2-1 en een record-recette van negen ton De oude sterren flonkeren niet in Wembley-stadion Groot en... Bergholtz in Nederlands elftal tegen Luxemburg Penrose vecht voor zijn laatste kans Beide vliegers aan incident schuldig Grote Boeing rakelings langs kleine Beaver Mens-in-de-wereld als een volwassen Kerklid Leek en clerus zijn op elkaar aangewezen N EH doden bij scheepsramp Britse kust Swart en Vriens uit „duivetil" Eigen opdracht ORANJE neemt revanche in volleybalduels Altijd elegant in een pantalon Doden in verkeer BRONWATER SPA CITRON Briljante Yaschin „Wereldrecord" Duo Post-Pfenninger tweede in Dortmund Enerverende slotfase Lot brengt Dynamo Zagreb verder in Europese bekerstrijd Prognoses Mereveld Schande DRIE DODEN in Argentijnse rally DE BUMIFOON Om Europese titels DIRECTEUR-GENERAAL LUCHTVAART; BRAND VERWOEST DEEL VAN KERK IN DE WEERE FANTASTISCH LEKKER EN GEZOND DONDERDAG 24 OKTOBER 1963 LONDEN, 24 okt. Een blun der van de Joegoslavische doel man Soskic, twee minuten voor het einde, heeft het elftal van de honderdjarige Engelse voetbal bond de overwinning gebracht in de jubileumwedstrijd tegen het team, dat de naam „Rest van de wereld" droeg. Soskic liet de bal na een slap schot van de Engelse linksbuiten Charlton los en bood Jimmy Greaves een niet te missen kans. Zonder moeite bracht het „enfant terrible" van het Engelse voetbal de stand op 21. Wem bley, met 100.000 toeschouwers tot de laatste plaats bezet, juichte. Met nuchter, zakelijk, maar zeker geen uitzondelijk goed voetbal, Was het wereldteam verslagen. De Joegoslavische doelman Soskic liet een gemakkelijke hal glippen. Prompt ivas Greaves, uiterst rechts op de foto hieronder, er hij om Engelands winnende doelpunt te maken. De Chileen Eyazaguirre (midden) kon er ook niets meer aan doen, terwijl Pluskal achter grond) onthutst toekeek. Soskic' voorganger, de Rus Yaschin, had voor de rust triomfen gevierd. Op de foto hiernaast ziet men hem in een, maar het lijkt nogal kracht dadig voethallet, samen met de Engelse middenvoor Bobby Smith (midden) en Pluskdl (links). BERGHOLTZ omstreden aanvaller ZEIST, 24 okt. Bergholtz en Henk Groot, twee Feijenoorders, zullen woensdag in Rotterdam in het Nederlands elftal voor de wed strijd tegen Luxemburg spelen ten koste van Vriens en Swart, die zondag jl. tegen België van de partij waren. Zij vormen samen de rechtervleugel, terwijl Ben- naars verhuist naar de midden linie. DE AUTOMATISCHE TELEFONISTE „Wereldzege" voor Engeland Het zal de Chileense coach Fernan do Riera en zijn sterren duidelijk zijn geworden dat elf foetbalfenomenen en zeker elf fenomenen aan wie de jaren niet ongemerkt zijn voorbijge gaan nog geen wonderteam vor men. Het wereldteam speelde, on danks de klasse van de spelers, vrij matig. Vooral in de voorhoede was het gebrek aan tempo en verband vaak groot. In het bijzonder de Frans man Kopa remde het tempo bijna voort durend. Geen wonder dat Alfredo di Stefano, de aanvoerder van het FIFA-team, een kwartier na de rust de zijlijn opzocht om Riera te consul teren. Het vonnis was binnen enkele tellen over de Franse mijnwerkers- Zoon geveld. Uwe Seeler completeer de de ploeg. Het besluit alle zestien geselec teerden ten minste één helft te laten spelen heeft wellicht fnuikend ge werkt. Sterren, het is overbekend, verdragen elkaar slecht. Toen bij voorbeeld Eusebio wist dat hij drie kwartier kreeg om zijn aanwezig heid te tonen, heeft hij die tijd ook willen benutten. Hij speelde bijzon der egoïstisch en was er