MORGEN MISSIEZONDAG 1963 „De markiezin van Arcis Mary Dresselhuys en Ko van Dijk in stuk van Carl Sternheim Liedje voor Sonneveld ZINGENDE KAPELAAN REAGEERT OP „VENANTIUS" ,met een KORRELTJE WIEROOK „De vier huis tirannen' WOLF LOS in Tilburg Uitvoer sterk gestegen m Première van Ensemble in Tilburg Muzikale reactie Opnieuw bij de Nederl. Opera Unieke expositie van Nederlands goud Prospectus van Staatslening mm 1 IÉI 81® Ontwikkelingshulp Dekkingspercentage in september 98 (v.m.76) SATERDAG 19 OKTOBER 1963 PAGINA S 9V 99 MMPT - smms in *>!T, G &Êk ifdéÊÊ IPwiMPliliil j' t "8^1^ WÊÊWËSSMm i V' ■fff iT - - TILBURG, 18 okt. Van Carl Stern heim (1878-1942), wel de grootste Duit se blijspelauteur van deze eeuw ge noemd, heeft de toneelgroep Ensem ble vanavond „De Markiezin van Ar cis" gespeeld, een vertaling van A. Vi- ruly van „Die Marquise von Arcis". (Advertentie) Skopje wacht op Nederland 't Klinkt bitter, maar 't is waar: de hulpvaardigheid in Nederland is op, uit, afgelopen. Want bjjna een jaar geleden zijn we één keer spontaan geweest. Een heel dorp hebben we met zijn allen betaald. Nou? Na is immers alle ellende de wereld uit! Honderdduizenden dakloos? Kinde ren zonder ouders, zonder opvoeding, zonder scholen? Maar Skopje is zo ver weg. En we krijgen er niets gezelligs voor terug op de TV, zoals bü Het Dorp. lieve mensen, denk eens aan onze watersnoodramp in *53. Aan al die spontane hulp van vreemde volkeren uit het buitenland! Diezelfde volkeren houden nu ook weer allerlei inzamelings-acties om Skopje te helpen. Alleen het Neder landse volk doet praktisch niet mee. Waarom niet1 Blijven wij stilstaan bij Het Dorp? Doet die hele grote, jam merende stad ons niets? Natuurlijk well En het is nog niet te laat om dat te tonen. Skopje heeft nog steeds hulp, veel hulp nodig. Vooral voor de kinderen, die de basis van hun opvoeding, de school, moeten missen. Stort nog deze week uw bijdrage op giro 194800 t.n.v. Unesco Centrum Nederland, met vermelding T.M. Publicatie aangeboden door (BvH) Rotterdam Mary Dresselhuys, Ko van Dhk, Man ila Janssens en Ine Veen speelden erin onder regie van Karl Gutmann. Het stuk, in 1919 geschreven, heeft in 1936, met Magda Janssens en Louis Saalborn in de beide hoofdrollen, in een romantische voorstelling met sterk spel succes gehad. De voorstelling van nu liet een aantal kwaliteiten zien, maar ook effecten, die teloor gingen. De grootste hindernissen bleken in de slot scènes te schuilen. Wat Sternheim daar beoogt is misschien voor nu niet zonder meer welsprekend. Ears ens is de triomf van de markiezin van Pommeraye niet eclatant meer. Zij is een aantal jaren de minnares geweest van de markies van Arcis, heeft daar een eind aan ge maakt omdat zij voorvoelde, dat anders hjj het zou doen, maar zon daarbij te vens op wraak. Zij dringt, geraffineerd, namelijk door het tegendeel te sugge reren, aan de markies een jong en aantrekkelijk meisje op, dat van nette komaf, door haar verarmde moeder tot winstgevende omgang met heren is ge bracht. De markiezin laat moeder en dochter een hele komedie spelen van in getogen vroomheid en prikkelt daarmee, geheel volgens haar berekening, zoda nig de begeerte 'ran de markies, dat deze, als de voor hem gewone verhou ding onbereikbaar blijkt, tot een huwe lijk met het meisje overgaat. Op het einde van de eerste huwelijksnacht ver schijnt de wraakzuchtige markiezin om de markies te on'hullen. dat hij een „slet" getrouwd heeft. De toeschouwer heeft dan evenwel reeds gezien, dat het meisje door wroeging verteerd wordt, zodat de denigrerende aanduiding haar zeker voor hedendaagse oren te zwart maakt. Daar komt dan nog bij, dat zo wel de gedweeheid van dat meisje als de toeschou- dig voorkomen. Het zou nu niet zo meer verlopen. Men ontdekt er ook slechts ten dele menselijke elementen in, die men nu nog kan herkennen. Die herkenbaarheid geldt, als men het stuk nauwkeuriger bekijirt, meer enige algemeen menselijke aspecten dan de individueel-emotionele. Stem- heims taalgebruik, alhoewel door Viru- ly van zijn ergste acrobatiek ontdaan, wijst duidelijk genoeg in die