VERGETEN VLUCHTELINGEN VAN EUROPA Drieduizend mensen Griekenland moeten uit de narigheid verlost Berooide Roemeense olie magnaat: „Oud worden is langzaam doodgaan" HUN LAATSTE Kozakken in bejaardenhuis rPioniers voor den vluchtelingen F Episcopaat Helpt Griekse vluchtelingen Humor uit de Sovjet-Unie Directies tot typografen: normaal c.a.o.-overleg „Koude oorlog vergeefs" Van econoom tot politicus Meest urgent „gezondheid' KATHOLIEKE CAFÉHOUDERS ONTEVREDEN Onovertroffen sociale werksters X Geen slachtoffers Britse straaljager bij Eindhoven neer gestort Multïper RImultiper N V. VRIJDAG 18 OKTOBER 1963 PAGINA 5 ATHENE, 18 oktober. Met het verongelijkte gezicht van een koning in balling schap drong hij zich naar voren. Dat was in een kamertje van een bejaardenhuis in de Atheense voorstad Kareas. Tegen de berghelling rijzen flatgebou wen, winkels, werkplaatsen, kin derbewaarplaatsen en verschillen de tehuizen omhoog. Er wonen voornamelijk vluchtelingen, die Uit de ellende der kampen zijn verlost. buitenlandse kroniek In een vluchtelingenkamp is ieder zo zijn eigen vuilnisman, maar dan heet vuilnis „voorraad"die op het dak bewaard wordt. Overi gens: zo ziet een kruidenierswinkeltje van een Atheens kamp eruit. LESLIE B. GOODYEAR ANNA AMIRA Griekenland is dus weinig be- voordeeld. Een hooggeplaatste Griekse econoom, verbonden aan I de E.E.G. zei mij dat hij onmoge- PÜ lijk optimistisch kon zijn over de toekomst van zijn land. „Maar De grootmoeder werd vergeten, de kleindochter hoopt een beter lot te treffen. De steppencavalerist heeft nog wat plezier van vroeger kunnen bewaren. evenmin pessimistisch, want wij zijn een volk van strijders dat zich wel staande kan houden." HENK SUÈR. Dat er in Kareas geen ellende meer tg, mag men niet beweren. Ik was in zo'n bejaardentehuis in gesprek met -N Zoals in Engeland Eden lange tijd „kroonprins bleef, vóór hij in 1955 Churchill als regeringsleider kon op volgen, zo heeft nu in Duitsland Erhard ook veel geduld moeten heb ben. Maar Eden was Churchills keus, terwijl Adenauer zich zo lang moge lijk bleef verzetten tegen zijn opvol ging door Erhard. Die verkiezing van Erhard tot Bondskanselier is deze week in de Bondsdag vlotter verlopen dan aanvankelijk verwacht was, en ook de vorming van het nieuwe kabi net is verrassend snel gegaan. Niet alleen werd de nieuwe Bondskanselier reeds bij de eerste stemming aange wezen terwijl men rekening had gehouden met twee of drie stem mingen maar hij kreeg bovendien een aanzienlijke meerderheid. Op Erhard werden immers 29 stemmen meer uitgebracht dan het vereiste minimum van 250. Dit is vooral veel zeggend, als men vy bedenkt dat Aden auer in 1949 slechts 1 stem meer kreeg dan bet noodzakelijke aantal, «n in 1961 8 stemmen meer. Die uitslag is kenmerkend voor de populariteit bij bet parlement van de voormalige Westduitse minister van economische zaken, die nu met de leiding van de regering is belast. Uiteraard stemden de socialisten tegen, maar behalve de C.D.U. en de C.S.U. stonden ook de Vrije Demo craten achter Erhard. Die Vrije Democraten, of liberalen, hebben overigens een goede prijs weten te be dingen voor hun medewerking. Aan bun leider. Mende, werd in het coa litie-kabinet de belangrijke portefeuille toegewezen van zaken betreffende heel Duitsland; een portefeuille die tot nog toe beheerd werd door de Christen-Democraat Barzel. Als com pensatie heeft de C.D.U. nu het ministerie van vluchtelingenzaken overgenomen van de Vrije Democra ten, de F.D.P., en uiteraard is Erhards eigen voormalige departe ment, economische zaken, weer aan een C.D.U.