kennelijk op uit te laten zien dat hij de groot- ste-van-de-groten was. Engeland stelde tegenover al die in dividuele voetbalkunde, tot grote vreugde van de 100.000 toeschouwers, direct, degelijk en typisch Engels voetbal. Alle franje was er aan vreemd, doch het bleek bijzonder doel matig. Het Engelse team is dan ook met de 2-1 niet te hoog beloond. Paal en lat stonden elk een Enigels doel punt in de weg en voorts was er de weinig gelukkige beslissing van de Schotse scheidsrechter Davidson de voordeelregel niet toe te passen, toen Jimmy Greaves kort voor hij beheerst scoorde, op de rand van het straf schopgebied ongeoorloofd werd aange vallen. Briljant doelverdedigen vein de dins dag 34 jaar geworden Rus Yaschin, die in de eerste minuut al met een reflex een doelpunt van Greaves in de weg stond en subliem spel van Schnel- linger, maakten dat de eerste helft nog met een gelijke stand (0-0) kon worden afgesloten. Nog sterker werd daarna de druk op het doel van het wereldteam. De Chileen Eyzaguirre, die in de tweede helft de plaats van Djalma Santos innam, moest al na twee minuten op de doellijn redden. Toch duurde het nog twintig minu ten voordat Paine eigenlijk bij toeval de score kon openen. Na een pass van Greaves sprong de bal via Bobby Smith juist voor de voeten van de toe gesnelde Paine (1-0). Even zag het er daarna somber uit voor Engeland. Een kort „wereld-offensief" leverde echter weinig meer op dan een cor ner. Toch kwam de gelijkmaker, en wel in de 36e minuut, toen Puskas met een gave pass de Schot Dennis Law in de vrije ruimte bracht. Law om speelde doelman Banks beheerst en scoorde zonder moeite (1-1). Daarna tenslotte kwam de reeds beschreven font van doelman Soskic, die de En gelsen toch de zege bracht. De 100.000 toeschouwers, die het Wembley-stadion bevolkten, zorgden voor een recette van het lieve som metje van ruim 900.000 gulden. Vol gens de Britse officials een „wereld record". Daarbij komen dan nog de televisierechten van de Eurovisie-uit zending, waaraan door 23 landen wordt bijgedragen. Desondanks zullen de Verdiensten van de „wereld-spelers" Jiiet uitzonderlijk groot zijn. Zij ont vingen, ongeacht het resultaat van de ontmoeting zo'n 600 gulden en uiter aard de reis- en de verblijfkosten. Een goede zaak dus voor de FIFA en de Engelse bond, die de netto-recette volgens bescheiden ramingen tenmin ste 800.000 gulden delen. DORTMUND, 24 okt. Peter Post ls met zijn Zwitserse koppelgenoot Pfenniger als tweede geëindigd in de wieier zesdaagse van Dortmund. De wedstrijd werd gewonnen door de Duit se combinatie Klaus Bugdahl/Sigi Renz. De eindstand wed niet eerder dan vier minuten voor het einde bereikt, toen Bugdahl en Renz de voorsprong van één ronde van Post-Pfenninger onge daan maakten en toen door een hoger puntentotaal de leiding namen. De 10.000 aanwezige toeschouwers za gen een spannende apotheose. Geduren- °e drie uur vochten de koppels Bug- dahl-Renz, Post-Pfenninger en Van ötcenbergen-Lykke een verbitterd duei Swift (Roermond), Nederlandse da meskampioen zaalhandbal speelt in de eerste ronde van het Europese toer- SvfïL.v<^ landskampioenen tegen US divry (Parijs). LINZ, 24 okt. Door middel van een loting op het middenveld is giste ren de voetbalwedstrijd om de Euro pese beker voor bekerwinaars tussen Dynamo Zagreb (Joegoslavië) en het Oostenrijkse Linz Ask ten gunste van de Joegoslaven uitgevallen. De be slissingswedstrijd was geëindigd in ge lijk spel (1-1), waarin ook een ver lenging geen verandering had