Nederland in het jaar tweeduizend Driemaal zoveel consumptie' goederen per hoofd Ja, u! Ook al bent u gewend wat u koopt direct te voldoen. Ook u kan het gebeuren dat er een bedrag ineens nodig is, dat u niet altijd zo maar contant be schikbaar hebt. Een verhuizing, een verbouwing in uw huis, de aanschaf van instrumentarium of vakliteratuur... PERSOONLIJKE LENING ROTTERDAMSCHE BANK Koningin bij brug over de Kwai NIEUWE POLITIEK WEKT ACHTERDOCHT Franse regering wil met bedrijfsleven overleggen Deskundigen menen: Strijd tegen inflatie moet beginnen bij de overheid D Stichting Bouwresearch presenteert zich E.l.B. wordt onafhankelijk Over de leken - negatief begin 3 Toch een apart Maria-schema? Van diplomaat tot premier Weer stakingen op komst van da INKOMEN VERDRIEVOUDIGD Arbeider bekneld T oonkunstenaarsbond wil loonsverhoging Iets speciaals? DROSTE pastilles, altijd welkom! Diner-besluit? DROSTE pastilles, altjd welkom i\^ ZATERDAG 19 OKTOBER 1963 PAGINA BUITENLANDSE KRONIEK en zo meer. De Persoonlijke Lening van de Rotterdamsche Bank is een gemakkelijke en verantwoorde oplossing. Een bij zonderheid: bij deRotterdamscheBankkrijgtuhetgehele geleende bedrag in handen, de rente wordt dus niet - zoals veelal gebruikelijk is - vooruit daarvan afgetrokken. Uw Persoonlijke Lening is voor ons een "bank-zaak", d.w.z. een zaak van vertrouwen tussen u en ons. Eén telefoontje - wij zijn met meer dan 345 vestigingen het wijdst vertakte bank-bedrijf in Nederland - en u ontvangt nadere inlichtingen over de Deskundigen op het gebied van de budgettering vragen zioh trouwens Prol- door drs. F. HAARSMA ALLEEN DUCANA ALUMINIUM VOORZETRAMEN WORDEN 20 JAAR SCHRIFT. GEGARANDEERD DUCANA NEDERLAND Liebergerweg 104a Hilversum (Van een verslaggever) OOSTERBEEK, 18 okt. Prof. dr. P. de Wolff, directeur van het Cen traal Planbureau, en prof. dr. Jac. P. Thfjsse, hoogleraar aan het Insti tute of Social Studies, hebben op een drukbezochte conferentie van het Ne derlands Gesprekscentrum op de Pietersberg boeiende bespiegelingen gehouden over de toestand van Ne derland in het jaar tweeduizend. Hun bespiegelingen soms tot persoonlijke fantasieën relativerend, kwamen zfl niettemin op grond van huns inziens (Advertentie) BELEGGING van kas- 7 en geldmiddelen op f termijn. O Interen, mogelijkheden met 100 waarborg. Rentevergoeding tot I per iaar. Vragen om Inlichtingen worden strikt ver trouwelijk behandeld door: M. A. C. Pruys van der Hoeven, Bedrijfsadviseur, Scholten- straat 25. Lelden. Tel. 01710—23797. Sinds een en zestig jaar heeft Engeland geen premier meer gehad die lid was van het Hogerhuis. De Markies van Salisbury, die in 1902 door Balfour werd opgevolgd, was de laatste .Prime Minister' die geen Lagerhuiszetel bezat. In de 19de en 18de eeuw werden herhaaldelijk Lords- met de leiding van de Britse regering belast, maar in de 20ste eeuw heeft men zich terecht op het standpunt gesteld dat een premier zijn beleid persoonlijk in het „House of Commons" moet kunnen toelich ten en verdedigen. Nu is toch een edelman tot eerste minister bestemd. Toen Lord Home drie jaar geleden Selwyn Lloyd op volgde als minister van buitenlandse zaken, werd het door vele Britse poli tici al bezwaarlijk geacht dat hij niet in het Lagerhuis kon verschijnen. Dat bezwaar geldt nu in nog veel sterkere mate, en de nieuwe premier zou dan ook afstand moeten S doen van zijn ade- Iijke titel om zich vervolgens tot ..Memher of Parliament" te laten kiezen. Dit aspect van de verrassende benoeming van gisteren is weer eens een treffende illustratie van de merk waardige en in sommige opzichten onpractische en verouderde structuur van de Britse