Risicospreiding en deskundig "beheer: aandelen Vereenigd Bezit van 1894 Onheilspellende „feestrede" Eis van acht jaar tegen, Haagse Pim9 Dekkerswaldzal óók sanatorium blijven Zuidmolukkers vragen VN waarnemers voor Ceram •Van Dam en Dame Berucht brand- kastenkraker in hoger beroep ONDANKS ONDERBEZETTING Gouden bestaan gevierd NV SLAVENBURG'S BANK Soekarno bedrijft modern kolonialisme Drie vingers aan NAVO-trekker Gratis studeren in België sterfte onder rokers gestegen MOTEL TERMINUS en schijven hp en mHAU£r(m)ü<MwmmmM, Zware jongens als getuige-deskundigen EVEN AANDACHT VOOR Generaal Norstad: item» ZATERDAG 19 OKTOBER 1963 PAGINA 12 -* Grieken en rq/aeinen krasten hun BRIEVEN VMK IN WASTAFELTJES. HET ANDERE 0 NDE VANDE PEN WAS AF6EPLAT TOT WISSER- Vulpen uit hoorn en zilver van schelleh(.tj8^ V) GEiseri in de ig^eaJvJ d> BELGIQIJF* BtCIXil f .if het openbare leven; n haar man had zi, de politiek. Zij ver- B&fdeNVAN VERSLAGEN VUANDEN TE ADMINISTREREN. f/g«w 'ULPENNEN KWAMEN REEDS DE 17* BEUW IN GEBRUIK YM////l\ Al S EERSTH tME EN GANZEVEERAUSPEN 1 A GEBRUIKTE WORDT GENOEMD GELEERDE H. ISIDORUS UIT SEVILLA. Ct636) (Advertentie) DEN HAAG, 19 okt „Deze rasin breker en gewoonte-brandkastenkra- ker viert een triest jubilem: dat van de misdaad. Dertig jaar geleden werd hij voor de eerste keer veroordeeld en wel tot vier jaar gevangenisstraf we gens inbraak. Sindsdien heelt hij zes tien jaar in de gevangenis doorge bracht. Nu staat hij weer terecht en hc' openbaar ministerie wil dit jubi leum honoreren: „Ik els een gevangenis straf van acht jaar met aftrek van voorarrest." Deze onheilspellende „feestrede", gisteren gehouden door de procureur-generaal bij het gerechtshof, baron mr. Van Voorst tot Voorst, gold een 52-jarige metaalbewerker in zijn milieu bekend als de „Marinekraker" en als „Haagse Pim." De zware straf werd in hoger beroep tegen hem ge- eist wegens de inbraak die verleden jaar januari is gepleegd in het aca demisch ziekenhuis te Leiden, waarbij de brandkast werd opengesneden en er een bedrag van bijna een kwart mil joen gulden werd gestolen. Het was om velerlei redenen een merkwaardige en spectaculaire zaak. Allereerst was daar de verdachte: een keurig geklede, gemakkelijk uit zijn woorden komende heer, door de procureur-generaal zelf een „uitste- HHIIIIIIIÜIUIIIIIIIIIIIIIIlllllltlllllllllllllllllHllllltllHlllinilllK HMiiiimNiiimiiHinMiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiin kend vakman" genoemd in het brandkastenkraken. ..een man met lef en met ongekende koelbloedig heid," maar ook gekwalificeerd als een „onverbeterlijk misdadiger, en een niets ontziend brandkastenkra- ker". Met flair probeerde hij zijn on schuld aan te tonen. Hij schrok er niet voor terug met de deskundigen in debat te gaan. daarbij moeiteloos hun eigen medisch jargon gebrui kend, wat de president soms noopte tot het verzoek opheldering te ver schaffen. Die deskundigen waren dan in dit geval orthopedisten. Dit was namelijk geen zaak van ex perts op het gebied van vingerafdruk- Ken zoals gebruikelijk, maar die van voetdeskundigen. Men moest namelijk uitmaken of 'n bepaald paar schoenen vroeger door de verdachte is gedragen, de schoenen, die samen met inbrekers- werktuigen en kledingstukken kort na de Inbraak waren gevonden in een reis tas, die in de Vliet bij Leidschendam dreef. Deze vondst, gedaan door een nieuws°jerigq jertrgen, heeft de verdach te in "Randen