REDDING NADERT VOOR INGESLOTEN KOMPELS Grote boorinstallatie graaft met zeer grote snelheid Hogere lonen in België Zege voor Nenni op partijcongres Socialisten bereid deel te nemen aan regering Miss KEE zal terecht moeten staan "to™ *n "t,ssee™e,,ki"n io NlrllWr rl A Afil im th,,c,le: 111 LP ff La I Iflfti I LLili ^Zekereovereenstemmingna dag van m onderhandelen in Stichting van den Arbeid TOPMANNEN IN BERAAD Dr. J. de Meyer Honderd gulden minimum-loon maar géén uitkering-ineens Geen akkoord over prioriteit Louwionen Eerste succes voor Kennedy Met ingang van 1 december Canada levert 5 jaar tarwe aan T sjechoslovakije Het weer Staatssecretaris Drukkamers staan al klaar Civil rights" Meer windmeer opklaringen MORRIS "éeforefjóu êiuj! OP D Drie Joegoslavische werkzoekenden uitgewezen Zuidoostelijke wind Benoeming verwacht Uit „Groot Batelaer" ontsnapte gepakt WEER IN EUROPA |èidsegen s° l WOENSDAG 30 OKTOBER 1963 87sfe JAARGANG No. 31578 FALCON MBNTY-COtTS In verband met de feest dag van Allerheiligen ver zoeken wij adverteerders hun advertentie, bestemd voor de krant van zater dag 2 november, in te zenden vóór donderdag a.s. 14.00 uur. DE ENIGE KUNSTSTOFMATRAS GOEDGEKEURD DOOR DE NED. m VER. VAN HUISVROUWEN Twee opnamen van het loonover- leg in de Stichting van den Ar beid, dat dan toch gisteren tot pekere overeenstemming" heeft geleid. Op de bovenste foto drie vertegenwoordigers van de werk nemers, de heren (v.l.n.r.) v. d. Gun (KABVan Mastrigt CNV en Middelhuis (KAB). Daaron der links de heer Maurits, voor zitter van de werkgevers-loon- commissie, met naast hem de heer De Kostervoorzitter van het verbond van Nederlandse werkgevers. DEN HAAG, 30 okt. Na een lange dag van onderhandelingen hebben gisteravond tegen zeven Uur de inmiddels wat kribbig ge- Worden vertegenwoordigers van Werkgevers en werknemers het resultaat van het loongesprek 'n de Stichting van den Arbeid be kend gemaakt. De vakcentrales zijn erin geslaagd de werkgevers tot maximale concessies te dwin gen, maar hebben geen kans ge- zier ook nog een uitkering ineens over 1963 uit het vuur te slepen. Het akkoord ziet er nu als volgt Uit: Sociale uitkeringen iiimiiiiimiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimmiiMiiiiiiim WPdeennagen T>£5ï"'Durg Io bussel ÏÏ*£aburg BARTEUQRISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 (Van onze correspondent in Bonn) LENGEDE, 30 okt. Steeds dichter bij komt de redding van de drie mijn werkers, die sinds donderdagavond tachtig meter onder de grond zitten in de ijzermijn bij Lengede, nadat de doorbraak van een waterzuiveringsre servoir de mijn met water en modder had overstroomd. De grote boorinstal latie, die uit Bentheim naar Lengede werd overgebracht, graaft veel sneller dan de boor, waarmee men reeds sinds zondag graaft. Dè nieuwe boor had gistermiddag om zes uur, een paar uur nadat men ermee was begoimen, al een diepte van 22 meter bereikt. Bjj 60 meter diepte zal de boring moeten worden onderbroken, omdat men het boorgat met cement moet (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, 30 okt. Van 1 decem ber a.s. af worden de salarissen van de Belgische ambtenaren met twee en een half procent verhoogd, zo werd gisteren in Brussel vernomen, zulks als gevolg van de sedert begin september gecon stateerde stijging boven het nationaal vastgelegde maximum-cijfer van de index der kleinhandelsprijzen. De ver hoging geldt zowel voor het personeel van de rijksdiensten als voor de ge meentelijke en provinciale bestuurs- functionarissen, maar niet voor de privé-sector. In de meeste bedrijven zullen de lonen en salarissen echter automatisch worden aangepast. De stijging van het indexcijfer is te wijten aan de prijsschommelingen, in de loop van de jongste maanden, van aardappelen, boter, buitenlands fruit, textiel en steenkolen; allemaal kleinhandelsprodukten die de levens duurte in niet onaanzienlijke mate beïnvloeden. Globaal genomen zal de aanpassing van de salarissen van de ambtenaren een bijkomende jaarlijkse uitgave van meer dan twee miljard francs vergen van de overheidsbegrotingen. De minis ter van financiën