Complete oorlog dreigt tussen twee „broederlanden" in noorden van Afrika Koning Hassan is een misdadiger Enorme massa op de been Griekse Kerk toch bereid tot gesprek met ROME Kardinaal Siri verkondigt Romeinse school visie van CDU niet blij met samenstelling van ka binet-ERHARD Strauss maakt zich zorgen Brits konvooi aangehouden -Het weer- Koufront is op komst RELATIE PAUS-BISSCHOPPEN Gigantische partij hasjisj en opium in beslaggenomen MENDE KRIJGT ZIJN ZIN Koningin ere doctor in Thailand Autobahn Berlijn Weinig hoop voor Ingesloten kompels Ongeveer dezelfde temperatuur WEEK IJN Elf KOP A Na 12 uur vechten VOLMAAKTE RUST OP DRAKACEL Mijnramp inZ.-Afrika WOENSDAG 16 OKTOBER 1963 87ste JAARGANG No. 31566 ALGIERS, 16 okt. (AFP, Rtr, UPI) Het grensgeschil tussen twee „broederlanden" van de Maghreb, Algerije en Marokko, is gisteren hoog opgelopen. Dat een complete oorlog zal ontstaan is niet onmogelijk. De Algerijnse president, Ben Bella, heeft gis teravond op een massabijeenkomst in Algiers alle Algerijnen, die wa pens kunnen dragen, opgeroepen zich te melden voor de strijd tegen de Marokkanen. Hij kon digde tevens een algehele mobili satie af. Waarnemers geloven dat Algerije in staat is binnen enkele dagen een leger van 200.000 man op de been te brengen, waaronder 120.000 militairen die in het Na tionale Bevrijdingsleger hebben gevochten tegen de Fransen. Zo als bekend gaat het conflict tus sen Marokko en Algerije om en kele grensgebieden, die door bei de landen worden opgeëist. Zowel president Ben Bella als koning Hassan n van Marokko hebben zich bereid verklaard de kwestie door vreedzame onderhandelingen te regelen, maar inmiddels gaan de twee landen onverdroten door met het nemen van militaire maatregelen. éeë MORRIS "êefore you iuy! FALCON MONTY-COATS Misdadiger Resolutie Algerijnse soldaten, die deel zullen nemen aan de strijd tegen de Marokkanen. Zij zijn tot de tanden gewapend. De voorste soldaat draagt een licht machinegeweer met een trommelmagazijn, waar schijnlijk van Russische makelij. ATHENE, 16 okt. (Rtr.) De hiërarchie van de Grieks-Ortho doxe Kerk heeft met algemene stemmen een besluit ingetrokken, waarin zij zich had gekeerd tegen het voorstel van de oecumenisch patriarch van Konstantinopel om „een theologische dialoog te be ginnen met de Rooms-Katholieke Kerk op voet van gelijkheid". Thaise meisjes begroeten koningin Juliana in Bangkok met enkele geschenken. Links op de achter grond koningin Sirikit en koning Phoemibol (met zonnebril). (Telefoto) IUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk. Zeestraat 50: telet. 4790 Bijkantoor en Red Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Mrectie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen, hoofdredactie: Drs. H. v. RUN enW. Sevorin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents oei millimeier- hoogte. Omroeoers 16 cents eer m m-tiooqtt. De administratie Behoud' zich hei recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents oer week f 2.65 oet maanc. t 7.9C oei kwartaal. Voor klachten over de bezorging 's avond* tussen 5.30 en 7 uur. tel. 20800. MOBILISATIE in Algerije op bevel van BEN BELLA Het geschil heeft zich in de afgelopen (Advertentie) BARTEUOrÏsSTr" HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 dagen vooral toegespitst op het bezit van de grensposten Hassi Beida en Tind- joeb. De Algerijnen meldden gisteren dat zij beide posten op de Marokkanen hebben heroverd, hetgeen een opmer kelijke verkla ing mag heten, omdat zij daags tevoren hadden ontkend dat de twee posten