richting. Zijn opzet was de ideeën van Voltai re en van de Verlichting ironisch weer te geven door ze voor te stellen als (Van onze kunstredactie) 8ITTARD, 19 okt. Hoe de reac ties op „Zeg maar ja tegen het leven", het omstreden liedje van Wim Sonne- veld op de Grand Gala du Disque, ook mogen zijn, een ervan willen wij n zeker niet onthouden. Sonnevelds liedje heeft uit de kleine kring van de zingende geestelijken een artistie ke reactie ontlokt, die voor zich spreekt. De parodie van Wim Sonne veld heeft in dit geval tot gevolg ge- dat kapelaan Th. van Langen MSC uit Sittard zijn harp uit de wilgen heeft genomen en tussen de bedrijven «oor, eigenlijk voor zichzelf en zijn omgeving, spontaan een muzikale reactie noteerde. Pater van Langen is mimum tiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiimimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiii 39 jaar oud; enige tijd geleden was als een van de zingende fraters ■van Stein (L.) geen onbekende in de wereld van de lichte religieuze muziek. Kr zjjn ook al twee grammofoonplaat jes van zijn liedjes gemaakt, liedjes Waarvan hij zelf de muziek en de tekst schreef. („Ik geloof Heer in Uw liefde" en „Zingt nu een lied voor de Heer"). Kapelaan van Langen (een Amster dammer van geboorte) vertelde ons, dat hü het optreden van frater Ve nantius echt wel met een korreltje Wierook had genomen. „De eerste fangende frater", zo merkte hy op, ..is Sint Franciscus van Assisi ge weest; die maakte het zonnelied! Kapelaan van Langen weet ook wel. dat hét verschil tussen frater Fran ciscus en Frater Venantius eeuwen groot is, afgezien nog van het verschil van intentie. Maar goed, hij heeft, visie in zijn Sittardse pastorie had ge- nadat hij Wim Sonneveld op de tele- Ik heb vannacht gedroomd, o Heer dat alle mensen lachten en onbekommerd, onbezorgd, de nieuwe dag verwachten. Ik heb vannacht gedroomd, o Heer dat wij niet zoveel schreven op 't spottend speelse liedje „ja", maar t simpelweg beleefden. Ik heb vannacht gedroomd, o Heer dat d'eerste zingende frater opnieuw 'n zuidelijk Zonnelied op Sonneveld zou maken. Ik heb vannacht gedroomd, o Heer dat tussen Moerdijk-talen 'n echte overbrugging was en niet alleen 'n stalen. Ik heb vannacht gedroomd, o Heer dat veten bleven rusten en dat ons aller Godfried ook de kleine sterren kuste. Ik heb vannacht gedroomd, o Heer flat wij die zo vaak weten hoe vér we vérder kunnen gaan, nog «v«n verder keken. Ik heb vannacht gedroomd, o Heer flat alle mensen sémen hun zuilen wierpen in 'n kuil «n zongen: Christus Amen. Ik heb vannacht gedroomd, o Heer 'dat alle mensen lachten maar toen ik wakker werd sprak Gij ..dat komt, nog even wachten..." Pater 1%. van Langen MSC. nantius veel plezier had gehad, zien, en om zijn typetje van Ve- toch gemeend een spontaan liedje als reactie te moeten schrijven. Verder wil hij er niet over filosoferen. „En je moet er niet meer achter zoeken, niet overdrijven". Tenslotte merkte hij nog op dat het helemaal niet zo erg is om over het geloof ook te zingen. Hij bekende wel, dat er onder dit soort liederen ook veel smartlappen zitten. „Een lied over geloof behoort een ze ker niveau te hebben", zo meent hij. Aan Venantius had hij zich beslist niet geërgerd. AMSTERDAM, 19 okt. De opera „De vier huistirannen" heet oorspron kelijk „I quattro rusteghi", maar be leefde haar première in 1906 te Mün- chen onder de naam „Die vier Grobia- ner". Het is in het Westen het meest gewaardeerde werk van Ermanno Wolf-Ferrari gebleven, alhoewel het veel minder cantabele momenten be vat dan het voorgaande „II segreto di Suzanna". Het wemelt echter van spitse instrumentale en vocale trouvailles. De grote verdienste van de herin- studering van dit geestige muziekspel door de Nederlandse Opera zoals die gisteravond in de Stadsschouwburg werd gepresenteerd ligt daarom vooral in de gelegenheid, die aan Leo Driehuis is gegeven om te tonen dat hij een bekwame dirigent en een para te muzikale ledder is. Niet alleen neeft hij het Kunstmaandorkest voortreffelijk doen klinken, ook liet hij horen dat hij de drommels lastige, vluchtige en flit