Staatssecretaris Grosheide formuleert zijn programma KAMERDEBAT ALS UNVOLLENDETE Inwoners bij ondergang Het einde van Zwam mer dam Eerste Kamer aanvaardt wetsontwerp Onbehagen na ministerieel verslag ramp Vaiont-dam ASPRO B :i vVt HUNTER! Veertigduizend Zuidlaarder bollen Misdaad in kasteel Woudzand raakt op Gevaarlijke haast LEERPLICHTVERLENGING CUM m UIT'....GOED VOOR U- m Parachutist na gedwongen vrije valop vodden in veiligheid Ook Nederlands wapenembargo voor Z.-Afrika Blanken in Londen vragen om rassen scheiding scholen Vermiste Frans Hals terecht Macmillan; nog geen opvolger v> /WElKCMj' Generaal Park tot president van Zuid- Korea gekozen I Tussen vrachtwagens bekneld geraakt Minister Boyle wijst eis van de hand WOENSDAG 16 OKTOBER 1963 PAGINA 1 Wilt u "Uit"-zijn met "ThuW-zyn verbinden? Zo'n uitje is dichtbij te vinden. Daar zegt men tevrêe: Een goed buurtcafé Is vaak ook beter dan verre vrinden sur .en zo ontstond het Huis met het nummer ..ïjf Toen aan het eind van de achttiende eeuw de legers van Napoleon Keulen bezetten, gaven de kwartiermeesters het stamhuis [IltrDEgpLQGNE van de familie Ferdinand Mülhens in de wasserJIP? Glockengasse het nummer HET WAARMERK VOOR 1.65 tot 23.25 KEULEN EN 4711 WERELDBEROEMD Bescherm u tegen Rillerig? Onprettig? Vlug: (Van onze ondervijsredacteur) DEN HAAG, 16 okt. Na de be handeling van de Mammoetwet, die gedurende lange tijd de onderwijs debatten beheerste, heeft de Tweede Kamer zich het vorig jaar met name beziggehouden met het complex van problemen: leerplichtverlenging - ver laging leerlingenschaal - arbeidsver bod voor jeugdigen vormingsplicht. Staatssecretaris Janssen zegde toen na een nogal verward debat een ,nota over de leerplichtverlenging toe, welke nota op het einde van de vorige regerings periode verscheen. Deze nota werd gisteren in de Tweede Kamer behan deld tezamen met het voorgestelde voorwaardelijke arbeidsverbod voor veertienjarige jongens, verdedigd door minister Veldkamp. De nieuwe be windslieden, minister Bot en staatsse cretaris Grosheide, kregen aldus bü hun eerste onderwijsdebat met de Ka mer te maken met een veelomvatten de materie, waarover reeds jaren ge sproken wordt zonder dat goed duide lijk geworden is wat er nu eigenlijk met deze vraagstukken moet en kan gebeuren. Tekenend is, dat in 1955 al een commissie van O.K. en W. en Sociale Zaken werd ingesteld, die in 1959 een driejarige vormingsplicht voor de leer- plichtvrfje jeugd voorstelde, de leer plicht en de vormingsplicht zouden te zamen elf jaar moeten gaan duren. Het rapport van deze commissie is eerst enkele dagen geleden gepubli ceerd als biilage van een advies van de SER, welk advies ook alweer van maart 1962 dateert. De SER gaf als zijn mening, dat een arbeidsverbod voor veertienjarigen gepaard moet gaan met verlenging van de leer plicht met een jaar. Verlenging van de leerplicht acht de SER urgenter dan invoering van een vormingsplicht; volledig dagonderwijs zou de voorkeur verdienen boven partieel onderwijs, al dus het SER-advies van anderhalf jaar geleden, dat ook eerst dezer dagen voor publikatie werd vrijgegeven. De nota van staatssecretaris Jans sen stelde, dat men niet kan over gaan tot algemene leerplichtverlen ging zolang niet gewaarborgd is, dat de desbetreffende jeugdigen opge vangen kunnen worden; het tijdstip hiervoor kon nog niet concreet wor den aangegeven, In ieder geval zou de invoering van de tweede fase van de verlaging van de leerlingenschaal eraan vooraf moeten gaan. Naast deze nota waren er onder meer nog een adres van de Vormingsinstituten, die pleitten voor een partiële leer- en vormingsplicht op korte termijn en een rapport van de Nederlandse Onderwijzersvereniging: leerplicht tot minstens zestien jaar. De Tweede Kamer is bij de behandeling van het arbeidsverbod voor veertienjarige jongens druk doende geweest deze legkaart van voorstellen en adviezen in elkaar te passen. Men kwam er echter nog niet