MINISTER IN KAMER: TELEFOON kan worden afgetapt Alleen in uitzonderlijke gevallen bij staatsgevaar Nobelprijs literatuur in de voordelige ROBECO keert wederom vier gulden interim uit Beleggingspolitiek nagenoeg onveranderd voortgezet van Door Amsterdams straten Protestmars bouwvakarbeiders Regering wel concreet in eisenniet in lonen Nieuwe wegen in de gezondheidszorg De staatssecretaris ziet een uitdaging aan de overheid Surinames bauxietrijkdom uitzonderlijk groot Studiegroep ziet al steden, fabrieken en akkers in thans nog improduktieve streken KAPITAAL YANI ELDERS NODIG fris-vrolijk-fantastisch ERFGENAAM VAN DE SHEIK Interpellatie- Vondeling over BVD-praktijken Griek Seferis Politie op spoor van een der gezochte daders Mactnillan komt zondag uit het ziekenhuis W Staatsvissershaven- bedrijf WIT-GELE KRUIS 40 JAAR Bergholtz niet zeker van plaats in Feijenoord I Engelse treinroof ARTIESTEN UIT RUSLAND IN ONS LAND Staalorders en prijzen blijven stijgen in Y.S. door FRANCES DURBRIDGE VRIJDAG 25 OKTOBER 1963 PAGINA 13 Beschuldiging Probeer ook eens FANTA CITRUS, een frisse lemon-lime, die bizondergoed is als mixer. VLAANDEREN ZORGD ^an onze parlementaire redacteur) tJ?®" HAAG, 25 okt. Minister 'jopens heeft gisteren bij het debat Veie ParIernent over de Binnenlandse jJt'Sheids Dienst toegeven, dat er Wo^l" telefoongesprekken kunnen ji0~ 11 afgeluisterd, zoals wij gisteren g 1,1 enkele edities konden melden, tv» alleen in uitzonderlijke gevallen, tVora*eer veiligheid van de staat die bedreigd. Daarvoor zijn boven- hoo* Zeer nauwe grenzen getrokken, die °'t kunnen worden overschreden. .minister was bereid om op korte j met de Kamercommissie, die de D-zaken behandelt, deze zaak na- dp. bespreken. Een van de leden van tia ,c°mmissie is de socialistische frac- e"leider dr. Vondeling. Hij was het die y? het debat over de BVD olie op het uur gooide door de communisten aan ju raden hun klachten over het optre kt, van deze veiligheidsdienst bij de Spercommissie in te dienen. De so- ^'aüst Scheps zei, dat de communisten ®j©r n.jet met klachten naar voren bun- Da? bomen zonder namen te noemen. at lijkt erg handig uit het oogpunt hint ProPaganda, maar daar gaat het heia om' ^)e Kamer moet de gegrond- «d van deze klachten kunnen onder deken. Dinsdag zal dr. Vondeling drie mi nisters Binnenlandse Zaken, Justi tie en Verkeer en Waterstaat, waaron- ?ar de PTT ressorteert over de zaak interpelleren. Voor de tv. heeft hij ver klaard, dat het er om te doen is zo- feel mogelijk zekerheid te krijgen over wat precies gebeurd is. j Hij is van mening, dat men zich in- nerdaad kan indenken dat in ernstige nriniineig gevallen en wanneer de veilig heid van de staat op het spel staat, het j 'nisteren van telefoongesprekken toe- vatbaar kan zijn. De gewone burger moet echter zekerheid hebben dat zijn grondwettige rechten niet worden ge schonden. Hij wilde trachten door een interpellatie aan de hand van de be staande praktijk vast te stellen hoe ruim de BVD dit alles uitlegt. In het Kamerdebat, heeft prof. Von deling al gezegd, dat de burgers hun jachten zoveel mogelijk bij de Kamer zouden moeten indienen. Daar kan ieder een terecht. De spéciale Kamer-commis sie voor deze zaken heeft in de afgelo pen jaren slechts zeer weinig binnen gekregen. Een enkele maal is er inder daad iets vastgesteld dat niet door de beugel kon. Gaat de BVD over de Schreef dan wordt onmiddellijk de mi- bister ter verantwoording geroepen beschuldigingen van communisti- 'ehe zijde in de Kamer gingen zeer 'er. De heer Bakker kwam zelfs, zon- Df°CKHOLM, 2i okt (AFP-UPI) belprijs voor letterkunde is don- toegekend aan de Griekse dich- rijn ?iorgos Seferis. De winnaar heeft land o.a. als ambassadeur in Lon- n vertegenwoordigd. °pSp^j' die 63 Jaar i.s> ontving de prijs bhiek van de in zijn werk verweven beid gedachtegang, zijn stijl en schoon- Zjjn van taal, die een blijvend symbool banjfvVorden van alles, wat onvernietig- dipg ls m de Helleense levensaanvaar- bVeÜn dichtbundels tangens in meer biehferis. beeft ook vele buitenlandse ge- V, eten in het Grieks vertaald. In 1962 d ihem de befaamde „William Foyle en essays werden dan 20 talen ver ing toegekend voor zijn vertaling van selse gedichten. dj?'