sende ensembles goed beheerste en de enkele oneffenheden in ritme vaardig wist te herstellen. Omdat het stuk wei nig cantilenes en veel spitse effecten bevat, kwam dus alles aan op het goede sluiten van het geheel. De regie van Frans Boerlage zorgde ervoor, dat de situaties goed ruimtelijk reliëf kregen, daarbij gesteund door suggestieve de cors van Carlo Coehne. Omdat dit voor al een ensemble-opera is, heb ik hen die het geheel vorm gegeven hebben, het eerst genoemd. De vier tirannen werden met veel verve uitgebeeld door Pieter van den Berg, Paolo Gorin, Cor nells Schel! en Henk Smit. De rol van Filipeto werd evenals in 1958 op plezie rige wijze door Rudolf Kat gezongen. Mizzy van der Lanz was zijn zeer aan trekkelijke tante, Cora Canne Meyer een elegante Margarita, Nel Duval was een bijdehand verliefd meisje en Cora van Doesburg overtuigde als een extra vagante edelvrouw. Margot van Wagen burg had op de kleine haar toegestane ruimte vóór het doek een passende cho reografie ontworpen. De kostuums wa ren, zoals meestal in onze opera, smaak vol en fantastisoh. v.E. (Van «én onzer veïslaggèvërs) WASSENAAR, 19 okt. Het bestuur van het Kardinaal van R-o»«ura-Insti tuut verklaart naar aanleiding van *le brief door het Centraal Missie Com missariaat en de Nederlandse Zen dingsraad tot de minister-president gericht, de wenselijkheid van een dras tische uitbreiding van de ontwikke lingshulp door de overheid te onder- schrümen. Dit zegt het bestuur in een brief aan rar. Mar\jnen. Het instituut verklaart sich ten volle bereid met alle organisaties werkzaam op het ge bied van de ontwikkelingshulp samen te werken. Pf Di een modeverschijnsel, waar de hoger kringen alweer bovenuit gegroeid wa ren. Daarbij blijft het de vraag, of deze reactie, bestaande uit een terug-, keer tot de natuurlijke gevoelens, zo ernstig bedoeld kan zijn als de voor stelling enigszins deed vermoeden. Mary Dresselhuys, die hier een an ders geaarde rol speelde dan men de laatste jaren van haar gewend is, be schikt niet alleen over een subtiel raf finement, maar ook over een vrijwel feilloze intuïtie: zij maakte haar mar kiezin volkomen doorzichtig. Ko van Dijk heeft eenzelfde trefzeker gevoel. Hun beider figuren waren zeer duide lijk herkenbaar, juist omdat zp de tra gische mogelijkheden, die erin aanwezig waren, wel zichtbaar naakten, maar verder niet uitbuitten: zij lieten gevoe lens zien, die de toeschouwer herkent, zonder ze te hoeven delen: zjj bleven dus binnen de grenzen van het blijspel. Dat ging trouwens ook nog uitstekend op voor de oudere dame, die Magda Janssens speelde. Bij het meisje slechts ten dele, namelijk wel in de eerste drie bedrijven, niet meer evenwel zodra zij haar vertwijfeling moet spelen. De jon ge actrice Ine Veen, die wjj ons niet herinneren eerder gezien te hebben, had hier blijkbaar te weinig steun ge kregen van de regie: zij leek de wan hoop, die haar bevangt, waar te wil len maken met behulp van eigen ge voelens, maar daar verstrekt het stuk de gegevens niet toe. Men kan niet verlangen, dat een zaal dit meevoelt. Dat gebeurde dan ook zeer duidelijk niet. De tragedie, die in haar figuur aanwezig is, moet wel zichtbaar wor den, men moet evenwel niet proberen ze te laten meevoelen. Als dat niet ge beurt blijft het stuk een comedie. al heet het in het programma onzijdiger een toneelspel. Wellicht maakt deze op vatting de voorstelling enigszins half slachtig. Van vanavond af wordt van „De Markiezin van Arcis" een reeks voorstellingen gegeven in het Nieuwe de la Mar Theater in Amsterdam. RUTTEN TILBURG, 19 okt. Gistermorgen omstreeks acht uur is een volwassen wolf uit het Tilburgs Natuur-Dieren- park ontsnapt. Het niet ongevaarlijke dier was gisteravond nog niet gevan gen. De wolf die opgesloten was in een zinken kist in een quarantaine- ruimte heeft de sluiting weten te verbreken en is over de omheining van de kooi gesprongen. Eerst na anderhalf uur bemerkten ersoneelsleden van de firma Van >ijk exploitant van het dierenpark die met het voederen van de dieren zijn belast, dat de wolf was verdwe nen. Daarop is de Tilburgse