geheel uit. De nota van staatssecretaris Janssen over de leerplichtverlenging cum an- nexis werd algemeen te weinig con creet geacht. De heer KleRwegt (PvdA) noemde dit stuk naar vorm en Inhoud zelfs diep teleurstellend. De socialistische woordvoerder nam een aantal formuleringen van de nota on der de loep, waarbij hij gewaagde van cryptische zinnen, quasi-geleerdheid en wartaal. Wat de inhoud betreft hekel de de heer Kleijwegt het, dat er volgens de nota voorlopig niets van leerplicht verlenging zou kunnen komen, maar dat het waarom daarvan niet voldoen de gemotiveerd is. Ook de heer Engelbertink (K.V.P.) zei dat O.K. en W. te zeer een afwach tende houding aanneemt; dat niet duidelijk is geworden welk beleid men denkt te voeren; dat de financiële prioriteiten opnieuw dienen te worden afgewogen en dat de argumentatie aangaande tekorten aan lokalen en leerkrachten niet voldoende scherp ge steld is. Van andere zijden werden soortgelijke en aanvullende bezwaren ontwikkeld. De nieuwe minister en staatssecre taris hebben in reactie hierop een verduidelijking gegeven van het be leid, dat zij op dit terrein denken te voeren. Mr. Bot sloot zich aan bü de algemene strekking van het SER-advies. Volledig dagonderwijs gaat volgens de minister vóór part time onderwijs. De staatssecretaris zag als doelstelling minstens negen tot tien jaar dagonderwijs met een aansluiting van een tot twee jaar partieel onderwijs. In een zeer saai voorgedragen, maar wel van doelbewustheid getuigend be toog somde mr. Gr--heide een pro gramma op, omvattend onder meer zo spoedig mogelijk invoering van de tweede fase van de verlaging der leer lingenschaal; uitbreiding van het indi vidueel technisch onderwijs en van de differentiaties in het technisch on derwijs; verruiming van de toelatings mogelijkheden tot het lager technisch onderwijs; voortzetting van het omzet ten van tweejarige lagere technische scholen in driejarige; bevordering van de differentiatie in het lager nijver heidsonderwijs voor meisjes; verrui ming van de toelating tot dit onderwijs; bevordering van de ontwikkeling van het lager economisch - administratief onderwijs en verbetering van de sub sidiëring der vormingsinstituten. De Kamer toonde over het algemeen voor dit program, ofschoon niet zo heel erg nieuw, wel waardering, maar men bleef nog met allerlei vragen zitten. Het debat over deze materie schijnt niet afgerond te kunnen worden; het heeft iets van de „Unvollendete", zo de week worden de discussies voort zei de heer Van Dijk (V.V.D.). Volgen- gezet. Ad wrtpntie) %:o •<rcn <r<n wo jBMP J&9- JsVO %:o ^2 <T(0 ^9. ^9 Wco ^9 wa Wcrï eg» vfc W9 tekening DOEVE Alexander Pole «w (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 16 okt De Eerste Ka mer heeft in haar nieuwe samenstel ling gisteren voor het eerst een span nende vergadering gehad. Minister Toxopeus heeft zijn wetsontwerp, waar- bö een groot deel van Zuid-Holland opnieuw gemeentelijk wordt ingedeeld, op het nippertje door de Kamer van re visie kunnen halen. De minister beleef de een benauwd moment, toen van bei de grootste fracties de KVP en de PvdA een flink aantal leden zijn „te gen" liet horen. Ook de AR en de OH verzetten zich, vooral omdat zy het niet eens waren met de opheffing van de ge meente Zwammerdam. Het vuurtje van verzet tegen deze maatregel was tot de laatste minuut nog aangewakkerd door de taaie Zwammerdammers zelf, die weer naar Den Haag waren getrokken met een wagen vol dreigementen aan het adres van de minister. Een meer dan le vensgrote koe stond bij de ingang van de Eertste Kamer en maakte een ver vaarlijke indruk met haar kolossale muil met tanden. De schoolkinderen van Zwammerdam hadden er zelfs een vrij middag voor gekregen om met ballonetjes te paraderen op het Bin nenhof, waar zü voorzitter mr. Jonk man pakken met tekeningen aanbo den, die de altijd zo strakke senaats president lachend onder zijn arm mee naar binnen nam. De minister van