brengt Kardinaal Ottaviani diaconaat weer ter sprake Kort-aangebonden Vaders spreken van een „dom" compromis - voorstel LORD HOME HARTELIJK TOEGEJUICHT Stamgasten breken in Drie mille voor idee Utrechtse prijsvraag Huishoudbeurs 1964 Marisa speelt Edith MISSIE-schema maakt geen kans Verenigde Staten Waarschuwing aan DIFM ONDERWERP AL AFGEHANDELD; KLACHT SNEED GEEN HOUT 6 DINSDAG 22 OKTOBER 1963 PAGINA 7 ROME, 22 ukt. Mgr. Basil Cristea, die de zorg heeft voor de katholieke Roemenen in de verbanning of buiten hun vader land, celebreerde in de Byzan tijns-Roemeense ritus de Heilige Mis, waarmee gisteren de 52ste Concilie-zitting geopend werd. Na de Heilige Dienst, die (he iaas) ingekort een vol uur duurde, was het dezelfde bis schop, die ook het Evangelieboek plechtig naar het Concilie-altaar bracht. Formeel Ongehuwd KARDINAAL OTTAVIANI De bekroonde schoenenparen. Van boven naar beneden: eerste, vierde, tweede en derde prijs. Verkoopsters in een pas geopende kledingwinkel in Wenen zijn uit gerust met autopeds om gemakkelijker van het magazijn, dat zeven tig meter ver weg is, naar de winkel te gaan. De autopeds hébben speciale standaards om de kleding op te hangen tijdens het vervoer. Een portret van de Italiaanse actrice Marisa Salinas, die de hoofdrol zal vertolken tn een film over het leven van de overleden Franse zangeres Edith Piaf. De nieuwe Britse premier Lord Home heeft zijn eerste werkdag achter de rug. Een groep Londe- naars wachtte hem maandagmiddag op en juichte hem handenklappend toe toen hij Downingstreet 10 verliet. De minister dankt lachend en joviaal voor dit huldebetoon. Minister mr. B. W. Biesheuvel van Landbouw heeft gisteren tr Brussel een E.E.G.-ontmoeting gehad met zijn collega's. Zijn Franst ambtgenoot Edgar Pisani luistert somber toe als mr. Biesheuvel hem deelgenoot maakt van zijn landbouwplannen. Voor de nieuwe katholieke huis houdschool in Nijverdaldie vo rige week werd geopend, staat dit fraaie beeld, dat lijkt op Suze Noir et van prof. Bronners Hilde- brandmonument. Het stélt een jonge huismoeder voor, die met haar kind boodschappen doet. Het stenen beeld is drie meter hoog en van de hand van Jac. Maris uit Heumen. Ook iets voor de „beeldenroute", die Overijs sel wil uitzettenf Een onbekende heeft enige ge weerschoten gelost op het ge boortehuis van Paus Paulus VI in het Italiaanse Concesio. Op de foto toont een man de twee kogelgaten in de deur. (Van onze Romeinse correspondent) Het was die dag 265 ja hodo jaar geleden, dat een deel der Orthodoxe Kerk in Roemenië zich weer aansloot bij Rome. Maar het was ook de vijf tiende verjaardag van de ondergang dezer Kerk in het eigen land. In 1948 ruimden de communistische bewind hebbers in Roemenië de gefusieerde Byzantijnse Kerk in dat land op. Men zette de anderhalf miljoen ge lovigen onder druk om zich aan te sluiten bij de Orthodoxe Kerk en beroofde de gemeenschap van haar leiders. Sindsdien viel het gordijn en ook Roemenië werd een land van de Kerk der stilte. De secretaris-generaal van het Con cilie kondigde in het begin der zitting de agenda aan: de Vaders zouden doorgaan met de besprekingen over bet ter tafel liggende vierde hoofdstuk (over het Gods Volk en speciaal over de leken) van het Kerkschema. Intus sen zouden een viertal punten van verbeteringen, aangebracht in het vierde kapittel van het liturgie-schema aan stemming worden onderworpen. Dit vierde hoofdstuk der ontwerp- constitutie over de Liturgie handelt over het brevier en het koorgebed. Bisschop Martin van Nicolet (Canada) refereerde namens de commissie over de aangebrachte wijzigingen en gaf de methode aan, die de liturgische Con cilie-commissie gevolgd had om de vele opmerkingen der Vaders, in de vorige zittingsperiode van het Concilie gemaakt, zoveel mogelijk tot hun recht te laten komen. De relator heeft daar meer dan een uur voor nodig gehad. Het gevolg was, dat er maar betrekkelijk ■weinig tijd overschoot