in handen van de Marokka nen waren gevallen. Wat kon worden verwacht geschiedde prompt: gister avond nog werd in Rabat met kracht ontkend dat Has,si Beida en Tindjoeb door de Algerijnen waren ver- of hér- overd. Hier is dus een strijd aan de gang waarin beide partijen onafgebro ken aan de winnende hand zijn. Ben Bella's rede in Algiers werd aangehoord door een menigte van naar schatting 120.000 tot 150.000 mensen. Dat de president zo'n grote schare bijeen kon brengen bewijst volgens waarne mers, dat zijn populariteit bij zijn volk nog steeds zeer groot is. Ben Bella beschuldigde de Marokkanen ervan, dat zij van de binnenlandse moeilijkheden in Algerije misbruik maken. „De Ma rokkanen", zo riep hij uit, „rekenen op hun tanks en vliegtuigen, terwijl wij dergelijke wapens niet bezitten. Zij weten dat de wonden, die wij hebben opgelopen in de strijd tegen de Fran sen, nog niet zijn genezen. Nu wij zwak zijn hebben zij de aanval inge zet." Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Zwaar bewolkt met enkele opkla ringen en plaatselijk enige regen. Weinig verandering in temperatuur. Aanvankelijk zwakke tot matige, la ter matige tot krachtige zuidweste lijke wind. DONDERDAG: Zon: 7.06-17.44; maan: 6.39-18.12 (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT, 16 okt. Gisteren was het bij overwegend zonnig en droog weer een goede herfstdag, maar vandaag dreef er weer veel bewolking over met plaatselijk wat lichte regen. Het koufront nadert snel Ierland en kan tegen morgen avond dicht bij ons land komen met buien In Skandinavië en Oost-Europa bleef de temperatuur gisteren beneden de tien graden, maar in Portugal houdt de zomer nog stand bij temperaturen tot 28 graden. Max. Stations: Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd-Limburg Stockholm Oslo Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Nice Berlijn Frankfort München Zürich Weer temp. gisteren geheel bew. 13 geheel bew. 13 zw. bew. 13 zw. bew. 12 zw. bew. 12 zw. bew. 13 zw. bew. 14 half bew. 13 zw. bew. 8 motregen 9 zw. bew. 11 regen 15 geheel bew. 12 half bew. 13 licht bew. 11 zw. bew. 15 licht bew. 21 onbewolkt 12 licht bew. 12 onbewolkt 11 mist 12 min. temp 10 9 10 6 8 7 6 6 —1 6 4 11 9 7 1 4 14 2 —1 —1 -0 neersl afgel 24 uur 0.1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.3 0 0 0 0 0 0 0 0 0 De enige „zonde" van Algerije, zo schreeuwde Ben Bella, wiens redevoe ringen om hun meeslependheid beroemd zijn, is onze socialistische revolutie. Hij trok fel van leer tegen Koning Hassan, van wie hij, zonder hem overigens met name te noemen, zei: „Wij zeggen tot de tyran, die verantwoordelijk is voor het door Algerijnen en Marokkanen vergo ten bloed: gij zijt een misdadiger!". Een beproefde guerillastrijder, zo ver volgde de president, is met versterkin gen op weg naar het grensgebied. Zijn naam is kolonel Sjabani. Daar in het grensgebied houden vierhonderd Alge rijnen moedig stand tegen vierduizend Marokkanen. Ben Bella herbaalde dat er samen werking bestaat tussen de opstandige Berbers in Kabylië en de Marokkaanse leiders. Ook haalde hij een bericht aan uit het Amerikaanse dagblad „Christian Science Monitor", dat piloten van een Amerikaanse missie in Marokko vlieg tuigen met Marokkaanse soldaten naar het grensgebied hebben gebracht. Ma rokko en de V.S. hebben dit inmiddels ontkend, hetgeen niet kon verhinderen dat woedende Algerijnen gisteravond de ruiten van de Amerikaanse culturele missie in Constantino aan diggelen heb ben gegooid maar dat is iets waaraan Amerikaanse ruiten in het buitenland gewend