Aanleiding: uitkering van vijftig gulden aan acht kraandrijvers 5,5 duizend man zijn vanmorgen in staking gegaan Demonstratie Werkgevers in beraad over loonsituatie house of Kerstkaarsen in restaurants Chaos in A msterdam na elektra-storing „Menselijke fout'' wordt schakelwachter vergeven Geen nieuw verzoek aan Brits EEG JOHNNY HALLIDAY TOCH VERLOOFD Borst hij MANTELS m. CAP 3WEERTS Havengebouw Loonontwikkeling TURKEN mogen hier NIET blijven Joodse rechter Auschwitz-proees trekt zich terug Lord HomeNauwe betrekkingen Macmillam zoon onder-minister Kosten Azië-reis prinses Beatrix Het weer- DINSDAG 22 OKTOBER 1963 87ste JAARGANG No. 31571 AMSTERDAM, 22 okt. De incidentele stakingen die gister avond in enkele havenbedrijven onder de nachtploegen zijn uit gebroken, hebben zich vanmor gen over vrijwel de gehele Am sterdamse haven uitgebreid. Sinds acht uur vanmorgen ligt het werk op alle circa veertig bedrijven stil. Bij sommige veem- bedrijven wordt nog gewerkt. Men Vreesde echter dat de staking ïich in de loop van vandaag ook tot deze bedrijven zou uitstrek ken. Het aantal stakers wordt ge- Schat op 5% duizend. In grote demonstratieve stoeten zijn velen haar het Havengebouw getrok ken. Hoewel de stakers niet heb ben laten weten hoelang zij het tyerk zullen neerleggen, verwacht then in de haven algemeen dat de Staking op zijn minst 24 uur zal duren. De stakers groepten samen rond het Havengebouw. Rotterdam (nog) rustig Multi (color) points V.a. 179,50 Donegal winterjassen va. 179,50 Ambtenarencentrum part. bedrijf volgen LONDEN, 22 okt. (AFP) Groot-Brittannië zal geen nieuw verzoek om het lidmaatschap van de gemeenschappelijke markt in dienen. Zulks zou thans nutteloos zijn, aldus heeft de nieuwe Brit se premier, Lord Home gister avond tijdens een vraaggesprek voor de televisie gezegd. De pre mier merkte op, dat Engeland /ohnny Haïliday, befaamd als ganger" van het woest-meeslepend (yè-yè-yè-yè) teenagerlied, heeft een eind gemaakt aan alle ge ruchten omtrent een eventuele verloving met zijn vrouwelijke evenknie Sylvie Vartan door zich met haar te verloven. Dit geheim werd onthuld in de Parijse zaal Olympia, ter gelegenheid van de première van de eerste Halliday-film, waarin ook Sylvie een hoofdrol vervult. De film heet: „Waar kom je vandaan Johnny?". Geknield voor Sylvie was, toen de foto genomen werd, een film-ope rateur. Diens camera is nog zichtbaar. nauwe betrekkingen met Europa zal blijven onderhouden. IDEAAL VOOR REGEN EN WIND Plaidvoering - Foam-back 6 jaar39.75 15 jaar 57.50 't Is betaalbaar bij: baby- en kinderkleding Anegang 19 - Haarlem Tel. 21415 yoreijou muf. Suède dames- en herenjasjes Zonnige perioden GAAT U VERHUIZEN? F. DAMIAANS EN ZN. Amsterdamse haven ligt plat (Van onze verslaggever) DEN HAAG, 22 okt. Met het oog •p de in het bestuur van de Stichting Van den Arbeid vrijdag ontstane situa tie, houden zoals gemeld, werkgevers- Verbonden deze week intern beraad. Gisteren is het bestuur van het Ver bond van prat.-christelijke Werkgevers *h extra-vergadering bijeen gekomen. Vandaag vergadert het algemeen be stuur van het Katholiek werkgevers- Verbond. Het bestuur van het Cen traal Sociaal Werkgevers-Verbond komt Vandaag ook in extra-vergadering bij een. Morgen zal het verbond van Ne derlandse werkgevers zich beraden. Op de normale vergadering van het dagelijks bestuur van de Rooms-kamo- heke Middenstandsbond is gisteren het Vraagstuk van lonen en prijzen uiter aard aan de orde geweest. Morgen zal de Christelijke Midden standsbond de zaak bespreken met zijn raden voor ambacht, detailhandel en Vervoer. In de kring van de drie centrale •andbouworganisaties liggen geen nieu we voorstellen ter tafel. Wei is te ver wachten, dat zij vóór zaterdag nog con- jact met elkaar zullen opnemen. In Ir tracht vergaderde gisteren de afde- I r? werkgevers belangen van het K.N.