om de meningen naar voren te brengen over het derde hoofdstuk van het Kerk-schema. Slechts acht sprekers voerden het woord. Kardinaal Ottaviani, secretaris van de hoogste congregatie van het Heilig Officie en president van de theologi sche commissie, uitte na een lang zwijgen gedurende de jongste vergade- zingen van het Concilie zijn mening. Deze ging over een onderwerp dat geheel buiten de orde lag. De kardinaal laakte het, dat er een circulaire onder de Vaders in de Concilie-aula ver" spreid was, een document van de hand van enkele periti, Concilie-deskundi gen, waarin deze het opnamen voor net mogelijkerwijze gehuwd zijn v.an diakens. Kennelijk was deze circulaire verspreid zonder voorkennis en goed keuring van de voorzittersraad. Formeel had kardinaal Ottaviani dus volkomen gelijk. Maar er heerste enige ontevredenheid, dat de kardi naal geen stelling genomen had tegen het eveneens zonder voorken nis der leiding verspreiden van enke le geschriften, deze maal door Con- cilie-vaders die het met de opvattin- gen van de kardinaal eens waren, e spreker is toen doorgegaan op het bereids afgesloten onderwerp van het diaconaat. Hij heeft gezocht naar een uitweg uit de impasse: de Kerk in nood roept om de mogelijkheden der diaconaatsbediening. Bijna over al acht men daar het probleem van het celibaat dier diakens van secon dair belang. Dat moet land voor land, streek voor streek bezien wor den door de bisschopsconferentie. Een tweede groep Vaders wil een toestemmend antwoord geven op de vraag om diakens, maar vreest voor het doorbreken van de traditie in zake het celibaat in de (Latijnse) Kerk en stelt de eis dat overal ter wereld het celibaat der diakens ge handhaafd moet worden. Een derde groep wijst veiligheidshalve onder dit opzicht het diaconaat als een blijvend ambt af. Wanneer er nu een dergelijke behoef je bestaat, aldus de secretaris van het Heilig Officie, aan nauwer medewer kers der hiërarchie in vele landen, *®at ons dan aanhaken bij het zinbeeld her hedendaagse liturgisten om enkele uer zogenaamde kleinere wijdingen op hieuw leven te schenken. Hij stelde daarom voor deze medewerkers waar n°dig te wijden tot acolythen en hun uitgebreide volmachten te geven in de kerkelijke bediening, die der diakens naderbij komende. Omdat evenwel de wijding tot acolyth onder de kleinere wijdingen behoort, is het probleem van het celibaat of niet-celibaat daarmee uitgeschakeld. Het compromis van kardinaal Otta viani werd door een deel der Vaders, Uaar ik hoor, beschouwd als de typi sche uiting van een zuiver kerkeUjk- juridlsch denken en gespeend van iedere diepere theologische benade ling. Waar blijft de sacramentele ge- ®ade van het priesterschap, waar de diaken wezenlijk deel aan heeft, niet slechts voor zich zelf maar in de eerste plaats voor het Volk Gods? Liturgisten zeggen, dat van hun zijde Uiet werd aangedrongen op de herbe leving van enige kleinere wijdingen om een uitvlucht te vinden voor het celi- baatsprobleem. Vaders die korter aangebonden waren vonden he* com promisvoorstel van de kardinaal alleen •uaar dom. Intussen werd hier weer het vraag stuk van het ongehuwd zijn der ciemci aangeroerd. De bezorgdheid van v®u aantal bisschoppen der Kerk, dat Ooi n.aar plaats en omstandigheden der mogelijkheid van de g°*ujwde diaken ©en bres slaa/t In de aoatv# ven bet celibaat, kan men ndet afdoen met het oordeel, dat dit hersen schimmen van. een aantal oudere en narrow-minded Vaders zijn. Z" huive ren er kennelijk voor, en naar wij moeten aannemen op grond hunner er varingen, om zo gezegd het hek van de dam te halen. Als deze stroom, door zijn tendentie zich zou doorzetten, zal wellicht ook het celibaat der pries ters op de helling komen. Dit celibaat Is, wat niet iedereen schijnt te zien, geen wezenlijk ken merk van het priesterschap of funda menteel stuk van de opbouw der Kerk. De historie en de traditie in de Ooster se Kerken zijn daarvan getuigen. Men