* sommige van zijn gedichten blijkt, l bij invloed heeft ondergaan van de S lpem<*e Dr'tse schrijver en dichter T, Hot. Seferis telt vele fanatieke be- s;an,l6raars onder de Griekse intelligent- 0van de leerlingen op de scholen gehoed ^et 'a®d wordt zijn werk voor de^ e® als het voorbeeld van de mo- 6 Griekse literatuur. de ep5£js zei, toen hem het bericht van b „A t°fkenning werd overgebracht: he? i de Zweedse academie v°.°r rio *jjezen van een Grieks djchter willen Nobelprijs, uitdrukking heeft de heei-fev?n aan baar solidariteit met kehland T?e ,geest in het buidige Grie- waaroveV ^bedoeld het Griekenland ""'Ovp, uci uucneiiiana streden zoyele generaties hebben ge- ZÜ® lan dat wil handhaven wat in g€ traditie nog leeft." der wederom namen te noemen, met enkele gevallen van chantage aanzet ten. De pacifistisch socialist Brugge- man noemde wel een naam. Het was die van de oud-communist, oud-hoofdre dacteur van „De Waarheid", de heer Koeiemans. Deze heeft in zijn boek „Van ja tot amen", dat hij schreef na de CPN de rug te hebben toegekeerd, melding ge maakt van een poging tot afpersing. Hjj heeft dat persoonlijk ondervonden toen een BVD-ambtenaar hem om in lichtingen kwam vragen over de CPN. Deze zou een enorme pressie op de heer Koeiemans hebben uitgeoefend door met eventuele kwade gevolgen te dreigen voor zijn schoonzoon, wan neer de inlichtingen niet zouden wor den gegeven. Dezelfde heer Bruggeman zei echter: wanneer men de BVD in beginsel aan vaardt, dan moet men ook aanvaarden dat in sommige gevallen telefoonge sprekken worden afgeluisterd en brie ven worden gecontroleerd. De heer Bak ker (CPN) zei, dat er echter heel wat erger dingen gebeurden dan dat, waar mede hij de chantage-pogingen bedoel de. Mevr. Stoffels-Van Haeften, die de commissie-vergadering presideerde, heeft het woord chantage uit de offici ële handelingen laten schrappen, omdat het een beschuldiging inhield van een strafbaar feit aan het adres van een overheidsdienst. De heer Hermsen (Boerenpartij) bleek verheugd over de openbaarheid die ein delijk aan de praktijken van de BVD wordt gegeven, waarover zijn fractie voorzitter, de heer Koekoek, de dag te voren reeds had gesproken. Hij vroeg of het waar is, dat een oud-directeur van de PTT heeft toegegeven dat inderdaad telefoongesprekken zijn afgeluisterd, waartegen deze functionaris zich steeds persoonlijk heeft verzet. Andere Kamerleden, waaronder de heren Smallenbroek (A.R.), Geerfsema (VVD) en Van Helvoirt (KVP) willen dat de ongerustheid over de BVD-prak- tijken zo spoedig mogelijk wordt wegge nomen. Zij vinden dat de Kamercom missie die voor dat doel is ingesteld, hierbij een eerste taak heeft. Aange drongen werd op een bijeenkomst op zo kort mogelijke termijn van deze com missie met de minister, die zich daar toe bereid heeft verklaard. DEN HAAG, 23 okit. In het voor lopig verslag over de begroting 1964 van het staats vissershavenbedrijf te IJmuiden van de vaste commissie voor verkeer en waterstaat uit de Tweede Kamer wordt o.m. gevraagd naar de positie van IJmuiden als aanvoerhaven voor de visserij. Geïnformeerd wordt of de hier en daar tot uitdrukking ge brachte vrees, dat door de uitvoering van nieuwe havenplannen voor IJmui den de vissershaven ingeklemd zou worden tussen een havengebied, een industriegebied en een zeebad, gegrond is. Voorts wordt ingegaan op de onre gelmatigheden, die gebeurden door het onttrekken van vis aan de afslag en op het probleem van de „zoodvis", die de