B. J. Thij ssen benoemd tot gemeente secretaris Hartelijk afscheid in raad van mr. H. E. Phaff Benoeming RUSSISCHE ESTRADA IN „NEDERLAND Teleurstelling en verrassing bij het Nationale Ballet Voorstel tot opheffing van toonkamer GEB na debat in raad aangehouden WATER WORDT VIER CENT PER M3 DUURDER HENSEN Haarlems Speeltuin Verbond viert 25-jarig bestaan NA WEE STEMMINGEN HOLIDAYS GEL Ex-bankdirecteur vrijgesproken Suikerprijs blijft stijgen PROVINCIAAL BESTUUR brengt bezoek aan Noordzeekanaalgebied Officiële receptie op 2 november in Restaurant Brinkmann r ZIG-ZAG GEBR. EVERTS 295.— Bruggen niet langer dicht dan nodig is Besparing Bodemonderzoek Watertarieven Verdacht van verduis tering van drie ton Houtje touwtje Een vrouwenhart klopt sneller, DONDERDAG 24 OKTOBER 1963 PAGINA 3 50 NIEUWE AUTO'S CED. OUDE GRACHT 70 TELEFOON 10454 Afscheid mr. Phaff NAAIMACHINES Aan het einde van de vergade ring van de Haarlemse gemeente raad is de pas benoemde gemeen tesecretaris, de heer B. J. Thijs sen, beëdigd. Achter de tafel van B. en W., ter rechter zijde van burgemeester Cremers, de wet houder Voskuilen en Bakker, links van de heer Cremers, de scheidende gemeentesecretaris mr. Phaff en naast deze wethou der Schippers. ELECTRISCHE BIJ VERWARMING A. TOS Voor opheffing toonkamer en tegen handhaving huurkoop financiering. Zeeduffel Monty-coats Voor een goede keus.... natuurlijk PAARLAARSTEEG I HAARLEM, 24 okt. Na een beslo ten zitting van ruim anderhalf uur is gistermiddag de heer B. J. Thijssen met 19 tegen 17 stemmen benoemd tot ge meentesecretaris van Haarlem. In die functie volgt hij mr. H. E. Phaff op» die met ingang van 1 november is be noemd tot een van de directeuren van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten. De heer Thijssen was tot nu toe gemeente-ontvanger en directeur van de Incassodienst. Nog dezelfde mid dag heeft de heer Thijssen in een brief aan B. en W. en de raad medegedeeld, dat hij de benoeming aanvaardde. Te vens vroeg hij ontslag als ontvanger en directeur van de Incassodienst. Deze ontslagen werden hem aan het einde van de vergadering door de raad eer vol verleend. Direct daarna werd hij beëdigd. In dezelfde bijeenkomst werd afscheid genomen van mr. Phaff. Dat de raad gisteren voor een moei lijke beslissing heeft gestaan moge blij ken uit het feit, dat er twee stemmin gen nodig waren, omdat de eerste stem ming geen volstrekte meerderheid voor de heer Thijssen had opgeleverd. Hij kreeg toen achttien van de zesendertig stemmen. Zestien stemmen waren uit gebracht op de tweede kandidaat voor het ambt van gemeentesecretaris, mr. J. N. Meijsing, loco-secretaris en hoofd van de afdeling Algemene Zaken. Twee raadsleden hadden op een kandidaat gestemd, die niet op de aanbeveling van B. en W. voorkwam. Voordat de raad tot stemming over ging heeft de fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid, de heer VOOGD mede namens de andere fractievoorzit ters een verklaring afgelegd, waarin hij mededeelde, dat de raad tijdens de besloten zitting zeer gewetensvol over debenoeming van een nieuwe gemeen tesecretaris had gediscussieerd. Hij achtte het niet juist de argumenten en overwegingen, welke tijdens die discus sie ter sprake waren gebracht open baar te maken. Beide kandidaten be zitten hoog gekwalificeerde eigenschap pen, welke hen in aanmerking doen ko men voor de functie, waarnaar zij ge dongen hebben. Tenslotte verklaarde de heer Voogd, dat de Haarlemse raad zich gelukkig kon prijzen, dat de niet- benoemde kandidaat zijn krachten zou blijven wijden aan de belangen van de gemeente. Burgemeester