Binnenlandse Zaken had een week tijd gevraagd om zijn be toog voor te bereiden. Hjj kwam vooral op tege" de bewering van de Senatoren, dat hij „koppelverkoop" bedreven zou hebben. De belangen van Gouda, Woer den, Alphen en andere gemeenten zijn volgens hen niet voor niets met het op- MüNCHEN, 16 okt. (KNP) Pater Karl Rahner S.J., Concilie-expert en in ternationaal bekend theoloog, zal prof. Romano Guardini opvolgen als hoogle raar in de godsdienstfilosofie aan de universiteit van Mtinchen. Men ver wacht dat Guardini spoedig zijn functie ?al neerleggen. Hij is 78 jaar «n de laatste töd ziekelijk. SEOEL, 16 okt. (AFP) Generaal Park Tsjoeng-Hee is tot president van Zuid-Korea gekozen. Hij won met een kleine stemmenmeerderheid van oud president Joon Bo-Soen. De zesenveertig- jarige generaal Park is hoofd van de regerende militaire junta. MÖNCHEN-GLADB ACH, 16 okt. (DPA) De Nederlandse officier bij de NAVO, kapitein Smit, die para chutespringen als sport beoefent, heeft bijzonder veel geluk gehad Bij een sprong van achthonderd me ter hoogte ging zijn parachute niet eerder open, dan toen kapitein Smit de aarde tot op vijftig meter was genaderd. Hij kwam in Mönchen- Gladbach met een harde klap op het dak van kunststof van een bedrijfs pand, sloeg er dwars doorheen en landde veilig op een drie meter hoge berg vodden. Kapitein Smit had en kele schaafwondjes opgelopen. NEW YORK, 16 okt. (Rtr) De Ne derlandse delegatie bij de V.N. heefl de Verenigde Naties meegedeeld, dat de Nederlandse regering de uitvoer en doorvoer naar Zuid-Afrika heeft verbo den van wapens en munitie, „die ge bruikt zouden kunnen worden voor de onderdrukking van de niet-blanke bevol king." De Nederlandse vaste afgevaardigde mr. Schürmann, heeft de maatregel bekendgemaakt, die een antwoord is op een nota van secretaris-generaal Oe Thant naar aanleiding van de resolutie van de veiligheidsraad van 7 augustus waarin Zuid-Afrika een wapenembargo werd opgelegd. Advert entte» UTRECHT, 16 okt. De heer H. B. Russel uit Weert is aan de Rijksuniver siteit alhier gepromoveerd op het proef schrift: „De betekenis van genetische factoren voor de ontwikkeling van het tand-kaakstelsel" (een tweelingenon- derzoek). De prom'otor was prof. R. W. Broekman. "^neasse tuuw-Gouo eriKET heffen van Zwammerdam in een pakket verwerkt. Mr Toxopeus wilde er niet van weten en zei dat ook de opheffing van Zwammerdam past in de opzet voor de nieuwe streek en dat iedereen die het anders ziet, eigenlijk een sentimen tele en kleine kijk op de zaak heeft. Het ontwerp haalde het net met 32 tegen 29 stemmen. De lijn van de te- y genstemmers liep dwars door de grootste fracties heen. Van de achttien aanwezige K.V.P.'ers stemden er negen tegen, te weten de heren Hooy, Van Velthoven, Thurlings, Gielen, Teijssen en vier nieu- y we leden: mej. Vuylsteke de heren Sieg- - mann. Van Nispen tot Pannerden en Raedts. Minister Toxopeus heeft toejezegd, dat hij de Kiesraad om advies zal vra gen of er nu tussentijdse verkiezingen moeten worden gehouden in die gemeen ten, waardoor de herindeling aanmer kelijke veranderingen zijn ontstaan. PADUA, 16 okt. (UPI) Het studie materiaal, dat de Italiaanse professor Augusto Ghetti In 1961 verzamelde over de Vaiont-dam en de gevaren van /and- verschuivingen in het Piave-dal, is ver dwenen uit het archief van het water bouwkundig instituut van de universi teit van Padua. Volgens de professor is de verdwyning opgemerkt tydens het weekeinde. De politie deelde mee, dat een dertigjarige tekenaar van het in stituut, Lorenzo Rizzato, verhoord wordt in verband met de verdwijning. De Italiaanse minister van openbare werken, Fiorentino Sullo, heeft gister avond in het parlement een voorlopig verslag uitgebracht over de gebeurte nissen, die geleid hebben tot de over stromingsramp in het Piavedal. Hjj wees erop, dat het gevaar van nieuwe landverschuivingen nog niet voorbij is. Van verschillende kanten werd het ministeriële