Onze afluisterende Staat H Kinderboekenweek geopend SPEL MET LISTEN EN LAGEN I z A Alg Tonke Dragt In dit jaar 1963 leest een kleine blonde jongen zijn eerste letters. Heel voor-zich-tig. Let-ter-tje voor let-ter-tje. Later zal het wel beter gaan. En hij zal dingen leren die wij nu niet kennen. Maar de kansen, die dat kleine jongetje in zijn leven krijgt, beginnen al vandaag. Door wat zijn ouders vandaag opbouwen. Heel rustig. Heel gewoon. Leven is immers perspectieven zien. Perspectieven voor u-zelf en voor hen die op u vertrouwen. De Nationale Levensverzekering-Bank heeft daarvan haar vak gemaakt: perspectieven scheppen. Al honderd jaren lang. Voor vele, vele gezinnen in Nederland. Ook kunt op haar rekenen. Zij staat voor u klaar. Klaar voor dat samenspel dat verzekering heet. Een samenspel waarin overigens ook de overheid, voor u voordelig, kan meespelen. Vaak zelfs zó voordelig dat gewoon sparen daar niet tegenop kan. En of het nu om 'n oudedagsverzorging gaat, om het dragen van een risico, om het gedegen en gemakkelijk financieren van een eigen huis, de Nationale kan en wil - tezamen met uw eigen verzekeringsman - voor eenieder een deugdelijk verzekeringsplan maken. Precies afgestemd op persoonlijke omstandigheden. En wellicht mag daarom de Nationale u vragen, vandaag een ogenblik stil te staan bij de gedachte dat leven en toekomst samen gaan. Voor u-zelf. Voor hen die op u vertrouwen. De Nationale Levensverzekering-Bank N.V. is overal in Nederland vertegenwoordigd. Bovendien zijn er bij kantoren in (alfabetisch): Alkmaar, Amsterdam, Arnhem, Breda, Dordrecht, Enschede, Groningen, Den Haag, Haarlem, Leeuwarden, Leiden, Maastricht, Middelburg, Rotterdam (hoofdkantoor), Tilburg, Utrecht, Zwolle. Verschrikkelijk blij" @uF-FoIand- emeen Fondsenbexit PAGINA 9 HONDERD JAAR NATIONALE LEVENSVERZEKERING-BANK N.V. M n Statusverbetering Mr. L. B. van Ommen van het ministerie van O. K. en W. reikt mej. Tonke Dragt de prijs voor het beste kinderboek uit. 1 c 2 Combinatie van een vliegreis en een cruise in de Middellandse Zee (bezoek aan Israël) 16 dagen p.p. f 1.515,- 4. Voor al üw Airtour reizen: ARGUSOGEN BEWAKEN UW FONDSEN In het artikel 173 van de Grondwet is het briefgeheim aldus omschre ven: „Het geheim der aan de post of andere openbare instellingen van vervoer toevertrouwde brieven is onschendbaar, behalve op last der rech ters, in de gevallen in de wet omschre ven." Indien ons land in staat van oorlog of diensten, voor ieder van de drie krijgs- de wet' „buitengewone bevoegdheden burgerlijk gezag" van toepassing is, kan van deze grondwettelijke bepaling wor den afgeweken. In tegenstelling var dit vanouds be staande briefgeheim is er in ons land niet een overeenkomstig geregeld tele foongeheim. Het gebruik van de tele foon is hier te lande tot dusver rech tens niet geheel vrij en geheim. De burger, die de mogelijkheid om met anderen door de telefoon te spreken gebruikt voor het voeren van gesprek ken die in strijd zijn met „de veilig heid van de staat, de openbare orde of de - goede zeden", loopt de kans dat Jtijn gesprek wordt „geweigerd of ge stuit". Aldus artikel 14 van de Tele graaf- en Telefoonwet 1904. Daarin is verder bepaald dat van de reden der Weigering of stuiting wordt kennis ge geven aan hem, die het gesprek voert en dat de beslissing van de minister dezer zake kan worden ingeroepen. Bij de