Oremers voegde daar aan nog toe verheugd te zijn, dat de kandidaten waren voortgekomen uit het eigen ambtenarenkorps. Daarna had de eerste stemming plaats, welke direct gevolgd werd door de tweede en tevens laatste stemming. Aan het slot van de vergadering werd de heer Thijssen be ëdigd en daarna door de voorzitter ge- De Haarlemse raad heeft van de twee door B. en W. aanbevolen kan didaten de oudste tot gemeentesecre taris benoemd. Deze, de beer Thijssen, is maar vier jaar van de pensioenge rechtigde leeftijd af; de niet benoem de, mr. Meijsing, is 43 jaar. Voor zo ver het de leeftijd betreft zou de laat ste onzes inziens de voorkeur verdie nen boven de eerste. Nu hij niet is gekozen rijst de vraag of de oudste zoveel meer geschiktheid tot het ambt van gemeentesecretaris bezit, dat de gunstiger leeftijd van de ander daarbij verbleekt. Op deze vraag kunnen wij geen ge detailleerd antwoord geven, omdat de bespreking van de persoonlijke hoe danigheden van de kandidaten zich in besloten kring heeft afgespeeld. Wij weten wel, dat beiden door B. en w. ongeveer even bekwaam werden ge acht voor het secretarisschap van Haarlem, anders waren zij niet in al fabetische volgorde kandidaat gesteld. Wij weten ook, dat elk van beiden in eerste en tweede stemming ongeveer de helft van het aantal stemmen van de raadsleden heeft gekregen, waaruit mag worden afgeleid, dat ook de raad beider geschiktheid ongeveer gelijk heeft gewaardeerd. Als wij nu van beiden buiten be schouwing laten de politieke gezind heid en de godsdienstige overtuiging zulks terecht, want de gemeente secretaris is geen beleidsfiguur met politieke verantwoordelijkheid dan menen wij, dat het alles bijeen beter ware geweest dat de 43-jarige zou zijn benoemd dan de 61-jarige, die aan zijn pensioengerechtigde leeftijd toe zal zijn na zich goed en wel te heb ben ingewerkt. Dit klemt te meer, daar de jurist Meijsing als hoofd van de afdeling Algemene Zaken van de ge meentesecretarie al vertrouwd was met het werk van de secretaris en de heer Thijssen, de krachtigste ambtelijke peiler van de financiële sector van de gemeentelijke huishouding, daar moei lijk kan worden gemist, zeker nu Haar lem in financieel opzicht kommervolle tijden doormaakt. Hetgeen ons na tuurlijk niet verhindert de heer Thijs sen van harte geluk te wensen met zijn benoeming. (Advertentie) beschikbaar voor verhuur ZONDER CHAUFFEUR Sterk verlaagde wintertarieven All risk verzekerd lukgewenst met zijn benoeming. Een of ficieel welkomstwoord wilde hij bewa ren voor de eerstvolgende raadsverga dering, welke 13 november wordt ge houden. Voordat de raad uiteenging heeft hij officieel afscheid genomen van zijn secretaris, mr. H. E. Phaff. De voor zitter hield een hartelijke toespraak, waarin hij de scheidende gemeentese cretaris dank bracht voor het werk, dat hij in de afgelopen elf jaar heeft ver richt. ,,U bent een behulpzaam secre taris geweest en in dit opzicht bent u uw belofte van elf jaar geleden nage komen". Aan de hand van cijfers stelde de heer Cremers vast, dat Haarlem in bestuurlijke zin gedurende de ambtspe riode van de heer Phaff een belang rijke ontwikkeling heeft doorgemaakt. Toen de heer Phaff van Delft naar Haarlem kwam, waren er op de secre tarie honderdzestig ambtenaren werk zaam. Dat zijn er thans meer dan twee honderdvijftig. In 1952 was Haarlem net aan zijn vijfde wethouder toe. Nu telt het college van B. en W. er zes. Lof had mr. Cremers voor de wijze, waarop de heer Phaff zijn taak als diensthoofd had opgevat. Geruime tijd stond de heer Cremers stil bij de ac tiviteiten, die de scheidende