van de politie gespeeld en vermoedelijk voorkomen dat er spra ke van een „perfecte misdaad" zou zjjn. De kraak zelf werd volmaakt uitgevoerd, daarover waren het de po litiedeskundigen, ook ter zitting, wei eens: er was een tent van dekens om de open te branden brandkast gebouwd om lichtuitstraling te voorkomen, de ramen waren verdui-terd en zelfs bleek er te ziin gewerkt met een luchtverver singsmiddel om de brandlucht te neu traliseren. De tas kwam later bovendrijven om dat een zuurstofciiinder die daarin zat nog half gevuld bleek te zijn. Het ver band met de inbraak in Leiden was gauw gelegd, omdat er in de tas ook een geschroeid stukje van een loon- strookje uit het ziekenhuis werd gevon den. De kleren, zo bleek uit een minu tieus onderzoek hadden aan „Haagse Pim" behoord. Toen men hem wilde arresteren was de vogel gevlogen. En kele dagen later meldde hij zich vrij willig. Hij verklaarde geheel buiten de Leidse kraak te staar, hetgeen hij al tijd, ook voor de rechtbank, die hem tot zes jaar heeft veroordeeld, heeft vol. ehouden. Ook gisteren wilde hij wei toegeven dat de kleren van hem waren geweest. Hij had ze echter weggegeven aan vrienden in minder goeden doen en hij wist niet meer wat er daarna mee is gebeurd, zo zei hij. Dat de schoenen van hem waren ge weest wilde hij niet toegeven, al ontken de hij het ook niet. „Ik geloof het niet maar het zou kunnen zijn", zo zei hij. Deskundigen, een orthopedisch chirurg en een orthopedisch schoenmaker die als enige in Nederland aan vergelijkend voetonderzoek doet, verklaarden met stelligheid dat de schoenen aan Pims voeten hebben gezeten. „Er zijn geen twee voeten op de hele wereld hetzelf de," zo zeiden zij. Het werd een vak technisch debat waaraan Pim onver vaard meedeed. Er werd gesproken over „overbelasting van driehoeken", over „hielpartijen", over „sesambeentjes", „geprononceerde binnenwreven" «n verhoomingen" De verdachte gaf wel toe dat vrijwel al zijn vrienden brandkastenkrakers zijn; hij had er ook een paar als getuige a décharge laten oproepen. Zij kwamen verklaren dat zij als mensen van het vak wisten dat zo'n kraak wel enkele uren tijd vergde, wat aanmerkelijk lan ger was dan de schatting van de Leidse hoofdinspecteurs van politie. Deze vrienden zeiden ook dat zij soms kof fers vol kleren hadden weggehaald bij Pim, die een garderobe had waarvan een getuige s. charge zei dat hij er als „eenvoudig hoofdinspecteur jaloers op was." De procureur-generaal had wei nig vertrouwen in deze getuigen. „Ik vaag ze in één klap weg, wanneer ik u zeg dat zij er samen 37 jaar gevange nisstraf op hebben zitten", zo zei hij. Tijdens de behandeling, die tot diep in de avond duurde, kwam ook de ano nieme brief ter sprake, die de presi dent deze week had ontvangen. Zoals reeds gemeld staat in de brief dat „Haagse Pim" geheel onschuldig is aan de Leidse kraak. De schrijver van de brief, die tal van bijzonderheden over de toedracht vertelt, zegt zelf de dader te zijn. De procureur-generaal zei deze brief van nul en gener waarde te achten. „Zij biedt geen enkel hou vast." Mr. Van Voorst tot Voorst zei geen enkele twijfel te koesteren om trent de schuld van de verdachte. „Het is onmogelijk dat èn zijn broek èn zijn schoenen èn zijn hemd aan eenzelfde on bekende man is gegeven, die er dan zo'n inbraak mee gaat plegen." Het ali bi dat de verdachte heeft opgegeven, eerst vele maanden nadat hij zich meld de. achtte de