ge bracht. De griekse ploeg Olympiakos Pirae us heeft zich geplaatst in de achtste finales door gisteravond de beslissings wedstrijd tegen Sosnovic (Polen) met 2-0 te winnen. (Van onze paardesportmedewerker) MEREVELD, 26 okt. Met een aantrek kelijk programma, waarin twee grote num mers het Herfstkampioenschap en één over 4000 meter sluit zondagmiddag Mereveld het seizoen af. Onze prognoses luiden: Idaarderadeel-prijs (2140 m.). Binky, Blauwe Druif S, Bahamontes. Lemsterlandprijs (1260 m.). Caterina Va- lente, Coureur Frances, Corinna Hollandia. Mereveld: Herfstkampioenschap (2200 m.). Quicksilver S, Midas G, Vlieger D. Opsterland-prüs (2140 m.). Bento Hollandia, Brasilia, Belle Amie B. Harlingenprijs (amateurs) (2140 m.) Zus Scotch, Bravour S, Zampa. Smallingerlandprijs I (2140 m.). Anton, Zypani, Arie. Mereveld's vier kilometer (4000 m.). l'Es- poir B, Woelwater, Vrolijke Frans. Smallingerlandprijs II (2140 m.) Zeioma Spencer, Yellow Rose, Zilvertip. Heerenveenprijs (2140 m.). Zoon van Ca lumet, Barones Spencer K, Youngstar. De opstelling van het Nederlands elf tal is: doel: Pieters Graafland (Fejjenoord) achter: Haak (Feijenoord) en Veld hoen (Feijenoord) midden. Van Wissen (PSV), Pronk (Ajax) en Beimaars (Feijenoord); voor: Bergholtz (Feijenoord), Groot (Feijenoord), Kruiver (Feijenoord), Kei zer (Ajax) en Petersen (Ajax). Reserves zijn: Lagarde (Enschede), Tijm (Ajax), Vriens (Willem H) en Nu- ninga (GVAV). Tijdens de centrale training, gehouden nadat de spelers eerst op de tv de wed strijd Engelond—Rest van de wereld hadden gevolgd, heeft de bondscoach Elek Schwartz gisteren speciaal Haak en Veldhoen, over wier nonchalante hou ding tijdens de wedstrijd tegen België hjj weinig te spreken was, onder han den genomen. Pieters Graafland was wegens griep afwezig. De wedstrijd tegen Luxemburg is de tweede in het kader van het toernooi om de Europese voetbalbeker voor lan denteams. De eerste wedstrijd is, zoals bekend, in een gelijk spel (1-1) geëin digd. Onze sportredacteur tekent hierbij aan: Dit Nederlands elftal kan, dachten wij, niet anders worden gezien dan een po ging om zoveel mogelijk publiek te trekken. Niet vanwege het feit, dat liefst zeven spelers van Feijenoord zijn opge steld. Een dergelijke constructie van het Nederlands elftal kan in bepaalde om standigheden zeer wel gerechtvaardigd zijn. Ook niet, omdat er gerede aan leiding is op dit ogenblik niet geheel overtuigd te zijn van de „heropstanding van Feijenoord. Dat alles is een kwestie van visie en iedereen óók Elek Schwartz heeft het recht hier het zijne over te denken. Ongehoord is het echter in een Neder lands elftal een speler op te stellen, die wegens een blessure geruime tijd niet in actie is geweest. En nu het de Feijenoorder Bergholtz betreft de wedstrijd wordt gespeeld in het Feijen- oord-stadion!) praat men ons associaties met lonken naar de gunst van het Rot terdamse publiek niet uit het hoofd. Trouwens, ook het feit dat één week voor de wedstrijd de samenstelling van het elftal reeds is bekendgemaakt, schrijven wij toe aan een poging van de K.N.V.B. om de kaartverkoop op gang te brengen. Wij hebDen daar gegronde redenen voor. Nietwaar Elek Schwartz? ENSCHEDE, 24 okt. Na de zestien de en voorlaatste ronde van het zone- schaaktoernooi neemt menigeen als vaststaand aan dat Gligoric, Lengyel en Darga de hoofdprijzen winnen. Theo retisch staat dit echter nog niet hele maal vast, Vooral De Brit Penrose kan het „op papier" nog halen en het ziet naar uit, dat