Harold Macmillan heeft gewerkt voor internationale ontspanning Hoogh Tróuw aan de beste Amerikaan iartig en meedogenloos Conservatieven sijn hem grote dank verschuldigd Nooit heeft Brittannië grotere welvaart gehad M 9 H LEXINGTON Staatssecretaris Bartels Geboorteregeling zaak van gezin CONSTANT DISCUSSIES OVER HET VOLK GODS VOORTGEZET ZWIERIGE WIJSHEID VAN EEN GROOT PREMIER Vijftigste Concilie-zitting Belangwekkende opmerkingen heilsegoïsme over Kritiek P.v.d.A. op afschaffing schoolmelk- subsidie Weer relletjes in Buenos Aires Leider opstand Gronings asiel veroordeeld msmvm ■li»5 Aanhangers van Peron demonstreren tegen regering Illis Poging tot mis handeling VRIJDAG 18 OKTOBER 1963 PAGTNA 13 Het hoogtepunt van de Conservatieve partijconferenties kwam altijd (behalve dit jaar natuurlijk) ras dichterbij, wanneer Macmillan in Londen de trein besteeg om zich naar zijn steevast in een badplaats vergaderende partijgenoten te spoeden. Echec van Brussel Kernarsenaal -De grootste teleurstelling uiv zijn politieke carrière is Macmillan b*uorgd door de Franse president Charles de Gauïïe, met wie men hem hier in gesprek ziet. Erudiet man CIGAR ETTES - GOUDEN HEREN ZEGEL EN MONOGRAMRINGEN De gezinnen zelf Kaarslicht verwarmt het hart GOUDA KAARSEN Advertentie Om het de Amerikanen na te zeg gen: „Zo kruimelt het koekje". En Macmillan, telg van een Schots geslacht, zal de laatste weken menigmaal gedacht hebben aan de grimmige oude Schotse uitdrukking: „One has to dree one's weird", „men moet zijn lot gelaten dragen". Want het is een bitter afscheid. Harold Mac millan Had, menselijkerwijze gespro ken, beter verdiend dan heen te moe ten gaan na een reeks van spionage- en zedenschandalen en belaagd door een aantal jongere volgelingen in het parlement die hem beu waren gewor den. Want hier dient voor het laatst gezegd te worden, dat het niet Vassall en Profumo en Christine Keeler zijn geweest die Macmillan tot heengaan zouden hebben gedwongen. Men kan Macmillan de eer laten dat hij heen ging om gezondheidsredenen, doch het Is duidelijk dat hij zonder zijn ziekte en zonder de schandalen het doelwit zou zijn gebleven van zijn partijgenoten die een jongere man wensten, en vreemd genoeg eveneens van de reactionaire rechtervleugel van Lord Salisbury en de zijnen. Macmillan geniet niet slechts de dis tinctie dat hij langer premier is ge weest in vredestijd dan enig ander voorganger in deze eeuw. Hij bezit ook de distinctie, dat hij zijn land heeft ge leid in een van de belangrijkste en moei lijkste perioden in de geschiedenis van Groot-Brittannië. Want Macmillan kwam aan de macht na het Suez-avon- tuur dat een nieuwe periode inluidde voor Groot-Brittannië. Het was het einde van de kanonneerboot-politiek (en men vergete vooral niet dat een socialistisch minister van Buitenlandse leerde op pijnlijke wijze dat het niet langer een grote mogendheid was in de oude betekenis van het woord en dat het zich moest leren schikken in het innemen van een ondergeschikte plaats. Het was Maemillans taak het land hier mee te verzoenen en zijn land voor te gaan in de interpretatie van de nieuwe geest die zich meester maakte van het Afrikaanse continent en welke vrijheid en onafhankelijkheid bracht aan zovele voormalige koloniën. Macmillan heeft voorts hard gewerkt, zij het ook met enige panache, voor de wereldvrede, en als vandaag duidelijk sprake Is van een zekere mate van détente tussen Rusland en het westen, heeft Macmil lan daartoe het zijne bijgedragen. En indien men een Britse eerste minister in wiens handen zoveel macht en „pa tronage,, berusten, verantwoordelijk mag stellen voor de vergissingen en te kortkomingen van zijn bewind, mag hij ook aanspraak maken op zijn aandeel in het succes. Hoe zijn tegenstanders ook mogen spotten over zijn ietwat on gelukkige opmerking: „Zij hebben het nog nooit zo goed gehad," het is een naakt feit dat Brittannië nooit een gro tere welvaart heeft genoten dan onder