Pleidooi voor opheffing Pauselijke nuntiaturen ,,/fe heb meer vertrouwen in de H. Geest dan in de Vaticaanse diplomatie Man stak zijn vrouw neer W isselvallig ADENAUER NIET SPORTIEF Alger ij nen winnen. Marokkanen ook Kabylische dolkstoot in de rug van Ben Bella Metaal bond verliest kort geding ADM en tegen NDSM Russen houden Brits konvooi tien uur op f 200 min. méér uit belasting op sigaretten? SENSATIE OP HET CONCILIE Bewaking door politie faalde Het weer- maar niet koud DE STRIJD IN DE SAHARA Krediet voor Frans-Belgische kerncentrale m Benzine wellicht 3 cent duurder Waakhond- satellieten 'eforc pon vuy'. Opklaringen Rimpels WEEK IN EUROPA BERLIJN DONDERDAG 17 OKTOBER 1963 87ste JAARGANG No. 31567 morgen OFFER- VRIJDAG V voor de missie Suède dames- en herenjasjes ROME, 17 okt. (KNP) „Men zou zich de vraag kunnen stellen of de tijd niet gekomen is om alle Pauselijke nuntiaturen op te hef fen", zo betoogde gisteren mgr. Joachim Ammann, OSB, abt van Münsterscharzach in Duitslai. en titulair aartsbisschop van Pet- nelisso, op het Concilie. In naam van een aantal missiebisschoppen verklaarde hij, dat de diplomatie ke vertegenwoordigingen van de Kerk alleen nog maar een „eer biedwaardige traditie" vormen, die het ware gezicht van de Kerk verbergt. De Kerk verwordt op die manier tot een politieke en burgerlijke maatschappij. „Wan neer", zo ging de abt verder, „een diplomatieke interventie nodig is, kan die altijd door middel van leken worden gedaan". Hij voegde er aan toe, dat hij nog altijd meer vertrouwen heeft in de H. Geest dan in de Vaticaanse di plomatie. En wat betreft een aan tal andere taken van de nuntii, bijvoorbeeld het informeren van het Vaticaan over hetgeen in be paalde landen gebeurt, deze op dracht zou men best aan de bis schoppenconferenties kunnen ge ven. „Die kennen tenminste het land zelf, zijn cultuur en ztfn taal". Zijn in bijzondere gevallen aparte maatregelen nodig, dan kan de H. Stoel altijd nog een speciale mis sie afvaardigen. Aldus het K.N.P. Onze Romeinse correspondent schrijft: Exotisch Prof. Erhard, de nieuwe Westduitse bondskanselier, werd gisteren, onmiddellijk nadat de Bondsdag hem had gekozen, door vélen geluk gewenst. De manier waarop de scheidende bondskanselier, Adenauer, op deze foto staat stuurs gezicht en met de rug naar Erhard toe typeert voortreffelijk de situatie. De oude heer, die zich in de afgelopen jaren fél heeft verzet tegen een kansélierschap van Erhard, kon gisteren, toen op dat punt zijn nederlaag definitief werd, niet de sportiviteit opbrengen zijn opvolger spontaan geluk te wensen. ,fier Alté" maakte er een kleine demonstratie van. Nadat Erhard zonder stemverheffing had meegedeeld dat hij zijn verkiezing aanvaardde, werd er op de banken van de christendemocraten en liberalen ge- applaudiseerd. Adenauer klapte even mee, maar hield er als eerste mee op. Niettemin verwachtte iedereen dat hij het op prijs zou stel len Erhard als eerste te feliciteren. Ook dat gebeurde echter niet. Terwijl de bondsdagleden naar voren stroomden om Erhard geluk te wensen, ging Adenauer terzijde staan. Pas later stapte hij naar voren en drukte hij zijn opvolger de hand. Niet onvermakelijk is dat prof. Erhard, vanwege de gelijkmoedigheid waarmee hij Adenauers hoog hartige behandeling pleegt te ondergaan, zich de bijnaam ,Jiet gummileeuwtje" heeft verworven. Overleg met metaalbond Brits flegma op de Autobahn tussen West-Duits land en West-Beriijn. Vier soldaten, die deel uit maken van het konvooi dat door de Russen tien uur lang werd opgehouden, maken van de nood een deugd en toveren de motorkap van een jeep om tot een ontbijttafel. BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Teletoon 5790 Mrectie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen, hoofdredactie. Drs. H. v. RUN enW. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents Der millimeter hoogte. Omroepers 16 cents oer m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor edvertentiën eventueel zonder ODaave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week f 2.65 ,.>er maanc 1 1.9C o«' Kwartaal. Voor klachten over de bezorging 's avonds tussen 5.30 en 7 uur. tel. 20800. (Advertentie) 6 EERBEEK, 17 okt. De politie heeft eer. zeventwintigjarige inwoner van deze gemeente aangehouden die zijn vijfen twintigjarige vrouw met een mes drie maal in de buik heeft gestoken. De man, een fabrieksarbeider, zal morgen worden voorgeleid aan de officier van justitie in Zutphen, beschuldigd van po ging tot moord met voorbedachte rade. De vrouw is opgenomen in een zieken- b- .s in Apeldoorn. De vier kinderen van het eohtpaar zijn ondergebracht bij het Leger des Heils. De man had enkele dagen voor hij zijn vrouw de steken toebracht, bfl de politie al aangekondigd, dat hij het plan had zijn vrouw om het leven te bren- fen. Er waren huwelijksmoeilijkheden ussen man en vrouw. Toen de man de politie van zijn voor nemen in kennis had gesteld, heeft deze de vrouw gewaarschuwd en een specia le bewaking ingesteld. Niettemin heeft de man zondagmorgen aan zjjn voor nemen gevolg kunnen geven. De» politie is pas df$ volgende dag van het gebeu ren op de hoogte gesteld door de moe der of schoonmoeder van de vrouw. Deze deelde mee, dat de vrouw m het ziekenhuis was opgenomen. De politie was niet gealarmeerd, omdat ogen schijnlijk alles in de woning rustig was. De man is, nadat de kinderen by net leger des Heils waren ondergebracht, aangehouden. (Advertentie) BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Verwachting tot vrijdagavond, (opgemaakt te 11.15 uur). Opklaringen, maar ook hier en daar een bui. Aanvankelijk overwe gend matige westelijke wind. Later naar zuidwest tot zuid krimpende wind en aan de kust mogelijk toe nemend tot krachtig. Weinig veran dering in temperatuur. VRIJDAG: zon: 7.08-17.42; maan: 7.45-18.31. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT, 17 okt. Hoewei de de pressies op vrij grote afstand blijven en van de oceaan naar IJsland trek ken, kunnen de zwakke frontjes tot bo ven West-Europa doordringen. Ook van morgen viel er weer wat lichte regen gevolgd door enkele opklaringen. Morgen is opnieuw een storingsfront te verwachten waarbij de wind weer gaat toenemen. Het oktoberweer blijft hierdoor wisselvallig maar de tempera tuur ligt nog op een vrij gunstig ni veau, in de middag tussen 12 en 14 gr. Verenigde Staten Een Ameri kaanse B-58 Hustler-bommenwerper is in de recordtijd van acht uur en 35 minuten van Tokio naar Londen gevlo gen. De gemiddelde snelheid was 1508 km. per uur. Tijdens de vlucht werd het toestel vijfmaal in de lucht van brandstof voorzien. Het vorig record werd in 1955 door een Brits Canberra- •traalvliegtuig gevestigd met 17 uur en *3 minuten (Rtr). Gisteren op de 49ste zitting van het Concilie, is alles anders verlo pen dan verwacht werd. De reste rende stemmingen over de verande ringen in het liturgie-schema zijn niet voltooid. De vaders hebben slechts over vier amendementen ge stemd en er blijven er nu nog twee over. Pas als die zijn behandeld is het derde hoofdstuk van het liturgie schema (over de Sacramenten en Saeramentalia) in tweede lezing af gewerkt. Het wordt daarna in zijn geheel en naar de totale inhoud aan een nieuwe stemming onderworpen. O; de tweede plaats werd de vra genlijst, een tussentijdse meningspei- lin over de belangrijkste vier proble men uit het tweede hoofdstuk van het Kerk-schema, vandaag niet aan de va der-, overgereikt. Terstond gingen er geruchten, dat deze tussentijdse onof ficiële stemming niet door kon gaan, omdat dit tegen het reglement zou zijn. Men zag al tactische manoeuvres achter de schermen, ofschoon nie mand een idee had, hoe deze tactische vor' dan wel in de steel stak. De werkelijkheid bleek eenvoudig. Hoewel