Provincie f5.000 subsidieert Academie met 63 Onduidelijke begroting oorzaak vermindering voor CLUBPIONIER VAN H.B.C. CONCERT N. PH. ORKEST Iturbi behalve een virtuoos ook geïnspireerd pianist DAMES VAN TYBB BETER OP SCHOT DAN HBC Agenda voor Haarlem en omgeving MOTIE TORPEDEERT VERZOEK OM f 15.000 flfi v.Empelen Incident in Staten Dwaze dieven - komedie met Luc Lutz in topvorm Interpol ingeschakeld voor verkeersfout van Engelsman in Haarlem TAXI 13000 Symfonie van Lex van Delden Handbal Haarlem en omstreken Twee teams van Concordia moeten eerste nederlaag accepteren „EEN VEILIG STEKKIE" IN HAARLEM Jongelui aangehouden wegens diefstal Films Toneel Muziek Dans Cabaret Diversen Tentoonstellingen Faillisementen Herdenking van het 150-jarig bestaan van het Koninkrijk De beurs vandaag: Burgerlijke Stand Haarlem WOENSDAG 23 OKTOBER 1963 PAGINA 3 Hyacinthen op gla zen en bloembollen voor de kamer. Optimistisch Bunker en kantoor HILLEGOM GAL A_KERSTdTN ER.DANSAMT reservering 02520-5347 Leo van der Vlugt, een der oude getrouwen van HBC. HAARLEM, 23 okt. Het pro gramma van het concert dat gis teravond door het Noordhollands Philharmonisch Orkest onder lei ding van Henri Arends werd ge geven, vertoonde twee geheel ver schillende stijlkenmerken. Was het voor de pauze Schubert en Mozart, romantiek en klassicisme, dus na de pauze was de klok een flink stuk vooruit gezet, met werken van Lex van Delden en George Gershwin. Solist op dit concert was de befaamde Spaans-Ameri kaanse pianist José Iturbi. HAARLEM, 23 okt. Voorlopig zal wijze van het stichtingsbestuur begro- de stichting Academie '63 het met een provinciale subsidie van 5000 moeten doen. Wil zij voor de overige 10.000 Weer in aanmerking komen, dan zal het bestuur van de stichting met een betere opzet van de begroting voor de dag Woeten komen. Deze begroting heeft gistermiddag tijdens de vergadering van de Provinciale Staten van Noord-Hol land een bijzonder vreemde indruk ge- Waakt. Voor de heer Mulder (PvdA) ^as zij zelfs aanleiding tot het indienen van een motie, die met grote meerder heid van stemmen werd aangenomen, waardoor aan de Academie in plaats jan 15.000, waarmee Gedeputeerde Staten het initiatief hadden willen steu nen, slechts 5000 als subsidie wordt gegeven. Deze vijfduizend gulden dienen te worden beschouwd als een eenmalige bijdrage in de kosten van de zomercur sus. De jaarcursus zal eerst worden ge subsidieerd, wanneer een betere opzet van de begroting door de stichting zal Zijn ingediend. De Statenleden', die over deze kwes tie het woord hebben gevoerd, waren stuk voor stuk van oordeel, dat het ini tiatief bijzonder belangrijk is, al haid de heer Mulder bezwaar tegen de dualis tische vorm van het experiment, dat enerzijds als een na-opleiding voor vak lui kan worden beschouwd, anderzijds een opleiding inhoudt voor leken met artistieke aspiraties. Uit de discussies bleek, dat de meeste leden geprikkeld Waren door het gegoochel met cijfers door de stichting, waardoor zij geen juist inzicht konden krijgen in de eigen lijke bedoelingen van het bestuur. De heer Van Wijk (Prot. Ohr. Gr.) bleek nogal wat kritiek te hebben op de hoog te van de bedragen die de stichting meent nodig te hebben voor het houden van recepties en het maken van recla me. Voor recepties was 1600 en voor reclame 1200 op de begroting ge plaatst. De heer Mulder zei, dat hij de begroting niet serieus wenste te nemen. De heren Peters (KVP) en Noordenbos (PSP) lieten zich ongeveer in dezelfde geest uit. Steun kreeg het voorstel van Gede puteerde Staten en daarmee de stichting Academie '63 van de heren Pielage (PvdA) en Proper (CPN). De heer Pie lage meende, dat door de spontane werk- (Aavertentie) BLOEMENMAGAZIJN BINNENWEG 18 Heemstede - Tel. 3-80-80 Een vergadering van de Provin ciale Staten levert niet altijd spectaculaire momenten op. Maar tijdens de gisteren gehouden vergadering van de Provinciale Sta* ten van Noord-Holland deed zich een incident voor, dat nadere beschou wing verdient. Men moet weten, dat het college Van Gedeputeerde Staten een werk verdeling toepast en dat elk lid