verslag onbevredigend ge noemd. „De overlevenden wensen te weten, of de tragedie voorkomen had kunnen worden," zei de christen-demo- kraat Giacomo Corona, die afkomstig is uit het rampgebied. De minister ver klaarde, dat de deskundigen gerekend hadden op een landverschuiving, maar niet op een die het stuwmeer kon doen overlopen. Men had gerekend met een golfslag van vyfentwintig meter en niet met een van honderd, die zich nu voor deed. De minister wees er verder op, dat er in augustus, toen een toename van verschuivingstendensen geconstateerd werd, bevel gegeven was de water spiegel geleidelijk te verlagen. In de weken vlak voor de ramp is de af deling „waterbescherming" van zijn ministerie echter niet om tussen komst verzocht, totdat vijf uur voor het noodlotsuur een ingenieur van de elektriciteitsmaatschappij het ministe rie opbelde met het verzoek om het hoofd van de afdeling stuwdammen en een geoloog naar het Piavedal te zenden. De overlevende gemeenteraadsleden van Longarone, de grootste door de ramp getroffen plaats, hebben maan dagavond besloten een aanklacht we gens doodslag tegen onbekenden in te dienen. De prefect van Belluno, Dome- nico Caruso, besliste echter dat het be sluit van nul en gener waarde was om dat er geen quorum was Het quorum kon niet worden bereikt omdat de andere gemeenteraadsleden bijv de ramp zijn overleden. BELLUNO, 16 okt. (UPI) De wa tersnoodramp in het Piave-dal die acht dorpen wegvaagde en vijfentwintighon derd mensenlevens eiste, is er niet in geslaagd om het euvel van de, te ver doorgevoerde, bureaucratie van Italië teniet te doen. Zo ligt in Belluno een zending van tweeduizend flessen cognac, een ge schenk van een firma in Triest voor de slachtoffers van de ramp, op verdeling te wachten.Het hoofd van de dienst van accijnsen in Belluno heeft namelijk ge zegd dat er accijns op de zending moet worden geheven... Ook de vertegenwoordigers van de pers ergeren zich aan de bureaucratie. Verzoeken om dagelijks communi- qué's over het verloop van de reddings werkzaamheden en de situatie in het rampgebied zqn tot dusver vergeefs ge weest. Generaal Carlo Cigliere, commandant van het Vierde Leger, dat bij de opera ties in het rampgebied is ingezet, zegt dat alle mededelingen moeten komen van de burgerlijke autoriteiten. Maar de prefect zegt, dat hij volgens de Italiaan se wet slechts een coördinerende func tie bekleedt. Het bureau van de Prefect houdt zich echter bezig met het publi ceren van perscommuniqé's met mede delingen waaraan de journalisten vrij wel niets hebben, zoals een volledige ALKMAAR, 16 okt. De 38-jarige heer P. J. Booy is gistermiddag op het terrein van het slachthuis alhier be kneld geraakt tussen twee vrachtwa gens. Ernstig gewond werd hfl naar het St. Elisabeth-ziekenhuis vervoerd waar hij later is overleden. (Advertentie) Griep lijst van bekende personen, en h< autoriteiten die boodschappen met mede leven hebben gezonden of Belluno be zochten. Toen president Antonio Segni zondag het rampgebied bezocht, werd inder haast een geasfalteerde weg gelegd in opdracht van het bureau van de pre fect. „Wü zullen de weg zo spoedig mogelijk weer opbreken,'" zei Aristide Giordani, de socialistische onderburge meester van Longarone, „wü weten dat er nog Igken onder liggen." SOUTH ALL, ENGELAND. 16 okt. (UPI) De ouders van de blanke schoolgaande kinderen in de Londense voorstad Southall hebben gisteravond een eis ingediend voor scholen met rassenscheiding wegens de vestiging van Indische en negergezinnen in hun stad. De Britse minister van onderwijs, Sir Edward Boyle heeft op een büeen- komst met de ouders de eis van de hand gew ezen. Terwijl buiten de vergader zaal pamfletten met leuzen als „Brit se scholen voor Britse kinderen" wer den uitgereikt, gaf Boyle de ouders te verstaan, dat er in Engeland geen rassenscheiding zal komen. Boyle kwam persoonlijk een onder zoek instellen naar een klacht van een aantal ouders, dat de