Macmiïlan afgetreden Lord Home nieuwe Britse premier Opstand in de gelederen der conservatieven „De man met de minste vijanden" H.&J.Lamp LUISTERRIJK GALADINER IN BANGKOKS GRAND PALACE John Jr. pleit voor John Sr. Kennedy ontvangt president Tito Uitnodiging aanvaard voor bezoek aan Joegoslavië Russen willen wel degelijk naar de maan li ErhardSteun aan Kennedy's streven naar ontspanning Ned. Bank beperkt kredietverlening Norm vastgesteld voor toelaatbare exoansie Schous -Het weer- afgerand Tffm "1* SAAB house of england Explosie in een negerkerk in V.S. finttbm1 NIEUWE BONDSKANSELIER geef mij maar Alléén bij Bril 44 Droog 6 0 0 BARKER'S BEHANG Saab rijden is veilig rijden fa. Flinterman Bejaardenbond bepleit interimregeling AOW 30-50 KORTING vruchtenyoghurt Bril 44 geeft méér korting! VRIJDAG 18 OKTOBER 1963 87ste JAARGANG No. 31568 FALCON TWEEDJASSEN weer service SPECIALE AANBIEDING 129.501 W* rj$Ë m im De Joegoslavische gastenhun gastheer en hun gastvrouw op het hordes van het Witte Huis tijdens het spelen van de vólksliederen. Van rechts naar links: mevrouw Tito, president Kennedy, president Tito en (gedeeltelijk zichtbaar) mevrouw Sargent Shriver, een zuster van president Kennedy. Zij verving mevrouw Kennedy, die pas vanmorgen vroeg van een buitenlandse vakantie in New York is teruggekeerd. (Advertentie) Dealer voor Haarlem en omstr. Zandvoortselaan 865, Tel. 42212 Het galadiner in het Grand Palace te Bangkok op de eerste dag van het Nederlands staatsbezoek aan Thailand. Koningin Juliana is ge zeten tussen koningin Sirikit en koning Phoemïbol. Camel is blauw! Van 189.50 - 289.50 tfï'fU/f „DE BRILLENSPECIALIST" wit of bruin» 80 ct heerlijk bij elke broodmaaltijd ook uw levens- middelenbedrijf verkoopt Finnbrod AMSTERDAM, 18 okt. Naar wjj vernemen heeft de Nederland- sche Bank de gedragslijn, krach tens welke de kredietverlening aan de particuliere sector aan be paalde normen is gebonden, weer ingevoerd. Deze werd op 7 janu ari van dit jaar opgeschort. haarden en kachels de laatste dikke mappen 44 44 44 44 44 44 4444 44 44 44 44 44 44 44 44 44 44 44 44 44 44 44 44 44 50 korting op alle brillen 1ANSSTRAAT 44 44 44 44 44 44 44 44 44 44 44 44 44 44 44 44 44 44 44 44 44 44 44 44 44 44 IUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 'Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk. Zeestraat 50: telet. 4790 Bijkantoor en Red IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 ftrectie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen, hoofdredactie. Drs. H. v. RUN en W. Severtn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents oer millimeter hoogte. Omroepers 16 cents oer m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor •dvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week f 2.65 per maanc. f 7.90 oei kwartaal. Voor klachten over de bezorging s avonds tussen 5.30 en 7 uur. tel. 20800. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 18 okt. Koningin Eliza beth II heeft Lord Home verzocht een nieuwe regering te vormen. Dit besluit kwam om een uur vanmiddag af na uren van spanning, over de vraag, wie Ha rold Macmiïlan, wiens ontslagaanvraag vanmorgen door de Britse monarche was ingewilligd, zou opvolgen. Koningin Elizabeth heeft Macmiïlan vanmorgen ln diens ziekenhuis opgezocht. Wie is de nieuwe eerste minister? De Times berichtte hedenochtend dat de koningin wellicht heden minister But ler zal ontbieden naar het Bucking ham Paleis. Het conservatieve dag blad de Daily Telegraph spreekt de Advertentie BARTEIJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BU KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Verwachting tot zaterdagavond, (opgemaakt te 11.15 uur). Droog weer met in de nacht en ochtend plaatselijk mist of laaghan gende bewolking en vooral in de middag enkele zonnige perioden. Zwakke tot matige wind tussen zuid west en zuid en tamelijk zacht weer. ZATERDAG: Zon: 7.10-17.40; maan: 8.52-18.51. (Advertentie) Rrrt.. Machinaal uw rollen afgerand. Plaktafel met borstel als koffer voor het meenemen. 