De 55ste zitting van het CONCILIE Kardinaal Siri laat eveneens een conservatief geluid horen Noordamerikaans pleidooi tegen rassen-discriminatie Discussie plaats van Maria-schema duurt nog voort Nylon jack 45.- Kreymborg Interlinie Brits-Franse op W.E.U.-conferentie toenadering' SLOT DOMMELRODE NU GEMEENTEHUIS Nederlanders in Israël Een kogel en een gevel Gulden humor" l EEG-ministers van Landbouw hebben weinig bereikt JAPAN LATER LID VAN DE OESO VRIJDAG 25 OKTOBER 1963 PAGINA 7 ROME, 25 okt. Kardinaal Siri van Genua voerde als een der Seven laatste sprekers over het °erde hoofdstuk van het Kerk- schema het woord. Het was een zelfde geluid als dat van kardi- haal Ruffini van Palermo. Beiden ZlJn voorgangers der zeer conser vatieve school, maar tot de ver bazing van vele Vaders (en an deren) lijken de uiteenzettingen yan de gematigden en de progres sieven op het Concilie hen vol komen en onbegrepen voorbij te Kaan. -,H°e voegde er nog aan toe, dat het ;i°neilie matiging moest betrachten en niet laten verleiden door de wens r1*1 de leken te behagen En wan- ?®®r men het laïcaat in de Kerk om- *®irfift moet niet vergeten worden voor- r1 de gehoorzaamheid aan het kerkelijk Jpfcag daarbij te onderstrepen. Voorts ®®®lde de aartsbisschop van Genua ook de gevoelens van zijn ambtsbroeder jht Palermo inzake de charismata. La- 19,1 w(j het gevaar vermijden, dat zich KARDINAAL SIRI conservatief Wr I Jacobus boelen) Rassengelijkheid Waarborg-kwaliteit. Aan twee kanten te dragen. Met Isothermylvoering Beleg modern beleg in cj 't werelds eerste electronische gasaansteker Een tafelaansteker waarbij electronen het gas doen ontbranden. Geen vuursteen, geen beweegbare delen. Eén druk op de knop... vuurl Neerzetten... uitl Ja, een technisch wonder! van f 115.- af a. f**. w r-. I I A I t: Nieuwe luister voor het oude slot Dommelrode Kaarslicht flatteert!! GOUDA KAARSEN (Van onze Romeinse correspondent) Kardinaal Siri zag; geen redenen, jVfcarom de indeling van het Kerksche- veranderd moest worden. Er is jf®en behoefte aan de splitsing van het Jterde hoofdstuk in twee nieuwe, een in lassen tweede hoofdstuk over het volk Gods, een dan vierde over de 'eken apart. Bovendien zou zo de in- 7rük gewekt worden, dat „Volk Gods" speciale betekenis heeft, ook on- Mnankelijk van de Kerk. Al is de term •'"et algemeen priesterschap der gelo- Jigen" authentiek schriftuurlijk, hij be- ïalt de kardinaal niet. Hier is volgens r®m het woord priesterschap verwar- phd. Er bestaat slechts een zeer zwak- analogie tussen het priesterschap ?®or de wijding en het algemene der f*en. Populair gezegd oordeelde de Rrittnaal: priesters zijn priesters, en '®ken zijn geen priesters. een charismatische Kerk vol illusie zal gaan vormen in de Kerk. Tegenover de buitengewone charismata, als de gave der genezing, der profetie, der talen heeft de Kerk altijd voorzichtig gestaan. Voor de gewone blijft een gehoorzamen in nederige onderwerping aan het ker kelijke gezag het eerste vereiste. De veelgenoemde geloofszin van de leden der Kerk, die het levende werk van de Heilige Geest is, moet zo gezien wor den, dat deze tot de gewone gelovigen komt door de handen der hiërarchie, door de lerarende Kerk. Mgr. Pedro Cantero, bisschop van Huelva (Spanje), had een geheel an dere visie op de sensu3 fidei. De ge loofszin in de Kerk is een bijstand van de Geest, waardoor in velen het in stinct van de waarheid leeft, ook in de eenvoudigste mensen. Natuurlijk is de leiding en de uiteindelijke beslissing aan het magisterium der Kerk, maar het is een der hoogste taken van dit Advertentie) M*AR KLIN het oudste en meest verkochte merk voor electrische treinen! (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 25 okt. -— Al geruime tijd, 'jammend nog uit de eerste zittingspe- ï*°de van het Concilie, Is er onder de j* aders een discussie aan de gang over •f® plaats, dte aan het schema over de 2?