Zij kunnen waarsc voor woensdag worden gered ga- te*** Gesprek via buis met familieleden Twee sportvissers op Waddenzee verdronken Met vlet in de mist Sovjet-Unie doet NIET mee aan race naar maan Danilo D0LC1 eet niet meer KABO-bestuurder T. Willems: Desnoods verkapte loonstijging PTT5 Bevordering versneld Lottgering KAN AANTAL DODEN VAN DE MIJNRAMP BIJ PEINE TOT 39 WORDEN TERUGGEBRACHT? Verf met voldoening Ontvoering van dochter Japanse keizer mislukt Het weer Rustig weer ^Vgen Hoop op redding vervlogen Prijs kwart ton in Staatsloterij Kernproef van VS PREMIER KHROESJTSJEV Margarine weer cent duurder Schokbeton werkt weer 's zaterdags Giesen vervangt Bergholtz in Oranje-team éeè MORRIS 'éefore i/ou êuif! Nederlandse kater wereldkampioen MAANDAG 28 OKTOBER 1963 87ste JAARGANG No. 31576 Een produkt van de Sikkens Groep [FALCON REGENJASSEN feaburg Nice wLcarno a a LENGEDE (Salzgitter) 28 c_:t. Er bestaat nog hoop, dat drie mijnwerkers van de Ilseder Hütte, de ondergelopen ijzermijn bij Peive, kunnen worden gered. Mijndirecteur Rudolph Stein heeft gelijk gekregen. Hij was het die zaterdag toen voor 42 ingeslo ten mijnwerkers alle hoop al was opgegeven verklaarde ervan overtuigd te zijn dat zich nog enkele kompels moesten bevinden in een op tachtig meter diepte ge legen zijschacht. Deze schacht moest volgens de heer Stein van het water en de modder, die don derdagavond uit een waterzuive ringsbekken in de mijn stroom den, verschoond zijn gebleven. De schacht ligt aan het einde van de mijn. Gecompliceerd Nieuwsgierigen Twee foto's van de reddingswerk zaamheden in de ondergelopen mijn bij Peine. Voedsel, papier en thee worden door een smalle buis naar de drie ingesloten mijnwer kers gezonden, tachtig meter in de diepte. Het eerste contact met de drie mannen is gemaakt. Gordijnen stomen v.a.fl,-perm STOMEN bureau smesestraat 5 - haarlem I Advertentie) TOKIO, 28 okt. Zaterdag is de Ja panse politie erin geslaagd de ontvoe ring te verijdelen van de jongste doch ter van keizer Hirohito, mevrouw Sji- mazoe. De politie werd van de voorge nomen ontvoering op de hoogste gesteld Via een in Tokio verschijnend, blad. Inzender was een der daders. Arres tatie van de schuldigen was nu nog maar kinderspel. Na verhoor op het politiebureau bleek, dat de hoofddader een zekere Itsjiro Kambajasji was, een in Tokio gevestig de makelaar, die in financiële moeilijk heden was geraakt. Om hieraan een eind te maken vatte Kambajasji het plan op om de dochter van de keizer voor een losgeld van vijftig miljoen yen te ontvoeren. Hij nam hiervoor kontakt typ met twee gewezen misdadigers en sa men beraamden zij het plan om in de woning van het echtpaar Sjimazoe in te breken, de vrouw des huizes vast te binden en in een auto weg te voeren. Een der gewezen misdadigers kreeg echter wroeging, plaatste het ingezon den stuk en zag zich spoedig daarna gearresteerd, samen met zijn twee me dedaders. Mevrouw Sjimazoe verklaarde tegenover verslaggevers eerder onaan genaam getroffen" dan bevreesd te zijn geweest. (Advertentie) 8ARTELJORISSTR. HAARLEM TEL: 13439 LÊIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 225596 llllllllllliiiiiiiiiiiiiiililliiiiiiiiiiiliiiiiMiMiiiiiiiiiiMiiiMiiiiiiiii DE BILT, 28 okt. Verwachting tot dinsdagavond opgemaakt te 11.15. Overwegend droog en rustig weer met op vele plaatsen mist of laag hangende bewolking en slechts ver spreid voorkomende opklaringen. In het algemeen weinig verandering in temperatuuren DINSDAG Zon: 7.27—17.19; maan: 16.34—2.40. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT, 28 okt. Het weekeinde is j*jeer koud gebleven, zaterdag alleen in het noorden, zondag in het gehele land, Jhst temperaturen tussen 5 en 7 graden, rot eind oktober 1950 moeten wij terug gaan voor soortgelijke lage middagtem- Paraturen. In het oosten en noorden ,Van ons land werd vanmorgen wat lichte vorst gemeten. De mistgebieden ?hn nog vrij hardnekkig, maar er komen verspreide opklaringen voor. In ge- Pieden waar de zon doorbreekt stijgt kwik snel, maar in de mistzones WUft het belangrijk te koud. Stations: Max. min. neersl. Weer temp. temp afgel. yj-a Helder yBenburg gisteren 24 uur mist 6 4 0 geh. bewolkt 7 2 0 BUt fcWente y'adhoven „^-Limburg mist 7 4 0.3 mist 5 -0 0.3 mist 5 2 0 mist motregen mist 5 5 7 -1 4 3 0.3 0.1 0.2 g^ckholm geh. bewolkt 11 6 0 Usl° geh. bewolkt 7 6 0 C?P®ahagen geh. bewolkt 8 7 0 V°aden mist 13 7 0 franklort S*enève Wenen geh. bewolkt 6 4 0 mist 12 3 0.4 geh. bewolkt 13 2 0 mist 7 4 0 geh. bewolkt 18 12 0 geh. bewolkt mist mist geh. bewolkt 11 8 8 8 8 2 -1 3 0 0 0 0 geh. bewolkt 12 1 0 geh. bewolkt 14 9 0 zw. bewolkt licht Jyew. 11 11 0 0 0 half bew. 18 0 Onbewolkt licht bew. (Van onze correspondent in Bonn) Op grond van deze overtuiging Het directeur Stein in Barbecke op onge veer drie kilometer afstand van de wa- terdoorbraak waarvan de oorzaak nog steeds niet is opgehelderd een buis in de grond drijven. Deze buis zou moeten landen in een zak van sa mengeperste lucht, waarin directeur Stein de drie of vier kompels vermoed de. De buis bereikte zaterdagmiddag om vijf uur een diepte van ongeveer tachtig meter. Men gaf kloptekens en wat eigenlijk niemand meer voor mo gelijk had gehouden, geschiedde: na enige tijd kwamen er kloptekens terug. Er werd driemaal geklopt, wat in de mijnwerkerstaal betekent, dat er drie man zijn Ingesloten. Door de verzor gingsbuis werden later voedsel, wollen kleding, een lantaarn, een microfoon en schrijfmateriaal neergelaten. Gister avond om acht uur kreeg men via de microfoon spreekverbinding met de drie ingesloten mijnwerkers. De mijnwerkers lieten weten, dat zij het niet koud hadden en dat geen van (Van onze correspondent) DEN HELDER, 28 okt. Twee sportvissers, de gebroeders van Duin uit Opdam (NH). zijn naar bijna met zekerheid moet worden aangenomen, tijdens het vissen op de Waddenzee verdronken. Hun vlet is na twee da gen zoeken leeg gevonden. De beide mannen hebben kennelijk de boot waar mede zij donderdag uit Hippolytushoef (Wieringen) vertrokken, veriaten en zijn vermoedelijk in opkomende mist de richting naar de kust en naar hun verankerde vlet kwijtgeraakt. Toen moeten zij door het opkomende vloed water zijn verrast. Donderdagmorgen vertrokken beiden naar het weidse vis- ater van de Waddenzee, ook in deze tijd van het jaar een geliefd oord voor sportvis sers. Het was de mannen niet bekend dat er uit zee mist zou opkomen; wel licht waren zij anders niet uitgeva ren. Toen het tweetal donderdagavond nog niet bij de botenverhuurder was teruggekeerd, stelde deze het loodswe zen in Den Helder hiervan op de hoogte. De motorreddingsboot Prins Hendrik werd uitgezonden, evenals het politiebootje van Den Oever. Succes had het zoeken in de mist en de duis ternis echter niet. Men moest wach ten tot de volgende dag. Vrijdag was het edhter opnieuw mistig. Hierdoor konden twee Rescue-vliegtuigen niet van Valkenburg opstijgen. Het zoeken moest dus weer met bootjes gebeuren. hen gewond was. De eerste, die met hen sprak was directeur Stein. Daar na vroeg een arts of zjj nog iets nodig hadden. „Ja, sigaretten" was het ant woord; dit werd echter geweigerd. Ver volgens konden familieleden met de in gesloten mijnwerkers spreken. Ieder half uur werden pakjes met medicijnen en voedsel neergelaten. De drie mannen beneden zijn Emil Pohlai, Fritz Leder en Gerhard Ha- nusch. Aanvankelijk had men ge hoopt dat zich nog een vierde mijn werker in de betrokken ruimte zou bevinden, namelijk de 44-jarige Karl Eull. Dit bleek echter niet het geval te zjjn. Volgens een radiotechnicus, die de gesprekken tussen de ingeslo- tenen en de buitenwereld op de band heeft vastgelegd, spoorde een der mijnwerkers de redders aan voort te maken. „Over