staatsinrichting. Toen Lord Home vorige week don derdag, op het Conservatieve partij congres in Blackpool, het aftreden van de zieke Macmillan aankondigde, werd hij nog nauwelijks beschouwd als een serieuze kandidaat voor de opvolging. Men dacht eerder aan Butler. Hailsham of Maudling. maar Home is het dus toch geworden. Deze beslissing was vooral een hittere teleurstelling voor Butler, die ook reeds in 1957, bij het aftreden van Eden. gepasseerd werd. Na rijp be raad is Macmillan echter tot de con clusie gekomen, dat zijn minister van buitenlandse zaken de meest geschikte man zou zijn om het geschokte pres tige van de Tories te herstellen. Op Home rust nu de zware taak te voor komen dat Labour, hij de verkiezingen van volgend jaar, voor het eerst sinds 1951, weer aan de macht komt, en het staat nog te bezien of hij daarin zal slagen. De ervaren diplomaat Home, die «inds 1960 het Foreign Office heeft geleid, zal zich ongetwijfeld als pre mier in bijzondere mate blijven bezig houden met het bepalen van het Britse buitenlands beleid. Uiteraard mag men verwachten dat hij op dit terrein de koers van het scheidende kabinet niet drastisch zal wijzigen, al zou hij de lijn wat kunnen ombuigen, nu hij zelf aan het hoofd van het kabinet komt. Met spanning zal men in de hele wereld afwachten, wat zijn houding zal zijn ten aanzien van de voorgenomen reconstructie van de N.A.V.O. en ten aanzien van de Europese integratie, terwijl dan nog de vraag blijft of hij Macmillans stre ven naar een internationale détente op soortgelijke wijze zal continueren. Toen Lord Home jaren geleden een operatie had ondergaan wegens een aandoening van zijn ruggewervel maakte hij tegenover de chirurg de volgende ironische opmerking: „You have performed the impossible task of putting a backbone into a politi cian". Dat het hem aan ruggegraat niet ontbreekt, heeft hij vooral als minister herhaaldelijk getoond. Zijn wilskracht en wijsheid zullen echter meer dan ooit te voren op de proef gesteld worden, nu hij in Macmillans voetspoor treedt als leider van de Britse natie. redelijk» veronderstellingen tot inter essante prognoses. Als zich geen bijzondere rampen voordoen, als de bevolking zich inder daad tot negentien a twintig miljoen zal uitbreiden en als de produktiviteit met ongeveer drie procent per jaar zal toenemen, zullen er in het jaar tweeduizend twee en een half tot drie maal zoveel consumptiegoederen per hoofd beschikbaar zijn. Een arbeider, die nu zesduizend gulden verdient, zal dan. de noodzakelijke belastingcorrec ties in aanmerking genomen, ongeveer twintigduizend gulden verdienen. Aldus prof. De Wolff, die zich tot taak had gesteld de zaak van de economische kant te beschouwen. Htj voorzag in samenhang met een verkorting van de arbeidsduur tot 35 uren per week een sterke inkrimping van de arbeid inzoverre die zou be stasin in de verrichting van eenvoudige hulpwerkzaamheden. Uitbreiding van onderwijs, recreatiemogelijkheid en ge zondheidszorg zouden van eerste ur gentie worden. Prof Thijsse, die een planologische visie gaf op Nederland anno tweedui zend, kwalificeerde zijn toekomstbeeld als een projectie op grond van een aantal veronderstellingen, overeenko mend met die van prof. De Wolff en dus ook de toeneming van het inwoner tal tot twintig miljoen behelzend. Hij stelde voorop, dat er een groot aantal onzekere factoren van goeddeels mon diale aard in het spel zouden zijn. Met een daarop gebaseerd voorbehoud kwam hij tot de schatting, dat in twee duizend maar vijf procent van de be volking in het agrarisch bedrijf werk zaam zou zijn en dat vijfennegentig procent (dat is 19 miljoen) in steden zou kunnen