procureur-generaal waar deloos: „Het is in elkaar gezet." De raadsman, mr. B. Langewerf be pleitte vrijspraak wegens gebrek aan bewijs. Voor zover het hof hiertoe niet zou kunnen besluiten vroeg hij verwij zing van de zaak naar de rechter van instructie voor een onderzoek naar de identiteit van de anonieme briefschrij ver. Het hof zal 1 november arrest wijzen. NIJMEGEN, 19 okt. (KNP) We gens zijn verdiensten voor de katholie ke universiteit en voor net St.Radboud- ziekenhuis,' heeft de Paus oud-notaris H. C. W. VAN SCHAICK benoemd tot ridder in de Orde van de H.Gregorius. De heer Van Schaick is van de oprich ting van.het St.Radboudziekenhuis at voorzitter van het bestuur. In intieme kring is deze hoge onderscheiding gis teren aan de heer Van Schaick uitge reikt door de president-curator van de katholieke universiteit, mgr. prof. dr. R. R. Post. (Van onze correspondent) NIJMEGEN, 19 okt. Een halve eeuw geleden stierven nog 142 op de honderdduizend Nederlanders aan long- tuberculose; vandaag aan de dag Is dat cijfer nog maar 2,5 per honderddui zend. Deze dalende lijn zet zich nog steeds voort en als gevolg daarvan hebben reeds zevenentwintig sanatoria In ons land een andere bestemming ge kregen. Ook voor het sanatorium „Dekkerswald" in Groesbeek is de on derbezetting een probleem geworden, waarin zal moeten worden voorzien door het aantrekken van andere taken. „Dekkerswald" zal echter óók sanato rium blijven, op grond van de praktische overweging, dat vrijwel geen zieken hui» een dergelijke optimale behande ling aan tbc-patiënten kan geven. Het afstoten van deze taak zal dan ook niet in overweging kunnen worden ge nomen. Naast de reeds intensief ter hand genomen behandeling en verple ging van niet-tuberculeuze longpatiën ten zal „Dekkerswald" zich in de toe komst ook meer en meer gaan bezig houden met de verpleging van chro- Advertentie) DEN HAAG, 18 okt. De N.V. Hotel Exploitatie Maatschappij „Terminus" waarvan de aandelen voor de helft in handen zijn van de Zwolsmangroep en voor de helft in een stichting van een familie, gaat een motel bouwen aan de invalsweg bij Groningen. Motel „Ter minus Noord" zoals het gaat heten, krijgt een capaciteit van tachtig bedden. Het complex zal behalve een restaurant een café en een snelbuffet ook een ser vice-station en een bankfiliaal omvat ten. Met gelooft dat het motel, dat in het voorjaar van het volgend jaar ge reed kan zijn. gunstig gelegen is aan de toekomstige verkeersader tussen de Randstad Holland via de Afsluitdijk, Gro ningen, Bremen en Hamburg naar Scan dinavië. Het zal, na de bedrijven in Den Haag en Utrecht, het vijfde „Ter- DEN HAAG, 19 okt. BH k.b. is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau J. W. PEPERKAMP, te Amstenrade, directeur van de nv. maatschappij tot exploitatie van bruin- kolenvelden „Carisborg". f Advertentie) (Van onze Haagje redactie) DEN HAAG, 18 okt. In een briel aan de Verenigde Naties heeft de fede ratie van organisaties van vrjje Zuid- Molukkers in Nederland gevraagd waar nemers te sturen naar de leiders van de vrijheidsstrijd op het eiland Ceram. De brief is voorgelezen op het congres dat de Molukkers vandaag hebben ge houden in de Haagse Dierentuin ter ge legenheid van de achtenvijftigste ver jaardag van de leider van de strijd op de Molukken, mr. dr. Chr. Soumokil. In de brief aan de Verenigde Naties wordt ook gevraagd de Zuidmolukse autoriteiten in Nederland toe