Aankopen in buitenland ruim 13 miljoen ton Khroesjtsjev dringt nu aan op intensievere bebouwing Huisvrouwen BEATRIJS BRENGT U VOLGENDE WEEK: BEATRIJS H D U proeft de moutwijn m Ja f u! Ook al bent u gewend wat u koopt direct te ROTTERDANISCHE BANK Concilie: Geen bezwaar tegen vaste paasdatum Bezwaar tegen terloopse veroordeling van de scheiding Kerk en staat hollandfund isn HAMSTEREN EXAMENS .-. -• PERSOONLIJKE LENING Ambtskleding in parlement Woonoord voor buitenlandse mijnwerkers Studie verwarming aardgas in huizen Prof. Vondeling hoont van de Juwelendiefstal opgelost ZATERDAG 26 OKTOBER 1963 PAGINA 7 Er zijn al voldoende gegevens bekend geworden om te concluderen dat de oogst in e Sovjet-Unie dit jaar, en wel v°or de vijfde achtereenvolgende ^aal, beneden de verwachtingen blijven. De grote graanaan- Kopen in het buitenland tonen aan dat de Russische leiders voor Jet komende jaar op een flink te kort rekenen. De Russische huis houw heeft haar vertrouwen in Cen normale voedselvoorziening weken geleden verloren en is een enorme manier aan het hamsteren geslagen: meel, maca roni, vlees in blik en suiker be horen daarbij tot de meest ge haagde produkten. De enorme toeloop bij de bakkerijen dwong Opnieuw is de woningnood in H KRIJGT complimentjes "--"f G, M. iïsr A.i. v. de overheid er zelfs toe in Mos kou een beperking op de verkoop in te stellen, waarbij niet meer dan drie pond brood per klant mag worden verkocht. Nikita Khroesjtsjev poseert graag als de grote agrarische deskun dige. Dat deed hij ook tijdens zijn bezoek aan de Verenigde Staten in 1959, waar hij een langdurig bezoek bracht aan de boerderij van de heer Garst. Hij zwaaide uitbundig met twee maiskólven zei heel eerlijk dat deze mais van betere kwaliteit was dan de Russische. Rechts van Khroesj tsjev, eveneens met een maiskolf in de hand, de heer Garst. Intensivering lp -m® «8 5 WMBm voldoen. Ook u kan het gebeuren dat er een bedrag ineens nodig is, dat u niet altijd zo maar contant beschik baar hebt. Een dochter die gaat trouwen, de aanschaf van een wasautomaat of een koelkast, een verhuizing... en zo meer. De Persoonlijke Lening van de Rotterdamsche Bank is een gemakkelijke en verantwoorde oplossing. Een bij zonderheid: bij deRotterdamscheBankkrijgtuhet gehele geleende bedrag in handen, de rente wordt dus niet zoals veelal gebruikelijk is - vooruit daarvan afgetrokken. Uw Persoonlijke Lening is voor ons een "bank-zaak", d.w.z. een zaak van vertrouwen tussen u en ons. Eén telefoontje - wij zijn met meer dan 345 vestigingen het wijdst vertakte bank-bedrijf in Nederland - en u ont vangt nadere inlichtingen over de Verzekeringswezen: opnieuw concentratie medium voor modem beleggen: collectief beleggen Tesselschadestraat 12, Amsterdam. Telefoon 020-84321 GRAANOOGST SOVJET-UNIE VALT DIT JAAR WEER TEGEN (Advertentie) NOOD ACHTER DE WONING NOOD de belangstelling gekomen, doordat er nieuwe pogingen Worden ondernomen om deze volksvijand no. 1 te verslaan. Beatrijs toont in een schrijnen de reportage aan hoe groot de tienselijke nood achter de wo ningnood is geworden. PITA reys en het trio pim JACOBS Bij een gezellig artikel over dit vermaarde jazzgroepje pre senteert Beatrijs - speciaal voor de tieners - In het hart van het blad een grote kleu renfoto, die uit Beatrijs kar> Worden genomen zonder de Verdere inhoud te beschadigen. VAN DE VISITE. «Mmmm... zelf gebakken"? JJ antwoordt trots „ja" en denkt: cakes bakken is zo moeilijk niet meer met de handleiding van Beatrijs. Zie h®t nummer van volgende Week. Beatrijs volgt de mode op de voet; elke week modellen om 2e'f te maken. Verder in ieder nummer de schoonheidsru briek; huishoudelijke voorlich ting; recepten; opvoedkundige tibriek; romantische verhalen en