wonen. Overeenkomstig de inzichten van de regering en zijn eigen visie, neergelegd in een voor de Demo grafische Vereniging opgesteld ge schrift, kwam prof. Thijsse tot het volgende beeld. De Randstad Holland zal zich nader concentreren rond de beide Rijnmon den met een groengebied tussen de agglomeraties Utrecht-Amsterdam en Rotterdam-Den Haag. Die groene bin nenruimte zal onder geen beding mo gen worden opgevuld. Voor de rest zal de zogenaamde decentralisatie door regionale concentratie moeten worden toegepast, d.w.z. een uitbreiding, res pectievelijk samenvoeging, van be staande provinciale steden tot grote steden van 450.000 tot een miljoen in woners, ongeveer vijftig kilometer van elkaar gelegen, met daartussen zuiver agrarische en recreatieve ruimten. Dus geen verspreide verwaterde verstede lijking van geheel Nederland. Als de Rotterdamse en Amsterdamse industriële havengebieden verzadigd zullen zijn, kunnen er nog twee haven centra bijkomen: Den Helder, waar ten oosten van de stad een zeegebied kan worden drooggelegd, en de Wester- schelde. Voor de hinder van supersoni sche vliegtuigen had hij een aparte op lossing achter de hand: een nieuw vliegveld op een droog te leggen stuk waddenzee bij Texel en Vlieland, dat reeds van een zanderige bodem is voorzien. De „leefbaarheid" in de geconcen treerde stedelijke gebieden, waaronder bijvoorbeeld het samengevoegde Apel doorn, Deventer en Zutphen met 700.000 inwoners en Eindhoven-Hel mond met liefst een miljoen inwoners, zal eenvoudigweg afhangen van de be- bouwingswijze, de groenvoorziening, de recreatieve en culturele faciliteiten. Om de mensen onderdak te kunnen verschaffen zullen er echter 125.000 woningen per jaar moeten worden ge bouwd; met 85.000 per jaar komen we er niet, aldus prof. Thijsse. ALBLASSERDAM, 19 okt. Op het terrein van de Nederlandse Kabelfa- brieken is gistermiddag bij uitbrei dingswerkzaamheden de 26-jarige H. van Doorne uit Rotterdam bekneld ge raakt op een kraanbaan en hierdoor op slag gedood. (Advertentie) BANGKOK, 19 okt. In de bran dende zon hebben koningin Juliana, prins Bemhard en prinses Beatrix gis teren, de vierde dag van het staats bezoek aan Thailand, 140 kilometer ten westen van Bangkok de fameuze brug over de Kwai in ogenschouw geno men. Hoofddoel van deze lange auto tocht was echter een bezoek aan de twee ere-begraafplaatsen Kantsjana- boeri en Tsjoengkai, waar in totaal bijna negenduizend slachtoffers liggen die bij de gedwongen aanleg van de beruchte Birma-spooriijn omkwamen. (In tegenstelling tot wat de film poogt te suggereren is de veelomstreden brug nooit opgeblazen; zij ligt er ook vandaag nog ezij wordt gebruikt). Er waren vele leden van de Neder landse kolonie naar de erebegraaf plaats Kantsjanaboeri gekomen om te zien hoe de koningin een krans ging leggen. AMSTERDAM, 18 okt. De Neder landse toonkunstenaarsbond wenst voor alle musici een loonsverhoging van vijftien procent met ingang van 1 januari. Deze looneis geldt zowel voor de musici bij de radio-omroep, de sym fonieorkesten, de Nederlandse Opera, het Forumorkest als voor hen die werk zaam zjjn in het amusementsvak (thea ters, horecabedrijven, bioscopen, operet tes, circussen e.d.). Voor de ambulante amusementsmu sici wenst de N.T.B. niet met vijftien procent te volstaan, aangezien de gages in deze sector volgens de N.T.B. heel ver achter liggen. De honorering voor deze werkzaamheden is al jarenlang niet verhoogd en daarom verlangt de bond voor deze groep een loonsverhoging van vijfentwintig procent. In de ko mende weken zal de loonactie van de N.T.B. in afdelings-ledenvergaderingen worden besproken. PARAMARIBO, 18 okt. De negen