NA IN TOKIO DE OLYMPISCHE TEGENSTANDERS TE HEBBEN GEZIEN VERZUCHT SIEP BOLMAN: Eis aan het N.O.C.: ,We moeten veertien dagen in Japan kunnen wennen trees gezellig neem >n èehte borrel Lippensfeestdis op grasmat bereid Je in Tokio thuis voelen is moei HOCKEYERS VAN PAKISTAN IN HAAGSE MOSKEE CONSTANT tVofrenners vóór fabrieksploeg Met Brooymans, Wiersma en Coen Moulijn O.S. voor de Japanners prestige-zaak V olleybalploegen uitgeschakeld KOPA niet meer in Franse elftal Punt voor Penrose MILITAIREN tonen SHS hun kracht: 4-2 Bedankt voor duel tegen de Bulgaren VRIJDAG 25 OKTOBER 1963 PAGINA 9 VERLOVINGSRINGEN voor een gouden toekomst In het hotel aten de deelnemers in een cafetaria waar ze met een hord langs de verschillende koks liepen, die het uitstekend ver zorgde eten uitdeelden. Op de foto rechts Korrie Winkel en links van haar Ada Kok. OUDE GENEVER JONGE JENEVER BRANDEWIJN CITROEN UTRECHT, 25 okt. Siep Bolman stond perplex. Op een van zijn verkenningstochten door het Japanse zwembad, waarin het volgende jaar de Olympische wa- terpolowedstrijden zullen worden verspeeld, maar dat nu „goed ge noeg" was voor de vóór-Olympi- sche zwemwedstrijden, was hij zomaar een deur binnengegaan. Een trap had hem naar beneden geleid en daar stond hij. Voor hem snorden een batterij film camera's; zij maakten onderwa teropnamen van de wedstrijden. Voor elke zwemmer was er een aparte camera. Van iedereen werd de beenslag op het celluloid vast gelegd. Hij had het vlug door, de leider van de kleine Nederlandse zwemploeg op deze vóór-Olym pische Spelen. Hij had de Japan ners betrapt op een van de vele fronten waarop zij in het diepste geheim werken aan het succes van hun Spelen van het volgende jaar. De Spelen, waarin zij ook sportief op het eerste plan willen staan. Zes uur per dag De Japanse minister voor de Olympische Spelen 196lf, de heer Sato. Oog in oog In trainingskamp Alles komt klaar Alles liep tegen Tijdens deze voor-Olympische Spelen was het geen bezwaar dat de zwemsters zich in Tokio ver maakten. Erica Terpstra (links) en Ada Kok hebben dan ook het grootste plezier als hun Japanse gids hun de vreemdste dingen laat zien. KOP Het Pakistaanse hockey-élftal, dat zondag in Amstelveen in het reeds enige dagen uitverkochte Wagenerstadion tegen de Nederlandse ploeg aan treedt, heeft gistermiddag een bezoek gébracht aan een moskee in Den Haag, waar Imam G. U. Hafir (in het midden) hen met een glimlach ontving. Het Pakistaanse elftal komt zondag in de volgende opstelling uit: doel: Zakar Hussain; achter: Munir Ahmad Dar en Tariq Aziz; midden: Zafar Hayat, Anwar Ahmad Khan en Abdul Rashid; voor: Khalid Mahmood, Tariq Niazi, Abdul Waheed, Malik Asad en Moti UUah. Tegen het bondsélftal speelt Paki stan op zaterdag 26 oktober te Zwolle in de volgende formatie:: doel: Zakar Hussain; achter: Qamar AU Khan en Tariq Aziz; midden: Ghulam Rasooi, Anwar Ahmad Khan en Marghoob Ahmad; voor: Khalid Mahmood, Zdka Ud DinAbdul Waheed, MaHk Asad en Khi&ar Nawaz. Uw juwelier toont e gaarne de opnies uitgebreide coltecti „Wat zal het zwaar worden Advertentie) - BREDA, 26 okt. Tijdens een bij enkomst van prominente Nederland- profwegrenners, het bestuur van ge vereniging van beroepsrenners en PeUenaers, is gebleken dat de zijn dse profs ten vol'e bereid om