Handel is niet hang voor prijsverhoging en anti-rookcampagne J)E VERSLAVING ICRUGT MEN ER TOCH NIET UIT" Mensenkennis in het huwelijk Rookwolken hangen nu in het „Palais Schaumburg" ERHARD stuurt escorte onbekommerd naar huis EP :ïll!SSI Kanselier jiels bij het zien van uniformen Kies de soort Super Mix STIJL IN BONN VERANDERT die bij uw auto hoort Spreeuivenin vasie in Leemvarden „HET MEISJE DAT JE TROUWT" Een boot? Een vliegtuig? Geen van beide! Amb tsaanvaardin g PAGINA 13 Hij tankt anders mist hij iets Tweehonderdduizend gulden voor een anti-rookcampagne? Wat betekenen nu twee ton in de reclame. U denkt toch niet dat ze daar het roken mee uit de wereld helpen? In Engeland wordt ook een actie tegen het roken gevoerd bijvoorbeeld met affiches met afschrikwekkende teksten. Het resultaat is dat de omzet in de sigaretten-industrie daar is toegenomen. Nee, roken krijgt men er niet uit. In het Verre Oosten zijn zware straffen gesteld op het schuiven van opium. Maar toch wordt het er nog veel gedaan. Zo'n simpele waar schuwing dat roken ongezond is, kan dan ook nooit veel uithalen. Nee, over de omzet van mijn sigaretten maak ik mij niet on gerust. geen woorden Wij vakmensen in de tabak lachen een beetje om die anti-rookcampagnes. Weet u niet dat alles wat onderdrukt wordt juist toeneemt? Rokën is voor de een een gewoonte, voor 't is zo gewoon de ander een verslaving, voor een derde een medicijn. Dat krijg er niet uit bij de mensen. Toch heeft onze branche het niet ge makkelijk. Maar er zijn gelukkig mogelijkheden om tot goede resul taten te komen: de sigarenwinkel moet het domein van de man worden, waar hij behalve zijn rookgerei ook een leuk boek kan kopen, een fles goede wijn en een doos chocolade voor zijn vrouw. jong geleerd Prof. dr. Ludwig Erhard. Hoewel er tijdens de kabinetszittingen nog druk gerookt wordt, heeft de regering nu officieel stelling genomen tegen de sigaret: op de begroting is een bedrag opge nomen van tweehonderdduizend gulden waarmee een anti rookactie onder de jeugd financieel zal worden gesteund. Tevens zyn er belastingmaatregelen aangekondigd die het roken duurder zullen maken, wat ongetwijfeld óók invloed zal hebben. Voor de duizenden die in deze branche werkzaam zijn moet het een merkwaardige gewaarwording zijn, in hun verkoopaspiraties niet alleen talloze artsen, maar nu ook de overheid tegenover zich te vinden. Twee van hen, een importeur van sigaretten en een directeur van een bedrijf met achtentwintig sigarenwinkels hebben wij om hun mening gevraagd over deze nieuwe situatie. Minder sigaretten roken? Aan het woord is de heer A. J. Blok, importeur van een sigarettenmerk dat verleden jaar in het nieuws kwam toen de importeur een proces aanspande, en won, tegen de Consumentenbond nadat deze een rapport over het nicotine- en teergehalte had gepubliceerd. Bij de heer Blok is geen enkele neerslachtig heid te bespeuren nu de regering dan blijkens de begroting heeft gekozen voor de strijd tegen het roken en daar voor een bedrag van twee ton heeft uit getrokken. Hij praat over die actie als een man die overtuigd is van de on aantastbare macht van een gewoonte, een verslaving soms, in dit geval het zuigen aan een plukje in brand gesto ken, speciaal bewerkte bladeren. De heer Blok gelooft duidelijk in de invloed van de reclame. Het be drag dat zijn onderneming hieraan uitgeeft, houdt hij geheim, maar het moet een behoorlijk deel zijn van de zes miljoen gulden die elk jaar in Ne derland alleen aan sigaretten-adver tenties worden uitgegeven. Het merk van de heer Blok wordt veelvuldig onder de aandacht gebracht, te land, ter zee en in de lucht. In de anti-re clame, die het bureau kankerregistra tie en -voorlichting gaat voeren, ziet de heer Blok „ook als objectief toeschouwer" weinig heil. Op de vraag of hij in de sigarettenbranohe zou dur ven blijven wanneer hy veertig jaar jonger was zegt hjj onvervaard: „Als Ik nog geen sigaretten importeerde ging ik het alsnog doen". De heer Blok voelt weinig morele bezwaren over zijn economische bedrij