de Surinaamse jaarbeurs, die in de af gelopen week in Paramaribo werd ge houden, is een succes geworden, niet alleen wat het aantal inzendingen maar ook wat het aantal bezoekers betreft. Dit laatste aantal steeg nl. tot ruim 45.000. De deelnemers met commerciële stands, waaronder de Centrale Kamer voor Handelsbevordering in Den Haag, met een collectieve inzending, waren zeer tevreden over de belangstelling van de zijde van de handel en het publiek. Ook de culturele inzendingen trokken zeer de aandacht Zo werd de kunstnij- verheidstentoonstelling, een gezamenlij ke inzending van Nederland, de Neder landse Antillen en Suriname, zeer druk bezocht. (Van onze financiële medewerker in Parijs) e plannen van de Franse re gering in de strijd tegen de in flatie zullen uitvoerig bespro ken worden tussen de regeringslei ders en de organisaties uit het be drijfsleven, althans de deskundigen van de werkgevers- en werknemers bonden. Het initiatief hiertoe is uit- (Advertentie) (Van onze verslaggever) UTRECHT, 19 okt. Voor het eerst in gisteren de al sedert 1959 bestaan de stichting Bouwresearch in de open baarheid getreden. Het instituut is des tijds opgericht door werkgevers en werknemers in de bouwnijverheid met het doei het wetenschappelijk speur werk in de bouwerij serieus aan te pakken, zowel in technisch als econo misch opzicht. Een groot aantal stuur groepen en commissies verricht thans studies, die al of niel zullen uitmon den tot opdrachten aan researchbu reaus; de stichting bemoeit zich name lijk niet zelf met het eigenlijke re- searchwerk, maar beperkt zich tot opdrachten aan bestaande instellingen op dit gebied. Ir. H. B. J. Witte, oud-minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, thans burgemeester van Eindhoven en voorzitter van de stichting, leidde de vergadering in, waarop aannemers, architecten, technici en anderen, werk zaam in de bouwwereld, officieel met dit instituut kennis maakten. Hij deel de mee, dat het de bedoeling is het Economisch Instituut voor de Bouw nijverheid, dat wel zelf research ver richt, maar grotendeels door de stich tte wordt gefinancierd, tot een zelf standig lichaam te maken en zo, al thans ten opzichte van de stichting, op één Ujn te stellen met de andere instituten die research verrichten. Een „Schönheitsfehler" noemde ir. Witte de huidige situatie. De stichting Bouw research kon tot dusver in stand blij ven door giften uit het vakantie- en risicofonds van de bouwnijverheid, maar deze bronnen zijn opgedroogd; men wil nu van de werkgevers een opslag vragen in evenredigheid met het aantal hunner arbeidskrachten. Mr. G. van der Flier, secretaris-ge neraal van het ministerie, toonde zich met de stichting bijzonder ingenomen omdat de bouwnijverheid van de sfeer van ambacht steeds meer in die van de Industrie zal raken en er zich een dus grote behoefte aan speurwerk aan dient. Hij noemde overigens ook twee gevaren: dat men zich als onderzoe ker in eindeloze analyses zou begeven zonder ooit tot een syntese te komen, een gevaar dat iedere wetenschap be dreigt; en dat de stichting Bouwre search een stroom rapporten zou pro duceren die slechts het lot van bureau lade of archiefkast zou wachten. Soms zijn die rapporten er ook naar, erken de mr. Van der Flier, maar laat in dit geval het werk van de stichting beantwoorden aan haar doel: de over dracht van kennis, aldus besloot hij zijn bemoedigend woord. Gesproken is voorts nog door onder anderen prof. dr. ir. W. Triebei over rationalisering in de Duitse bouwnij verheid, waarmee soms zeventien tot twintig procent besparing in de kosten is bereikt. gegaan van de overheid, die met de organisaties de