gemeente secretaris had ontwikkeld met betrek king tot de voorbereiding van het res tauratieplan voor het stadhuis. Wat aan vankelijk een hobby was in later uit gegroeid tot een studie, welke als dis sertatie zou hebben kunnen dienen. Daarom leek het mr. Cremers vanzelf sprekend, dat de heer Phaff lid blijft van de restauratiecommissie. „Zowel het college van B. en W. als de raad betreuren uw vertrek, omdat u een on voorwaardelijke trouw jegens Haarlem aan de dag hebt gelegd, die wij niet zullen vergeten", aldus besloot mr. Cremers zijn toespraak. Daarop haakte de nestor van de raad, mevrouw Schel- tema-Conradi in, toen zij namens de raad de schelende gemeentesecretaris toesprak. ,,U bent een echte Haarlem mer geweest, die de stad hartstochte lijk hebt bemind". Zij riep de voorko mendheid en welwillendheid van de heer Phaff in herinnering jegens ieder lid van de raad en was hem daarvoor dankbaar. Als geschenk overhandigde zij de heer Phaff een kostbaar boek werk met een volledige verzameling van de etsen van Rembrandt. Mr. Phaff was uitermate verrast door de treffende woorden, die vooral de voorzitter had gesproken naar aanlei ding van de werkzaamheden van de secretaris. Zich wendend tot de raad zei hjj, dat hij de prettige relaties, wel ke vooral in de laatste jaren waren ge groeid, niet licht zal vergeten. Over zijn plaats in de raad zei hij, dat de zwijgende rol van een gemeentesecre taris niet zo oninteressant is als over het algemeen wordt aangenomen. „De rol van toeschouwer bij de opinie vorming door de raad over een groot aantal zaken is zelfs boeiend". Het ge schenk beschouwde hij als een kostbare herinnering aan Haarlem. Daarna kregen de raadsleden in de anti-chambre van de raadszaal gelegen heid afscheid te nemen van mr. Phaff. (Advertentie) ELEKTRISCHE TIJDELIJKE AANBIEDING COMPLEET MET KOFFER Wilt u ruime keuze, dan naar: GR. HOUTSTRAAT 181 - HAARLEM TELEFOON 14444 ii Advertentie) Betere kleding bij Nederland Kattenburg sinds 1856 HAARLEM, 24 okt. Van vjjdag 25 oktober af zal het Russische gezel schap „Estrada", dat een wereldtour nee maakt, een reeks voorstellingen ge ven in Nederland. Na de première in Utrecht zal het gezelschap zaterdag 26 oktober in het Haarlemse concertge bouw optreden. „Estrada" is een groep artisten van allerlei aard, uitgezocht door het Russische Staatsimpressariaat „Gosskonzert". Niet alleen werken ope razangers van de Opera's van Moskou en Tasjkent en balletsolisten van het Moskouse Stanislawski-theater aan het programma mee, ook de kleinkunst komt aan haar trekken. Daarvoor zor gen artisten uit het Moskouse Variété Theater en het Circus van Moskou, de virtuoze bespelers van de inheemse in strumenten, terwijl ook asm de liefheb bers van de Russische volksdans en -zang gedacht werd. Na Utrecht en Haarlem bezoekt „Es trada" nog Rotterdam, Nijmegen, Den Haag, Groningen en Amsterdam. HAARLEM, 24 okt. De eerste bal letvoorstelling van dit seizoen in de stadsschouwburg is er een geworden van verrassing en teleurstelling. Het Nationale Ballet, dat de voorstelling verzorgde, bleek te verrassen in twee bekende nummers, de teleurstelling gold vooral het ballet, dat Conrad van de Wetering in opdracht van het mi- Advertentie) Wagenweg 104 - Telefoon 12730-12181 HAARLEM, 24 okt. Na een debat van een uur is wethouder BAKKER gistermiddag tijdens de bijeenkomst van de Haarlemse gemeenteraad in gegaan op het verzoek van de heren FORTGENS (P.v.d.A.), STEIJAART (P.S.P.) en PROPER (C.P.N.) om het voorstel tot opheffing van de toon kamer van het Gemeentelijk Energiebedrijf aan de Grote Houtstraat