°eder Gods gegeven moet worden. Ziin vonrstanfliTK van ftftn zelfstan- viJ worden gesteund door een aantal pari oiogen. die niets liever zouden wil- ®n zien, dan dat het Concilie de dog mata zal afkondigen over Maria's 'bij zondere deelname aan het verlossings werk en aan de genade, hetgeen dan »®Woonlfik met de semantisch hoogst jsrwerpelijke en verwarring stichten- r® Woorden uitgedrukt wordt van: Maria «ledeverlosseres en Maria middelares. Advertentie) s m 'li ideale likeur na een Vlverzorgde maaltijd. geraffineerde dosering - éigens oud recept - met vele, heilzame kruiden maakt 'teille Cure tot een unieke ~<iueur digestive. bijzonder heerlijk: ®et crushed ice °n the rocks" als longdrink Intussen Is dit Concilie niet bijeen geroepen voor dogma - afkondigingen hoe teleurgesteld deze Mariologen daarover ook zijn. Het Concilie zal echter zeker over de Heilige Maagd spreken en als de tekenen niet bedrie- §en, vooral van de Heilige Schrift en e oudste overleveringen uit. Tegen een ontwerp van een aparte constitutie over Maria rezen bezwaren. Het is on juist, zo stelden de tegenstanders, om -n de opbouw der verklaringen van de Kerk, zoals die de vrucht van dit Concilie zullen zijn, de Moeder Gods als het ware uit de Kerk te halen. Er is geen schema over de Allerheiligste Drievuldigheid en geen apart schema over Christus. Wanneer over God en over de Heer gesproken wordt ge schiedt dit in het raam van het voor naamste stuk, dat het Concilie zal afle veren, in de constitutie over de Kerk. En in deze constitutie is om meerde re redenen ook Maria's plaats in haar unieke verbondenheid met de Heer, als Moeder der Kerk en als eerste gelo vige. Het zicht op de gehele Kerk zou bo vendien tekortkomen als de Heilige Maagd „er buiten gelaten" zou worden. Van pastorale zijde werd al eerder op het Concilie gewaarschuwd het was van Latijns-amerikaanse zijde dat wy vooral Maria moeten zien en aan de ook eenvoudige gelovigen voorhouden in haar betrekking tot Christus en de Kerk. Teveel dreigt het gevaar, dat de volksvroomheid voor Maria in bepaalde landen buiten de ware proporties komt, doordat die de centrale plaats van Christus onduidelijk dreigt te maken, zelfs dreigt te verdringen. Nu de gedachtenwisselingen over het Kerk-schema ten einde lopen, is het ogenblik der beslissing over deze vraag gekomen. Daarom was het, dat in de zitting van eergisteren kardinaal Döpi- ner het probleem stelde. Op zijn ver zoek had de theologische-commissie twee harer leden aangewezen om een pleitrede voor de Vaders te houden om het Maria-schema een afzonderlij ke plaats te geven of om het te bewer ken en op te nemen als een hoofdstuk in het Kerk-schema. Kardinaal Rufino Santos van Manilla heeft de argumen ten voor een aparte plaats opgesomd; kardinaal König van Wenen cue voor de opname in het schema over de Kerk. Eerst gisteren was de inhoud der bei de sententies in hun geheel bekendge maakt. De reden hiervan is, dat de persreferenten de stukken nog niet had den en hun stenografische aantekenin gen in de