-Iid gegeven. De conti nuïteit in de buitenlandse politiek is verzekerd doordat Adenauers minis ter van buitenlandse zaken, Schröder, op zijn post gehandhaafd bleef. Dit is vooral belangrijk, omdat Erhard op dit terrein zelf nog niet zo veel erva ring heeft, al is hij goed op de hoogte van de economische aspecten van de Europese integratie. De nieuwe bewoner van Palais Scbaumburg zal het niet gemakkelijk vallen de taak van de gewiekste poli ticus Adenauer over te nemen. Poli tiek en economie zijn in de staatkunde ten nauwste verweven, maar een goed econoom is nog niet altijd een goed politicus. Als econoom heeft Erhard, de man van het Wirtschaftswunder", een voortreffelijke naam, maar zijn politieke bekwaamheid zal hij nog moeten bewijzen. Hij is goed begon nen, gezien de meerderheid waarmee hij gekozen werd en gezien het tempo Waarin hij een regering wist samen te stellen. Opmerkelijk is ook dat de leider van de Beierse C.S.U., Strauss, die geen vriend van Adenauer is. Woensdag in een dagbladartikel Erhard veel lof heeft toegezwaaid. De gemoedelijke Erhard is bij het grote Duitse publiek meer gezien dan de stugge Adenauer, maar over Erhards kwaliteiten als Bondskanse lier kan men zich geen oordeel vor men voor men hem enige tijd aan het werk heeft gezien. Niet alleen in Duitsland, maar ook elders in de wereld, wacht men met spanning af, hoe hj} het er af aal brengen* Anna Bojachi, een weduwe van tachtig jaar uit Roemenië. Haar familie was van Griekse herkomst. Met haar in middels overleden broer week zij in 1950 uit naar Thracië, vandaar naar een kamp in Saloniki en toen kwam die kamer in het bejaardentehuis, waar ze haar eigen potje kan koken. Men heeft haar een pensioentje van 500 drachmen, zestig gulden in de maand gegeven, waarvan ze achttien gulden moet afstaan voor de algeme ne voorzieningen. Ze kan soms wat bijverdienen met het kantwerk dat ze met haar beverige vingers maakt. Ze vertelde dat ze zo bang was voor de winter, want ze had niets om te sto ken. De dokter kwam één keer in de week, maar voor medicijnen had ze geen geld. En toen drong die man met zijn ver ongelijkte gezicht zich op. Ik voelde mij een oeetje kwaad worden. Eer probleem in Griekenland zal het werk zijn van hem en zijn staf. En dat wel in samenwerking met de Griek se autoriteiten, want die laten zich niet graag passeren, hoewel men ze, blijkens mijn persoonlijke erva ringen moeilijk voortvarende pio niers kan noemen in het oplossen van vluchtelingenvraagstukken. De Grieken hebben al zó lang zoveel narigheid van allerlei aard aan hun hoofd gehad, dat ze niet gewend zijn speciale aandacht te geven aan de talloze vluchtelingen in hun land. Tienduizenden zijn er in de loop der tijd al geëmigreerd. Maar dat was, zegt de heer Goodyear spottend, vaak een soort horse dealing". Al leen wie gezond, sterk en geschikt was, kreeg gelegenheid tot emigra tie. Tbc was voor een vluchteling zoiets als een „kus van de dood zodat dergelijke patiënten achterble ven. Maar toen men op deze mis stand goed attent was gemaakt, kre gen ook de tbc-patiënten volop hulp van het Hoge Commissariaat. „De overgebleven hulpbehoeven de vluchtelingen van Griekenland," zo zegt de heer Goodyear, „zijn overwegend mentaal gehandicapten. En die worden maandelijks met ge middeld veertig vluchtelingen uit Al banië vorige maand 500 Joe goslavië en Bulgarije aangevuld. HENK SUèR ATHENE, 18 oktober Op verscheidene tochten