600 dessins uit 5 landen in voorraad. Goede raad: alleen vékmensen helpen u. Kóm bladeren in de 100 reu- zenstalen van de Behangbar. Rollen op zicht mee! Of vraag de heel grote stalenboeken thuis! Gen. Cronjéstraat 135-Haarlem Telefoon (02500) 55432 (Advertentie) 12-persoons eet-, thee- en ontbijtservies „Exzehenz" van Hutschenreuther, Beiers porselein ln roomblank effen ■net rustiek varenreliif. Deel voor deel verkrijgbaar. Maar compleet gekocht ais «O-deKg 12-persoons servies hebte «Otientafion-gtridens „WINKEL VOL ONTDEKKINGEN" BMttJjortetnat 18, H wlem*ttL18574' verwachting uit dat niet minister Butler, maar minister- Lord Home zal worden ontboden. De Guardian be richtte dat Macmiïlan heeft besloten dat Lord Home hem behoort op te volgen. De Daily Mirror deelt deze mening en spreekt van een revolutie in het kabinet. De Daily Express meent eveneens dat Macmillans keuze is gevallen op Lord Home en zegt in een hoofdartikel, dat de keuze mis plaatst is. Een officieel bericht over de keuze kan elk ogenblik verwacht worden. Wat inmiddels zeker is, is dat, toen zich heden kort na middernacht het gerucht verspreidde dat Macmiïlan Lord Home zou aanbevelen als zijn opvolger, een aantal Lagerhuisleden en ministers groepsgewijze de koppen bij elkaar sta ken om te protesteren tegen de keuze van Lord Home. De opstand beperkte zich niet tot de conservatieven die Butler de aangewezen man vinden. Ook de aan hangers van minister Maudling kwamen in opstand De protesten zijn gedeeltelijk geba seerd op de overtuiging dat het on rechtvaardig is de meest bekwame man, minister Butler, te passeren, maar ook op de weerzin van een aantal conser vatieve Lagerhuisleden die zich erover ergeren da+ de nieuwe premier zou wor den gekozen uit het Hogerhuis. Het wekte drie jaren geleden grote verba zing en, bij de Labourpartij, hoongelach toen Macmiïlan besloot Lord Home te bene :me,i tot minister van Buitenlandse Zaken. Men meende dat althans de eer ste minister, de kanselier van de schat kist en de minister van Buitenlandse Zaken behoorden te worden gekozen u": de gelederen van het Lagerhuis. Een beshr' van Macmiïlan om nu Lord Home bij de koningin aan te bevelen a s zijn opvolger is voor vele Lager huisleden onaanvaardbaar, ook al kan hij krachtens de nieuwe adelwet zijn adellijke ran" prijsgeven en zich kan didaat stellen voor een Lagerhuiszetel. Bovendien is de indruk wijd verbreid dat Macmiïlan in het bepalen van zijn keuze niet de man heeft gekozen die de beste papieren heeft, maar de man die het geringste aantal vijan den heeft in de partij. Het zou iro nisch zijn indien Macmïllans voor keur voor Lord Home een storm zou ontketenen welke minister Butler aan het bewind zou brengen. Macmiïlan ontving gisteren wederom een stroom van bezoekers, ministers en partijleiders die hem kwamen inlichten over de gevoelens van de conservatie ven in Hoger- en Lagerhuis en in de kiesdistricten. Hij had het zo onredelijk druk dat zijn artsen zich gedwongen voelden een waarschuwing te uiten dat zijn herstel langere tijd zou vergen ten gevolge van zijn drukke werkzaamhe den m het ziekenhuis. 