zijn. Koniing Hassan heeft tot nu toe niet gereageerd op de ernstige beschuldigin gen die Ben Bella hem naar het hoofd heeft geslingerd. De vorst hac. gister avond wei een onderhoud met twee Al- gerij nse afgezanten, die Ben Bella naar hem toe heeft gestuurd om te proberen de kwestie vreedzaam te regelen. Inmiddels nam de Algerijnse Natio nale Vergadering een resolutie aan, waarin Marokko verantwoordelijk wordt gesteld voor de grensincidenten. In de re solutie wordt een beroep .eclaan op de leiding van het FLN, de enige toegela ten partij in Algerije, om alle maatrege len te nemen, die nodig worden geacht om de Marokkaanse agressie ongedaan te maken. „Het is duidelijk dat de Ma rokkaanse monarchie Algerije wil dwars bomen op zijn weg naar het socialisme zo zegt de resolutie tenslotte. Een Marokkaanse woordvoerder maakte gisteren bekend, dat de strijd zich uitbreidt en zich niet langer be perkt tot de twee grensposten Hassi Bei da en Tindjoeb. Aan bemiddelingspogingen ontbreekt het intussen niet. Niet alleen Tunesie, maar ook Egypte en Syrië hebben aan geboden te bemiddelen om te voorko men dat in Nóord-Afrika nóg meer bloed zal vloeien. Zuid-Afrika In een goudmijn nabjj Boksburg zijn twee Afrikaanse mijnwer kers om het leven gekomen door los springend gesteente op een diepte van drieduizend meter. Vele andere mijn- wex-kers liepen verwondingen op. Een nog niet bekend aantal mijnwerkers is van de buitenwereld afgesloten. (Reuter). De 53 metropolieten van de hiërar chie het hoogste gezagsorgaan van de Kerk besloten de protocollen te ondertekenen van de pan-orthodoxe con ferentie, die van 26 tot 29 september op Rhodos is gehouden en waarop het voor stel van de oecumenisch patriarch werd aanvaard. Zij zullen dit echter doen on der het voorbehoud, dat de dialoog pas na afloop van het Vaticaanse Concilie zaï worden geopend. Dit verrassende besluit volgde op een stormachtig debat van drie dagen, waar in aartsbisschop Chrysostomos, de pri maat van Griekenland, zei dat hij, loen hjj zich verzette tegen deelneming van de Grieks-Orthodoxe Kerk, handelde op „schriftelijke instructies van het Griek se ministerie van buitenlandse zaken" Als bewijs voor zijn bewering toonde hij een document, dat noch gedateerd noch ondertekend was. Nog op 12 september had de primaat gezegd, dat een „dialoog" met Rome, zoals die door de oecumenisch patriarch is voorgesteld, niet kon plaatshebben, omdat „wij ernstige dogmatische ge schillen hebben met de Rooms-Katho lieke Kerk, die absolutistisch is, ter wijl de Orthodoxe Kerken democratisch en constitutioneel zijn". Oost-Duitsland In de dierentuin van Schwarzenberg is een 10-jarig meisje, dat twee beren met bladeren wilde voe ren door deze beesten zwaar gewond. Zij overleed later in een ziekenhuis. Bij een poging het meisje te redden werd een van de twee beren doodgeschoten. (ADN). (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 16 okt. Het verlossende woord is gisteren door de dienstdoende vooi itter van de 48ste algemene verga dering van het Concilie, kadinaal Sue- nens, gesproken onder grote bijval van de Vaders: de discussies over het twee de hoofdstuk van het Iierk-schema zijn geëindigd. Degenen die nog een bijdra ge willen leveren, kunnen dit alsnog schriftelijk doen bij het secretariaat. Het werd hoog tijd. Ter wille van het belang, dat de stof heeft, besliste het modera- men enkele dagen geleden door te gaan met het aanhoren van de verschillende gezichtspunten. M„ar omdat er nauwe lijks nog iets nieuws te berde gebracht is, zijn de debatten gesloten