Industrie-ovens Plibrico-bemetseling Hoger rendement Minder reparatie .Plibrico rotterwm Esso Nederland in sector onroerende goederen Inhoud van de schatkist nog groter geworden Geldmarkt wacht op uitkering van rijk aan gemeenten CEDRO SPROETJE EN DE ERFGENAMEN Q LLLi 2 DAGPUZZLE Alfredo DE EERLOZE KRIJG DE HEER VAN DE r OLD SHATTERHAND N.V 0 de wappers! Het avontuur met de Grote Troel Deelneming in nieuwe n.v. met Gemeenschappelijk Eigendom Kinderboek-prijs voor Tonke Dragt Tour de France in '64 via Duitsland -Tl Een etappe toegevoegd CEDRO Sportflits WOENSDAG 23 OKTOBER 1963 PAGINA 4 Advertentie) cf/ie fflcï&tfamou&dheïty FAMEUZE TELG VAN NOBELE HUIZE WILLIAMS HUMBERT LTD. JEREZ AND LONDON t/er ceee* A/er OF... -- ERIC DE NOORMAN 91. In een weinig opgewekte stemming staren de vijf Noren naar het geweldige Pictenkamp aan de horizon. De troep Saksers en Pictenruiters, die Ar- tor meevoert, verdwijnt langzaam achter een der golvende heuvels. „Daar gaat Artor," mompelt Erwin, „zijn dood tegemoet." „En als wij verder gaan is het met ons ook gedaan," vult een der krij gers aan. „Wat doen we nu, prins?" De mannen kijken de jonge Noorman aan of ze van hem alle uitkomst verwachten. En bitter bedenkt Erwin, dat hij het is die uitkomst brengen moet, want hij is het, die hen en alle anderen in dit heilloze avontuur gesleept heeft. „O, maar we hoeven de moed nog niet op te geven," zegt hij luchtig. „Onze troep van 500 is er ook nog en als wij ons weer bij hen aan gesloten hebben, breken we er wel doorheen." Een kreet klinkt achter hen en als de Noren zich ver schrikt omwenden, zien ze een paar gestalten op hun toerennen. Hun eerste impuls is er vandoor te gaan... maar het zijn geen Pieten... het zijn Noren! Hun eigen makkers. Het drietal mannen ziet er be klagenswaardig uit en met een hevige onrust laat Erwin zich zonder op zijn eigen miserabele toe stand te letten uit het zadel glijden. „Prins," roept één der mannen schor, „gelukkig dat we jou gevonden hebben, jij zult ons er wel doorslepen..." „Zeker, zeker," knikt Erwin verontrust, „waar is de troep?" „De troep?" stoot de ander uit. „De troep? Wij zijn de troep. Mogelijk zwerven hier en daar nog een paar mannen rond, maar je leger is er niet meer, prins. Weg! In de pan gehakt!" es attuabre... o/sie-... D/z/e STUtve/zS t-ruMf oar /S Alter i/eer.' AA oer o eeV oc/-/r? KARL MAY rr 19. „Ik voel dit zelfs als mijn plicht," antwoord de ik ernstig. Ik vertelde toen over mijn gesprek met Kleki-petra destijds. Toen ik uitgesproken was, zei Winnetou: „Maar toen hij als stervend man in m(jn armen lag, sprak hij woorden tot u in een taal, die ik niet kende. Wat was dat voor een taal?" „Dat was mijn en zijn moedertaal." „Sprak hij toen ook, over mij?" „Ja alleen over u." „Wat zei hij dan?" „Hij verzocht mij u trouw te blijven." „Mij... trouw... te... blijven? En gij kende mij nauwe lijks..." „Wie eens Winnetou heeft gezien, weet wie hij is." „En wat hebt gij hem geantwoord?" „Ik heb het beloofd." „Gij hebt hem beloofd, mij trouw te blijven, hebt mij behoed, bewaakt en gespaard, terwijl ik u als een vijand vervolgde. Ik ben vooi altjjd uw schuldenaar. Weest mijn broeder." „Van ganser harte," zei ik oprecht. „Wij zullen dit ver bond bekrachtigen bij het graf van hem, die mij aan U toevertrouwde," zei Winnetou ontroerd. „Eer edel bleekgezicht is ons ontnomen en deze heeft ons bij zijn sterven een ander edel man aangewezen. Ib zal uw bloed drinken en gij de mijne. Intschu Tschu- na zal dit toestaan." 