- r--C. In Arnhem werden gisteravond een «oofdbestuursvergadering en vandaag algemene vergadering van deze or- §®ni®atie gehouden. Het bestuur vein Bo N.B.T.B. hield gisteren in Den ^^ph een zijner periodieke vergade- De aanleiding tot deze staking zou zijn dat de directie van de Stoomvaart mij. „Nederland" aan ongeyeer acht kraandrijvers een uitkering van vijftig gulden heeft gegeven. Van de zijde der Scheepvaartvereniging Noord wordt meegedeeld dat deze uitkering niet ille gaal is „In mei van dit jaar" aldus een com muniqué van de Scheepvaartvereniging, „is aan een aantal kraandrijvers van de n.v. Stoomvaartmij. „Nederland" in overeenstemming met de Scheepvaart vereniging Noord en de contracterende vakbonden een vergoeding uitgekeerd van vijftig gulden in verband met de omstandigheid dat deze kraandrijvers gedurende drie maanden onderhouds werkzaamheden aan een kraan hebben moeten verrichten. Deze werkzaamheden waren bijzonder vuil en de vergoeding moet dan ook worden gezien als een equivalent van de in de C.A.O. voor de haven voorkomend „vergoedingen voor vuil werk," aldus besluit het communi qué. Onder de ochtendploegen, die van morgen kwart voor acht aan het werk moesten gaan zijn pamfletten uitge reikt afkomstig van een anoniem actiecomité, waarin een uitkering in eens van honderd gulden en een „vaste loonsverhoging" van een met nader omschreven bedrag werd geelst. Te vens werden de havenarbeiders in dit pamflet opgeroepen tot een vergade ring, die vanmiddag om twee uur in Bellevue zou worden gehouden. Van de zijde der vakbonden Is meege deeld dat deze de staking niet georgani seerd hebben, maar dat zij de massale werkweigering ook niet als een wilde staking beschouwen omdat zij begrip hebben voor de huidige spanningen op loongebied, waaronder de arbeiders de laatste weken hebben moeten werken. Gisteravond is de onrust die reeds een paar dagen in de hoofdstedelijke haven heerste, tot explosie gekomen, toen ruim 300 arbeiders van de avondploegen het werk neerlegden. Bij de Maatschappij „Nederland" ruim honderd, bij de KNSM honderd en bij het Amsterdams Haven bedrijf en de Koninklijke Hollandsche Lloyd circa vijftig man. Bij de andere havenbedrijven werd het werk voort gezet. Het bleef hier wel vrijwel de ge hele nacht onrustig. Vanmorgen kwart voor acht is de staking dus overgeslagen naar vrijwel alle andere bedrijven in de haven. Op sommige vemen is de staking niet algemeen. Bij de n.v. Blaauwhoed waren circa tien man niet aan het werk ge gaan. „Wij werken dus nog, maar het kan iedere minuut veranderen, als er een schreeuwende patrouille op brom fietsen langs komt om de werkwilligen over te halen ook mee te doen," aldus deelde een directielid van dit bedrijf ons vanmorgen mede. Bij de n.v. Hout veem hadden allen het werk neergelegd. Bij de vjjfeneenhalf duizend stakers zijn inbegrepen zowel de arbeiders vast in dienst bij een bedrijf als de z.g. „pool- arbeiders" die in dienst zijn van de Scheepvaartvereniging Noord. In de hoofdstedelijke haven lagen op het moment dat de algemene staking uitbrak 82 zeeschepen. De demonstratie naar het Havenge bouw, waarin onder andere de Scheep vaartvereniging Noord is gevestigd, verliep rustig. Radiowagens van de politie patrouilleerden in de omgeving. Het bestuur van de Scheepvaartver eniging Noord zal een eventueel ver zoek om een onderhoud met een depu tatie uit de stakers, afwijzen, zo werd ons meegedeeld. De Scheepvaartver eniging Noord voert als overkoepelend orgaan van de havenbedrijven onder handelingen over de C.A.O., met de vakorganisaties. In Rotterdam, waar gisteren tijdens een bijeenkomst van het onafhankelijk verbond van bedrijfsorganisaties ronduit werd toegegeven, dat de oproep tot sta king in het havengebied nauwelijks