Katholieke Universiteit viert sober veertigjarig bestaan Prof. Rogier en prof. Duynstee reiken eredoctoraten uit aan prof. Aubert en prof. Mast Hervorming van de omzetbelasting Opnieuw bezinning over middengebied Benelux in de voordelige PETER VOORN brengt: cowboyhoeden en petten van zebra Modieuze benen voor aantrekkelijke prijzen TWEE EREDOCTOREN fris-vrolijk-fantastisch EUROPEES PARLEMENT ACHTER VOORSTEL E.E.G.-COMMISSIE „Achterland cultureel een woestijn" Contactdag met weinig praktische conclusies Rekenmachine van 5 min gulden voor Staatsmijnen Koninklijk paar vroeg op - het gevolg slaapt uit Afstand VRIJDAG 18 OKTOBER 1963 PAGINA 11 NIJMEGEN, 18 okt. Met een hooggestemde academische zitting in de stadsschouwburg werd gisteren de sobere viering van de veertigste dies nataiis van de katholieke universiteit beslo ten. De rector magnificus, prof. T. A. Birell, hield een interessan te rede, de professoren dr. Roger Aubert van Leuven en dr. André Mast ontvingen er hun eredocto raat, resp. in de letteren en het recht. Zet niet alles op één kaart! Beleg gemeenschappelijk In ruim 110 óndernemingen! De A.B.M. belegt haar vermogen geheel in eerste klas Nederlandse aandelen. Het vermogen wordt beheerd door ervaren beleggingsspedallsten. Nadere bij zonderheden worden u gaarne verstrekt door uw bank of commissionair of door: Staatsrecht Twee foto's van de uitreiking van eredoctoraten aan twee Belgische hoogleraren. Boven prof. Duynstee en prof. Mastdaaronder prof. Rogier en prof. Aubert. Kaarslicht geeft uw feest glans! GOUDA KAARSEN Slobkousen in alle gangbare kleuren van suède met diverse game- of zilver voor die gelegenheid. ringen en gespen. g. s.-de w. Een sportieve pet. van zebra. Flatteuze cowboyhoed met een rand van nertz. (Van onze verslaggever) Onder een zonnige belichting waren de hoogleraren op het toneel gezeten, een hooggeleerd college, dat door zijn vele leden getuigde van een voorspoe dige groei in de veertig voorbije jaren, en door de jonge gezichten onder hen van de snelle ontwikkeling in de laatste tijd. De kleurige cappa's en andere ver sierselen van hen verleende onderschei dingen voegden enkele feestelijke noten toe aan het stemmige zwart-wit. Dit de den ook de verschillend geaarde humo ristische tournures, die hier en daar in de weloverwogen redevoeringen waren aangebracht. Prof. Birell begon met een verwij ding naar C. P. Snow's ,,The two cul tures and the scientific revolution" en het antwoord daarop van F.R. Leavis „The two cultures? The significance of C. P. Snow" om zijn toehoorders de af stand tussen de geesteswetenschappen en de techniek anderzijds voor ogen te stellen. Het was evenwel niet zijn bedoe ling de hedendaagse problematiek te be spreken, maar uit de historie enkele voorbeelden van gelukkig samengaan aan te halen. Zijn rede was getiteld: „De culturele achtergrond van twee we tenschappelijke revoluties", behandelend het Londen van Robert Brook tegen het eind van de zeventiende eeuw en het Philadelphia van James Logan in de achttiende eeuw. Prof. Birell die Engelsman is, sprak zijn rede uit in uitstekend Nederlands, lichtelijk gekruid door de tongval, die hem als Engels man eigen is. Zijn conclusie uit zijn terugblik was, dat het verleden ons misschien tot le ring kan strekken bij het huidige pro bleem van de „two cultures". Men zou hunnen trachten het hoger onderwijs zó te organiseren, dat tennis van meer dan één speciaal vak mogelijk is. Bo vendien zou men moeten trachten ei kaars