Macmillan. Wie het niet gelooft, moet PARTY dan ook toe te treden tot de Europese Defensiegemeenschap." Als Macmillan schuld heeft, is Attlee evenzeer schuldig, evenzeer als Churchill en Eden. Macmillan heeft al thans een poging ondernomen en aldus getoond dat zijn Europese gevoelens neerkwamen op meer dan holle reto riek. De voorstanders in Groot-Brittan nië van het Britse lidmaatschap van de E.E.G. hebben al te faciei de schuld gelegd op De Gaulle. Maar de ware schuld lag bij Attlee, Churchill en Eden en bij de anti-Europeanen in Groot- Brittannië, d.w.z. een meerderheid eens proberen een auto te parkeren m een arbeiderswijk als de werkdag voor bij is. H?t is inderdaad waar dat Mac millan ook ernstige tegenslagen heeft ondergaan. Men denkt hier niet in de eerste plaats aan de spionage-schandalen, waarvan ook Ame rika en Rusland hun aandeel hebben gehad. Van buitenlands standpunt is misschien de mislukking van de confe rentie in Brussel de grootste teleurstel ling geweest van het Macmillan-regi- me. Maar hier dient men te bedenken dat, indien Macmillan hiervoor de schuld draagt, hij niet de enige schuldige is. En hier is het dienstig Lord Boothby te citeren. In een ingezonden stuk (Dai ly Telegraph, 10 sept. 1963) schreef laatstgenoemde de volgende krasse, maar juiste woorden: „Beide partijen (d.w.z. socialisten en conservatieven) waren, toen zij aan de macht waren, evenzeer gekant tegen de gedachte van een verenigd Europa onder Brits leiderschap; en ais er iemand is die bestempeld kan worden als „de aarts- saboteur" is het Churchill zelf. Bevin was tenminste oprecht. Hij toonde in elk stadium openlijke vijandigheid en is nooit naar Straatsburg gegaan. Churchill verklaarde zich voorstander van een verenigd Europa in een be roemde redevoering in Zürich; ver klaarde -dat wij geografisch en histo risch deel uitmaakten van Europa en een volledige rol hadden te spelen als lid van de Europese familie: en eiste vervolgens in de Consultatieve Assem- blée de onmiddellijke vorming van een Europees leger, onder een verenigd op- Êerbevel met een enkele Minister van 'efensie... Maar toen hij een jaar la ter aan de macht kwam weigerde zijn regering om onder welke voorwaarden van Labour en een krachtige groep on der de conservatieven. Een tweede grote tegenslag voor Macmillan was het noodlottig falen van de topconferentie in Parijs, van Eisen hower, Khroesjtsjev en Macmillan. Maar Macmillan slaagde er tenminste in de kopstukken bij elkaar te brengen. En het is nu vrij zeker dat Khroesj tsjev zelfs indien. er niet een Ameri kaans spionagevhegtuig was neerge schoten boven Russisch gebied, een an der excuus gevonden zou hebben om Eisenhower te vernederen. aar de grote verdienste van de man blijft. Het Brittannië dat hij erfde van Anthony Eden is een ander land dan zeven jaar geleden. De laatste ingrijpende fase van het proces dat een eind heeft ge maakt aan het grootste imperium van de wereldgeschiedenis vond plaats on- der Macmillan. En als vandaag Groot- Brittannië zijn zelfrespect heeft behou den en niet in een hoek zit te mokken is het te danken aan de zwierige wijs heid van een groot premier. Waar de geschiedenis hem wellicht later in gebreke zal stellen is in zijn defensie-politiek. Maar ook hier ligt de schuld niet uitsluitend hg Macmil lan. Het was de socialistische premier, die het besluit nam dat Groot-Bnttan- nië zijn eigen kernarsenaal behoorde te hebben. Macmillan heeft, evenals Churchill en Eden, deze zelfde politiek gevolgd. Men kan slechts gissen, maar het is niet onredelijk te geloven dat Macmillan bereid zou zijn geweest het Britse kernarsenaal prijs te geven indien het politiek mogelijk was ge weest. Maar de Britse natie, welke zich heeft leren verzoenen met het prijs geven van een imperium, heeft het laat ste symbool van de status van grote mogendheid niet willen prijs geven, 's Lands economie, welke nu begint te herleven, zou er beter voor hebben gestaan