parlementaire behandeling van deze, door het kabinet Kuyper (1901 tot 1905) ingediende wet, rijst wel enige bedenking tegen voormelde, aan de overheid toe te kennen bevoegdheid. Doch het antwoord van de regering op deze bedenking was zeer duidelijk: „Naar gelang van omstandigheden zul len de middelen zijn te beramen, welke gevorderd worden in de geest van het voorschrift te handelen en deze kunnen Zelfs zover gaan dat alle gesprekken door bevoegde personen worden gecon troleerd." Telefoongesprekken mogen dus door de daartoe aangewezen ambtenaren Worden afgfebroken, zoals daarenboven blijkt uit artikel 16 van het Rijks Tele foon Reglement, indien die gesprekken zijn in strijd met de veiligheid van de staat, de openbare orde of de goede ze den. Het schijnt dus allerminst in strijd met de letter, de geest en de bedoeling van deze reeds bijna zestig jaar gegolden hebbende bepalingen dat ambtenaren van overheidsdiensten die bijzonderlijk zijn ingesteld ter bescherming van de veiligheid van de staat en de openbare orde, zoals de Binnenlandse Veilig heidsdienst, telefoongesprekken afluis- ren ook indien dit niet leidt tot een onderbreking van het „foute" telefoon gesprek. Ook de Europese Conventie tot bescherming van de rechten van de mens kent de burger niet toe een recht of vrijheid tot het voeren van telefoon gesprekken, in strijd met de veiligheid van de staat, de openbare veiligheid of de goede zeden. De overheid heeft dus door de Conventie de haar in 1904 toe gekende bevoegdheid tot het controleren van telefoongesprekken niet verloren. et spreekt vanzelf dat er afdoende waarborgen dienen te bestaan om het aantal „bevoegde perso nen" niet onnodig uitgebreid te doen zijn. In dit verband zou het aan tal en de eventuele onderlinge tegen werking of overlapping van de vele in Nederland werkende veiligheids- en in lichtingendiensten eens onder ogen kun nen worden gezien. Een onder de minister van Binnenland se Zaken werkende veiligheidsdienst, een onder de minister van Algemene Zaken werkende buitenlandse inlichtin gendienst, en de drie onder de minister van Defensie werkende inlichtingen diensten, voor ieder van de dire krjjgs- machtonderdelen één inlichtingendienst, lijkt wel wat teveel van het goede. Voorts dienen de ambtenaren met af- luisterbevoegdheid zeer nauwkeurige in structies te hebben en behoort uiter aard de geheimhoudingsplicht ter zake van hetgeen zjj eventueel hebben afge luisterd vast te staan. Alleen reeds om die redenen zou het goed zijn indien de regering eens iets uitvoeriger en zakelijker in het open baar zou willen ingaan op de binnen kort in de Tweede Kamer aan de orde te stellen vragen. Daarbij zou ook over wogen moeten worden of en in hoeverre in onze verouderde Grondwet evenals bijvoorbeeld in de moderne Grondwet van de Bondsrepubliek Duitsland, het telefoongeheim niet geregeld en be schermd behoort te worden op een soort gelijke wijze als het briefgeheim. MR. K. VAN RIJCKEVORSEL. Oost-Duitsland. Een 19-jarige Oostduitser, Hans Joachim Host, die in Ottawa politiek asiel had gevraagd maar door zijn kornuiten weer aan boord werd gehaald, is donderdag door een Canadese politieman en een functionaris van de immigratiedienst in St. Johns, New Foundland van boord gehaald en bij de Canadese be reden politie ondergebracht in af wachting van de beslissing op zijn ver zoek. (Rtr) ;(oJ tnaMNG