of geen effect had gesorteerd, was het van daag tot het ter perse gaan van deze editie bij alle havenbedrijven rustig. Iedereen was aan het werk. In Rotter damse vakbondskringen heerst overigens wel de mening dat deze arbeidsrust zeer bedrieglijk kan zijn. Juist omdat de ha ven een open bedrijf is waarin men zeer gemakkelijk contact kan krijgen met de havenwerkers, kan in nauwelijks een uur alle werk neergelegd zijn. Een uitstekend middel van communi catie wordt hierbij gevormd door de kra nen. Zodra zij op een of ander bedrijf „over de loodsen gedraaid worden" en vervolgens afgetopt worden, kan men van zeer veraf zien dat er iets mis is op het werk)Overigens zijn de Rotterdam se vakbonden wel van mening dat de Rotterdamse havenwerkers de houding van de bonden inzake de loonkwestie rechtvaardigen en dus geen aanleiding zien het werk op ongeorganiseerde wijze stil te leggen. VS Amerika is van plan volgend jaar een satelliet te lanceren die is ingericht voor het opvangen van stof op 80 km afstand van de maan. Men hoopt daardoor meer te weten te komen van de samenstelling van het maan oppervlak. (Rtr) (Advertentie) Nieuw kostuumdessin: Op dit zachtglanzende fond van fijne kleurpunt- Jes is een moderne ruit heel vaag zichtbaar. 1-riJ, 2-knoops, schuine zakken. In alle maten: van tenger tot corpulent j Deze mooie grove tweeds hebben we in vele zwart i witte dessins. Zoals b.v. ruiten en visgraten. De meeste Donegaljassen hebben ook nog 'n prach tige wollen plaidvoering DEN HAAG, 22 okt. De vereni gingsraad van het Ambtenarencentrum (een overkoepelend orgaan van catego rale bonden) heeft gisteren zijn intern beraad over de financiële en overige rechtsposities van het overheidspersoneel in het licht van de aan de gang zijnde ontwikkeling in het vlak van de lonen afgesloten. Het is ook de dertigduizend ambte naren die in dit entrum verenigd zijn niet onverschillig waar het met de ge hele toonbeweging heen gaat, aldus de heer J. J. Landman, burgemeester van Koedijk (N.H.) die voorzitter is van het centrum. De verenigingsraad is van oordeel dat juist nu het sedert 1959 ten aanzien van het overheidspersoneel gevoerde salaris- beleid moet worden gehandhaafd. De raad verlangt dus dat dit salarisbeleid de trend van de loonontwikkeling in het particuliere bedrijf blijft volgen. (Van onze verslaggevers) AMSTERDAM, 22 okt. De adjunct directeur van het gewestelijk arbeids bureau, de heer De Jong, en het hoofd van de Vreemdelingenpolitie, alhier, commissaris Molenkamp, verwachten stellig dat de ministers van Sociale Za ken en Justitie de 68 Turken die hier wil len komen werken geen verblijfsvergun ning zuilen geven. Vandaag zou de be slissing hierover worden genomen. Men grondt deze verwachting op het feit dat als men deze ploeg Turken zal toelaten er stellig een grotere toeloop van buitenlanders, die hier zonder ver gunning willen werken, zal komen. Er zou, evenals in Frankrijk met betrek king tot de Noord-Afrikanen, een bewe ging op gang komen die niet te stuiten zou zijn. FRANKFORT, 22 okt. (UPI) Mi Hans Forester, de Joodse president var; de rechtbank in Frankfort, waar einc december 23 voormalige functionarisser van het concentratiekamp Auschwitz te recht zullen staan, heeft zich als rechter teruggetrokken. Hij deed dit, naar hi] gisteren meedeelde, omdat enkele fami lieleden van hem in Auschwitz zijn om gekomen, zodat hij licht zou kunnen wor den beschuldigd van partijdigheid en vooroordelen tegen de verdachten. Dit Auschwitz-proces zal het grootste zijn dat sinds de oorlog in West-Duits- land gevoerd wordt. Er zullen waar schijnlijk omstreeks 259 getuigen uit vijftien landen gehoord worden. Het be gint op 20 december en zal misschien zes tot acht maanden duren. (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 22 okt. Door