acht uur zijn we ver dronken", zei hjj. Later deelden de mannen echter mee, dat het water niet verder meer steeg. Inmiddels is op vijftien meter afstand van de verzorgingsbuis een olieboorto ren afkomstig uit Celle zijn werk be gonnen om een vijftig centimeter breed gat te boren naar de luchtzak waar de drie ingeslotenen zich bevinden. Dit is een uiterst gecompliceerde boorope- ratie. Er moet namelijk worden verhin derd, dat in de luchtzak samengeperste lucht (die de kompels in leven houdt) via het boorgat ontsnapt. Er wordt dus geboord met een sluis, die de ontsnap ping van de lucht verhindert. Zou dit mislukken dan zou het water onder ho ge druk in de luchtzak worden getrok ken en de mannen zouden op het laat ste ogenblik nog verdrinken. Het zal volgens de mijndirectie, waar schijnlijk woensdag worden voor men de mannen met behulp van een reddings- bom naar boven zal kunnen brengen. Het gehele boorgat moet met cement worden afgedicht. Bovendien zal men middelen moeten bedenken om de man nen, van de samengeperste lucht daar beneden, geleidelijk aan naar boven te brengen. Er wordt dag en nacht doorgewerkt om het boorgat uit te diepen. De tijd speelt een belangrijke rol. Het duurt nog lang voor het woensdag is en nie mand kan zeggen of de overlevenden het zo lang zullen uithouden. De door de ramp getroffen mijn was gisteren een magneet voor nieuwsgieri gen. Duizenden kwamen met auto's uit de omliggende steden en veroorzaak ten opstoppingen in de straten rondom het emplacement, zodat de vrachtauto's Een visser uit Wieringen vond in de loop van de dag een verankerde ver laten vlet. Hij stelde de zoekers hier van op de hoogte maar zijn mededeling dat het een witte vlet was sloeg alle hoop dat het bootje aan de gezoohten zou behoren de bodem in. Dezen im mers waren, zo vertelde de botenver huurder. met een zwarte vlet uitgeva ren. Zaterdag echter kwam hij tot de ontdekking dat hij toch een witte vlet vermiste. Opnieuw is men toen naar de plek gevaren waar het vletje ver ankerd lag. In de nabijheid werd na urenlang niets gevonden. Ook gisteren moesten reddingsacties op touw worden gezet omdat zich weer twee sportvissers op de mistige Wad denzee hadden gewaagd. Het betrof hier de heren P. Klaver en J. Tim merman, beiden afkomstig uit Petten. Zij werden sinds zaterdag vermist. Ook voor hen was de kans om te wor den gevonden, zeer klein door een bij na ondoordringbaar nevelscherm dat de Waddenzee als een kleffe de ken bedekte; er was niet meer zicht dan 25-30 meter. Toch slaagden de op varenden van de motorreddingsboot Prins Hendrik erin de vermisten te vinden. De 81-jarige heer Klaver was zo uitgeput dat hij onmiddellijk naar een ziekenhuis in Den Helder moest worden gebracht. DEN HAAG, 28 okt. In de 561e Staatsloterij', eerste klasse, is een prijs van f 25.000,- gevallen op het lot nr. 9658. er niet meer door konden, die sinds don derdagmiddag af en aan rijden om aar de in het vroegere waterzuiveringsbek ken te gooien. De politie was daarom genoodzaakt in te grijpen. Dit bek ken stroomde leeg en veroorzaakte de ramp, toen vijfhonderdduizend kubieke meter water en modder in de mijn vloeiden. Met deze aarde moet wor den verhinderd dat het water blijft sij pelen of stromen. De mjjn hervat vandaag de werk zaamheden. Er zal worden begonnen met het leegpompen van de schach ten, hetgeen vermoedelijk een half jaar zal duren. Ofschoon er aanvankelijk sprake van was de mijn te sluiten aan gezien het gewonnen ijzererts toch van een betrekkelijk gering gehalte is en driekwart van de mijn onder water heeft gestaan, is tenslotte toch beslo ten de winning voort te zetten. FALLON, (NEVADA) 28 okt. (UPI) De Verenigde Staten hebben in de woestijn van Nevada een ondergrondse kemproef genomen. Het beperkte kern- stopverdrag van Moskou verbied alle kemproeven behalve de ondergrondse, omdat ontdekking daarvan