wetenschappelijk taalgebruik te verstaan. Het vlotte sociale verkeer, het persoonlijke contact tussen mensen In alle takken van wetenschap, zo opval lend in de zeventiende en achttiende eeuw, is in elk geval iets, dat ook nu binnen het bereik moet kunnen liggen. Prof. dr. L. J. Rogier trad op als ere- promotor van kanunnik prof. dr. Roger Aubert, 49 jaar oud, aanvankelijk hoog leraar aan het groot-seminarie van Me- chelen, sinds 1952 hoogleraar in de ker kelijke geschiedenis aan de universiteit van Leuven. Zijn promotor tekende in krachtige trekken zijn grote betekenis voor de hedendaagse beoefening van de kerkgeschiedenis, na eerst de belang rijke plaats aangegeven te hebben, die de alma mater van Leuven voor deze wetenschap inneemt. Een van de grote werken van prof. Aubert is de voort zetting en grote uitbreiding zowel in omvang als in haar staf van medewer kers van de Revue d'histore ecc'ési- astique. Mede hierdoor is hij een vraag baak en soms ook een terechtwijzer voor wie zich met de kerkgeschiedenis be zig houden. Bovendien neemt hij een sleutelpositie in bij de Dictiónnaire d' histoire et géographie ecciésiastique. Zjjn specialisme is de kerkgeschiedenis van de 19e en 20e eeuw, waarvoor zijn belangstelling wellicht wakker geworden is door zijn speciaalstudie over Le pon- tificat de Pie IX. Tot zijn opmerkelijke talenten behoren een scherp analytisch vermogen en een bijzonder synthetische gave. Zijn geschriften getuigen ervan, dat hij beschikt over een boeiend taal instrument. Was dit alles reeds reden te over voor het verlenen van het ere doctoraat, bij de toekenning daarvan is mede overwogen, dat prof. Aubert een sprekend getuigenis is voor de stelregel, dat een historicus niet mag liegen, noch de waarheid verzwijgen, overeenkomstig de vermaning, die reeds Leo XIII gaf. Ook nadien evenwel zijn er machtige lieden opgetreden met zoveel eerbied voor de waarheid, dat zij ervoor terug schrokken haar bloot te geven aan de openbaarheid, zoals er ook onbezonnen radicalen zijn, die als kalveren in de wei ronddartelen. De kerkgeschiedenis is een menselijke wetenschap, die met men selijke middelen bedreven moet worden, evenals de profane wetenschap. Hier van is prof. Aubert een overtuigend voorbeeld. Na de krachtige, soms zelfs ietwat grimmige humor, die men in de rede van de promotor beluisterde, ervoer men in het dankwoord van de gepro moveerde een ander, lichtvoetiger ef fect van dezelfde humor, waaruit men een verwantschap in denken kon voe len. Prof. Aubert sprak in het Frans zijn Nederlands zou, vreesde hij, het oor van zijn toehoorders slechts kunnen kwetsen en speelde helder en sier lijk met gedachten over de gevoelens, die hem bij zijn erepromotie bevingen: hij vatte ze samen met joie et fierté. Hij ging ook in op de taak van de kerkhistoricus, die de waarheid dient Advertentie) N.V. AMSTERDAMSE BELEGGING MAATSCHAPPIJ Keizersgracht 706 Amsterdam telefoon 020-67661 STRAATSBURG, 18 okt. Het Euro pees Parlement heeft de voorstellen van de E.E.G.-commisaie voor hervorming van de omzetbelasting in de gemeenschap goedgekeurd. Volgens deze plannen zullen Neder land, België, Luxemburg, Duitsland en Italië vóór het einde van de overgangs periode naar de volledige gemeenschap pelijke markt de huidige omzetbelasting stelsels moeten vervangen door het Franse systeem van belasting op de toegevoegde waarde. Dit Franse systeem wordt het enige stelsel geacht, dat algemeen kan wor den toegepast en dat niet de nadelen van de huidige, cumulatieve cascade- stelsels van de overige E.E.G.