indien Brittannië niet zulke enorme fortuinen had besteed (en in vele opzichten verkwist) aan de weel de van een eigen afsohrik-arsenaal. Het is moeilijk te zeggen of Mac millan zelf de illusie heeft gekoesterd, dat het Britse bezit van het kernwapen Brittannië's macht op het wereldtoneel heeft vergroot. Zeker Is evenwel en het strekt hem tot grote eer dat hij, ongeacht de werkelijke machtspo sitie van Groot-Brittannië, alles heeft gedaan om de Dulles-polltiek te verijdelen welke gebaseerd was op een rotsvast geloof dat de vijandigheid tussen Oost en West niet slechts noodzakelijk was, maar tot elke prijs in stand moest worden gehouden. In zoverre heeft Macmillan zich een groot voorvechter getoond van de wereldvrede. Zoals hij nooit heeft vergeten welk leed de werk loosheid van de dertiger jaren heeft berokkend aan zijn mede-landgenoten, heeft hij ook nooit de dagen vergeten toen hij als officier vocht in de modder van Vlaanderen. Macmillan is afgetreden wegens ziekte, evenals zijn voorganger, Antho ny Eden. Maar in beide gevallen kwam de ziekte als een verlossing en men moet de vraag stellen: „Hoe is het mogelijk dat een zo bekwaam man, die zich, onder leuze van Vrede en Wel vaart, zo grote verdiensten heeft ver worven voor zijn land, zijn glorie zo heeft moeten zien tanen dat hij, vóór zijn ziekte en vóór de laatste schanda len, bedreigd werd met een gedwon gen ontslag? Voor een volledig ant woord moeten wij het antwoord af wachten van de geschiedenis. Maar er zijn twee factoren die in grote .mate hebben bijgedragen tot Maemillans dreigende ondergang. De ene is dat Macmillan te hooghartig was tegenover zijn partijgenoten en vooral tegenover de leden van het Lagerhuis. Hij trok zich te weinig aan van hun mening, en er ontstond een kloof die reeds eni ge tijd onoverbrugbaar begon te wor den. De tweede factor is dat Macmil lan de mening deelde van Lord Attlee dat een eerste minister meedogenloos moet zijn. De slachtingen welke Mac millan aanrichtte onder zijn ministers zijn niet vergeten en er' komt een ogen blik waarop er te veel ex-ministers op de achterbanken zitten en er te veel partijgenoten zijn die denken aan de Selwyn Lloyds, de Salisbury's en de Lennox-Boyds van weleer. ït voorafgaande heeft slechts be trekking op Maemillans grootste rol, die van premier van Groot- Brittannië. Maar zijn eerste-mi- nisterschap vormde slechts de bekroning van een grote en veelzijdige carrière. Deze voormalige garde-officier en uit gever werd geboren op 10 februari 1894, als zoon van Maurice Macmillan, de stichter van de beroemde uitgevers- ij. Evenals Winston Chur chill had Harold Macmillan een Ame rikaanse moeder. Hij ontving zijn op voeding op de beroemde public school van Eton en het Baliol college in Ox ford. Macmillan is een zeer erudiet en uiterst veelbelezen man, die ontspanning zocht In de loopgraven van de eerste wereldoorlog door het lezen van de klas sieken in het Grieks ön het Latijn. Hij diende als officier in de Garde van Gre nadiers van 1914 tot 1918. In 1920 huwde hij Lady Dorothy Evelyn Cavendish, dochter van de negende hertog van De vonshire. In 1924 werd hij gekozen tot lid van het Lagerhuis. Hij verloor zijn zetel in 1929, maar won opnieuw een zetel in 1931. Politiek was Macmillan een rebel. Hij preekte met klem sociale rechtvaardigheid en in 1936 keerde hij zich tegen zijn eigen partij, omdat de Baldwinregering de sancties tegen Ita lië over het Abessijns avontuur van Mus solini prijs gaf. In 1940 werd bij benoemd tot Parlementair Secretaris van de Mi nister van Bevoorrading. In 1942 be noemde Churchill hem tot Ondersecre taris van Staat voor de Koloniën en in hetzelfde jaar volgde de benoeming tot Brits Minister-Resident verbonden aan het hoofdkwartier van de geallieer den in N.W.-Afrika. In 1943 werd hij diplomatiek vertegenwoordiger van Gr.