mee te werken aan de vor- Woeg Van een nationale fabrieks- »ÖL*SP. Geldermans, De Haan, SebrT Rentmeester, Zilverberg en de *bhrier 5!Li.vanEst toonden zich bij- den over de mogelijk- J t-T WW Ut? e ~,e Pellenaers bij do vorming «en dergelijke ploeg kan bieden. (Van onze speciale verslaggever) „Ze copiëren alles", vertelde Siep Bolman ons. „Niet alleen wat de or ganisatie betreft, zoals Erica Terp stra zo goed in Uw blad geschilderd heeft, ook op het sportieve vlak. Neem nu hun favoriete op de vlin derslag. Zij hebben een meisje uit gezocht, dat ongeveer de lichaams bouw heeft van onze Ada Kok. Dat zwemstertje leren zij de armslag van Ada aan, want, dat tonen de films, die is het meest perfect van alle maal. Voor de beenslag staat echter de Zweedse Karin Stenbaok ten voorbeeld. Een ander voorbeeld. Gerda Kraan had op haar loopnum mers weinig tegenstandsters van for maat. Dat hadden de Japanners met opzet gedaan. Immers, wanneer een atlete zich moet forceren gaat dat ten koste van haar techniek. Nu kon Gerda het wat rustig aan doen, ze maakte nóg mooie tijden, maar ze etaleerde onbewust heel haar loop techniek. Van start tot finish hebben de Japanners die gefilmd. Volgend jaar zullen we het resultaat zien. Gerda voelde zich er heel niet pret tig bij. Als ik U dan nog vertel, dat ik op een party niet werd voorge steld aan de coach van de Japanse zwemploeg, maar aan een coach voor de vlinderslag, aan een voor de schoolslag, aan een voor de borst- crawl enz., dan krijgt U misschien een idee wat alleen al Japan doet aan de technische voorbereiding". Siep Bolman, ook de chef d'èquipe op de Olympische Spelen in 1964, trekt een bedenkelijk gezicht als hij denkt aan wat Nederland tot nog toe aan die technische voorbereiding heeft go- daan. „Dit seizoen heeft ons geleerd dat, al hebben wij niet stil gezeten, de rest van de wereld nog meer voor uit is gegaan dan wij. Dat zal ik, wan neer ik het Nederlands Olympisch Co mité rapport ga uitbrengen, heel dui delijk laten uitkomen. Ook de toekom stige chef de mission, Simon de Wit, heeft het in Tokio zelf kunnen zien. Wij moeten hier in Nederland nog har der aanpakken, anders zijn we het vol gende jaar nergens. Ik heb daarvoor een aantal minimum-eisen opgesteld. Als het NOC die niet wil of kan aan vaarden, dan gaat er maar geen Ne derlandse zwemploeg naar Tokio". „Op de eerste plaats moeten we veertien dagen voor de eerste wed strijden in Tokio kunnen acclimatise ren en trainen. Na zesendertig uur vliegen en door het tijdverschil van acht uur zijn we twee dagen van streek. Ik heb ongemerkt van onze ploeg trainingstijden opgenomen. Na een nogal redelijk begin zakten die af om aan het einde van een week weer op peil te komen. Ook de Zweden heb ben dat ingezien. Zij hebben toen met de Zweedse regering gebeld en kre gen direct toestemming om nu reeds in Tokio voor drie weken voor de Olympische Spelen hotel te bespre ken". „In Zweden kan nog veel meer. In januari komt daar bijvoorbeeld een overdekt vijftig-meter-zwembad gereed. Dat blijft echter tot na okto ber voor het publiek gesloten. Daar gaat de Olympische zwemploeg elke dag trainen. Een van onze eisen aan het NOC zal de verruiming van de traimingsmogelijfcheden zijn. Ieder lid van onze selectieploeg moet elke dag tweemaal drie