Concilie-zaal gemaakt te on volledig waren. Wfi gev en u dus morgen pas de totale inhoud der twee pleidooi en. Wel heerste by de Vaders, naar wij vernamen ue opini^ dat kardinaal König overtuigender was dan kardinaal San tos. Heden krijgen de Concilie-Vaders de tekst der beide redevoeringen in druk uitgereikt; zij zullen maandag er over stemmen. Het is nog niet duidelijk of hun besluit bjj eenvoudige meerderheid of met die van tweederde genomen moet worden. Technisch gesproken zou de eenvoudi ge meerderheid voldoende zijn: het gaat hier tenslotte om een procedure-zaak. Op voorhand kan echter gezegd, wor den, dat de voorstanders van het apart schema wellicht teveel gevoelsmatig hier meer zien dan een procedure-kwes tie alleen. leergezag te luisteren naar hetgeen de geloofszin der gelovigen zegt, deze uitingen te schatten en ze te aan vaarden, wanneer zij het stempel der echtheid dragen. Mgr. Cantero herinnerde eraan, dat de Kerk geen autocratisch-clericale in stelling is, noch een democratische. De levende geloofszin verbindt de gezags dragers met de andere gelovigen en tus sen hen moet steeds een dialoog zijn. In waarheid is voor de Kerk de medewer king der leken onontbeerlijk. Deze stel lingen stonden dus diametraal tegen over de inderdaad autocratisch-clericale opvattingen van de kardinalen Siri en Ruffini. Mgr. Muldoon van Sydney nam geen blad voor de mond, toen hij oordeelde, dat zijns inziens het hele derde hoofdstuk rammelt, een vormeloze massa is van theologische, dan weer pastorale, dan weer praktische gedachten en dat een duidelijke theologische basis verre te zoeken is. De Australische bisschop is tegen gebruik van het woord leken en stelt voor hei hoofdstuk te noemen; Over de waardigheid en de roeping der chris tengelovigen. De dogmatische grondslag moet zijn het diepe bewustzijn van de inlijving aller gelovigen in het Mystie ke Lichaam. Hier volgt dan alles uit, de eenheid, de liefde, net priesterschap ook der gewfiden en het priesterschap der gelovigen vanuit Christus' Hoge priesterschap. In naam van alle Noord-Amerikaanse bisschoppen stelde mgr. Tracy van Ba ton Kouge (V.S.) voor uitdrukkelijk in het schema de gelijkheid der rassen te benadrukken. Rassendiscriminatie strijdt met de waarheid. God gaf alle mensen een gelijke waarde en gelijke grondrechten. Elke discriminatie geba seerd op erfelijkheid, cultuur en ras moet overwonnen worden. Ook al zijn de vooroordelen overal niet even groot, 7.ij zijn er al te vaak. Een verklaring van het Concilie zal de helpende hand betekenen voor lien, die tegen rassen vooroordelen strijden, als bijvoorbeeld de bisschoppen der V.S. doen, een troost en tevens een hoop voor de slachtoffers. De woorden van mgr. Tra cy vonden een warme bijval der Con- cllie-vaders. De Melchistische bisschop van Ak- ka, mgr. G. Hakim, die de rij der sprekers sloot, heeft met klem gepro testeerd tegen twee zaken. Alles wat het Concilie uitspreekt, zei hij, moet een verkondiging zijn van de liefde van Christus. Bepaalde uitlatingen in de Concilie-zaal' hekelde hij. Wat soms van de gehuwde diakenen werd gezegd, kon alleen uit de mond komen van hen, die niet weten hoeveel zegen rust op de vaak zo offervolle de Oosterse Kerk, evenals op het fa- huwelijken van diakenen en priesters in milieleven van geestelijken in andere kerkelijke kerken en gemeenschappen. Het is verder een zwaar verzuim, aldus de Melchistische bisschop dat de rol van de vrouw in het schema volkomen ongenoemd