aan te houden. Vooral bij de fracties, welke deze raadsleden vertegenwoordig den, bleken grote bezwaren te bestaan tegen opheffing. Wethouder Bakker was voor deze suggestie te vinden, omdat tijdens de discussies bleek, dat de raad behoefte had aan meer informatie dan in de toelichting op het voorstel was gegeven. Het debat, dat met élan was ingezet, ging uit als een gasvlammetje. dwangmiddel zal worden gebruikt voor de realisering van de huurkoop overeenkomst. De discussies werden geopend door de heer Fortgens, die zei, dat B. en W. hun argumenten om de toonzaal op te heffen louter hadden gebaseerd op financiële overwegingen. In de toelich ting worden sociale^ argumenten ach terwege gelaten. Hjj vond het moeilijk een beslissing te nemen, omdat cijfers over bezoekers en verkoop door het col lege niet waren verstrekt. De heer Steijaart dacht er ongeveer zo over. Wanneer de toonzaal wordt opgeheven zal de huurkoopfinanciering daarvan de weerslag ondervinden. De heer Steij aart had zich de moeite getroost na te gaan hoeveel informaties de laatste ja ren door het energiebedrijf waren ver strekt: ruim achtduizend in 1962 en meer dan zesduizend dit jaar reeds. Evenals de heer Fortgens was hjj van mening, dat het voorstel diende te wor den aangehouden. Een heel ander geluid liet de heer VOS (KVP) horen, al sprak hjj dan niet namens zjjn gehele fractie. Hjj was van oordeel, dat de zin aan het bestaan van een gemeentelijke toonkamer was ont vallen, nu particuliere leveranciers de taak van de voorlichting op voortreffe lijke wijze hebben overgenomen. De toonzaal kan men bedanken voor de be wezen diensten. De Volkskredietbank vond hjj de aangewezen instantie, waar toe adspirant-kopers zich moeten wen den voor de financiering van de aan koop van een geyser, koelkast of wat dies meer zjj. ook bleek de heer Vos het niet juist te vinden, dat van de leveranciers een korting van vijf pro cent wordt gevraagd. De diversiteit van de artikelen ls zo groot geworden, dat deze bezwaarlijk in de huidige toonkamer kunnen wor den geëxposeerd. Dat is al een reden om de toonkamer op te heffen, temeer ook, omdat de particuliere leveran ciers over het algemeen veel beter zjjn geoutilleerd. Dat zei mevrouw SCHEL- TEMA-CONRADI (VVD), die daaraan toevoegde, dat met de handhaving van de toonkamer in een ander pand zeer veel geld gemoeid zal zjjn. Verder vond zjj het verantwoord, dat de gemeente zou bljjven financieren, mits daaraan geen extra kosten zjjn verbonden en de gemeente niet hoeft op te draaien voor het verlenen van service. De korting van vijf procent, die van de leveran ciers wordt gevraagd, vond zjj een moeilijke zaak. Het is wel zo goed als zeker, dat dezen financieringsmaat schappijen zullen kiezen, welke geen korting bedingen. De heer PROPER (CPN) bracht in het midden, dat de huurkoopfinancie ring door opheffing van de toonka mer volkomen in de lucht komt te hangen, omdat leveranciers van de betrokken artikelen hun eigen finan ciers hebben. Juridisch onjuist vond hjj het, dat het afsluiten van gas, wa ter en electra bij wanbetaling als In zijn antwoord deelde wethouder BAKKER mede, dat in 1964 door op heffing van de toonkamer een bespa ring van 26.000 zal worden verkregen. Hjj vond dat bedrag belangrijk, al had het niet als het zwaarste argument gegolden bij de overweging om de toon kamer van de hand te doen. Doorslag gevend is geweest, dat B. en W. geen kans zien een sluitende exploitatie te realiseren. Ook hij vond, dat de Volks kredietbank het juiste instituut was, waarbjj adspirant-kopers zouden moe ten kunnen aankloppen. Maar terwille