hij een laatste kans zal wagen. Woensdag deed hij dat tegen LIado, de fel vechtende Spanjaard, die min of meer op de negende plaats re kent. De party werd afgebroken met gunstige perspectieven voor Penrose. Sehaaktechniseh is hiermee bijna de gehele zestiende ronde beschreven. De andere vijf partijen eindigden alle in remise. De diverse deelnemers schoven zeer snel hun 30 zetten, in de hoop de wedstrijd Engeland rest van de we reld geheel of gedeeltelijk op het tv- scherm te kunnen volgen. Donderdag is een rustdag, vrijdag wordt de laatste ronde gespeeld. De uitslagen luiden: PopovFriip, lh- '/j, Van Scheltinga Mazzoni 1-0, Pen rose LIado, afg., Aitken Boey, 0-1, Pomar Gligoric Durao V2-V2, Philippe Heidenfeld V2-V2, Dar ga - Kupper V2-V2 Tatai was vrij. Na de zestiende ronde is de stand: 1. Gligoric 12 pnt., 2. Lengyel 11, 3. Darga 11, 4, 5. Filip en Pomar beiden 10, 6. Kupper 10 (16 partijen), 7. Pen rose 9/2 en 1 afg. Popov 8',2, 0. LIado 7 en 1 af., 10 Tatai 610. Van Schel tinga 7, 12. Boey 6, 13. Mazzoni 5, 14. Darao 4l/t, 15. Aitken 3, 16. Heiden feld 31. Philippe l'/s. BUENOS AIRES, 24 okt. Tijdens de eerste dag van de ruim 4600 kilo meter lange autorally van Argentinië, die gisteren is begonnen, zijn drie rij ders verongelukt op de door regen en modder zeer zwaar geworden heuvel achtige wegen van de provincie Cor doba. (Advertentie) Voor kantoren en fabrieken. Onmis baar tijdens middagpauze en na sluitingstijd. Koninginnegracht 78, Den Haag, Telefoon (070) 63 30 06-63 37 89 BOEKAREST. 24 okt. Zowel het Nederlandse heren als dames volley balteam hebben zich woensdag her steld van de nederlaag, die zy dinsdag op de eerste dag van het toernooi om de Europese volleybalkampioenschap pen leden. De herenploeg zegevierde met 30 (152 156 159) over Fin land, terwyi de dames eveneens met 30 Denemarken de baas bleven. De setstanden waren hier: 150 152 152. De uitslagen van de tweede dag lui den: Heren: Roemenië-Pole.n 30; Neder- iand-Finland 3-0, Burgarije-Turkije 3-0; West DuitslandDenemarken 30; Oost Duitsland-Oostenrjjk 30; Rusland -Joegoslavië 32; Italië-België 31; Hongarije-Tsjechoslowaktje 32. Dames: Rusland-Bulgarije 30; Ne- derland-Denemarken 30; Tsjechoslo- wakije-Hongar ije 31; Polen-Joegosla vië 30; Roemenië-Oost-Duitsland 31. (Advertentie) (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 24 okt. Aan het in cident dat 26 juli van het vorig jaar in het luchtruim boven het vliegveld Teuge heeft plaatsgehad en waarbij slechts op het allerminste ogenblik een fatale botsing werd voorkomen tussen een Beaver van de Koninklijke Lucht macht en een viermotorige Boeing van de Panam met 88 inzittenden, hebben de vliegers van beide vliegtuigen schuld. Dit is het oordeel van de di recteur-generaal van de Rijkslucht vaartdienst, de heer W. J. Kruys. Deze conclusie sprak hij uit nadat de Raad voor de Luchtvaart in het gebouw van de Hoge Raad gisteren de gehele dag vliegers, getuigen en deskundigen had gehoord om zich een beeld te vormen van de ,,near miss1 welke merkwaardige uitdrukking door de directeur-generaal vertaald werd met het nieuwe Nederlandse zelfstan dig naamwoord ,,de bijna-botsing". Hoewel hij dus de Amerikaanse vlie ger van de Boeing schuldig achtte (al leen deze was ais „beklaagde" opge roepen, de Nederlandse vlieger was slechts getuige), vond hij het niet no dig de raad te vragen tuchtmaatrege len te nemen. Hoewel de schattingen afwijken over de afstand waarop de beide vliegtui gen elkaar gekruist hebben neemt men