-landen bezit. Deze voordelen moeten zwaarder wegen dan het nadeel dat overschake ling op het Franse systeem tot prijs verhogingen kan leiden. Het Parlement heeft de hoop uitgesproken, dat de gro tere concurrentie op de E.E.G.-markt zo'n ontwikkeling zal tegengaan. De E.E.G.-commissie heeft een tus senfase voorzien, waarin de E.E.G.- landen een niet-cumulatief stelsel aan vaarden en waarbij hun de vrijheid wordt gelaten een stelsel te kiezen dat ze het best vinden. Het Europees Par lement acht echter de tussenfase over bodig en pleit voorts voor het stellen van een duidelijke uiterste datum voor de invoering van het gemeenschappelijke stelsel: 31 december 1967. Het Parlement heeft een ultimatum ge steld aan de ministers der Europese Gemeenschappen. Het Euro-Parlement heeft namelijk de uitvoerende organen van de 3 gemeenschappen (E.E.G., E.G.K.S. en Euratom) opgeroepen, de opdracht tot het formuleren van eeo gemeenschap pelijke energiepolitiek aan de minister raad terug te geven, indien de Raad op 6 april 1964 (2 jaar na de opdracht) n°8T geen concrete beslissingen aan de hand van gedane voorstellen heeft ge nomen. Het Parlement nam hiermede de resolutie over van de energie-com missie, die dit ultimatum reeds eerder '7-ie ons blad van 8 oktober) openbaar had gemaakt. Tijdens de debatten verklaarde de woordvoerder van de Europees-soclalis- «sche fractie Ir. S. A. Posthumus, dat °oor het uitblijven van de Europese energiepolitiek een „krankzinnige situa tie" dreigt te ontstaan. De E.E.G.-com- missie had nl. tevoren bij monde van haar vice-voorzitter Marjolin aangekon digd, dat de E.E.G.-commissie volgens het E.E.G. verdrag verplicht is een oliepolitiek uit te zetten maar dit zal ondanks alle beloften van het tegendeel een geïsoleerde politiek worden, aldus de Nederlandse afgevaardigde, als ze niet kan worden ingepast in een be staande Europese energiepolitiek. Ir. Posthumus waarschuwde, dat de Nederlandse regering zich zal verzet ten tegen aJUe pogingen om het E.G.K.S. verdrag ten behoeve van de kolenpoli- tiek via omweggetjes zodanig te wijzi gen, dat het wezenlijk wordt aangetast. Hij doelde in het bijzonder op een nieuw Duits voorstel in de E.G.K.S.-minister- raad, waarin een verdragswijziging wordt voorgesteld die permanent de na tionale uitzonderingspositie voor de ko- lenindustrie mogelijk zal maken. De Nederlandse afgevaardigde pro testeerde voorts tegen de „koude sane ring" die gaande is in de kolensector, als gevolg van energie-prognoses die destructief werken omdat ze niet ge paard gaan met duidelijke politieke beslissingen om de moeilijkheden op te lossen. De Duitse christen-democraat Burg- bacher probeerde hèm gerust te stellen met de mededeling, dat de Duitse voor stellen geen ondergraving van de supra nationale E.G.K.S. beogen, maar alleen noodoplossingen op korte termijn. Som mige landen kunnen nu éénmaal niet blijven wachten, zei hij. De Gaullistische bijdrage aan het de bat bestond uit kritiek op de voorstel len van de uitvoerende organen van de gemeenschappen voor een Europese energievoorziening. Deze voorstellen zouden gebaseerd zijn op de hypothese dat de Invoer van kolen en olie altijd goedkoper zal zijn dan de eigen energiebronnen en aan deze fictieve ba sis zou men ten behoeve van een open markt de eigen Europese energiebron nen willen aanpassen. De Franse afge vaardigde beoogde, dat de huidige olie overvloed een gevolg was van toevalli ge omstandigheden