uren in stil water kun nen trainen. Wanneer de verschil lende baden ons niet ter beschikking kunnen worden gesteld, omdat er dan te veel inkomsten moeten wor den gederfd, dan zal er geld moeten komen om de baden voor die uren voor de volle of een gedeelte van de recette te kunnen huren." Siep Bodman wil wel even de sluier oplichten over het voorlopige pro gramma dat voor de zwemselectie in het voor-Olympische jaar is opgesteld. Na enige weken rust moet door zwem mers en zwemsters in november met het huiswerk van de coach Carlile wor den begonnen: training van conditie en techniek met gewichten of elastie ken. Deze training zal worden gecon troleerd. In maart wordt dan begon nen met de interval-training. Elk lid van de ploeg moet een paar kilometer per dag zwemmen. Het zal dan ook worden afgeraden dat de zwemsters (Van onze verslaggever) BRUSSEL,, 25 okt. Tien jaar lang speelt Martin Lippens in het eerste elf tal van de Belgische top-ploeg Ander- lecht. Hij is ee<n van de steunpilaren geweest die deze ploeg de laatste jaren naar Europees top-niveau hebben ge bracht. Zo niet dé steunpilaar. Ander- lecht is hem daar dankbaar voor. Hoe dankbaar blijkt uit het cadeau dat de club hem ter gelegenheid van het jubi leum gaat aanbieden: Niet een enve- loppe-met-inhoud, maar de recette van een vriendschappelijke wedstrijd van Anderleoht tegen een Europese combi natie op woensdag 30 okt. Echter niet zomaar een Europese combinatie, neen, een elftal van Lippens' voetbalvrienden uit verschillende Europese clubs. De algemeen secretaris van Ainder- ledht, de heer Steppé, de vader van de idee van deze „benefiet-wedstrijd" zegt ervan: „U moet het zo zien, dat wij goede vrienden van Lippens uitnodigen aan een feestdis. We zouden heel grote voetballers van naam kunnen uitnodi gen, maar het moet een familiefeest worden. De aanwezigheid van voetbal- vrienden waarmee Martin in de afgelo pen tien jaren de sportieve degens heeft gekruist, betekent voor hem meer dan welke andere festiviteit ook". Hun namen zullen publiek trekken, de kaartjes gaan al als feestgebakjes van de hand, en daarmee bieden zij hem dan tegelijkertijd hun cadeau aan. De vrienden komen uit het buiten land, maar ook uit België zelf. En niet alleen omdat de bondsbepaliogen dat nu eenmaal eisen. Neen, Paul van den Berg, doelman Niwlay, de befaamde Coppens mochten eenvoudig niet op het appèl ontbreken. Onder de buitenlan ders treft men drie Nederlanders aan. Roel Wiersma, internationaal een even „oude rot" als lippens. Coen Moulijn natuurlijk, die zo vaak met Lippens oog in oog heeft gestaan en de Willem-II-er Brooymans. verder komen in'ieder ge val de „Spaanse" Belg Goyvaerts, de Schot Hamilton van Dundee, bij Ander- lecht een gevreesde naam na het de bacle in het toernooi om de Europa Cup van het vorige jaar. Verder nog Santisteban van Real Madrid en Hanap- pi van Rapid Wien". Bij de huldiging die de wedstrijd een half uur vooraf gaat zal o.a. Rik van Looy uit naam van alle Belgische sport lui Lippens komen feliciteren. De heer Steppé heeft in de roos geschoten. An- derlecht had Lippens als semi-prof-voet- baller niet beter kunnen bedanken dan met deze „benefiet-match". en zwemmers de avonden meespelen in de waterpoloteams van hun clubs, zoals nu overal gebruikelijk is. Im