zou zelfs in de Latijnse Kerk er over kunnen praten, in bijvoorbeeld situaties waarin een priester zonder de steun van familie en familietraditie zit, en zonder die van zijn collega's in het ambt en zonder die van een gemeen schap der gelovigen staat. Voorbeelden in missie en in ontkerstende gebieden zijn hiervan te over. Naar het ons, als volger der gedachtenwisselingen op het Concilie voorkomt, heeft het Con cilie tot nu toe evident bestaande pro blemen op dit stuk onbesproken ge laten. De debatten over de mogelijker wijze gehuwde diaken en in werke lijkheid dan nog onder veel reserves gaan in wezen niet over het diaco- naatsambt maar over het gehuwd zijn. Hier verschanste zich een deel der Vaders achter hoge wallen, een zuivere verdedigingshouding. Als er van een celibaatsprobleem sprake is, zou het dan niet de voorkeur verdienen dat het Concilie dit vraagstuk moedig onder ogen ziet in een open gesprek zonder de diaconaatscamouflage? Zo nee, dan bestaat de kans dat de Moederkerk bij de unieke gelegenheid van een Con cilie nalaat een goed en rustig woord te spreken tot zeker niet de minste harer kinderen in hun moeilijkheden, hoe ook dit woord uitvalt. Tevens loopt de Kerkvergadering dan het risico door celibaatoverwegingen, die volgens vele Vaders op een ander plan staan, aan de wederinstelling van het diaco naat niet die wezenlijke aandacht te schenken, waarom de pionier der mis sionerende kerk vraagt. De zitting van het Concilie ging door met beschouwingen over het derde hoofdstuk van het Kerk-schema. Twee amendementen op het liturgie-schema werden nagenoeg door ieder goedge keurd. DELFT, 22 okt. Het bestuur van de katholieke studentenvereniging ,,St. Wolbodo" is voor het verenigingsjaar 1963-1964 als volgt samengesteld: J. F. VAN DE CALSEYDE, voorzitter; J. H. A. STRUIK, secretaris; H. THIADENS, penningmeester; J. F. L. HAZELZET en J. G. DE HAAN commissarissen. ROME, 21 okt. (KNP) Het ConcUle- schema over de missie, dat overigens nog niet in druk is verschenen, schijnt in zjjn huidige vorm niet eens de kans te hebben zelfs maar naar de zetter te worden gebracht. De voorlopige tekst heeft verscheidene missiebisschoppen tot de conclusie gebracht, dat het sche ma in zijn huidige vorm niet aan bod mag komen. Deze bisschoppen vatten hun bezwa ren als volgt samen: het huidige sche ma over de missie beschouwt de mis sies uitsluitend als een feitelijke situatie en bevat geen duidelijke missieleer. In de tekst maakt men voortdurend onder scheid tussen evangeliserende kerken en geëvangeliseerde kerken. Het is voorts onzin, aldus de bisschoppen, te spreken van ,,de missies". Men dient te spreken van „de missie". Het geografisch begrip van de buiten landse missies verdwijnt. Daarom hebben verscheidene missiebisschoppen de wens te kennen gegeven het schema over de missie op te nemen in het schema over de Kerk, om aan de Kerk een missio naire dimensie te geven. WASHINGTON, 22 okt. (ÜPI) Amerika heeft de Zuidvietnamese rege ring gedreigd met intrekking van alle financiële hulp aan de militaire eenhe den, die bekend staan onder de naam „speciale troepen", als deze niet on middellijk onder het gezag van het nor male legercommando worden geplaatst en ingezet in de strijd tegen de com munisten. zo wordt van welingelichte zijde in Washington vernomen. De speciale troepen werden in 1961 met Amerikaanse hulp gevormd voor gevaarlijke commando-acties tegen de communistische guerilla's. Naar ver luidt tellen zij nu tussen 1.500 en 2.000 manschappen, verdeeld over tien com pagnieën. Zjj opereren in kleine groep jes tot diep in het communistische ge bied, leggen verbindingen met de be volking daar en plegen snelle overval len. Bij de razzia van 21 augustus op de boeddhistische pagodes in Saigon werd echter ook een eenheid „speciale troe pen" ingezet, naar verluidt op bevel van de broer van president Diem, de sterke man Ngo Dinh Nhoe. Hij zou de speciale troepen