zonder in spectie ter plaatse nog niet mogelijk is. MOSKOU, 28 okt. (AFP, UPI) Premier Khroesjtsjev heeft meege deeld dat de Sovjet-Unie niet van plan is met de Verenigde Staten te wed ijveren in de verovering van de maan. „Wij hebben geen plannen voor een ruimtevlucht naar de maan, al heeft het probleem wel de aandacht", aldus de Russische premier. „Ik heb een rapport gelezen dat de Amerikanen tegen 1970 een man op de maan willen brengen. Welnu, wij wensen hun daar bij veel succes. Wjj zullen zien hoe zij naar dat hemellichaam zullen vlie gen, hoe zij daar zullen landen, of beter gezegd, „manen", en wat het belangrijkste is, hoe zjj weer zullen opstijgen en terugkeren." „Wfl wensen niet mee te doen", zo vervolgde Khroesjtsjev, „in een wed strijd om mensen naar de maan te sturen zonder een voorafgaande uitvoe rige voorbereiding. Een dergelijke competitie biedt geen voordelen. In tegendeel, er zou slechts kwaad uit voortkomen omdat het zou leiden tot een vernietiging van mensen." Khroesjtsjev zei dit alles vrijdag tijdens een bijeenkomst van een groep journalisten in Moskou. Westerse jour nalisten waren daarvoor echter niet PALERMO, 28 OKT. (REUTER) Danilo Dolci, de „apostel van de ar men op Sicilië", is in Roccomen bfl Palermo aan een hongerstaking vein 10 dagen begonnen om de autoriteiten te bewegen bij Bruca, ten zuiden van Pa lermo, een stuwdam aan te leggen. Volgens hem is het benodigde geld er al eens geweest, maar inmiddels weer verdwenen. Dolci heeft met een dergelijke hon gerstaking ai eens succes gehad. Een dam in de Siciliaanse rivier de Jaito is mede door zijn toedoen thans in aan bouw. In zijn nieuwe hongerstaking wordt hij gesteund door Peter Moule, de secretaris van het „Comité van 100", een Britse organisatie tegen de kernbom. DEN HAAG,. 28 okt. Met ingang van vandaag; is de consumentenprijs van margarine met een cent per pak je van 250 gram verhoogd. Aanleiding tot deze prijsverhoging zijn de geste gen grondstoffenprijzen voor margari ne, aldus de Bond van Nederlandse Margarinefabrikanten; om dezelfde re den werd de prijs 18 februari en 17 juni van dit jaar eveneens met een cent verhoogd. DEN HAAG, 28 okt. Rijkswaterstaat heeft de provincie Zuid-Holland een voorstel gedaan om de rijksweg Delft- Maassluis Over te nemen. Het rijk wil daarbij 1.997.000 „toebetalen" Meer van dit soort rijkswegen zullen aan de provincie worden overgedragen: daar over wordt nog overlegd. Maar voor de weg DelftMaassluis is de overdracht urgent, schrijven Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, omdat de kantonnier (wegwerker-red.) voor deze weg dit jaar wordt gepensioneerd (Van onze correspondent) TILBURG, 2 okt, PTT-technici uit de telefoondistricten Breda en 's-Her- togenbosch hebben zaterdagmorgen in een protestbijeenkomst hier hun grie ven betreffende beloningen en samen werking met de directies duidelijk ken baar gemaakt. Het hoofdbestuurslid van de Katholieke Bond van Overheids personeel, de heer T. Willems, deelde de 250 afgevaardigden van de afdelings besturen mede dat er een commissie is geïnstalleerd die overleg zal gaan voeren met de directies en met het landelijk bestuur van de bond. Er is een plan om na de afwijzing van een directe nominale loonsverhoging een verkapte loonsverhoging in te voeren door een versnelde doorstroming in het rangensysteem. Deze maatregel zal dan met terugwerkende kracht van 1 juli 1962 van toepassing worden. Het door de Nederlandse vakbewe ging gewenste minimumloon van f 100 per week, is voor de PTT-technici te weinig daar de achterstand met het particuliere bedrijfsleven dan relatief dezelfde zou blijven. Op het ogenblik zouden een groot aantal PTT-technici met ongeveer 80 schoon in de week naai huis gaan. aldus de heer Willems. De hoofdbestuurder bepleitte voorts een verdienstenbeloning van minimaal 12,5 en maximaal 20 procent. Ook