aan dat dit gebeurd is op een hoogte verschil van veertien tot vijfentwintig meter en een horizontale afstand van vijftien meter. De Amerikaanse ge zagvoerder maakte een plotselinge manoeuvre om een botsing te voorko men, maar dit gebeurde zo abrupt dat vele passagiers tegen het plafond van het toestel geslagen werden en ver wondingen opliepen. Het incident had gemakkelijk tot een ramp kunnen wor den. De fout vein de vlieger van de Beaver, een sergeant-majoor, was volgens de directeur-generaal dat deze plotseling naar links was uit geweken in plaats van naar rechts, zoals is voorgeschreven toen hij het snel naderende vliegtuig zag opdoe men. De Amerikaanse gezagvoerder (22.000 vlieguren) was naar zijn me ning tekort geschoten omdat geen der drie bestuurders in de cockpit de specifieke opdracht had als uit kijk te fungeren. De Amerikanen zeiden dat de praktijk dit onmoge lijk maakte: ieder in de cockpit, die op een ogenblik niets anders om- hemden had moest uitkijken. Langdurig werd door de deskundi gen op vragen van de leden van de raad ingegaan op het feit of de Ame rikaanse gezagvoerder goed had ge handeld, door zijn toestel door de au tomatische piloot heen, plotseling om hoog te trekken, waardoor de passa giers als kegels door het toestel wa ren geslingerd. De directeur-generaal sprak van een vastgeroeste gewoonte om geen vaste „uitkijk" te hebben op lijn- vluchten. Hij achtte het toch wel noodzakelijk dat er een uitkijk is, ook bij de huidige snelheden van de vlieg tuigen. Hij rekende het de Amerikaan se vlieger niet aan dat de passagiers zo door elkaar waren geslingerd door de manoeuvre, omdat van een door snee vlieger in deze omstandigheden niet verwacht mag worden deze be weging „soepel" uit te voeren, hoewel hij dit wel mogelijk achtte. De raadsheer van de Amerikaan, mr. J. Schultsz, vond dat de schul4 bij de militaire vlieger lag: het pas sagiersvliegtuig bevond zich op een route die hem door de verkeersleiding was aangewezen. De Beaver had deze luchtweg gekruist; dit was echter geenszins tegen de voorschriften. 'De raadsman achtte de gemaakte militai re vlucht volkomen overbodig en hij vond het absurd dat militaire vliegtui gen die op het „blote oog" vliegen buiten de algemene luchtverkeerscon- Wanneer ik mijn vorige bijdrage over de leek heb beëindigd met de woorden: de Kerk begint de gelovige mens-in-de-wereld als volwassen Kerklid te ontdekken, dan moet aan deze ontdekking zijn vooraf gegaan een ander zicht van de Kerk op de wereld, een andere relatie tot deze wereld. Als men de verhouding tussen Kerk en wereld in de loop van het christen dom nagaat, biykt deze sterk aan vei> anderingen onderhevig te zijn. De jonge Kerk was primair eschatologisch ingesteld. De wereld was voor haar een heidense, aan haar tegengestelde wereld, waaraan zij als het ware moest voorbijgaan, gericht als ze was op het esohaton, op de Christus die komende was. Deze Kerk voelde zich overigens geheel als het Volk Gods, waarbinnen het ambt er was als dienst aan dat volk en waar nog niet de oppositie was gegroeid tussen clerus en leken, al blijkt de „laikos" van het begin af aan de nuance gehad te hebben van de niet-ambtsdrager, net volk ten op zichte van de priester, zelfs al: het profane, het niet-cultisehe. Maar altijd binnen dat ene Godsvolk. Met de vrede van Constantijn begint de Kerk zich in de wereld te vestigen, zich te organiseren en te institutiona liseren en ziet ze de wereld als een domein dat ze moet kerstenen en waarop ze steeds