reportages. ABONNEER U NU (MET RECHT OP 3 GRATIS NUMMERS) OP MEER DAN EEN WEEKBLAD. EEN HARTSVRIENDIN! Hierbij abonneer ik mij op Beatrijs, katholiek weekblad voor de vrouw. per kwartaal ad f 5,20 D per week ad f 0,40 NAAM: STRAAT: S TE: Ik ontvang de eerste drie num mers gratis. Inzenden in open envelop met 4 ct. porto erop aan: Beatrijs, Nassauplein, Haarlem. Er zijn al diverse maatregelen* ge troffen om de hamsterwoede tegen te gaan. Commissies van de partij, de vakbonden en de jeugdbeweging oefe nen controle uit bij de verkoop vai^ brood en bij de aanvoer en distribu tie van meel en andere levensmidde len. De Russische pers doet bovendien zijn uiterste best om de paniekstem ming onder de bevolking tegen te gaan. „Arbeid", het blad van de wijsbeweging, betoogt in een artikel Wi 27 september, dat door de grote *"\iopen van graanproducten door veie burgers „kunstmatig" moeilijkheden in de verkoop zijn ontstaan. „Waar om hebben zij (de Russische burgers) deze voorraden nodig? Zij kunnen dat zelf niet goed verklaren. Ergens zei iemand iets en onmiddellijknaar de winkelAls zij in het verleden één of twee broden voor hun gezin koch ten, dan nemen ze nu zowel hun kin deren als hun overgrootmoeders mee naar de winkel om twee- of driemaal zoveel te kopen". De partij is er inmiddels ai toe over gegaan de Russische kunste naars in te schakelen bij het ge ruststellen van de bevolking In de Literaire Krant van 24 september schrijft de bekende schrijver Vladi mir Solouchin: .vrees voor hongers nood is volkomen uitgesloten in ons leven Zoals ik al gezegd heb, is de broodvoorziening van zowel onze ste delijke als landelijke bevolking ge centraliseerd en in handen van de staat. Er zijn districten, die zesmaal zoveel opeten als zij produceren, maar dat betekent volstrekt niet dat er in die districten minder brood zal zijn dan in de andere. Als de oogst in Si berië niet goed is, dan zal het Koe- bangebied of de Oekraïne een goede oogst opleveren; als de nieuwe land bouwgebieden (in Kazachstan) falen, dan hebben we nog het Wolgagebied of Centraal-Rusland; als het Wolga gebied tekort levert, dan maken de nieuwe landbouwgebieden dat wei goed, enzovoorts". Het behoeft ons niet te verbazen dat dit soort geruststellende artikelen niet het beoogde effect heeft gesorteerd. Zij zullen de bevolking eerder nog méér schrik hebben aangejaagd, en gehamsterd wordt er nog steeds. Teke nend is een reportage die op 10 okto ber in de Izvestia verscheen. Het han delt over twee Russische burgers die ,,de hele dag doorbrachten met win kels leegkopen" en andere mensen toe fluisterden; „Neemt méér mee, er kan van alles gebeuren". Dit had vol gens het artikel tot gevolg dat andere mensen ook begonnen te hamsteren en tien- of twintigmaal zoveel kochten als anders. De verkopers waren „veront waardigd" omdat er voorraad genoeg was voor een hele maand, maar nu alles in een dag uitverkocht raakte. De twee betrokken burgers moesten zich voor de rechtbank verantwoorden voor „de verspreiding van schadelijke berichten". at dergelijke krasse maatrege- v len nodig zijn, bewijst hoe ern stig de toestand is. Op een lan ge, strenge winter en een kille lente is een droge zomer ge volgd. Dit betekende vooreerst een na genoeg volkomen mislukking van de winteroogst. Maar bovendien was men bij het inzaaien van het koren veel later dan gewoonlijk. Er moest zelfs een beroep op de boerenbevolking ge daan worden om op de feestdagen (30 april, 1 en 2 mei) door te werken Op 5 junii had men de achterstand inge haald en waren er ruim 150 miljoen hectaren ingezaaid, bijna 8 miljoen meer dan in 1962. Toch waren er met een al klachten dat de kwaliteit van de werkzaamheden er door de grote haast niet op vooruit was gegaan. Er zijn nu in de