opvarenden ten eigen gebruike ont vangen, maar dikwijls wordt verkocht aan handelaren. Ook wordt gevraagd naar de wenselijkheid en mogelijkheid van een andere beheersvorm voor de veiling. (Advertentie) GEZINSFLES In Nederland gebotteld met toestemming van de rechthebbende op de gedeponeerde handelsmerken „Fanta" en „Coca-Cola". ROTTERDAM, 25 okt. Het Rotter- damsche Beleggingsconsortium (RO BECO) zal evenals vorig jaar een in terim dividend van 4,- per aandeel van 4,. nominaal betaalbaar stellen. Het totale dividend over het afgelopen jaar heeft zoals bekend 9,25 bedra gen. Blijkens het zojuist verschenen twee de tussentijdse bericht aan aandeelhou- (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 25 okt. Duizenden bouwvakarbeiders hebben gistermiddag na het schaften het werk neergelegd om een protestmars door Amsterdam te hou den ter onderstreping van hun eisen om hoger loon en een uitkering. In een kilo meter langt stoet trokken zij van het Vondelpark naar gebouw Bellevue. Zij voerden grote spandoeken mee met leu zen als „Openbreking C.A.O. mm". „Om hoog het basisloon". „Uitkering ineens nu". „Hogere vorstuitkering". „Handen af van de vrije zaterdag". „Geen huur verhoging". De protestmars door de Amsterdamse straten had een ordelijk verloop. Agenten te paard begeleidden de de monstranten. Op sommige kruispun ten raakte het verkeer in de war. In Bellevue zetelde het actiecomité onder leiding van de heer N. Stap horst. Het aantal demonstranten werd geschat op meer dan 3000. Voorzitter Staphorst riep de demon stranten op vandaag in volledige disci pline het werk te hervatten. „Maar", zo voegde hij er aan toe, „met het ge weer aan de voet. Want dit is het be gin van de strijd van de bouwvakker voor een betere positie. Als deze de monstratie niet voldoende is zullen wij desnoods tot staking overgaan". Een ovatie volgde. Enkele honderden bouw vakarbeiders konden de vergadering niet bijwonen cumdat „Bellevue" te klein bleek.... De vergadering besloot zich tevens in een resolutie te wenden tot de stich ting „Raad van bestuur bouwnijver heid". Daarom wordt o.m. een uitke ring ineens geëist over 1963, nog voor Sinterklaas, in verband met de gele den schade door loonderving in de af gelopen winter, uitbreiding van de var kantie tot drie weken, vastlegging in de cao van de vrije zaterdag gedu rende het gehele jaar en een verkor ting van de werkdag. In zijn toespraak zette de heer Stap horst uiteen dat het doel van deze de monstratie is de regering en de onder handelaars in de Stichting van den Arbeid duidelijk te maken dat een drastische loonsverhoging gewenst is. Hij verweet de regering alleen con creet te zijn in de eisen voor de bouw vakarbeiders, maar niet waar het hun lonen betreft. Volgens de voorzitter van het actie comité is het aan de regering te wij ten dat het Nederlandse levenspeil het 'laagste is van West-Europa. „De loononderhandelingen worden gerekt, maar in de afgelopen weken zijn er al verschillende prijsverhogingen door gevoerd, zodat een eventuele loonsver hoging al bij voorbaat is ontkracht. Wij moeten tevens rekening houden met de komende winter. Concrete maatregelen om het doorwerken tij dens de vorst te bevorderen zijn er nog niet. Wij zijn de afgelopen winter nog niet vergeten, toen wij dertien weken van 75 gulden per week moes ten rondkomen", aldus de heer Stap horst. Hij benadrukte in zijn toespraak dat de bouwvakkers als één man staan achter de vakbonden ders heeft het bestuur haar beleggings- politiek in grote lijnen onveranderd voortgezet. Het belang bii de Europese fondsen werd met ongeveer twee pro cent gereduceerd waarbij vooral bij de Nederlandse internationale concerns en de lokale fondsen de portefeuille met resp. ca 2 pet en 1 pet ver minderde. De voornaamste aankopen in de perio de juni-oktober zijn geweest een pakket aandelen in de OGEM van no 