door vluchtelingenkampen in Grie kenland is de knappe Anna Amira uit Athene mijn gids en tolk geweest. Zijzelf is een doch ter van een uit Turkije gevluchte Griek. „Mijn vader heeft zich ech ter nooit een vluchteling gevoeld en met deze mentaliteit heeft hij zich in zijn stamland een goed bestaan kunnen veroveren," vertelt ze. Er waren ook andere jonge vrouwen die mij bij mijn contacten met de vluch telingen hebben geholpen en van wie ik slechts de voornamen heb kunnen onthouden: Irene, Dorothea, Helena en Eli. Bij elkaar vormden zij het verreweg beste team sociale werk sters van Griekenland, de beste die ik ooit heb ontmoet. Zij hebben een academische opleiding achter de rug en daarna nog jarenlang In Euro pese landen (ook Nederland) en aan Amerikaanse universiteiten gestu- studeerd. Deze vrouwen zijn als geen ander op de hoogte van de ellende der vluchtelingen in Griekenland. Want ze komen er bijna dagelijks. Zij ma ken deel uit van de staf van de heer Leslie A. Goodyear, de vertegen: woordiger van de Hoge Commissa ris der Verenigde Naties voor Vluch telingen. De heer Goodyear, een energieke, mededeelzame Brit, is met een Griekse gehuwd en woont nu twaalf jaar in Athene. Het defi nitief oplossen van het vluchtelingen- Arm als de straatstenen kwam hij om streeks 1950 in Griekenland aan, met zijn vrouw. Kinderen had hij niet. De hulp van vroegere zakenrelaties stelde hem in staat in Zwitserland een pro ces te beginnen tegen de Roemeense regering, die hem van zijn bezittin gen had beroofd. De uitspraak van het Hof was. dat hij recht heeft op 2225 ton olie; dat was de voorraad op het ogenblik van de nationalisering. Het is een deftig, doch waardeloos stuk pa pier. Detsikas Panagiotir moet met zijn vrouw leven van een maandelijkse toe lage van 750 drachmen, 90 gulden. En voor het overige mag hij op zijn oude dag bitter dromen van zijn vroegere villa en zijn paarden. Een broer en een zuster van hem zijn terechtgekomen in Zuid-Albanië. Alleen zijn zuster schrijft nog wel eens. „Heel sombere brieven; ze vra gen telkens om hulp." De bejaarden in zijn voetspoor knikten tijdens zijn relaas telkens in stemmend en ernstig; eveneens Roe- meniërs, nog altijd gekweld door het vroegere standsgevoel, dat hen onder danig doet opzien naar de ontluis terde oliebons. Hij leek mij een nie\ zo bijster aardige man en ik zou hem niet willen afschilderen als hev schuldeloze slachtoffer. Maar tra gisch was hij wel, een geamputeerd stuk leven. Voor hem was ouder wor den langzaam doodgaan, eenzaam en miskend in een vreemde omgeving. Later trof ik in een bejaardenhuis in Noord-Griekenland nog zo'n man, een Rus, genaamd Rechet- nikova. De vergeelde foto's aan de wand sjieke parties, club feesten, concerten toonden dat hij in zeer goede doen was geweest. Hij zei dat hij schilder was, maar zijn landschappelijk zondagswerk, zoals het veelvoudig aan de muur hing, was eer der de therapie van een eindeloos ver veeld mens, dan kunst of getuigenis. Hij sprak voortreffelijk Frans. Hij noemde zich de zoon van een fabri kant uit Moskou. Zoonlief was muziek Op dit moment zijn er in Griekenland ongeveer 16.000 vluchtelingen, van wie bijna de helft Grieken zijn uit de Bal kan en Rusland, 7000 Armeniërs, 800 Wit-Russen en 200 Assyriërs. Men be- sehotrvt de meeste van hen als geïnte greerd, hetgeen eigenlijk alleen maar wil zeggen dat zij nu geen directe ma teriële hulp nodig hebben. En er zijn er 5000 die deze hulp (woningen, vak opleidingen, bedrijfsleningen, lijfren tes e.d.) wel