Russische pers al enige berichten verschenen over het verloop van de huidige graanoogst. On derstaande tabel laat zien dat men daarbij achter ligt op 1962: 20 augustus 1962: 78.3 miljoen hec taren klaar 65 procent: 20 augustus 1963: 66,5 miljoen hec taren klaar - 53 procent: 25 september 1962: 112 miljoen hec taren klaar 93 procent; 25 september 1963: 106 miljoen hec taren klaar 85 procent. Men heeft dus wel kans gezien tussen 20 augustus en 25 september iets van de achterstand af te knab belen, maar het zal wel niet meer lukken helemaal bij te komen. Vele mensen moeten nu immers gebruikt worden voor andere werkzaamheden zoals dorsen, het oogsten van bieten en andere gewassen, en het zaaien van het winterkoren. Het regent nu bovendien al klachten over de slor dige manier waarop er geoogst is. Op vele akkers is meer dan tien procent van het koren blijven staan. Boven dien wordt veel koren verloren tij dens het vervoer naar de graansilo's waar de slechte wegen het hunne toe bijdragen. Vaak ook staat het nette koren te rotten op het veld wegens gebrek aan voldoende arbeidskrach ten en materiaal. Het staat nu al vast dat men er niet in zal slagen de hele oogst binnen te halen. Trou wens, ook vorig jaar is in sommige streken een gedeelte van het koren ondergesneeuwd vóórdat men kans gezien had het binnen te halen. et ergste is de toestand in de tse- liné, Khroesjtsjevs geliefde landbouwgebieden in Kazakh stan. Hier heeft men sinds 1954 ongeveer 28 miljoen hectaren nieuw land gewonnen. De ver groting van de Russische oogsten van 1954 tot 1958 (een stijging van 30 pro cent) is dan ook uitsluitend aan de uitbreiding van het landbouwareaal te danken en niet aan een hogere op brengst van de bodem. De tselinó is echter nooit een populair gebied ge worden onder de Sovjet-bevolking en het is moeilijk mensen te vinden die er heen willen. Er is weinig comfort, gebrek aan woonruimte en scholen en weinig gelegenheid tot ontspanning. Het is er vaak moeilijk de meest ge wone artikelen te kopen en publieke instellingen, zoals de posterijen, wer ken er met grote vertraging. De omstandigheden waarin de land bouw er moet werken zijn ook niet rooskleurig. Men heeft er veel last van winderosie omdat de vruchtbare bovenlaag van de akkers door de vind wordt weggeblazen. Alleen in het dis trict Pavlodar gingen dit jaar op die manier al 800.000 hectaren land verlo ren. In andere streken brengt de storm woestijnzand aan dat de akkers be dekt en de boeren dwingt hun land opnieuw te ploegen. De typering van de tseiina door het leidinggevende theoretische orgaan ,,de Kommunist" (1963 no.13) spreekt boekdelen: „Na 5 a 6 jaar van onon derbroken zaaien, beginnen grote stuk ken van de nieuwe landbouwgebieden te lijden van een snelle progressie van winderosie en onkruid... De politiek van een grote uitbreiding van de be zaaide gebieden, die in vorige jaren gerechtvaardigd was, raakt nu uitge put". Men ziet dus nu in Rusland wel in dat het tselind-project op een mis lukking is uitgelopen. Behalve met winderosie had men dit jaar in de nieuwe landbouwgebieden te kampen met zware regens in de nazomer Men ligt er nu met de oogst nog achter op de rest van de Sovjet- Unie en dat is daar nog veel gevaar lijker omdat het weer er snel kan om slaan en verder oogsten volstrekt on mogelijk kan maken. Voor heel Rusland geldt wel dat de opbrengst per hectare minder zal zijn dan in 1962. Hieronder volgt een ta bel van de Russische oogsten in de laatste vijf jaren (in miljoenen ton graan): 1958: 141 1959: 126 1960: 134 1961138 1962: 147 De totale hoeveelheid die de Russen in het buitenland willen kopen be- Advertentie) Elke OLVEH polis is winstdelend. draagt nu al 13,5 miljoen ton, of bijna tien procent van de opbrengst