mers, overdag zullen zij zich dan tij dens de training sparen voor de wed strijd 's avonds. Terwijl ze de volgen de morgen weer niet fit zullen zijn voor de training. En die moet nu een maal de grootste prioriteit krijgen. De intervaltraining zal in de zomer wat worden afgèzwakt, om de zwem sters en zwemmers in september naar de topvorm te kunnen laten groeien. Dat zal dan waarschijnlijk gebeuren tijdens een centrale training. „Er zal niets anders opzitten dan dat we een maand in een trainingskamp gaan", zegt Siep Bolman. „Maar ook daar voor is geld nodig. De mensen zullen ook moeten kunnen worden vrijge maakt van hun werk. Misschien gaan we tijdens deze training al helemaal leven in het tijdschema, zoals dat voor Tokio geldt. De Westduitse zwem mers Hetz en Klein hebben dat dit jaar reeds gedaan na de landenwed- «trijd West-Duitsland - Nederland. In die weken voor Tokio '63 zijn zij 's nachts om vijf uur naar bed gegaan en de volgende middag om vier uur opgestaan. Dan volgde het „ontbijt", dan de training, enz. Zij leverden in Toiiio do euige topprestaties voor de Duitse ploeg. De Duitse meisjes leden onder dezelfde vermoeidheidsver schijnselen als wij. Zij konden nauwe lijks de kracht opbrengen voor het ere- ceremonieel. Daarom blijf ik er dus bij dat we veertien dagen moeten kun nen wennen". ,,U begrijpt dat dit hele programma onder leiding moet staan vein één man, bondscoach Forbes Carlile. Wanneer we de verschillende trainers en train- sters ermee zouden belasten zou het werk te zeer versplinterd worden. Wel moeten die verschillende trainers en trainsters in voortdurend contact staan met de bondscoach. Een goede samen werking is een eerste vereiste. Anders zie ik het helemaal somber in." iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiuniiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiin (Van onze speciale verslaggever) UTRECHT, 25 okt. Eén koffer van de heer Bolman heeft de douane op de koffer, die uitpuilde van stencils, rapporten, communiqués en boekwerken over alles wat maar met de Olympi sche Spelen te maken bad. Uit deze gegevens en al wat hij en zijn ploeg persoonlijk hebben beleefd zal de chef d'èquipe van de zwemploeg het rapport samenstellen over de pre-Olympiade. „De Japanners hebben met deze gene rale repetitie geleerd, maar wij ook," zo zegt hij. „Het is een weldaad geweest, dat wij dit hebben mogen beleven, want Tokio, een stad met zoveel mil joenen inwoners, en wat voor inwo ners, verbijstert je de eerste dagen." „Het was vanaf de eerste stap op Japanse bodem al duidelijk, de orga nisatie van de Olympische Spelen is voor Japan een prestige zaak. Erica Terp stra heeft u al verteld, dat men in al les de Spelen in Rome heeft nagedaan. Maar dan nog zullen wij moeten oppas sen dat een orkest van negenhonderd man en een koor van zeshonderd de concentratie het volgende jaar niet kan verstoren. We zullen er bovendien at tent op moeten zijn dat de honderden persfotografen, die deze keer om ons heen hebben gezworven, ons het vol gende jaar weer niet lastig zullen val len. De hal van het „Dai Iohi hotel (dertienhonderd kamers) was een per manence voor zeker negentig journa listen. Elke beweging, die wij deden, elk woord dat wij zeiden, werd ge filmd en opgetekend. Bij het eten za ten de fotografen