van het college de voorstellen van zijn Portefeuille in de Statenvergadering Zelfstandig verdedigt. De commissaris Van de koningin blijft buiten deze portefeuille-verdeling, zodat bijvoor beeld hij de behandeling van de pro vinciale begroting de commissaris niet éénmaal het woord voert ter ver dediging van een aspect van het pro vinciaal beleid. Gisteren was in de Statenvergade ring de verordening op de bejaarden oorden aan de orde. Een motie van de Partij van de Arbeid vroeg een ïapport binnen twee jaar over de Wenselijkheid om de eisen van de ver ordening te verzwaren. Ir. Merkx ver- dedigde namens Gedeputeerde Staten de verordening. De motie vatte hij op in die zin, dat daardoor de hele ver ordening binnen twee jaren weer op losse schroeven zou komen te staan; een opvatting die meer de nadruk legde op de materiële dan op de for mele aspecten van de motie. De heer Merkx ontraadde daarom, sprekende namens Gedeputeerde Staten, aan neming van de motie. Op dat moment greep de commissaris van de koningin abrupt in de discussie in. Hij corri geerde de opvatting van de heer Merkx, maar eenmaal aan het Woord weidde de commissaris uit voerig uit over de betekenis van de motie, die hij enigszins bagatelliseerde en tenslotte namens Gedeputeerde Staten voor aannemelijk verklaarde. AI aanstonds bleek dat de verras- ®ende interventie van de commissaris biet bevorderlijk was voor de goede gang van zaken. Er ontstond een ver- Warde discussie die tenslotte uitliep °P een stemming over de motie. Zij Werd met 33 tegen 28 stemmen aan genomen. Opmerkelijk was, dat alle *es leden van Gedeputeerde Staten tegen de motie stemden. Men mag hierin een bedekte kritiek zien op het ^vat impulsieve optreden van de com missaris, die kennelijk de van hem Vereiste onpartijdigheid van de leiding Van de vergadering uit het oog had ^rloren. tingste chnis che fouten zijn gemaakt, waarover men niet al te hard moet oor delen. Verder zag hij in de motie van zijn fractiegenoot een evident gevaar voor de toegezegde Rijksbijdrage. Over het verband, dat er tussen het een en het ander zou bestaan, liet hij zich niet uit. De heer Proper waarschuwde tegen een beleid, dat een verkeerd gerichte zuinigheid tot richtsnoer zou hebben, waardoor schade kan worden toege bracht aan de artistieke en experimen tele opzet van de Academie. Gedeputeerde mr. Westermann wilde zich niet verdiepen in het dualistisch ka rakter van de Academie. Hij vond dat een zaak die alleen het stichtingsbe stuur aangaat en die geen rol mag spe len in de beantwoording van de vraag, waarom aam de Academie slechts 5000 subsidie moet worden toegekend. Hij gaf toe, dat het bestuur „de zaak ver keerd heeft gespeeld". Tegen deze for mulering maakte later de heer Mulder bezwaar, omdat hij dit geen argument vond. „Als aanvragers van subsidie iets verkeerds dreigen te doen dan zullen GS hun daarop moeten wijzen,, zodat er geen sprake kan zijn van verkeerd spel". Mr. Westermann zag de financië le positie van de Academie niet som ber in. Hij meende, dat aan het einde van de jaarcursus de zaak financieel gezond zou zijn. Veel lof zwaaide hij het bestuur toe, dat dag en nacht voor de Academie bezig is. Het is niet over ijld te werk gegaan, maar slagvaardig geweest. De activiteiten van het be stuur geven aanleiding optimistisch te zijn. In tweede instantie hebben de heren Van Wijk en Mulder niet veel nieuwe argumenten in het midden gebracht. Zij bleken evenwel niet overtuigd te zijn door het betoog van mr. Wester mann. Dat betoog kwalificeerde de heer Van Wijk als een verdediging van een zwakke zaak. De heer Mulder nam het de heer Pielage kwalijk, dat deze gedreigd had met het gevaar dat de Rijksbijdrage loopt, wanneer de Stater het gevraagde subsidie niet zouden ver lenen. De stichting zelf was blijkens de inhoud van een expresse-brief, die hij ontvangen had, van oordeel, dat het zo'n vaart niet zou lopen, wanneer het subsidie zou worden verminderd. Na hem verklaarde de heer Pielage, dat hij niet onvriendelijk had willen zijn te gen de initiatiefnemers van de motie. Hij had hen alleen willen wijzen