tot opluch ting van de Kerkvergadering. Gisteren spraken nc negen led. .1 hun opinie uit. De opvattingen van kardinaal Siri gaven nog eens concreet en duidelijk de leer der Romeinse school weer over Paus en bisschoppen. Het bis schopscollege is van een andere aard, zei de kardinaal, dan het college der Apostelen. Het is potentieel en wan neer de Paus een Concilie bijeenroept, CAIRO, 16 okt. (AFP) Het Egyp tische blad „Al Ahram" meldt dat Egyptische militaire kameelruiters en kustwachten, na een gevecht van bijna twaalf uur, enkele tonnen verdovende middelen (hasjisj en opium) in beslag hebben genomen, waarmee alle records wel zijn geslagen. De karavaan, waar mee de smokkelwaar werd vervoerd, was van het schiereiland Sinai de Golf van Suez overgestoken en werd ontdekt toen het schip, waarmee zij het vaste land had bereikt, juist was afgevaren. Daarna werd een verbitterd gevecht geleverd, dat uiteindelijk in het voor deel van de Egyptische militairen werd beslist. Tien smokkelaars werden ge vangen genomen, veertien konden ont snappen met achterlating van de smok kelwaar. verwerkelijkt hij voor die geleger'ieid de gegeven moglijkheid. De Paus heeft een afzonderlijke plaats, hij is niet alleen het absolute en enige hoofd van de universele Kerk, maar ook op een geheel eigen, enige en onzegbare wijze het fundament van de Kerk. Zon der de Primaat bestaat het college niet. De Paus krijgt niets van het col lege, maar het college heeft de Paus nodig om te kunnen zijn en te kun nen handelen. Over het diaconaat uit te de kardinaal zich op tekenende wijze. In het diaconaat is niet de ge hele Kerk geïnteresseerd, de gehele Kerk is wèl in het celibaat geïnteres seerd. Beslist de tegenpool van kardinaal Siri was de Libanese Maronitische patriarch Paul Meouchi. Even concreet en duide lijk bracht hij de andere visie naar vo ren. De collegialiteit van het Wereld episcopaat is door Christus gewild en gegrondvest. De Paus behoort tot dit college op een zeer bijzondere plaats, hij is het hoofd, rots en plechtanker van de Kerk, beginsel van de eenheid van het episcopaat en de Kerk. De bisschop wordt door zijn wijding lid van dit col lege Zijn volmacht om mee de Kerk te besturen krijgt hij niet door delega tie van de Paus, maar van Christus zelf. In zijn eigen bisdom is hij de authen tieke herder en leraar, ook al valt hij onder het oppergezag van de Paus. De Primaat is er niet om de bisschoppelijke van Christus komende opdracht te be knotten, maar om die juist te waar borgen. In de eigen Kerk is de bisschop de ware vicarius Christi, zijn jurisdic tie is evenwel beperkt en zelf is hij niet onfeilbaar, maar hij deelt in de onfeil baarheid van het college. Verbonden door de bovennatuurlijke band van de liefde is het college één, en deze een heid vindt haar hoogtepunt in de solida riteit van hoofd (de Paus) en leden (de andere bisschoppen). Deze visie doet niets af aan het primaatschap en ver sterkt het dogma van 's Pausen onfeil baarheid. Zij is tevens de basis van een waar oecumenisme. Kardinaal Wyszynsk. van Warschau, sprekend vanuit zijn ervaringen, drong erop aan het beeld van de Kerk en haar organisatie niet te tekenen met de wereldlijke termen. Juist in de landen waar de situatie voor Kerk en gelovi gen moeilijk is, moet dit beeld zoveel mogelijk bovennatuurlijk gegeven wor den. De band van de eenheid is de Heilige Geest. Het bewustzijn daarvan is onont beerlijk in landen, waar de normale op- Advertentie DE ENIGE KUNSTSTOFMATRAS GOEDGEKEURD DOOR DE NED. VER. VAN HUISVROUWEN DE „HARDE" MATRAS MET ALLE COMFORT