en dat ze zeker geen stand zal houden bij de verwaeh- i sterk stijgende energiebehoeften. te achterhalen en niets van de waar heid te verzwijgen. Hij sprak ook van de vreugde, die de hoogleraar voelt, als hij zich aan echt wetenschappelijk werk kan wijden en een niéuw stukje van de waarheid ontdekken en dan tenslotte de voldoening kan ervaren, dat, zoals bij deze onderscheiding blijkt dat vorsen waardering vindt. Prof. mr. F. J. F. M. Duynstee trad op als erepromotor voor prof. dr. André Mast, 53 jaar oud, hoogleraar in het staatsrecht aan de universiteit van Gent, Zijn promotor tekende zijn weten schappelijke verdiensten, in het bijzon der voor het Belgische staatsrecht, waarin hij een erkende autoriteit is, eveneens voor de studie van het Ne derlandse staatsrecht, waarvan hii de kennis en de waardering ook in het Franse taalgebied heeft verspreid, én zijn grote deskundigheid in het vergelij kende staatsrecht. Prof. dr. Mast getuigde in zijn dank woord van zijn vriendschappelijke gevoe lens voor de Nijmeegse hoogleraren ba ron van Wijnbergen en Duynstee, met wie hij zitting heeft in de vereniging voor de vergelijkende studie van het recht, afdeling staatsrecht. Hji sprak ook van zijn bewondering voor het Nederlandse staatsrecht, dat hij achtte uit te steken boven dat van andere democratieën. In het bijzonder werd hij steeds getroffen door het Nederlandse vermogen om het waardevolle oude harmonisch te verbin den met 'iet noodzakelijke nieuwe, een gelukkige synthese van traditie en voor uitgang. Prof. Mast kwam tenslotte tot èen heel speelse verwoording van zijn ge voelens van dankbaarheid: een onder scheiding als deze prikkelt uiteraard toch wel de ijdelheid, maar daar kan ook een scrupule een lichte scrupule uit voortkomen, waardoor men zich afvraagt of zy niet verplicht tot het beoefenen van de deugd der matigheid. De onderscheiding weigeren zou onhof- felqk zyn, want de wpsheid en het in zicht van de senaat in twijfel trekken, dat ware het toppunt van hoogmoed Bescheidenheid vroeg dus èen eenvou dige en dankbare aanvaarding", aldus vrjj weergegeven de slotwoorden van prof. Mast. De dag was begonnen met een plech tige hoogmis, opgedragen door de presi dent-curator, mgr. prof. dr. R. R. Post. De academische zitting werd besloten met een receptie in de foyer van de schouwburg. (Advertentie) (Van onze verslaggever) HASSELT, 18 okt. Op de pierde regionale Benelux-contactdag zijn de on geveer driehonderd deelnemers gisteren hier geconfronteerd met eén ware vloed van documentatiegegevens en statistisch materiaal, zowel betrekking hebben op het zogenaamde middengebied waar het op dez-. bijeenkomallemaal om begonnen was als op de overige delen v m België en Nederland. Stonden de congressisten 's middags misschien een beetje murw van hv.n stoelen op, 's avonds brak de ware Benei ix-gedach- ri zich ineens onstuimig baan tijdens de maaltijd i" de gezellige St. Gummarus Taveerne, deel van het provinciedomein Bokrijk. Op die plaats was het ook, dat, enigszin onverwacht, de gouverneur van Belgisch Limburg, de heer L. Roppe, afscheid nam van zijn collega in de ge lijknamige Nederlandse provincie, dr. F. Houben, die binnenkort zijn ambt als commissaris van de Koningin neerlegt. Een -antal vooraanstaande autoriteiten in de streek, die grofweg door de ste- denkrans Den Bosch Eindhoven Maastricht Leuven en Antwerpen wordt omsloten, probeert nu al sinds 1956 dè ontwikkeling van dit midden gebied te stimuleren in de geest van het