van het sociale goed dat verbonden is aan financiering door de gemeente en om redenen van historische aard wa ren B. en W. voorstanders van hand having van de huurkoopfinanciering. Bovendien worden andere maatstaven aangelegd ten aanzien van de krediet waardigheid van de koper. Over de voorlichting zei de heer Bakker, dat deze voor wat het huishoudelijk gebruik van gas, water en electra betreft zal worden gehandhaafd. In welk vat dat precies zal worden gegoten is nog niet bekend. Nadat de wethouder nog eens nadrukkelijk had verklaard, dat de be trokken leveranciers akkoord waren gegaan met het verstrekken van een korting van yïjf procent stelde hjj vast, dat het wellicht beter zou zjjn, wan neer het voorstel werd aangehouden tot kwam tegemoet ij de volgende vergadering. Daarmee kwam hij tegemoet aan de bezwaren van die raadsleden, die meenden dat het aan een uitgebreide voorlichting in het voorstel had ontbroken.. Zonder hoofdelijke stemming ging de raad akkoord met de aankoop van een proefinstallatie voor de vermaling van huisvuil. Hij stelde daarvoor een kre diet van 441.000 beschikbaar. Als de proef slaagt zal een grotere installatie worden aangekocht. Met het vermalen huisvuil zullen gazons en recreatieter reinen worden opgehoofd. In dit ver band herinnerde de heer Willemse )p. v.d.A.), de betrokken wethouder aan de (onwelriekende) narigheden die destijds zijn ontstaan na de ophoging met huis vuil van het toekomstige Reinaldapark. Maar wethouder VOSKUILEN stelde zjjn fractiegenoot op dit punt gerust. De resultaten, die hjj had gezien, waren van dien aard, dat voor deze vrees geen grond aanwezig is. Naar aanleiding van het voorstel, een krediet van 142.000 beschikbaar te stellen voor de vernieuwing van de rio lering in een gedeelte van het Spaarne merkte de heer VAN VELSEN (KVP) op, dat het daarin opgenomen bedrag van 500 voor het instellen van oud heidkundig bodemonderzoek veel te laag is. De heer VAN DEN BERGH (Pv.d.A), die enige jaren geleden een uitvterige nota over deze materie heeft gevraagd, welke nog altijd niet is ver schenen, meende, dat met het bedrag kan worden volstaan, wanneer bij de werkzaamheden enige voorzichtigheid aan de dag wordt gelegd. Het bedrag is natuurlijk onvoldoende, indien inder daad een werkelijk belangrijke vondst wordt gedaan, die aan een uitgebreide studie moet worden onderworpen. Wethouder HAPPé zei, dat een sys- tematiach onderzoek onmogelijk is van wege de hoge kosten welke daaraan zijn verbonden. In incidentele gevallen is er op dit terrein voldoende gedaan, ook al omdat het wettelijk verplicht is. Elke vondst moet ter kennis worden gebracht van de burgemeester, die op zjjn beurt de oudheidkundige dienst in Amersfoort waarschuwt. Naar aanlei ding van een daarop betrekking heb bende opmerking van de heer Willem- se zei wethouder Happé, dat er voor delen zijn verbonden aan een gelijktijdig herstel van het Spaarne tussen de Ge dempte Oude Gracht en de Damstraat en de Eendjesbrug. Het wegdek is daar bijzonder slecht en gevaarlijk. Het is de bedoeling, dat tijdens de werkzaam heden op dit st.uk éénrichtingsverkeer wordt ingesteld. Aan het nieuwe voorstel van de wa tertarieven werden niet veel woorden gewijd. Met ingang van 1 januari zal de kubieke meterprijs met vier cent worden verhoogd, terwijl het vastrecht ongewijzigd blijft. De heer VOOGD (P. vdA) was het college zeer erkentelijk voor de nieuwe tariefstelling, omdat de kleinverbruikers niet extra worden b last. Hij was verder van mening, dat de tariefsopbouw te zijner tijd nog eens besproken diende te worden. De spre kers