Indische en Westindische kinderen de blanke kinde ren van de school achterstelden. De ouders dienden naar aanleiding hiervan een verzoek in om de nieuwe leerlin gen in aparte klassen voor kleurlingen en blanken de lessen te laten volgen. De ouders van de neger- en Indische kinderen verklaarden op de vergade ring, dat zy zich met een dergelijk systeem niet zullen inlaten en een avond-cursus zullen beginnen can nieuwe bewoners op de hoogte te bren gen van de integratieproblemen. Onge veer eennegende deel van de vijfenvrjf- tigduizend inwoners van Southall be staat uit Indiërs of negers. Op een school wordt een speciale cursus in En gels onderwijs voor de kleurlingen ge geven. PARIJS, 16 okt. (UPI) De Franse politie heeft bekendgemaakt dat een waardevol schilderij vein Frans Hals is teruggevonden. Het werk was op 15 au gustus uit een museum in Stockholm ontvreemd. Een achttienjarige Franse jongen is in staat van beschuldiging gesteld. De vader van de jongen ontdekte het schil derij getiteld: „Portret van een jon gen" in de kamer van zijn zoon en nam contact op met de autoriteiten van het Louvre. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 16 okt. Het sodalisüsch dagblad de Daily Herald droeg van morgen op de voorpagina de koppens „Neem een beslissing of trommel op. Dit circus heeft lang genoeg ge duurd". Het eveneens socialistische dag blad de Daily Mirror schreeuwde op de voorpagina: „Het is tyd dat het arme Britse publiek een woordje mee spreekt en schreeuwt verder over de „Grote Tory Klucht". Als de klucht nog 24 uur langer duurt, bestaat er gevaar dat men ook in niet- socialistische kringen zyr geduld zal beginnen te verliezen. De conservatieve leiders bevinden zich ut een impasse en Macmillan, die nog steeds herstel lend is in het ziekenhuis, vond het gis teren nodig in te grijpen. Hy nodigde de meest genoemde kandidaten voor het opvolgerschap uit hem te bezoe ken. Minister Butler, de waarnemende premier, was de eerste die Macmillan gisteren bezocht. Dit was in de mor gen, kort voordat de heer Butler een kabinetsvergadering voorzat. In de loop van de middag ontving Macmillan mi nister Lord Home, minister Maudling, minister Lord Hailsham, minister Macleod, en minister Heath. Maar de dag ging ten einde zonder dat de kwes tie van het opvolgerschap werd beslist. De leider van de Britse liberalen, de heer J. Grimond, verklaarde gisteren: „Het schouwspel van de laatste dagen kan cms niet veel goed gedaan hebben in het oog van de wereld. Hoe eerder een beslissing wordt bereikt, hoe be ter". Ottowa. Engeland krijgt vtjf miljoen pound Canadese surplusboter. De Canadese minister van landbouw, deelde dit mee ln het Lagerhuis. Hij wilde de prijs niet noe men, maar gaf te verstaan, dat de over tollige boter, waarvan Canada nog ruim 220 miljoen pound in voorraad heeft, verkocht werd tegen concurrerende prijzen. Er zou dan een bedrag mee gemoeid zijn van om streeks anderhalf miljoen dollar. sL ij opgravingen, die de Rijksdienst voor het oudheidkundig bodem onderzoek onder leiding van ir. Trtanpe Burger in Axel heeft verricht, is een bijzonder fraai kas- teelfundering blootgelegd. Dit is de eerste maal, dat in (Advertentie) Zeeuwsch-Vlaanderen een derge lijk bouwwerk is ontgraven. Het kas teel dateert uit de vijftiende eeuw. Tal van details in de bouwstijl zyn nog te zien. Als bijzonderheid kan nog worden vermeld, dat in een uitbraaksleuf van een muur, daterend uit 1580, de ske- letresten van een vrouw zijn aange troffen. Da wijze van begraven geeft de indruk, dat misdaad in het spel moet zijn geweest. Het dreigende tekort aan woud- zand, dat wordt gebruikt voor de wegenbouw, woningbouw en het opspuiten van land, baart een aantal gemeenten in Friesland zorgen. In de gemeente Achtkarspe- len bij voorbeeld is de vooraad al zo klein geworden dat. het gemeente bestuur de Nederlandse Heidemaat- schappij heeft verzocht offerte te doen voor onderzoekingen naar het graven