175.000, voorts 70.000 Bijenkorf 40.000 Bühr- mann-Tetterode, 25.000 Zwanenberg- Organon, 2000,- Bols en 1.500 Else vier. Tot de verkopen behoorden: 45.000 A.D.M., 1.400 Machinefabriek Breda en 7500 stuks Kon. Olie. Door toevoeging uit stockdividenden nam het bezit voorts toe met 48.000 Lucas Bols, ƒ6000 Centrale Suiker, ƒ3.500 Elsevier, ƒ8.000 Jongeneel, ƒ5.000 Mahez en 98.000 stuks Unilever. Door al deze mu taties in de portefeuille van de Neder landse aandelen is het belang bij de lo kale fondsen teruggelopen van 12,13 pet op 1 juni van dit jaar tot 11,42 pet per 1 oktober. Daarentegen heeft de ven nootschap de nieuwe middelen, waar over zij de beschikking kreeg, gedeel telijk onbelegd gelaten, zodat het saldo liquide middelen thans gestegen is tot 8,18 pet (5,81 pet) van het totale ver mogen. De Amerikaanse fondsen zijn met ƒ40,69 pet (40,37 pet) in de be leggingsportefeuille vertegenwoordigd. Het leeuwendeel, nl. 37.87 pet, is vast gelegd in de Ver. Staten. Van het to tale vermogen is 2,97 pet (3,08 pet) in Zuid-Afrika belegd, terwijl de rest in Azië (Japan) en Australië vastligt. Per 1 oktober jl stonden er 5.794.543 aandelen Robeco uit, die tezamen een vermogen vertegen woordigden van 1-256.983.323. In juni bedroeg het vermogen van Neerlands grootste beleggingsmaat schappij 1.167.860.500, tersijl het jaar 1963 werd ingezet met een ver mogen van 995.761.927. Het kapitaal van de vennootschap is sedert het begin van het jaar met ruim 38 miljoen, of met 15 pet. toegeno men. Per 1 oktober beliep het geplaatste kapitaal van de ROBECO 289.727.150. De intrinsieke waarde van het aandeel liet zich per 1 oktober berekenen op 228,- tegen 225 op 1 juni en 208 op 1 januari van dit jaar. Met betrekking tot de verdeling van (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 24 okt. Vandaag en morgen wordt onder de naam „Van schets naar bestek" een nationaal congres van het Wit-Gele Kruis ge houden, ter nadere bezinning op de organisatie, structuur en het pro gram. De openingszitting werd bijgewoond door staatssecretaris dr. A. J. H. Bar- tels, die zich gezien zijn antecedenten uitstekend in deze kring thuis voelt. Hij zinspeelde daarop en zei er bijzonder voldaan over te zijn in de studies die aan dit congres zijn voorafgegaan te hei ben gelezen dat de kruisverenigin gen bewust de oude gevoelsmatige antithese tussen overheid en particulier initiatief hebben verlaten. De staatsse cretaris zei in deze studies een uitda ging aan de overheid te zien om een kader te bieden waarin aan plan en program van het Wit-Gele Kruis een adequate plaats wordt gegeven. Gesproken wordt immers van een koers die gericht is op het dragen van verantwoordelijkheid samen met de an dere kruisverenigingen en met de over heid. Een voortgezette studie en het aandurven van een aantal experimen ten, aldus dr. Bartels, zal ons moeten leren wat de praktische betekenis van deze gedachten in het belang van onze volksgezondheidszorg kunnen zijn. Met dezt voorstudies is ruimte voor een ver dere ontwikkeling geschapen waarbij de grens van de eigen functie en ver antwoordelijkheid binnen het brede per spectief van een sociaal grondrecht op gezondheidszorg de staatssecretaris min der duidelijk is. Een grens die, zoals hij zei, ook moeilijk is aan te geven omdat verscheidene verantwoordelijke parti culiere instanties op het gebied van de gezondheidszorg werkzaam zijn, en om dat er verantwoordelijkheden van par ticulier initiatief en overheid steeds meer verstrengeld raken. Daarom sprak dr. Bartels de hoop uit dat in de besprekingen vooral aandacht wordt ge schonken aan de uitwerking van de ver dere inhoudgeving van het parnculier karakter van het Wit-Gele Kruis samen, met de andere kruisverenigingen. Hij meent dat de studies in dit opzicht duidelijke taal spreken met name ook waar het gaat om het subsidiebeleid. Gepleit