te staan hun standpunt uiteen te zetten voor de algemene vergadering. Het heeft nen verdroten, dat de VN fot r.u toe ztjn voorbit gegaan aan het feit, dat Soe karno de helft van de republiek der Zuid-Molukken bezet houdt en de vrije helft van de buitenwereld afgesloten houd" Soekarno wordt n de brief be schuldigd van „modern kolonialisme". Tenstelligste spreken de Zuidmoluk kers de berichten uit Indonesië tegen, dat dr. Soumokil zou zijn gedood. „Hij is in leven en houdt stand", werd m de dierentuin bekend gemaakt. De wetenschap, dat de leider van de strjjd in leven is, baseren de Zuidmo lukkers op berichten die zij uit hun vaderland hebben ontvangen. Behalve een brief aan de Verenigde Naties zijn vanuit het congres ook een briet aan de Nederlandse regering en een telegram aan de koningin ver stuurd. De koningin wordt dank ge bracht voor de gastvrijheid die de Zuid molukkers in ons land genieten en de gelegenheid die hun jeugd hier heeft, zich te ontwikkelen. Oe regering wordt nogmaals gewezen op de verplichtingen die zij in 1949 en in 1950 jegens de republiek der Zuid-Molukken zou zijn aangegaan. Uit een persconferentie die vier stu denten voor de aanvang van het ton gres belegden voor het forum van de verzamelde Zuid-Molukkers midden in de grote zaal van de Dierentuin, is ge bleken, dat de Zuidmolukkers wei enigszins beducht zijn voor de onaan gename gevolgen die een nieuwe vriend schap tussen Nederland en Indonesië voor hen met zich mee zou kunnen brengen. Welke gevolgen zfl vooral vre zen, werd niet nader uit de doeken ge daan. Het eeuw feest van het Rode Kruis werd ook in België pos taal geme moreerd. Z. K.H. Prins Albert, de staat uit de Parainen-brug, die de ver binding vormt tussen het eiland Pargas (Parainen) en de stad Turku (Abo). Dennemarken. In de serie met het portret van koning Frederik is een nieuwe 95 0re verschenen. Israël. Een aanvullende waarde broer van koning Boudewijn, is sinds w«rd uitgegeven in fhmchtra^eeehf vijf jaar de actieve voorzitter van het gekomen serie van.vltt Belgische Rode Kruis; dit is de reden Het betreft een 3 IL. met een witstaart- dat de gehele serie postzegels gewijd arend erop. is aan Prins Albert en zijn gezin. nisch zieken. Deze conclusies waren gistermiddag te beluisteren in tal van redevoeringen, die in de Nijmeegse Stadsschouwburg werden gehouden bij de feestelijke herdenking van het vijf tigjarig bestaan van het sanatorium. 's Morgens was in diezelfde schouw burg reeds een besloten wetenschappe lijke bijeenkomst gehouden, waar dr. G. Canetti uit Parijs en dr. Sven Löf- gren uit Stockholm het woord voerden. In de middagbijeenkomst gaf allereerst dr. C. H. ten Hom, voorzitter van de stichting Rooms Katholieke Herstel lingsoorden, een overzicht van de ge schiedenis van „Dekkerswald." In zijn uitvoerige feestrede vroeg prof. dr. A. Hi. L. M. Mertens vooral aandacht voor het lot van geestelijk en lichame lijk chronisch gehandicapten. Voor deze steeds in omvang toenemende groep is de sociale zekerheid een zeer betrekke lijk iets. Financieel staan zij veelal niet sterk en in de ziekenhuizen is geen plaats voor deze patiënten. Hen te ver zorgen lijkt weinig aanlokkelijk. Zij we ten dat de vooruitgang van de medi sche wetenschap hun weinig baat. Zij hebben langdurig pijn en vooral de ou deren bespeuren de dood om zich heen Zfl zijn de minst attractieve patiënten, maar juist daardoor vormen zij voor artsen en