51. Piet Loeris en Sientje ver scholen zich snel achter een der kis ten met Nitraat-Casserollen, toen dé voetstappen naderbij kwamen. Even later ging de deur open. Een zwaarbewapende wacht trad het magazijn binnen. De beroemde speurder en zijn trouwe assistente wachtten in ademloze spanning de komende gebeurtenissen af, maar de man wierp slechts een vluchtige blik in het rond, en liep toen recht streeks op een telefoontoestel af, dat aan een der wanden hing. Hij draai de een nummer, wachtte even, en sprak: „Hallo... ja... hier Zadok ben Kali! Licht op groen! Kust is vrij! Over!" Hij wachtte weer even en vervolgde: „Gevangene naaf chef voeren! Daarna lading naar schip brengen! Over en uit! Hij hing de hoorn op de haak en verliet het ma gazijn. „Mooi," mompelde de detec tive, vanachter de kist tevoorschijn- komend: „Ik zal de Parmenzaanse Pianohik krijgen, als ik niet weet, wie die gevangene is, Sientje!" Zijn minder begaafde hulpje keek hem nieuwsgierig aan. Maar voordat Piet Loeris haar tekst en uitleg kon geven, klonken er geruchten buiten op de gang. Piet Loeris legde de vinger op de lippen. „Hier blijven staan," fluisterde hij: „Verroer js niet..." Daarna sloop hij voorzichtig naar de deur en opende deze op een kier. Van achter uit de gang ont waarde hij iets dat op een optocht leek, en dat langzaam naderbij kwam. Voorop liep Zadok ben Kali, die even -tevoren in het magazijn was geweest. Daarna kwamen et vier eveneens zwaarbewapende man nen. En toen hield de wereldver maarde spoorzoeker de adem in! had er een voorgevoel van," bromde hij bij zichzelf: „M'n oom Johan z altijd: In het vuur van de nood zijn de moeilijkheden extra-groot. En zo is het!" (Advertentie) -r-ir/n-irw -iAOAOZ Telefoon (010) - 119485 BOTTERDAM, 33 okt. Esso Ne derland N.V. gaat zich interesseren in de exploitatie van die onroerende goe deren, waarin projecten als garages, •ervicestations en dergelijke worden opgenomen, die voor haar direct afzet- belang inhouden. Dat gebeurt in sa menwerking met de Maatschappij tot exploitatie van woon- en winkelhuizen „Gemeenschappelijk Eigendom" N.V. In Den Haag in ons land een van de grootste ondernemingen in de sec tor onroerende goederen. Het principiële akkoord ia gisteren fetekend. Beide maatschappijen zijn aarin overeengekomen een gemeen schappelijke dochteronderneming te stichten, de N.V. „Esgee", met een maatschappelijk kapitaal van 10.000.000, die tot doel krijgt derge lijke projecten tot stand te brengen. Welk deel, van het kapitaal zal wor den volgestort is nog niet bekend, wél dat de Esso en „Gemeenschappelijk Eigendom" daarin elk voor 80 procent zullen participeren. De acte van oprich ting zal binnenkort notarieel worden opgemaakt. Het eerste project is reeds onder handen: de bouw van een groot kan toor flatgebouw annex garage en servi cestation op het Stationsplein in Schie dam, waarvoor burgemeester mr. J. W. Peek gistermiddag de eerste paal sloeg. Dit acht verdiepingen tellend flatgebouw dat gebouwd wordt door het bouwbedrijf D. Baron, zal het nieuw- bouwplan bij het Sehiedamse station voltooien. Het wordt over ruim twee Jaar opgeleverd. Het ontwerp voorziet in 4000 m2 nuttige kantoorruimte, een parkeergarage met een oppervlakte van 2400 m2 (120 h 130 wagens), een showroom en een serviceafdeling. Bo vendien komt er een dakterras van 430 m2. Dat alles zal rusten op 174 palen met elk een draagvermogen van 75 ton. De interesse van de Esso is een ge