die ha hem het woord over deze kwestie voerden, te weten de heren LOERAKKER (KVP) en SEPERS (Prot. Chr. Gr), kwalificeerden het voorstel als een noodoplossing om uit de moeilijkheden te geraken. Naar hun oordeel moet binnen niet al te lange tijd de kwestie van de tarieven op de helling worden gezet. Mevrouw Schel- tema-Conradi stelde vast, dat haar fractie het standpunt van de minder heid in de commissie onderschreef, een standpunt, dat aanvankelijk ook door het college van B. en W. was ingeno men. Wethouder Bakker hield de raad voor, dat de meer-opbrengst uit he1/» nieuwe tarief onder andere nodig zal zijn ter opvanging van de lasten, welke zullen voortvloeien uit de stichting van de reinwaterklders en welke nog niet in de begroting voor het volgend jaar zijn opgenomen. Ook zal een deel moe ten worden aangewend om de verho ging van de salarissen van de ambtena ren bij de nutsbedrijven te kunnen be talen. Een herziening van de tarieven heeft pas zin, wanneer bekend is welke lasten nog zullen moeten worden opge legd aan de bevolking, als gevolg van het begrotingstekort. Wethouder SCHIPPERS vond he niet juist, wanneer de Prinsenburg en de Buitenrustbrug 's avonds langer geslo ten zou zijn dan de periode, welke in een daartoestrekkend voorstel was ge noemd. De heren PIELAGE (P.v.d.A.) en Proper wilden de bruggen een kwa- tier langer gesloten houden. De heer Schippers verklaarde, dat de uren (17.30 tot 18.30 uur voor de Buitenrust- brug en 17 tot 18 uur voor de Prinsen- brug) waren gekozen na een onderzoek door de politie. Indien dat nodig mocht blijken zal de tijdsduur worden ver ruimd. Bij het treffen van dergelijke maatregelen moet men, aldus de heer Schippers, ook denken aan de belangen van de scheepvaart. De raad ging tenslotte akkoord met het beschikbaar stellen van een bedrag van 1.400.000 voor de bouw van veer- tig fruit- en groentepakhuizen in de Waarderpolder. De heren Van Velsen en Willemse waren blij met dit voor stel, terwijl de heer Schippers hoopte, dat spoedig de rijksgoedkeuring voor dit project zal afkomen. Met de sug gestie van de heer Van Velsen voor het toelaten van passende reclame ter vermindering van het te verwachten exploitatie-tekort zal rekening worden gehouden. HAARLEM, 24 okt. De Haarlemse rechtbank heeft vanmorgen de 55-jarige ex-directeur van een bank te IJmuiden, die veertien dagen geleden terecht stond verdacht van verduistering van ruim drie ton ten nadele van de Twentsche Bank, wegens gebrek aan bewijs vrij gesproken. Het verduisterde geld had hij, zonder daartoe bevoegd te zijn, als krediet verstrekt aan een in zaken wei nig succesvol IJmuidemaar, voormalig directeur van een las- en constructiebe drijf. De man zou om in het bezit van het geld te komen, in de registerboeken ge knoeid hebben, wat hem als valsheid in geschrifte subsidiair ten laste was ge legd. Hem werd daarvoor geen straf op gelegd, omdat de rechtbank de dagvaar ding ten aanzien van de laatste be schuldiging nietig verklaarde: er was daarin namelijk niet de plaats opgeno men, waar de valsheid in geschrifte ge pleegd zou zijn. De officier van justitie had tegen de man tien maanden gevan genisstraf geëist. Een 41-jarige vroegere houdster van een kinderpension in Santpoort, die we gens mishandeling van kinderen uit het pension terecht stond, werd veroordeeld tot een geldboete van 40. Slech's één geval van mishandeling achtte de recht bank bewezen. Tegen haar was 200 boete geëist. Haar vriend, een 36-jarige koopman uit Amsterdam, kreeg 150 boete omdat de rechtbank mishandeling van kinderen meermalen gepleegd be wezen achtte. Tegen