bleef. Iedereen weet welk een voorname taak de vrouw in het christelijk leven heeft, en wat voor be tekenis zij heeft in het lekenapostolaat. De vrouw verdient de krachtige be moediging en de uitdrukkelijke waarde ring van het Concilie, die in overeen stemming zijn met haar plaats in 't Volk Gods. De gedachtenwisselingen over de leken eindigde zo met dit forse en ware geluid. De voorzitter kardinaal Döpfnerhadin het begin der zitting het gevoelen van het moderamen bekend gemaakt dat in terventies over het onderhavig thema thans gevoeglijk een einde konden ne- Advertentie) GROTE MARKT 1-7 HAARLEM TOKIO, 24 okt. Naar het Japanse persbureair Kyodo mededeelt zal de toetreding van Japan tot de Organisa tie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) vermoedelijk wor den uitgesteld tot vroeg in het komende voorjaar. Volgens Kyode hebben de mi nister van Buitenlandse Zaken en de directeur van het Economische Plan bureau besloten met het vragen van toestemming aan het parlement te wachten tot na de algemene verkiezin gen. De Japanse regering had gehoopt dat de toetreding dit najaar een feit zou worden, maar woensdag heeft de minis ter-president het parlement ontbonden en voor 21 november algemene ver kiezingen uitgeschreven. VS. Naar het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken heeft meegedeeld, zullen in 1964 en '66 vier Amerikaanse gezelschappen tournees door de Sovjet-Unie maken. Het zijn het orkest van Cleveland, een „colle ge "-koor, een Ijsrevuegezelsohap en eer kamermuziekensemble. (Rtr) men. Het Concilie rees als een man op om zijn goedkeuring eraan te hechten. De Vaders hebben hun votum afgege ven over het hele vierde hoofdstuk van het liturgisch schema (over het bre vier en koorgebed). Het caput werd aan genomen met 1638 stemmen voor, 43 tegen en 552 toestemmingen onder voorbehoud. De liturgische commissie zal deze reserves bestuderen. Mochten alsnog wijzigingen in het hoofdstuk ge wenst lijken, dan worden deze opnieuw aan de vergadering ter goedkeuring voorgelegd. Tevens stemden de Vaders over de eerste vijf veranderingen aan gebracht in het vijfde hoofdstuk (het li turgisch jaar) van het liturgie-schema. Deze werden welhaast met algemene stemmen aanvaard. De zitting was de 55ste van het Concilie. Omdat op 24 oktober het feest van de aartsengel Ra- faël valt en deze de patroon der pause lijke nuntii is celebreerde de nuntius in Frankrijk mgr. Paolo Bertoli de openingsmis der Concilie-vergadering. Nog steeds is de tussentijdse proef- stemming over een aantal voornaam ste en omstreden problemen van het tweede hoofdstuk van het Kerk-schema (over de hiërarchie) op het Concilie uitgebleven. Eergisteren hebben het moderamen, de voorzittersraad en de coordinatie-commissie erover vergaderd. De moeilijkheid blijft de formulering der vragen. Stelt men die wat in een eerste ontwerp geschiedde te scherp, dan dwingt men de Vaders zich reeds definitief vast te leggen op zaken, die nog onvoldoende bezonken zijn. Stelt men de vragen te algemeen, dan heeft de theologische-commissie niets aan de meningspeiling. Resultaten zijn er in elk geval nog niet. Advertentie) NV. Internationale Béleggings Unie ..Interünie". Postbus-61? Den Haag DEN HAAG, 25 okt. Een hoopvol voorteken voor de vandaag begonnen ministers-conferentie van de Westeuro- pese Unie, aldus kan men het diner noe men dat de Franse minister van Bui tenlandse Zaken, de heer M. Couve de Murville, zijn Britse ambtgenoot, de heer