beschouwen als een soort privé-leger. Bepaalde afdelingen zijn ook na de razzia's in Saigon geble ven. Advertentie) Elke OLVEH polis is winstdelend. De baas van een café in Wijntje terp was weg en de zaak zat op slot. Al een paar dagen lang. De stamgasten besloten dat aan die toestand eens een eind moest komen. Het binnenkomen in het café was niet moeilijk, want het slot was erg gammel. De drankvoor raad was toen nog geheel intact. Men besloot zich zelf te bedienen. Het werd die avond een uitbundig feest in het dorpscafé. De volgende avond bleek de baas nog steeds afwezig. De voorraad al coholica was echter nog lang niet uit geput, zodat werd besloten een en an der nog eens dunnetjes over te doen. Behalve het lessen van dorstige kelen kon het gezelschap zich nu ook nog bezighouden met het vullen van honge rige magen. Ook de derde avond was de baas er niet, maar dat deerde de klanten Zonder hem konden ze zich ook wedstrijd onderscheidt men twee groe pen: degenen die het naaldvak leren voor huishoudelijk gebruik en diege nen, die coupeuse of modeontwerp ster willen worden. Provinciale voor rondes zullen aan de finale vooraf gaan. Jaarlijks komt de R(]sideeënbus-or- ganisatie bijeen om aan haar geldbesparende werk het nodige reliëf te geven. Dar wordt de jaarprijs uitgereikt voor het beste to taalresultaat en daarnaast wordt ook de beste individuele prestatie beloond. Dezer dagen ontving bij deze gelegen heid de eerste luitenant-vlieger J. A. J. de Jong van de vliegbasis Volkel een dertigtal briefjes van honderd gul den als beloning voor zijn idee om plastic schabionen te gebruiken om de voor vluchten noodzakelijke gege vens op de vliegkaarten aan te bren gen. De jaarvergadering van de rijks ideeënbus werd gehouden in de kan tinezaal van de tankwerkplaats op de Leusderheide. Voor de tweede maal hebben B. en W. van Utrecht een prijs vraag uitgeschreven tot het ont werpen van ©en affiche voor de hier jaarlijks te houden „burgerdag". Dan komen de nieuwe kiesgerechtig den bijeen om oa. toegesproken te worden door de burgemeester. Ge woonlijk valt deze dag op of rond de bevrijdingsdag. Gevraagd wordt een affiche, dai uitdrukking geeft aan het doel van de „burgerdag". Het moet in offset gedrukt kunnen worden, in maximaal drie kleuren. De prijsvraag staat open voor allen, geboren na 31 december 1933, die in Utrecht wor.en, daar hun hoofdberoep uitoefenen, er schoolgaan of studeren. Het ontwerp moet uiter lijk 20 januari 1964, doch niet vó<5r 15 januari bezorgd zijn aan de school voor de grafische vakken, Jutfaseweg 3. Het ontwerp, dat het meest in aanmerking komt, wordt bekroond met een prtfs van vijfhon derd gulden. "uitstekend redden. Vermoedelijk zijn ze wat al te rumoerig geweest, of lIlllimmilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllimilllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMIllllllllllillllllllllllllllllinilllllllllll heeft iemand die een wat al te grote aanval op de alcoholvoorraad had ge daan zijn mond voorbij gepraat. In ieder geval was de vierde dag de po litie aanwezig om de overgebleven voorraad naar veiliger oorden over te brengen. Deze bleek echter ondanks de afgelopen feesten nog zo groot, dat Gemeentewerken eraan te pas moest komen. Een vrachtwagen vol (gevul de) flessen en vaten werd naar het politiebureau overgebracht. Het tafel- tje-dek-je-café is nu voorgoed geslo ten. De eigenaar had zijn zaak ver kocht. De overdracht zou plaats vin den op 12 november. Vermoedelpk is hij op vakantie. Hij is in ieder geval tot op heden nog niet teruggekeerd. De negentiende huishoudbeurs die van 1 tot en met 10 mei 1964 in de RAI wordt gehou den zal in het teken staan van de huisvrouw-moeder; niet alleen valt de Moederdag-1964 in deze periode, ook de Mouvement Mondial des Me res, de Wereld-Moeder-Beweging zal in het centrum van de Europahal met een stand komen, waarin ook de Ne derlandse huisvrouwen- en moederor ganisaties