op de consequenties van hun actie. Nadat de heer Westermann de Staten nog had gewezen op het feit, dat hun houding mogelijk zou kunnen worden uitgelegd als wantrouwen in het bestuur van de stichting werd de .motie in stemming gebracht. Zij werd met 53 tegen 12 stem men aangenomen. De heer Westermann zorgde daarbij voor een niet onverma kelijk incident. Toen hij heel hard-spre- kend zijn stern (tegen) uitbracht, merk te de commissaris van de koningin op, dat de heer Westermann niet moest me nen, dat daardoor zijn stem meer waard was. Heel lang is er ook gediscussieerd over de verordening op de bejaarden oorden. Namens de KVP-fractie ver klaarde de heer Bosman, dat hij ver heugd was over de totstandkoming van deze verordening, waardoor een einde kan worden gemaakt aan misstanden in sommige (particuliere) verzorgingshui zen. Tocih vroeg 'hij een soepele toepas sing van de verordening voor die be jaarden-oorden, welke in het verleden hebben getoond, dat zij de verzorging van bejaarden serieus ter hand nemen. De heer Den Broeder (PvdA) meende, dat in de verordenig slechts minimale eisen waren opgenomen. Naar zijn me ning zou het aanbeveling verdienen, wanneer over twee jaar die eisen zou den worden herzien en verzwaard. Hij diende daartoe een motie in, die later aanleiding was tot een klein incident, toen de voorzitter de beantwoording van de opmerkingen door de gedepu teerde ir. Merkx overnam, omdat hij meende, dat tegen aanneming van de motie geen bezwaar bestond. De heer Merkx had daartegen wel bezwaar, om dat hij aanvankelijk van oordeel was, dat daardoor de hele verordening op losse schroeven zou komen te staan. Nadat de heer Dallmeijer (PvdA) ge wezen had op de medische aspecten van de bejaardenverzorging stelde de heer Proper (CPN) de vraag in hoeverre de gemeentelijke verordeningen op dit punt van kracht blijven. De heer Merkx was van mening, dat met de gemeente besturen over de provinciale verordening overleg zal worden gepleegd. In dit ver band deelde hij mede, dat het niet onmo gelijk moet worden geacht, dat Haarlem mlet een of meer buurgemeenten het toezicht op de bejaardenhuizen zelf zal kunnen uitoefenen. Het incident ont stond toen de heer Merkx had mede gedeeld, dat cfe verordening altijd kan worden herzien als daaraan behoefte bestaat. Een motie, waarin die herzie ning na twee jaar wordt toegezegd, acht tij hij niet nodig. Voor dit standpunt kreeg hij de steun van de hele KVP- fractie. Daarop nam de voorzitter het heft in handtn en verklaarde, dat tegen aanneming van de motie bij Gedepu teerde Staten geen bezwaar bestond. Het gevdlg van deze onverwachte interven tie was een onduidelijk debat, dat er toe leidde, dat de voorzitter de motie in stemming bracht. De zes gedeputeer den, van wie de voorzitter had aangeno men dat zij geen bezwaar hadden tegen de motie, stemden tegen. Zij werd aan genomen met 33 tegen 28 stemmen. De Staten gingen verder akkoord met de bouw van een bunker ten behoeve van bet provinciaal centrum voor de civiele verdediging in de tuin van het griffiegebouw aan de Dreef. Op de bun ker zai een administratiekantoor van drie verdiepingen worden gebouwd. Voor dit project voteerden de Staten een be drag van 1.256.000. Op politiekHideolo- gische gronden hadden de fracties van de PSP en CPN aangedrongen op split sing van het voorstel: zij waren tegen de bouw van de bunker, maar vóór stich ting van het kantoor. Gedeputeerde mr. Vorstman verklaarde, dat splitsing niet mogelijk was, waarop de leden van PSP en CPN aantekening vroegen te hebben tegengestemd. De vergadering werd besloten met het instellen van een fonds voor de stichting van culturele centra, in welk fonds een bedrag van een half mil joen gulden werd gestort. (Adver tentieJ I uitgebreide jkj? dagelijks SPUSKAART ir\ DINER_en onb. KIP ETEN/f T^SOIRÊE [ƒ6.50 bed.inb.v^l—DANSANTE HAARLEM, 23 okt. Er is in En geland enige opwinding, althans ver bazing, ontstaan over het doorzettings vermogen van de Haarlemse politie. Een Engelsman, de heer G. Busse uit Kenton in Middlesex, heeft via Inter pol aanzegging gekregen dat hij