R. A. Butler gisteravond heeft aange boden in de residentie van de Franse ambassadeur in Den Haag. De Britse minister had donderdagmid dag, toen hij als eerste van de buiten landse deelnemers op Ypenburg arri veerde, naar aanleiding van Couve de Murvllles uitnodiging om te komen di neren gezegd: „Ik ben in Frankrijk grootgebracht en ik heb altijd in de Brits-Franse vriendschap geloofd". En verder zei de Britse minister dat zijn aanwezigheid op deze ministersconferen tie onderstreepte dat Engeland ook po litiek een wezenlijk onderdeel van Euro pa is. Het doel van deze conferentie ls een verbetering te bereiken van het politie ke klimaat, dat ernstig heeft geleden van de mislukking der Britse toetreding tot de E.E.G., in het begin van dit jaar. De ministers Butler, Couve de Murville en A. Piceioni (Italië) hebben na aan komst een bezoek gebracht aan hun ambtgenoot, mr. J. M. A. H, Luns, die voorzitter van de conferentie is. Het gesprek van minister Luns met zijn collega Butler had een wat ander ka rakter dan dat met de twee andere heren. Het duurde langer en bovendien was de Britse minister, evenais minis ter Luns, vergezeld van de belangrijk ste leden van zijn delegatie. In al deze contacten was de agenda het onderwerp van gesprek. Ook in het gesprek met minister Couve de Murville, die ruim een kwartier bi) minister Luns is geweest, was de agen da het onderwerp van gesprek. De Fran se minister was vergezeld van de Fran se ambassadeur. Later kwam de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, de heer A. Piccioni, bij het ministerie van Buiten landse Zaken voor een bezoek van onge veer een kwartier aan minister Luns. De Italiaanse ambassadeur, de heer A. A. Mazio, vergezelde zijn minister. Ook de Westduitae minister van Bui tenlandse Zaken, dr. Gerhard Schoeder, is gisteravond vrfi laat met een convair op de vliegbasis Ypenburg geland. De Luxemburgse minister van Bui tenlandse Zaken, de heer E. Schaus, se Zaken, de heer P. H. Spaak, en de minister-adjunct H. Fayait, zouden van morgen in Den Haag aankomen. Vandaag heeft het accent van de con ferentie vooral gelegen op de buiten landse politiek. Morgen zal zjj zich meer concentreren op economische problemen. De W.E.U.-conferentie is het eerste of ficiële contact tussen Engeland en de E.E.G. sinds de breuk van de onder handelingen over de toetreding van Engeland tot de Gemeenschap. Een onderwerp, dat in deze twee dagen in ieder geval ter sprake zal komen, zijn de onderhandelingen bin nen de GATT (Agemene Overeen komst voor Tarieven en Handel) over een wederzijds verlaging van de ta rieven, de zogenaamde „Kennedy- ronde". Verder komt onder meer ter tafel het Amerikaanse voorstel voor een multilaterale kernmacht. De Ar- lantische defensie-problemen zijn juist dezer dagen weer accuut geworden doo de Amerikaanse operatie „Big Lift". De Duitse defensie-autoriteiten zijn bevreesd, dat het technische succes van de snelle overbrenging van een vo ledige Amerikaanse divisie naar Duits land het voorspel zal vormen van een vermindering van de Amerikaan se troepen in Europa. Tijdens de conferentie zullen de E.E.G.