meer invloed moe: uitoefenen. In die wereld leven haar gelovigen en de Kerk zelf wordt steeds meer de hiërarchie, de priesters en monniken, die zich als het ware terugtrekken op eigen clericale basis. Zij worden bijna de enigen die ont wikkeling en cultuur bezitten, zodat er ook een sociale tegenstelling tot de leken groeit, die de illiterati zijn, de ongeletterden. In de Middeleeuwen groeit nog een andere oppositie, wanneer namelijk de hiërarchie de representant is van het Sacerdotium en de leken zich aan naar voordoen als de prinsen, vorsten enz., vertegenwoordigers van het Imperium. Uit de geschiedenis van de Concilies zjjn hiervan vele voorbeelden aan te halen. Tenslotte brengen Renaissance en Humanisme een nieuw mensbeeld, een nieuwe visie op de mens en op de wereld, die de Kerk lange tijd als een bedreiging voor het christendom heeft gezien, maar die mede ertoe heeft bygeöragen dat de Kerk zich nu in een nieuwe en zeer positieve relatie tot die wereld gaat bewegen. Dat hier aan zowel de menswetenschappen als de hernieuwde studie van de Schrift en van de theologie in het algemeen hebben meegeholpen, is duidelijk. adat lange tijd de begrippen: se cularisering en laïcisering de ongunstige betekenis gehad heb ben van ontchristelijking, ont kerkelijking, zozeer zelfs dat het Fran se „laïque" de bijklank gaat krijgen van „atheïstisch", ontdekt de Kerk nu haar z e n d in g in de wereld, waar bij ze het volledig respect behoudt vooi de eigenstandigheid van deze wereld zijn eigen mogelijkheden en dynamiek. De Kerk, die is de Communio Sancto rum, de gemeenschap van tot heiliging geroepenen, heeft een zending voor allen, tot de gehele wereld. Congar holpen, althans fii Frankrijk, maar tekent hierbij aan: dat betekent echter niet: in de plaats van die wereld, alsof deze niet een eigen grootheid is, maar ten behoeve, ten dienste van de wereld. Dit alles is een opdracht voor het gehele Godsvolk en een nieuwe mis vatting zou ontstaan wanneer we meen den dat de wereld dus ons terrein is, dat van de leken, en de Kerk bij uitstek de plaats van de clerus. Men kan de vraag naar de plaats van de leek in de Kerk noch naar die van het ambt afzonderlijk stellen als men niet eerst het geheel heeft gezien. Bedden hebben een eigen verantwoor delijkheid binnen de Kerk die immers is het uit de wereld genomen toege- heiligde Volk van God; maar beiden hebben ook een taak ten opzichte van de wereld, ten behoeve waarvan zij door God zijn geheiligd. De leek heef! in deze twee situaties een eigen op dracht, niet op de wijze van het ambt, niet in imitatie van de priester, maar vanuit de typisch eigen wijze waarop de leek in de wereld woont en leeft, werkt en liefheeft, betrokken is bij de opbouw van de wereld en daaraan zijn krachten geeft. Prof. Schillebeeckx, die gisteren in Rome over dit onder werp sprak, drukte het aldus uit: de christelijke seculariteit behoort tot het wezen zelf van de zending der Kerk. Hel betekent: in de wereld, tussen de mensen, hart hebben voor de we reld en voor alle mensen, in het bewustzijn dat dit dienst is aan het Rijk Gods, voor welks komst we ruimte moeten maken. In deze dienst zijn leek en clerus op elkaar aangewezen, zowel in de wereld als in de Kerk en het zou de moeite waard zjjn na te gaan hoe binnen de Kerk ruimte geschapen moet worden en begrip ontstaan voor een eigen ver antwoordelijkheid van de leek. Maar dan in relatie tot de hiërarchie en niet in oppositie daartoe, van welke kam deze dan ook opgedrongen wordt. Treffend