een geldbedrag van ongeveer 7.50 moet betalen, omdat hq in augustus in Haarlem zijn auto verkeerd heeft ge parkeerd. The Sunday Express maak te daar onlangs melding van onder een zo grote kop als gewoonlijk wordt voorbehouden voor berichten over moorden en rampen. De Engelsman had naar zijn zeggen die dag in augustus wel een geel pa piertje onder zijn ruitenwisser aange troffen, maar, de Nederlandse taal niet machtig zijnde en misschien den kend, dat het een reclame voor een autopoetsmiddel betrof, had hij het als souvenir mee naar huis genomen. Als bitter souvenir aan zijn verblijf in Haarlem was daar nu bijgekomen het via Interpol aan de plaatselijke politie van Kenton doorgegeven be vel om alsnog 7.50 te betalen tot uitboeting van zijn aan de voet van de oude St. Bavo begane zonde. De Haarlemse politie zegt te harer rechtvaardiging, dat zij gehandeld heeft ingevolge een algemene opdracht aan de Nederlandse politie tot het be keuren van buitenlanders aisof het binnenlanders waren. In het buiten land bekeuren ze immers ook de Ne derlanders als die een verkeersfout begaan. Oog om oog, tand om tand. Als de heer Busse nu niet betaalt, zal hq, mocht hq weer eens in Neder land komen, worden aangehouden en tot betaling gedwongen. Rest de vraag of men, dus doende, met voor een bedrag dat even boven de 7.50 uitkomt aan goodwill ver speelt. Anders gezegd: of dit juridisch rigorisme van „gelijke monniken, ge lijke kappen" niet meer schade aan richt dan kan worden goedgemaakt door welke hoeveelheid narcissen dan ook, m Kenton zelf uit te reiken door nog zo lieftallige bloemenmeisjes van de VW „Haarlems Bloei". N.V.S. De Nederlandse Vereniging van Suikerzieken, afdeling Haarlem, houdt op woensdag 30 oktober in de kroonzaal van restaurant Brinkmann een vergadering. Na het huishoudelijke gedeelte zullen enige films worden ver toond. De vergadering begint om 8 uur, HORtVtSANCIlK (Advertentie) Betere kleding bij Nederland Kattenburg J sinds 1856 De Heemsteedse voetbalvereniging HBO telt in haar uitgebreide leden kring een aantal getrouwen, wier na men in de ganse historie van de club zijn verweven. Een van deze club- pioniers is de heer Leo van der Vlugt, HBC-er in hart en nieren, die niet alleen in het verleden voor de be langen van zijn vereniging op de bres heeft gestaan, maar ook vandaag aan de dag HBO metterdaad bijstaat. De „Burgerlijke stand" van HBO heeft aan het licht gebracht dat Leo van der Vlugt sinds vijftig jaar aan de club is verbonden en natuurlijk zal HBC dit zeldzame jubileum niet on opgemerkt voorbij laten gaan. Zondag wordt hij gehuldigd en wel vóór de aanvang van de competitiewedstrijd HBC-Celeritudo, een huldiging die na afloop van de match nog een gezel lig vervolgstukje zal krijgen in HBC's clubhuis „De Toekomst". Voor dege nen die de gouden jubilaris willen fe liciteren zij meegedeeld, dat zij in „De Toekomst" van harte welkom zijn. De 62-jarige Leo van der Vlugt heeft zich voor HBC op velerlei wijze ver dienstelijk gemaakt. Twaalf jaar lang behoorde hij tot de steunpilaren van het eerste elftal, waarin hij meestal de spilplaats bezette. Zijn kwaliteiten als voetballer werden zo hoog ge waardeerd, dat hem in 1924 de uit verkiezing te beurt viel om de kleu ren van het RKF Nederlands elftal te verdedigen, dat in Essen de strijd aanbond met de nationale r.-k. forma tie van Duitsland. Maar HBC heeft aan Van der Vlugt nog meer te dan ken gehad. Jarenlang trok hij er op uit om contributiegelden te innen. Ook het onderhoud van het terrein ging hem ter harte. Voorts bekleed de hij een functie in het bestuur. Zo- veel jaar later is de rol van Leo van der Vlugt die destijds met het lidmaatschap van verdienste werd onderscheiden bij HBC nog niet uitgespeeld. Want wie 's zondags de wedstrijden op het HBC-sportpark bezoekt zal hem steevast tegen ko- men als controleur, een post die hfl al meer dan een kwart eeuw op de meest getrouwe wijze bezet. HAARLEM, 23 okt. Luc Lutz heeft zich heerlijk kunnen uitleven in het kol derstuk, dat het Nieuw Rotterdams To neel gisteravond in de stadsschouwburg ten tonele bracht. Hij