-landen ook trachten na te gaan, of de nieuwe Engelse minister van Bui tenlandse Zaken, Butler, met nieuwe initiatieven zal komen voor een verbe tering In de verhouding tussen Enge land en de E.E.G., en of minister Schro der van de Duitse regering nog wat meer armslag heeft gekregen. BRUSSEL, 25 okt. (UPI) De minis ters van Landbouw van de zes EGG- landen hebben gisteren hun vierdaagse conferentie besloten zonder tot enige be slissing te zijn gekomen over de be langrijkste problemen, die ter discussie stonden. De meeste van de vraagstukken zul len opnieuw ter sprake worden gebracht op de conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken van 4 en 5 novem ber of op die van 12 november. Op deze laatste bijeenkomst zullen ook de minis ters van Landbouw vertegenwoordigd zijn. Op een vraag aan de Franse minister van Landbouw, Pisani, of hij optimis tisch gestemd is ten aanzien van de resultaten, die op de conferentie van 12 november kunnen worden behaald, antwoordde hij bevestigend, zjj het na enige aarzeling. Een van de voornaamste onderwer pen, die op de gezamenlijke conferentie van de ministers van Buitenlandse Za ken en Landbouw zal worden bespro ken, is het rapport, dat door de West- duitse staatssecretarissen van Landbouw en Buitenlandse Zaken Hüttenbrauker en Lahr vorige week aan de minister raad van de EEG is uitgebracht. De Nederlandse minister van Land bouw, Biesheuvel, die de voorzittersha mer hanteerde op de conferentie, ver klaarde op een persconferentie, dat er op 12 november een algemeen debat zal worden gehouden over het Hütten- brauker-rapport. Minister Biesheuvel zei, dat tijdens de besprekingen van de afgelopen dagen vooruitgang is geboekt betreffende de EEG-regeüngen aangaande vlees, rijst en melkprodukten. Op enkele punten <je vleesmarkt betreffende is overeenstem ming bereikt, zo verklaarde hij. EMMELOORD, 25 okt. De oud-di recteur van de Noordoostpolder, dr. ir. S. SMEDING, is benoemd tot erebur ger van de gemeente Noordoostpolder. De raad nam dit besluit in een beslo ten zitting. (Advertentie) loyorteurs: Fa. E. Subbei* A Zonen, Roermond, tel. 04J90- 2» 2S 's Lands Kro n iek Het oude slot Dommelrode In Sint Oedenrode dat vermoede- is dezer dagen geheel geres- lijk uit het jaar 1500 dateert, taureerd als gemeentehuis in gebruik genomen. De gemeente heeft het slot, dat vroeger een adellijk huis is ge weest en dat vervolgens 135 jaar tot klooster heeft gediend, in 1954 in eigen dom gekregen. Sindsdien is men on der leiding van ir. Deur uit Nijmegen en onder toezicht van Monumenten zorg gaan werken aan het herstel van de oude luister, die door allerlei bij- en aanbouwen en door het knagen van de tand des tijds voor een groot deel verloren was gegaan. De gemeente, die thans twaalfdui zend zielen telt, heeft nu in de oude ruimten een bijzondere fraaie raads zaal, een sfeervolle trouwkamer en een waardige behuizing voor B. en W. gekregen. Dankzij het werk van de binnenhuisarchitecte mevrouw Bau- er-Deur is modern comfort met histo risch schoon gecombineerd. De secre tarie vindt een onderkomen in de wat zakelijker ingerichte ruimten van het later gebouwde pensionaat, de enige aanbouw die bij de restauratie is blij ven staan. Met de aankoop van het slot, de restauratie en de inrichting is een bedrag gemoeid geweest van één miljoen honderdduizend gulden. Dommelrode is het tweede, oude kasteel dat in Sint Oedenrode geres taureerd is. Vorig jaar kwam de res tauratie van Henkenshage gereed, waarin thans de bibliotheek en de lees zaal gevestigd zijn. Dommelrode en Henkenshage vormen het restant van de acht versterkte huizen, die Sint Oedenrode vroeger rijk is geweest. Drieënzeventig Nederlandse vrou wen en mannen, die tijdens de Duitse bezetting joden het leven redden en die thans als ere-gas- ten in Israël vertoeven, hebben