de ver houding tussen personeel en directies sou veel te wensen overlaten. In het district Den Bosch is de situatie het minst gunstig; de directies leggen de verlangens van het personeel zonder commentaar naast zich neer". De KABO die onder de PTT-tech nici steeds meer leden kwijt raakt wil voor deze groepering afzonderlijke regionale afdelingen in het leven roe pen waaruit een landelijke adviesraad moet worden samengesteld die het overleg voert met het verbondsbestuur en met de directies. KAMPEN, 28 okt. Bij de NV Schokbeton wordt tot en met 7 decem ber weer op de zaterdagen gewerkt. De directie heeft hiertoe besloten, na dat was gebleken, dat ongeveer negen tig procent van het personeel op basis van vrijwilligheid hiertoe bereid bleek. De arbeidsinspectie heeft de toestem ming voor dit overwerk verleend. Zaterdag is naar schatting van de bedrijfsdirecteur, de heer T. Teunis- sen, meer dan een derde van het on geveer 470 man tellende personeel van net bedrijf aan het werk getogen Dat niet meer mensen overwerken, ver klaarde de heer Teunissen met de me dedeling, dat het overwerk aan beper kingen onderhevig is in verband met de produktiegang. Er was enig» ach terstand ontstaan; vandaar ook het tijdelijk karakter van da overwerkpa- riode. uitgenodigd; pas toen de „Izvestia" zaterdag uitkwam, kwamen zij te we ten wat de premier had gezegd. Andere uitspraken van Khroesjtsjev waren: Kemstopverbod: Men moet de beteke nis hiervan niet overschatten. Het verbod heeft zelfs geen invloed op de bewapeningswedloop. China: Er moet een eind komen aan het ideologische twistgesprek met de Chinese Volksrepubliek. De tijd zal wel leren welk standpunt het juiste is. Het meningsverschil is alleen maar koren op de molen van de vijanden van het communisme. Graanaankopen: Het is nog niet zeker of wij graan in Amerika zullen ko pen. „Als Amerika discriminerende voorwaarden stelt kopen wij niet." Duitsland: De Duitse kwestie is de belangrijkste van het ogenblik en de sleutel tot internationale ontspan ning. „West-Duitsland is momenteel één groot militair kamp." Cuba: De toestand op en rond dat eiland is nog verre van normaal. Er moet een eind komen aan de „pro vocaties van de imperialisten" je gens Cuba. De „agressieve kringen in Amerika" moeten hun „vijandige daden jegens het vrije Cubaanse volk staken", anders kan er geen echte internationale ontspanning komen. Noord-Afrika: Marokko is verantwoor delijk voor het Marokkaans-Algerijn se conflict. Het grensgeschil is de directe aanleiding, maar de werke lijke oorzaak zit dieper. De imperia listen hebben het conflict aangegre pen om zich te bemoeien met de binnenlandse aangelegenheden van de twee betrokken landen. DEN HAAG, 28 okt. De bondscoach Elek Schwartz heeft in het Nederlandse elftal, dat woensdag a.s. in Rotterdam tegen Luxemburg speelt, op de rechts buitenplaats de geblesseerde Bergholtz van Fejjenoord vervangen door Piet Giesen van PSV. PARIJS, 28 okt. Op een interna tionale kattententoonstelling is hier de zwarte angorakater Kyrill van mevrouw G. Roerhorst uit Ede internationaal kampioen geworden. (Advertentie) 2 GROTE HOUTSTRAAT 5 - TEL. 10771 AMSTERDAMSEVAART 30 - TEL. 11561 BINNENWEG 137 - TEL. 36432 Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk Zeestraat 50; telet. 4790 Bijkantoor en Red IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W C. H. Leijdeckers en Mr W A M van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN enW. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per mm.-hoogt». De administratie behoudt zich het recht voor •dvertentlën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 70 cents per week. 3.per maand, 9.per kwartaal. Voor klachten over de oezorgirg s avonds tussen 5.30 en 7 uur, tel. 20800. Nog drie kompels in leven op tachtig meter diepte

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 1