huidige economische en financiële situatie wil bestuderen om dan gezamenlijk een oplossing voor de huidige problemen te vinden. De uitnodiging van de regering is op zich zelf al bijzonder interessant, om dat deze duidelijk wijst op een wjjzi- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim (iitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiKiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinimiiiiiiiiiiiiiii ging van haar houding ten opzichte van de organisaties. Tijdens de eer ste jaren van de tegenwoordige re gering hebben de leiders zich altjjd bijzonder terughoudend getoond tegenover de werkgevers- en werk nemersbonden en met name aan de meningen van de vakbonden werd nooit veel aandacht geschonken. Tijdens de beraadslagingen zullen de eerste resultaten van de „anti-hausse campagne" worden besproken. Daarna worden de nog bestaande problemen en de punten van onenigheid tussen de verschillende groepen regering, werk gevers en werknemers grondig onder zocht. Het resultaat hiervan zal in een volleig rapport worden uitgewerkt. Tezamen met de vakbonden zal men zich dan beraden over de lonen en sar larissen en de hiermee samenhangende problemen in het licht vau de gewijzig de omstandigheden. Deze iaatste bespre kingen kunnen zeker leiden tot interes sante debatten in verband met de grote meningsverschillen, welke over deze kwesties bestaan. De voorstellen van de Franse rege ring zijn niet bepaald enthousiast ont vangen. Want de uitnodiging om te komen onderhandelen heeft onmiddel lijk achterdocht gewekt. Waneer de autoriteiten ojver hun nieuwe politiek willen spreken betekent dat alleen dat zij voornemens zijn de verhoging van de inkomsten van de werknemers zo wel als van de bedrijven tegen te gaan, zo redeneert men. Hiermee worden de eerder overeenge komen besprekingen over de loons verhogingen, welke deze maand ge houden zouden worden, doorkruist. Nu wil de regering eerst enkele maanden wachten tot de maatregelen tegen de in flatie hebben kunnen doorwerken en de prijzen inderdaad gestabiliseerd zijn, al vorens men aan een loonberaad wil be ginnen. Zover men thans kan beluisteren zijn de vakbonden niet bereid zich te schik ken in de verlangens van de regering om een periode van rust te laten in gaan met betrekking tot de looneisen. Als men de officiële uitspraken van enkele vakbondleiders moet geloven stai-t men in Frankrijk voor een nieu we periode van algemene stakingen. Dat het zover zal komen wordt echter niet verwacht, zelfs niet als ook de landbouworganisaties en de werkgevers verenigingen zich achter do scherpe kritiek op de regeringsplannen zouden scharen. Toch zijn er al duidelijk tekenen van arbeidsonrust te bespeuren. De vak verenigingen hebben al besloten tot een algemene staking van het spoor wegpersoneel, zodat volgende week woensdag het spoorwegverkeer ge heel stil komt te liggen. De spoor wegarbeiders eisen een uitkering van 150 frs ineens en een verminde ring van het aantal werkuren. Voorts hebben de bankemployees een demonstratie gegeven om hun grie ven te onderstrepen. Ook zij zullen de volgende week gaan staken. In werkgeversikringen blijft men bij de bezwaren tegen de voorstellen het accent leggen op de groeiende buiten landse concurrentie, die zij de voor naamste factor noemden in onze huidige economie. Dit vereist volgens hen een binnenlandse arbeidsrust en een gelijk matige politiek, welke de regering niet kan verzekeren. Bij de vakbonden zijn de meningen zeer verdeeld. Maar zij komen allemaal tot dezelfde slotsom, de lonen moeten omhoog. De een verwerpt bij voorbaat alle politiek, die gericht is op een van boven af geleide loonontwikkeling. An