verpleegsters een toetssteen, waaraan zij voor zichzelf kunnen nagaan wat zij waard zijn. Hier kan geen hulp langs gebaande wegen gegeven wor den. Er wordt vindingrijkheid gevraagd en echte geneeskunst en verpleegkunst. Juist voor deze minst attractieve pa tiënten zal „Dekkerswald" zich in de toekomst gaan interesseren, aldus prof. Mertens. Vele sprekers getuigden nog van hun oprechte bewondering en waardering voor hetgeen in de afgelopen vijftig jaar in „Dekkerswald" door art sen en verpleegsters is gepresteerd. LONDEN, 19 okt. (Rtr) „Er moe ten ten hoogste slechts drie vingers zijn aan de trekker van de NAVO- kernmacht en niet vijftien", zo heeft de voormalige opperbevelhebber van de NAVO-strijdkrachton in Europa, de Amerikaanse generaal Lauris Nor- stad, gisteren op een bijeenkomst in Enstone bij de Engelse universiteits stad Oxford verklaard. Hij zei tot de conclusie te zijn gekomen, dat verte genwoordigers van vijftien landen in een noodtoestand niet snel genoeg tot een besluit zouden kunnen komen. De eenvoudigste manier voor een snelle besluitvorming zou volgens Nor- stad de instelling van een uit drie le den bestaande groep binnen de NAVO zijn, namelijk vertegenwoordigers van de drie landen die kernwapens ter be schikking van de NAVO kunnen stel len: de VS, Engeland en Frankrijk. Een dergelijke beperkte groep zou echter waarschijnlijk pas dan doel treffend kunnen werken, als zij wordt gevormd door de regeringsleiders van de drie landen, aldus generaal Nor- stad. MAASTRICHT, 18 ókt. Nederland se grensbewoners, meer speciaal de bu ren van het Belgische grensdorp Lana- ken, kunnen op kosten van de Belgi sche staat geheel gratis lessen gaan volgen in Frans, Duits, Engels, Neder lands, stenografie, metaalbewerking en knippen en naaien. De directeur van de Rijksmiddelbare School van Lana- ken de heer A. Vercruysse nodigt hen daartoe via advertenties in de Lim burgse dagbladen uit. De cursussen (een avond per week) .vorden alleen tij dens het winterseizoen gegeven en du ren drie jaar, aan het eind waarvan de cursisten een Belgisch diploma kunnen behalen. Dit avondonderwijs, waarvan de totale kosten door het ministerie van Nationale Opvoeding en Cultuur wor den gedragen, is primair bedoeld voor de Belgen, maar op grond van geble ken belangstelling van de kant van de Nederlanders heeft directeur Vercruys se de cursussen opengesteld voor de bewoners aan deze en aan gene zijde van de grens. driejarige prins Filip vindt men op de Ver. Staten. Deze week werd een 5 rt. 40 10 ct afgebeeld en prinses Paola uitgegeven met een portret jg met haar dochtertje Astrid op de 1 fr. 50 ct Voorts komen prinses Astrid, prin ses Paola en prins Albert alle afzonder lijk voor resp. op de 2 fr. 50 ct, 2.50 fr. 1 fr. en 6 2 fr., terwijl de 3 lfr. (die in twee verschillende kleu ren verscheen) een familiegroep te zien geeft Oostenrijk. - Vol- 9jB^^3iiRN«§ gende week wordt ook hier een her- Be# I T9 denkingszegel: hon- B3 I Mg derd jaar Intern. M ifl yj Rode Kruis ver- Bi fl H wacht De rood- en M |OL O zilverkleurige 3 Sch. Si km t>eval als voor- HL Mar jfty; naamste afbeelding het voor dit eeuw - feest ontworpe em- HKiini bleem. Portugal. Men vindt hierbij afge drukt een der in dit land verschenen Europa-zegels, die zoals gemeld vr een afwijkende tekening (een gestyleerde duif) zijn. De meeste staten, waaronder ook Nederland, gebruikten het door de CEPT aanbevolen motief. Behalve