- Brittannië bij het Frans Nationale Co mité onder Generaal de Gaulle. In 1944 werd hjj waarnemend President van de Gealieerde Commissie voor Italië. In 1945 benoemde Churchill hem tot Staats secretaris voor Luchtvaart. In 1945 ver loor Macmillan zijn Lagerhuiszete] in de grote conservatieve nederlaag welke Attlee aan de macht bracht. Maar nog hetzelfde jaar won Macmillan de La gerhuiszetel voor Bromley. Toen Chur chill terugkeerde aan de macht in 1951, werd Macmillan benoemd tot Minister van Volkshuisvesting en presteerde het met groot élan de woningbouw te ver hogen tot meer dan 300.000 huizen per jaar. In 1954 werd hij benoemd tot Mi nister van Defensie. In hetzelfde jaar volgde zijn benoeming tot Minister van Buitenlandse Zaken en wederom in het zelfde jaar volgde hij minister R. A. Butler op als Kanselier van de Schat kist. In januari van het jaar 1957 volg de hU Anthony Eden op als premier van Groot-Brittannië, een post welke hij bijna zeven jaar heeft bezet. Zijn partij is hem grote dank verschuldigd, en het zijn Butler en Macmillan die de partij hebben vernieuwd en hebben gered uit de handen van de redactionairen en van de personen die Macmillan eens heeft betiteld als „tweederangs brouwers". DAAN VAN DER VAT Ml AMERICA'S BEST TOBACCOS (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 18 okt. „Op het ge bied van de geboorteregeling, die in Nederland nu eenmaal een feit is, loopt onze wetgeving ten achter", aldus gis teren dr. LamLcrts (PvdA), de enige huisarts, die de Tweede Kamer onder haar leden telt. HU besprak het onder werp in de openbare vergadering van de begrotingscommissie van Volksge zondheid en herinnerde onder meer aan de TV-rede van de bisschop van Den Bosch, mgr. Bekkers, om duide lijk te maken dat het probleem steeds urgenter wordt. Dr. Lamberts zei, dat hij in zijn prak tijk als huisarts steeds meer met dit vraagstuk te maken krijgt. Hij bracht dit punt zó naar voren, dat zijn partij genoot, oud-minister Suurhoff, hem ging tegenspreken: „Wij moeten van de huis arts geen pakezel van problemen ma ken." Volgens de heer Suurhoff zullen vele patiënten, vooral wanneer ze wei nig keus hebben zoals op het platte land, de huisdokter op dit punt niet in vertrouwen nemen; hij geeft, wan neer het gaat om het uitbrengen van advies, de voorkeur aan zielzorgers en instellingen, die voor dit doel zijn op gericht. Beide socialistische sprekers bleken het echter wel eens te zijn over de taak, die de overheid terzake zou (Advertentie) Levering tan de producten der Constant fabieken uitsjuitend via de erkende juweliers (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 18 okt. Voor de vijftigste maal kwam gisteren het Concilie In plenaire zitting bijeen en wel onder voorzitterschap van kardinaal Lercaro. De vragenlijst, als tussentijdse menings peiling van de vaders over de voor naamste vraagstukken in het tweede hoofdstuk van het Kerk-schema, bleef wederom uit. De reden schijnt te liggen in de moeilijkheid, hoe de vragen, die met ja of neen zouden moeten beant woord worden, precies te formuleren. Of er nog iets van komt, weet niemand. In elk geval staat de theologische Con cilie-commissie voor een berg werk en een nog grotere berg moeilijkheden om te pogen uit de doolhof van tegenover gestelde meningen te komen. De twee laatste amendementen op het derde hoofdstuk van het liturgie-schema wer den aangenomen, het voorlaatste met de hakken over de sloot (1637 voor, 607 tegen, 6 ongeldig) en de laatste riant (2207 voor, 39 tegen, 2 ongeldig). Mor gen geven wjj het beloofde overzicht. Zeventien bisschoppen deden hun gedachten horen over het momenteel aan de orde zijnde derde hoofdstuk van het Kerk-schema, het hoofdstuk dat handelt over het volk Gods en daarin speciaal de leken. Verschillen de vaders betuigden hun tevreden heid met het aangekondigde plan dit hoofdstuk uit elkaar te gooien en in een apart, dan tweede kapittel, alle uitspraken over het volk Gods bijeen te brengen, waarna dan het hoofdstuk over een deel van dit Godsvolk, de hiërarchie, volgt, en een