deren houden vast aan hun overtuiging dat een stabilisatie van de prijzen en dat het hele plan van de regering tot niets zal leiden. Een afzonderlijke groep vormen de landbouwers. Zij blijven met klem aan dringen op een herziening, lees verho ging, van hun produktenprijzen in weer wil van de veelvuldig gepubliceerde studies, die duidelijk aantonen dat de infalotore druk in de afgelopen twee jaren in de eerste plaats te wijten was aan de landbouwpryzen, welke verhou dingsgewijs veel hoger waren dan die voor industrieprodukten. Ook in meer gematigde kringen is verzet gerezen tegen de voorgenomen maatregelen. Maar geen enkel pro gramma, hoe goed het ook kan zijn, is volmaakt. Men moet altijd rekening houden met tegenstand van degenen, die er in zekere zin het slachtoffer van worden. Over het algemeen schijnt er wel eenstemmigheid te bestaan over het simpele feit dat er toch iets moest wor den gedaan. Goed, wat er gedaan wordt ontketent geen enthousiasme, maar zo vraagt men zich af, moet men zich daarover verwonderen? Sommigen vinden het plan niet in grijpend genoeg, anderen vinden het te ver gaan. In de meer gematigde kringen geeft men toe dat de regeringsmaatregelen misschien een rustperiode in de op gaande prijstendens kunnen brengen, terwijl de ondernemingen hieraan kunnen meewerken door hun produk tiviteit te verhogen. Maar tegelijkertijd wijzen zij erop dat de maatregelen nog lang niet voldoende zijn om het land te bevrijden van de prjjsdruk. Pas als de regeringsuitgaven drastisch verminderd worden en paal en perk gesteld wordt aan de hardnek kige tekorten kan het kwaad afdoende bestreden worden. Advertentie) 1 m De interventie van Kardinaal Ruffini, die 16 oktober als eerste het woord nam over het derde caput van het schema „De Ecclesia", mag als treffend voorbeeld gelden van de vrijheid van discussie in de Sint Pieter. Niet alleen omdat hij de toegesta ne spreektijd, die maar tien minu ten bedraagt, met elf minuten over schreed, maar vooral vanwege toon en inhoud van zijn rede. De toon was zo scherp, dat hij zich aan het eind verplicht voelde zijn excuses te maken. Wat hij zei was van dien aard, dat een eerstejaars theologant erop zou zakken. Men mag de betekenis van dit optreden niet overdrijven: de aartsbisschop van Palermo sprak niet als verte genwoordiger van het Italiaanse episcopaat, maar voor eigen reke ning. Toch kan het nuttig zijn wat dieper op zijn opmerkingen in te gaan, omdat men zo bij wijze van contrast wordt ingevoerd in enkele belangrijke gedachten van het be treffende hoofdstuk. Zijn eerste bezwaar was, dat het ontwerp spreekt van een zen ding van het hele volk Gods. Dit woord, zo meent de kardinaal, dient men te reserveren voor de hiërarchie, die een onmiddellijke zending van Godswege heeft, ter wijl de leken hun zending alleen door bemiddeling van de hiërarchie ontvangen. Klaarblijkelijk heeft hij alleen gedacht aan de zogenaam de Missio Canonica, de speciale zending, het bijzondere mandaat, dat leken van hun bisschop kun nen ontvangen, zoals in de Katho lieke Actie. Dat de Kerk wezenlijk missionair Is, dat al haar leden daarom een opdracht en zending hebben ten aanzien van de wereld, dat deze zending berust op de Sa cramenten van Doopsel en Vorm sel en dus rechtstreeks van God komt, schijnt hij niet te weten of minder belangrijk te achten. Toch is dit juist het uitgangspunt van het schema bij de plaatsbepaling van de leken in de Kerk en het on misbare fundament om hen op hun eigen verantwoordelijkheid aan te spreken. In aansluiting aan een woord van de H. Augustinus zegt het schema, dat de ouders als het ware de taak van de bisschop vervullen, wan