de reeds eerder hier genoemde veertien lan den kwamen ook Spanje, Turkije en San Marino met een Eu ropa-emissie; half november zal de rij worden gesloten Monaco en Cyprus, dat op 9 september 1.1. tijdens een te München gehouden bijeenkomst offi cieel tot de CEPT is toegetreden. Dan hebben dit jaar dus in totaal negentien landen aan de gezamen lijke Europa-uitgifte deelgenomen. Finland. Bin nenkort wordt l.v.m. de veranderingen der posttarieven twee nieuwe zegels verwacht nl. een 1.50 Mk., waarop men houtvlotters aan het werk ziet en een 1.75 Mk., waarvan de tekening be- jaar overleden Eleanor Roosevelt, de weduwe van president Franklin D. Roosevelt. Zij heeft een vooraanstaande plaats ingenomen in het door de ziekte een actieve rol in de politiek. Zij ver tegenwoordigde haar land na zijn dood in de Ver. Naties, terwijl zij van 194&— 1951 voorzitster was van de UNESCO- commissie voor de rechten van de mens. De postzegel verscheen op 11 oktober, de dag waarop zij 79 jaar zou zijn ge worden. Zweden. Op 25 oktober worden twee zegels (20 en 50 öre) verwacht in de reeks met historische gebouwen. Het bij Uppsala gelegen landhuis Hammarby waar de botanicus Linnaeus (17071778) heeft geleefd en gewerkt, komt erop voor. Na zijn dood is het landgoed nog gedurende een eeuw bewoond geweest door zijn nakomelingen. In 1880 kwam Hammarby in het bezit van de staat. De gebouwen zijn thans ingericht tot mu seum, dat voor het publiek toegankelijk is. AMSTERDAM, 18 okt. In een ar tikel van de hand van dr. P. J. A. van Voorst Vader, longarts te Eindhoven, in het Nederlands tijdschrift voor ge neeskunde wordt o.m. gezegd, dat vijf deskundigen in van elkaar onafhanke lijke studies hebben gevonden, dat de belangrijke „oversterfte" van rokers ten opzichte van niet-rokers wordt ver oorzaakt door coronariaziekten, long kanker en longziekten (andere dan tu berculose) De totale sterfte van mannen in Ne derland is in het tijdvak 1950-1960 ge stegen van 77,2 tot 82,3 per 10.000: de totale sterfte van vrouwen is in het zelfde tijdvak gedaald van 72,3 tot 69,7 per 10.000. Deze toeneming in sterfte bi) de man nen wordt veroorzaakt door een toene» ming in de leeftijd van 50-69 jaar. In deze leeftijdsgroep is de sterfte geste gen van 143,4 tot 154,4 per 10.000. De sterfte bij de vrouw van 50 tot 69 jaar is in dezelfde tijd gedaald van 117,1 tot 93,2 per 10.000. De geslachtsverhouding is derhalve gestegen van 122,5 to+ 165,7. Zowel de stijging van de sterfte van de mannen van 50-69 jaar tussen 1950 en 1960, als het verschil in sterfte tus sen mannen en vrouwen van 50-69 jaar In 1960 vinden grotendeels hun verkla ring in de bovengenoemde trias van ziekten die met roken geassocieerd zijn. In het tijdvak 1952-1961 staat tegen over een belangrijke daling in het aan tal toekenningen van invaliditeitsrente wegens tuberculose een grotere toene ming in rentetoewijzingen bij de man wegens de trias van met roken geasso cieerde aandoeningen waarbij vooral „longziekten" (emfyssem) op de voor grond treden. Probleem No. 102 van J. G. Groothoff. Lb4t; B. Pc3 dc4: 6. e4 b5 (Theoretisch Leeuwarden. Eerste publicatie. Wit geeft in 2 zetten mat. niet zo gunstig. Dr. Euwe beveelt hier aan: 6. c5; 7. e5! cd4: of voorzichtiger 7. h6) 7. e5 h6; 8. Lh4 g5; 9. Pg5: Dd5 (Op Pd5 volgt 10. Dh5 Dd7; 11. Pge4 met gevaarlijke dreigingen). 