Benelux-verdrag. Bijster indru' wekkend zijn de resultaten nog niet, maar, zoals ons een der deelnemers, een Belgische zakenman uit Mol, optimistisch verklaar de: ,.Doen we niets, dan gebeurt er ook niets, terwijl nu een volgende generatie zeker de vruchten van onze inspanning zr' plukken". Het is dus werken op lange termijn, hetgeen trouwens ook wel blijkt uit de gestage opeenvolging van rappor ten ovèr het Benelux-middengebied, welke reeks gisteren opnieuw met één exemplaar is uitgebreid. De opstellers zijn spaarzaam met conclusies, maar ver schaffen des te meer statistisch mate riaal, dat wellicht later van pas komt bij de pogingen dit gebied harmonisch te ontwikkelen, zonder de grens langer als een muur te zien, waarachter de eigen verantwoordelijkheid ophoudt. Het middengebied in de Benelux heeft een bijzonder onevenwichtig op gebouwd net van verbindingen. De bereikbaarheid van de voornaamste plaatsen loopt daardoor sterk uiteen. Zo is men van Antwerpen naar Eind hoven (per trein) even lang onderweg als van Antwerpen naar Hasselt (bus). In ons eigen land kan als voorbeeld genoemd worden het traject Roermond Maaseyk (bus), waarover men even lang doet als over het traject Roer mondDen Bosch (trein). Over deze en andere zaken sprak drs. N. de Vries, hoofd van de Provinciale Pla nologische Dienst van Noord-Brabant. De heer P. Knapen, voorzitter van de cultuurraac1 vóór Vlaanderen, noemde het middengebied, afgezien van de steden, eén culturele woestijn. Het achterland van de stédenring moet in cultureel opzicht gelijke tred houden met de verwachte economische groei, en de bedrijven die er zich zullen ves tigen, hebben dan ook de opdracht tot een soort mecenaat, zo vermaande hij. In de middagzitting sprak onder an- <-"Ten ir. A. Nap, hoofdingenieur-direc teur van Rijkswaterstaat. Op één enkele uitzondering na, namelijk de opmerking dat vooral België zich dient te onthou den van het bedrijven van lintbebou wing langs snelwegen, teneinde het ver keer niet in gevaar te brengen, beperk te de heer Nap zich tot een droge op somming van bestaande en ontworpen wegen in het middengebied en omge ving. Lakoniek stelde hij vast, dat de spoorlijn van Eindhoven naar België destijds wegens g brek aan rèntabiliteit was opgeheven. Over de nieuwe weg AntwerpenBreda, die niet meer door de Belgische havenstad zal leiden, en waarvan het tracé al op papier staat, is tussen oeide landen nog overleg gaan de, zo deelde hij mee. Aan het slot van de zitting deed mr. Houben andermaal een beroep op de aanwezigen de ruimtelijke ordening van de cebieden aan beide zijden van de grens toch goed op elkaar af te stem men. De éne visie van waaruit gehan deld moet worden, ontbreekt nog, zo zei h\j. Hij beval deze kwestie aan als studieóbject voor het Vlaams Econo misch Verbond, het instituut dat deze vierde contactdag had voorbereid. De commissaris sloot zich met zijn woorden aan bij hetgeen de voorzitter van de middagvergadering de heer R. Nadaud, voorzitter van de Nederlandse Maat schappij voor Nijverheid en Handel in Limburg, al eerder ha. kenbaar ge maakt. „Wij hebben nu al voldoende gegevens om tot coördinatie in het grensverkeer te komen. Moderniseer de douaneapparatuur, verleng de openings tijden, vereenvoudig de administratie en coördineer de controle", zo had de heer Nadaud met stemverheffing uitgeroe pen. Het was vrijwel de enige prakti sche conclusie, die deze vierde Benelux- contactdag gisteren heeft opgeleverd. HEERLEN, 18 okt. In Heerlen is de