politiebureau wenste men hem, zijn vrouw en twee kinderen niet te slapen te leggen, hoe wel aanvankelijk onderdak was toege zegd. Lege woningen zijn er in Den Helder niet; ten einde raad nam het echtpaar intrek in een hotel. Maar voor hoelang dat zal zijn is met geen moge lijkheid te zeggen. En wis de kosten zal vergoeden, is eveneens een grote vraag. Twee jaar geleden werd de heer Seven huysen door de gemeente de huur op gezegd. t ft tl.vertentie (Advertentie) Houdt u óók zo van opera? Nu, ik in ieder geval wel. Ofschoon ik daaraan di rect moet toevoegen dat ik behalve in het geval van „Faust", „Traviata", „Tos- ca" en „Paljas" meestal nauwelijks begrijp waar het om gaat. Ik bedoel nu het verhaal. Neem bijvoorbeeld „Figaro's Hochzeit", van Mozart. Ik heb die opera wel enige keren gezien, maar al zou u mij martelen, ik kan de in houd van dat meesterwerk nóg steeds niet navertellen. Niettemin ben ik er zéér aan gehecht Kan ik het nu alléén doen met de goddelijke muziek van Wolfgang Amadeus? Desnoods wel. Maar ik besef ter dege, dat het behelpen blijft. „Figa ro" in concertvorm of op de gram mofoonplaat is een exquise genot, maar je hebt alleen maar het toneel nodig om volkomen gelukkig te zijn. Nochtans is er wat er op het toneel gebeurt flauwe kul. En ik moet dan ook in het geheel niet denken aan een opvoering van de „Figaro" zon der de bijpassende muziek van Mozart. En Gounod componeerde wel een „Faust", maar ik geloof niet dat Goe the er in te herkennen is, noch dat hy er eventueel in herkend zou willen worden. Ik schrijf deze ietwat verwarrende gedachten neer nadat ik zondagavond op de televisie „Macbeth" van Verdi heb gadegeslagen. Ik mag wel zeggen, gefascineerd heb gadegeslagen. Maar ook nu kon ik mij niet onttrekken aan de indruk dat Shakespeare, toen hij zijn drama schreef, iets geheel anders bedoeld heeft dan wat de heer Fran cesco Maria Piave als libretto aan de heer Verdi afleverde. En Shakes peare had echt geen muziek van Ver di van node. Verdi trouwens nauwe lijks een tekst van Shakespeare. Niet» temin ontsproot uit hun beider op we derzijdse misbaarheid berustend sa mengaan een schitterend resultaat: Macbeth; dé Macbeth, zoals zij die zich waarschijnlijk beiden voor ogen hebben gesteld. Ik wil maar zeggen, de opera Is een paradox. En zq zal dat waarschijnlijk altijd wel blijven, al was het maar omdat waarschijniyk nooit iemand een afdoende verklaring zal kunnen vin den voor het feit dat mensen datgene gaan zingen, wat zy ook gewoon zou den kunnen zeggen. Maar heerlijk ia het. (Advertentie) Vier middelen in één tablet doen wonderen xonder de maag van streek te makent BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET (Advertentie) De OLVEH sluit uw zorgen uit ns vak heeft veel met kunst te maken. Jc hebt vorm, je hebt kleur. Je beeld houwt en schildert tege lijk. Je moet aanvoelen, hoe de ene vorm de andere draagt: daar denk je niet bij. Wel geeft de natuur je ie dingen in de hand, in plaats van dat je ze eerst zelf moet gaan maken. Dat is misschien het belangrijke verschil met schilders en beeld houwers. Hoewel, als je tegen woordig een beeldhouwer vraagt: „Ben je leuk bezig?", dan antwoordt hij: ,Jk ben mieters aan het lassen". Nou, zoiets doe ik ook". Aldus de uiteenzetting van een bloemenhandelaar over zijn vak. De kwaliteit van de uit eenzetting doet wel vermoeden, dat we hier niet te maken heb ben met een marktkoopman. De man die ons deze beschouwin gen weggaf deed het dan ook niet op een tochtig hoekje leu nend op een schraag, maar be haaglijk gezeten in een antieke stoel van zijn suite in het Haag- s--, t tj se Bezuidenhout. Het was Chiem J, V3.I1 tlOUWCIllIl^C J. van Houweninge, firmant van Tp het bloemenmagazijn Van Houweninge en Usselsteijn aan de Lange Hout straat t- Den Haag, dezer dagen vijfenzestig jaar geworden. Sinds de vorige eeuw is deze firma al hofleverancier. Dat is met alleen een eretitel. Vader en zoon Van Houweninge hebben vooral voor de oorlog, toen de Koningin nog in Den Haag woonde, veel in de paleizen gewerkt. Er moesten dikwijls tafelstukken worden gemaakt. De heer Van Houweninge weet nog wel, dat koningin Emma nooit kon nalaten zich met het werk van de bloemist te bemoeien. Hij mocht niet eerder weggaan uit het paleis aan het Lange Voorhout voor zijzelf zich ervan had overtuigd dat hij zich naar behoren van zijn taak had gekweten. Niet alleen denkt de heer Van Houweninge zo kunstzinnig over zijn vak, omdat de hoogte die hij erin heeft bereikt dat vereist. Hij voelt zich helemaal artiest. Sinds zijn jeugd tekent hij al, daarna is hij gaan schil deren en ook heeft hij een tijd aan beeldhouwen gedaan bij Termote. Schilderen, vooral portretten en bloemstukken, is nog steeds een dagelijkse liefhebberij voor hem. Bovendien blijkt zijn kunstliefde al bij de eerste stap din men in zijn suite zet: de kamers staan vol met de mooiste antieke meubelen en oude kunstvoorwerpen, uit zeer weel verschillende tijden en landen, maar bijna allemaal prachtige exemplaren. En dat blykt dan lang niet alles te zijn. Haastig komt de heer Van Houweninge voor de dag met een foto-album, waarin zijn buitenhuis in Schipluiden staat afgebeeld, tot in alle hoeken en gaten. Het buitenhuis bestaat uit twee voor bewoning afgekeurde, daglonershuisjes, die hij heeft laten opknappen en samen voegen. Ook daar staan, gezien de foto's, weer zeer veel mooie dingen. Zelfs de trap in het huis is antiek: hij heeft die uit een oude woning in Vlaardingen die werd afgebroken. Vroeger was de heer Van Houweninge ook nog violist. Met een aantal vrienden speelde hjj in „Lidadihe". De leden van dat orkest legden op elk optreden eerder geld toe, dan dat zij eraan verdienden. De ver klaring daarvoor ligt voor de hand, als men de moeite neemt het krypto- gram van de naam te ontraadselen. De lettergrepen zjjn een afkorting van het woord „liefdadigheid". Twee onderscheidingen, van het Oostenrijkse en 'iet Duitse Rode Kruis, herinneren de heer Van Houweninge aan die tijd na de eerste wereldoorlog. In zijn artistieke bezigheden is hjj nog niet zo lang geleden aangemoedigd door een materiaalprijs van de Jacob Maris stichting.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 5