VAN EEN „ZACHTE" bouw van de Kerk gestoord of vernie tigd is. Men moet niet spreken over de Kerk als een „societas perfecta (een volmaakte gemeenschap) of van de „Ec clesia militans" (de strijdende Kerk), maar van de veel echtere „levendma kende en heiligmakende Kerk". Dan kan de Kerk als een licht der volkeren verschijnen, als zij het leven en de vrij heid van de bovennatuurlijke wereld openbaart en doorgeeft. Zij verdedigt dan tegelijk de natuurlij ke rechten van de mensen in de men selijke samenleving. Tijdens de zitting werd gestemd over vier amendementen op het derde hoofd stuk het liturgie-schema. Het ge middeld aantal stemmen was 2170, waar van er 2130 voor de amendementen wa ren en 40 tegen. De stemmingen over de resterende zes veranderingen in dat hoofdstuk komen vandaag aan de beurt. Wij geven later dan een overzicht van het geheel. De openingsmis, die gisteren in de Mozarabische ritus van Toledo (de oud- Spaanse Westgotische ritus) werd op gedragen, werd tevens door een hon derdtal journalisten bijgewoond. Het was ook de eerste keer in de Concilie-aula dat vrouwen te Communie gingen (en konden gaan). De uitnodiging tot bijwo nen van de Concilie-mis zal in de ko mende tijd herhaald worden. BONN, 16 okt. (AFP) In parle mentaire kringen in Bonn is gister avond vernomen, dat de voorzitter van de Westdnitse liberale partij, Erich Mende, in het kabinet-Erhard vice-kan- selier en minister voor zaken, geheel Duitsland betreffende, zal zijn. De be zetting van deze laatste post is in de afgelopen weken een strijdvraag ge- wee it tussen de christendemocraten en hun liberale coalitiegenoten. Van het nieuwe kabinet, dat morgen aan de Bondsdag zal worden voorgesteld, ma ken twaalf christendemocraten deel uit. Behalve Ludwig Erhard, de kanselier, zijn dat onder meer Gerhard Schroder, die minister van buitenlandse zaken blijft, Kai-Uwe von Hassel, di< defen sie blijft beheren, en Kurt Schmuec- ker, de nieuwe minister van economi sche zaken (deze portefeuille was voor heen in handen van Erhard). Volgens genoemde kringen worden vier portefeuilles beheerd door de Chris. telijk-Sociale Unie, de Beierse zuster partij van de CDU. Hermann Höcheri blijft minister van binnenlandse za ken en Richard Stücklen minister van de posterijen. De liberalen hebben vijf ministers in het kabinet. Ewald Bu- cher blijft de portefeuille van Justitie beheren en Roif Dahlgrün die van fi nanciën. In het kabinet-Erhard treft men volgens deze officieuze opgave slechts drie nieuwe gezichten aan. Barzel (CDU) heeft zijn portefeuille van zaken, geheel Duitsland betref fende, moeten afstaan aan Erich Mende, terwijl de christendemocraat Hans Krüger in de plaats van de beraal Wolfgang MIschnick minister voor vluchtelingenzaken is geworden. De derde nieuwe minister is de libe rale leider Erich Mende, die na de ver kiezingen van 1961 weigerde zitting te nemen in een kabinet onder leiding van Adenauer en die toen al zei, dat hij pas minister zou worden als Adenauer, BANGKOK, 16 okt. (AFP, ANP) Koningin Juliana heeft 'lier vandaag het ere-doctoraat in de politieke wetenschap pen van de Thammasat-universiteit ont vangen. De plechtigheid vond plaats nog geen 24 uur na het begin van het Nederlands vorstelijke bezoek aan Thai land, gisteren in de stromende regen aangevangen. Omstreeks een half uur na aankomst in het Borophimam-paleis waar zjj ge durende hun tiendaags staatsbezoek zul len verblijven, brachten koningin, prins en prinses gistermiddag een be zoek aan koningin Rambhai Bami, we duwe van koning Phra Pok Klao, die van 