volgende verrassing de debatten over het fameuze tweede hoofdstuk van het Kerk-schema einde lijk afgesloten waren, moest krachtens artikel 57 van het reglement bij aan vraag van minstens vijf Concilieva ders alsnog gelegenheid geboden wor den opnieuw de meningen te horen. Artikel 57, paragraaf 6, luidt: „De mo derator kan met uitdrukkelijke toe stemming van de meerderheid der va der;, een te lang durende gedachten- wisseling beëindigen, zonder evenwel de kardinalen en die vaders, die niet volstrekt uit eigen naam, maar uit naam van minstens vijf vaders het woord vragen, het recht tot spreken te kunnen onthouden". De meningsui ting is wèl gewaarborgd in het Conci lie. Onder de bovenomschreven voor waarden meldden zich nog... 32 spre kers! En daarom heeft de Concilie leiding het formuleren en uitreiken van de vragen nog uitgesteld, omdat men tenslotte niet wist met welke nieuwe denkbeelden en voorstellen de nieuwe sprekers zouden komen. De voorzitter bij toerbeurt, kardi naal Agagianian, had intussen alle hoop laten varen, dat het Concilie gis teren nog een begin zou kunnen ma ken met het derde hoofdstuk van het Kerk-schema, het kapittel dat over „het volk Gods en speciaal de leken" handelt. Maar de tweeling-verrassing hierbij was, dat slechts negen vaders nog het woord voerden over het twee de hoofdstuk en de 23 andere zich er tevreden mee stelden hun sententies schriftelijk bij het secretariaat in te dienen. Alsnog over het tweede hoofdstuk van het Kerk-schema (over de hiër archische structuur) sprak als eerste de oud-missiebisschop Joachim Am mann O.S.B., een Zwitser van geboor te, namens een aantal missiebisschop pen. Het doel van dit Concilie is, zei de bisschop, het ware gelaat van de Kerk aan iedereen te doen zien. Be horen nu de diplomatieke vertegen woordigingen van de Heilige Stoei on der die eerbiedwaardige instellingen, die beslist onveranderd moeten blij ven voortbestaan, of vormen zij de schaduw over, de rimpels in het ge laat van de Kerk, waarover Paus Pau- lus VI nog onlangs sprak? Bij katho lieken en niet-katholieken wekt het in stituut van de nuntii, internuntii en apostolische delegaten de indruk dat de Kerk een politieke macht is ais de staten. de vertegenwoordiging van Stoel in de verschillende Wanneer de Heilige landen nodig blijft verbindingen tus sen zowel de lokale Kerken in een staat als mèt die staat zouden dan niet beter de patriarchen, metropolie ten of door de bisschopsconferenties aangewezen personen deze taak kun nen vervullen? Zij immers zijn ver trouwd met de omstandigheden van de betreffende Kerkprovincie (s). Menigeen, vervolgde de bisschop, vraagt zich af of met menige functie van een nuntiatuur overgenomen kan worden door een leek. Onder vreugde van de Concilie-vaders, maar niet van allen, voegde hij eraan toe uit het gemeenschappelijke der Heiligen in het Missaal: „Confessores, non epis- copi"! Zijn conclusie was, dat het hui dige systeem van verbindingen en ver tegenwoordigingen radicaal gewijzigd moet worden. Dit alles werd op de meest beminnelijke wijze voorgedra gen door een vriendelijke oude en ge baarde heer. Op indrukwekkende wijze heeft de vicaris van de Melohitische patriarch van Egypte, mgr. Zoghbi, er nog maals op gewezen, dat de „Latijnse Kerk zich in feite te veel de titel uni verseel aanmeet. Het grote patrimo nium uit het Oosten wordt verwaar loosd, de typisch Westerse benade ring en de Latijnse verworvenheden in denken en handelen als de enig gel dende bezien. Het Oosten is dan exo tisch, maar wordt als rariteitenkabi net (de uitdrukking is van schrijver dezes) toegelaten. Dit is juist hetgeen de toenadering tussen de Orthodoxe Kerken en Rome psychologisch ver hindert. ALGIERS/RABAT, 17 okt. (AFP, Reuter, UPI) Het Marokkaans-Alge rijnse grensgeschil, hoe tragisch in zich ook, blijft een weinig op de lach spieren werken door de ijver