wordt voor een overheidsbeleid dat de samenhang van zaken die één geheel vormen zal benadrukken inplaats van een subsidiebeleid dat het eigen karakter van bepaalde zorgfacetten te zeer onderstreept ten nadele van de samenhang of een integratie van een groter geheel. „Eer gedachte die aldus dr. Bar tels zp zeker aanspreekt en ik meen niet van allergie te kunnen worden be schuldigd als ik op dit punt een duide lijk verwijt voel aan de overheid die ten. Het is zelfs niet ondenkbaar dat U zich wel een s afvraagt of bijvoorbeeld de rijksoverheid in het verleden wel een duidelijk beleid heeft gevoerd ten opzichte van de taak en grenzen van de kruisverenigingen. De staatssecretaris zegde toe dat hij open staat voor een openhartige discus sie over deze zaak. Daarbij vroeg nij wel, niet te vergeten dat de particulie re organisaties ook niet altijd van een even duidelijke visie hebben blijk gege ven. De staatssecretaris zei niet al leen te denken aan een samenwerking van de kruisverenigingen onderling en van de kruisverenigingen samen met de overheid op nationaal niveau, maar ook op dirigeer- en lokaal niveau. Het congres werd geopend door de voorzitter van de Nationale Federatie Het Wit Gele Kruis, dokter Chr. Mol, die herinnerde aan het veertigjarig be staan van de federatie waarmee ne staatssecretaris bestuur en leden had gelukgewenst. Dokter Mol noemde het niet vreemd dat ook de gezondheidszorg naar nieuwe wegen zoekt tussen de on gebreidelde, onoverzienbare stroom van specialisatie en techniek en de integra le geneeskunde. De kruisbeweging zal zich in haar structuur en organisatie vorm hebben te blijven vernieuwen en aan te passen aan nieuwe tijden, ftieuwe inzichten, eisen en mogelijkheden. Tot de gasten die hij begroette behoorde (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, 25 okt. De opstel ling van rechtsbuiten Bergholtz in het team van Feijenoord, dat zondag in Maastricht aantreedt voor het duel te gen MW, is nog onzeker. Feijenoords trainer Noberto Höfling, die gister avond zijn speciale aandacht op, de door de nationale bondscoach Elek Schwartz wel in het Nederlands elftal gekozen, Bergholtz richtte, zal de rechts buiten vanavond aan een nieuwe test onderwerpen. Bergholtz had drie we ken terug last van een dijbeenspier. Höfling oordeelde het toen raadzaam Bergholtz enkele weken op non-actief te stellen. Hij wilde een ernstiger bles sure op deze wijze voorkomen. „Als Bergholtz naar mijn mening niet geheel fit is zal ik hem niet opstellen", ver klaarde Höfling. het vermogen naar bedrijfstakken kan nog worden medegedeeld, dat 15,3 pet vast ligt in de voedingsmiddelenindu strie, 14,6 pet in de openbare nutsbe drijven, 13,3 pet in financiële instellin gen, 12,6 pet in de petroleum-industrie, 8.3 pet in de electrotechnische industrie, 5.4 pet in handel en verkeer, 4,2 pet in de chemische sector, 3,8 pet in de me taal- en machine-industrie, terwijl in de kantoormachineindustrie en in goudmij nen, resp. 3,8 pet en 3,0 pet van het vermogen is belegd. In onroerend goed- maatschappijen ligt slechts 0,54 pet van het vermogen, d.i. nog geen 7 mil joen, vast. ook de directeur-generaal van de volks gezondheid, prof. dr. P. Muntendam. De geestelijk adviseur, prof. Kley- berg, deed voorlezing van een brief van de hulpbisschop-vicaris-generaal van de aartsbisschop mgr. Th. G. A. Hen- driksen, die deze namens het episco paat had geschreven. Met instemming had mgr. Hendriksen geconstateerd dat ook het katholiek zijn van het Wit-Gele Kruis aan een voortdurende bezinning wordt onderworpen, niet alleen de mo gelijke schaduwzijden daarvan maar ook de positieve waarde en zin ervan in onze concrete omstandigheden. Wij weten aldus mgr. Hendriksen dat het licht der goddelijke liefde dat Chris tus bracht veel verder reikt dan de gren zen van onze Katholieke Kerk, dat zelfs zij die niets