verwacht slechts vijf tien procent daarvan te kunnen „ach terhalen" via directe en indirecte be lastingen, zodat dus een nieuw tekort wordt geschapen. Pas tijdens het weekeinde heeft de Belgische regering haar definitieve to taalbegroting voor 1964 ingediend. Het is de zwaarste „miljardennota", die ooit aan het parlement werd gepresen teerd. De uitgaven warden geraamd op 168 miljard francs (bijna 12 miljard gulden), de inkomsten op 150 miljard franc (10'/s miljard gulden). Een com pensatie voor het nadelig saldo hoopt de regering te vinden in een stijging met ruim vijf procent van het natio naal inkomen: een rooskleurige ver wachting, die in hoofdzaak is ge baseerd op een blijvende hoogconjunc tuur. versterken. Een stalen buis zal naar beneden worden gelaten, waardoor een reddingstorpedo moet afdalen om de mijnwerkers naar boven te halen. Het ziet er naar uit dat de tweede boor de luchtzak het eerst zal bereiken. Pas dan zal de eerste boring worden gestaakt. Alles is gereed voor de reddings operatie. Mijnwerker Ernst Hatridh (30) zal eerst naar beneden gaan om zijn verzwakte kameraden te assiste ren. Na hem komt de bedrijfsarts naar beneden om de drie ingeslotenen te onderzoeken. Boven de grond staan twee druklkamers klaar, waarin de mannen, na bijna een week in een druk van 1,3 atmosfeer te hebben geleefd, eerst aan normale luchtdruk zullen moeten wennen. Dat kan enkele uren, maar ook een paar dagen duren. Het hangt van hun algemene gezondheids toestand af die tot dusverre nog geen reden tot ontevredenheid geeft. De drie kompels zullen via een luchtsluis van uit de reddingstorpedo overstappen in de drukkamers. Comfortabel is het daar beneden in ieder geval niet, ondanks de goede ver zorging die de mannen genieten sinds men zondagavond een verzorgingsbuis naar beneden kon drijven. Zij krijgen voortdurend droge kleding want het is in hun onderaardse gevangenis uiter mate voohtig. Het is er ook koud, 10 graden. Verder hebben zij schuim- gummimatrassen gekregen, alles door de 13 centimeter brede verzorgings koker. Van hout, dat in de schacht lag, hebben de mannen britsen en ban ken getimmerd, zodat ze niet meer op de vochtige schachtbodem hoeven te zitten en te slapen. Om er bjj de ingeslotenen de moed in te houden, zijn foto's van het red dingswerk met de grote boortorens er op, naar beneden gestuurd. „We zien dat jullie je best doen", liet het drietal daarna weten. Ook werd een fototoestel naar beneden gestuurd met het verzoek erbij elkaar te fotogra feren. Als men de mannen onmiddellijk na hun redding aan de normale druk zou blootstellen, zouden zij misschien bin nen een half uur sterven. Maar ook met alle voorzorgen, die worden ge nomen, is de zaak nog niet zonder risico. De verwijdering van stikstofbel len uit de bloedstroom van een mens is een nog nauwelijks betreden me disch terrein. Alleen de Franse ma rine-officier Jacques Cousteau heeft eens tien dagen lang onder hoge druk geleefd bij wijze van wetenschappelijk experiment. iiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimuiiimiiiimiiiiii IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUII1IIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIII OTTAWA, 30 okt. (Rtr) Gister avond heeft de Canadese minister van handel, Mitchell Sharp, een vijfjarig contract ondertekend voor de verkoop van ongeveer 44,4 miljoen bushels tar we aan Tsjechoslovakije. In het eerste jaar van de looptijd der overeenkomst zal Tsjechoslovakije 12.95 miljoen bushels kopen, in het tweede jaar tussen 11.1 miljoen en 14.8 miljoen bushels en in de laatste drie jaar in totaal tussen 16.65 miljoen en 20.35 miljoen bushels Al eerder dit jaar heeft Tsjechoslowakije ongeveer twee miljoen bushels Canadese tarwe gekocht van particuliere handelaren in Winnipeg. De Tsjechische onderminister van buitenlandse handel, J. Poula, deelde mede dat hij en zijn delegatie waar schijnlijk spoedig naar Washington zul len vertrekken voor besprekingen over mogelijke aankopen van tarwe in de Verenigde Staten. Zuid- ,'ietnam. De V.N.