waarmee beide partijen doorgaan met het uit geven van krijgshaf'ge communique s waarin zij melding maken van grote overwinningen voor zichzelf en stevi ge nederlagen voor de ander. De re gering in Algiers maakte gisteren be kend dat de twee omstreden grens posten, Hassi Beida en Tinjoeb, in Al gerijnse handen zijn en blijven, ter wijl de regering in Rabat officieel liet weten dat het de Marokkanen zijn, die beide posten in bezit hebben. De waarheid is vooralsnog niet te achter halen. Zowel Rabat als Algiers meld den gisteren ook „zware verliezen van de tegenstanders. Volgens Algiers zijn >le" Marokkanen gesneuveld of gevangen genomen, ter. jl slechts één Algerijn werd gedood. Volgens Rabat is het zo ongeveer andersom. Ondanks de meldingen van gevech ten aan de grens duren de vredesonder handelingen tussen Algerfle en Marokko in het Marokkaanse Marrakesj nog voort. Aan het eind van de urenlange besprekingen deelde de Marokkaanse minister van voorlichting mee; „Ja we komen morgen weer byeen, maar de gevechten duren voort tot op dit mo ment". Volgens berichten die Iaat in de avond van het front kwamen, waren de gevechten zelfs heviger dan ooit. Volgens de Marokkanen heeft een Algerijns vliegtuig gisteren het dorp Ksar-Zelmou gebombardeerd. Vele in woners, onder wie vrouwen en kinde ren, zouden omgekomen zijn. Radio Al- fiers kwam gisteren met de beschul- iging, dat de vader van de huidige ko ning Hassan II van Marokko. Moham- Max. min. neersl. Stations: Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd-Limburg Stockholm Oslo Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Madrid Mallorca Weer temp. temp af gel. gisteren 24 uur regen n> 10 2 zw. bew. 14 8 0.4 regen 14 8 0.1 half bew. 13 8 0 zw. bew. 15 7 0 zw. bew. 15 6 0 zw. bew. 8 7 2 mist 14 0 7 zw. bew. 10 9 5 geheel bew. 15 9 2 regen 15 9 0JS motregen 15 9 0 mist 10 S 0 regen 17 8 2 geheel bew. 21 15 0 zw. bew. 13 6 0 mist 12 —0 0 half bew. 13 4 0 mist 13 4 0 mist 16 3 0 geheel bew. 15 8 0 licht bew. 13 2 0 mist 18 —0 0 onbewolkt 23 9 0 onbewolkt 24 5 0 licht bew. 94 11 0 med V, Ben Bella in 1956 verried aan de Fransen. Ben Bella werd toen door de Fransen gearresteerd, nadat het Ma rokkaanse vliegtuig waarin hij met ande re revolutionaire lerders op weg was naar Tunis, door de Franse piloot in Algerije aan de grond gezet was. Het aantal staatshoofden dat heeft aangeboden te bemiddelen tussen Ben Bella en koning Hassan, neemt inmiddels met de dag toe. Gisteren meldden generaal Franco van Span je, president Abboub van Socian en president Nkroemah van Ghana zich voor deze taak. Het „iet er echter niet naar uit dat een vergelijk, al of niet na buitenlandse bemiddeling, spoedig tot stand zal kunnen ko men. In Algerijnse egeringskringen werd gisteren gezegd dat van onder handelingen momenteel geen sprake kan zijn (Rabat sluit die officieel nog niet uit) en ook het afkc 'gen van een bestand schijnt momenteel nog niet tot de mogelijkheden te be horen. Een woordvoerder van de Algerijn se regering zei gisteravond dat de he le dag fel in het grensgebied (in de Sahara) is gevochten. Uit geheel Al gerije kwamen berichten binnen over jongeren en veteranen uit de strijd tegen de Fransen, die zich bij kazer nes aanmeldden om deel te nemen aan de strijd tegen de Marokkanen. Alle mannen tot 35 jaar werden inge schreven. Oud-s ijders werden on middellijk ingelijfd, en anderen wer den tot nader order naar huis ge stuurd. President Ben Bella heeft zjjn par lement op reces gezonden om de leden gelegenheid te bieden zich aan de strijd te wijden. De parlementariërs waren gisteren toen hun dit officieel werd meegedeeld in de zitting reeds in militaire uniformen gekleed. Een interessante bijzonderheid is dat het F.F.S., het (ondergrondse) Front van Socialistische Krachten in Kabylië, dat zie', verzet tegen de „dictator" Ben Bella, gisteren in het hol van de leeuw, in