politie ge alarmeerd terwijl een groot aantal werkkrachten van het dierenpark de opsporing van het dier inzetten. Bij een poging de wolf, die op de Breda- soheweg in de richting Breda liep, te vangen wist het dier in de aangrenzen de bossen te verdwijnen, urenlang speuren door twintig agenten en per soneelsleden van de firma Van Dijk mocht geen enkel resultaat hebben. De politie heeft de politie-instanties in de omliggende gemeenten gewaar schuwd. Het is niet onwaarschijnlijk dat het beest dat sedert donderdag avond niet gegeten heeft pogingen in het werk zal stellen om aan voed sel te komen. De wolf was afkomstig van Artis in Amsterdam. Het dier is in gevangenschap geboren. UTRECHT, 19 okt. Ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan van het Nederlands Goud- en Züvermuseum, sinds 1947 ondergebracht in het St. Ca- tharijneconvent, wordt tot 1 december een tentoonstelling „Nederlands Goud" gehouden, die gistermiddag door de commissaris van de koningin in de provincie Utrecht, mr. C. Th. E. Graaf van Lynden van Sandenburg, geopend werd. Een tentoonstelling als deze, die ze ker de helft omvat van ons nationaal bezit aan Nederlandse gouden voorwer pen, (volkssieraden en munten zijn uit gesloten) is nog niet eerder gehouden. Geëxposeerd is onder meer de ramme laar, die voor onze koningin bij haar geboorte is gemaakt. Er zijn in totaal 145 voorwerpen uit verschillende peri oden, te beginnen met 1056 en eindi gend in 1936, namelijk met de gouden pen, waarmee het huwelijk van de ko ningin en prins Bemhard in 1937 werd ingeschreven. DEN HAAG, 19 okt. Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voorlopige ge geven» bedroeg de waarde van de invoer ln september 1963 1.644 min (vorige maand 1.790 min)terwijl voor een waarde van 1.616 min 1.366 min) werd uitgevoerd. De uit voer bedroeg 98 pet van de invoer (76 pet). De waardestijging van de invoer in september 1963 ten opzichte van de overeenkomende maand van 1962 was aanmerkelijk groter dan die van de uitvoer, namelijk 229 min of 16 pet tegen 138 min of 9 pet. Bij het maand- gemiddelde over januari - september 1963 was het stijgingspercentage bij in- en uitvoer echter gelijk, te weten 9 pet. Het invoersaldo bedroeg sedert het begin van het jaar 2.502 min (janu ari - september 1962 f 2.349 min). 's-Gr&verïhage, 19 okt. Het pro spectus inzake de 4'/« pet Staatslening 1963 ad 400 miljoen tegen een in- sohrijvingskoers van 100 pet is thans verschenen. De inschrijving heeft plaats op 29 oktober, tèrwijl storting moet geschieden uiterlijk op 15 novem ber. Beursnotering wordt aangevraagd. Zoals bekend heeft de lening een looptijd van ten hoogste 30 jaren. Af lossing geschiedt in 30 jaarlijkse ter mijnen, afwisselend 3 pet, 4 pet en 8 pet; vervroegde gedeeltelijke of al gehele delging ia op af na 15 november 1978 toegestaan. •:«övv::v:v -'3- v' V i -.y A - Morgen, op MittioneringsMondag, i* er een collect». De bedoeling 1», dat die veel opbrengt. Een nuchtere aange legenheid schijnbaar, maar wij moeten leren, dat geven op Missioneringszcmdag niet» anders ia don delen, da* wederkerigheid. Aan het bruiloftsmaal zitten de armen niet aan het einde der tafel Dat de rijke kerkgemeen schappen de spijzen aandragen, geeft hun geen recht op de andere bruiloftsgasten neer te zien. Vanuit die instelling wordt ons morgen een gift gevraagd. Een gift voor al de noden van de wereldkerk, waarvan ictf op deze papin» een aantal beelden hebben texamen gebracht. Boven: een Nederlandse Carmeliet uit Brazilië wordt overgezet Daaronder twee beelden, die typisch zijn voor de Kerken van Brazil ié. Links een kinderbegrafenis. Het kistje blijft zo lang mogelijk open. Recht» een huisaltaar, versierd met lampions en vlaggetjes. Hieronder een welhaast klassiek mi»- sionerigsbeeld: father Valk uit Kwintsheul geeft godsdienst te» in IndUi. Hiernaast (links) een Braziliaanse zuster. Geheel link» onder; nogmaals Indif, een Wnderbieehfc Voor de noden van al deze kerken vragen de bisschoppen morgen van uw welvaart te delen. Steun de Kerk in Concilie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 5