vierde over het andere deel, de leken. Mgr. Dubois van Besanfon uitte zich over het Godsvolk: het is al eerder ge zegd en het moet duidelijk in het schéma worden uitgedrukt, dat de Populus Dei de leden omvat van de Kerk in engere zin, alle andere Chris tus-gelovigen, maar evenzeer de Joden, want God heeft het Verbond van de Sinaï nooit herroepen. Verder horen er alle Godgelovigen toe en ook zij, die God niet en nog niet kennen, want zij zijn geordend op het volk Gods, zij zijn, zoals de bisschop het uitdrukte, de „populus caritatis Dei", het volk van Gods liefde. Beslist interessant waren de opmer kingen, dat het Schema te veel tussen hemel en aarde zweeft als het over de leek gaat. Men moet met beide benen op de grond staan. Een kern en een belangrijke van de existentiële struc tuur van de Kerk wordt te veel in het ontwerp gemist; de familie waarin het overgrote deel van de leken leeft. De samenstellers hebben te weinig nadruk gelegd op de normale sociale structuur en daarom staat er ook praktisch niets in over een andere kern, de familia Christi, die de parochie is. Over de geloofsgetuigenis, die de mensen in de wereld moeten geven, eerst en vooral in hun gezin en dan in het burgerlijke en politieke leven en het bestaan van alle dag. sprak bisschop Hannan, auxiliair van Washington. De wijbisschop van Straatsburg, mgr. El- chinger, had in het hoofdstuk nog te veel sporen gevonden van het Indivi dualisme in de Kerk. Hij noemde het „heilsegoïsme", een feitelijke en prak tische ketterij. („Hoe red ik op mijn eentje mijn ziel, zonder mij te bekom meren om mijn medeleden van het volk Gods"). De hedendaagse secten leren ons maar al te gevoelig, hoe tallozen in hun isolementsnood en verlatenheid de gemeenschap en broederlijke warmte zoeken. Mgr. Gopu van Haiderabad (Indië) verweet in bittere bewoordingen, spre kend over de zending van de leek in de wereld, vele inwoners van oud christelijke landen, dat zij door hun ge drag in de missielanden het werk van de missionarissen onnoemelijk verzwa ren. „Een gezonde christengemeenschap kunnen wij alleen nog maar in het achterland, in de bush, opbouwen". Mgr. Mattia van Madras (Indië) zei, dat het nieuwe lekenapostolaat op de duur een machtig hulpmiddel kan wor den voor de priesterarme gebieden. De leken-missionarissen in vele verschij ningsvormen doen onnoemelijk goed werk. De aartsbisschop bracht de grote dank van zijn broeders in het ambt over voor wat reeds gedaan werd door bestaande instellingen en particulieren. Ook de stem der anathemata ont brak niet. Een van de Vaders zei dat het Concilie plechtig de vele heden daagse dwalingen en ketterijen moet brandmerken en veroordelen. En waar om wordt er zoveel over de leek in het schema gezegd zonder hem eerst en vooral de gehoorzaamheidsplicht aan het kerkelijk gezag in te prenten? Mis schien heeft de goede Paus Jan vanuit de hemel zijn hoofd (met aureool) vriendelijk geschud en voor zichzelf ge zegd: beste bisschop, doet de Kerk thans anders in haar gelukkigere en positievere benadering van de dingen? Maar met deze celeste speculatie gaat uw correspondent natuurlijk zijn boekje te buiten. hebben op wetgevend gebied. Df. Lam berts wees op het arrest van de Hoge Raad, dat de verordening van de ge meente Bergen op Zoom heeft vernie tigd, volgens welke het ten verkoop aanbieden van middelen tot voorko ming van zwangerschap strafbaar zou zijn. Hjj vroeg welke plannen de rege ring heeft met regelingen, die zij zou moeten treffen met het oog op de voor lichting, de opleiding van huisartsen enz. Aan de discussie namen namens de K.V.P. deel mr. De Vreeze en mej. Klompé. Eerstgenoemde betoog de dat de bevolkingsontwikkeling in ons land het probleem steeds meer naar voren doet komen. Wat mgr. Bekkers, zo zei hij, voorop heeft ge steld was echter, dat het gehele vraag stuk der geboorteregeling moet wor den gezien als een stuk verantwoor delijkheid van de ouders: in gewe tensvragen tussen