-groep, die e n onderzoek instelt naar de toestand van de Boeddhisten in dit land, heeft in een gevangenis de voornaamste lei ders van het verzet der Boeddhisten ondervraagd. (Rtr) Advertentie) ROME, 30 okt. (Rtr, AFP) Het congres van de Italiaanse socialistische partij in Rome heeft gisteren, op de laatste dag, een motie aangenomen, die de leider Pietro Nenni machtigt met de christendemocraten en hun bondgenoten te onderhandelen over de vorming, onder bepaalde voorwaarden, van een regering van centrum-links. De motie werd met 52,42 procent van de stemmen aanvaard. Een motie tégen deelname aan de regering, die DEiiHARDE" MATRAS MET ALLE COMFORT VAN EEN „ZACHTE" LONDEN, 30 okt. (Rtr) Het 21 jarige Britse fotomodel Christine Hee ler, wier verhouding met de voorma lige Britse minister van oorlog, Profu- mo. heeft geleid tot een van de groot ste politieke schandalen, die Engeland in jaren heeft gekend, zal terecht moe ten staan wegens „meineed en samen zwering, met de bedoeling een onjuiste rechterlijke beslissing uit te lokk Met haar zullen op dezelfde beschul diging voor de rechtbank in de Old Baley terecht staan haar 23-jarige vriendin Paula Hamilton-Marshall, die met haar samenwoonde, en de 56-jari- ge huishoudster van beiden, mevrouw Olivia Nada Brooker. Ook de West- indische chauffeur Rudolph Truello Fen- ton zal, doch alleen wegens „samen zwering om de justitie te misleiden", in de Old Bailey terecht moeten staan. Het bovenstaande houdt verband met een indertijd tegen de Westindische cabaretzanger Aloysius „Lucky" Gor don geveld vonnis van drie jaar we gens mishandeling van Christine Kee- ler. Miss Keeler was inderdaad aange vallen, maar niet door Gordon. De drie vrouwen en F en'on besloten echter het erop toe te leggen Gordon voor de mishandeling te laten veroordelen. In eerste instantie lukte dat, maar Gor don werd in hoger beroep vrijgespro ken. was ingediend door de uiterst linkse minderheid, kreeg 39,30 procent van de stemmen. Verwacht wordt dat premier Leone volgende week het ontslag van zijn christendemocratische minderheids regering, die sinds juni heeft ge regeerd, zal indienen. Nenni zal daarna onderhandelen met de secre taris van de christendemocratische partij, Moro, van wie wordt gezegd dat hij de toekomstige premier zal zijn, en met de leiders van de kleine re partijen. Tot de voorwaarden, waaraan vol gens de meerderheid van de socialisten bij de vorming van een regering van centrum-links moet worden voldaan, behoren een economische hervorming, een nieuwe landbouwpolitiek, grond wetsaanvullingen in he* bijzonder voor de instelling van autonome regionale besturen, een sociaal bijstands- en welvaartsprogramma en een buiten landse politiek die, onder handhaving van de traditionele partijprincipes van internationalisme, pacifisme en neu tralisme. het „Italiaanse lidmaatschap van de NAVO en de daaruit voort vloeiende verplichtingen niet in het geding brengt". Het congres koos een nieuw cen traal partijcomité. Voor de 101 zetels in it comité zijn 59 aanhangers van Nenni gekozen, 40 aanhangers van Vecchietti, de leider van de linker vleugel, en twee leden van een minder heidsgroep. UTRECHT, 30 okt. Naar wij van de N.S. vernemen zijn gisteren op het foederenemplacement te Nijmegen drie oegoslaven aangetroffen in een Joego slavische goederenwagon uit Vinkovce. De spoorwegen hebben de drie Joe- goslaven overgegeven aan de mare chaussee in Nijmegen. De Joegoslaven hebben geen politiek asiel gevraagd. Zij kwamen volgens hun verklaring naar Nederland om werk te zoeken. Gisteravond zijn zjj over de grens gezet. ADVERTENTIETARIEF 28 cents Der millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents oer m m.-hoogte. De administratie oehoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weige-en. ABONNEMENTSPRLJS 70 cents per week. 3.— per maand, 9— per kwartaal. Voor klachten over ce oezorgi^c s avond* tussen 5.30 en 7 uur, *el. 20800. AKKOORD OP 10 PCT BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 A KSM 1 UI U1BÜ I £9 ffl M M Pflfek B HH Hl flM Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bil B Ifilfl III A S f BI Bijkantoor Beverwijk Zeestraat 50: telef. 