'r rare a WASHINGTON, 18 okt. - (Reuter, UPI) John Kennedy .Jr., de driejarige zoon vb., president Kennedy, heeft gis teren, tijdens de ontvangst van de Joe goslavische president Tito op het Wit te Huis, gezorgd voor een komisch in cident. Juist toen John Sr. bezig was met de begroeting van zijn Oosteuro- pese gast, begon John Jr., die samen met enkele vriendjes e.ju plaatsje had gekregen op het bordes, met luide stem te roepen: ,,Wij willen Kenne dy!" Terwijl de omstanders in lachen uitbarstten werd het knaapje haastig weggeleid, wellicht om te voorkomen dat hij ook nog „Weg met de Republi keinen-" zou gaan roepen. In ieder ge val heeft hij bewezen dat de politieke indoi '.rinatie in Huize Kennedy perfect is. Overigens: John's oudere zusje, Ca roline, bevond zich eveneens op het bordes. Zij gedroeg zich keurig en hoefde niet te worden weggeleid. President Tito was gisteravond per hefschroefvliegtuig uit Williamsburg in de Amerikaanse staat Virginia in Washington aangekomen. President ROTTERDAM, 18 okt. De Neder landse bond voor Ouden van Dagen heeft in een adres aan de ministerraad gepleit voor een interimregeiing AOW. Het hoofdbestuur wijst erop, dat de door de minister nagestreefde verbe tering van de AOW per 1 januari 1965 voor een aantal hoogbejaarden, die in zorgelijke financiële omstandigheden verkeren, te laat zal komen. Daarom dringt het hoofdbestuur er bij de minis terraad op aan, nog dit jaar een inte rimregeling in te voeren, waardoor de levensomstandigheden voor deze be jaarden zullen verbeteren. Kennedy ontving hem met alle mili taire eer, o.a. 21 saluutschoten. ,ïk ben er zeker van", zo zei hij tot Tito, „dat u hier met warmte en gastvrijheid zult worden ontvangen welke vriendelijke woorden echter niet konden verhinderen dat onge veer gelijktijdig een demonstra tie van Amerikanen van Joegoslavi sche afkomst langs het Witte Huis trok om tegen Tito's bezoek te de monstreren. Tito, die in het Engels antwoordde, dankte voor de „vriendelijke ont vangst" en merkte op, dat het steeds de politiek van zijn land is geweest goe de betrekkingen met de V.S. te onder houden. Wat die „vriendelijke ont vangst" betreft: de betogers droegen borden mee, waarop de Joegoslavische president werd uitgescholden voor „ty- ran", „moordenaar" en „spion van Moskou". Na de besprekingen tussen Kennedy en Tito, die geheir. waren, gaven bei de presidenten een communiqué uit, waarin o.m. staat dat Kennedy een uitnodiging van Tito om een bezoek aan Joegoslavië te brengen heeft aan vaard. Een datum voor dit bezoek is echter nog niet vastgesteld. De twee staatshoofden zeggen in hun communiqué, dat het gevaar voor oor log alleen kan worden verminderd als alle landen naar vrede streven. Het kemstopverdrag wordt in dit verband een „belangrijke eerste stap in de rich ting van een vermindering van de spanning" genoemd. In het communiqué wordt voorts ge sproken over een uitbreiding van de wederzijdse handel, economische con tacten en uitwisselingen op cultureel, wetenschappelijk en ander gebied. Tito bracht de V.S. dank voor hun hulp aan Joegoslavië in het algemeen en hun recente hulpverlening aan de slachtoffers van de aardbeving in Skoplje in het bijzonder. Volgens wel ingelichte kringen aanvaardde hij een aanbod van Kennedy, dat de V.S. over tollige Amerikaanse milite're ond.rko- mens naar Skoplje zuilen sturen, waar door tienduizend bewoners van die ge teisterde stad weer een dak boven hun hoofd zullen krijgen. GENèVE, 18 okt. (UPI) Op de Geneefse conferentie voor radioverbin dingen in de ruimte is een Russische verhandeling verspreid, waaruit blijkt dat de Russen hun voorbereidingen voor een reis naar de maan voortzet ten en het idee van een maanreis niet hebben opgegeven. Zonder gewag te maken van het re cente voorste] van president Kennedy het avontuur samen te ondernemen, wordt in de Russische verhandeling op gemerkt: „Hoe verder de m-ns in de ruimte doordringt, hoe duidelijker het wordt, dat problemen op deze schaal alleen kunnen worden opgelost als ze collectief worden aangepakt, onder omstandigheden van vreedzame sa menwerking". Het Russische ruimteonderzoek, zo wordt verteld, beweegt zich op vier terreinen: 1. Onderzoek van de natuurkundige eigenschappen van de maan, 2. Onderzoek van de ruimte tussen aarde en maan, 3. Onderzoek van de planeten ln het zonnestelsel en de interplanetaire ruimte, 4. Medisch en biologisch onderzoek naar de omstandigheden voor de be mande ruimtevaart. (Advertentie) Die luchtig-lichte, toch zo warme cameljassen heeft House in blauw, bruin en naturel. Ook camel met Alpacal Joyeuze raglan- typen, fraai gevoerd. (Advertentie) op de NORMALE prijzen envoor iedereen! 