vertegenwoordigd zullen zjjn en de aandacht zal worden ge vestigd op de moeders in de ontwik- De belangstelling voor de Huishoud beurs moge dan wellicht uit de ste delijke kringen wat minder worden, het bezoek aan de beurs krijgt daar entegen steeds meer een landelijk ka rakter; dat blijkt uit de grote aan tallen door de Spoorwegen uit alle hoeken van het land uitgegeven spoor kaartjes, die tevens dienen als toe gangsbewijs voor de beurs: daarbij meent het aantal touringcarbedrijven, dat dagelijks trips vanuit het platte land naar de Huishoudbeurs organi seert, steeds toe. Alle beschikbare ruimte, bijna 30.000 m2 zal volgend jaar in de RAI voor de beurs worden gebruikt. De belangstelling van de zijde der stand houders is verheugend; de interesse uit Engeland Is zo groot, dat de En gelse deelnemers een aparte hal van 4.000 m2 krijgen toegewezen. In het centrum van de Europahal zullen stands komen, gewijd aan het toeris me; er komt een „tuin der mode" met modeshows en bij de ingang zal er een „advies-centrale" zijn, waar de bezoekers objectief worden voorgelicht over de geëxposeerde arti kelen. Als vaste evenementen zijn ook in 1964 weer nationale wedstrijden in vrijetijdsbesteding en een teenager- mode-ontwerpwedstrijd aan de huis houdbeurs verbonden; In deoe laatste aandag werd in het Hil ton Hotel in Amsterdam de uitslag bekend gemaakt van een prijsvraag, die werd uit geschreven door de Koninklijke Le- derfabriek Oisterwijk voor de beste, elegantste damesnamiddagschoen. Honderdtwaalf inzendingen uit alle delen van Europa waren er binnen gekomen. De prijsvraag was uitge schreven ter gelegenheid van het feit, dat Oisterwijk 750 jaar geleden de stadsrechten kreeg. Het feest is in mei en juni van dit jaar gevierd en deze prijsuitreiking vormde de de finitieve afsluiting. De bijeenkomst stond in het teken van dé industrie van Oisterwijk, de leerindustrie. Dr. E. R. Adler, gede legeerd commissaris van de Leder- fabriek, belichtte de betekenis van het leer voor Oisterwijk, maar vooral ook voor heel Nederland. Hij merkte op dat het verbruik van leer na de oor log in elk land van Europa is geste gen, waarbij de mode een grote rol speelt, want bij de sqhoenen is er een toename van 23 procent te constate ren. Bij deze toename nemen de vrou wen het grootste gedeelte voor hun re kening. De show van de schoenen uit de verschillende delen van Europa werd omlijst door een cabare'je, waarin volleerd de draak werd gestoken met leer en mode onder het motto „Op nieuwe leest geschoeid". Aan dit ca- baretje werkte o.a. mee Yda Andrea, Sylvia de Leur, Diny Sprock, Emmy van Swol en Eddy Bauer. Aan het eind van de middag werden de prij zen uitgereikt door de burgemeester van Oisterwijk, Baron van Hövell van Wezeveld en Westerflier. Een deskundige jury, waarin de cou turier Max Heymans voor Nederland zitting had, heeft de eerste prijs, de „Oisterwijk Shoe Design Cup" toe gekend aan de 28-jarige Italiaan Va- lerio Cavalca voor een ontwerp van box-calf. De schoenen waren geheel uit één stuk vervaardigd en hadden een zes centimeter l\oge hak, die niet spits, maar heel elegant was. De tweede prijs was voor de 21-jarige Zwitser Andreas Pfister voor zijn inzending namiddagschoenen in brum suède, bo venop de voet gesloten met een lint. De derde prijs werd toegekend aan Ricardo Constantine, ook een Itali aan. De vierde prijs, een eervolle ver melding, was voor een Nederlander, de 23 jarige Jan de Munnik van de schoenfabriek „Lydia" te Drunen. De jury lette bij het toekennen van de prijzen vooral op elegance en draagbaarheid van de schoenen, wat in de uitslag van de prijsvraag zeker tot uitdrukking te gekomen. iiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiimiiim iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiimiiiiiiiiiiiimiwimiiiiiiMiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiimiiiiiiiiimiiiiiiiiiii

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 7