van zand op een diepte van ongeveer twintig meter. Tot nu toe wordt het zand uit de Friese „Wou den" van de hoger gelegen gebieden afgegraven. Ook in andere gemeenten in Fries land heersen zandzorgen, hoewel de ze niet zo erg zijn als in Achtkarspe- len. In de gemeente Weststellingwerf moeten de aannemers vaak dagen lang zoeken naar een terrein waar zand mag worden afgegraven. Een jaar of tien geleden was een boer daar blij, wanneer hij van zijn zand werd verlost. De gemeente verwacht dat er de eerste paar jaren nog wel genoeg zand zal zijn, hoewel een ge meentelijke of provinciale verorde ning voor het afgraven van zand, een ontgrondingsverordening, niet meer lang op zich zal laten wachten. In de gemeente Opsterland heerst ook nog geen noodsituatie, hoewel daar wel al een gemeentelüke ont grondingsverordening van kracht :s. Voor de gemeente zelf is er zo vol doende zand beschikbaar, maar de aannemers worden daardoor de dupe. Binnen enkele jaren zaj men in de gemeente Opsterland wel op zeezand moeten overgaan. Dit zand voldoet in de bewerking niet zo goed, hoewel het resutaat hetzelfde is. De gemeente Haskerland betrekt nog het meeste zand uit eigen gebied, maar er komt ook veel uit de zand- rijke buurgemeente Gaasterland. Ook wordt nog zand uit de afgegraven veengebieden, de zogenaamde petgaten betrokken. De Heerenveners zyn boos omdat zo veel andere gemeenten hun zand daar vandaan halen. „Op zo'n manier bluft er voor ons niets meer over", zo zei een ambtenaar van gemeente werken. Zelfs de zandrijke gemeente Oost- stellingwerf heeft te maken met zand zorgen, omdat men van rijkswege veel zand met rust moet laten. Al leen Sneek blijft voor de eerste hon derd jaren optimistisch Op de bodem van hef Sneekermeer ligt namelük ge noeg zand dat kan worden gebruikt voor bouwdoeleinden. Het grote aantal verkeersonge vallen. waarbij scholieren be trokken zün, is voor het ge meentebestuur van Utrecnt aanleiding geweest een oproep lot de ouders te richten om eraan mee te werken, dat hun kinderen voor de school niet te Iaat van huis gaan. Haast schijnt by heel veel ongelukken de oorzaak te zqu. Bu het St.Bonifatius Lyceum aan de Fockema Andreaelaan overweegt men met de lessen 's morgens later te beginnen, zodat de leerlingen, die dwars door de stad moeten, zich dan niet in de maalstroom van het ver keer hoeven te wagen wanneer de meeste mensen naar hun werk gaan. Vele tienduizenden te schatten hoeveel biyft altijd een gok hebben gisteren op de derde dinsdag in oktober de 763ste Zuidlaardermarkt bezocht. Het zat de markt, die bekend staat als de groot ste paardenmarkt van West-Europa, op alle punten .nee. De zon scheen de hele dag en de aanvoer van paar den was beduidend groter dan het vorig jaar: 1807 dieren in het vorig jaar, gisteren 2094. Ook de aanvoer van vee was aanzienlek, zelfs groter dan die van paarden: 1639 koeien in 1962 en 2177 thans. Desondanks was het vee heel wat minder in tel dan de paarden. Al was het dan gisteren voor Zuid laren min of meer een feestdag, slechts weinige Zuidlaarders zullen tijd voor een rustig ommetje over de markt hebben gehad. Ieder had het immers razend druk. Was het niet met het helpen in de café's, dan was het wel met het helpen van de ban straat. Ér werden beste deiaren op straat. Er werden beste zaken gedaan. De volgens schatting 40.000 Zuidlaarder bollen, die de Zuid laarder bakkers de afgelopen week al hadden gebakken, vonden gretig aftrek. De bezoekers kwamen te voot, op de fiets, per auto of per bus uit bin nen- en buitenland. Tal van Duitsers werden byvoorbeeld gesignaleerd. De büna 50 politiemensen (normale sterk te in Zuidlaren 8 man) hadden het de hele dag bijzonder druk. Er werd ijve rig met portofoons gewerkt maar on danks deze moderne attributen konden af en toe hopeloos lijkende verkeers opstoppingen niet worden voorkomen. Het feest werd tot heel laat voort gezet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 7