behoeven. Er is een be perkt fonds, maar het Hoge Commis sariaat voor de Vluchtelingen hoopt en verwacht dat Nederland nu nog de noodzakelijke drie miljoen gulden voor 3000 vluchtelingen bijeen zal brengen, waarmee het meest urgente deel van het vluchtelingenprobleem opgelost kan worden. De vraag dringt zich op waarom de vluchtelingenellende meer dan veertig jaar moest slepen. Waarom is Grieken land zelf niet in staat geweest er af doende tegen op te treden. Na enke le tochten dwars door het land, heeft men al een deel van het antwoord in- gez'en. Men passeert tientallen dorpjes waar de inwoners het nauwelijks veel beter hebben dan de bevolking van de vluchtelingenkampen. Griekenland door de eeuwen heen geteisterd dooi onderdrukkers en oorlogen, is een doodarm land. Het nationale inkomen per hoofd is ongeveer een kwart van biedig verplaatste de oude mevrouw Bojachi zich naar de achtergrond. En eerbiedig, bij het onderdanige af, wa ren ook een paar bejaarden die in zijn voetspoor waren meegekomen. Ik moet zeggen: de man dwong met zijn kaars rechte houding een zeker respect af. Hij wilde niet gaan zitten. Zijn naam was Detsikas Panagiotir; 75 jaar en afkomstig uit Prachowa in Roemenië. Zijn verhaal werd snel verbazing wekkend. Detsikas Panagiotir was een zeer rijk man geweest, eigenaar van een groot olieveld in Prachowa. Hij was getrouwd, woonde in een villa en hield auto's en paarden. De naam van zijn handelsfirma was Astraromuna en hij verkocht zijn olie naar Italië, Oos tenrijk en Zwitserland. Communist had hij niet willen worden. Zijn olieveld en zijn firma en al zijn bezittingen wer den genationaliseerd en hij was op slag dertien miljoen dollar armer. gaan in d in studeren aan het conservatorium m de stad die voor hem nog St. Pe tersburg heette. De cello die nu in de hoek van zijn kamertje stond, vertel de daar nog van. Vrijwillig had hij het Nederlandse. Van de Griekse be roepsbevolking is één op vijftien werk loos. Vele kinderen doen van jongsaf mee om de kost voor het gezin te verdienen. Jongetjes van tien jaar ven ten op straat met kauwgom en brief kaarten, ze helpen tot diep in de nacht in café's en restaurants. De belangrijkste bron van inkom sten van Griekenland is buitenlandse hulp, waardoor het dus een echt ont wikkelingsland is. Verder brengen scheepvaart, toerisme en tabak nog geld binnen. Het zou met zijn uitste kende tabak, zijn wijn en zijn fruit veel gegadigden voor zijn export kun nen vinden, ware het niet dat het land door zijn afgelegen ligging in een slech te concurrentiepositie staat ten opzich te van bijvoorbeeld Italië en Spanje; de vervoerskosten worden te hoog. Ook voor buitenlandse industriële vestigin gen is het niet bijzonder aantrekkelijk, daar het geen nabij achterland bezit voor de afname. zich indertijd aangemeld in het tsa ristische leger, maar toen die zaak eenmaal verloren was, had hij zich bij de grote stroom vluchtelingen go- schaard. Van 1920 af zat hij in Grie kenland, vluchteling, met een kramp achtige nonchalance de artiest uithan gend, maar nu met het eind van zijn leven in zicht. Het bejaardentehuis waar men hem een kamer had gegeven met een pensioentje was werkelijk niet minder dan een gemiddeld bejaar dentehuis hier. Maar de heer Rechet- nikova vond in deftig Frans dat het een varkensstal was. Als hij gezegd had dat hij zo slecht kon opschieten met de andere bewoners van het huis dan zou ik misschien kunnen beamen dat je niet zo maar met ie dereen vriendschap kan sluiten. Er zaten in