vigheid, ondanks de steeds somberder wordende berichten over het verband tus sen roken en longkanker. „Er is nog steeds twijfel. Er zijn artsen die niet aan dat verband geloven. Het is alleen nog maar met statistieken bewezen. Wat weten wij bijvoorbeeld van de in vloed van de luchtvervuiling? Ander zijds zou ik niet de verantwoordelijk heid op mij durven nemen door te zeg gen aat het roken van bijvoorbeeld zo n zestig sigaretten per dag niet Schadelijk zou zijn. Maar is het niet zo dat elke overdrijving slecht is: of dat nu het eten van twee pond biefstuk per dag is, het dagelijks opdrinken van een fles jenever of een maand lang honderden kilometers per dag fietsen." Ook de invloed van de reacties in de pers en op de televisie acht de heer Blok niet zo groot. „We leven in een vluchtige tijd. Bovendien lezen de mees te mensen zo oppervlakkig. En wat ze ook gaan zeggen: we mogen niet te veei eten, niet te veel drinken, niet te veel roken, we laten ons niet alles ontne men." De heer Blok blijft optimistisch, ook wanneer de komende prijsverhoging ter sprake Komt. „De vraag zal misschien aanvankelijk iets teruglopen, maar de mensen realiseren zich al gauw dat alles duurder wordt, dus waarom zou dat alleen voor de sigaretten onaan vaardbaar zyn?" Met een onnavolgbare intonatie zegt hij nogmaals: „Roken?... dat krijgen ze er niet uit". De heer Blok doet een greep in zijn bureaula en gooit een aan tal afschuwwekkende foto's op tafel van bedlegerige, volkomen uitgeteerde men sen. Hij zegt: „Deze skeletten leefden. Zo trof ik ze aan direct na de bevrij ding in het ziekenhuis in Den Haag. In die tijd was ik voedselcommissaris en ik kwam met vrachtwagens met het beste eten uit Brabant. We gingen di rect naar het ziekenhuis en weet u waar deze mensen het eerst om vroe gen: om sigaretten." Dit zegt een vastberaden heer Th. van Bommel, directeur van een on derneming, welke met 28 sigarenwinkels in Den Haag en randgemeenten vol gens zijn zeggen het grootste filiaalbe drijf in deze branche is. De heer Van Bommel theoretiseert niet: zijn winkels verkopen niet alleen sigaren, sigaretten en pijptabak. Je kan er een fles Vermouth kopen even ge makkelijk als een nieuw Prisma-boekje of een „Zwart Beertje", al willen deze uitgeverijen dat niet. „Hoe ik eraan kom gaat u niet aan, maar ik heb ze." Een sigarenwinkel, zo vindt deze di recteur, moet sfeer hebben. „Je moet de sigaren ruiken, cederhout en de wijn." Hjj heeft niet van alle vakgenoten een even hoge dunk. „Wanneer je als voetballer of wielrenner maar achter je toonbank blijft staan, wach tend op je vaste klantjes die je hun eigen merk overreikt, kom je er niet. Vooral niet wanneer straks misschien iedereen een automaat aan zijn muur mag hangen. Dan moet blijken of je koopman bent. Er zal een agressie vere verkooppolitiek gevoerd moeten worden, wat in deze branche eigen lijk nooit gedaan is." De heer Van Bommel heeft kortge leden het initiatief genomen tot het op richten van een inkoopcombinatie naast zijn eigen winkels, waarbij de eigenaars volkomen zelfstandig blijven. „Er zijn nu in Den Haag, Rotterdam, Delft, Dordrecht en het Westland bijna hon derd winkeliers bij aangesloten. We moeten samengaan om eruit te halen wat er in zit. Het zijn de incapabelen die de klappen krijgen: een soort sa nering wordt het dus." Voor de komende prijsverhoging is ook de heer Van Bommel niet bang. Hij verwacht weliswaar een verminde ring van de omzet, maar die zal vol gens hem slechts tijdelijk blijken te zijn. Wel acht hjj het niet onmogelijk dat het publiek op andere, goedkopere mer ken zal overgaan, hoewel dat ook weer heel anders uit kan pakken: „Het pu bliek is een monster dat niet te door gronden is. Het kan best zijn dat het ronde schijfje de gulden zijn psy chologische werking niet mist. Dat men voor zijn pakje sigaretten niet meer wil uitgeven. Ik acht het helemaal niet uitgesloten dat zelfs bekende merken het dan niet meer redden. Maar nog maals: het publiek is een raar mon ster". (Van onze correspondent) LEEUWARDEN, 26 okt. Duizen