gehuwden mag nie mand treden. Ook onderzoek en voor lichting ter zake acht mr. De Vreeze geen taak van de overheid, maar veel eer van de huisartsen, terwijl op wet- fevend gebied de eerste verantwoor- elijkheid bij de justitie is gelegen. Dr. Klompé vroeg de aandacht voor de toenemende neiging de betekenis van de huisartsen terug te dringen. Zij zei wel het met de heer Suurhoff eens te zijn, dat de Kerken hierbij een gro te taak hebben. Staatssecretaris dr. A. J. H. Bartels maakte als verantwoordelijk bewinds man bjj dit onderwerp voor het eerst kennis met de Kamer, zij het in een openbaar commissiedebat. Hjj prees de bijzonder prudente wijze, waarop dr. Lamberts dit ernstige probleem aan de orde had gesteld. Hij zei dat hij voor op wilde stellen dat de discussie nooit tot gevolg zou mogen hebben, dat het respect voor grote gezinnen zou ver minderen. De regering met name heeft grote waardering voor de vaak grote inzet van de gezinnen bij hun taak. Een tweede duidelijke uitspraak van de staatssecretaris was: „Ik wil de ge zinsregeling in geen enkel opzicht in mgn beleid van Volksgezondheid be trekken. Het is een zaak van geweten en van mentaliteit van de gezinnen zelf. De overheid heeft alleen te wa ken, dat de bestaande methoden op het gebied van de geboorteregeling de volksgezondheid niet in gevaar bren gen. Ook moet zij veel aandacht schen ken aan de gevolgen van de toenemen de bevolking. De gehele planning, me de op het gebied van de ziekenhuis- bouw, hangt daar natuurlijk mee sa men." Dr. Bartels zei mèt mr. De Vreeze: de justitiële taak hoort thuis bij de mi nister van Justitie. Wel toonde de staats secretaris zich heel benieuwd hoe de Hoge Raad zal oordelen over de Utrechtse verordening terzake, die eveneens bij rechterlijke instanties aan hangig is gemaakt. Minister Veldkamp zei bij de voor lichting vooral een taak te zien voor huisartsen en zielzorgers; wil men dat zowel met lichamelijke als gees telijke asopeten rekening wordt gehou den, dan moeten persoonlijke adviezen van de huisartsen juist worden bevor derd. Aan het gebruik van bepaalde middelen zijn, aldus dr. Veldkamp, as pecten verbonden, die de overheid tot waakzaamheid dwingen. De wetgeving acht de minister op dit punt „op de hoogte van deze tijd." De heer Suurhoff repliceerde, dat een prudente benadering van de over heid de Juiste is, maar dat dit met wegneemt dat zij moet voorkomen, dat er plaatselijke verordeningen zijn die moeilijkheden in de weg leggen aan de genen die zich middelen willen aanschaf fen, omdat zij in geweten menen de geboorteregeling ter hand te moeten ne men. Het debat in de begrotingscommissie is slechts voorlopig. Er komt nog een plenaire zitting van de Kamer, waarin de begroting definitief moet worden vastgesteld. (Advertentie) MARKLIN het oudste en meest verkochte merk voor electrische treinen! (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 18 okt. De socialisti sche Tweede Kamer-fractie, die gis teren in het debat met minister Veld kamp in de commissievergadering zich fel verzette tegen de afschaffing van de rijkssubsidie op schoolmelk, is door de directeur-generaal voor de Volksge zondheid, prof. Muntendam, geestver want van de P.vJA., in het ongelijk gesteld. Prof. Muntendam verzette zich met de minister en de staatssecretaris tegen de opvatting van d Rotterdam se huisarts Lamberts, als zou met voorlichting aan de ouders niets te be reiken zijn tegen verkeerde voedingsge woonten. „Mijn ervaringen als arts des tijds waren anders", aldus de direc teur generaal. Hij zei dat de voorlich ting op ruime schaal waaraan ook de kruisverenigingen en wijkverpleegsters meewerken, juist een heel gunstig ef fect heeft op de allerarmsten; de kin dersterfte was daardoor zichtbaar ach teruitgegaan. Dr. Lamberts beriep zich op zijn er varingen in de grote steden, waar de voorlichting in gezinnen van ongeschool den niets zou uithalen; hij zei dat de kinderen van de/e gezinnen