van vo rig jaar. Men mag verwachten dat, ondanks de uitbreiding van het land bouwareaal, de totale oogst van 1963 wel tien tot vijftien procent beneden die van het vorig jaar zal liggen. Een groter echec kan men zich nauwelijks voorstellen. at partiijbaas Khroesjtsjev. on danks de grote mislukkingen, nog niets aan agrarische „des kundigheid" heeft ingeboet, be wijst zijn rede in Krasnodar op 28 september. Nadat hij jarenlang op uitbreiding van het landbouwgebied heeft aangedrongen, leraart hij nu dat men het voortaan meer van een in tensievere bebouwing moet hebben. Ve le Russische geleerden hebben dit al jaren betoogd zonder dat op hun woor den veel acht werd geslagen. De Rus sische opbrengst per hectare blijft nog twee- tot driemaal bij de westerse ten achter. Khroesjtsjev hamert nu ook op een verhoging van de kunstmestproductie en een doelmatiger gebruik ervan door de Russische boeren. Hij heeft daar bij natuurlijk grote haast om tot re sultaten te komen. In het partijpro gramma kan iedere Sovjet-burger na melijk lezen dat het totale volume aan landbouwproducten in 1970 tot onge veer 150 procent verhoogd moet zijn (t.o.v. 1961) en in 1980 tot 250 pro cent. Dat zal hem echter beslist niet lukken, hoeveel nieuwe „geniale" (en dure) plannen hij ook nog zal ontwer pen en hoeveel hoge functionarissen hij ook nog als zondebokken de laan uit zal sturen. M. P. VAN DEN HEUVEL ROTTERDAM, 26 okt. De kortgele den opgerichte „Werkgroep verwar ming nieuwe woningen" van de studie commissie gastoepassingen gaat de verwarming in de te bouwen woningen bestuderen. Voorzitter van de werkgroep is ir. G. Spee, hoofd van de afdeling gastoepassingen van het Gasinstituut. Uit de resultaten van de studie zal de werkgroep trachten te bepalen wel ke de prijs van aardgas zal moeten of mogen zijn om voor ruimteverwar ming in de verschillende gevallen in aanmerking te kunnen komen. AMSTERDAM, 26 okt. De sug gestie van de liberale frfactleleider, in de Tweede Kamer wat meer kleur en fleur in hef parlement te brengen door ministers, staatssecretarissen en ka merleden een ambtscotuum te laten aanmeten, heeft een commercieel suc ces gehad. Prof dr. A. Vondeling zei dit op een gisteravond hier gehouden P.v.d.A.- vergadering. Hij citeerde uit een brief van een uniform-kleermaker enkele zinsneden, omdat zoals hij zei „in Nederland toch geen geheimen meer schijnen te bestaan". De uniformmaker bied: de Kamer leden een mooi, bij hun status beho rend uniform aan, compleet met rug stukken van echt goud, „die jaren lang goed blijven en eventueel kun nen worden schoongemaakt". De fabrikant stelt omgaande bestel ling van manchetten, boord, epaulet ten, gestikte rugstukken, steek met struisvogelveren, degen, en wat er zo al meer bij het gala-uniform hoort, op prijs, omdat naar zijn mening de prij zen van de grondstoffen wel zullen gaan stijgen. „We kunnen ons dan ook tijdig voor het goud dekken", zo ci teerde prof. Vondeling uit de brief „En dat is dan een uniform dat dui zend gulden, misschien wel vierdui zend gulden moet kosten", aldus de heer Vondeling, die het treurig en triest noemde dat de WD-fractielei- der bij de algemene beschouwingen in de Tweede Kamer geen belangrijker onderwerp had om zijn beschouwingen in te leiden. 26 okt. (VU) - Semi-arts: M. B. C de Lang. Amsterdam: kand. psycholo gie: M. G. J. Middel, Hillegom, mej. M. Bilker, Zutphen en J. Voorthuijzen, Alkmaar. LEIDEN, 26 okt. Doet. Ned. recht: P Kars. Seheveningen; kand. westerse sociologie: mevr. C. Porrey-Fischer, Rotterdam. AMSTERDAM, 26 okt. (G.U.) doet Nederlands: F. J. Steegh (Am sterdam): kand. Nederlands: mej. F. Blijenburg, mej. J- Weenink en mej. J E Koch (allen Amsterdam); kand Duits mej. C. H. Tilanus (Amster dam). GRONINGEN. 