heeft er een goed feest van gemaakt, waarmee iedereen zich uitstekend heeft geamuseerd. Of het nu allemaal tekst-getrouw was, wat hij ten beste gaf, is niet zo heel zeker. Od z'n minst maakte hij de indruk er lukraak op los te improviseren en de anderen moeten zich daar maar bq aan passen In ieder geval is hq een ge- makkeiiik en zorgeloos acteur, een man, Z voortreffelk kan typeren en zich dkarom vrijheden kan veroorloven, die een ander misschien kwalijk zouden wor den genomen. Het schqnt, of hij leeft bij de gratie van de gelukkige waardoor Jan en alleman, inclusief; - lem Duys, erbij gesleept JTr^nstens het toneel was er gisteravond mpstens zoveel plezier als in de zaal. kn allemaal om de kostelqke en ontwape nende vrijgezel, die Luc Lutz op planken zette. Die vrijgezel raakt in een vreemde situatie verzeild, wanneer een gangster met zijn vriendinnetje zijn toeviucm zoekt in zijn flat. Een tas met miljoenen franks, de buit van een bankoverval, wordt in de flat verstopt, de gangster ziet kans te verdwijnen, het meisje moet achterblijven om het mogelijk te maken, dat de buit alsnog wordt opgehaald. Het wordt dan een doldwaze komedie, waar in een mallotige politie-inspecteur en diens hysterische vrouw mede een be langrijk aandeel hebben. De auteur, Michel André, zondigt lustig tegen alle wetten der logica. Richard Flink heeft dat in zijn regie nog eens extra aange dikt. Aldus amuseerde zich iedereen in de zaal en op het toneel met dit on zinnige verhaal, waarin Luc Lutz de dominerende figuur werd. Hq trof ech ter in Simone Rooskens een voortref felijke partner, die zich vlot, geestig en ZANDVOORT, 22 okt. Zondagoch tend omstreeks zes uur troffen twee hoofdagenten een personenauto aan op de Noord-Boulevard. In de auto vonden zq een gieter, die gevuld was met ben zine, en een plastic-slang, die naar ben zine rook. De agenten gingen in het dorp op onderzoek uit en zagen drie jongemannen in de Kostverlorenstraat. Zq werden aangehouden en verklaarden dat de auto van hen was. Toen hun verklaringen nogal tegenstrijdig bleken te zijn, werden zq mee naar het po litiebureau genomen. Daar bekenden zq, dat zq in Heemstede uit een daar ge parkeerde auto benzine hadden onverge- heveld naar hun wagen. Het drietal werd ook ondervraagd over twee jas sen, die in de auto aangetroffen waren. Daarover wenste geen van de drie iets te zeggen. De jongelui werden tenslotte aan de Heemsteedse politie overgele verd. Zq waren de 18-jarige schilder J. v.d. W., de 19-jarige betonvlechter A. V. v. A. en de 21-jarige betonvlech ter L. K., alle drie afkomstig uit Haar lem. met veel charme ontwikkelde van gang ster-meisje tot het liefje van de vrijge zel Aart Staartjes creëerde 'n handige, kleffe en droog-komische gangster, Guus Verstraete leverde een geslaagde cari- catuur van de politie-inspecteur, Winni- fred bracht als diens vrouw een flinke dosis aanstellerij mee, John Lanting speelde een doodonschuldige, maar goed-overtrokken radioverslaggever, Frans Kokshoorn tenslotte zette hevig en bruut gangster nummer twee op het toneel. Het ging er bovendien erg muzikaal toe. De liedjes deden het uitstekend. ■En dat alles binnen een feestelijk ru moerig décor van Ghiel de Meij. W. H. (Van onze handbalmedewerker) HAARLEM, 22 okt. Twee teams van Concordia hebben afgelopen week einde in de handbalcompetitie van de afdeling Haarlem en omstreken ervaren dat naarmate dé speeldagen vorderen de tegenstanders er steeds meer een eer in stellen, een record van onge- slagen-zijn te breken. Zo verloor het derde elftal van de heren bij Rapiditas 3 en het tweede damesteam kreeg klop van Full Speed 2. De derby tussen TYBB en HBC eindigde in een zege voor de Haarlemse dames. CINEMA PALACE: Mogen wij zwijgen, volw. 2, 7 en 9.15 uur. FRANS lïALS: Het rendez -vous in de nacht, volw. 7 en 9.15 uur. LIDODe gekken trekken de kaart, a. 1. 2, 7 en 9.15 uur. LUXOR: De vogels, 18 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. REMBRANDT: De vergeten medeminnaar, 14 jaar. 2. 