4790 BB&jfi H IB H HlB H m H BB «I H S 9 SSyRP Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN enW. Severin. 0 De weersverwachting, meegedeeld door het K.N.M.I., geldig van woens dagavond tot donderdagavond, luidt: Tijdelijk opklaringen, maar later van het zuidwesten uit kans op re gen. Matige tot krachtige zuidooste lijke wind. Iets hogere temperaturen. Zon: 7.31 17.16. Maan: 1.18 5.27. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 30 okt. Dr. Veldkamp heeft een tweede staatssecretaris aan getrokken voor zijn departement van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Zeer binnenkort is de benoeming te verwach ten van dr. J. de Meyer. Hij zal belast worden met de zaken van de bedrijfs organisatie en met enige taken die lig gen op het gebied van de werkgelegen heid. Evenals de minister is dr. f>e Meyer een oud-leerling van de Economische Hogeschool te Tilburg, meer speciaal van prof. Oobbenhagen. Hij was boven dien de eerste oud-student van Tilburg die door de Hogeschool als curator is aangesteld. Dr. De Meyer studeerde tot 1939 af en promoveerde in 1945 op het proefschrift over „De aspecten der Ne derlandse Ijzer- en staalproducerende industrie". Hij heeft eerst gewerkt bij Van Leers vatenfabriek te Amsterdam en is daarna economisch adviseur ge worden van zeer veel bedrijven in on* land. Hij heeft o.a. nauwe relaties met de Kamer van Koophandel in Rotter dam, hetgeen zich laat verklaren want dr. De Meyer is nog altijd een groot voorvechter van het vestigen van een tweede hoogoven en staalbedrijf aan de Nieuwe Waterweg. Zijn belangstelling gaat niet alleen uit naar economische maar ook naar sociale en politieke za ken. Zelfs op onderwijsgebied heeft hij verdienstelijk gewerkt als mede-oprich ter van het Institute of Social-studies in Den Haag. Voor de KVP heeft hij waardevol adviserend werk verricht. Hij is bestuurslid van vele commissies. Zijn visie op de economie van Neder land is, dat wij onze industrialisatie snel op een nieuw spoor moeten zetten en alles doen wat wij kunnen om de automatisering in onze industrie te be vorderen. Nederland moet de toekomst in de EEG van ons bedrijfsleven aan durven en daarvoor snel de juiste basis leggen. Dr. de Meyer is de zoon van een reder uit Zeeuws-Vlaanderen. Hij is op 3 mei in Temeuzen geboren. Hij woont met zijn gezin, met vier kinderen, in de Minervalaan te Amsterdam- Ongelukkig is de poging verlopen van de minister van Defensie, de heer De Jong, om een staatssecretaris voor de luchtmacht aan te trekken. Fat schijnt dat de kolonel J. L. Bosch, comman dant van de militaire vliegbasis te Leeuwarden, die reeds enige tijd ge leden daartoe was aangezocht, thans heeft bedankt. D heer Bosch was geen lid van een politieke partij. Wel stond hjj bekend als een man die belangstel ling had voor de liberale gedachten. (Van onze correspondent) HENGELO, 30 okt. Vanmorgen !s een uit de inrichting Groot Bate laer te Lunteren onlangs ontsnapte, ge pakt. Hij was op een dak van een wo ning aan de Mozartlaan aan het werk. Een snrveilerende agent van politie zag de man, maar deed alsof hij niets zag. Hij waarschuwde enkele collega's, waar na de woning werd omsingeld en ont snappen voor de gezochte niet moge lijk was. De man heeft onlangs bij de heren modezaak Oostvogel in Hengelo, met assistentie van een collega uit de in richting Groot Batelaer een bijzonder spectaculaire inbraak gepleegd. Die collega werd daags na de kraak in Apeldoorn gepakt. De nu opgepakte wordt ook gezocht door diverse andere politie-instanties in Nederland. (Van onze soc.-econ. redactie) 1) 1 januari 1964 komt er een alge mene loonsverhoging van vijf procent bedoeld als aanpassing; aan het „Eu ropese loonniveau". 2) Voor de nieuwe collectieve ar beidscontracten wordt een verdere ge middelde stijging met vijf procent aan vaardbaar geacht. Die stijging zal moeten ingaan wanneer de termijn van de lopende contracten is verstreken, maar in ieder geval niet later dan 1 april 1964. 3) Verlenging van de vakanties met ten hoogste twee dagen wordt toegela ten. De kosten ervan (0,4 pet per dag of z eel meer als waarover werkge vers en werknemers het in de bedrijfs tak eens worden) moeten worden af getrokken van de „tweede" vijf pro cent verhoging. 