Algiers, pam fletten heeft verspreid waarin de Al gerijnen worden opgeroepen de rege ring van Ben Bella omver te werpen. De leden van het F.F.S. hebben wat meer bewegingsvrijheid gekregen doordat de regering zich genoodzaakt heeft gezien de troepen, die zij naar Kabylie had gestuurd, terug te roepen en in te zetten voor de strijd tegen de Marokkanen. De landestiene pam fletten in Algiers maken het voor Ben Bella in ieder geval gemakkelijk zijn beschuldiging, dat het F.F.S. en de Marokkanen onder één hoedje spelen, te herhalen. In Algerijnse regerings kringen kan men zelfs het geluid ver nemen dat koning Hassan II er op uit is het Algerijnse socialisme kapot te maken en dat hij daarom, door op dit moment in het grensgebied aan te vallen, de rebellen in Kabylië maar al te graag een stevig steuntje In de rug geeft BRUSSEL, 17 okt. Vandaag heb ben de commissie van Euratom en de Société d'Energie Nucléaire Franco Bei ge des Ardennes (SENA) het basiscon tract ondertekend, waarby de deelne ming wordt geregeld van de SENA aan het gemeenschappelijk progamma voor kernereactoren van Euratom en Ame rika. Tegelijk werd een contract voor krediet-verlening ondertekend op grond waarvan Euratom een bedrag van 16.25 miljoen dollar ter beschikking van de SENA stelt. AMSTERDAM, 17 okt. De Metaal- door de voorziening wordt bedreigd. bond heeft de door hen tegen de Am sterdamse Droogdok Maatschappij en de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw Maatschappij aangespannen korte ge ding, waarbij een verbod werd ge vraagd tot het toezeggen of uitbetalen var niet op tarief gebaseerde belonin gen die de vastgestelde maxima over schrijden, verloren. De president van de rechtbank alhier, mr. U. W. H. Stheeman, heeft vanochtend beslist dat ten aanzien van het gedrag van de A. D.M. hem niet is gebleken dat de Me- taalbond hierdoor rechtsbescherming zou toekomen. Voorts vroeg hij zich in het vonnis af of de door de Metaalbond gevraagde voorziening wel kan worden geacht in een redelijke verhouding te staan tot het belang van de ADM, dat BERLIJN, 17 okt. (Renter) De Russen zijn gisteren weer lastig ge weest op de Autobahn tussen West- Duitsiand en West-Beriijn. Ditmaal hielden zij geen Amerikaans, maar een Brits militair konvooi tegen. De Britten waren op weg naar Berlijn en werden tegengehouden bij de contro lepost Babelsberg. Na et oponthoud van tien uur werd het transport door de Russen vrijgegeven, „uiteraard op onze voorwaarden", zoals een Britse woordvoerder in West-Beriijn het zeer Brits uitdrukte. De Britten stuurden na de aan houding van het konvooi een tweede konvooi, dat in omgekeerde volgor de reed: van Berlijn naar de Bonds republiek dus. Later keerde dit kon vooi echter naar zijn kazerne in Ber lijn terug, volgens de Britse woord voerder „omdat het zenden ervan niet meer nodig was, nu het eerste konvooi op onze voorwaarden is vrij gegeven". De Britse minister van buitenlandse zaken, Lord Home, ontbood gisteren de Russische ambassadeur en wees hem op „het belang van het nemen van maatregelen om dergelijke iaci- denten in de toekomst te vermijden". Over de diepere bedoeling van de Russische speldeprik-acties op de Au tobahn tasten de Westerse gealliëer- den in het duister. Een niet onwaar schijnlijke verklaring lijkt die, welke de inmiddels afgetreden bondskanse lier Adenauer verleden week gaf: dat de Russen op deze manier willen de monstreren aat de huidige „ontspan ning" in de koude oorlog („Ik kan het woord ontspanning niet meer hó ren", zei Adenauer in dat verband) in ieder geval niet geldt voor de kwes ties Duitsland en Berlijn. De door de NDSM toezegde en ge deeltelijk reeds verleende voorschot» ten op een door een Zweedse klant toegezegde fooi, is naar het oordeel van mr. Stheeman geen loon in de zin van het buitengewoon besluit ar beidsverhoudingen. De Metaalbond had bij overtreding van het