was deze week de uitlating van mgr. Guerry, bisschop van Kame- rijk, dat de bewustwording van het lekenapostolaat grotelijks had meege- trole vallen. Hij vroeg een algeheel verbod van deze vluchten. De sergeant-majoor aan wiens adres de directeur-generaal ook ver wijten had gemaakt, verdedigde zich voor zijn uitwijken naar links door t* zeggen_ dat deze bocht hem veel min der tijd kostte dan wanneer hij d« voorgeschreven bocht naar rechts had gemaakt. De raad voor de luchtvaart zal op 18 december uitspraak doen. MOORDRECHT, 24 okt. Bij een botsing op de rijksweg Rotterdam- Utrecht onder Moordrecht is gisteren de zestienjarige H. G. Klein Langen- horst uit Winterswijk tedood. Hij zat als bijrijder in een verhuiswagen, die uit de richting Rotterdam kwam en tegen een op de parkeerstrook staan de vrachtauto botste. De bestuurder van de verhuiswagen en zijn meerij dende zoontje, alsook de chaffeur van de vrachtwagen, werden zwaar ge wond naar het ziekenhois in Gouda overgebracht. DOETINCHEM. De 37-jarige heer H. Stavast uit Dieren is gisteren ver ongelukt. Hij geraakte met zijn auto in een flauwe bocht van de weg, ver moedelijk doordat hij onwel werd. De auto botste tegen een boom. De heer Stavast werd op slag gedood. DE WEERE, 24 okt. In het dorp De Weere onder de rook van Hoorn is gistermiddag de St. Lambertuskerk voor een deel door brand verwoest. De brandweer van Hoorn, die met een ladderwagen verscheen, wist de toren te behouden. Later slaagden brand weerlieden erin de toren te beklim men en van binnen uit het vuur te bestrijden. De brand is omstreeks drie uur ont staan toen enkele arbeiders bezig wa ren de kerk schoon te maken en de balken te bespuiten met een zeer brandbaar anti-houtwormmiddel. Door tot nog toe onbekende oorzaak is er binnen in het gebouw, vlak onder het dak, brand ontstaan. In een minimum van tijd sloegen de vlammen door het dak. Stukken van het brandende dak en dakkapelletjes stortten in de kerk, waar aan banken en altaar grote schade werd aangericht. De pastörie en de kosterswoning vlak naast de kerk konden worden gered. Na twee uur kon het sein „brand meester" worden gegeven. De schade loopt in de tienduizenden guldens. PENZANCE, 24 okt. (Rtr.) By de zuidwestpunt van Engeland is gister ochtend, zoals in een deel van onze vorige oplaag al gemeld, de 682 ton metende Spaanse kustvaarder Juan Fer rer uit Valencia vergaan, waarbij, naar men vreest, elf van de vyftien opvarenden om het leven zijn gekomen. Tot dusver zijn de stoffelijke resten van negen zeelieden geborgen. Het vaartuig was tijdens stormweer op de rotsen geslagen. Een van de op varenden, naar verluidt kapitein Luis Ruiz, werd door een reddingsboot ge red, nadat men had gezien dat hjj zich aan het wrak had weten vast te klam pen. De andere drie overlevenden slaag den er zelf in aan land te komen. Aan het toernooi om het biljartkam- pioensohap van Nederland 71-2, van 12 tot en met 15 december in Eersel doen mee: Beekman. Jacobs, Van Leur, Mol, Van Nijnatten, Sdholte en Wijnen. (Advertentie) dacht wel overal, om het ware gelaat van de bisschop te ontdekken: de her der, de leraar en de priester. Zo zien we de „gewone gerovige", zoals deze nog steeds genoemd pleegt te worden, de „verborgen" leek, uit groeien tot volwassen Kerklid; zo wordt hij werkelijk opgenomen in de structuren der Kerk, en is hij op een bijzondere wijze geroepen een brug te slaan tussen Kerk en wereld. TINE GOVAART-HALKES

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 11