elektronische rekenapparatuur aan gekomen voor het elektronisch reken centrum van de Staatsmijnen, dat dit jaar gereed zal komen. De machine kost ruim vijf miljoen gulden en is de snelste dié de Nederlandse industrie tot nu toe heeft aangeschaft. De ont wikkeling van dit type in Amerika werd een jaar geleden afgesloten. De machine kan per seconde 40.000 optellingen met velé decimalen uitvoe ren en magnetische banden verwerken waarop 50 miljoen cijfers worden ge codeerd. Dit komt overeen met de oa- paciteit van 600.000 ponskaarten. BANGKOK, 18 okt. In afwijking van het officiële programma is de ko ninklijke familie gisteren, (terwijl het gevolg bleef uitslapen) de derde dag van het staatsbezoek aan Thailand, reeds om zes uur opgestaan voor een boottochtje over de Chao Phya-rivier naar het buitenverblijf van de Thaise luchtmaarschalk Davee Chulasap, eens een vermaard toneel-acteur en filmster, evenals zijn vrouw. Samen met het vroe gere filmechtpaar gebruikte het gezel schap het ontbijt, waarna men in sam pans de zeer schilderachtige drijvende markt gezocht. Bangkok bood koningin Juliana een sampan gevuld met de mooiste bloemen en planten aan. Door dit uitstapje liep echter het pro gramma in de war. Om negen uur moest het gezelschap in het nationale museum zyn en anderhalf uur later by het Rode Kruisgebouw. Tot grote te leurstelling van het museumpersoneel werd bekend gemaakt, dat de hoge gas ten niet konden komen: zy reden re gelrecht door naar het Rode Kruis, prins Bernhard ging een kykje nemen op een luchtbasis van de Thaise luchtmacht. „Moet ik daar heus in?" vroeg de ko ningin, toen zy In de tuin van het pas teur-instituut van het Rode Kruis voor de slangenkuil stond. Zij bleef maar veilig achter de betonnen afscheiding naar beneden kijken, waar een arts met enkele „slangenhoeders", onver schrokken de kronkelende giftige cobra's beetpakte en de bek opende om het gif af te tappen. Later op de dag bezocht de koningin de zydefabriek in Bangkok, waar ook prinses Beatrix vorig jaar een bezoek had geb-acht. Intussen ontving de kroonprinses tai van studenten van de universiteit in de Thaise hoofdstad, terwijl Prins Bern hard een bezoek bracht aan de door een liefdadigheidsinstelling gedreven „Marinersclub", een pleisterplaats voor vele buitenlandse zeelieden, 's Avonds boden koningin Juliana en Prins Bern hard een banket aan ter ere van koning Phoemibol en koningin Sirikit. Duitsland. rn de Westduitse staat Beieren zijn gisteren en eergisteren in totaal twaalf vluchtelingen aangeko men, elf uit Oost-Duitsland en één. via Oost-Duitsland, uit Tsjechoslowakye. (Reuter) GEZINSFLES Probeer ook eens FANTA CITRUS, een frisse lemon-lime, die bizonder goed is als mixer. in Nederland gebotteld met toestemming van de rechthebbende op de gedeponeerde handelsmerken „Fanta" en „Coca-Cola". AMSTERDAM, 18 okt. In de kamer zeer levendig effect geeft. Niet alleen van Peter Voorn, de Amsterdamse hoeden ontwerper, staat de grote rieten kooi weer open: de vogel is kennelijk ge vlogen en heeft een veer moeten laten om ruimte te maken voor meer win terse hoofdbedekkingen nl. van bont. Voor de vogel is het in het voorjaar weer vroeg genoeg om de kooi te gaan bevolken. Voorlopig moet hij zijn plaats afstaan aan de zebra en de luipaard, de wasbeer en de nertz. Hun vellen han gen in grote trossen over de spijlen van de kooi. Zegge en schrijve: één hoed van veren toonde Peter Voorn en ver der paste hij garnering van struisveer schaars toe.. Dat was dan wél