4) In de bedrijfstakcontracten kun nen bepalingen worden opgeno men waardoor afzonderlijke onderne mingen hogere Ionen mogen betalen dan het normale cao-loon in de be drijfstak. Van deze mogelijkheid tot zgn. ondernemingsgewijze differentiatie' dient mede gebruik te worden ge maakt om „zwarte" lonen „wit" te maken Het algemene loonniveau mag er echter niet wezenlijk door stijgen. 5) In beginsel is overeenstemming bereikt over een bedrag van 100 per week als norm voor het minimum-in komen voor volwaardige werknemers. De norm zal gelden op de leeftijd, waarop het loon voor volwassenen wordt bereikt (meestal 23 jaar) maar uiterlijk op 25 jaar. De details moe ten nog worden uitgewerkt. Voor de vrouwelijke werknemers wordt aan gesloten bjj de EEG-bepalingen, die voorzien in een geleidelijke optrek king van de vrouwenionen tot het peil van het loon voor mannen die gelijkwaardige arbeid verrichten. Voorkomen dient te worden, aldus de stichting, dat de regeling van het mi nimumloon een stijging van het alge mene loonpeil tengevolge heeft. 6) De Sociale uitkeringen dienen met ingang van 1 januari 1964 met tien procent te worden verhoogd, vooruitr lopend op de automatische aanpassing, die afhangt van de algemene stijging van het loonpeil, maar die pas tegen het einde van het jaar zou ingaan. De verhoging zal gelden voor AOW, AWW, interimregeling invaliditeits wet, ongevallenrenten en kinderbij slagregelingen. 7) Over de wenselijkheid van een huurverhoging is geen overeenstem ming bereikt. De werkgevers zijn er voor, de vakcentrales ertegen. Wel gaat de stichting ervan uit, dat behalve de genoemde loonkosten stijgingen niet meer dan een procen' beschikbaar is als compensatie voor een eventuele huurverhoging en an dere regeringsmaatregelen (de be lastingverhoging b.v.). Als de loon- compensatie volledig moet zijn en dat eisen de vakcentrales volgt hieruit een beperking van de maat regelen die door de regering kunnen worden genomen. Drs. Roemers schat dat een procent loonsverho ging een huurverhoging van slechts vijf tot zes procent volledig kan com penseren (eventueel zou de regering de compensatiemogelijkheden kun nen vergroten door bijvoorbeeld ver laging van de vennootschapsbelas ting) (Vervolg op pagina 5) WASHINGTON, 30 okt. (AFP. Rtr) President Kennedy heeft gisteren het eerste belangrijke succes geboekt in zijn strijd een nieuwe wet op de rechten van de Amerikaanse burger ,civil rights") door de beide huizen van het Congres te krijgen. De juridische com missie van het Huis van Afgevaardig- den keurde de tekst goed van het wets ontwerp dat de zeven punten bevat, die de regering-Kennedy -heeft aanbe volen ter opheffing van de rassendiscri minatie. Het ontwerp handelt over stemrecht, rassenscheiding op scholen, rassenscheiding bij projecten, die fede rale steun krijgen, alsmede verlenging van de bevoegdheden van de commis sie voor de burgerrechten. (Advertentie) (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT, 30 okt. Aan de voor oktober bijzonder hardnekkige mistsitu- komt een einde. Het hogedrukge- oied trekt zich naar Oost-Europa terug, Waarbij de zuidoostenwind sterker Wordt. Morgen zijn er wat meer ver spreide opklaringen te verwachten. Daarbij zal de middagtemperatuur tot 10 graden kunnen stijgen. In Oost- Nederland bleef het gisteren met een Traximum van twee graden in Twente voor oktober bijzonder koud. In deze eeuw was alleen in 1905 een even laag Praximum gemeten. •tatione: S61» Helder ÏPenburg 8® Bilt fwente suidhoven '-d-Llmburg Stockholm Max. min. neersl. Weer temp. temp afgel. gisteren 24 uur mist 7 0 mist 6 3 4 0 geheel bew. 6 0 mist 3 —0 0.1 mist 5 2 0 mist 2 —0 0 geheel bew. 5 0 0 mist 5 0 0 mist 11 —2 0 onbewolkt 8 5 0 zw. bew. 10 5 0 mist 5 3 0 geheel bew. 6 1 0 mist 1 0 geheel bew. 6 2 0 half bew. 17 11 0 mist 10 —0 0 mist 4 —0 0 geheel bew. 5 2 0 geheel bew. 8 1 0 geheel bew. 7 5 0 onbewolkt 13 —1 0 zw. bew. 10 2 0 mist 11 —6 0 licht bew. 16 4 0 geheel bew. zw. bew. 21 0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 1