van Christus zouden willen weten toen dagelijks Zijn invloed ondergaan. Mgr. verwees in dit ver band naar hetgeen in het Concilie zou gezegd zijn over het lidmaatschap van de Kerk en hoever dit wel eens zou kunnen reiken. Om gezondheidsredenen was prof. dr. E. Leemans uit Nijmegeri verhinderd zijn aangekondigde rede „de positie van de maatschappelijke gezondheidszorg in deze tijd" te houden. Zijn plaats werd ingenomen door prof. dr. R. de Moor van de katholieke hogeschool te Til burg. Is voor de maatschappelijke ge zondheidszorg de huisarts niet méér de centrale figuur dan de wijkver pleegster? Worilt aan de verpleegster niet een idealer relatie tot de gezin nen toegekend dan zij heeft en die zij niet kan verwerven, gezien de dien sten, die zij moet verlenen? Zijn ver antwoordelijkheid en solidariteits- gedaehte werkelijk nog de grondslag van de Wit-Gele Kruisverenigingen? Deze vragen stelde prof. dr. R. de Moor van de Katholieke Hogeschool in Tilbnrg in zijn betoog op het natio naal Wit-Gele Kruiscongres over ,ae positie van de maatschappelijke ge zondheidszorg". Sociologisch bezien moet de kruis vereniging volgens hem ook niet ge zien worden als gebaseerd op de soii- dariteitsgedachte, maar als een ap paraat bestuurd door particulieren, dat diensten verstrekt aan cliënten. Als een andere maatschappelijke trek, die voor de maatschappelijke ge zondheidszorg van belang is, noemde de hoogleraar de toenemende differen tiatie, die ook geldt voor de maat schappelijke gezondheidszorg. Verder noemde hij de toeneming van bureau cratische instellingen en diensten. De zaak is weinig overzichteijk gewor den, terwijl de differentiatie en over heersende medisch-techmsche zorg ge varen oproepen voor de echt mense lijke benadering van de cliënt. Er wordt bij de differentiatie ook te wei nig op psychologische en sociologische factoren gelet. LONDEN, 24 oktober (U. P. I.) De Londense „Daily Express" weet to melden dat de politie de geheime ver blijfplaats van Bruce Reynolds, een een enveertigjarige antiquair, die in ver band met de roofoverval wordt gezocht, heeft ontdekt. Reynolds is een van de vier mannen wier portretten door Scotland Yard zijn verspreid. Reynolds, zijn vrouw en ba by worden sinds de treinroof vermist. De openbare verhoren in het vooron derzoek zijn op 26 september in Ayles bury, dat dichtbij de plaats van de over val ligt, begonnen en sindsdien met on- de achtste „hearing" plaats. Tot dusver zijn achttien personen in verband met de treinroof gearresteerd en in staat van beschuldiging gesteld tien mannen als daadwerkelijke deelne mers aan de overval en vier mannen en vier vrouwen voor het ontvangen van een deel van het gestolen geld. Volgens de „Express" zijn politieman nen naar de flat vein Reynolds in Lon den gegaan, nadat buren hem van de foto hadden herkend en de politie ge meld, dat hij en zijn gezin sinds een week voor de op 8 augustus gepleegde overval niet meer gezien waren. SCHIPHOL, 24 okt. Het Russische kunstgezelschap „Estrada", bestaande uit 16 artiesten, is vanmiddag op Schip hol aangekomen voor het geven van een aantal voorstellingen in Utrecht, Haar lem, Rotterdam, Nijmegen, Den Haag, Groningen en Amsterdam. De groep is samengesteld door het Russische staats- impresariaat „Gosskonzert" en brengt een aantal programma's dat vele soor ten van kunstuitingen omvat. Medewerkenden zijn o.a. de bas van de Moskouwse opera Eduard Boelawin, de balletsolisten van het Stanislawski- Theater Walentine Jermilowa en Joeri Grogorjew. de Moskouse variété-arties ten Margarita Alkowskaja en Alexander Artamanov en de acrobate van het Mos kouse circus Zjanna Lapina. Bovendien zullen Russische volksdansen voor het voetlicht worden gebracht en zullen de toeschouwers specifieke Russische mu ziekinstrumenten kunnen beluisteren zoals de balalaika en de dombra. De piano-begeleiding