het tehuis ook een aantal kozakken, die nog enigszins aan hun legendarische faam beantwoordden. Met daverend plezier haalden zij mij binnen. De vrouw die mijn gids was, moest zich de boerse charme van hun handkussen laten welgevallen. Hun vreugde was aanstekelijk. Het beet je plezier dat hun op hun oude dag nog restte, genoten zij tenminste met volle teugen. Maar hoe bestaat het dat iemand na meer dan veertig jaar nog altijd de steppencavalerist van zijn wilde jeugd niet afgewor pen heeft? Hun leven is voorbij ge daan als een lauwe stofwind over de lege vlakte. Zij hebben te weinig kansen gehad om er iets van te ma ken. Zij hadden het ongeluk te ho ren'tot de vergeten vluchtelingen van Europa en vierden onopgemerkt hun veer tigj arig vluchtelingen j ubileum Maar uiteindelijk hadden zij nog het gelukje onlangs een plaatsje te krij gen in een bejaardentehuis en dat was iets waar lang niet al hun lotgeno ten mee begunstigd werden. Tussen de tienduizenden van niets wetende vluchtelingenkinderen in Griekenland en die talloze be jaarden met hun verloren leven, ligt het vraagstuk dat al veel te lang om een oplossing smeekt. Veel is van zelf opgelost doordat meer dan ander half miljoen vluchtelingen in Grieken land er in slaagden te emigreren. Ook van de meer dan 50.000 die na de jongste wereldoorlog het land binnen stroomden (uit de Balkan-landen en Rusland, veelal mensen van Griekse origine) hebben de meeste hun weg al gevonden. UTRECHT, 18 okt. (KNP) Op 2) oktober doet de „Stichting Neder lands Comité Vluchtelingenhulp 1963" een dringend beroep op heel het Nederlandse volk in de nood van de vluchtelingen in Griekenland en Tur kije hulp te bieden. De zeer moei lijke omstandigheden, waarin deze vluchtelingen al jarenlang verkeren, maken een bijzondere hulpactie in wereldverhand en interkerkelijk van opzet noodzakelijk. De bis schoppen doen dan ook een beroep op de katholieken van Nederland op grootmoedige wijze hun steun te ge ven om het lot van hun lijdende me demensen te helpen verlichten. (Advertentie) ^6 NATUURZUIVER OPWEKKEND VERKWIKKEN! MOSKOU, 18 okt. (UP1) Een correspondent van het Amerikaanse persbureau United Press Internatio nal heeft in Moskou enkele grappen verzameld, die daar momenteel veel opgang maken. Een daarvan gaat natuurlijk over de ruimtevaart. Een man belt aan bij het huis van Joeri Gagarin. De deur wordt ge opend door Joeri's zoon. Gagarin maakt op dat moment zijn omwen teling van één uur rond de aarde. „Is je vader thuis?", vraagt de bezoeker. „Nee", antwoordt het kind, „hij zit in de ruimte, maar hij komt over een uur terug." „En je moeder, wanneer komt die thuis?" ,fDat weet ik niet, die staat in de rij voor sinaasappelen en hoelang dat duurt weet je nooit." Een ander fijn grapje is dit: „Ik hoor dat Hotel Peking nu een andere naam heeft gekregen?" „Inderdaad, het heet nu Hotel Washington." En deze: De Chinees-Russische oorlog is uitgebroken. Op de eerste dag nemen de Russische troepen twee miljoen Chinezen gevangen. Op de tweede dag vijf miljoen. Op de derde dag tien miljoen. Op de vierde dag capituleren de Russen. GRONINGEN, 18 okt. Op de rijks straatweg te Harenermolen is gister middag de 43-jarige grossier C. O. Bijs- terveld uit Haren om het leven geko- men, doordat zijn bestelauto in botsing kwam met een vrachtwagen. EINDHOVEN, 18 okt. In de vroe ge middag van donderdag is een Brit se straaljager van de Duitse basis Geilenkirchen neergestort op het mili tair domein Helketere in Belgisch Lim burg, op de weg