op trapjes naast en boven ons." „We zullen ons bovendien het vol gende jaar niet van de wijs moeten laten brengen door de Japanse vrien delijkheid. Op alles zeggen ze „Yes, Sir," „Thank you, sir," „I do my best, sir." Maar iets doen, ho maar! Daar moet de allerhoogste chef eerst een opdracht voor geven. Jan Jiskoot klaagde bijvoorbeeld op een morgen over darmklachten. Om zeven uur 's morgens werd ik al gewaarschuwd. Ik ging direct na de hal om een dok ter te waarschuwen. „Yes, sir, „1 do my best sir," dat hoorde ik een uur lang. Ze belden wel, maar een dokter kwam er niet. Toen heb ik zelf een lijst van doktoren opgebeld. De een had geen tijd, de sunder had spreekuur, een derde had geen zin en een vierde verstond geen Engels. Ten einde raad belde ik een zieken huis: na een half uur was er nog geen ambulance. Ik besloot toen Jis koot met een taxi te laten wegbren- §en. Vijf minuten later kwam de am- ulance. Wat heb ik gescholden. Het resultaat? In het ziekenhuis kreeg Jiskoot de beste internist van Japan. De professor heeft me het hele zie kenhuis laten zien, ik heb met hem geluncht en de volgende dag kwam een andere chirurg vragen of ik de in allerhaast ingerichte medische ka mer in het hotel even wilde bezich tigen. Mijn klachten waren tot heel hoog doorgedrongen. Ze hadden in al le kranten gestaan en iedereen noem de het een schande voor Japan. De hele week door kreeg Jiskoot van Japanse meisjes brieven waarin zij hem beklaagden en de organisatie fel aanvielen. Wij hebben ze allemaal la ten vertalen en zo kreeg men iedere dag nog eens het drama onder ogen." „Later hebben ze ons de lastigste, maar ook de meest correcte ploeg ge noemd. Ze doen er echt veel voor om de Spelen te laten slagen. Het Olym- Sisch dorp ziet er nu nop somber uit. [et wordt door de Amerikanen kenne- ENSCHEDE, 26 okt. De Brit Pen rose en de Spanjaard Llado hebben de vrije dag in het zoneschaaktoernooi be nut om hun afgebroken partij uit de zestiende ronde uit te spelen. Penrose zegevierde, doordat zijn tegenstander in verloren stelling de tijd over schreed. lijk uitgeleefd. Maar vóór oktober van het volgend jaar krijgt het allemaal nog een „kwastje". Het zwembad is ook nog niet klaar. Ik ben er gaan kij ken. Ze waren met het vlechtwerk be zig. Maar er werkten een paar honderd man aan. In blok-systemen. Ieder groepje heeft zijn eigen gedeelte van het bad. Alles is genummerd. Zo rijden er auto's voor deel I; er sjouwen vrou wen met stenen voor deel I enz. Neen, dat zwembad komt wel klaar." Op Tokio zelf is de ploeg ook niet uitgekeken geraakt. „Hoe kan dat ook, als je elke dag iets anders beleeft. Op een brede weg met autoverkeer van acht rijen dik kon je doodleuk overste ken door een geel vlaggetje boven het hoofd te houden. Alles stond dan direct stil. En wat zou u ervan zeggen als u twee, drie kilometer over een houten plankier rijdt én aan het eind kan vast stellen dat onder dat houten wegdek honderden Japannertjes bezig zijn met de bouw van een ondergrondse. Dat zijn allemaal dingen, die we gefilmd hebben, alleen al om de mensen, die nu niet mee zijn geweest, te kunnen la ten zien, hoe Tokio is. Want ook zij moeten zich het volgend jaar direct thuis kunnen voelen." „Voor mijzelf heb ik nog zo'n hon derdentwintig foto's inmaakt van men