voor 35 procent aan bloedarm ede lijden. Dr. Veldkamp betoogde, dat het subsidie op de schoolmelk moet wegvallen, om dat er andere zaken zjjn van nog groter belang. „De Kamer zou mij eens moeten zeggen welke andere post ik moet schrappen", aldus de minister. Hij heeft een verhoging van diverse bijdragen tot een totaal van dertig miljoen gul den van zijn ambtgenoot van Financi en gedaan gekregen. „U had van de minister van Financiën 31.100.000 moeten eisen. Dit is onverantwoord", aldus de socialistische repliek. Op dat moment kwam de heer Muntendam de minister bijstaan. Dr. Lamberts wil eerst de voorlichting op peil brengen en eerst daarna tot afschaffing van het subsidie overgaan. Mr. De Vreeze P.) wees erop, dat bij de huidige welvaart deze subsi die niet meer behoeft te worden gege ven, wanneer de ouders maar wordt bijgebracht dat zij de melk zelf geheel moeten betalen. Het scheelt dan een bedrag van 2,40 per jaar per kind. Zelf verantwoordelijkheid dragen is be langrijker dan steunen op een rege- ringsbödrage, aldus mr. De Vreeze. (Advertentie) BUENOS AIRES, 18 okt. (AFP/Rtr). In Buenos Aires zijn gisteravond duizenden aanhangers van Peron slaags geraakt met de politie, die twee uur no dig had om de betogers uiteen te drij ven. Bereden politie gebruikte hierbij traangas en waterstralen. Verscheidene pistoolschoten werden gehoord en twee politiemannen werden door kogels ge wond. De ongeregeldheden begonnen na een openluchtbijeenkomst van ongeveer vijf tigduizend peronisten op het Once-plein, ter gelegenheid van het feit dat Juan Peron achttien jaar geleden aa: de macht kwam. De minister van binnen landse zaken, Juan Palmero, had ver gunning gegeven voor het houden van deze bijeenkomst, onder uitdrukkelijke voorwaarde dat er geen demonstraties zouden worden gehouden. De menigte was verhit door het afdraaien van ge luidsbandjes met de stem van Peron en diens overleden echtgenote, en trok met fakkels in optocht naar het congresge bouw. De politie hield de menigte tegen. Tientallen demonstranten werden gear resteerd of gewond. V(jf dagen geleden had de regering van dr. Arturo Illis de macht overge nomen en beloofd alle wetten, die de burgerrechten beperkten, te verzachten of op te heffen. Peron verblijft in ballingschap in Spanje. Hij heeft nóg een grote invloed op de Argentijnse arbeiders en vakbon den. (Van onze correspondent) GRONINGEN, 18 okt. De recht bank heeft vanmorgen een 47-jarige smid, thans gedetineerd in Breda, we gens poging tot Zware mishandeling veroordeeld tot zes maanden gevange nisstraf. Hij werd er van beschuldigd op 6 januari in het rijksasiel voor ter beschikking van de regering gestelden in Groningen, de onderdirecteur van het asiel, de heer Nanninga, aange grepen te hebben en gepoogd deze over de reling van de tweede verdieping te duwen. Dat gebeurde bij een op stand onder de verpleegden. De smid was de organisator van de opstand. Hij ontkende de onderdirec teurte hebben aangegrepen; wel had hij hem van zich af geduwd. De offi cier van justitie achtte het ten laste gelegde bewezen en eiste anderhalf jaar. De raadsman, mr. Seidel, uitte ern stige kritiek op de situatie in het asiel, de duur van de ter beschikking stel ling, waardoor een gevoel van onze kerheid bestaat. Hij vond hetgeen ten laste is gelegd niet bewezen en vroeg vrijspraak. De smid is ter beschikking van de regering gesteld en bij vonnis van de Groninger rechtbank van 25 oktober van het vorige jaar veroor deeld tot een jaar. Na de opstand van 6 januari is hij overgebracht naar B.eda. De rechtbank achtte poging tot dood slag niet bewezen. HEIDEN, 17 okt. Bjj K.B. is be noemd tot gewoon hoogleraar in de fa culteit der rechtsgeleerdheid aan de rijksuniversiteit te Leiden, om onder wijs te geven in de staathuishoudkunde der niet-westerse beschavingsgebieden, dr. W. BRAND thans buitengewoon hoogleraar aan deze universiteit.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 13