ott o wen i 99 (Van een onzer verslaggevers) DELFT, 26 okt. „Ik ben «r ver schrikkelijk blij mee", zei Tonke Dragt toen ze gisteren onder het kaarslicht in een der zalen van het Prinsenhof- museum In Delft de prüs kreeg voor het beste kinderboek In 1963. „Ik word er door gestimuleerd; maar ik ben er ook een beetje angstig door: ik moet Advertentie) NATUURZUIVER een belofte inlossen. Ik zal heel erg m|jn best doen", voegde ze er ont wapenend aan toe. Mr L. B. van Ommen hoofd van de afdeling volksontwikkeling van het mi nisterie van O.K.W. had haar de prijs overhandigd, nadat hij in zijn speech een verband had gelegd tussen de historische heldenfiguur van Willem van Oranje, in wiens hof men aan wezig was, en het boek van mej. Dragt „De brief voor de koning". Deze plechtigheid waarmee de kin derboekenweek 1963 werd ingeluid, werd geopend door de heer J. C. Brinkman voorzitter van de Commis sie voor de kinderboekenweek. Spre kend over de „nog lang niet bevredi gende positie van het kinderboek", merkte hij op: „Er is helaas nog altijd een negatieve verhouding en grote spanning tussen kwaliteit en fi nanciële mogelijkheden voor inhoud en uiterlijke verzorging van het kinder boek". Hu meent dat de schrijvers en de illustratoren het kind van de reke ning dreigen te worden. Hij stelde met klem, dat ouders meer geld moeten besteden aan „het waardevolle kinder boek, dat even belangrijk is als goed speelgoed". Het orkest van de Stede lijke Muziekschool van Delft zorgde voor een passende muzikale omlijsting van de opening der kinderboekenweek. „De zaak van het kinderboek" werd weer druk besproken op het congres, dat in het Prinsenhof gisteren en van morgen is gehouden. „Er zijn veel activiteiten, die er op wijzen, dat men de zaak van het kin derboek steeds meer au sérieux neemt", zei de voorzitter, prof. dr. N. Beets. De samenwerking tussen de groepen, die iets met het jeugdboek te maken hebben, is aanzienlijk ver beterd, oa. in het Centrum Jeumi en Lectuur. Activiteiten om aandacht te vestigen op het jeugdboek zijn toege nomen. Prof. Beets wees o.a. op de initiatieven, die hiertoe genomen zijn door het Kath. Lectuur Centrum. De wetenschappelijke bestudering blijft nog gering en te Incidenteel, al zijn er twee onderzoekingen geweest (van het Hoogveld Instituut te Nijmegen en van de Stichting Speurwerk betreffende het Boek, die uitgaat van de boekhan delaren) Er was veel belangstelling voor het congres, dat gistermorgen werd ge opend door burgemeester D. de Loor van Delft. De referaten die werden gehouden waren aanleiding tot leven dige discussies, tussen schrijvers, Jeugdbibliothecaressen, en andere bij het jeugdwerk geïnteresseerden. Mevr. dr. M. Zeldenrust-Noordanus maakte enkele kanttekeningen bij het rapport van de Nederlandse Stichting voor Statistiek over de leesgewoonten van de jeugd. Drs W. de Hey van het Kath.Paedagogisch Bureau hield een belangwekkend referaat over de schooi en de leesgewoonten. Drs De Hey had nogal wat negatieve kanten ontdekt aan he* leesonderwijs. Deze kunnen verholpen worden ais men erin staagt „de liefde voor het boek tastbaar in onze scholen aanwezig te doen zijn". Ook het betoog van auteur-leraar A. Romijn kwam hierop neer. Vanmorgen heeft mevr. A. Rutgers van der Loeff- Basenau gesproken over het schrijven van jeugdboeken. Europa. Op de jaarlijkse verga dering van de directeuren