sen waarmee ik heb gesproken. Die heb ik ook allemaal mijn visite-kaartje gegeven. Het volgend jaar laat ik ze in het Japans drukken, dan weten ze ook mijn functie. Ik ken hen dan nog uit mijn eigen foto-archief. Dat is alle maal nodig om je ploeg goed te kun nen bijstaan. Wij hebben deze reis als leiders veel geleerd, alleen al omdat alles tegenliep: vertragingen met het vliegtuig, waarbij we een uur in het pikkedonker maar een beetje rond het vliegtuig moesten „darren"; de ziekte van Jiskoot; de persmuskietenplaag en al het wanbegrip tussen ons en de Ja panners die zo heel anders denken en reageren. Dat weten we nu allemaal voor het volgend jaar." Advertentie) Kaarslicht lééft! GOUDA KAARSEN DEN HAAG, 25 okt. Het Neder landse militaire voetbalelftal heeft don derdagavond op het terrein van VUC een overwinning met 4-3 behaald op het Haagse SHS, na bij de rust een voorsprong van 4-2 te hebben gehad. Voor de militairen scoorden Strik (Feijenoord), Geurtsen (DWS), Nu- ninga (GVAV) en Jacobs (Feijenoord). De doelpunten van de Hagenaars wer den gemaakt door L. de Visser en Theo Valkenhoff (2). BOEKAREST, 25 okt. Het Neder landse herenvolleybalteam is donder dag in Boekarest uitgeschakeld voor de finalepoule van de Europese kampioen schappen. Onze landgenoten verloren met 3-1 van Roemenië. De setstanden waren: 16-14, 15-9, 8-15, 15-6. Het Nederlandse damesteam kon het in zijn derde wedstrijd evenmin tot winst brengen, wat de uitschakeling voor de finale-poule betekende. Onze vertegenwoordigsters verloren in Craio va met 3-1 van Tsjechoslowakije. De setstanden waren: 15-13, 18-16. 12-15, 15-9. Nederland komt in de troostronde uit te Brasov. Een verrassing bij de heren was de nederlaag die het Russische team leed tegen Oost-Duitsland (3-2). De uitslagen luiden: Heren: poule 2: RoemeniëNederland land 3-1 (16-14. 15-9 8-15, 15-6), Polen— Finland 3-0 (15-5, 15-5, 15-6). Poule 4: BulgarijeDenemarken 3-0 (15-3, 15-fl, 15-2), FrankrijkWest-Duitsland 3-0, (15-5, 15-7, 15-7). Poule 1: Hongarije België 3-0 (15-3, 15-4. 15-9), Tsjechoslo wakije— Italië 3-0 (15-11, 15-12, 15-10). Poule 3: JoegoslaviëOostenrijk 3-0 (15-3, 15-1, 15-0), Oost-DuitslandRus land 3-2 (11-15, 11-15, 15-10, 15-8). Dames: poule 3: HongarijeDenemar ken 3-0 (15-0, 15-5, 15-2), Tsjechoslowa kije—Nederland 3-1 (15-13, 18-16. 12-15. 15-9). Poule 1: RuslandTurkije 3-0 (15-1, 15-3, 15-0). Poule 2: Joegoslavië West-Duitsland 3-1 (16-14. 15-2. 13-15, 15-11). Poule 4: Oost-DuitslandOosten rijk 3-0 (15-1, 15-0, 15-0). PARIJS, 26 okt. De Franse voet baller Raymond Kopa, die woensdag in het „wereld"-elftal tegen Engeland heeft gespeeld, heeft na zijn terugkeer in Parijs verklaard, dat hij zich uit het internationale voetbal terugtrekt. Onmiddellijk na aankomst nam hij een taxi naar de Parijse voorstad Rueil waar de Franse ploeg trainde voor de wedstrijd tegen Bulgarije van a.s. za terdag in het Europese bekertoernooi. Kopa vroeg de keuzeheren van de na tionale ploeg, Georges Verriest en Henri Guerin te spreken. Het resultaat van dit onderhoud was dat hij zater dag niet zal spelen. „Ik geef mijn carrière als internationaal op", be sliste hij. Kopa zou morgen aanvoer der van het Franse elftal zijn geweect. (Advertentie)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 9