heel mooi: op een roze fluwelen hoed een rand van franjeachtige veren precies in de kleur. Naast bont verwerkt Peter Voorn nl. veel fluweel. Voor de avond vrij strak van lijn en voor overdag sportief doorgestikt. Dat doorstikken is een kunst op zich zelf: hele figuren worden zo op de bol aangebracht. Soms gebeurt dat met een andere kleur garen wat een AMSTERDAM, 18 okt. Het zal in middels wel tot ledereen zyn doorge drongen dat het grote modenieuws voor winter 1963-'64 bestaat uit laarzen: liefst tot de lies maar in ieder geval tot knie of kuit. Menige jonge vrouw zal wel steelse blikken hebben gewor pen op de etalages van vooruitstrevende schoenenzaken en dan tot haar schrik hebben bemerkt dat dat nog niet zo'n kleine investering betekent, 't Is eigen lijk heel vanzelfsprekend dat die pry- zen niet bepaald aan de lage kant lig gen: er gaan grote lappen leer In een laars en het verwerken daarvan kost heel veel tijd. De uitvinder van de suède slobkous geeft niet alleen biyk zakeiyk instinct te bezitten maar ook een warm hart dat mee voelt met de vrouw die er niet alleen koud maar ook onmodieus b|j zal moeten lopen als de aanschaf van hoge laarzen haar budget te bo ven gaat. Hulde dus voor deze man die in zeer korte tüd met medewerking van een schoenenfabrikant in Kaatsheuvel een zeer gevarieerde collectie slobkousen realiseerde. Ze zijn er in verschillende maten (small, medium en large)in verschillende wydten (oplopend met 3 cm kuitmaat) en in verschillende leng ten: kuit, half-hoog en knie. Ze sluiten heel elegant als een handschoen om 't been, rekken door inzet van lastex en gaan dicht door middel van een rits. Gangbare Kleuren zyn erin en in die kleuren weer variaties door verschil lende garneringen met knoopjes, gesp jes, strikjes. Men kan dus deze winter warme en modieuze benen hebben tegen aan trekkelijke prijzen. Moch u ze op uw verlangiystje willen zetten voor Sinter klaas: dat kan nog net want ze komen medio november in de handel. De prys varieert naar lengte tussen 20 en 30. U krijgt er een etui bij waar in u ze op rolt als u op de plaats van bestemming bent. Geen extra schoenen meer mee want ze passen op iedere pump. Mocht u ze voor après-ski willen gebruiken, kies ze dan iets wijder dan normaal omdat er ruimte moet blijven voor de yfybroekspijp. Het elastiek is dan van goud fluweel wordt zo bewerkt maar ook velours en.... nappa. Om zo'n bol van nappa zit dan een grote bontrand: er vlak tegen aan of als bij een muts af staand zoals bij een cowboyhoed. Jeug dig en flatteus zijn deze breedgerande hoeden met een dun bandje onder de kin om ze op hun plaats te houden. De onderkant van de randen kunnen zijn van veulen, luipaard, nertz en zelfs van zebra. Deze laatste bontsoort schijnt erg moeilijk te verwerken te zijn: vrij stug en onhandelbaar. Des te knapper wordt dan de pet van zebrabont in onze ogén. Petten met een klein klepje, zoals Peter Voorn die al een paar seizoenen brengt, zijn er thans niet zo veel meer. Cloches met tegengevoerde randen, mandarijnhoedjes, turbans van gedra- peerde zijden jersey nemen tussen de cowboyhoeden hun plaats in. Een deel van de belangstelling die er eerst voor de pet was, wordt nu ook overgeheveld op de hoofddoek van bont zoals die dit seizoen in Parijs werd gelanceerd: warm, praktisch en flatteus. Op deze show waren ze van lakoda dat is geschoren seal met rondom een randje van bruine nertz. G.S. de W. t A d ne rientie l

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 11