neer zij hun kinderen in het geloof onderrichten. Kardinaal Ruffini vraagt om deze uitdrukking te schrappen; men zou kunnen gaan denken dat zij écht bisschop zijn! Deze zorg om het onderscheid tus sen hiërarchie en leken niet te ver vagen, maar sterk te beklemtonen, is het hoofdmotief van de hele in terventie. Waar het schema spreekt over het hiërarchisch ambt als dienst aan het volk Gods, vraagt de kardinaal, dat men niet zal ver geten dat de herders een over heidspositie innemen. Waar het schema zegt, dat het onderscheid tussen ambtsdrager en leek tegelijk verbondenheid is in gemeenschap pelijke zorg en gezamenlijke ver antwoordelijkheid, vraagt de kar dinaal aandacht voor de funda mentele ongelijkheid tussen de her ders en de eenvoudige gelovigen. Als het schema vraagt, dat de leken op het terrein waarop zij competent zijn zullen mee spreken in de Kerk, dan is de kar dinaal beducht dat de bisschop daar meer last dan steun van zal ondervinden, want, zo gaat de tekst van het communiqué verder, het is niet altijd gemakkelijk de acties van de leken tegen te gaan. Hiervoor beroept hij zich op de idee van de Kerk als societas per fecta, als volmaakte maatschappij dit begrip hoort thuis in een mid deleeuwse juridische ecclesiologie, die de Kerk benadert geheel naar het voorbeeld van de staat, de an dere societas perfecta, en staat kundige categorieën tracht toe te passen op de Kerk. De bovenna tuurlijke werkelijkheid van de Kerk, haar mysterie, door de Paus zo sterk beklemtoond in de openings rede, haar juist totaal-anders-zijn dan de staat, door zoveel Vaders onderstreept bij de discussie over het eerste hoofdstuk, komt hier ge heel op de achtergrond. Het is een ecclesiologie, die zich versmalt tot de leer het bestuursapparaat in een totalitair regime. C"1 een wonder dat kardinaal Ruf- y fini geen heil ziet in de zeer scnone passages uit dit hoofd stuk over de geloofszin van het volk Gods. Uitgaande van Johan nes 6,45: „En zij zullen allen door God geleerd worden" en aanslui tend bij de hele theologische tra ditie die naast het uitwendig spre ken van God door de woordverkon diging een inwendig spreken kent van de Heilige Geest in het hart van iedere gelovige, wijst het ont werp op de onfeilbaarheid in het geloven van het volk Gods onder leiding van het leergezag en de ac tieve rol die de gelovigen hebben bij dieper doordringen en trouw toepassen van de geloofswaarheid. Volgens kardinaal Ruffini is er ech ter bij de horende Kerk alleen sprake van een passieve onfeil baarheid. die enkel gave is van de lerende Kerk. Een benadering dus van de Kerk enkel van buiten af, van het geloof louter als het aan vaarden van waarheden, van de leken alleen als onmondige kinde ren, die niets anders te doen heb ben dan passief aanvaarden wat hun wordt gezegd. Dan maakt de kardinaal zich be zorgd over de betekenis die het schema toekent aan de charisma ta, de gaven die de Geest schenkt aan wie Hij wil en die gericht zijn op het heil van de medegelovigen en van heel de Kerk. In de oude Kerk hebben deze geestesgaven een grote rol gespeeld (zie o.a. I Corinthen 12). Lange tijd is men van mening geweest dat zij in Gods heilsplan alleen voor de stich tingsperiode van de Kerk bedoeld waren. De terugkeer van de bron nen heeft echter ook hier tot nieu we inzichten geleid. Nog afgezien van de vraag naar de blijvende be tekenis van de buitengewone gees tesgaven als het spreken in tal van talen, het profiteren, de gebedsge nezing, een vraag, die door de Pinksterbeweging opnieuw acuut is geworden, wijst de nieuwe theolo gie weer op de niet-opvallende, maar daaiom niet minder belang rijke eigen gaven en bijdragen