den spreeuwen streken donderdag avond laat neer in het centrum van het mistige Leeuwarden. Zij zetten zich neer op het dak van het oude Waaggebouw en in de bomen en maak ten daarbij zo'n hels kabaai dat de centrum-bewoners wakker werden en naar buiten kwamen. De enorme massa vogels moet af komstig zijn geweest van een geweldi ge zwerm van honderdduizenden exem plaren op de gewone trek in westelij ke richting. Door de mist konden de vogels zich niet meer oriënteren. Ze waren daarop op de lichten van de bin nenstad afgekomen. De volgende och tend, toen de mist was opgetrokken, waren de sporen van deze vogelinva sie nog duidelijk te zien op geparkeer de auto's en op het plaveisel. In de grote montagehal van een stofzuiger- fabriek aan de rand van de stad moet men nog steeds alle machines regel matig reinigen, omdat er nog naar schatting vijfhonderd spreeuwen rond fladderen. Deze vogels waren op het licht in de hal afgevlogen. Door de open ra- men kwamen ze naar binnen. Tot gis teravond waren ze niet weggevlogen. De dieren moeten nu worden gevoerd tot er een methode is gevonden om ze weer op trek te zenden. Advertentie) Preutsheid en pruderie verschaal de erfenis van puritanisme en vrouwenverachting uit vroegere eeuwen zijn, evenals erotische bandeloosheid, uitingen van eenzelfde diepere grond: overschatting van de macht van de sexualiteit. De eerste op negatieve, angstig afwerende ma nier, de tweede door er een te grote plaats aan in te ruimen. De werkelijke plaats die aan de sexualiteit in het menseljjk bestaan toekomt wordt door beide evenzeer miskend, het is die van een het levensgevoel verdiepende, maar niet onmisbare, gemoedsverrijking door een bepaalde wijze van samerzyn. Die wjjze van samenzijn is echter aan veel mensen, om diverse redenen, ontzegd; en toch kunnen deze mensen existeren, werken en productief zijn. Er bestaan zelts huwelijken zonder sexuele activi teit, waarin de huwelijksliefde niet af wezig is. (Van onze correspondent in Bonn) BONN, 26 oktober. Dikke rookwolken hangen tegen woordig in de kabinetszaal in het „Palais Schaumburg" (de Bondskanselarij), waar veertien jaren lang het roken was verboden. Oudkanselier dr. Adenauer was niet- roker en kon ook de lucht van siga ren, sigaretten en pijpen niet verdra gen. Bondskanselier prof. Erhard is een verwoed sigarenroker. Zonder si gaar kan hy niet werken, geen richt lijnen der Westduitse politiek vaststel len en geen kabinetszittingen leiden. De sigaren-, sigaretten- en pijptabak- rook is een van de uiterlijke tekenen van de gewijzigde atmosfeer in Bonn sinds het aftreden van de 88-jarige „Al- te". Er is in de paar dagen sinds prof. Erhard de leiding der staatszaken vein hem heeft overgenomen, in Bonn zo al het een en ander veranderd in de rich ting van de nieuwe stijl, die „der Dicke" wil trachten in te voeren. „Gaan jullie maar naar huis", zei de nieuwbakken kanselier tegen de twee detectives, die opdracht hadden hem te bewaken. „My doet niemand wat". „Befehl" is echter „Befehl" en zo bleven de twee detectives de kanselier op de hielen. Het escorte van zeven man, dat jarenlang Adenauer placht te begeleiden, wanneer hy zich buiten zijn particuliere woning in Rhöndorf bij Bonn ot buiten de Bondskanselarij be gaf, heeft prof. Erhard direct afge schaft. Ook wil hij in zijn dienst-Mer- cedes-300 die hy bij een kilometer stand van rond vijftigduizend kilome ters van Adenauer heeft overgenomen niet worden voorafgegaan en ge volgd door politie-„Porsches" met blauw licht. Hoogstens drie man wil prof. Erhard om zich dulden, maar de heren detectives hebben zich onopval lend te gedragen. Overigens: prof. Er hard heeft zijn chauffeur van het mi nisterie van Economische Zaken mee genomen op de nieuwe Mercedes-300. Een verschil: Erhard zit nu niet meer, ^oals hij dat gewend was, naast de chauffeur, maar moet als regeringschef achterin zitten. In de Mercedes-300 wa ren achterin voor de niet-rokende dr. Adenauer natuurlijk geen asbakken. Die zijn er nu snel in gemonteerd. Het schildwachthuisje, dat men snel