volg van steeds grotere moeilijkheden, die oliemaatschappijen ondervinden bij het vestigen van nieuwe verkooppunten. De gemeenten verlangen namelijk meer AMSTERDAM, 23 okt. De prijs voor het kinderboek 1963 is toegekend voor „De brief voor de koning" van de 33-jarige mej. Tonke Dragt, lerares te kenen in Den Haag. Zij verzorgde ook de illustraties in dit boek. Tonke Dragt bracht het grootste deel van haar jeugd in Indonesië door, waar van drie jaar in een Japans gevangen kamp. In Nederland deed zij eind examen HBS, bezocht daarna de acade- mT! voor beeldende kunsten te Den Haag en behaalde de middelbare akten A. en B. handtekenen. In 1961 publiceerde zij „De verhalen van de tweeling-broers", door haar zelf geïllustreerd. „De brief voor de koning" is haar tweede boek. Aan een derde wordt gewerkt. De jury bestond uit de dames Harriet Laurey. C. J. H. van Reenen en Miep Diekmann en de heren A. Lens en Th. Vesseur. De prijs zal aan Tonke Dragt worden uitgereikt tijdens de openingsavond van de negende kinderboekenweek vrijdag 28 oktober in museum Het Prinsenhof te Delft. Het kinderboekenweekgeschenk „Vier maal J en Janus" werd geschreven door Hans Andreus en geïllustreerd door Babs van Wely. dan een garage of een benzinestation alleen en voor dat verlangen ontstaat steeds meer Kuselbos, com- HHI Esso Nederland zei daar gistermiddag heel openhartig over: „Wij hebben ook de maatschap pelijke verplichting mee te helpen aan de uitvoering van ontwikkelingsplan nen". Deze tendens is (de laatste ja ren) niet alleen in Nederland waar neembaar. Het eerste belang van de samenwer king tussen Esso Nederland en Ge meenschappelijk Eigendom" (waar van het overgrote deel der aandelen in het bezit is van de Frlesch-Gro- nigsche Hypotheekbank en naar men aanneemt 20 25 procent in handen van de groep Zwolsman) wordt het profiteren van eikaars relaties. „Waar mogelijk in Nederland, aldus de heer Kuseibos „zullen meer van dergelijke projecten komen". Voor beide parti cipanten betekent dat eeri uitbreiding van hun werkgebied. Het is niet de bedoeling, dat de nieuwe vennootschap zich begeeft op het terrein van andere bedrijfssectoren, bijvoorbeeld de horeca. Ook zal Esso Nederland de servicepunten in derge lijke projecten niet zelf exploiteren. Deze zullen zoals tot dusverre ge bruikelijk in het algemeen worden verpacht. PARIJS. 23 okt. De 51e editie van de Tour de France zal op 22 juni in Rennes, in het noord-westen van Frankrijk beginnen. In tegen stelling tot de voorgaande jaren zal „La granóe Bouclé" zich van oost naar west, dus kloksgewijs, door Frankrijk slingeren. De gewoon te om een Belgische stad als etappe plaats in het route-schema op te ne men is gehandhaafd. Deze eer valt het volgend jaar te beurt aan het Brusselse voorstadje Forest, dat daarmee Jambes (1963), Spa en He renthals (1962) en Charleroi (1961) opvolgt. De renners komen op hun drie we ken durende rit (van 23 juni tot 14 juli) voor het eerst in de geschiedenis van de Tour op Duitse bodem aan, waar Freiburg im Breisgau hen een nacht zal herbergen. Ook Andorra in de Pyreneeën krijgt voor het eerst in zijn bestaan bezoek van de Tour. De Tour 1964 telt met 22 ritten een etappe meer dan het vorig jaar. De rustdag die in 1963 weer ingelast werd, zal waarschijnlijk gehandhaafd blijven. Na de Franse Alpen zullen de rijders zich op de meer vlakke we gen langs de Middellandse Zee, die in 1963 niet in het routesohema waren opgenomen, kunnen voorbereiden op de tweede