25 okt. Doet. tand- heelk: de heer S. Dijkstra, Dantuma- woude. NIJMEGEN, 25 okt. Doet. gesch. de heer C. J. M. Merks, Veldhoven. EINDHOVEN, 26 okt. - Kand. schei kundige technologie: H. H. Verspaan- donk. Veldhoven. (Advertentie) Advertentie) KUYP5S -■ - EYGELSHOVEN, 26 okt. Mede in verband met de komst van een tweede contingent van vijfhonderd Joegoslavi sche mijnwerkers, dat nog in de loop van december wordt venvacht, heeft de directie van de particuliere steen- kolenmaatschappij „Laura en Vereni ging" exploitante van de mijnen „Laura" en „Julia" een na de oorlog gebouwd kamp voor politieke delinquen ten, (voor kort nog een „open gevange nis"), grondig gemoderniseerd en ge renoveerd. De grauwe barakken zijn omgetoverd in zes vriendelijke paviljoens, met (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 26 okt. Het Concilie heeft met nagenoeg algemene stemmen de nog resterende vijf wijzigingen goedge keurd, die de commissie aangebrachl had in haar vijfde hoofdstuk van het Liturgie-schema (over het Liturgisch jaar). De amendementen 9 en 10 hiel den in, dat twee artikelen uit de con stitutie gelicht zouden worden en als aanhangsel eraan toegevoegd onder de titel: verklaring van het Tweede Vati caans Concilie over de kalenderhervor ming. In deze aanhang doet het Con cilie weten, dat hel geen bezwaar heeft te^en een herziening; van de ka lender, zoals die voorgesteld is door de Ver enigde Naties. De hervorming wil de kalender voor elk jaar gelijkmaken, zodat bijvoorbeeld Pasen, Pinksteren en Kerstmis steeds op eenzelfde dag en dezelffde datum vallen. De Kerk stelt bjj deze veranderingen slechts, dat de zevendaagse week en daarin de zondag gehandhaafd dienen te blijven. De artikelen werden uit de constitutie genomen, omdat een kalenderhervor ming een zaak van de gehele wereld is en niet van de Kerk alleen. Het gehele hoofdstuk V wordt dinsdag aan stemming onderworpen. Maandag, zo deelde de secretaris generaal mede, zal er een herdenking olaatsvinden van de Pauskeuze van de Vader van het Concilie, Paus Joan nes XXIII, die vijf jaar geleden tot hei opperherderschap geroepen werd. Pau- lus VI celebreert dan in de St. Pieter een plechtige H.Mis, waarna kardinaal Suenens een toespraak zal houden over het werk van de overleden Paus. De gewone zitting van het Concilie komt die dag te vervallen. De leden van het Concilie kregen gisteren overgereikt de teksten der relatie, welke de kardinalen Santos en König donderdag hielden over de omstreden vraag van de plaats van het schema van Maria. Kardinaal Santos verdedigde een afzonderlijk schema, kardinaal König bepleitte de opname van dit schema als een af zonderlijk hoofdstuk ln het schema over de Kerk. Bij de teksten was de vraag gevoegd: „moet het sche ma over de Heilige Maagd Maria, moeder der Kerk, zo geordend wor den om het op te nemen als hoofd stuk VI in het schema over de Kerk". De stemming hierover met ja of nee zal dinsdag plaatsvinden. Beslist werd, dat de eenvoudige meerderheid, 50 pet der stemmen plus 1 stem, voor de beslissing vol doende is. Het gaat hier immers niet over een essentiële wijziging, maar over een techniek. De precieze in houd van de relatie der beide kardi nalen stond de pers nog niet ter be schikking. Deze zou bi) de eerstvol gende zitting, die van dinsdag dus. gelijk met de uitslag van het votum bekendgemaakt worden. Ofschoon donderdag de gedachten- wisselingen over het derde hoofdstuk van het Kerkschema (het Volk Gods, en zeer speciaal de leken) gesloten waren, hebben nog acht sprekers, alle namens vijf of meer bisschoppen, gebruik gemaakt van artikel 57 par. 6 van het reglement om alsnog hun mening te zeggen. De Mexicaanse bis schop Meudez, die nit naam van zestig Latiinsamerikaanse bisschoppen