had neergezet bij de huurwoning van de nieuwe kanselier in de Scihlei- eherstrasze in Bonns prominenten- wijk op de Venusberg, heeft men even snel weer afgebroken. „Als de kanselier uniformen ziet, wordt-ie hels", kreeg de plaatselijke comman dant van de Bundesgrensschutz, die belast is met de politiële bewaking van Bondskanselarij en dienstwoning van de regeringschef, te horen. Er hard heeft evenmin als vroeger dr. Adenauer een dienstwoning. de eze is echter totaal ongeschikt voor ontvang sten en zo worden plannen voorbereid om voor Erhard, en later voor diens opvolgers, een dienstwoning te bouwen. De bondskanselier voelt het meest voor de plannen om deze dienstwoning neer te zetten op het terrein van het „Pa lais Schaumburg". Hy is dan dicht bij zijn werk en zijn buurman is de Bonds president, die in de er naast gelegen „Villa Hammerschmidt" woont. Hy woont sinds jaar en dag in huurwoning op de Venusberg. Deze et heeft enige dagen geduurd voor prof. Erhard de bondskan selarij van dr. Adenauer kon overnemen. Laatstgenoemde was op de dag van de machtsoverdracht nog niet klaar met het opruimen van zijn werkkamer. Erhard en zyn staf hebben genoegen genomen met zijka mertjes en enige dagen lang gere geerd van achter byzet-tafeltjes De leiding van de Bondskanselary- staf is ook geheel gewijzigd. Verdwe nen is o.a. de veelbesproken staats- sekretaris dr. Hans Globke. Zyn plaats is ingenomen door de voormalige se cretaris-generaal van het ministerie van economische zaken, dr. Ludger Westriek, die prof. Erhard gaarne als zijn opvolger ïad gezien, maar die als zodanig door de C.D.U.-D.S.U.-traktie niet werd geaccepteerd. Dr. Westriek is n.l. geen lid van de party. Chef van de bondskanselarij Is dr. Hohmann, ja renlang prof. Erhards woordvoerder en aanvoerder van de z.g. „Brigade Er hard", die de openbare mening in West-Duitsland voorbereidde op het kanselierschap van „der Dicke". Ook mevr. Ella Muhr, die achtenentwintig jaren lang prof. Erhard* secretaresse Is geweest, is van het ministerie van economische zaken mee verhuisd naar de Bondskanselarij. Adenauers' secretaressen zyn meren deels teruggegaan naar het ministerie van buitenlandse zaken, met uitzonde ring van mej. Poppenga, die als par ticulier secretaresse met haar chef is meegegaan naar diens suite van drie kamers in het Bondsdaggebouw, waar de oud-kanselier voorlopig tot 1965 als Bondsdaglid en voorzitter der C.D.U. zal werken. Voor jonge mensen in het bijzon der is het moeilijk om de relatieve waarde van de sexualiteit onder de ogen te zien. De erotiek drijft jonge mensen met grote kracht naar elkan der, maar zij kan ook een beletsel voor hen zijn om elkaar nader te le ren kennen. In het voorwoord tot het boek „Het meisje dat je trouwt" van dr. J. Bossard en dr. E. Boll zegt dr. Trimbos het duidelijk: „Vele verliefde en verloofde jonge mannen zijn zo gefascineerd door hun aangebedene, dat zij haar werkelijke persoon, haar andere instelling en voorgeschiedenis, haar typisch vrou welijke verwachtingen en idealen vol maakt over het hoofd zien. Vooral het erotisch-sexuele aspect van hun verloofde spreekt hen aan en zy ver geten dat dit maar een aspect is van haar anders zijn. Veel huwelijken stranden of komen nooit op gang, doordat de echtgenoten er nimmer in geslaagd zijn begrip op te brengen voor het anders-zijn van hun huwe lijkspartner." Over dat anders-zijn gaat dit Ameri kaanse boek (dat goed vertaald is door mevr. J. R. M. Trimbos van Kesteren.) Het geeft lessen in practische mensen kennis aan gehuwden. Om een vrouw in het huwelijk gelukkig te maken is verliefdheid niet het noodzakelijkste: belangrijker zijn hartelijkheid, kame raadschap en attentie. Eén jongen die temidden van enige zusjes is opgegroeid weet méér van de bestaanswijze van de vrouw dan de man met veel liefdes avonturen achter zich. Zo'n jonge man weet en begrijpt dat een meisje meest al conventioneel denkt, dat verjaarda gen voor haar belangrijk zijn, dat zij zich niet alle dagen even lekker voelt, dat zy het gezag van haar ouders meestal