7 en 9.15 uur. ROXY, t/m do.: De rimboepatrouille, 18 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. STUDIO: De duivel en de tien geboden, str. volw. 2.15, 7 en 9.15 uur. MINERVA. Donderdag 8.15 uur: Het wonder van de vliegende danstent, volw. Woensdag 23 oktober. Minerva Theater. 8 uur: Toneelgroep Centraal met „Potasch en Perlemoer op vacantie". Donderdag 24 oktober. Concertgebouw. 8 uur: Haarlems Comité voor Kamermuziek, Wiener Oktet. Stadsschouwburg. 8 uur: Johez Operette met „Der fidele Bauer". Woensdag 23 oktober. Stadsschouwburg. 8 uur: Het Nationaal Ballet o.l.v. Sonia Gaskell. en omstreken, dr. A. Ponsioen over „Ont wikkelingsproblemen in de Afrikaanse landen". „Adam en Eva", Raamvest 5. Iedere avond vanaf 8 uur. 9 tot 11 uur cabaret met Fiet en Frans Kostei, Annelies Bouma en Cees van Oyen en pianist Enrico Neckheim. Frans Halsmuseum: Werken uit de Haar lemse School van de 16e t/m 19e eeuw Bijzondere collectie werken van Frans Hals. Dagelijks van 105 uur, 's avonds van 8.30 tot 10.30 uur Zondag van 1—5 uur. Teylers Museum; Schilderijen 19e en 20e eeuw. Tekeningen Nederlandse. Italiaanse en Franse school, 16e t/m 19e eeuw. Fos sielen. natuurkundige instrumenten. Ge opend op werkdagen, behalve maandag, van 11—3 uur. Eerste zondag van de maand van 13 uur Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 76: Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken. Van 10—12.30 en van 1.305 uur, (behalve maandag) Zon- en feestdagen van 25 uur. Museum „Het Huis van Looy", KI. Hout weg 103. Cultuur-historische diorama's. Geopend donderdags van 1042.30 en van 1.30—5 uur. Zon.- en feestdagen van 25 uur Vishal: Tentoonstelling collectie moderne kunst uit eigen bezit Geopend dag 105 uur Zondag 15 uur „In 't Goede Uur", Korte Houtstraat 1, Maand oktober; tekeningen van Henk Pan der Geopend 106 uur. 's avonds van 8—10 uur. Donderdag 24 oktober. 'Het Huis van Looy: Stichting „Goed Handwerk", handwerk-voorlichtingsdag 25 en 79 uur. Rest. Brinkmann, muziekzaal 8 uur: Cen trum voor Internationale Lezingen Haarlem (Advertentie) Het was tijdens deze ontmoeting in de eerste klas dames duidelijk dat TYBB over meer doortastendheid beschikte en ook in technisch en tactisch opzicht iets meer geschoold bleek dan de Heem steedse combinatie, wier spelopbouw ditmaal niet erg lukte. Het verschil werd uitgedrukt in een score van 93. Ook bij de ontmoeting tussen Rapiditas en DSO openbaarde zich een krachts verschil, dat resulteerde in een zege van 61 voor eerstgenoemde. Met inzet van alle krachten heeft Samen Een ge poogd, op eerste winst beslag te leggen. Vergeefs. Het op bezoek zijnde IEV bleef, hoewel moeizaam, met 23 aan de positieve kant van de score. De stand luidt nu: Blinkert 2 Rapiditas TYBB HBC 5 10 4 8 4 6 6 6 DSO IEV Samen Een In de tweede klas hebben zich gun stige perspectieven voor IJmond 2 ge opend. Allereerst zorgde Full Speed 2 voor knap werk door Concordia 2 met 64 af te wimpelen, terwijl het IJmond 2 lukte, bij ADO 2 de volle winst weg te halen. Het was tussen laatstgenoem den een spannende strijd, waarin de ge lukkigste won (12), na een ruststand van 11. Overigens is opnieuw duide lijk geworden dat de Heemskerkse reserves een „vuist" in de voorhoede missen. De achterhoede speelde uitste kend. De stand: Concordia 2 5 8 ADO 2 3 0 IJmond 2 3 6 Rapiditas 2 3 0 Full Speed 2 4 4 TYBB 2 heeft in de derde klas ver geefse pogingen in het werk gesteld, volle winst te bemachtigen. Die kwam terecht bij het bezoekende Concordia 3 dat met 0—2 won. Deze uitslag wijzigde de stand aldus: Blinkert 3 3 6 TYBB 2 3 2 Concordia 3 6 6 Z'meeuwen 3 0 IJmond 3 12 De heren van Concordia 2 hebben in de eerste klas de wedstrijd tegen HOC aangegrepen, om twee punten aan hun totaal toe te voegen en daarmee tevens ongeslagen te blijven. Het werd een zege van 213; cijfers die geen ruimte voor twijfel laten. Ook De Blinkert 2 schoot uit zijn slof. Het op bezoek zijn de IJmond 2 moest er met 126 aan geloven. De stand is nu als volgt: Concordia 2 5 10 HOC 6 4 Blinkert 2 6 6 IJmond 2 5 2 Rapiditas 2 4 4 Het derde team van Rapiditas ver richtte in de tweede klas een uitsteken de prestatie door het aanmerkelijk ster