Hasselt-Eindhoven. De twee inzittenden konden zich met de schietstoel redden en bleven onge deerd. Het toestel, dat in een weiland neerkwam, brandde geheel uit. Het ongeluk gebeurde op een oefen- vlucht. Naar de oorzaak van het on geluk wordt door een Brits-Belgische commissie een onderzoek ingesteld. (Advertentie) flfel 1e v. d. Konstraat 275-285 Den Haag -MeT. 11 64 60 - (Advertentie) Elke OLVEH polis is winstdelend. AMSTERDAM, 18 okt. De direc ties van het Algemeen Handelsblad, de N.V. De Arbeidei spers, Het Pa rool, De Telegraaf-Het Nieuws van de Dag, de drukkerij C. A. Spin en Zn, het dagblad Trouw, de Tijd-Maasbode, de Volkskrant en het Financiële Dag blad hebben zich met een persoonlijk woord gericht tot de in hun bedrijven werkzame typografen. Aanleiding daartoe vormt eer 13 oktober door de „Commissie van vertegenwoordigers van het personeel van krantenbedrij- ven en grote grafische bedrijven" uit- gegeven cornmun'~ué, waarsan de in houd deze directies dermate afkeurens waardig, zowel van toon als van aan bevolen maatregelen voorkomt, dat zij menen niet te mogen zwijgen. „Om de eisen van loonsverhoging en verlenging van de vakantie kracht bij te zetten" aldus het rondschrijven der directies „worden niet alleen de bonafide vakorganisaties met een „re organisatie" bedreigd, dat wil zeggen beroofd van het vertrouwen, dat nodig is om onderhandelingen voor een nieu we cao te voeren, doch het commu niqué gaat veel verder. Het spreekt ten aanzien van de werkgevers in de grafische industrie zelfs van het voort zetten van de „koude oorlog". Dit van onverantwoordelijkheid getuigende stuk is gepubliceerd door een groepje mensen dat daarin beweert te spreken voor alle grafici. Het is tegen de ondermijnende strekking van dit stuk, dat wij onze st wensen te verheffen omdat dit een weg is die alleen maar tot mis verstanden, chaos en catastrofes kan leiden". Het is waarlijk niet zo aldus de directies „dat in de dag bladbedrijven te Amsterdam exorbi tante winsten worden gemaakt. Noch kunnen de verkoopsprijzen naar wille keur worden verhoogd. Werknemers, die in geëmotioneerde stemmingen ex treme loonsverhogingen eisen en daar voor het werk stilleggen zagen aan de tak, waarop zij zitten". „De directies van de dagbladen wen sen de personelen uitdrukkelijk mede te delen, „dat zij geen koude oor,tg, ja geen enke' oorlog wensen". Ook wensen zij de ondergang van de vak organisaties niet, „de ondc "ang die door uw nieuw opgeworpen woordvoer ders „reorganisatie" wordt genoemd' Zij d len de personelen mee, dat nj weigeren koude oorlog als een moder ne en doeltreffende maatregel te be schouwen. „Wie hiertoe wenst over t« gaan moe' teve n weten, dat er van succes geen sprake kan zijn. Het oor zal geweigerd worden aan eisen, die buiten het georganiseerd overleg om al of niet met wilde stakingen worden gesteld. De deur naar chaos, naar rechteloosheid, naar wilde staking en ongetekende communiqué's zal me" gesloten vinden". (Advertentie) VOLENDAM, 18 okt. Op de gis teren hier gehouden algemene landelij ke ledenvergadering van de Verenigde Katholieke Caféhouders heeft de voorzit ter, de heer A. G A. Spaan uit Rotter dam geklaagd over de nieuwe lasten, die op het horecabedrijf zullen worden gelegd tengevolge van de nieuwe cao, die waarschijnlijk nog deze maand in werking zal treden. „Er zal in de prijs politiek een oplossing gevonden moeten worden om al deze kosten te kunnen doorberekenen," aldus de heer Spaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 5