hem had de officier van justitie 400 geëist. nisterie van O.K.W. heeft gemaakt. Hij heeft er detitel „Illusie" aan ge- sie. De choreograaf had als thema een eenvoudig verhaal genomen, namelijk een jongeman, een dichterlijke muzi kant, die een meisje ontmoet. Zjj is voor hem de muze, de inspirerende geest. Om die twee groepeert hjj enke geven. De uitvoering werd een desillu- le mensen, die het verhaal moeten stofferen en de „poésie dandante" kleur en leven moeten geven. Een variatie dus op een oud thema, welke niettemin door een originele cho reograaf op een nieuwe wijs en boeiend in de dans vertaald zou kunnen wor den Dat is niet gebeurd. Van de We tering is hier vastgelopen op zijn on macht. In de geest zal hi; wel gezien, heeft hem aan de nodige fantasie ont broken om zijn illusie concrete vorm hoe het had moeten worden, maar het te geven. De figuren, die hij heeft voor geschreven, zijn als een repeterende breuk. Tot in het eindeloze kun je zo doorgaan, zonder tot een hoogtepunt te komen, dat het ballet karakter geeft. En dat is daarom zo jammer, omdat het ballet met zoveel toewijding ge schreven is. Hij moet er hard op ge werkt hebben, maar heeft geen kans ge zien die spanning op te roepen, welke de toeschouwer weet meete slepen. Kort samengevat: men miste de rijpheid, hier is een man aan het werk geweest, die zjjn stof (nog) niet beheerste. De meer begeleidende dan inspirerende muziek van Jan Boerman kon daaraan niet veel veranderen. Hopelijk heeft Conrad van de Wetering, die zelf de muzikant danste, aangevoeld, dat er in zijn werk een illusie verloren ging. Het gezelschap bleek het ballet „De Kameleons", gemaakt door Robert Kaesen op muziek van Béla Bartok, op nieuw ingestudeerd te hebben. Daar mede werd de avond geopend, eennog- al vermoeiende opening. Het ging er in ieder geval hevig en in een fel ritme toe en werd het nummer werd daar door een niet oninteressant kijkspel. Meer vreugde, om niet te zeggen alle vreugde, hebben weechter bleefd aan de Grand Pas de Deux „Don Quicjotte", fedanst door Marianne Hilarides en cott Douglas. Laat de virtuoze bra- vor in de dans niet alles mogen zijn, zoals die twee hun nummer brachten was het grandioos. Stijlvol en beheerst werd deze Pas de Deus afgewerkt. Een andere bekende was de Suite en Blanc van Serge Lifar. Wij hebben daar meer over geschreven. Een re fijn bewegings spel, dat de dans volkomen in zijn eer laat. W.H. LONDEN, 24 okt. (UPI) De W van suiker op de internationale suiker markt in Londen is vandaag opnieuw gestegen en wel met twee pond ster ling per ton tot een nieuw rekordprijs van 102 pond sterling per ton. Dit i« een pond meer dan het vorige, in mei gevestigde rekord. De huidige grote vraag naar suiker op de wereldmarkt is het gevolg van het feit dat suikerrietvelden op Cuba door de orkaan Flora zwaar zijn be schadigd. Men schat dat meer dan een miljoen ton Cubaanse suiker verloren is gegaan. Sindsdien is de suikerprijs op de Londense markt met meer dan 25 pond sterling per ton gestegen. Advertentie1 100% wol,, waterafstotend, heerlijk warm, diverse tinten Kindermaten leeftijd 5 jaar 54. Dames- en Heren- maten vanaf 51.50 Camel vanaf 47. HAARLEM, 24 okt. Op uitnodi ging van de stichting „Rijnmond- Noordzeekanaal" zullen de commis saris van de koningin in de provin cie Noordholland en de leden van de provinciale staten op donderdag 7 no vember een bezoek brengen aan het gebied van het Noordzeekanaal. Nadat hetgezelschap 's morgens ten stadhuize van Haarlem door burgemees ter Cremers zal zijn begroet, gaat de reis naar Umuiden. In t Instituut voor