ker geachte Concordia 3 met 104 terug te wijzen; een resultaat dat lijstaan voerder IJmond 3 mede deugd zal doen. De ''stand: IJmond 3 Concordia 3 Raciditas 3 4 8 5 8 4 4 Blinkert 3 5 Z'meeuwen 2 4 Na de ongeïnspireerd gespeelde vijf de symfonie van Schubert, solieerde José Iturbi in Mozarts pianoconcert in Es grote terts, K. V. 482, een van de brillantste werken die Mozart schreef, toen hq zelf in Wenen een gevierd kla viervirtuoos was. Wie verwacht had dat José Iturbi, ook een groot pianovirtu oos, het concert alleen maar met vir- tuositiet zou gaan brengen, is bedrog gen uitkomen. Slechts zijn cadenzen bezaten het kenmerk var. schittering en grandeur, die eigenlijk buiten cte stijl van een Mozart-concert vallen. Na een aanvankelijk nog wat tasten en inspelen op het orkest m het eerste deel, ontpopte José Iturbi zich in het prachtige Andante en in de onverge lijkelijk schone finale, als een pianist die aan de vleugel de meest subtiele en zangerige toon weet te ontlokken. Al spoedig ontdekte men in hem ook de dirigent. Niet Henri Arends bespeel de zijn orkest, maar José Iturbi. Het duidelijkst kwam dit tot uiting in de passages, waarin de blazers beurte lings met de solist speelden. Vooral de finale was een hoogst muzikaal genot- Bepaald verrassend was de kennis making met de „Sintoma, no VI" van Lex van Delden. De componist, die dit werk in opdracht schreei voor het ju bilerend N. Ph. Orkest, heeft onmis kenbaar blijk gegeven van grote com positorische talenten. Het stuk is vak kundig geconstrueerd en bezit een ie- vendige Dron van muzikale inspiratie. Pittige ritmische motieven wisselen zich af met elegisch-dramatiscne mo menten, waaraan in het begin en slot van de finale de fanfares met hun schittering van de drie solistisch aan gewende trompetten, een bijzonder feestelijk cachet verlenen. Henri Arends heeft er met zijn orkest een gloedvolle uitvoering van gegeven, ook tot genoe gen van de componist die de uitvoeren den op het podium warm kwam be danken. Een éclatant slot aan dit con cert was de meesterlijk geïnstrumen teerde „Rhapsody in Blue" van de Amerikaanse componist George Gersh win. Het vuurwerk spetterde er van alle kanten af. Het stuk was een kolfje naar de hand van José Iturbi en Henri Arends. Een laaiend enthousiast pu bliek heeft de uitvoerenden langdurig toegejuicht. J.L. HAARLEM, 23 okt. De arrondisse mentsrechtbank te Haarlem heeft dins dag 22 oktober i363 in staat van faillis sement verklaard: E. Krikke, te Haar lem, Recht er-Commissaris: mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. M. E. Jonker te Haarlem. J. Slegt, te Badhoevedorp. Rechter-Commissarismr. H. J. M. Co- kart. Curator mr. D. Rens, te Haarlem. Bij vonnis van de arrondissementsrecht bank te Haarlem van 22 oktober 1963 is na gedaan verzet, vernietigd het vonnis dier rechtbank van i5 oktober 1963 waarbij Cornells Roos, te Badhoevedorp in staat van faillissement is verklaard met benoeming van mr. J. G. Bettink, te Haarlem tot curator. Bij vonnis vau de arrondissementsrechtbank te Haarlem van 22 oktober 1963 is, na ge daan verzet, vernietigd het vonnis dier rechtbank van 3 oktober 1963, waarbij Bernardus Fatels, groentehandelaar te Santpoort, Hagelingerweg 92 in staat van faillissement is verklaard met be noeming van mr. M. E. Jonker, te Haarlem, tot curator. Bq arrest van het Gerechtshof te Amsterdam van 8 oktober 1963 is, na hoger beroep, ver nietigd het vonnis van de arrondisse mentsrechtbank te Haarlem van 10 sep tember 1963, waarbij Hendrik van der Linden, te Haarlem in staat van fail lissement is verklaard met benoeming van mr. J. M. Moll van Charante, te Haarlem tot curatrice. Wegens het ver bindend worden van de tweede tevens slotuitdelingslijst is op 8 oktober 1963 geëindigd het faillissement van Geldolf Adriaan Rietveldt te Heemstede, uitge sproken d.d. 31 december 1957, Rechter commissaris mr. H. J. M. Cokart, Cu rator mr. A. Th. E. Kastein, te Amster dam. HAARLEM, 23 okt. De collecte voor de vluchtelingenactie „Hun laatste kans" heeft in Haarlem een bedrag op geleverd van 26.850,59, in Zandvoor' 7.654, in