gis teren deelgenomen aan een plechtig heid in het „Jad Wasjem" herden kingsinstituut voor joodse martelaren. Daar waren ook vele door de Neder landse illegaliteit geholpen joden aan wezig om hulde aan hun vroegere be schermers te brengen. In een toespraak legde de leider van „Jad Wasjem", dr. A. J. Kubovy, na druk op de moed die vele Nederlan ders bij het helpen van joden hebben getoond. Nadat een herdenkingsvuur was ont stoken en een muziekkorps de natio nale volksliederen had gespeeld, leg den de aanwezigen de belofte at „Wij zullen nimmer vergeten". Mr. Mosje Landau, rechter van het joodse opperste gerechtshof, die de lei ding had bij het proces tegen Adolf Eichmann, hield een toespraak. Ten slotte plantte men ter ere van de Ne derlanders die joodse onderduikers uit de handen der nazi's hielden, een aan tal bomen. Het oudste café van Maastricht „In den ouden Vogelstruys" was gis termiddag de plaats voor een historische plechtigheid: de her denking van het beleg van Maastricht in 1673 door de Franse Zonnekoning. Aanleiding hiertoe vormde de ont hulling van een metersgrote foto, ver vaardigd door de Maastrichtse foto graaf Jef Maseman aan de hand van een in het stadsarchief bewaarde ko pergravure van de belegering. Een fraai werkstuk, waaraan heel wat fototechnische experimenten en nachtwerk ten grondslag liggen. Wat dit nachtwerk betreft: de fotograaf kon overdag door de door het verkeer op gewekte trillingen onmogelijk de ge wenste vergroting maken. Na de onthulling gaf dr. Ch. Thewis- sen een levendige en geestige beschrij ving van de belegering van Maastricht. Poppenkastspeler Pieke Dassen voerde de Zonnekoning ten tonele. Dr. Thewissen noemde de thans ont hulde foto-plaat het tweede monument „in den ouden Vogelstruys", dat aan het beleg van Maastricht door de le gers van „le Roi Soieil" herinnert. Het eerste is namelijk een kanonskogel van de Fransen, in de gevel van het café. Daarbij wees hij op een Maastrichts mysterie: „Hoe komt een kogel uit 1673 terecht in een gevel van 1714?" TT1 00n Germans, die kort achter el- I kaar met twee Limburgse on- X derscheidingen begiftigd werd, nl. de jaarprijs van het „gilde der schone levensconste" en de ere medaille van zijn geboortestad Sit- tard, ontvangt zondag 17 november zfin derde Limburgse decoratie. IMt keer „de orde van de gulden humor", een onderscheiding van een veertien tal in federatief verband samenwer kende carnavalsverenigingen. Verleden Jaar stelde deze federatie, kennelijk naar analogie van Aken, waar al vele Jaren aan humoristisch ingestelde personen de carnavaleske orde „wider den tierischen Ernst" wordt verleend, een onderscheiding in voor bijzonder humoristische Limbur gers. De uitreiking van „de orde van de gulden humor" aan Toon Hermans zal geschieden tijdens een galazitting in de Eurohal te Valkenburg. Aan deze zitting werken 300 Limburgse camavalsartiesten mee De bekende regisseur van de Zuidnederlandse opera, Jef Baarts, heeft de leiding van het gala. Tijdens deze zitting wordt bovendien de tweede wedstrijd voor „de gouden narrekap" gehou den, waaraan de winnaars van de laat ste vier buutterednerskampioenschap- ,pen kunnen deelnemen. Dit zfin Ber- tus Habets. (Maastricht), Gert Maes- sen, (Beek), Willy Theunissen, (Eys- den) en Pierre Cnoops (Maasbracht). De drager van de eerste gouden nar» rekap", Lambert Erven uit Vaals zal „hors-concours" aan het festijn mee werken. Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 7