een schakelfout in de elektrische centrale Hemweg is in ongeveer de helft van de stad en in een deel van Zaandam gistermiddag de stroom uit gevallen, waardoor vooral de trams en treinen grote vertragingen opliepen en op een aantal kruispunten de verkeers lichten uitvielen hetgeen een verkeers chaos tot gevolg had. De brandweer moest bovendien enige personen be vrijden. die in tot stilstand gekomen liften zaten opgesloten. De storing duurde van vijf unr tot half zes. dus juist in het spitsuur. De schuld ligt bij een hoofdscha- kelwachter, die stroom inschakelde in een cel, waarin werkzaamheden waren verricht. Daar de aardleiding nog niet uit de cel was weggehaald ontstond kortsluiting met ook voor het gemeentelijk electriciteitsbedrijf zelf ernstige gevolgen. Er is een brandschade aan de apparatuur van 30.000 gulden. Het bedrijf denkt an derhalve dag nodig te hebben voor het definitieve herstel. De directie van het bedrijf acht de fout van de hoofdsehakelwachter zo menselijk, Lord Home heeft gisteren de namen bekendgemaakt van een aantal nieuwe ministers en onderministers. Maunce Macmillan, de 42-jarige zoon van de vorige minister-president, wordt onder minister van financiën, speciaal belast met de behandeling van economische kwesties. Tot minister van marine is benoemd de graaf van Jellicoe en tot minister van oorlog: James Ramsden. Hugh Fraser blijft minister voor de luchtmacht. In totaal maakte Lord Home gisteren zestien benoemingen bekend. De 52-jarige John Hare, die in het nieuwe kabinet van Lord Home „chan cellor of the Duchy of Lancaster" is, is benoemd tot voorzitter van de con servatieve partij. Hij volgt Iain Mac- leod en Lord Pooie op, die gezamen lijk het voorzitterschap bekleedden en ontevreden zijn over de wijze, waarop ex-premier Macmillan in de crisis voor zijn partij heeft gehandeld. Lord Poo le heeft echter wei het vice-voorzitter- schap, dat hij met twee anderen deelt, geaccepteerd. Lord Aldington, die vi- ce-voorzitter was onder Macleod en Lord Poole, is afgetreden. Politieke waarnemers achten het waarschijnlijk, dat de conservatieven niet erg gelukkig zullen zijn met deze volledige reorganisatie van de partij leiding, minder dan een jaar voor de algemene verkiezingen. In een van de drie TV-interviews, waaraan hij zich gisteren onderwierp en waarin hem dikwijls zeer scherpe vra gen werden gesteld, antwoordde Lord Home op een vraag of hij zich wel he lemaal gerust voelde over de wijze waarop R. A. Butler opnieuw was ge passeerd: „Natuurlijk heeft de heer Butler een uitzonderlijk geweldige staat van dienst en bovendien is hg naar mijn mening, zoals ik al zei in Black pool, de meest onzelfzuchtige politicus die er te vinden is. Bij hem is nooit de gedachte opgekomen om voor de macht te vechten. Dit soort onderlinge machtsstrijd, als ik het zo mag stellen, kennen we niet. Wij zijn collega's in het kabinet en in de partij. De steun van de heer Butler is van onschatbare waarde voor mij. Wij zullen regering en partij leiden als collega's". De socialistische beschuldiging, dat hij als aristokraat niet op de hoogte zou zijn vain de verlangens onder het volk, bestempelde Lord Home als „omge keerd snobisme". Hij herinnerde eraan, dat hij veertien jaar het mijndistrict Lanark in Schotland in het parlement vertegenwoordigde. (Advertentie) dat hij daarvoor niet gestraft zal worden. De storing had ook een romantische kant want de kerstkaarsen werden in vele woningen, hotels en café's al vast aangestoken. Een groot deel van de binnenstad heeft geen last gehad van de storing zodat daar de biosco pen normaal hun voorstellingen kon den voortzetten. In warenhuizen, ma gazijnen en winkels trachtte men door de gordijnen zover mogelijk open te schuiven al het nog aanwezige daglicht op te vangen. Voor de honderden forensen en vele anderen, die tijdens het spitsuur naar huis wilden gaan, was de storing erg hinderlijk doordat de trams niet kon den rijden en zelfs treinen naar het Gooi moesten uitvallen. Het C.S. en het M.P.