sprak, stelde een kleine wijziging voor, die op zichzelf en om de argumentatie belangwekkend was. In hel derde hoofdstuk staat ergens de uitdrukking „de ongelukkige scheiding van Kerk en staat". De bisschop vroeg om deze en dergelijke beoordelingen hier te schrappen. De vraag van de betrekkin gen tussen Kerk en staat is veel te ingewikkeld om die hier en passant in een paar zinswendingen af te donn. Tevens is het onjuist om de scheiding van Kerk en staat stereotype „onge lukkig" te noemen. Er zijn tal van gevallen, waar integendeel de berk gelukkig is met deze scheiding; terwijl tegelijk vastgesteld moet worden, dat inderdaad in veel landen het Volk Gods en zijn herder vervolgd en ge wantrouwd worden en onderworpen zjjn aan vijandige wetten. Een behan deling van het thema Kerk en staat is hoogst gewichtig, maar moet dan op een andere plaats uitvoerig en duide lijk geschieden. De zestig Latijnsamen- kaanse bisschoppen oordeelden boven dien, dat het pastorale en oecumeni sche karakter van dit Concilie net meebrengt om dit gehele vraagstuk klaar uiteen te zetten, teneinde een echt gesprek met de wereld te kunnen voeren. Namens het Poolse episcopaat zei de aartsbisschop van Poznan, mgr. Bara- niak, dat men in het Concilie veel gesproken heeft over het priesterschap, over de plichten en rechten der gelovi gen en over het apostolaat, maar de indruk maakt te vergeten, dat er ook landen zijn, waar geen enkele genoem de apostolaatsvorm mogelijk is. Ook daar echter bestaat het apostolaat en wel in zijn hoogste vorm. Het is het apostolaat van hen, die trouw blijven, het uithouden onder de vervolging en wie het gelukt op de knieën te kunnen bidden voor hun vervolger. Berlijn. Oostduitse grenswachters hebben vrijdag bij het controlepunt Charlie bijna veertig minuten een Arrerikaanse legertakelwagen tegenge houden, die een kapotte Amerikaanse legerauto uit Oost-Berlijn wilde halen De wagen kon later toch worden op gehaald. (Rtr) keurig ingerichte één-, twee- en drie- persoonskamers, bestemd als tehuis voor buitenlandse mijnwerkers. Dank zij deskundige adviezen is het in- en exterieur yan het vroegere kamp zodanig veranderd, dat huize „Nievel- steen" eerder de indruk maakt van een vakantieoord dan vim een barakken- kam&. Ook de tuinaanleg, draagt hier niet weinig toe bp. Het nieuwe tehuis, met fraaie cantine, eetzaal, keukens, conferentiezaal, zie kenafdeling en douche-ruimte met vol automatische wasdr ooginstallaties, biedt voorlopig plaats aan 150 perso nen en in de nabije toekomst aan 250 vrijgezellen mijnwerkers. Huize „Nievel- steen" is vooral bedoeld voor de huis vesting van Joegoslaven en Spanjaarden. i Aavt-nevne) AMSTERDAM, 26 okt De politie heeft de herkomst van de grote hoeveel heid sieraden, die in een auto werden gevonden, opgelost. Ze blijken afkomstig te zijn van een juwelendiefstal in de nacht van 8 op 9 oktober in Wiesbaden. De dief had de gestolen sieraden naar Amsterdam gebracht en ging ze verko pen aan degene, in wiens auto de siera den zijn teruggevonden. De dief is ge arresteerd en zal worden uitgeleverd. (Advertentie) De AMEV, Holland van 1859, HAV Bank en de Levensverzekeringmg. Utrecht stellen hun aandeelhouders voor zich te verenigen door inbreng der aandelen in de AMEV. Voor de niet-royeerbare certificaten AMEV, die uit de verwisseling zullen voortkomen, zal beursnotering worden aangevraagd. De nieuwe combinatie gaat na de Nationale-Nederlanden N.V. (in het voorjaar uit fusie ontstaan) de tweede plaats in Nederland innemen. In de portefeuille van het Holland Fund (een gespreide belegging in het Nederlandse bedrijfsleven) vormt het dynamische Nederlandse verzekeringswezen verreweg de belangrijkste groep.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 7