vanzelfsprekend en niet alleen maar voorlopig aanvaardt, dat zij af spraken wenst na te komen en in haar eigen leefruimte een zelfgekozen inte rieur wil sgheppen. Meisjes zijn van kinds af gewend hun gevoelens te delen met anderen; zij voelen het verzorgen van mensen en dingen als een natuurlijke plicht en kunnen niet genieten van een pretje buitenshuis wan neer die plicht niet vervuld is. Een man die s avonds ophoudt met zyn werk en zyn taak achter zich laat, kan dat niet altijd vatten. Een jonge echtgenoot, die zijn vrouw in haar gedragingen wil be grijpen, moet aan al deze dingen aandacht schenken. Dat vraagt op lettendheid en vooral vriendschap. Het is een goed ding dat er in dit boek weinig gerept wordt over de liefde. Dit enorme (ideële, theolo gische, evangelische) begrip kan hie slechts een doel, hoogstens een ver worvenheid zijn, maar is geen status quo. Men groeit er heen wanneer aan andere voorwaarden voldaan is. Voorlopig betekenen hulpvaardig heid, kameraadschap en hoffelijkheid in een beginnend huwelijk veel meer. Alleen op die bodem kan de ero tische verhouding blijven bloeien. Zon der die verwelkt ze, of gaat een para sitair bestaan leiden ten koste van andere vermogens. Een goede raad staat nog op pag. 179: „Het is van belang dat de ver houding tussen man en vrouw als iets van een zeer ruim tijdsbestek wordt gezien. Er bestaat immers een grote kans, dat het samenleven als echtge noten zich over veel meer jaren zal uitstrekken dan ooit in de geschiedenis het geval is geweest.... Het legt ons echter een bijzondere verplichting op, en wel om dit leven van het begin af zo te leven, dat de extra jaren ook het leven waard zijn." Natuurlijk staat in dit boek voor ver loofden een, overigens voortreffelijk hoofdstuk over de opvattingen en er varingen van het meisje inzake de sexualiteit. Maar deze worden niet cen traal gesteld en met een bevrijdende nuchterheid beschreven. Ook pas ge huwde meisjes kunnen hiervan leren, omdat zy zien wat by haar voor een man soms zo moeilijk te begrijpen Is. V.E. „Het meisje dat je trouwt," door dr. J. Bossard en dr. E. Boll Uitg. Broekman en De Meris, Am sterdam, 1963. Prijs 6,90. Ook hij begrijpt dat Super Mix onmisbaar is. ledereen rijdt an ders. Alle rij-omstandigheden verschillen. Alle motoren vragen om „individuele voeding". Daar om zijn er 5 soorten BP-benzine: BP normaal, BP Mix 25, 50 of 75, BP Super. Kies zélf uit welke soort u nodig heeft. Die soort - juist diè - geeft u tóp-kracht bij het zuinigste ver bruik! Super Mix pompen zijn zeer spe ciale pompen. Vraag per brief kaart adressenboekje aan BP, Frederiksplein 42, Amsterdam. Dat kan alléén bij VJaf BP steeds 'n stap vóór. BP - in samenwerking met Vickers Armstrong - presenteerde onlangs voor héél Nederland de Hovercraft. Een wervelwind voor veilig vervoer, over water èn land voor passagiers en vracht. Het resultaat van 9 jaar re» searchdezelfde research, die óók leidde tot BP Longlife, de motor-olie met dubbele levensduur; en tot Super Mix, voor individuele motorvoeding met 5 soorten benzine. AMSTERDAM, 26 okt. Twee aan de vrye universiteit benoemde hoog leraren hebben vanmiddag in het Woest- dumcentrum te Amsterdam hun ambt aanvaard. Prof. dr. L. Bosch, buitenge woon hoogleraar in de biochemie, hield een inaugurale oratie over „ontwikke- lingsproblemen van het levend orga nisme". Prof. Bosch, die werd geboren in 1924, studeerde aan de vrije universiteit en promoveerde aan de T.H. te Delft. Hij werkte als biochemicus aan het Neder lands kankerinstituut, het Antony van Leeuwenhoekhuis te Amsterdam en was laatstelijk als lector in de biochemie verbonden aan de rijksuniversiteit te Leiden. Prof. dr. J. Schneider, gewoon hoog leraar in de Duitse letterkunde na 1500, behandelde in zijn inaugurale rede, ge titeld „Der graben und der Schlund", enige aspecten van Lessings en Schiller* wijsgerige denkbeelden. Prof. Schneider was sinds 1946 leraar aan en sinds 1956 rector van het Grotius lyceum in Der Haag.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 13