-station moesten de treinen met vlaggen binnenloodsen omdat de wissels en de seinen niet werkten. De politie kreeg het extra druk om dat ze op de verkeerspunten, waar de lichten waren uitgevallen, zelf moest gaan regelen. En bovendien konden de mobilofoonwagens niet worden in geschakeld. De politie en de andere gemeente lijke instanties werden overstroomd met verzoeken om inlichtingen. Me nigeen dacht dat de storing bij hem thuis was en draaide een nieuwe „stop' in, maar dat bleek toch niet te kun nen helpen. Om halt zes, nadat het gemeentelijk energiebedrijf door stapsgewijze om schakeling de stroomtoevoer had her steld, bleef de chaos op straat nog enige tijd voortduren totdat de politie het verkeer onder controle kon hon den en ook het tramverkeer langza merhand weer normaal werd. De tele fonische tijdmelding kon onmogelijk ai de telefoontjes afwerken, die ze ont ving toen ieder thuis of in de gebou wen de elektrische klokken wilde ge- lykzetten. DEN HAAG, 22 okt. üit het be richt over de reis van prinses Beatrix naar verschillende Aziatische landen zou kunnen worden opgemaakt, dat de ze reis duurder is uitgekomen, dan begroot werd. De indruk wordt gelogenstraft door het feit, dat het plan voor de reis op kwam, toen de begroting 1962 reeds lang gereed was. Aangezien de reis gefinancierd moest worden uit de post „onvoorzien" van 150.000 gid van het departement van Buitenlandse Zaken, was reeds van stonde af aan duidelijk, dat een aanvullend bedrag zou moe ten worden gevraagd. Dit laatste is verleden week bij sup- pletoire begroting gedaan, namelijk tot een bedrag van f 125.000.- voor de post „onvoorzien", waaruit ook andere kos ten betaald moesten worden, aldus deelt het departement van Buitenland se Zaken mee. (Advertentie) BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT <BU KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Droog weer met zonnige perioden, maar vannacht en morgenochtend plaatselijk mist. Zwakke tot matige veranderlijke wind. Koudere nacht, morgenmiddag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Woensdag: 7J.717.31. Maan: (Van onze weerkundige nedewerker) DE BILT, 22 okt. De temperatuur kwam gisteren in Zuid-Limburg nog tot 19 graden, maar in de nanacht be reikte ons via Schotland een snel kot> front, dat vanmorgen, ve gezeld door regen, het grootste deel van ons land al was gepasseerd. Er komen weer op klaringen voor, maar de temperatuur is een paar graden lager komen te lig gen, met langs de kust een vrij sterke westenwind. Met de westelijke hoogte stroming kunnen ons vrij gemakkelijk nit -we fronten bereiken, zodat het herfstweer wisselvallig blijft, vooral nu het hoge-drukgebied bij de Alpen in be tekenis afneemt. Advertentie) SCHOENEN SINDS 1862 BARTELJORISSTRAAT 29 bt] 't Stadhuis (Advertentie) Verlangt u goed vak_rk? Vraagt ons eens vrijblijvend offerte. Zijlvest 41, Haarlem Telefoon 12456—14155—17616-52814 IUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM lelefoon: Redaqtie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk Zeestraat 50: telet. 4790 Bijkantoor en Red Dmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie- W. C. H. Leijdeckers en Mr W A. M van dei Kallen, loofdredactie. Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COUR ADVERTENTIETARIEF 28 cents oer millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents oer m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per weak f 2.65 per maano. f 7.90 pei kwartaal. Voor klachten over de bezorging 's avonds tussen 5.30 en 7 uur. tel. 20800.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 1