10. Pf7: Pe4. Stand na 10 zetten: Wit: Kc7 Del fd6 Tf7 Lc5 Lg4 Pg7, pionnen e4 f3. Zwart: Ke5 Dg8 Tc3 Tf4 Lc6 Pf8, pionnen b7 c2 d5 d2 e7. Oplossing probleem No. 101 van Dr. P. Otger Janssen, Venray: Kfl I Diagonale aanvallen. Kamischew tégen Sokolsky (Leningrad 1933). 1. d4 Pf6; 2. Pf3 é6: 3. c4 d5; 4. Lg5 11. Dh5! (Een mooi voorbeeld van twee diagonale aanvallen op de centrale ko ningsstelling). 11. Pc3: 12. Fd8t Kd7; 13. Df7t Le7; 14. De7: met mat. Correspondentie - adresA. Perquin, Persijn 48. Amsterdam-Buitenveldert. Probleem voor geoefende oplossers. Probleem voor béginnende oplossers. No. 4151 van L. Collier te Maastricht. No. 790 Wit speeit en wint. Oplossingen kun nen ingezonden worden tot 15 nov. a.g. aan B. H. M. Stevens. Eikenlaan 38, Heemstede. OPLOSSING van No. 4144 van Drs. Pater W. A. Dopheide S.J. te Amsterdam. Wit speelt naar: 39-33. 28, 37. 29-24, 3, 6 en wint. Een niet te lastig maar gaaf stukje. Problemen van deze auteur munten altijd uit door logische standen welke als aan de partij ontleend schijnen. Het parttjspeL lllllllllllllllllllllilllllllllllllli Wit begmt en wint. Oplossingen van de nummers 789 en 790 kunnen tegelijk ingezonden worden tot 1 nov. a.s. OPLOSSING van No. 785 van Joh. v. d. Boogaard te Rotterdam. 39-33, 16x27, 44-39, 35x44, 29-23, 19x28, 33x31, 44x33, 31-27 32x21, 43-38, 33x42, 41-37, 42x31, 36x20, 15x24, 50-44 en wint. Een voor deze afdeling nog tamelijk lastige opgave. Het is leerzaam te zien hoe hier al het materiaal actief gemaakt wordt en de grote slag voorbereid wordt. ïiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiniiiim In het toernooi om het kampioenschap van Frankrijk 1963 heeft M. Hisard zijn titel weer met een jaar geprolongeerd. Slechts Baj olie en Dionis benaderden hem, de overige deelnemers, waaronder 27. lg toch bekende namen, "even ver achter. opening een miskenning of een ontbreken van theoretische kennis betekenen? 7. 34-39. 7-11; 8. 50-45, 1-7; 9. 40-35. 11-17; 10. 44-40. 14-19; 11. 40-34, 19x30: 12. 35x24, 10-14; 13. 34-30, 7-11; 14. 38-33 14-20; 15. ------ 1?, 25x14, 9x20; nar. i„. a.x-27; 19 32-21, 16x27?; 20. Dit en het feit dat verschillende par 241g 13x24. 21 33_28, 24x44; 22. 49x40, tijen uit dat toernooi nauwelijks het pen 22x33. 23 31x2_ 12_18; 24 3gX29, 11-16; van een middelmatige eer»» wa» 25 2xU gxl7, Waarrnede wjt dus een halen doet veronderstellen dat er aan stuk gewonnen heeft en het afspel ver- de studie en propaganda voor net spei der een kwestle van techniek en tijd is. in het eertijds gevreesde damiana ïeis De wltte gteUlng is zo dat het winnen hapert. van de partij niet moeilijk meer kan Tet illustratie geven we hier een partij 2ijn. 26. 37-31, 26x37; 27. 41x32, 5-10; 28. uit de tweede ronde, toen de spelers toch 46-41, 10-14; 29. 41-37, 14-19 30. 42-38, nog niet moe geweest kunnen zijn, tus- 4.9; 31. 32-28, 9-13; 32. 38-32, 20-24; 33. sen H. Cordier met wit tegen G. Aubier. 29x20, 15x24 34. 40-34??? 24-291 35. 34x21, De eerste eindigde op de 10de, de tweede op de 6de plaats. 1 34-39, 17-21; 2. 40-34, 21-26; 3. 45-40, 11-17; 4. 29-24, 20x29 5. 33x24, 19x30; 6. 35x24, 17-22; zou deze revolutionaire 16x49 en wit gaf het op. Zulke blunders, en het zijn lang niet de enige, ontsieren een dergelijk toernooi in hoge mate en maken een selectie zeer gewenst. PENS EEL GEKAUWDE BIES.GEDQMPELD IN MINERALE INKH, PEN UIT.DIED00R.DE EN« 1832. WERD VERBETERD. VuL-GANZEVEER VAN SCHWENTER, 6636)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 12