Bloemendaal 5.500 en .n Bennebroek 3.006. Er wordt op gewe zen dat giften alsnog kunnen worden overgemaakt op giro 999 ten name van „Hun laatste kans" te Amsterdam. In Haarlem bestaat bovendien de gelegen heid gelden te deponeren in een bus bq' het UVV-kantoor in het Proveniers huls. HAARLEM, 23 okt. In de verga dering van Prov. Staten van Noord- holland, welke op 12 november 's mor gens om tien uur in het Provinciehuis wordt gehouden, zal het 150-jarig be staan van het Koninkrijk worden her dacht. Onmiddellijk na de opening en voor afgaand aan de eigenlijke vergadering zal prof. mr. P. J. Verdam, lid van Provinciale Staten, een herdenkingsrede uitspreken. Voor het bijwonen van dit gedeelte van de vergadering zullen ook de burgemeester uit de provincie Noord- holland worden uitgenodigd. AMSTERDAM, 23 okt. De zwakke houding, dde Wallstreet gisteren aan de dag heeft gelegd, heeft onze beurs van daag vanzelfsprekend geen goed gedaan. De koersen ran de internationale fond sen waren alle lager, maar dank zij de vraag van het Nederlandse beleggers- publiek namen de nadelige verschil len geen al te grote omvang aan. De grootste druk van het aanbod uit het buitenland richtte zich wederom op Philips. Dit fonds kwam hierdoor vanmiddag ongeveer anderhalve gulden lager uit de opening. Unilever daalde 1,- en Kon. Petroleum is 0,70 omlaag gegaan. AKU heeft anderhalve punt moeten prijs geven. De scheepvaartmarkt was ook wat zwakker. Van Nievelt Goudriaan verloor anderhalve punt. Op de staats- fondsenmarkt blijkt zich nog steeds geen vaste basis te hebben gevormd. De koer sen waren vandaag wederom een tikje lager. opening 23/10 9814 98* 98* 8914 110% 508 148.80 149.20 163.30 124% 164% 132% 144% Vorig Sot 41/2 Ned 1960 1 100 4% Ned. 1961 41/4 Ned. 1963 I 4% Ned. 1963 H 4 Ned 1961 96 A 4 Ned. 1962 96 Staffel 1947 89% B.N.G. Won. bouwl. 6 106ft Ned. Handel Mij. Cert. 360% Amsterdam Rubber ill H. V. A. 149% A. K. U. 509)1 Berkel Patent 252 Calvé-Delft Cert. 945 Deli-Mij. 128.70 Fokker 340 Ford 900 van Gelder 230 Hoogovens 561 Muller Co. 329 Ned. Kabel 440% Philips Gem Bez. 150.20 Unilever 141.10 Wilton-El) enoord 270 Biliton 2e 437 Dordtsche Petr. 778% Kon. Petroleum '50 164.20 Holl. Amerika Liin 125% Java Ch P L. 159% TC. L. M. Kon. Ned Stoomb. Mij. 165% K. P. M. - Stoomv. Mij. Nederland 148% van Nievelt 133% van Ommeren 300 Rott Lloyd 146% Ned.Scheepv. Unie 145'. Interunie 199 Pobeco 230 Unitas 540 Ver. Bezit 131.50 Rentespaarbrieven '57 143 Rentespaarbrieven '58 125% 21/, Amsterdam '56 I 82% 2% Amsterdam '56 XI 89 2% Amsterdam '56 in 89% 2% Amsterdam '59 90 2% Rotterdam '57 89 Alb Heyn Kl. obi 124% BEVALLEN van een dochter: 18 okt: C. W. C. Andringa-Barends, A. ran der Bijl-Koopman, L. M. J. Koopstra- Raigné-Monberol, J. Branderhorst-Tim- merman; 19 okt.: P. W. M. van der Laan-van der Jagt, G. F. Hoeben-Bro kerhof, D. Koelman-van der Wal, P. J. J. Honderdos-Stax, E. M. M. de Rootf- van Nuus; 20 okt.: M. van Wooning- van Haren, G. J. Wassenaar-Visse; 21 okt.G. Drenth-Post. 'Van een zoon: 18 okt.: A. J. Braak huis-Aarts, G. E. Commelter-de Jong, E. Nolet-Krauss; 19 okt.: W. Stijnman- Lauer, J. M. Lablans-Geukers, T. M. E. Schumaeher-Rooijers; 20 okt.: M. H. T. Bakker-Hamers, J. W. Redeker- Moerkerk, A. H. Pool-Smit, M. B. H. ONDERTROUWD: 21 okt.: J. F. Dijkhuizen en: J. S. Böhm, J. P. Uljee en A. W. M. Lubbers, R. L. Bijvoet en M. J. T. Berkelaar, J. C. Terluin en A. J. Dijkman, J. J. J. Walters en S. J. L Grund, N. T. Raves en E. van der Wal. GEHUWD: 18 okt: J. W. Baljet en G. W. Tiecken, 21 okt.: C. S. F. van Vlieï en T. Bruinenberg, E. A. Teunis- sen en R. J. Ketel. OVERLEDEN: 17 okt.: J. Jutten, 75 jr.. Gierstraat, 18 okt.: J Bouwhuis, 64 jr., Cremerstraat, L. van den Heuvel- Begemann, 79 jr., Gasthuisvest, A. A. Bunge-Kremer, 83 jr., Kleine Houtweg, A A. van Til, 66 jr.. Kleine Houtstraat. 19 okt.: G. Kalf, 78 jr., Eindenhout- straat, A. W. Biemond, 75 jr., Haze- paterslaan, 20 okt.: G. B. Rietdijk, 43 jr., Uranusstraat, H. Griek-ten Hoeve, 81 jr.. Da Costastraat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 3