grote bergketen, de Pyre neeën. AMSTERDAM, 23 okt. De week staat van de Nederlandsche Bank per 21 oktober laat een sterke verschuiving van middelen zien van de banken naar de schatkist. De stijging van de schat kist bedroeg 229 min, waardoor de zeer hoge stand werd bereikt' van 1284 min. In de loop van deze week HÈRRY-— iHirrifc svv. Toa tt< Toe*-/ CeD/Zoo/AD u zal hiervan een fors bedrag afgaan door de kwartaaluitkering van het rijk aan de gemeenten. De oorzaak van deze stijging midden in de maand is praktisch geheel toe te schrijven aan de betaling door de banken van ven nootschapsbelasting. De banken had den als enige aanwas van hun middelen de terugkeer van 48 min bankbiljet ten, waardoor de chartale circulatie afnam tot 5782 min. Een post van 11 min aan deviezen werd door de 'banken aangekocht. Hierdoor daalde de goud- en deviezenvoorraad tot 6713 min, waarvan ongewijzigd 5698 min aan goud. Enkele banken hebben blijkbaar de behoefte gehad om voorschotten op te nemen, daar de post voorschotten met 23 min steeg tot 26 min. Het totale tegoed van de banken bij de centrale bank is echter bevredigend. Het bedrag van 78 min, dat de banken thans in kas hebben, is geheel vrij. Ook voor de nieuwe kasreserveperiode, welke loopt van 22 oktober tot en met 21 november, is het kasreservepercentage nihil ge bleven. Toch trad een heel lichte ver- krapping van de geldmarkt op, waar door het tarief van daggeld (call money) ingaande 22 oktober met een kwart procent werd verhoogd tot 1,25 procent. De geldmarkt is aan de krap pe kant. Geldkringen verwachten bin nen enkele dagen een verruiming van de geldmarkt als gevolg van kwartaal betalingen van het rijk aan de gemeen ten, waarmede een groot bedrag is gemoeid. in 1000 Activa: 14/10 21/10 Goud 5.697.557 5.697.557 Buitenl. vord. goud en deviezen 1.170.929 1.190.726 Buit. betaaimidd. 245 240 Vord. buitenl. gld. 3.903 3.938 Wiss. in disc. Wils. gekocht 522.500 522.500 Voorsch rek. crt. 3.232 25.974 Vonrsch. Rijk Nederl. munten 17.774 17.471 Diverse rek. 12.876 11.227 P a s s i va: Bankbiljetten 5.830.285 5.782.405 Rijks schatkist 1.055.403 1.284.225 Saldi Bank in Ned. 249.557 77.869 Saldi andere ingezet. 93.923 92.742 Saldi buit. circ. bi. 109.831 144.996 Saldi and. niet-ing. 2.664 2.219 Saldi buit. gelds. 36.389 32.723 Diverse rek. 51.404 52.763 Nederl. zchatk. pap. buit. circul. banken Muntbilj. door de staat in circulatie gebracht 60.773 _6®-418 Tot. goud en dev. 6.723.750 J-7J2.523 W. v. conv. dev. netto 1.134.785 1 158.243 Percentage goud en deviezen 93.06 92.84 De Haagse eredivisieclub ADO heeft gisteravond te Wuppertal voor 4000 toe schouwers met 2-1 verloren van de Wup- pertaler S.V. LETTERGREEPRAADSEL In élk vakje komt een lettergreep. 1. koker - 2 toezegging - 3. vooraf 4. iemand die van zijn geld leeft - 5. soort wijn - 6. zenuwachtig. OPLOSSING 22 OKTOBER Horizontaal: 1. jicht, taps; 2. onhar telijk; 3. chemie, mei; 4. kaf, arm, N.S.; 5. el, islam; 6. yell, order; 7. Nelson, ui; 8. vulpen; 9. crisis, erg; 10. eik, Drie; 11. vore, sifon. Vertikaal: 1. jockey, NCRV; 2. inha len; 3. chef, levier; 4. ham, illusie; 5. trias. slik; 6. terloops; 7. te, Marne, d.i.; 8. alm, MD, nerf: 9. pijen, eu, rio; 10. skispringen. 6 Copenixiy* f Xf MOCO w in CopyriflW P.B. JOA/C.£AJSf A>t- MtJfiJ SFA/A1/2G&L. D -znr- e-fZ A/At/A G A/GS/f c/V <£T £KI Af A3 A/O.' Goer? Tof A/c/ x/ et-/... SWAN FEATURES SYNDICATE JbVfertM

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 4