van de Eu ropabus (de organisatie van gezamen lijke Europese spoorwegen) welke on langs in Wenen werd gehouden is in genouc plaats van drs. D. J. Wanslnk, direc teur der Nederlandse Spoorwegen, die nu is afgetreden, gekozen de heer Gul- bert, directeur der Franse spoorwe gen. (ANP) n het spel no. 14 van de laatste (5e) ronde uit het parentoernooi te Juan- les-Prins, verongelukten vele paren door ongetwijfeld grote technische moeilijkheden. De kaartverdeling was: 872 0 H O 5 4 2 AHVBJ4 4 10 6 N V 5 4 3 O V 10 7 8 4 W 006 A V 9 3 10 3 B 10 8 9 8 7 3 2 4» AH B 9 0 A B 9 8 3 2 O H 7 6 Oost gever, niemand kwetsbaar. Het bieden begon aan de meeste tafels, onder passen van OW, tussen noord en zuid als volgt: Zuid Noord IC 2 24» i Zuids twee schoppenbod, volgende op zijn hartenopening, geeft een zeer sterk spel aan. Daar noord ook reeds een po sitief bod heeft kunnen doen, mag men de situatie als manche-forcing beschou wen. Wat moet noord nu bieden? Enkele noordspelers boden 3 SA, op avontuur dat hun partner iets in rui ten zou hebben. Dat had zuid. maar het contract werd in de verkeerde hand (noord) gespeeld - en na een uitkomst met ruitenboer konden NZ niet meer maken dan 9 slagen voor een matige score van 400 punten. Noord kan natuurlijk als tweede bod drie klaver kiezen, maar dan staat zuid weer voor moeilijkheden, daar hü me» een renonce in klaver moeilijk 3 SA kan bieden. Zou zuid dan drie harten zeggen, dan volgt voorkeur by noord in drie schoppen en zal men in zuid eerder ge neigd zijn te besluiten tot vier schoppen, dan tot drie Sansatout. In een geval als dit, kan een conventie redding brengen, die te boek staat als „vierde-kleur forcing". Na twee schop pen van zuid, mag noord aan 3 SA gaan denken, indien zijn partner een dekking in ruiten heeft - temeer, waar noords hartenheer vermoedelijk een entree is voor de klaverkleur. De gehele bied- serie kan dan worden: Zuid 3 SA Noord 2 3 O pas Speelt zuid 3 SA, dan verzekeren N2 zich van een uitstekende score. Waar mee moet west uitkomen? Met open kaarten is harten een goed begin, maar gezien zuids bieden lijkt dat met dichte kaarten veel te riskant Menig west speler startte dan ook met klaver tien, waarna zich het volgende ipelverloop ontwikkelde: slag 1 voor klaveraas (zuid harten weg), slag 2 voor schoppen ge sneden in zuid met de boer, slag 3 voor schoppenaas waaronder wests tien viel. Hierna noord aan slag met hartenheer en in de slagen 5 t.e.m. 7 worden noords klaveren gemaakt en zuid ruimt één ruiten op. In de slagen 8 en 9 kan zuid met schoppen negen en de heer twee slagen maken en hij heeft nog over har tenaas, boer met ruitenheer, zeven. Als west ruitenaas sec gezet heeft wordt hij daarmede aan slag gebracht en maakt zuid nog hartenboer en aas. Heeft west twee hartens en twee ruitens overgehou den, dan vervolgt zuid met hartenaas en harten na, waardoor west met ruiten moot komen en zuid de heer nog krijgt. Vijf Sansatout gemaakt! MIMIR A uertenltei ■m+m (Advertentie) Het de vinger dagelijks op de pols van de Beur» nemen de Beheerders van uw oelegglngszorgen op zich. Zo kunnen zij de deskundig gespreide collectieve aandelenportefeuille steeds eenpassen aan de omstandigheden. Participatiebewijzen van 1/1, 1/2 en 1/10 coupure. Vraag inlichtingen en jetrvertltf bij uw commissionair of bank/er.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 9