2 jaar garantie Leden CO-OP HAARLEM dividendzegels JANS STRAAT 56 Let u vooral op het juiste nummer 56 CHATTANOOGA (Tennessee) 18 okt. (Rtr) Een negerkerk in het hart van de Amerikaanse stad Chattanoo ga is gisteren door een ontploffing ver woest. De explosie deed zich voor na dat er brand was uitgebroken. (Advertentie) finnbrod BONN, 18 okt. (UPI) De nieuwe Westduitse bondskanselier, Ludwig Er- bard, heeft vandaag verklaard, dat zijn regering haar steun en goedkeuring geeft aan de Amerikaanse onderhande lingen met de Sovjet-Unie met het doel partiële overeenkomsten te bereiken om de spanningen in de koude oorlog te verminderen. In zijn eerste regeringsverklaring in de Bondsdag zei de nieuwe kanselier dat hij geloofde in algemene en gecon troleerde ontwapening als het enige vei lige middel om de oorlog voorgoed te voorkomen. „Maar aangezien wjj begrij pen dat algemene en gecontroleerde ontwapening alleen stap voor stap tot stand kan worden gebracht, is het in ons eigen belang om ook samen te wer- ken in wereldwijde partiële maatrege len, zolang vaststaat dat zij geen ver andering brengen in de machtsverhou ding tussen Oost en West, die ten onzen nadele is en geen discriminatie jegens ons inhouden." In overeenstemming met de politiek van zijn illustere voorganger. Konrad Adenauer, verklaarde Erhard, dat het de plicht van zijn regering was om de wereld voortdurend te wijzen op de nog onopgeloste Duitse kwestie. „Het Duit se vraagstuk is een van de voornaam ste oorzaken van de spanning in de wereld en wij hoeven niet te hopen dat deze spanningen weggenomen zullen worden indien dit vraagstuk onopge lost blijft. „In geen geval zullen wij bereid ziin een maatregel goed te keu ren, die de onbevredigende stand van zaken met betrekking tot het Duitse vraagstuk zou verslechteren instede van te verbeteren zij het een maat regel, die de onnatuurlijke verdeling van ons land zou sanctioneren of con solideren, zij het dat het regiem in de door de Sovjets bezette zone zou wor den erkendaldus Erhard. „Dit blijft het voornaamste beginsel van onze politiek want het regiem, dat in dat deel van Duitsland is ingesteld, vertegenwoordigt niets meer dan een door buitenlandse overheersers geves tigde tyrannie, die tegen de wil van de overweldigende meerderheid van het onderdrukte deel van ons volk, de vrije verbindngentussen hen en ons heeft verbroken en de mensen, die daar le ven, de meest elementaire politieke en menselijke rechten onthoudt." „Men heeft ons gezegd, dat de verde ling van ons land een realiteit is die aanvaard moet worden. Natuurlijk is het een realiteit, maar dan een on draaglijke. Ook een ziekte is een reali teit, maar niemand zal een andere die tracht zichzelf te beschermen tegen, of te genezen van, een ziekte, dit verwij ten" En dan bijna dreigend: „De wil van het Duitse volk om zijn eenheid te her stellen is een veel krachtiger realiteit want de geschiedenis heeft aangetoond dat de elementaire drang van een na tie om voor haar eenheid en vrijheid te vechten, een van de grootste krachten ter wereld is." „Maar", zo vervolgde Erhard, „de bondsregering beseft dat alle stappen naar hereniging ..noodza kelijkerwijs gebonden moeten zijn aan maatregelen betreffende de veiligheid. Wij zijn er ons van bewust, dat in dit opzicht de belangen van andere volke ren en landen eveneens zijn betrokken, (Van een onzer redacteuren) Met het oog op de. voortgezette om vangrijke kredietvraag van het bedrijfs leven en de invloed die deze nog zou kunnen ondergaan van de recente eco nomische en financiële ontwikkeling