visserij-onderzoek zullen de merkwaar dige achtergronden van de visserij wor den toegelicht door prof. dr. J. Korrin- ga en ir. J. van Mameren. In het voor lichtingscentrum van de stichting te IJmuiden zal ir. L. W. Lievense een causerie houden over de werken aan de havenmond. In Zaandam staat een bezoek aan de artillerie-inrichtingen op het program en in Amsterdam aan het overslagbe drijf. Daar zullen het woord voeren de burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, wethouderd drs. J. M. de Uyl en de heer J. Prinsen, directeur van het overslagbedrijf. HEEMSTEDE, 22 okt. De „zingen de kapelaan" uit Veghel, bekend van de Rudi Carell-stoow en enkele gram mofoonplaten, zal zaterdag a.s. in Nieuw Berkenrode optreden voor de leden van de Jongeren-sociëteit „18-plus". De dans muziek wordt op deze avond (aanvang kwart voor acht) verzorgd door het West Side Quintet uit Haarlem. HAARLEM, 23 okt. Begin novem ber herdenkt het Haarlems Speeltuin Verbond zijn zilveren jubileum. Er staan verscheidene feestelijkheden op het pro gramma, waarvan de officiële recep tie op zaterdag 2 november ongetwij feld het hoogtepunt van dit gedenk waardige jubileum vormt. De recep tie wordt gehouden in de Kroonzaal van restaurant Brinkmann, 's middags van drie tot half vijf. Voorts zal er vrij dagavond in het gemeentelijk concert gebouw een feestelijke bijeenkomst zijn, waarop vele oud-bestuurders en een groot aantal trouwe medewerkers van de partij zullen zijn. En zeker niet in de laatste plaats zijn er diverse voorstel lingen voor de speeltuinjeugd zelf. Twee worden er gegeven op donderdag 31 oktober, 's morgens om negen uur en om half elf, in het Rembrandttheater. De allerkleinsten, van vier tot zeven jaar, kunnen dan genieten van de Ne derlandse kleurenfilm Assepoester. Voor de jongens en meisjes van zeven tot veertien jaar zijn de feest voor stellin gen vastgesteld op zaterdag 16 novem ber, in het gemeentelijk concertgebouw, 's middags om éen uur en om half vier. Opgevoerd zal worden het toneel stuk „Dikkie Dapper" door het Stichts Jeugdtoneel te Utrecht. De oudste speeltuin in Haarlem is de vereniging Oosterkwartier in Haar lem-Oost, die in 1925 werd opgericht. Hierna volgden meerdere verenigingen. Met het verstrijken der jaren groei de ook het wérk. Speelruimte alleen bleek niet meer voldoende. Er moesten clubhuizen komen. Een aantal vereni gingen ging daartoe met elkaar samen werken in het Verbond van Haarlem se Speeltuinverenigingen. Toen werd de grondslag gelegd voor het huidige Haar lemse Speeltuin Verbond. De diverse verenigingen besloten zich als afdelin gen van het H.V.S. gezamenlijk in te zetten voor de oprichting en het in stand houden van speelgelegenheden voor de Haarlemse jeugd. Er kwam een bouw fonds, waardoor de mogelijkheid ge schapen werd op vele tuinen een club huis te bouwen. Hoewel het speeltuinwerk financieel en organisatorisch centraal door het verbondsbestuur wordt geleid, hebben de onderscheiden verenigingen beslist niet him zelfstandigheid verloren. Indi vidueel wordt er nog altijd veel gedaan, vooral In het kader van de jaarlijkse jeugdvakantie-activiteiten. (Advertentie) bij 't aanschouwen van al die prachtige moderne sieraden in onze etalage Stapt U dan eens voor haar naar binnen. Ons vakkundig onderlegde per soneel wil rustig met U van ge dachten wisselen over de juiste keuze. U zult dan met een blijde verras sing thuiskomen en „haar"' hart zai dan ook voor U sneller klop pen I U weet het adviseert u goed het huis met het carillon Grote Houtstraat 49

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 3