1925 tot 1935 over Thailand heeft geregeerd, 's Avonds zaten het konink lijke paar en de kroonprinses aan een diner, door koning Phoemibol en ko ningin Sirikit aangeboden in het „grote paleis". Na afloop volgde een receptie m het Doesit-Paleis, waar leden van de Nederlandse gemeenschap in Bang kok en hoge Thailandse autoriteiten, die al eens in Nederland waren geweest, aan de hoge gasten werden voorge steld. In de avonduren waren de met bijzondere zorg versierde straten van de Thailandse hoofdstad geïllumineerd met slingers oranjekleurige lichtjes, die werden afgewisseld door tal van Ne derlandse en Thailandse vlaggen. Het vrolijke beeld werd echter verstoord door de gestadig neervallende regen, die vele straten voor een deel onder water deed staan. die volgens hem vee! te oud was om kanselier te zijn, zou zijn heengegaan. Hij heeft dus woord gehouden. Op een bijeenkomst van de christen democratische bondsdagfractie, die gis teren werd gehouden om de samenstel ling van het nieuwe kabinet te bespre ken, heerste een niet zo beste stem ming. Vele CDU-afgevaardigden be treurden het dat Barzel moest heen gaan omdat Erich Mende zijn porte feuille wilde hebben. Enkele verweten Erhard dat hij zijn partij niet genoeg op de hoogte heeft gehouden van het verloop van de besprekingen met de li beralen. Oud-minister van defensie Strauss, die voorzitter is van de CSU, drong er bij Erhard op aan zijn gezag te laten gelden en de grote lijnen van zijn be leid uit te stippelen. Volgens waarne mers hielden de woorden van Strauss een verkapt verzoek in aan de toekom stige kanselier om niet de vrije hand te laten aan zijn minister van buiten lands zaken, Gerhard Schroder. Er hard antwoordde Strauss, dat hij zich volledig bewust is van zijn plichten als kanselier. De achtlergrond van Strauss' opmer king is duidelijk genoeg. Minister Schroder is voorstander van een „be weeglijke" buitenlandse politiek en staat positief tegenover de huidige „ont spanning" in de verhouding Oost-West. Hij is, zo zou men simplificerend kun nen zeggen, een aanhanger van de Ken- nedy-visie op het mondiale gebeuren, terwijl ex-minister Strauss meer voelt voor de harde, onverzoenlijke en stati- scne buitenlandse politiek, zoals die wordt voorgestaan door mannen als Adenauer en De Gauüe. BERLIJN, 16 okt. (UPI) Russi sche officieren hebben vandaag een klein konvooi van het Britse leger te gengehouden aan de Russische doorlaat post Babelsberg. Volgens Britse functionarissen was het konvooi op weg naar West-Duitsland en werd het om 6.20 uur vanmorgen aangehouden. Men heeft de indruk ge kregen, dat de Russen hebben geëist, dat de Britse soldaten uit de auto's kwamen om zich te laten tellen en dat de Britten op hun beurt hebben gewei gerd. Een dergelijk incident tussen de Russen en Amerikaanse legerkonvooien veroorzaakte vorige week een oponthoud van 52 uur. Naar verluidt houdt een tweede Brit se konvooi zich gereed bij de Ameri kaanse doorlaatpost Bravo, anderhalve kilometer op de weg aan de grens van West-Berlijn. BOKSBURG, Zuid-Afrika, 16 okt. (UPI) De vijf Afrikaanse en één blanke mijnwerker, die op drie duizend meter onder de grond in de Hercules kolenmijn van Boksburg van de buiten wereld zijn afgesloten, worden zo goed als opgegeven beschouwd. Minstens drie Afrikanen werden ge dood en twee en dertig anderen liepen verwondingen op, toen de mijnschacht gisteren instortte. Redders hebben de gehele nacht hun speuren naar de zes vermiste mannen voortgezet, zonder re sultaat echter.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 1