heeft de Nederlandsche Bank, zo deelt zq mee, in overleg met de representa tieve organisaties van het bankwezen tot wederinvoering van de gedragslijn besloten. De voor de periode september tot en met december 1963 toelaatbaar geachte expansie van de kredietverle ning is gesteld op 4 procent van de gemiddelde stand der kredietverlening m het eerste halfjaar 1963. Als alternatieve norm geldt een maxi male stijging van de kredietverlening met twaalf percent ten opzichte van het gemiddeld uitstaande kredietbedrag in de overeenkomstige driemaandelijk se periode van het vorig jaar. Worden beide normen overschreden dan zullen de individuele instellingen die zich aan overschrijding van de nor men hebben schuldig gemaakt, door de Nederlandsche Bank worden uitgeno digd een renteloos deposito bq haar aan te houden. Bij het voorgaande kan worden aan getekend dat de vastgestelde norm door de gekozen basisperiode (eerste halfjaar) ruim is gesteld. Op grond daarvan mag worden verwacht dat de kredietverlening vooralsnog bin nen de perken zal kunnen worden gehouden, zodat het niet nodig zal zijn dat in de resterende maanden van dit jaar reeds strafdeposito's moeten worden opgelegd. Wellicht zullen enkele instellingen de normen reeds hebben overschre den, maar deze overschrijding zal waar schijnlijk worden gecompenseerd door andere instellingen die beneden de toe gestane normen zijn gebleven. In eer ste aanleg is immers de totaliteit van de verleende kredieten bepalend voor het al of niet opleggen van strafdepo sito's aan de individuele instellingen die de perken te buiten zijn gegaan. zoals wij van onze naburen verwachten, dat zq begrip tonen voor ons verlan gen naar vrijheid en het herstel van onze nationale eenheid, zo moeten wij zelf bereid zijn consideratie te hebben voor hun gewettigde belangen." De bondskanselier herinnerde eraan dat aan het einde van de oorlog de vier grote mogendheden de Verenig de Staten., Groot-Brittannië, Frankrijk en de Sovjet-Unie verplichtingen ten opzichte van Duitsland als één geheel op zich hebben genomen en „nu ge steld zijn tegenover de bijzondere ta ken in verband met een regeling van het Duitse vraagstuk en van veilig heidsproblemen." „Deze taken zouden kunnen worden verricht door een orgaan, ingesteld door de vier mogendheden, dat zijn werk doet tot een definitieve regeling in vrede is bereikt", zo stelde Erhard voor. „Hier mee zou worden voldaan de op 9 okto ber 1962 door de Duitse bondsdag goed gekeurde resolutie." Deze resolutie, die met stemonthouding van de sociaal-de mocraten werd aangenomen, beoogde o.a. de oprichting van een permanen te commissie van de vier mogenheden die aan het werk moet blijven tot Duits land op basis van het zelfbeschikkings recht zal zjjn herenigd. Alleen met een herenigd Duitsland, aldus Erhard, kan een vredesverdrag worden gesloten, en alleen bjj dat ver drag kunnen de definitieve grenzen van Duitsland worden vastgesteld „die vob gens de thans geldende wettelijke me ning nog steeds zjjn zoals die van 81 december 1937." 55 (Advertentie) De stapel slinkt. Kom vlug (of bel 11266, na 6 uur 54579) als u de complete dikke map vol folders over haarden en kachels wilt. VEERTIEN merken in VIJF EN VIJFTIG modellen voor hoofd verwarming heeft Schous, en TIEN merken in VIERENTWIN TIG modellen voor bijver warming. Achter de oude. Sint Bavo al 81 Jaar lang: keus, techniek, advies, plaatsing, ser vice - koml Schous service is (voor en na) een vakman huishoudafdeiing Haarlem - TeL 11266 (02500) Oude Groenmarkt 14-16 Voor bitichtingen na 6 uur tel. 54579-02500 Voor service na 6 uur tel. 50989-02500 (Advertentie) ybnt YV 638 (Advertentie) Leden van de Co-op Haarlem nog 5 extra korting, niet ala dividend, maar rechtstreeks aan henzelf uitbetaald. de zaak met twee etalages

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 1