door hem gevraagde verbod een dwangsom geëist van 100.000 gul den voor elke overtreding hetgeen volgens de raadsman van de ADM bü de behandeling van dit kort ge ding zou neerkomen op sluiting van het bedrijf. Bjj dit kort geding ging het om de door de ADM erhoogde uurlonen met tien cent en een door de NDSM ver leend voorschot van zestig gulden op een door een Zweedse klant toegezeg de premie bij tijdige oplevering van een in aanbouw zijnd schip. In zijn vonnis tegen de ADM over woog mr. Stheeman dat de door de metaalbond gesignaleerde feiten niet onder alle omstandigheden zullen kun nen leiden tot de slotsom dat de ADM zich jegens de Metaalbond, waarvan de ADM thans ai- lid voorlo pig is geschorst, onrechtr-atig ge draagt. Volgens mr. Stheeman verwijt de Me taalbond de ADM in de eerste plaats dat zij de naar de wet verboden loons verhoging heeft verstrekt zonder enig overleg met de Metaalbond. Mr. Sthee man is van oordeel dat dit verwijt onvol doende houvast biedt, omdat overleg naar zijn mening niet insluit dat de ADM zich door het inzicht en stand punt van de M Talbond zou hebben moeten laten beïnvloeden of zelfs zich daarnaar zou hebben n oefen gedra gen De president van de rechtbank re sumeert in zijn vonnis het uitvoerige overleg dat er tussen de ADM-di- rectie en de Metaalbond is gevoerd al vorens de directie in aug stus besloot de uurlonen met tien cent te verho gen. Daaruit blijkt volgens mr. Sthee man dat de ADM niet zonder voor kennis van de Metaalbond en buiten deze om heeft gehandeld. Even. In heeft mr. Stl eman het ver wijt van de Metaalbond geaccepteerd, dat tengevolge van de loonmaatregel van de ADM-directie grote onrust en moeilijkheden in de metaalindustrie zijn ontstaan en dat daarvan het gevolg is geweest dat op andere ondernemingen sterke druk van werknemerszijde wordt uitgeoefend. Volgens de rechtbankpresident mag uit de voorgeschiedenis worden gecon cludeerd dat er, zoals de raadsman van de Metaalbond wel toegaf, reeds gerui me tijd latente spanningen hadden be staan. Ook volgens de Metaalbond zijn deze spanningen niet door de maat regel van de ADM, maar door het verlenen van een voorschot op een remie aan de handarbeiders bij de tot uitbarsting eekomen. (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG, 17 okt. De verhoging van de belasting op sigaretten met 25 cent per pakje van twintig zal een 150 tot 200 miljoen gulden op brengen. Dit is een ruwe schatting, die volgens insiders kan worden ge baseerd op de te erwachten siga- rettenomzet. Veel zal er van afhan gen of de vermindi g van het verbruik, die in ieder geval 'Te eer" ste tijd na de prijsverhoging zal optreden, bli id zal zijn. Het lijkt namelijk lang niet uitgesloten, dat het verbruik weer snel zal stijgen, wanneer de rokers ever de eerste schok heen zijn. Bij een verhoging van de benzineprijs moet rekening gehouden worden met c.n stijging van de belastingop brengst met ca twintig miljoen gol den voor Iedere cent prijsverhoging. In Den Haag gaat het gerucht, dat de benzine wel eens drie cent per liter duurder zou kunnen worden. De regering zou echter over de juis te omvang van de belastingmaatre gelen nog geen definitieve beslissing hebben genomen. 99 99 CAPE CANAVERAL, 17 okt. (UPI) De Amerikaanse luchtmacht heeft gisteravond met een atlas-Agenaraket twee satellieten van 220 kilo naar de ruimte gezonden, waar zij moeten fun geren als waakhonden tegen eventuele overtredingen van het verbod om kern wapens in de ruimte te beproeven. Het is de bedoeling dat zfl daar gezelschap zullen krfjgen van nog acht waakhond satellieten, die telkens met twee tege lijk in een baan om de aarde zullen worden gebracht. De lancering op Cape Canaveral werd omgeven met veel geheimzinnigheid. Voor de eerste keer sinds vjjf jaar mochten er geen journalisten bjj aan wezig zjjn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 1