van zoveel gelovigen aan het leven der Kerk. Men kan daar ook onder re kenen de vele goede voorstellen bij de voorbereiding der schema's die aan mannen en vrouwen uit de le kenstand te danken zijn en die don derdag door de bisschop van Es sen in de Concilie-aula dankbaar vermeld werden. Naar het oordeel van kardinaal Ruffini echter is het niet verantwoord zich op charisma tisch begaafde leken te verlaten. Waar hij om vraagt is, dat het Concilie de gelovigen de plicht tot gehoorzamen nog eens inscherpt. Tenslotte, als het schema stelt dat alle leden van de Kerk tot dezelf de heiligheid geroepen zijn, leidt dat volgens kardinaal Ruffini tot misverstanden. Ziet hij ook hierin een aantasting van de privileges van de hiërarchie? De leken van het aartsbisdom Palermo, waar de Kerk zich in een desolate toestand be vindt, zullen het Concilie wel niet erg actief volgen. Zij zullen du» ook wel niet de interventie van hun aartsbisschop volgen. Dat is in dit geval een voordeel! Een vol gende keer hoop ik bepaalde aspeo- ten van het schema te kunnen toe lichten aan de hand van meer po sitieve uitspraken in de Sint Pie ter. (Advertentie) nn iaar schrift, fabrieksgarantie gepatenteerd niiOANA-ventilatiesysteem.weg beslagen ra- weg tocht - weg vocht. Bestel NU vóór de winter komt DUCANA. Bel 02950-17851 ook af, of de overheid zich voldoende heeft ingezet voor een besnoeiing van de staatsuitgaven. De minister van Financiën heeft weliswaar beloofd, dat alle gaten, waardoor de inflatoire krachten zouden kunnen binnenko men, gestopt zullen worden. Het schijnt echter dat de bodemloze put van het staatsbudget het voornaam ste gat is, dat voor dichting in aan merking komt, hoewel het voor 1964 iets kleiner is uitgevallen. Toch zijn de begrote uitgaven nog der mate toegenomen dat men met recht ongerust is over de inflatore uitwerking ervan Naar de mening van tallozen moet de weg naar de prfjsstabilisatie beginnen bij de regering zelf, die moet streven naar een evenwicht in de staats uitgaven en inkomsten. De regering moet het goede voorbeeld geven anders kunnen zij het vertrouwen in haar poli tiek. dat de laatste tijd sterk is ge daald, niet terugwinnen. En vertrouwen is een eerste vereiste om een goede samenwerking tussen overheid en be drijfsleven te bevorderen. NIJMEGEN, 19 okt. Op de Sint Agnetenweg werd hier gistermiddag het vijfjarig jongetje J. P. Berns ge grepen door een trekker met oplegger, toen het plotseling de rijbaan opliep. Het kind werd ze ernstig gewond, dat het korte tijd later overleed. ROME, 19 okt. (KNP) Algemeen hoort men in Rome de veronderstel ling uiten, dat een groot deel van de Concilie-vaders tóch geporteerd 1* voor een apart schema over de H. Maagd. De verzekering van kardinaal Suenens, dat het bestaande schema als een zesde hoofdstuk aan het sche ma over de Kerk zal worden toege voegd, wordt meer en meer in twijfel getrokken. Minstens drie schema's over Maria, buiten het officiële, circuleren onder de bisschoppen, afkomstig van episco paten of éénlingen uit verschillende landen. Ook wordt nog regelmatig ac tief propaganda gemaakt voor het ai- kondigen van een nieuw dogma over Maria, waarbij het aantal hiermee sympathiserende bisschoppen niet moet worden onderschat. AMSTERDAM, 19 okt. Universiteit doet. mej. Chr. Baarslag en de heren Th Vesseur, B Luger »n (met lof) R. van der Doel (Amsterdam), kand. ned. mej. H. Hendrikx en de heer C. Lub ber (Amsterdam), doet. rechten: mevr. E. Jessurun d'Oliveira-Prakken, mevr. J. van Thijn-Hofman en de heren 3. Mulder, A. Goudsmit, F. Samwel (Am sterdam) en R. Gerrits (Naarden).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 14