verzorgt Margarita Stebakowa. concert-pianiste van de Mos kouse Philharmonie. Russische volkslied jes worden tenslotte gezongen door de in Rusland populaire zangeres Panna Grigorjewa, een sopraan die al haar vrije tijd reeds aan de zangkunst be steedde toen zij nog werkzaam was in de suikerfabriek van Leningrad. Het is de gewoonte dat de ensemble» die door het Russische staatsimpresa- riaat voor buitenlandse tournees worden samengesteld, een programma van zeer uiteenlopende kunstvormen brengen, teneinde „elk wat wils" te geven. De groep zal tot 5 november in Ne derland blijven. hun belangstelling PARAMARIBO, okt. In een rap port, opgesteld door de studiecommissie van het Europese fonds voor Econo mische Ontwikkeling, wordt geschat, dat het Bakhuysgebergte 70 miljoen ton bauxiet kan leveren van meer dan 40 pet. herwinbaar aluminiumoxyde en zeker 130 miljoen ton van meer dan 35 pet. herwinbaar rluminiumoxyde. Su riname bezit daarmee een uitzonderlijk potentieel, aldus de studiecommissie. De woudontginning in de westelijke streek van Suriname schijnt slechts zeer middelmatige mogelijkheden te bieden, maar de bauxietvelden alleen al recht vaardigen het produktief maken van de streek en bijgevolg, het aanleggen van spoor- en baanverbindingswegen, die door de woudontginningen zouden zijn vereist. Het uitzonderlijke belang vein de bau xietvelden is de missie voorgekomen als een providentieel element, waarover de Surinaamse autoriteiten kunnen be schikken om een gecoördineerd ontwik kelingsprogramma te verwezenlijken van de middenwestelijke streek van het land, die tot nog toe volledig impro- duktief is. Bij aanvang van de eenvou dige ertsdelving en van de aanleg van afvoerwegen kan men al de installatie van drijfkrachtcentrales van transfor- matiefabrieken, van een stedelijke en sociale ontwikkeling en van een woud en landbouwprogramma in overweging nemen. Evenwel kunnen enkel d-* meest lonende ontwerpen het nodige buiten lands kapitaal aantrekken. Het zou bijgevolg wenselijk zijn ze dadelpk te koppelen aan een globaal programma. De missie is de mening toegedaan, dat, zodra een meer volledige inven taris van de reserves zal kunnen wor den opgesteld, het merendeel der we- reldmijngroepen zullen tonen. Dit zou aan de Surinaamse regering een zekere vrijheid van handelen moe ten verzekeren. Het Europese Fonds voor Economische Ontwikkeling zou de pro motor kunnen zijn van een ontwikke- lingsorganisme voor middenwestelijk Suriname, dat, met behulp van kredie ten verleend door Europese en inter nationale organismen het geheel van het programma zou coördineren. LONDEN, 24 okt. (Rtr.) De Britse oud-premier Harold Macmillan, die eni ge weken geleden een operatie heeft ondergaan, verlaat zondag a.s. het zie kenhuis. Dit heeft zijn vrouw, Lady Dorothy, vandaag meegedeeld. PITTSBURG, okt (Comtel) U.S. Steel Corporation heeft in navol ging van verschillende andere maat schappijen en prijsverhoging voor sta len buizen doorgevoerd. Meer dan 7« procent van de totale staalproduktie in de V.S. heeft tot nu toe dit jaar een prijsverhoging ondergaan. De algeme ne stijging van de vraag naar staal, voornamelijk veroorzaakt door de gro te automohielafzet heeft tot deze aan houdende opwaartse druk op de staal- prijzen geleid. In de industrie wordt aangenomen, dat de vraag naar staal de volgende maand nog sterker zal toe nemen en dsft dit niveau ook tot het eind van dit jaar gehandhaafd zal kun nen worden. LATER OP D£ AVOND DUS 7 IS NIET NODIG, MR. VLRNNDEREN, DffT ÜMUSTAPHN RFHML7. ER WORDT VOOR HE/ViGE'. GOED, MR. HAHRANf). IK HAAL DE JONGEN MORGEN VAN HET VLIEG VELD... MAAR ZEGUW MEESTER DAT IK VOOR ZO'N KLEINE DIENST GEEN HONORARIUM^ EEN BUITENLANDER vOOR JOU, PAUL... H'J ZEGT DAT HU MR. HAHRANA !S MAAR 'T L'JKTme iemand ANDERS. JA... DAT GELOOF IK

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 13